Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις On 13/1/2022 at 7:15 ΜΜ, ο/η Lenia1983 είπε:

Μπραβο το μπεμπακι σου!Εμείς τα κάναμε χθες τελικά και Δόξα τω Θεώ δεν είχε ιδιαίτερες παρενέργειες!Λίγο γκρίνια και βάζοντας θερμόμετρο έφτασε μέχρι 37,6 που δεν θεωρείται πυρετός!Ρώτησες μήπως ποιος τρόπος ενδείκνυται για θερμομετρηση;εμάς μας είπε με υδραργυρικό από τον πρωκτό!😕

Εμάς μας είπε πλέον ότι μπορούμε και από τη μασχάλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!ναι έχεις δίκιο εξαρτάται την εταιρία ας πούμε τα orchestra έχουμε μικρότερα νούμερα από τα hm!Για ποια εταιρία μιλάς εσύ;θηριακι ο μικρούλης σου ζωή να έχουν τα παιδάκια μας να τους αγοράζουμε!πόσα κιλά είπες πως είναι;

5800 και 61 πόντους ύψος έχει. Αυτά με τα φερμουάρ είναι Carter's, αλλά και άλλης εταιρείας που μας έκαναν δώρο ενώ γράφει 74 εκατοστά του είναι τσίτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Εμάς μας είπε πλέον ότι μπορούμε και από τη μασχάλη...

Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ !είναι ευκολότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

5800 και 61 πόντους ύψος έχει. Αυτά με τα φερμουάρ είναι Carter's, αλλά και άλλης εταιρείας που μας έκαναν δώρο ενώ γράφει 74 εκατοστά του είναι τσίτα.

Είσαι ευχαριστημένη από την ποιότητα των carter's;τα νούμερα θεωρείς ότι είναι κανονικά η μικρά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Είσαι ευχαριστημένη από την ποιότητα των carter's;τα νούμερα θεωρείς ότι είναι κανονικά η μικρά;

Σαν ποιότητα είναι τέλεια και το φερμουάρ είναι τρομερά βολικό.Τωρα για τα νούμερα δεν ξέρω να σου πω γιατί βλέπω και σε άλλων εταιριών ότι το εννιά μηνών μας είναι οριακό, ίσως στο δικό μου παιδί. Πάντως το μέτρησα από ώμο σε μύτη ποδιού και βγαίνουν γύρω στους 50 πόντους μήκος.

Βρε κορίτσια, κάτι άσχετο. Όσες γεννησατε με καισαρική η τομή σας τι μήκος έχει; Η δική μου είναι 15 εκατοστά και μου φαίνεται μεγάλη. Η γυναικολόγος μου επιμένει ότι το μωρό  ήταν μεγάλο όταν γεννήθηκε, μάλλον έχουμε συνηθίσει σε πιο μικρά μωράκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Σαν ποιότητα είναι τέλεια και το φερμουάρ είναι τρομερά βολικό.Τωρα για τα νούμερα δεν ξέρω να σου πω γιατί βλέπω και σε άλλων εταιριών ότι το εννιά μηνών μας είναι οριακό, ίσως στο δικό μου παιδί. Πάντως το μέτρησα από ώμο σε μύτη ποδιού και βγαίνουν γύρω στους 50 πόντους μήκος.

Βρε κορίτσια, κάτι άσχετο. Όσες γεννησατε με καισαρική η τομή σας τι μήκος έχει; Η δική μου είναι 15 εκατοστά και μου φαίνεται μεγάλη. Η γυναικολόγος μου επιμένει ότι το μωρό  ήταν μεγάλο όταν γεννήθηκε, μάλλον έχουμε συνηθίσει σε πιο μικρά μωράκια;

Και εμένα κάπου εκεί είναι όσο μπορώ να καταλάβω με το μάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η troia είπε:

Δεν προλαβαίνω να μπω καθόλου και δεν έχω διαβάσει την ιστορία σου...Αχ, τι θα κάνουμε; Πότε θα μπουν σε πρόγραμμα; Έχεις ρωτήσει παιδίατρο; Η δικιά μου μου είπε απλώς να μην την ξυπνάω όταν κοιμάται για να φάει, γιατί παίρνει βάρος ικανοποιητικά...Για το πιπίλισμα εδώ και αρκετό καιρό μου επέτρεψε η παιδίατρος να της δίνω πιπίλα, αλλά είναι πολύ μικρή και της φεύγει και δε μπορεί να την πιάσει και να την ξαναβάλει στο στόμα της...Οπότε αναγκαστικά της την κρατάω εγώ για να πιπιλίσει...Οπότε κάπως έτσι περνάμε όλη τη μέρα μαζί.

Το μόνο που φαίνεται να της αρέσει είναι να ακούει ομιλίες και να βλέπει κόσμο. Δηλ. όταν δεν είμαστε οι 2 μας και είναι και άλλοι περνάει καλά και είναι ήρεμη. Αλλά λόγω κορονοιού αποφεύγουμε να βλέπουμε ακόμα και τους γονείς μας, ενώ με την παρέα θα πέρναγε η μέρα της καλύτερα. Επίσης μόλις ξεκίνησε δειλά δειλά να κάθεται στο γυμναστήριο όπως και στο λίκνο και να παρατηρεί το κρεμαστο παιχνιδάκι που περιστρέφεται. Κάπως έτσι απασχολείται κάποια ώρα, αλλά και πάλι το περισσότερο μέρος της ημέρας το περνάμε μαζί, αυτοκόλλητες...Δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα μέσα στη μέρα.

Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να πιπιλίζει το στήθος κ ότι άμα κοιμάται πάνω από 8 ώρες στο σύνολο τη μέρα δν υπάρχει θέμα! Κ γώ πλέον δν θα τον ξανά ξυπνήσω για να φάει. Έκανα την βλακεία ένα βράδυ ενώ κοιμόταν σχεδόν 4 ώρες κ θα μπορούσα κ γώ να έχω κοιμηθεί παραπάνω. Εγώ να σου πω την αλήθεια είχα δώσει πιπίλα από πολύ μικρος κάπου στις 2 βδομαδες κ μια χαρά την έπιανε . Τώρα όμως δν τη θέλει γτ καταλαβαίνει ότι δν είναι το στήθος κ την πετάει. Κ μένα όταν είναι με κόσμο ή όταν βγαίνουμε βόλτα κοιμάται όλη την ώρα ,αλλά όπως είπες λόγω κορονοϊού κ κρύου αυτές τις μέρες δν πολύ βγαίνουμε. Κ σήμερα που λέγαμε να βγούμε δν βγήκαμε τελικά ισως αύριο. Εμενα το πρόβλημα μου είναι όταν είναι όλη μέρα σπιτι μόνη μου μέχρι να έρθει ο άντρας μου από τη δουλειά δν μπορώ να κανω τπτ . Γτ έτσι κ δν κοιμάται θα είναι στο στήθος κ θα πιπιλίζει με αποτέλεσμα ούτε τουαλέτα να μπορώ να πηγαίνω. Κ έτσι κ κοιμάται πάλι δν μπορώ να κανω πολλά γτ για μισή ώρα θα κοιμηθεί . Για να μαγειρέψω λέω την Γιαγια μου να ερθει να τον κρατάει αγκαλιά γτ δν κάθεται με τπτ χωρίς να κλάψει κ να γκρινιάξει. Εμενα στο λίκνο το παιχνίδι το παρατηρούσε από πολύ νωρίς κ άκουγε κ τη μουσική κ κάπως τον απασχολεί κ μένα αυτό αλλά όπως είπα όχι για πολύ . Γυμναστήριο τωρα θα του πάρω να δω αν θα κάτσει κ εκεί γτ κ στο ρηλαξ που κουνιέται μόνο του κ έχει κ τραγουδάκια δν κάθεται πάνω από 10λεπτα. Όλη την ώρα γκρινιάζει κ θέλει αγκαλιά κ στήθος κ δν ξέρω πως θα κοπεί το πιπίλισμα στο στήθος όταν ερθει η ώρα να αποθηλάσω! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

5800 και 61 πόντους ύψος έχει. Αυτά με τα φερμουάρ είναι Carter's, αλλά και άλλης εταιρείας που μας έκαναν δώρο ενώ γράφει 74 εκατοστά του είναι τσίτα.

Ωχ αλήθεια της Carters σας ήταν τσίτα των 9 μηνών; Γτ έκανα χθες το βράδυ παραγγελία κ τα έβαλα 6 μηνών. Θα του το δοκιμάσω αναγκαστικά χωρίς να το πλύνω αν είναι να το αλλάξω γτ κ μένα είναι Βούδας 🤪 έχει κοιλιτσα! Κ μένα τώρα πρέπει να είναι στα ίδια κιλά με τον δικό σου γτ πριν 17 μέρες που είχαμε πάει παιδίατρο ήταν 5130 κ τον νιώθω ότι έχει βαρύνει, δν μπορώ να τον κρατάω πολλή ώρα όρθια αγκαλιά με πονάει η πλάτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Είσαι ευχαριστημένη από την ποιότητα των carter's;τα νούμερα θεωρείς ότι είναι κανονικά η μικρά;

Εμένα μου είχε φέρει ο θείος μου από τον Καναδά carter’s κ μου άρεσαν παρά πολύ , κ η ποιότητα τους κ τα σχέδια  κ τώρα που τα βρήκα στο kiddo παρήγγειλα . Εμένα  3 μηνών μου τα είχε φέρει κ η αλήθεια είναι ότι δν του κάνει τώρα . Σήμερα γίναμε 2μηνων. Όπως έγραψα κ πιο πάνω αν δν του κάνουν τα 6μηνων που πήρα τώρα θα τα αλλάξω. Όντως  orchestra είναι λίγο πιο μικρά τα μεγέθη σε σχέση με him κ άλλες εταιρίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Σαν ποιότητα είναι τέλεια και το φερμουάρ είναι τρομερά βολικό.Τωρα για τα νούμερα δεν ξέρω να σου πω γιατί βλέπω και σε άλλων εταιριών ότι το εννιά μηνών μας είναι οριακό, ίσως στο δικό μου παιδί. Πάντως το μέτρησα από ώμο σε μύτη ποδιού και βγαίνουν γύρω στους 50 πόντους μήκος.

Βρε κορίτσια, κάτι άσχετο. Όσες γεννησατε με καισαρική η τομή σας τι μήκος έχει; Η δική μου είναι 15 εκατοστά και μου φαίνεται μεγάλη. Η γυναικολόγος μου επιμένει ότι το μωρό  ήταν μεγάλο όταν γεννήθηκε, μάλλον έχουμε συνηθίσει σε πιο μικρά μωράκια;

Κορίτσι μου κ μένα τόσο μεγάλη είναι η τομή κ μάλιστα τις πρωτες μερες ήταν πιο μεγάλη . Τώρα φαίνεται λιγοτερο . Εμένα μου έλεγαν στο χειρουργείο όταν βγήκε πωπω τι μεγάλο μωρό κ ξεφουσκωσε αμέσως η κοιλιά . 3670 γεννήθηκε κ εκείνη την μέρα είχε άλλες 4 γέννες κ μάλλον ήταν ο πιο μεγάλος γτ κ οι μαίες όταν μου τον έφερναν μου έλεγαν ποσό βαρύς είναι κτλ . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Ωχ αλήθεια της Carters σας ήταν τσίτα των 9 μηνών; Γτ έκανα χθες το βράδυ παραγγελία κ τα έβαλα 6 μηνών. Θα του το δοκιμάσω αναγκαστικά χωρίς να το πλύνω αν είναι να το αλλάξω γτ κ μένα είναι Βούδας 🤪 έχει κοιλιτσα! Κ μένα τώρα πρέπει να είναι στα ίδια κιλά με τον δικό σου γτ πριν 17 μέρες που είχαμε πάει παιδίατρο ήταν 5130 κ τον νιώθω ότι έχει βαρύνει, δν μπορώ να τον κρατάω πολλή ώρα όρθια αγκαλιά με πονάει η πλάτη. 

Έτσι μου φαίνονται, τι να πω τώρα. Και εγώ δεν μπορώ να τον έχω συνέχεια στα χέρια. Αυτές τις μέρες τον βάζω λίγο στο γυμναστήριο, στο ριλαξ κάθεται, τον βάζω καμία φορά στην κούνια να βλέπει το περιστρεφόμενο. 

Κορίτσια κόβετε τα νυχακια των μωρών σας και με τι; Εγώ έκανα την βλακεία και χρησιμοποίησα τον νυχοκοπτη από το σετ που πήρα ( μου είπε ο παιδίατρος ότι αν ματώσει λίγο δεν πειράζει) και του έκοψα λίγο το δαχτυλακι, έκλαιγε, πόνεσε η ψυχή μου ☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Έτσι μου φαίνονται, τι να πω τώρα. Και εγώ δεν μπορώ να τον έχω συνέχεια στα χέρια. Αυτές τις μέρες τον βάζω λίγο στο γυμναστήριο, στο ριλαξ κάθεται, τον βάζω καμία φορά στην κούνια να βλέπει το περιστρεφόμενο. 

Κορίτσια κόβετε τα νυχακια των μωρών σας και με τι; Εγώ έκανα την βλακεία και χρησιμοποίησα τον νυχοκοπτη από το σετ που πήρα ( μου είπε ο παιδίατρος ότι αν ματώσει λίγο δεν πειράζει) και του έκοψα λίγο το δαχτυλακι, έκλαιγε, πόνεσε η ψυχή μου ☹️

Εγώ το έχω στο λίκνο το περιστρεφόμενο κ γι αυτό κάθεται όταν παίζει κ η μουσική  κ στο ρηλαξ θα κάτσει για λίγο . Εγώ τα κόβω τα νυχια του με το ψαλιδάκι που έχει στο σετ κ όχι με νυχοκόπτη. Δν κάνει ακόμα με τον νυχοκόπτη . Αν θυμάμαι καλά κ ‘σύ της avent το σετ έχεις. Αχ μωρέ το καημενουλι πόνεσε ! Εμένα γρατζουνιεται παρά πολύ κ του τα κόβω κ δυο φορές τη βδομάδα.μ, αφού μέχρι να γίνει 25 ημερών τον είχα καλτσακια στα χέρια γτ τα γαντακια του βγαίνανε για να μην γρατζουνιοταν ! Από την μέρα που γεννήθηκε να φανταστείς γρατσουνίστηκε 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Σαν ποιότητα είναι τέλεια και το φερμουάρ είναι τρομερά βολικό.Τωρα για τα νούμερα δεν ξέρω να σου πω γιατί βλέπω και σε άλλων εταιριών ότι το εννιά μηνών μας είναι οριακό, ίσως στο δικό μου παιδί. Πάντως το μέτρησα από ώμο σε μύτη ποδιού και βγαίνουν γύρω στους 50 πόντους μήκος.

Βρε κορίτσια, κάτι άσχετο. Όσες γεννησατε με καισαρική η τομή σας τι μήκος έχει; Η δική μου είναι 15 εκατοστά και μου φαίνεται μεγάλη. Η γυναικολόγος μου επιμένει ότι το μωρό  ήταν μεγάλο όταν γεννήθηκε, μάλλον έχουμε συνηθίσει σε πιο μικρά μωράκια;

ΤΑ Carter's κι εμάς μας έχουν βολέψει παρα πολύ...κυρίως για τα φερμουάρ και η ποιότητα τέλεια αλλά εμάς που είμαστε και λίγο μικροσκοπικοι φαντάσου ότι τώρα που κλείνουμε δύο μήνες μας είναι ακριβώς...

Άρα μάλλον έχουν σχετικά μικρή εφαρμογή.

Κι εμένα η τομή μεγάλη μου φαίνεται...Αλλά μάλλον μου φαίνεται...Επίσης εμένα είναι και λίγο στραβή...το κόψιμο στη δεξιά μερια  ειναι ποιο χαμηλά.😒🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Έτσι μου φαίνονται, τι να πω τώρα. Και εγώ δεν μπορώ να τον έχω συνέχεια στα χέρια. Αυτές τις μέρες τον βάζω λίγο στο γυμναστήριο, στο ριλαξ κάθεται, τον βάζω καμία φορά στην κούνια να βλέπει το περιστρεφόμενο. 

Κορίτσια κόβετε τα νυχακια των μωρών σας και με τι; Εγώ έκανα την βλακεία και χρησιμοποίησα τον νυχοκοπτη από το σετ που πήρα ( μου είπε ο παιδίατρος ότι αν ματώσει λίγο δεν πειράζει) και του έκοψα λίγο το δαχτυλακι, έκλαιγε, πόνεσε η ψυχή μου ☹️

Πωωω σήμερα προσπάθησα κι εγώ να του κόψω τα νυχακια...μέχρι τώρα τα έκοβε ο μπαμπάς μας και του έκοψα κι εγώ λιγοστό δάχτυλο...εντάξει...ακόμα στεναχωρημένη ειμαι ....

Το λυπήθηκα το κακομοιρακι. 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ φοβάμαι και του τα έκανα με μια μικρή λίμα..σχετικά με τα ρούχα νομίζω τα mothercare και τα hm είναι καλά στα μεγέθη.Στα mothercare μπορείς να βρεις και προσφορές που έχει τα τελευταία κομμάτια στο site.παντως σε βγάζουν καιρό και ανταποκρίνονται στους μήνες που αναγράφουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κι εγώ φοβάμαι και του τα έκανα με μια μικρή λίμα..σχετικά με τα ρούχα νομίζω τα mothercare και τα hm είναι καλά στα μεγέθη.Στα mothercare μπορείς να βρεις και προσφορές που έχει τα τελευταία κομμάτια στο site.παντως σε βγάζουν καιρό και ανταποκρίνονται στους μήνες που αναγράφουν.

Καλημέρα. Τα Mothercare είναι πολύ καλά ποιοτικώς. Από εκεί πήρα τα πρώτα μας και τώρα παρήγγειλα και άλλα. Δεν έχουν έκπτωση όμως και όσα έχουν δεν έχει το νούμερο μας. Είχα ένα μικρό θεματακι, ενδιάμεσα στις σούστες είχε λίγο κενό. Αφού να σκεφτείς μια μέρα ο μικρός έβγαλε το πόδι του από μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Πωωω σήμερα προσπάθησα κι εγώ να του κόψω τα νυχακια...μέχρι τώρα τα έκοβε ο μπαμπάς μας και του έκοψα κι εγώ λιγοστό δάχτυλο...εντάξει...ακόμα στεναχωρημένη ειμαι ....

Το λυπήθηκα το κακομοιρακι. 😔

Έλα μωρέ, συμπασχουσα! Δεν πειράζει θα γιανουν, όλα από εμάς περνάνε. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μανούλα, καινούργια ή μη που να μην έχει τα ατυχήματα της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Εγώ το έχω στο λίκνο το περιστρεφόμενο κ γι αυτό κάθεται όταν παίζει κ η μουσική  κ στο ρηλαξ θα κάτσει για λίγο . Εγώ τα κόβω τα νυχια του με το ψαλιδάκι που έχει στο σετ κ όχι με νυχοκόπτη. Δν κάνει ακόμα με τον νυχοκόπτη . Αν θυμάμαι καλά κ ‘σύ της avent το σετ έχεις. Αχ μωρέ το καημενουλι πόνεσε ! Εμένα γρατζουνιεται παρά πολύ κ του τα κόβω κ δυο φορές τη βδομάδα.μ, αφού μέχρι να γίνει 25 ημερών τον είχα καλτσακια στα χέρια γτ τα γαντακια του βγαίνανε για να μην γρατζουνιοταν ! Από την μέρα που γεννήθηκε να φανταστείς γρατσουνίστηκε 🤪

Ναι αυτό έχω, τι ήθελα και άκουσα τον παιδίατρο. Εγώ στην αρχή του τα έβαζα στην ειδική θηκουλα από τα φορμακια. Το βράδυ ρε κορίτσια παγωμένα είναι τα χεράκια του. Εκτός από το φορμακι μέσα στην μέρα τους φοράτε και τίποτα άλλο από πάνω ή τα σκεπάζετε με κάτι όταν κάθονται ξυπνητα; Εγώ του βάζω κάτι καλτσακια πιο χοντρά με ζωάκια που έχουν μέσα κουδουνάκια και τον σκεπάζω τα πόδια ή με φλις κουβέρτα ή με χοντρή πάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι αυτό έχω, τι ήθελα και άκουσα τον παιδίατρο. Εγώ στην αρχή του τα έβαζα στην ειδική θηκουλα από τα φορμακια. Το βράδυ ρε κορίτσια παγωμένα είναι τα χεράκια του. Εκτός από το φορμακι μέσα στην μέρα τους φοράτε και τίποτα άλλο από πάνω ή τα σκεπάζετε με κάτι όταν κάθονται ξυπνητα; Εγώ του βάζω κάτι καλτσακια πιο χοντρά με ζωάκια που έχουν μέσα κουδουνάκια και τον σκεπάζω τα πόδια ή με φλις κουβέρτα ή με χοντρή πάνα.

Εμενα μου έχει πει η παιδίατρος κ το θυμάμαι κ από τον γιο μου ότι δε βάζουμε ψαλίδι ακόμα. Ή λιμα ή με τα δάχτυλα μας τραβάμε αν είναι κάποιο σπασμένο. Εγώ το δεύτερο κάνω. 

Αν έχει δροσιά ή κρύο το σπίτι σου προφανώς κ πρέπει να είναι ντυμένο καλά κ σκεπασμένο και όσο είναι ξύπνιο γιατί θα κρυώνει. Αν είναι ζεστός ο χώρος δε χρειάζεται. Εγώ ένα φορμακι της φοράω κ μόνο όταν κοιμάται τη σκεπάζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι αυτό έχω, τι ήθελα και άκουσα τον παιδίατρο. Εγώ στην αρχή του τα έβαζα στην ειδική θηκουλα από τα φορμακια. Το βράδυ ρε κορίτσια παγωμένα είναι τα χεράκια του. Εκτός από το φορμακι μέσα στην μέρα τους φοράτε και τίποτα άλλο από πάνω ή τα σκεπάζετε με κάτι όταν κάθονται ξυπνητα; Εγώ του βάζω κάτι καλτσακια πιο χοντρά με ζωάκια που έχουν μέσα κουδουνάκια και τον σκεπάζω τα πόδια ή με φλις κουβέρτα ή με χοντρή πάνα.

Εμείς στο σπιτι έχουμε τα καλοριφέρ στους 23 βαθμούς κ γενικά υπάρχει καλή μόνωση οπότε τον έχω με το φορμάκι κ τον σκεπάζω όταν κοιμάται . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εμενα μου έχει πει η παιδίατρος κ το θυμάμαι κ από τον γιο μου ότι δε βάζουμε ψαλίδι ακόμα. Ή λιμα ή με τα δάχτυλα μας τραβάμε αν είναι κάποιο σπασμένο. Εγώ το δεύτερο κάνω. 

Αν έχει δροσιά ή κρύο το σπίτι σου προφανώς κ πρέπει να είναι ντυμένο καλά κ σκεπασμένο και όσο είναι ξύπνιο γιατί θα κρυώνει. Αν είναι ζεστός ο χώρος δε χρειάζεται. Εγώ ένα φορμακι της φοράω κ μόνο όταν κοιμάται τη σκεπάζω. 

Γτ σου είχε πει να μη βάλεις ψαλίδι; Αυτό το ψαλίδι που του τα κόβω εγώ έχει στρογγυλεμένες άκρες κ γενικά δν είναι τόσο κοφτερό, είναι κατάλληλο για τα νυχάκια τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Γτ σου είχε πει να μη βάλεις ψαλίδι; Αυτό το ψαλίδι που του τα κόβω εγώ έχει στρογγυλεμένες άκρες κ γενικά δν είναι τόσο κοφτερό, είναι κατάλληλο για τα νυχάκια τους. 

Όλες τέτοιο ψαλίδι έχουμε.. απλά για να μην τραυματιστεί/κοπεί κάποιο δάχτυλο κατά λάθος όπως συνέβη κ στα κορίτσια παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εμενα μου έχει πει η παιδίατρος κ το θυμάμαι κ από τον γιο μου ότι δε βάζουμε ψαλίδι ακόμα. Ή λιμα ή με τα δάχτυλα μας τραβάμε αν είναι κάποιο σπασμένο. Εγώ το δεύτερο κάνω. 

Αν έχει δροσιά ή κρύο το σπίτι σου προφανώς κ πρέπει να είναι ντυμένο καλά κ σκεπασμένο και όσο είναι ξύπνιο γιατί θα κρυώνει. Αν είναι ζεστός ο χώρος δε χρειάζεται. Εγώ ένα φορμακι της φοράω κ μόνο όταν κοιμάται τη σκεπάζω. 

Σχεδόν 21 βαθμούς έχω όλη μέρα. Παραπάνω όταν το είχα σκαγαμε όλοι μαζί από την ζέστη. Απλά ρωτάω γιατί ο κανόνας απ'ότι ξέρω είναι τα μωρά να φοράνε μία επιπλέον στρώση απ'ότι εμείς. Από την άλλη ο παιδίατρος λέει όπως ντύνομαι εγώ. Ναι αλλά όταν ξυπνάω εγώ μπορεί να βάλω μια ρόμπα, το μωρό οπότε δεν θέλει κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Σχεδόν 21 βαθμούς έχω όλη μέρα. Παραπάνω όταν το είχα σκαγαμε όλοι μαζί από την ζέστη. Απλά ρωτάω γιατί ο κανόνας απ'ότι ξέρω είναι τα μωρά να φοράνε μία επιπλέον στρώση απ'ότι εμείς. Από την άλλη ο παιδίατρος λέει όπως ντύνομαι εγώ. Ναι αλλά όταν ξυπνάω εγώ μπορεί να βάλω μια ρόμπα, το μωρό οπότε δεν θέλει κάτι;

Κι εμείς εκεί το έχουμε το καλοριφέρ κ είμαστε με κοντομάνικο  μέσα στο σπίτι, ενώ το μωρό φοράει μακρυμάνικο φορμάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 8:12 ΜΜ, ο/η Lenia1983 είπε:

Μας πρότεινε δυο η παιδιατρις για το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας του ροταϊού! Είναι πόσιμο, όχι ενέσιμο. Δεν είναι υποχρεωτικο και γίνεται τώρα που είναι βρέφη.Το είχαμε συζητήσει προχθές εδώ με τ αλλά κορίτσια!Ανέτρεξε στις προηγούμενες σελίδες!

Εμείς το κάναμε και αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...