Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απαγορεύονται τόσα πολλά να κάνεις στην εγκυμοσύνη;;;


Recommended Posts

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Γενικά τον πρώτο καιρό θέλει προσοχή. Μέχρι να δέσει το σποράκι σου που λέμε. Και εμένα μου είπε ο γιατρός μου για το 1ο τρίμηνο να μην έχουμε επαφές με τον άντρα μου αλλά αυτό έγινε επειδή τις πρώτες μέρες είχα λίγο καφέ αίμα και φοβηθήκαμε μην γίνει αποκόλληση. Εννοείται ότι αλκοόλ μου το έχει απαγορεύσει και εμένα και από γυμναστική από το 2ο τρίμηνο και μετά και πάλι όχι πολύ έντονη πιο πολύ πιλάτες ή κάνα περπάτημα μου σύστησε. Για καφεδάκι ένα ποτήρι ελληνικό την ημέρα επιτρέπεται.... Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα να έχεις μία όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη Σου εύχομαι τα καλύτερα εγώ μόλις μπήκα στον 4ο!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Γειά σου κορίτσι μου καλώς ήρθες και με το καλό εύχομαι το μωράκι σου! 

Εξαρτάται από οτι έχω καταλάβει το γιατρό άλλοι τα επιτρέπουν άλλοι όχι. Εμένα μου είπε ότι επιτρέπεται 1 ποτήρι κρασί την εβδομάδα, να αποφεύγω τα ανθρακούχα. Νύχια αποτρίχωση επιτρέπονται. Όσο για το τρέξιμο επειδή και εγώ ετρεχα μου είπε καλό είναι να το σταματήσω ειδικά στο 1ο 3μηνο για αποφυγή επιπλοκών. Επαφές στον 1ο υπέρηχο μου είπε επειδή είχα μια κύστη να αποφύγω την επόμενη εβδομάδα είχα καφέ βλέννα οπότε μου είπε και εμένα για το 1ο τρίμηνο να τις αποφύγω. Καφέ μου είπε επειδή έπινα 3 την ημέρα να τον κόψω αλλιώς να πίνω 1 ελληνικό μόνο, ένα εσπρέσο μόνο η ένα φλιτζάνι γαλλικό. Την επόμενη μέρα πηγα να πιω και δε μπορούσα τη μυρωδιά του μου ερχόταν αηδια και ετσι τον έκοψα μαχαίρι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό το μωρακι σου!! Έχει να κάνει με τον γιατρό. Εμένα δε μ άφησε επαφές σε όλο το 1ο 3μηνο αλλά άφηνε 2 ποτά τη βδομάδα, μανικιούρ κλπ κανονικά κ μαλλιά μετά το 1ο 3μηνο. Σχετικά με γυμναστική δεν μπόρεσα να κάνω λόγω επιπλοκών (δίδυμη κύηση) καφέ μου άφηνε έναν την ημέρα ότι ήθελα, εσπρέσο έπινα και αναψυκτικά χωρίς ζάχαρη επίσης όσα ήθελα. Γενικά καλό είναι να προσέχεις αλλά εννοείται πως δεν είσαι άρρωστη έγκυος είσαι. Σε κάθε περίπτωση όμως θα σου έλεγα να ακούς το γιατρό σου καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ μόνο ο γιατρός ξέρει. Πάρε μια δεύτερη γνώμη κ πράξε ανάλογα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!

 Marakii με το καλό σου εύχομαι!! 

Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά που μου είπε δε ξέρω αλλά τα βρίσκω κάπως υπερβολικά. Αισθάνομαι ότι μου έχει απαγορεύσει τα πάντα χωρίς να το βασίζει κάπου!! Δε ξέρω ίσως μου φταίει και το γεγονός ότι πήγα και με ξεπεταξε σε ένα τέταρτο είχα τελειώσει.

Να μοιραστώ και έναν άλλον προβληματισμό βρε παιδιά?? Όταν έκανα την περασμένη Τρίτη το τεστ εγκυμοσύνης, πήγα από μόνη μου και έκανα μια χοριακη. Τότε είχα πάρει τηλ τη γιατρό μου και μου είπε δε χρειάζεται να έρθεις τώρα, είναι πολύ νωρίς,έλα τη Δευτέρα.

Σήμερα που πήγα δε με έστειλε να πάω να κάνω κάποιες εξετάσεις, ούτε αίματος,ούτε τίποτα, μου είπε μετά το Πάσχα να κάνουμε ότι είναι.

Τι να πω, μπερδεύτηκα με αυτά που ήδη ήξερα από άλλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kosmaki είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!

 Marakii με το καλό σου εύχομαι!! 

Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά που μου είπε δε ξέρω αλλά τα βρίσκω κάπως υπερβολικά. Αισθάνομαι ότι μου έχει απαγορεύσει τα πάντα χωρίς να το βασίζει κάπου!! Δε ξέρω ίσως μου φταίει και το γεγονός ότι πήγα και με ξεπεταξε σε ένα τέταρτο είχα τελειώσει.

Να μοιραστώ και έναν άλλον προβληματισμό βρε παιδιά?? Όταν έκανα την περασμένη Τρίτη το τεστ εγκυμοσύνης, πήγα από μόνη μου και έκανα μια χοριακη. Τότε είχα πάρει τηλ τη γιατρό μου και μου είπε δε χρειάζεται να έρθεις τώρα, είναι πολύ νωρίς,έλα τη Δευτέρα.

Σήμερα που πήγα δε με έστειλε να πάω να κάνω κάποιες εξετάσεις, ούτε αίματος,ούτε τίποτα, μου είπε μετά το Πάσχα να κάνουμε ότι είναι.

Τι να πω, μπερδεύτηκα με αυτά που ήδη ήξερα από άλλες!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Εγώ όταν έκανα το τεστ εγκυμοσύνης και ήταν θετικό τον πήρα τηλέφωνο μου είπε την επομένη να πάω για χοριακή. Όταν πήρα το αποτέλεσμα μου είπε να ξαναπάω για χοριακή σε τρεις μέρες  για να δούμε ότι αυξάνεται σωστά . Στον πρώτο υπέρηχο και εμένα δεν με κράτησε πολύ ώρα το μόνο που είδαμε είναι ότι ήταν ενδομήτρια η κύηση και είδαμε σάκο κ λεκιθικο. Στο δεύτερο ραντεβού μετά από δύο εβδομάδες ακούσαμε και καρδούλα. Και κατά την 8η εβδομάδα έκανα τις εξετάσεις αίματος που μου έγραψε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kosmaki είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!

 Marakii με το καλό σου εύχομαι!! 

Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά που μου είπε δε ξέρω αλλά τα βρίσκω κάπως υπερβολικά. Αισθάνομαι ότι μου έχει απαγορεύσει τα πάντα χωρίς να το βασίζει κάπου!! Δε ξέρω ίσως μου φταίει και το γεγονός ότι πήγα και με ξεπεταξε σε ένα τέταρτο είχα τελειώσει.

Να μοιραστώ και έναν άλλον προβληματισμό βρε παιδιά?? Όταν έκανα την περασμένη Τρίτη το τεστ εγκυμοσύνης, πήγα από μόνη μου και έκανα μια χοριακη. Τότε είχα πάρει τηλ τη γιατρό μου και μου είπε δε χρειάζεται να έρθεις τώρα, είναι πολύ νωρίς,έλα τη Δευτέρα.

Σήμερα που πήγα δε με έστειλε να πάω να κάνω κάποιες εξετάσεις, ούτε αίματος,ούτε τίποτα, μου είπε μετά το Πάσχα να κάνουμε ότι είναι.

Τι να πω, μπερδεύτηκα με αυτά που ήδη ήξερα από άλλες!!

Κάπως έτσι και σε εμένα. Έκανα τ5εστ με μια μέρα καθυστέρηση και την πηρα τηλ λέει είναι πολύ νωρίς και περίμενα μια εβδομάδα να πάω να με δει. Χωριακή μου έγραψε μολις πηγα την έκανα στις 8 μέρες καθυστέρηση δλδ και στις 11 εκανα τη 2η.

Εξετάσεις αίματος στην 7η 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Καλησπέρα και με τον καλό να έχεις μια όμορφη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Αυτά που λες μου τα είχε απαγορεύσει λίγο πολύ κ εμένα... παρόλο που δεν είχα κανένα θέμα ούτε ιστορικό. Για την άσκηση όμως μου είχε πει πως αν γυμνάζομουν κ πριν τότε θα το επέτρεπε....καφέ μου είχε πει έναν την ημέρα κανονικό! Αναψυκτικά όσο λιγότερο τόσο καλύτερο αν όχι καθόλου... Επαφές μόνο στο δεύτερο τρίμηνο.... Γενικά καλό είναι να προσέχεις λίγο περισσότερο το πρώτο 4μηνο.... Νομίζω πάνω κάτω αυτά θα σου πουν όλοι οι γιατροί.... Αλλά εφόσον ήδη δεν θες να συνεχίσεις πάρε μια δεύτερη γνώμη να δούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σημαντικό να νιώθεις άνετα με τον γιατρό σου, ίσως να πρέπει να κοιτάξεις κάποιον άλλο που δε θα το σκέφτεσαι πχ να τον ενοχλήσεις με μια ανησυχία σου οποτε να ναι. Πάντως κι εγώ όσες φορές ανησύχησα τζάμπα ήταν. Χοριακη δεν έκανα ποτέ, ένα τεστ έκανα και πήγα και το είδαμε, εξετάσεις αίματος έκανα στον 3ο νομίζω, γιατί πριν κάποιους μήνες είχα κάνει γενική και ήταν πολύ καλές. Όσο για αυτά που απαγορεύονται, δεν είναι τόσο ότι απαγορεύονται όσο ότι καλό είναι να αποφεύγονται για διάφορους λόγους που μπορείς να δεις αν ψάξεις σε κάποιο βιβλίο εγκυμοσύνης πχ (όχι στις φίλες και γνωστές). Η αλήθεια είναι πως δεν είμαστε άρρωστες αλλά έγκυες που σημαίνει λίγο πιο ευαίσθητες και με μια μεγάλη ευθύνη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά 🤞

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Καλημέρααααα, μην αγχώνεσαι είναι πραγματικά πολύ νωρίς...οι περισσότεροι γιατροί δίνουν εξετάσεις αφού ακούσουν καρδιά.

Ο δικός μου γυναικολόγος είναι αυστηρός με το φαγήτο.πχ όχι μακαρόνια,όχι λευκο ψώμι,όχι πολύ ζάχαρη,όχι γλυκά....

Ένα ποτήρι κρασί ή μπύρα όμως την εβδομάδα με αφήνει όπως και ένα καφέ μικρό κάθε μέρα...

Επίσης επαφές μας είπε επιτρέπεται κανονικά,νύχια επιτρέπονται ,μαλλιά από το δεύτερο τρίμηνο.

Όπως καταλαβαίνεις είναι καθαρά θέμα γιατρού...

Να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και να πάνε όλα καλά..!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dogmom είπε:

Είναι σημαντικό να νιώθεις άνετα με τον γιατρό σου, ίσως να πρέπει να κοιτάξεις κάποιον άλλο που δε θα το σκέφτεσαι πχ να τον ενοχλήσεις με μια ανησυχία σου οποτε να ναι. Πάντως κι εγώ όσες φορές ανησύχησα τζάμπα ήταν. Χοριακη δεν έκανα ποτέ, ένα τεστ έκανα και πήγα και το είδαμε, εξετάσεις αίματος έκανα στον 3ο νομίζω, γιατί πριν κάποιους μήνες είχα κάνει γενική και ήταν πολύ καλές. Όσο για αυτά που απαγορεύονται, δεν είναι τόσο ότι απαγορεύονται όσο ότι καλό είναι να αποφεύγονται για διάφορους λόγους που μπορείς να δεις αν ψάξεις σε κάποιο βιβλίο εγκυμοσύνης πχ (όχι στις φίλες και γνωστές). Η αλήθεια είναι πως δεν είμαστε άρρωστες αλλά έγκυες που σημαίνει λίγο πιο ευαίσθητες και με μια μεγάλη ευθύνη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά 🤞

 

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα και με τον καλό να έχεις μια όμορφη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Αυτά που λες μου τα είχε απαγορεύσει λίγο πολύ κ εμένα... παρόλο που δεν είχα κανένα θέμα ούτε ιστορικό. Για την άσκηση όμως μου είχε πει πως αν γυμνάζομουν κ πριν τότε θα το επέτρεπε....καφέ μου είχε πει έναν την ημέρα κανονικό! Αναψυκτικά όσο λιγότερο τόσο καλύτερο αν όχι καθόλου... Επαφές μόνο στο δεύτερο τρίμηνο.... Γενικά καλό είναι να προσέχεις λίγο περισσότερο το πρώτο 4μηνο.... Νομίζω πάνω κάτω αυτά θα σου πουν όλοι οι γιατροί.... Αλλά εφόσον ήδη δεν θες να συνεχίσεις πάρε μια δεύτερη γνώμη να δούμε!!

Καλημέρα κορίτσια!!
Θα άλλαζα γιατρό ούτως ή άλλως, παρόλο που την ξέρω χρόνια γιατί δεν έχω κανένα σκοπό να πάω να γεννήσω στο απαρχαιωμένο ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου.
Ήδη έχω μιλήσει με γιατρό που εργάζεται στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο γειτονικής μεγάλης πόλης και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Θα κλείσω ραντεβού μαζί του. Μου έχουν πει τα καλύτερα!! Θεωρώ κι εγώ ότι πρέπει να αισθάνεσαι μια οικειότητα με το γιατρό που θα σε παρακολουθήσει αυτή την περίοδο της ζωής σου. Δεν ταιριάζουμε με όλους άλλωστε!!
Σήμερα θα ξεκινήσω να διαβάζω και τη γνωστή σε όλους μας βίβλο της εγκυμοσύνης, την είχα παραγγείλει!!

Σας εύχομαι τα καλύτερα κορίτσια!! Με το καλό σε όλες μας!!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρααααα, μην αγχώνεσαι είναι πραγματικά πολύ νωρίς...οι περισσότεροι γιατροί δίνουν εξετάσεις αφού ακούσουν καρδιά.

Ο δικός μου γυναικολόγος είναι αυστηρός με το φαγήτο.πχ όχι μακαρόνια,όχι λευκο ψώμι,όχι πολύ ζάχαρη,όχι γλυκά....

Ένα ποτήρι κρασί ή μπύρα όμως την εβδομάδα με αφήνει όπως και ένα καφέ μικρό κάθε μέρα...

Επίσης επαφές μας είπε επιτρέπεται κανονικά,νύχια επιτρέπονται ,μαλλιά από το δεύτερο τρίμηνο.

Όπως καταλαβαίνεις είναι καθαρά θέμα γιατρού...

Να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και να πάνε όλα καλά..!!!

 

Καλημέρα!! Ναι αυτό καταλαβαίνω κι εγω είναι θέμα γιατρού. Η αλήθεια είναι πως δε μου απαγόρεψε να τρώω τίποτα, το μόνο που μου είπε είναι καλά πλυμένα λαχανικά (κάτι που το έκανα και προ εγκυμοσύνης) καλά ψημένο κρέας και όχι κατεψυγμένα ψάρια. Πολύ γενικά δηλαδή. Αυτό με τα νύχια εδώ μου κάθεται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/4/2021 at 1:19 ΜΜ, ο/η kosmaki είπε:

Γεια σε όλες!!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μόλις πριν 6 μέρες εμαθα ότι είμαι εγκυος. Σήμερα έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο. Όλα κυλάνε καλά, η εγκυμοσύνη είναι ενδομήτρια, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για το οτιδήποτε. 
Σε δύο εβδομάδες θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. 
Να πω την αλήθεια βρε κορίτσια, ένοιωσα ότι η γιατρός μου λίγο με ξεπέταξε. Έχω πολλά χρόνια που πηγαίνω σε αυτή, αλλά δε θα την επέλεγα να συνεχίσω μαζί της, γιατί κάνει τοκετούς στο  μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο της πόλης μου το οποίο είναι απαρχαιωμένο και το 90% των τοκετών που γίνονται εκεί είναι καισαρικές. Ψάχνω ήδη γιατρό σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στην πόλη που μένω.
Μέσα σε όλα λοιπόν, μου είπε να κόψω τα πάντα από αλκοολ και αναψυκτικά ούτε κατά διάνοια, να μη βάψω καθόλου νύχια και μαλλιά και καθόλου σεξουαλική επαφή, ειδικά το πρώτο τρίμηνο.
Όταν της ειπα ότι χθες πηγα για τρεξιμο έμεινε κόκκαλο!!Ενώ ξέρει ότι αθλούμαι χρόνια. Από καφέδες μόνο ελληνικός και γαλλικός μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και καπουτσίνο μόνο ντεκαφεινέ. 
Θέλω να πω ότι όλα αυτα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά γιατί είχα αρκετές γνωστές και φίλες εγκυμονούσες που τις θυμάμαι μια φορά την εβδομάδα να πίνουν ενα κρασάκι η μια μπύρα, που έκαναν κανονικά μανικιούρ από το πρώτο τρίμηνο, που έπιναν και κοκα κόλες.
Εννοείται ότι θα κάνω αυτό που πρέπει για το καλό μου και για το καλό του μωρού μου, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά και θα ήθελα να τα συζητήσω και να πάρω διάφορες γνώμες.

Καλησπέρα, πρώτα πολλά σου εύχομαι να έχεις μια καλή και όμορφη περίοδο εγκυμοσύνης. Θα σου πω την δική μου εμπειρία ως τώρα... Εμένα ο γιατρός μου (σε ιδιωτική κλινική) είναι σχετικά χαλαρός, είμαι 9 εβδομάδων, πήγα στην 5η εβδομάδα, κάναμε τον 1ο υπέρηχο, η επίσκεψη κράτησε περίπου 15 λεπτά και οι άλλες 3 επισκέψεις κράτησαν κάπου 10 λεπτά . Στην 1η αφού είδαμε ότι όλα πήγαιναν καλά μου είπε να τρώω και να πίνω ότι θέλω (άσχετα ότι εγώ προσέχω παραπάνω) άλλα να προσέχω πολύ ζάχαρη και αλάτι, επίσης να προσέχω να είναι καλά πλυμένα τα λαχανικά , να αποφεύγουμε τις επαφές το 1ο τρίμηνο, αλκοόλ μπορώ καμιά μπύρα ή λίγο κρασί (εγώ δεν πίνω), iqos που καπνίζω μπορώ 1-2 την μέρα (εγώ το αποφεύγω), σκύψιμό και βάρος με προσοχή. Καφέ πίνω ένα την ημέρα. Αναλύσεις μου έγραψε αφού ακούσαμε καρδιά. Μου έδωσε μόνο φυλλικό, τα υπόλοιπα μετά την 11η εβδομάδα, στην δουλειά μου σε φαρμακείο κανονικά και άθληση μόνο χαλαρό περίπατο.

Σε άλλες γνωστές μου ήταν ελάχιστα πιο αυστηρός, οπότε σίγουρα είναι ανάλογα και την κάθε περίπτωση.

Γνώμη μου να επιλέξεις τον γιατρό που εσύ θα νιώθεις πιο άνετα μαζί του, θα σε ηρεμεί σε όποιο πρόβλημα προκύπτει και θα σου εμπνέει σιγουριά και μαζί να προχωράτε σε αυτό το όμορφο ταξίδι.  Εγώ πχ διάλεξα τον συγκεκριμένο επειδή τον ξέρω χρόνια και γνωρίζω ότι είναι γενικά χαλαρός αλλά πολύ υποστηρικτικός και δεν πιέζει κάτι που δεν θα άντεχα, να με πιέζουν, ακόμα και σε ένα μικρό προ υπάρχον θέμα που έχω με το σάκχαρο μου είπε να το πάμε χαλαρά και να το βλέπουμε στην πορεία αν επηρεάζει, δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη μου που επέλεξα να κάνω μαζί του αυτό το ταξίδι αλλά ξέρω ότι με έχει κάνει να είμαι ήρεμη, σίγουρη και να νιώθω ότι έχω έναν φίλο δίπλα μου εκτός από γιατρό.   Ελπίζω να σε βοήθησα!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

Καλημέρα!! Ναι αυτό καταλαβαίνω κι εγω είναι θέμα γιατρού. Η αλήθεια είναι πως δε μου απαγόρεψε να τρώω τίποτα, το μόνο που μου είπε είναι καλά πλυμένα λαχανικά (κάτι που το έκανα και προ εγκυμοσύνης) καλά ψημένο κρέας και όχι κατεψυγμένα ψάρια. Πολύ γενικά δηλαδή. Αυτό με τα νύχια εδώ μου κάθεται!!

xaxaxax σε καταλαβαίνω...κάνε υπομονή ότι είναι καλύτερο για μωράκια...

Κι εγώ ξενερώνω με τα πολλά "μη" αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο για το σποράκι...δεν πειράζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα, πρώτα πολλά σου εύχομαι να έχεις μια καλή και όμορφη περίοδο εγκυμοσύνης. Θα σου πω την δική μου εμπειρία ως τώρα... Εμένα ο γιατρός μου (σε ιδιωτική κλινική) είναι σχετικά χαλαρός, είμαι 9 εβδομάδων, πήγα στην 5η εβδομάδα, κάναμε τον 1ο υπέρηχο, η επίσκεψη κράτησε περίπου 15 λεπτά και οι άλλες 3 επισκέψεις κράτησαν κάπου 10 λεπτά . Στην 1η αφού είδαμε ότι όλα πήγαιναν καλά μου είπε να τρώω και να πίνω ότι θέλω (άσχετα ότι εγώ προσέχω παραπάνω) άλλα να προσέχω πολύ ζάχαρη και αλάτι, επίσης να προσέχω να είναι καλά πλυμένα τα λαχανικά , να αποφεύγουμε τις επαφές το 1ο τρίμηνο, αλκοόλ μπορώ καμιά μπύρα ή λίγο κρασί (εγώ δεν πίνω), iqos που καπνίζω μπορώ 1-2 την μέρα (εγώ το αποφεύγω), σκύψιμό και βάρος με προσοχή. Καφέ πίνω ένα την ημέρα. Αναλύσεις μου έγραψε αφού ακούσαμε καρδιά. Μου έδωσε μόνο φυλλικό, τα υπόλοιπα μετά την 11η εβδομάδα, στην δουλειά μου σε φαρμακείο κανονικά και άθληση μόνο χαλαρό περίπατο.

Σε άλλες γνωστές μου ήταν ελάχιστα πιο αυστηρός, οπότε σίγουρα είναι ανάλογα και την κάθε περίπτωση.

Γνώμη μου να επιλέξεις τον γιατρό που εσύ θα νιώθεις πιο άνετα μαζί του, θα σε ηρεμεί σε όποιο πρόβλημα προκύπτει και θα σου εμπνέει σιγουριά και μαζί να προχωράτε σε αυτό το όμορφο ταξίδι.  Εγώ πχ διάλεξα τον συγκεκριμένο επειδή τον ξέρω χρόνια και γνωρίζω ότι είναι γενικά χαλαρός αλλά πολύ υποστηρικτικός και δεν πιέζει κάτι που δεν θα άντεχα, να με πιέζουν, ακόμα και σε ένα μικρό προ υπάρχον θέμα που έχω με το σάκχαρο μου είπε να το πάμε χαλαρά και να το βλέπουμε στην πορεία αν επηρεάζει, δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη μου που επέλεξα να κάνω μαζί του αυτό το ταξίδι αλλά ξέρω ότι με έχει κάνει να είμαι ήρεμη, σίγουρη και να νιώθω ότι έχω έναν φίλο δίπλα μου εκτός από γιατρό.   Ελπίζω να σε βοήθησα!!! ❤️ 

 

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

xaxaxax σε καταλαβαίνω...κάνε υπομονή ότι είναι καλύτερο για μωράκια...

Κι εγώ ξενερώνω με τα πολλά "μη" αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο για το σποράκι...δεν πειράζει...

Καλημέρα κορίτσια!!
Θεοδώρα με βοήθησες πολύ!! Κι εγώ έτσι πιστεύω με το γιατρό πρέπει να έχεις κάποιου είδους χημεία. Εγώ λοιπόν έκλεισα ραντεβού για 5/5 στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο που εργάζεται ο συγκεκριμένος γιατρός που θα ήθελα να με αναλάβει. Από το τηλ μου έκανε καλή εντύπωση, για να δούμε και από κοντά...
Ελπίζω να αφήσει και τον άντρα μου μέσα γιατί μαθαίνω ότι άλλοι γιατροί δέχονται ζευγάρια, άλλοι γιατροί μόνο τη γυναίκα. Τί να πω!! Θα ήθελα πολύ να ακούγαμε μαζί την καρδούλα από το πλασματάκι που μαζί δημιουργήσαμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια!!
Θεοδώρα με βοήθησες πολύ!! Κι εγώ έτσι πιστεύω με το γιατρό πρέπει να έχεις κάποιου είδους χημεία. Εγώ λοιπόν έκλεισα ραντεβού για 5/5 στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο που εργάζεται ο συγκεκριμένος γιατρός που θα ήθελα να με αναλάβει. Από το τηλ μου έκανε καλή εντύπωση, για να δούμε και από κοντά...
Ελπίζω να αφήσει και τον άντρα μου μέσα γιατί μαθαίνω ότι άλλοι γιατροί δέχονται ζευγάρια, άλλοι γιατροί μόνο τη γυναίκα. Τί να πω!! Θα ήθελα πολύ να ακούγαμε μαζί την καρδούλα από το πλασματάκι που μαζί δημιουργήσαμε!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου, ξέχασα να σου αναφέρω χθες ότι μαλλιά και νύχια μου είπε και εμένα καλύτερα όχι το πρώτο τρίμηνο. Τώρα για το αν αφήνουν τον σύζυγο μέσα είναι μάλλον ανάλογα τον γιατρό. Εμένα το ιατρείο του στεγάζετε στην κλινική που λόγο covid δεν επιτρέπει συνοδό στις επισκέψεις εκτός αν δώσει άδεια ο γιατρός, πήγα όλες τις φορές μόνη εκτός από μια που πήγα εκτάκτως αργά το βράδυ για ένα θεματάκι που είχα και έδωσε εντολή ο γιατρός μου να αφήσουν και τον άντρα μου.  Ξέρω ότι ο γιατρός μου δεν έχει θέμα αλλά η κλινική λόγο covid. Αλλά να σου πω προσωπικά τώρα που είναι αρχή και έχουμε κολπικούς και τέτοια νιώθω πιο άνετα να πηγαίνω μόνη.    😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kosmaki είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια!!
Θεοδώρα με βοήθησες πολύ!! Κι εγώ έτσι πιστεύω με το γιατρό πρέπει να έχεις κάποιου είδους χημεία. Εγώ λοιπόν έκλεισα ραντεβού για 5/5 στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο που εργάζεται ο συγκεκριμένος γιατρός που θα ήθελα να με αναλάβει. Από το τηλ μου έκανε καλή εντύπωση, για να δούμε και από κοντά...
Ελπίζω να αφήσει και τον άντρα μου μέσα γιατί μαθαίνω ότι άλλοι γιατροί δέχονται ζευγάρια, άλλοι γιατροί μόνο τη γυναίκα. Τί να πω!! Θα ήθελα πολύ να ακούγαμε μαζί την καρδούλα από το πλασματάκι που μαζί δημιουργήσαμε!! 

Καρδούλα ακούς μετά την 6η εβδομάδα. Εμένα μου τα γράφει σε ένα στικάκι που μου χάρισε ώστε να τα βλέπει ο άντρας μου μετά. Οπότε αν πας τελικά μόνη έχε ένα στικάκι μαζί και ζήτα να στο γράψει, δεν είναι κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...