Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Αααα καλά πάμε δλδ νομιζω τόσο 2 3 κιλά είναι νορμαλ στο 1ο τρίμηνο 🤭☺ αλλα από εδω και πέρα που υποχωρούν τα συμπτώματα και ανοίγει καπως η όρεξη θελει να προσέχουμε. Τουλάχιστον είναι και καλοκαίρι και θα τρώμε ωραια φρούτα 😀🍉🍍🍇🍑🍒🍓

Εντομεταξυ πάνω που ηρεμώ κάτι γίνεται και αγχώνομαι πηγα τουαλέτα πριν και στο σκουπισμα ειχα καφέ 😔😔😔 δε πήρα τη γιατρό γιατί έχω στις 6 ραντεβού ουτως η αλλως ελπίζω να μην είναι κάτι. Είχα να δω καφέ από την 6 και 7 εβδομάδα που με έδινε utrogestan 😒😢

Μην αγχώνεσαι μπορεί να είναι κάποιο αγγειάκι...

Έχεις ξεπεράσει προ πολλού τις επικύνδινες βδομάδες...Θα πρέπει να πάει κάτι πολύ στραβά για να γίνει κάτι κακό τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Μην αγχώνεσαι μπορεί να είναι κάποιο αγγειάκι...

Έχεις ξεπεράσει προ πολλού τις επικύνδινες βδομάδες...Θα πρέπει να πάει κάτι πολύ στραβά για να γίνει κάτι κακό τώρα...

Αχ μόλις έφυγα από τη γιατρό ευτυχώς δεν ειδε κάτι όλα καλά και με τον πλακούντα και με τον τράχηλο είπε. Είπε ότι τυχαίνει μπορεί και από την μία και μοναδική επαφή που ειχα 😒 ςλλα μου έδωσε προληπτικά utrogestan. 

Υπενθύμιση πρέπει να βάζω μου φαίνεται γιατί περνω πρωί και βράδυ σίδηρο, ασβέστιο, ασπιρίνη και τωρα utrogestan 🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις γύρισα κι εγώ από τον γιατρό! Όλα σούπερ με τον Φανούριό μας!! Είδαμε και το τσουτσουνάκι!!😅😅😅 αραχτός ήταν, σταυροπόδι και με τι χέρι πίσω από το κεφάλι!! Τεντωνώταν όλη την ώρα αφού μολις ξύπνησε και πιπιλούσε δαχτυλάκι!!😍😍😍 το απολαύσαμε!!

@Maimoudaki92χαίρομαι που όλα είναι καλά! Μπορεί όντως να ήταν κάποιο αγγειάκι!

Να συνεχίσουμε όλες έτσι όμορφα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Αχ μόλις έφυγα από τη γιατρό ευτυχώς δεν ειδε κάτι όλα καλά και με τον πλακούντα και με τον τράχηλο είπε. Είπε ότι τυχαίνει μπορεί και από την μία και μοναδική επαφή που ειχα 😒 ςλλα μου έδωσε προληπτικά utrogestan. 

Υπενθύμιση πρέπει να βάζω μου φαίνεται γιατί περνω πρωί και βράδυ σίδηρο, ασβέστιο, ασπιρίνη και τωρα utrogestan 🤯

Κι εγώ μόλις έφυγα από τον γυναικολόγο θα ξεκινήσω τελικά salospir 160mg προληπτικά...

Κατά τ'άλλα όλα καλά...μεγαλώνουμε!!!

Παίρνω το χάπι του θυρεοειδή,το filicine,trofocard και τώρα  θα πίνω και salospir...κι έχουμε δρόμο ακόμα...🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια παίρνω μόνο τις πολυβιταμινες pregnacare και τελευταία παίρνω και λίγο σίδηρο γιατί ένιωθα αδυναμία και κόπωση! 

@Dioni20 ωραία και τα δικά σου νέα!! Αντε με το καλό όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Εγώ κορίτσια παίρνω μόνο τις πολυβιταμινες pregnacare και τελευταία παίρνω και λίγο σίδηρο γιατί ένιωθα αδυναμία και κόπωση! 

@Dioni20 ωραία και τα δικά σου νέα!! Αντε με το καλό όλες μας!!!

Άντε να περνάει ο καιρός να μεγαλώνουν οι κοιλίτσες!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Πω πωωω τίποτα ε; Μπράβο αλλα ναι λογικά αργότερα που θα ανοίξει παραπάνω η ορεξη μας 😀 @Dioni20 @annoula1987 νομιζω καλά είμαστε μέχρι 3 κιλακια 😊😀 

Μια χαρά είστε... Διάβαζα τις προάλλες ότι στο 2ο κ 3ο τρίμηνο το ιδανικό είναι έως και μισό κιλό τη βδομάδα.. να ξέρετε οι νέες μελλοντικές μανούλες ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο εύκολα παίρνουμε κιλά..😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Αχ μόλις έφυγα από τη γιατρό ευτυχώς δεν ειδε κάτι όλα καλά και με τον πλακούντα και με τον τράχηλο είπε. Είπε ότι τυχαίνει μπορεί και από την μία και μοναδική επαφή που ειχα 😒 ςλλα μου έδωσε προληπτικά utrogestan. 

Υπενθύμιση πρέπει να βάζω μου φαίνεται γιατί περνω πρωί και βράδυ σίδηρο, ασβέστιο, ασπιρίνη και τωρα utrogestan 🤯

Άντε όλα καλά δλδ... Μπράβο!! Πάρε από το φαρμακείο για διευκόλυνση το ειδικό κουτακι για τα χάπια που τα ταξινομεις πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ.. 😉😉 πολύ πρακτικό... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Μόλις γύρισα κι εγώ από τον γιατρό! Όλα σούπερ με τον Φανούριό μας!! Είδαμε και το τσουτσουνάκι!!😅😅😅 αραχτός ήταν, σταυροπόδι και με τι χέρι πίσω από το κεφάλι!! Τεντωνώταν όλη την ώρα αφού μολις ξύπνησε και πιπιλούσε δαχτυλάκι!!😍😍😍 το απολαύσαμε!!

@Maimoudaki92χαίρομαι που όλα είναι καλά! Μπορεί όντως να ήταν κάποιο αγγειάκι!

Να συνεχίσουμε όλες έτσι όμορφα!!

Παρά πολύ ωραία ευχάριστα τα νέα σου! Τέλεια ετσι να προχωρήσουμε με το καλό! 😊😊😊

Τελεια είναι τα γλυκούλια και εμεις την είδαμε να πιπιλαει το δαχτυλάκι της και δε μπορούσε επί πόση ώρα να μετρήσει τους κτυπους της καρδιάς αλλα τα καταφέραμε 😀

Ισως ναι το καλό είναι ότι δεν ήταν κάποια αποκόλληση η κάτι άλλο. Ελπίζω να βοηθήσουν τα utrogestan γιατί πριν λίγο ξανα ειδα λίγο στο εσώρουχο και ένα άγχος το έχω είναι η αλήθεια 😑

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Άντε να περνάει ο καιρός να μεγαλώνουν οι κοιλίτσες!!!🥰🥰🥰

Η δική μου πετάχτηκε για τα καλά πάντως!!😅😅😅

IMG-f05daccbb4d8d1a566e7be22b1e09baa-V.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κι εγώ μόλις έφυγα από τον γυναικολόγο θα ξεκινήσω τελικά salospir 160mg προληπτικά...

Κατά τ'άλλα όλα καλά...μεγαλώνουμε!!!

Παίρνω το χάπι του θυρεοειδή,το filicine,trofocard και τώρα  θα πίνω και salospir...κι έχουμε δρόμο ακόμα...🤣😂

Καλημέραααα! Πω πω χθες μπήκα σας διάβασα και δεν είχα κουράγιο να γράψω 😀😀

Τελικά σου έδωσε και σένα ε; και εγω το salospir 80αρι παίρνω μέχρι την 36 εβδομάδα μου είπε. Εσένα σου ειπε; 

Άστα να πάνε πολλά χάπια και δε τα χωνεύω καθόλου με ζορίζουν όταν τα παίρνω με εμετούς 😏

@touloumpitsa άρα καλά το πάμε με τα κιλά προς το παρόν και τους επόμενους μήνες θα θελει λίγη προσοχή 😀

Χαχα μου φαίνεται ότι όντως χρειάζομαι ένα τέτοιο κουτάκι να τά οργανώσω. Παρά πολλά μακαρι να αναπληρωνονταν με φαγητό δε τα θέλω καθόλου. 😔

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Η δική μου πετάχτηκε για τα καλά πάντως!!😅😅😅

IMG-f05daccbb4d8d1a566e7be22b1e09baa-V.jpg

Αααα τι γλυκιααα! Όντως πετάχτηκε λίγο 😍😮🤰🏼

Εμένα παλι ελάχιστα, αν και δε κλείνουν τα παντελόνια μου μόνο κολαν φοράω αλλα δς φαίνεται 😀 όπου να ναι θα πεταχτεί 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Χρόνια πολλά σε όσους έχετε κ γιορτάζουν... 

@annoula1987 όντως δεν κρύβεται πια εσένα.. 😊😊

Τα σαλοσπιρ γιατί τα παίρνετε εσείς; Τι σας έχει πει ο γιατρός; Κι εμένα μισό την ημέρα μου έχει δώσει αλλά αν κατάλαβα καλά μου είπε ότι θα το κόψουμε σύντομα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Χρόνια πολλά σε όσους έχετε κ γιορτάζουν... 

@annoula1987 όντως δεν κρύβεται πια εσένα.. 😊😊

Τα σαλοσπιρ γιατί τα παίρνετε εσείς; Τι σας έχει πει ο γιατρός; Κι εμένα μισό την ημέρα μου έχει δώσει αλλά αν κατάλαβα καλά μου είπε ότι θα το κόψουμε σύντομα.. 

Καλημερααα και Χρόνια Πολλά και από εμένα! 

Εμένα μου το έδωσε γιατί βγήκε δύο φορές χαμηλό το papp a της αυχενικής και ειπε οτι προληπτικά ενω έχω χαμηλή πίεση πρέπει να πάρω salospir 80αρι για να αιματωνεται καλύτερα ο πλακούντας και να μην έχει πρόβλημα ανάπτυξης το έμβρυο έως την 36 εβδομάδα. 

Και επισης για να μην πάθω προεκλαμψια 🤔

Εσένα τι σου είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maimoudaki92 Όχι που θα το γλίτωνα χαχαχαχ επειδή θα πίνω των 160mg μου είπε μέχρι την 34η βδομάδα 

@touloumpitsa Έχουμε πιθανότητες για προεκλαμψία και το δίνουν προληπτικά γιατί έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει...εγώ έχω 1/84 πιθανότητες είμαι κάτω από τις 100 γι'αυτο και παίρνω τόσο μεγάλο.

@annoula1987 H πιο τέλεια κοιλίτσα...!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

@Maimoudaki92 Όχι που θα το γλίτωνα χαχαχαχ επειδή θα πίνω των 160mg μου είπε μέχρι την 34η βδομάδα 

@touloumpitsa Έχουμε πιθανότητες για προεκλαμψία και το δίνουν προληπτικά γιατί έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει...εγώ έχω 1/84 πιθανότητες είμαι κάτω από τις 100 γι'αυτο και παίρνω τόσο μεγάλο.

@annoula1987 H πιο τέλεια κοιλίτσα...!!!

 

Αααα για αυτό εμένα που βγήκε 1/300 με ειπε το 80αρι. Αντε να δουμε τι άλλο θα πάρουμε 😀

Σήμερα έκανα και εξετάσεις αίματος και ούρων που κάνω 1 φορά το μήνα. Ελπίζω μη βγει κάτι χαμηλό και με δώσει και άλλα 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Αααα για αυτό εμένα που βγήκε 1/300 με ειπε το 80αρι. Αντε να δουμε τι άλλο θα πάρουμε 😀

Σήμερα έκανα και εξετάσεις αίματος και ούρων που κάνω 1 φορά το μήνα. Ελπίζω μη βγει κάτι χαμηλό και με δώσει και άλλα 😀

Θα χορτάσουμε εξετάσεις...μου τις έγραψε κι εμένα να τις κάνω από βδομάδα...εγώ ελπίζω να μην βγει τιποτα ανεβασμένο όχι κατεβασμένο...χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα... Εμένα μου το έδωσε από την πρώτη στιγμή με το φυλλικό επειδή κάναμε σπερματεγχυση. Δεν ρώτησα παραπάνω λεπτομέρειες.. λογικά από βδομάδα που θα μπω στον 4ο θα ξεκινήσω κ εγώ σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η touloumpitsa είπε:

Κατάλαβα... Εμένα μου το έδωσε από την πρώτη στιγμή με το φυλλικό επειδή κάναμε σπερματεγχυση. Δεν ρώτησα παραπάνω λεπτομέρειες.. λογικά από βδομάδα που θα μπω στον 4ο θα ξεκινήσω κ εγώ σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο... 

Σίδηρο εγώ ας πούμε δεν έχω ξεκινήσει ακόμα...θεωρώ ότι αν δεν έχεις έλλειψη δεν σου δίνουν extra και μαγνήσιο μου έδωσε γιατί πονάει πάρα πολύ η μέση μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Θα χορτάσουμε εξετάσεις...μου τις έγραψε κι εμένα να τις κάνω από βδομάδα...εγώ ελπίζω να μην βγει τιποτα ανεβασμένο όχι κατεβασμένο...χαχαχαχ

Βασικα και ανεβασμένο και κατεβασμένο 🤣🤣 εμένα την τελευταία φορά ο σίδηρος ήταν χαμηλός οπότε ελπίζω να ανέβηκε 😀

Ωραιααα, και εγω σήμερα έδωσα θα τις έχω το απόγευμα ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Κατάλαβα... Εμένα μου το έδωσε από την πρώτη στιγμή με το φυλλικό επειδή κάναμε σπερματεγχυση. Δεν ρώτησα παραπάνω λεπτομέρειες.. λογικά από βδομάδα που θα μπω στον 4ο θα ξεκινήσω κ εγώ σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο... 

@touloumpitsa @Dioni20 τι να πω ισως ειναι και θέμα γιατρού εμένα από την 9 10 εβδομάδα μου έκοψε το φυλλικο και μου έδωσε και σίδηρο και ασβέστιο παρόλο που οι αιματολογικες ήταν καλές και τρώω και γαλακτοκομικα. Τον επόμενο μήνα όμως παρόλο που επερνα σίδηρο αν και δεν είχα θέμα ο αιματοκρίτης ήταν χαμηλός οπότε μου αύξησε και τη δόση 🤔

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

@touloumpitsa @Dioni20 τι να πω ισως ειναι και θέμα γιατρού εμένα από την 9 10 εβδομάδα μου έκοψε το φυλλικο και μου έδωσε και σίδηρο και ασβέστιο παρόλο που οι αιματολογικες ήταν καλές και τρώω και γαλακτοκομικα. Τον επόμενο μήνα όμως παρόλο που επερνα σίδηρο αν και δεν είχα θέμα ο αιματοκρίτης ήταν χαμηλός οπότε μου αύξησε και τη δόση 🤔

 

Σίγουρα είναι θέμα γιατρού... Όπως και οι εξετάσεις που προτείνουν στην καθεμία μας μπορεί να διαφέρουν, έτσι και τα φάρμακα που μας δίνουν.. ότι πιστεύει ο καθένας κάνει... 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια ούτε για αιματολογικές με έστειλε ακόμα, από το δεύτερο τρίμηνο λέει..βέβαια είχα κάνει γενικές λίγο πριν μείνω έγκυος και έπαιρνα φυλικο και σίδηρο γιατί οι αποθήκες μου δεν ήταν γεμάτες.  Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, ξεκίνησα τις πολυβιταμινες pregnacare και την τελευταία εβδομάδα σίδηρο γιατί ένιωθα κάπως... σε έναν μήνα που θα ξαναπάω,  θα του πω να μου γράψει εξετάσεις γιατί μετά θα έρθουμε Ελλάδα και θα πρέπει να τα πληρώνω όλα.  Είναι θέμα γιατρού σίγουρα! Εμένα μου αρέσει που είναι έτσι χαλαρός, δεν τα συμπαθώ τα φάρμακα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Εμένα κορίτσια ούτε για αιματολογικές με έστειλε ακόμα, από το δεύτερο τρίμηνο λέει..βέβαια είχα κάνει γενικές λίγο πριν μείνω έγκυος και έπαιρνα φυλικο και σίδηρο γιατί οι αποθήκες μου δεν ήταν γεμάτες.  Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, ξεκίνησα τις πολυβιταμινες pregnacare και την τελευταία εβδομάδα σίδηρο γιατί ένιωθα κάπως... σε έναν μήνα που θα ξαναπάω,  θα του πω να μου γράψει εξετάσεις γιατί μετά θα έρθουμε Ελλάδα και θα πρέπει να τα πληρώνω όλα.  Είναι θέμα γιατρού σίγουρα! Εμένα μου αρέσει που είναι έτσι χαλαρός, δεν τα συμπαθώ τα φάρμακα!!

Προσωπικά και χωρίς να παρεξηγηθω, θεωρώ πως θα έπρεπε να σε είχε στείλει ήδη για κάποιες βασικές και συγκεκριμένες εξετάσεις που γίνονται στο πρώτο τριμήνο. Δεν είναι θέμα "χαλαρού ή οχι" γιατρού αλλά χρήσιμων πληροφοριών που συλλέγονται για την εξέλιξη της κάθε εγκυμοσύνης.. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...