Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η IridaP είπε:

8ωρο ε?? Σαν όνειρο ακούγεται! Πόσο είναι αν επιτρέπεται? Επίσης τα κοχύλια τα αποστειρωνεις κάθε φορά πριν τη χρήση? 

Είναι 2,5 μηνών. Και τώρα που μιλάμε έχει κλείσει 9ωρο σερί και μάλιστα την κοίμισα με βόλτες στα χέρια και όχι στο στήθος...

Πολύ καλή ερώτηση αυτή για τα κοχύλια, την είχα κι εγώ. Αποφάσισα από μόνη μου να τα πλένω απλώς μετά από κάθε χρήση και να τα αποστειρώνω (μαζί με όλα τα άλλα) μία φορά την ημέρα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είναι 2,5 μηνών. Και τώρα που μιλάμε έχει κλείσει 9ωρο σερί και μάλιστα την κοίμισα με βόλτες στα χέρια και όχι στο στήθος...

Πολύ καλή ερώτηση αυτή για τα κοχύλια, την είχα κι εγώ. Αποφάσισα από μόνη μου να τα πλένω απλώς μετά από κάθε χρήση και να τα αποστειρώνω (μαζί με όλα τα άλλα) μία φορά την ημέρα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά...

Βρε κορίτσι, με το μπιμπερο δεν φοβάσαι για σύγχυση θηλών; Εσένα το μωράκι σου πόσο βάρος πήρε στον μήνα αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Βρε κορίτσι, με το μπιμπερο δεν φοβάσαι για σύγχυση θηλών; Εσένα το μωράκι σου πόσο βάρος πήρε στον μήνα αν επιτρέπεται;

Μπα, η δικιά μου δεν καταλαβαίνει τίποτα...Αν ήταν θα είχε πάθει ήδη, φαντάζομαι. Τον πρώτο μήνα πήρε 800γρ. και το 2ο περίπου 700.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η troia είπε:

Μπα, η δικιά μου δεν καταλαβαίνει τίποτα...Αν ήταν θα είχε πάθει ήδη, φαντάζομαι. Τον πρώτο μήνα πήρε 800γρ. και το 2ο περίπου 700.

Τι να σου πω, εσύ ξέρεις. Μακάρι να μην έχεις θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. 

@Dioni20ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι αναπτυξιακό στάδιο, αλλά δεν είναι απίθανο να είναι και δόντια. Θα δείξει!

Όσον αφορά την πλαγιοκεφαλια, όταν πάτε στους παιδιάτρους σας ζητήστε να ελέγξουν το μωρό αν δεν το κάνουν από μόνοι τους και αν υπάρχει θέμα να σας προτείνουν λύσεις. Εμένα μου το είπε η μαία, να τον βάζω μία από την μία πλευρά και μία από την άλλη. Και για την ακοή, όχι μόνο για πλαγιοκεφαλια. Το ήξερα και από την αδερφή μου, αλλά και μόνη μου παρατήρησα ότι έχει προτίμηση προς τα αριστερά.

 

Δλδ εσένα κοιμάται πλάγια? Εμενα μόνο ανάσκελα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπερααα, τι καλά που είναι όλα τα μπεμπάκια καλά 🥰

Κάναμε κι εμείς το πρωτο μας εμβόλιο...είχαμε λίγο γκρίνια και πονούσε λιγάκι το σημειο που του το έκανε...την βγάλαμε αγκαλίτσα όμως όλη την υπόλοιπη μέρα γιατί το εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα του χειροτέρεψε λιγάκι την παλινδρόμηση. Ευτυχώς όμως ήταν για κάποιες ώρες και μετά επανήλθε.

@Stardust_83Ακριβώς έτσι κι ο δικό μας...ειναι λίγο λευκα τα ούλα του και βάζει συνέχεια τα χέρια στο στόμα...μηπως όμως είναι αναπτυξιακό στάδιο και όχι δοντια;Νωρίς δεν ειναι;

@sweetheart12 εμείς πήραμε 1,2gr τρώνε καλά τα μπουλουκακια 🙈🙊 

Επίσης συνεχίζει προς το παρόν και μου κοιμάται 8ωρο το βράδυ...τρελή χαρά!Επιτέλους κοιμήθηκα πάνω από μια ώρα συνεχόμενα!!!

Μια χαρά κ ο δικός σας κορίτσι μου! Μια γκρίνια την έχουν μετά το εμβόλιο . Ποσό τυχερές είστε που κοιμούνται 8ωρα ,εμένα σήμερα κοιμήθηκε πρώτη φορά 4,5 ώρες σερί κ έκανα πάρτυ γτ επιτέλους δν ξύπνησα στο 2ωρο με 3ωρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Για την πλαγιοκεφαλια που λέτε εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος στην πρώτη μας επίσκεψη να τον βάζω να κοιμάται ανάσκελα κ να του γυρίζω μια από αριστερά κ μια από δεξιά το κεφάλι . Βέβαια ο δικός μου το κουνάει μόνος του μια από τη μια πλευρά μια από την άλλη. Δν ξέρω πάντως αν έχει τάση προς μια πλευρά μονο. Όταν θα πάμε ξανά στον παιδιατρο θα του το πω να το δει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Δλδ εσένα κοιμάται πλάγια? Εμενα μόνο ανάσκελα 

Ανάσκελα κοιμάται, πλάγια πολύ σπάνια. Δεν ξέρω τι να κάνω, πολλές φορές του γυρίζω το κεφάλι δεξιά όταν τον παίρνει καλά ο ύπνος και πάλι το γυρίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Μια χαρά κ ο δικός σας κορίτσι μου! Μια γκρίνια την έχουν μετά το εμβόλιο . Ποσό τυχερές είστε που κοιμούνται 8ωρα ,εμένα σήμερα κοιμήθηκε πρώτη φορά 4,5 ώρες σερί κ έκανα πάρτυ γτ επιτέλους δν ξύπνησα στο 2ωρο με 3ωρο. 

Χαχαχα σε καταλαβαίνω...εχθές μου ξύπνησε το βράδυ για γάλα αλλά μετά το εμβόλιο δεν μου καλοέτρωγε την μέρα οπότε μάλλον γι'αυτό...θεωρώ θα το ξαναβρουμε τις επόμενες μέρες...αν έχει φάει καλά την μέρα δεν κουνιέται καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Χαχαχα σε καταλαβαίνω...εχθές μου ξύπνησε το βράδυ για γάλα αλλά μετά το εμβόλιο δεν μου καλοέτρωγε την μέρα οπότε μάλλον γι'αυτό...θεωρώ θα το ξαναβρουμε τις επόμενες μέρες...αν έχει φάει καλά την μέρα δεν κουνιέται καθόλου.

Κ μενα μετά το εμβόλιο δν έτρωγε καλά κ έχει κ τα αέρια ο δικός μου που όλη την ώρα σφίγγεται κ δν τον αφήνουν ισως να κοιμηθεί ήρεμα κ πολλή ώρα.Χθες ισως δν είχε πονάκια κ αέρια γτ ισως άρχιςε να κάνει δουλειά το ινφακολικ που του δινω κ γι αυτό να κοιμήθηκε παραπάνω.Γτ πριν κ την μέρα να ήταν καλά φαγωμένος πάλι ξυπνούσε τη νύχτα στο 2ωρο για να φάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Βρε κορίτσι, με το μπιμπερο δεν φοβάσαι για σύγχυση θηλών; Εσένα το μωράκι σου πόσο βάρος πήρε στον μήνα αν επιτρέπεται;

Ούτε η δικιά μου καταλαβαίνει τίποτα.. βυζι, μπιμπερο, πιπίλα... Όλα τα μασουλαει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ημέρα αποτελεσμάτων σήμερα! Ευτυχώς το θέμα που έχουμε δεν είναι για την ώρα τόσο σοβαρό για να μας στείλει χειρουργείο. Συνεχίζουμε την αντιβίωση και ξανά υπέρηχο σε ενάμιση μήνα γιατί τώρα αναπτύσεται πολύ γρήγορα και ευελπιστούμε σε βελτιωμένη εικόνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια ημέρα αποτελεσμάτων σήμερα! Ευτυχώς το θέμα που έχουμε δεν είναι για την ώρα τόσο σοβαρό για να μας στείλει χειρουργείο. Συνεχίζουμε την αντιβίωση και ξανά υπέρηχο σε ενάμιση μήνα γιατί τώρα αναπτύσεται πολύ γρήγορα και ευελπιστούμε σε βελτιωμένη εικόνα.

Υπέροχα νέα κορίτσι μου! Μια χαρά θα είναι το μωράκι σας! Εμάς ο μικρος από τότε που γεννήθηκε έχει υδροκηλη κ δν έχει φυγει ακόμη ,ο γιατρος είπε μπορεί να φύγει κ μετά τον χρόνο κ ότι θα το βλεπουμε καθε φορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια ημέρα αποτελεσμάτων σήμερα! Ευτυχώς το θέμα που έχουμε δεν είναι για την ώρα τόσο σοβαρό για να μας στείλει χειρουργείο. Συνεχίζουμε την αντιβίωση και ξανά υπέρηχο σε ενάμιση μήνα γιατί τώρα αναπτύσεται πολύ γρήγορα και ευελπιστούμε σε βελτιωμένη εικόνα.

Μπράβο!! Πολύ χάρηκα!! Κ εμείς την σταματήσαμε την αντιβίωση αφού δε ξαναεκανε ουρολοιμωξη. Κ απλά θα κάνουμε γενική ούρων προληπτικά κάθε 15 μερες. Κ εύχομαι να μη ξαναπαθει. Την amoxil παίρνει κ εσένα ε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια ημέρα αποτελεσμάτων σήμερα! Ευτυχώς το θέμα που έχουμε δεν είναι για την ώρα τόσο σοβαρό για να μας στείλει χειρουργείο. Συνεχίζουμε την αντιβίωση και ξανά υπέρηχο σε ενάμιση μήνα γιατί τώρα αναπτύσεται πολύ γρήγορα και ευελπιστούμε σε βελτιωμένη εικόνα.

Μπράβο τέλεια νέα...μακάρι να μην χρειαστεί ποτε το χειρουργείο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Μπράβο!! Πολύ χάρηκα!! Κ εμείς την σταματήσαμε την αντιβίωση αφού δε ξαναεκανε ουρολοιμωξη. Κ απλά θα κάνουμε γενική ούρων προληπτικά κάθε 15 μερες. Κ εύχομαι να μη ξαναπαθει. Την amoxil παίρνει κ εσένα ε? 

Ναι, Amoxil.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι, Amoxil.

Στη δέχτηκε καλά? Εμενα είχε γκρίνια κάθε μετα την αντιβίωση στην αρχή αλλά όταν του άλλαξα γάλα δε ξαναέκανε κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Στη δέχτηκε καλά? Εμενα είχε γκρίνια κάθε μετα την αντιβίωση στην αρχή αλλά όταν του άλλαξα γάλα δε ξαναέκανε κάτι 

Νομίζω ότι μία χαρά την δέχτηκε, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Νομίζω ότι μία χαρά την δέχτηκε, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Καλά εσύ είσαι κ τυχερή που θηλάζεις κιολας. Εγω από όταν ξεκίνησε την αντιβίωση δε τον ξαναθηλασα κ ίσως το ξένο τον επηρέασε περισσότερο. Ευτυχώς με το  υποαλλεργικό εφτιαξε. Τώρα σιγά σιγά θα το γυρίσω πάλι σε κανονικό να δω αν όντως έφταιγε η αντιβίωση ή είναι αλλεργικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 10:23 ΠΜ, ο/η troia είπε:

Είναι 2,5 μηνών. Και τώρα που μιλάμε έχει κλείσει 9ωρο σερί και μάλιστα την κοίμισα με βόλτες στα χέρια και όχι στο στήθος...

Πολύ καλή ερώτηση αυτή για τα κοχύλια, την είχα κι εγώ. Αποφάσισα από μόνη μου να τα πλένω απλώς μετά από κάθε χρήση και να τα αποστειρώνω (μαζί με όλα τα άλλα) μία φορά την ημέρα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά...

Να σου πω την αλήθεια όταν είχα ρωτήσει τη σύμβουλο μου είχε πει αν θέλω να κρατάω το γάλα από τα κοχύλια θέλει αποστείρωση σε κάθε χρήση, γι αυτό Κ δεν το έκανα ηταν πολύ πακέτο.. Αλλά έτσι όπως το λες εσύ εννοείται βολεύει και όντως  είναι κρίμα τόσο γάλα να πηγαίνει χαμένο,έτσι δημιουργείς κ τράπεζα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Να σου πω την αλήθεια όταν είχα ρωτήσει τη σύμβουλο μου είχε πει αν θέλω να κρατάω το γάλα από τα κοχύλια θέλει αποστείρωση σε κάθε χρήση, γι αυτό Κ δεν το έκανα ηταν πολύ πακέτο.. Αλλά έτσι όπως το λες εσύ εννοείται βολεύει και όντως  είναι κρίμα τόσο γάλα να πηγαίνει χαμένο,έτσι δημιουργείς κ τράπεζα. 

Δεν είμαι τόσο φανατική με τις αποστειρώσεις, τώρα αν κάνω καλά δεν ξέρω...Τράπεζα θα μπορούσα να δημιουργήσω αν δεν της το έδινα κάθε βράδυ. Αλλά δεν θα είχα πού να το βάλω τόσο γάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lenia1983 Καλησπέρα κορίτσι μου! Πως είστε; Να σε ρωτήσω επειδή έχεις κ σύ την Ollie την κουκουβάγια , πως την έπλυνες; Γτ έχει μεσα τα καλώδια κ τη μπαταρία που φορτίζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

@Lenia1983 Καλησπέρα κορίτσι μου! Πως είστε; Να σε ρωτήσω επειδή έχεις κ σύ την Ollie την κουκουβάγια , πως την έπλυνες; Γτ έχει μεσα τα καλώδια κ τη μπαταρία που φορτίζει. 

Καλησπερα κοπέλα μου!Καλά Δόξα τω Θεώ εσείς;Δεν την έπλυνα πήρα δύο τρία μαντηλάκια dettol και έκανα το ύφασμα της όπως και το κουτάκι που έχει πίσω για τη φόρτιση και την έβγαλα στον ήλιο για καμιά ώρα!Την αγοράσατε;σας αρέσει;Εμένα είναι η φίλη της ηρεμεί πάρα πολύ με τη μουσικουλα της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλησπερα κοπέλα μου!Καλά Δόξα τω Θεώ εσείς;Δεν την έπλυνα πήρα δύο τρία μαντηλάκια dettol και έκανα το ύφασμα της όπως και το κουτάκι που έχει πίσω για τη φόρτιση και την έβγαλα στον ήλιο για καμιά ώρα!Την αγοράσατε;σας αρέσει;Εμένα είναι η φίλη της ηρεμεί πάρα πολύ με τη μουσικουλα της!

 Ααα μάλιστα! Γτ γράφει ότι δν πλένεται . Την πήραμε ναι αλλά δν έχει οδηγίες χρήσης μέσα κ προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί. Το φωτακι πως ανάβει; Πως το φορτίσατε ; Αμέσως με το που το πήρατε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

 Ααα μάλιστα! Γτ γράφει ότι δν πλένεται . Την πήραμε ναι αλλά δν έχει οδηγίες χρήσης μέσα κ προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί. Το φωτακι πως ανάβει; Πως το φορτίσατε ; Αμέσως με το που το πήρατε ;

Ναι θα την φορτίσεις με καλώδιο από κινητό η από tablet για αρκετή ώρα στην αρχή δε θυμάμαι ακριβώς αλλάζει το χρώμα μόλις φορτίζει πίσω στη μπαταρία!είναι πολλη ωραία η κουκουβάγια θα του αρέσει!πες όταν τη δοκιμάσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...