Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Προσωπικά και χωρίς να παρεξηγηθω, θεωρώ πως θα έπρεπε να σε είχε στείλει ήδη για κάποιες βασικές και συγκεκριμένες εξετάσεις που γίνονται στο πρώτο τριμήνο. Δεν είναι θέμα "χαλαρού ή οχι" γιατρού αλλά χρήσιμων πληροφοριών που συλλέγονται για την εξέλιξη της κάθε εγκυμοσύνης.. 

 

 

Τι να πω... κάθε φορά ρωτάω, και κάθε φορά μου λέει όχι ακόμα... και στον γιο μου που γέννησα Ελλάδα, μια φορά με είχε στείλει μόνο για εξετάσεις 8 εβδομάδων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Είμαι 37.5 και έχω ΠΗΤ 11/11/2021. Έκανα αυχενική διαφάνεια και PAPP-A στις 12/05 και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι πάρα πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή nipt. Εύχομαι σε όλες να έχουν μία τέλεια και απροβληματιστη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι 37.5 και έχω ΠΗΤ 11/11/2021. Έκανα αυχενική διαφάνεια και PAPP-A στις 12/05 και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι πάρα πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή nipt. Εύχομαι σε όλες να έχουν μία τέλεια και απροβληματιστη εγκυμοσύνη.

Καλώς ήρθες!!! Πολύ ευχάριστα νέα!!! Έτσι να πληθαίνουμε.. 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Χρόνια πολλά σε όσους έχετε κ γιορτάζουν... 

@annoula1987 όντως δεν κρύβεται πια εσένα.. 😊😊

Τα σαλοσπιρ γιατί τα παίρνετε εσείς; Τι σας έχει πει ο γιατρός; Κι εμένα μισό την ημέρα μου έχει δώσει αλλά αν κατάλαβα καλά μου είπε ότι θα το κόψουμε σύντομα.. 

Εγώ δεν παίρνω σαλοσπίρ και αυτή ήταν η κοινή θέση και του γυναικολόγου και της αιματολόγου. Είχαμε χθες εκτενή συζήτηση επί του θέματος, γιατί είμαι από τις λίγες που δεν παίρνουν, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

 

@touloumpitsa Έχουμε πιθανότητες για προεκλαμψία και το δίνουν προληπτικά γιατί έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει...εγώ έχω 1/84 πιθανότητες είμαι κάτω από τις 100 γι'αυτο και παίρνω τόσο μεγάλο.

 

Κι εγώ περίπου τις ίδιες έχω, αλλά δεν μου έδωσαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Σίδηρο εγώ ας πούμε δεν έχω ξεκινήσει ακόμα...θεωρώ ότι αν δεν έχεις έλλειψη δεν σου δίνουν extra και μαγνήσιο μου έδωσε γιατί πονάει πάρα πολύ η μέση μου...

Ούτε εγώ έχω ξεκινήσει σίδηρο. Θα κάνω τώρα εξετάσεις και αναλόγως. Μαγνήσιο δεν δίνει ο δικός μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι 37.5 και έχω ΠΗΤ 11/11/2021. Έκανα αυχενική διαφάνεια και PAPP-A στις 12/05 και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι πάρα πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή nipt. Εύχομαι σε όλες να έχουν μία τέλεια και απροβληματιστη εγκυμοσύνη.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Μπράβο για τα καλά αποτελέσματα! Μάθατε και φύλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Μπράβο για τα καλά αποτελέσματα! Μάθατε και φύλο?

Σ'ευχαριστώ πολύ. Μας είπαν ότι μάλλον είναι αγοράκι, αλλά για σίγουρα θα περιμένουμε να το δούμε στην β' επιπέδου. Γερό μωράκι να είναι μόνο και ότι θέλει ας είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εγώ δεν παίρνω σαλοσπίρ και αυτή ήταν η κοινή θέση και του γυναικολόγου και της αιματολόγου. Είχαμε χθες εκτενή συζήτηση επί του θέματος, γιατί είμαι από τις λίγες που δεν παίρνουν, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνουν.

Παίρνω και εγώ salospir, ένα την ημέρα. Είχα μία παλινδρομη κύηση το περασμένο καλοκαίρι και έπειτα από προτροπή της γυναικολόγου επισκέφτηκα αιματολογο.Στις εξετάσεις το αντιπηκτικό λύκου ήταν οριακό και μου είπε  να ξεκινήσω salospir αν μείνω έγκυος για κάθε ενδεχόμενο. Όταν έμεινα με ξαναείδε, έκανα πάλι εξετάσεις κ η τιμή ήταν πολύ καλή αλλά μου είπε να το συνεχίσω μέχρι κ την β' επιπέδου γιατί βοηθάει στην καλή αιμάτωση του πλακούντα και στην πρόληψη αποφυγής προεκλαμψιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι 37.5 και έχω ΠΗΤ 11/11/2021. Έκανα αυχενική διαφάνεια και PAPP-A στις 12/05 και μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι πάρα πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή nipt. Εύχομαι σε όλες να έχουν μία τέλεια και απροβληματιστη εγκυμοσύνη.

Καλώς ήλθες στην ομάδα! Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου! Μπράβο πέρασες και την αυχενική οπότε όλα προχωράνε τελεια! 🧿

Και εγώ 11/11 ειχα και με την αυχενική πηγε 9/11 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Εμένα κορίτσια ούτε για αιματολογικές με έστειλε ακόμα, από το δεύτερο τρίμηνο λέει..βέβαια είχα κάνει γενικές λίγο πριν μείνω έγκυος και έπαιρνα φυλικο και σίδηρο γιατί οι αποθήκες μου δεν ήταν γεμάτες.  Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, ξεκίνησα τις πολυβιταμινες pregnacare και την τελευταία εβδομάδα σίδηρο γιατί ένιωθα κάπως... σε έναν μήνα που θα ξαναπάω,  θα του πω να μου γράψει εξετάσεις γιατί μετά θα έρθουμε Ελλάδα και θα πρέπει να τα πληρώνω όλα.  Είναι θέμα γιατρού σίγουρα! Εμένα μου αρέσει που είναι έτσι χαλαρός, δεν τα συμπαθώ τα φάρμακα!!

Ίσως έτσι είναι το πρωτόκολλο τους στην Κύπρο; Αλλα ειναι σίγουρα και θέμα γιατρού όπως λέγαμε εμένα πχ με ειπε οτι θα με βλέπει ανά 15 μέρες και 1 φορά το μήνα κάνουμε αιματολογικες για να συγκρίνουμε. 

Καλύτερα να κάνεις εκεί ναι για να σε καλύπτει η ασφάλιση γιατί εδώ σε εμένα η συμμετοχή είναι 1€ με ασφάλιση ενώ χωρίς θελει ένα 20€ κάθε φορά.

Παρεμπιπτόντως βγήκαν μόλις και έπεσε και άλλο ο αιματοκρίτης ενώ τρώω και κρέας και όσπρια και παίρνω και διπλή δόση σίδηρο 🤯 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εγώ δεν παίρνω σαλοσπίρ και αυτή ήταν η κοινή θέση και του γυναικολόγου και της αιματολόγου. Είχαμε χθες εκτενή συζήτηση επί του θέματος, γιατί είμαι από τις λίγες που δεν παίρνουν, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνουν.

Δεν σου έδωσαν γιατί το θεωρούν επικίνδυνο; γιατί θεωρητικα και καλα με βάση το πρωτόκολλο τους εμένα με ειπε κάτω από 1/300 το δινουν. Σίγουρα όμως διαφέρει κάθε εγκυμοσύνη οπότε ίσως για αυτό.

Παντως εγω έχω μια εβδομάδα που το ξεκίνησα και χθες και σήμερα είχα καφέ στο εσώρουχο και μου είπε μπορεί να είναι καξ από το salospir 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλώς ήλθες στην ομάδα! Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου! Μπράβο πέρασες και την αυχενική οπότε όλα προχωράνε τελεια! 🧿

Και εγώ 11/11 ειχα και με την αυχενική πηγε 9/11 😀

Σ'ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα. Εγώ αρχικά είχα 16/11, η γυναικολόγος από τις μετρήσεις μου είπε ότι είναι πιο μεγάλο και η αυχενική το επιβεβαίωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Δεν σου έδωσαν γιατί το θεωρούν επικίνδυνο; γιατί θεωρητικα και καλα με βάση το πρωτόκολλο τους εμένα με ειπε κάτω από 1/300 το δινουν. Σίγουρα όμως διαφέρει κάθε εγκυμοσύνη οπότε ίσως για αυτό.

Παντως εγω έχω μια εβδομάδα που το ξεκίνησα και χθες και σήμερα είχα καφέ στο εσώρουχο και μου είπε μπορεί να είναι καξ από το salospir 😒

Δεν το έκριναν απαραίτητο ακόμα και με αυτή τη μέτρηση και μου είπαν ότι δεν είναι evidence-based ότι θα βοηθήσει κάπου στην περίπτωσή μου. Μου είπαν και οι 2 ότι η αντιπηκτική αγωγή (το ίδιο και το σαλοσπίρ) μπορούν να μου το εισάγουν ανά πάσα στιγμή της εγκυμοσύνης. Τώρα τι να πω, μακάρι να ξέρουν τι κάνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ίσως έτσι είναι το πρωτόκολλο τους στην Κύπρο; Αλλα ειναι σίγουρα και θέμα γιατρού όπως λέγαμε εμένα πχ με ειπε οτι θα με βλέπει ανά 15 μέρες και 1 φορά το μήνα κάνουμε αιματολογικες για να συγκρίνουμε. 

Καλύτερα να κάνεις εκεί ναι για να σε καλύπτει η ασφάλιση γιατί εδώ σε εμένα η συμμετοχή είναι 1€ με ασφάλιση ενώ χωρίς θελει ένα 20€ κάθε φορά.

Παρεμπιπτόντως βγήκαν μόλις και έπεσε και άλλο ο αιματοκρίτης ενώ τρώω και κρέας και όσπρια και παίρνω και διπλή δόση σίδηρο 🤯 

 

Μπορεί ναι στην Κύπρο να έχουν άλλο πρωτόκολλο... κάνε σωστούς συνδυασμούς τροφίμων! Όχι γαλακτοκομικα 2 ώρες πριν και 2 ώρες μετά από οσπρια κρέας, πράσινες σαλάτες.  Εδώ στην Κύπρο βρίσκω σίδηρο σε σκόνη που είναι σούπερ απορροφητικός από τον οργανισμό, είναι ακριβός και δεν γράφεται αλλά ανά διαστήματα αξίζει να το αγοράζεις! Θα σου στείλω φώτο μόλις πάω σπίτι να το ψάξεις, εμένα με έσωσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Εγώ δεν παίρνω σαλοσπίρ και αυτή ήταν η κοινή θέση και του γυναικολόγου και της αιματολόγου. Είχαμε χθες εκτενή συζήτηση επί του θέματος, γιατί είμαι από τις λίγες που δεν παίρνουν, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνουν.

Εγω παντως ειχα πολυ μικρες πιθανοτητες για προεκλαμψια 1/683 αλλα το σαλοσπιρ μου ειπε η αιμοτολογος να συνεχισω να το παιρνω. Επαιρνα απο την αρχη της εγκυμοσυνης των 80mg και συνεχιζω το ιδιο γτ βοηθαει στην καλυτερη αιματωση της μητρας .Κ γω στην αρχη δεν ηθελα να το παρω αλλα ειδα οτι δεν μου κανει σε κατι κακο οποτε το συνεχιζω. Μπορει να μη σου εδωσαν απο τωρα γτ όλα αυτα ειναι πιθανότητες κ μπορει κ να μην κανεις καθολου προεκλαμψια.Αλλα αν δουν στην πορεια της εγκυμοσυνης οτι ανεβαινει η πιεση σου κτλ μπορει κ να σου δωσουν γτ πραγματικα σε περιπτωση πρεκλαμψιας το σαλοσπιρ βοηθαει πολυ!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Δεν σου έδωσαν γιατί το θεωρούν επικίνδυνο; γιατί θεωρητικα και καλα με βάση το πρωτόκολλο τους εμένα με ειπε κάτω από 1/300 το δινουν. Σίγουρα όμως διαφέρει κάθε εγκυμοσύνη οπότε ίσως για αυτό.

Παντως εγω έχω μια εβδομάδα που το ξεκίνησα και χθες και σήμερα είχα καφέ στο εσώρουχο και μου είπε μπορεί να είναι καξ από το salospir 😒

Κοριτσι μου σε ποιο γιατρο εισαι? Γτ ειδα οτι εισαι απο Θεσσαλονικη? τα καφε μπορει και να ειναι απο το σαλοσπιρ γτ και γω στην αρχη ειχα καφε κ το ειχα σταματησει για μια βδομαδα το σαλοσπιρ κ μετα οταν σταματησαν τα καφε το ξεκινησα παλι. Μη φοβασαι παντως μολις το συνηθισει ο οργανισμος σου δεν θα εχεις καφε υγρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μόλις γύρισα από την αυχενική. Πολύ ευχάριστα κ τα δικά μου νέα. Όλα έδειξαν τέλεια... Το μικρούλι καθόταν ήσυχο κ το μετρούσε.. γενικά μου είπε ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό έμβρυο. Ελπίζω να συνεχίσουν όλα έτσι καλά  για όλες μας!!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βρε κορίτσια επιτέλους έχουμε ξεκινήσει και έχουμε θετικά νέα σε αυτή την όμαδα... @touloumpitsa όλα καλά να συνεχίσουν!!!

Όσο για τους γιατρούς σίγουρα ο καθένας βάση της εμπειρίας του κρίνει διαφορετικά...επίσης κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και παίζουν πολλοί παράμετροι ρόλο...βλέπουν την συνολική εικόνα της εγκύου και κρίνουν ανάλογα...οπότε @troia μην αγχώνεσαι εφόσον δυο γιατροί συμφωνούν κάτι θα ξέρουν...

@Stardust_83 Καλως ήρθες,καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Δεν το έκριναν απαραίτητο ακόμα και με αυτή τη μέτρηση και μου είπαν ότι δεν είναι evidence-based ότι θα βοηθήσει κάπου στην περίπτωσή μου. Μου είπαν και οι 2 ότι η αντιπηκτική αγωγή (το ίδιο και το σαλοσπίρ) μπορούν να μου το εισάγουν ανά πάσα στιγμή της εγκυμοσύνης. Τώρα τι να πω, μακάρι να ξέρουν τι κάνουν...

Η κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική οπότε εφόσον μπορούν να το εισάγουν ανά πάσα στιγμή ίσως δουν αργότερα πως θα είσαι. 

Πάντως θυμάμαι πριν μια εβδομάδα πριν το ξεκινήσω διαβαζα για αιμορραγία κλπ ότι προκαλεί. Από χθες έχω καφέ υγρά και σήμερα με ειπε η γυναικολόγος να το σταματήσω για μια εβδομάδα γιατί προκαλεί αιμορραγία πιθανότατα. Τι να πω από τη μια λένε κάνει καλό από την άλλη δημιουργεί προβλήματα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Μπορεί ναι στην Κύπρο να έχουν άλλο πρωτόκολλο... κάνε σωστούς συνδυασμούς τροφίμων! Όχι γαλακτοκομικα 2 ώρες πριν και 2 ώρες μετά από οσπρια κρέας, πράσινες σαλάτες.  Εδώ στην Κύπρο βρίσκω σίδηρο σε σκόνη που είναι σούπερ απορροφητικός από τον οργανισμό, είναι ακριβός και δεν γράφεται αλλά ανά διαστήματα αξίζει να το αγοράζεις! Θα σου στείλω φώτο μόλις πάω σπίτι να το ψάξεις, εμένα με έσωσε!!

Η αληθεια ειναι οτι τα τρώω όλα αυτά αλλά ίσως δεν κάνω τους σωστούς συνδυασμούς δλδ όσπρια που λες πάντα τα τρώω με φέτα 🙄 το 2ωρο το προσέχω μόνο όταν είναι να πάρω το χάπι. Θέλει να το αλλάξω από εδω και πέρα. Μμμ σε ευχαριστώ ειδα τη φωτογραφία παρακάτω. Εαν είναι θα τη ρωτήσω μήπως αυτό που παίρνω δεν κάνει καλή απορρόφηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Κοριτσια μόλις γύρισα από την αυχενική. Πολύ ευχάριστα κ τα δικά μου νέα. Όλα έδειξαν τέλεια... Το μικρούλι καθόταν ήσυχο κ το μετρούσε.. γενικά μου είπε ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό έμβρυο. Ελπίζω να συνεχίσουν όλα έτσι καλά  για όλες μας!!! 😊😊

Μπράβο συγχαρητήρια πολύ ευχάριστα και τα δικά σου νέα! Μπράβο εύχομαι ετσι να προχωράμε από εδω και πέρα! Όλα καλά να πηγαίνουν 🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...