Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Έχουμε κι εμείς αφυγραντηρα γιατί σκεφτήκαμε το ίδιο πράγμα αλλά δεν είδα διάφορα..την μέρα στο μεταξύ όλα καλά το βράδυ πάλι ταλαιπωρειτε κι αυτός και εμεις.

Μήπως πρέπει να πάμε κι εμείς σε παιδογαστρεντερολογο;🤔🤔Με την παιδίατρο όσες φορές το έχουμε συζητήσει δεν μας έχει πει κάτι.Ισως δεν το θεωρεί απαραιτητο;

Παντως έχω κουραστεί πάρα πολύ με την παλινδρόμηση. Όλη μέρα σχεδόν αγκαλιά και όρθιος γιατί αλλιώς πνιγεται ο κακομοίρης. 

Εμεις πήγαμε παιδογαστρεντερολογο για άλλο θέμα, έχει πέτρες στην χολή..και από σπόντα το έμαθα αυτό για τις μυξουλες κ την παλινδρόμηση!τώρα αλλάξαμε τον γάλα και πήγαμε σε ακόμα πιο υποαλλεργικο althera λέγεται, μήπως τον βοηθήσει στην δυσκοιλιότητα, τους κολικούς κ αυτό με τον οισοφάγο.παντως μην το αποκλείσεις να φταίει η παλινδρόμηση.ρωτα τον/την γιατρό σας αν το έχει ακούσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 28 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Εμεις πήγαμε παιδογαστρεντερολογο για άλλο θέμα, έχει πέτρες στην χολή..και από σπόντα το έμαθα αυτό για τις μυξουλες κ την παλινδρόμηση!τώρα αλλάξαμε τον γάλα και πήγαμε σε ακόμα πιο υποαλλεργικο althera λέγεται, μήπως τον βοηθήσει στην δυσκοιλιότητα, τους κολικούς κ αυτό με τον οισοφάγο.παντως μην το αποκλείσεις να φταίει η παλινδρόμηση.ρωτα τον/την γιατρό σας αν το έχει ακούσει.

Πλάκα κάνεις. Πόσο είναι το καημενακι και έχει πέτρες στην χολή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εμείς είχαμε παιδίατρο σήμερα, κάναμε τελικά και το πόσιμο εμβόλιο για τον ροταιο. Ο μικρός έχει πολύ καλή πρόσληψη βάρους και γενικά αναπτύσεται πολύ καλά και χάρηκα πολύ. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεί από παρενέργειες των εμβολίων. Επίσης, αδιαθετησα σήμερα!

Μπραβο το μπεμπακι σου!Εμείς τα κάναμε χθες τελικά και Δόξα τω Θεώ δεν είχε ιδιαίτερες παρενέργειες!Λίγο γκρίνια και βάζοντας θερμόμετρο έφτασε μέχρι 37,6 που δεν θεωρείται πυρετός!Ρώτησες μήπως ποιος τρόπος ενδείκνυται για θερμομετρηση;εμάς μας είπε με υδραργυρικό από τον πρωκτό!😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Εμεις πήγαμε παιδογαστρεντερολογο για άλλο θέμα, έχει πέτρες στην χολή..και από σπόντα το έμαθα αυτό για τις μυξουλες κ την παλινδρόμηση!τώρα αλλάξαμε τον γάλα και πήγαμε σε ακόμα πιο υποαλλεργικο althera λέγεται, μήπως τον βοηθήσει στην δυσκοιλιότητα, τους κολικούς κ αυτό με τον οισοφάγο.παντως μην το αποκλείσεις να φταίει η παλινδρόμηση.ρωτα τον/την γιατρό σας αν το έχει ακούσει.

Πω πωωω τι λες τώρα; Μας έκανε κι εμάς δυσκοιλιότητα αλλά από τον σίδηρο.

Του δίνουμε σταγόνες bio gaia και τον έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Θα το κουβεντιάσουμε την άλλη βδομάδα να δούμε τι θα μας πει...

Πώς το αντιμετωπίζεται αυτό με τις πέτρες και πως το καταλαβατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Μπραβο το μπεμπακι σου!Εμείς τα κάναμε χθες τελικά και Δόξα τω Θεώ δεν είχε ιδιαίτερες παρενέργειες!Λίγο γκρίνια και βάζοντας θερμόμετρο έφτασε μέχρι 37,6 που δεν θεωρείται πυρετός!Ρώτησες μήπως ποιος τρόπος ενδείκνυται για θερμομετρηση;εμάς μας είπε με υδραργυρικό από τον πρωκτό!😕

Μου είπε με θερμόμετρο μασχάλης να παίρνω θερμοκρασία, ας είναι και ηλεκτρονικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εμείς είχαμε παιδίατρο σήμερα, κάναμε τελικά και το πόσιμο εμβόλιο για τον ροταιο. Ο μικρός έχει πολύ καλή πρόσληψη βάρους και γενικά αναπτύσεται πολύ καλά και χάρηκα πολύ. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεί από παρενέργειες των εμβολίων. Επίσης, αδιαθετησα σήμερα!

Αντε ωραία κορίτσι μου αφού παίρνει καλό βάρος κ όλα πάνε καλά! Ελπίζω να μην έχετε παρενέργειες κ να μην γκρινιάζει. Πως το κατάλαβες ότι αδιαθέτησες; Σου είχαν σταματήσει τα καφέ υγρά της λοχείας ; Εγώ ακόμα έχω κ θα πάω την άλλη Πέμπτη γυναικολογο γτ μου το ακύρωσε τη Δευτέρα λόγω γέννας . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Αντε ωραία κορίτσι μου αφού παίρνει καλό βάρος κ όλα πάνε καλά! Ελπίζω να μην έχετε παρενέργειες κ να μην γκρινιάζει. Πως το κατάλαβες ότι αδιαθέτησες; Σου είχαν σταματήσει τα καφέ υγρά της λοχείας ; Εγώ ακόμα έχω κ θα πάω την άλλη Πέμπτη γυναικολογο γτ μου το ακύρωσε τη Δευτέρα λόγω γέννας . 

Τρεις ημέρες δεν είχα τίποτα, λέω επιτέλους. Προχθές ελάχιστο ροζ, χθες αρκετά έντονο καφέ και σήμερα το πρωί κανονικά αίμα περιόδου. Πήρα την γυναικολόγο, μου λέει μάλλον νούμερα που κάνουν οι ορμόνες λόγω θηλασμού, αλλά εγώ βλέπω ότι είναι κανονική περίοδος. Είχα και βλεννες τις προηγούμενες μέρες που σημαίνει ότι μάλλον έκανα ωορρηξία. Αν κάνω τόσο λάθος τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!Και εμένα ρουθουνιζει σε σημείο ανησυχητικό βάζαμε και εμείς ορό και τραβούσαμε με τη συσκευή. Ρωτώντας την παιδίατρο χθες μας είπε κάθε μέρα να βάζουμε ορό όχι με σύριγγα γιατί μπορεί να κάνει ωτίτιδα α και  χωρίς τη συσκευή με το πουαρ  και ότι αυτή η συσκευή χρησιμοποιείται αργότερα αν θα έχει μιξουλες! Δε ξέρω τι είναι σωστό🤔🤔 

Να σε ρωτήσω εσείς πιο γάλα χρησιμοποιείται;Ρωτάω γιατί η μικρή έχει λίγες μέρες που δεν τα πάμε καλά με το γάλα όπως είπαμε μπορεί να ναι άλμα ,αλλά ίσως να μην της κάνει και το γάλα!Μου είπε η γιατρός από το novalac να πάμε στο humana και ψάχνομαι!😞😏

Εγω της κάνω κάθε μέρα ορό στη μυτούλα. Όσο για το γάλα νομίζω ότι είναι τι δέχεται κάθε παιδί. εμένα πχ το novolac που το αγόρασα γτ είχα διαβάσει καλές κριτικές, της το έδωσα 2 φορές κ της έβγαλε πολλή ενέργεια κ υπερένταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Εμεις πήγαμε παιδογαστρεντερολογο για άλλο θέμα, έχει πέτρες στην χολή..και από σπόντα το έμαθα αυτό για τις μυξουλες κ την παλινδρόμηση!τώρα αλλάξαμε τον γάλα και πήγαμε σε ακόμα πιο υποαλλεργικο althera λέγεται, μήπως τον βοηθήσει στην δυσκοιλιότητα, τους κολικούς κ αυτό με τον οισοφάγο.παντως μην το αποκλείσεις να φταίει η παλινδρόμηση.ρωτα τον/την γιατρό σας αν το έχει ακούσει.

Ωχ μωρέ το μικρούλι. Περαστικά του!! Και πώς θα κινηθείτε από δω και πέρα; Τι είπε ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό με τις πέτρες το είδε ο γυναικολόγος μου στον υπέρηχο μια μέρα πριν γεννήσω.μου είπε βλέπω κάτι στην χολή του μικρού δεν ξέρω τι είναι.και μόλις γέννησα είπε στο Ιασώ να του κάνουν υπέρηχο του μωρού στην χολή και τελικά ήταν πέτρες.αρκετες.τωρα μας παρακολουθεί παιδογαστρεντερολογος και παίρνει ένα σιρόπι καθε μέρα, και υπέρηχο κάθε μήνα για να δούμε την πορεία των λίθων.Υπαρχουν ενδείξεις ότι είναι κληρονομικό πάντως πλέον οι πέτρες.αυτο δείχνουν οι νέες έρευνες.και όντως στην οικογένεια του άντρα μου είχε δύο περιστατικά.εγω δεν το είχα ακούσει ποτέ σε βρεφακι μέχρι που μας έτυχε.τωρα θα πρέπει να το διαπιστώσουμε με μια εξέταση στο dna αν θα το ξαναεχει ή έτυχε αλλά είναι πολύ ακριβή κάνει 900€.βεβαια βλέπει κι άλλα νοσήματα όχι μόνο τα ηπατικά και γίνεται σε εξειδικευμένο γενετιστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Μπραβο το μπεμπακι σου!Εμείς τα κάναμε χθες τελικά και Δόξα τω Θεώ δεν είχε ιδιαίτερες παρενέργειες!Λίγο γκρίνια και βάζοντας θερμόμετρο έφτασε μέχρι 37,6 που δεν θεωρείται πυρετός!Ρώτησες μήπως ποιος τρόπος ενδείκνυται για θερμομετρηση;εμάς μας είπε με υδραργυρικό από τον πρωκτό!😕

Εγώ έβαζα στον γιο μου του υδραργύρου στη μασχάλη. Τον κρατούσα αγκαλιά στον ώμο κ του το έβαζα στη μασχάλη κ εξείχε από πίσω(προς την πλάτη) φαντάσου κ του κρατούσα το μπράτσο σφιχτά. Έτσι μου είχε δείξει ο παιδίατρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσια αυτό με τις πέτρες το είδε ο γυναικολόγος μου στον υπέρηχο μια μέρα πριν γεννήσω.μου είπε βλέπω κάτι στην χολή του μικρού δεν ξέρω τι είναι.και μόλις γέννησα είπε στο Ιασώ να του κάνουν υπέρηχο του μωρού στην χολή και τελικά ήταν πέτρες.αρκετες.τωρα μας παρακολουθεί παιδογαστρεντερολογος και παίρνει ένα σιρόπι καθε μέρα, και υπέρηχο κάθε μήνα για να δούμε την πορεία των λίθων.Υπαρχουν ενδείξεις ότι είναι κληρονομικό πάντως πλέον οι πέτρες.αυτο δείχνουν οι νέες έρευνες.και όντως στην οικογένεια του άντρα μου είχε δύο περιστατικά.εγω δεν το είχα ακούσει ποτέ σε βρεφακι μέχρι που μας έτυχε.τωρα θα πρέπει να το διαπιστώσουμε με μια εξέταση στο dna αν θα το ξαναεχει ή έτυχε αλλά είναι πολύ ακριβή κάνει 900€.βεβαια βλέπει κι άλλα νοσήματα όχι μόνο τα ηπατικά και γίνεται σε εξειδικευμένο γενετιστη.

Ούτε εγώ το είχα ακούσει ποτέ 😱😱😱

Ελπίζω να ηρεμήσετε σύντομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ έβαζα στον γιο μου του υδραργύρου στη μασχάλη. Τον κρατούσα αγκαλιά στον ώμο κ του το έβαζα στη μασχάλη κ εξείχε από πίσω(προς την πλάτη) φαντάσου κ του κρατούσα το μπράτσο σφιχτά. Έτσι μου είχε δείξει ο παιδίατρος. 

Καλησπέρα κι εμείς στο ποπο βάζουμε θερμόμετρο ηλεκτρονικό.

Θα δοκιμάσω κι αυτό όμως με την μασχάλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τι κρύο είναι αυτό σήμερα; Έχει βγάλει πάρα πολύ αέρα.

Όσες έχετε κάνει εμβόλιο στα μικρά σας είχαν υπνηλία; Εμένα για την ώρα πάντως δεν εμφάνισε πυρετό.

Όταν κοιμούνται τα μικρά σας για νύχτα μέχρι πόσες ώρες έχουν κοιμηθεί συνεχόμενα με ξύπνημα μόνο για να φάνε; Επίσης, στο δωμάτιο που τα έχετε κατεβάζετε τα παντζούρια; Εγώ το κατεβάζω γιατί τα κουφώματα είναι παλιά και χάνεται η ζέστη και τα ανοίγω όταν ξυπνήσει ο μικρός για να έχει ήλιο. Πιο μπροστά δεν τα ανεβάζω γιατί από τον θόρυβο ξυπνάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κρύο είναι αυτό σήμερα; Έχει βγάλει πάρα πολύ αέρα.

Όσες έχετε κάνει εμβόλιο στα μικρά σας είχαν υπνηλία; Εμένα για την ώρα πάντως δεν εμφάνισε πυρετό.

Όταν κοιμούνται τα μικρά σας για νύχτα μέχρι πόσες ώρες έχουν κοιμηθεί συνεχόμενα με ξύπνημα μόνο για να φάνε; Επίσης, στο δωμάτιο που τα έχετε κατεβάζετε τα παντζούρια; Εγώ το κατεβάζω γιατί τα κουφώματα είναι παλιά και χάνεται η ζέστη και τα ανοίγω όταν ξυπνήσει ο μικρός για να έχει ήλιο. Πιο μπροστά δεν τα ανεβάζω γιατί από τον θόρυβο ξυπνάει.

Καλημέρα! Εμείς το 1ο εμβόλιο που κάναμε δεν εκανε κάτι. Το 2ο το έχουμε τη Δευτέρα θα δείξει τι θ κάνει. Μ φαίνεται φυσιολογικό πάντως να κάνει υπνηλία. Εμένα τη νύχτα έχει τύχει να κοιμηθεί απο 4 ωρες  μέχρι 7 ωρες συνεχόμενα . Στο 7ωρο απ το τελευταίο γεύμα τον ξυπνάω εγω. Αλλα όταν λέμε 7ωρο εννοώ από τότε που ξεκίνησε να τρωει όχι πότε κοιμήθηκε. Το κάνω αυτό γιατί κατά διάρκεια της ημέρας δε μου τρώει πολύ.

Ναι κλείνω παντζούρια κ ανοίγω το πρωί όταν τον βλέπω να θέλει να σηκωθεί. Κατεβάζω κ παντζούρι το μεσημέρι στον μεσημεριανό ύπνο αλλά όχι τελείως. Αφήνω λίγο να μπαίνει φως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καλημέρα! Εμείς το 1ο εμβόλιο που κάναμε δεν εκανε κάτι. Το 2ο το έχουμε τη Δευτέρα θα δείξει τι θ κάνει. Μ φαίνεται φυσιολογικό πάντως να κάνει υπνηλία. Εμένα τη νύχτα έχει τύχει να κοιμηθεί απο 4 ωρες  μέχρι 7 ωρες συνεχόμενα . Στο 7ωρο απ το τελευταίο γεύμα τον ξυπνάω εγω. Αλλα όταν λέμε 7ωρο εννοώ από τότε που ξεκίνησε να τρωει όχι πότε κοιμήθηκε. Το κάνω αυτό γιατί κατά διάρκεια της ημέρας δε μου τρώει πολύ.

Ναι κλείνω παντζούρια κ ανοίγω το πρωί όταν τον βλέπω να θέλει να σηκωθεί. Κατεβάζω κ παντζούρι το μεσημέρι στον μεσημεριανό ύπνο αλλά όχι τελείως. Αφήνω λίγο να μπαίνει φως

Αν θυμάμαι καλά θηλάζεις ε; Τα γεύματα του πόσο διαρκούν περίπου; Εμένα τρώει 5-10 λεπτά κατά κύριο λόγο και πριν κοιμηθεί πολύ περισσότερο. Ο παιδίατρος μου είπε ότι αν θηλάζει αποτελεσματικά σε 4' λεπτά χορταινει. Και το βράδυ αν τον πάρει ο ύπνος μία φορά κοιμάται 8-9 ώρες με κάνα δύο θηλασμους στο ενδιάμεσο. Στο εν το μεταξύ όταν θέλει να φάει το καταλαβαίνω γιατί έχει ανησυχία, να κλάψει για φαγητό μέσα στην νύχτα μόνο μία φορά μου έτυχε. Αφού να σκεφτείς όταν τον παίρνω χαμπάρι ότι κουνιέται τον δοκιμάζω με το στήθος γιατί αλλιώς δεν ξέρω αν θα φάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ έβαζα στον γιο μου του υδραργύρου στη μασχάλη. Τον κρατούσα αγκαλιά στον ώμο κ του το έβαζα στη μασχάλη κ εξείχε από πίσω(προς την πλάτη) φαντάσου κ του κρατούσα το μπράτσο σφιχτά. Έτσι μου είχε δείξει ο παιδίατρος. 

Μου είπε και εμενα να το βάζω στη μασχάλη αλλά μετά τον τρίτο μήνα τώρα που έκανε το εμβόλιο μου έδειξε από τον πρωκτό!😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κρύο είναι αυτό σήμερα; Έχει βγάλει πάρα πολύ αέρα.

Όσες έχετε κάνει εμβόλιο στα μικρά σας είχαν υπνηλία; Εμένα για την ώρα πάντως δεν εμφάνισε πυρετό.

Όταν κοιμούνται τα μικρά σας για νύχτα μέχρι πόσες ώρες έχουν κοιμηθεί συνεχόμενα με ξύπνημα μόνο για να φάνε; Επίσης, στο δωμάτιο που τα έχετε κατεβάζετε τα παντζούρια; Εγώ το κατεβάζω γιατί τα κουφώματα είναι παλιά και χάνεται η ζέστη και τα ανοίγω όταν ξυπνήσει ο μικρός για να έχει ήλιο. Πιο μπροστά δεν τα ανεβάζω γιατί από τον θόρυβο ξυπνάει.

Εμείς εμβόλιο δεν έχουμε κάνει ακόμα. Τέλος του μήνα με το καλό!

Εμένα σερί έχει κοιμηθεί έως 6 ώρες και 7 από το τελευταίο γεύμα. Γενικά τα βράδια μου κοιμάται φουλ. Τρώει στις 23:30-00:00, μπορεί να κοιμηθεί αμέσως αλλά μπορεί να πάει κ 1:00 για να κλείσουν τα μάτια της. Μετά την ακούω που στριφογυρναει κατά τις 6 το πρωί όπου την ταιζω κ ξανακοιμαται μέχρι τις 10-11. 

Τα παντζούρια εγώ τα έχω ανοιχτά όλη μέρα κ επειδή σκοτεινιάζει νωρίς τώρα τον χειμώνα, ανοίγω τα φώτα για να μαθαίνει ότι είναι μέρα. Από τις 9 το βράδυ κ μετά σκοτεινιάζει το δωμάτιο μέχρι την ώρα που ξυπνάω που ανοίγω τα παντζούρια κι ας κοιμάται εκείνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εμείς εμβόλιο δεν έχουμε κάνει ακόμα. Τέλος του μήνα με το καλό!

Εμένα σερί έχει κοιμηθεί έως 6 ώρες και 7 από το τελευταίο γεύμα. Γενικά τα βράδια μου κοιμάται φουλ. Τρώει στις 23:30-00:00, μπορεί να κοιμηθεί αμέσως αλλά μπορεί να πάει κ 1:00 για να κλείσουν τα μάτια της. Μετά την ακούω που στριφογυρναει κατά τις 6 το πρωί όπου την ταιζω κ ξανακοιμαται μέχρι τις 10-11. 

Τα παντζούρια εγώ τα έχω ανοιχτά όλη μέρα κ επειδή σκοτεινιάζει νωρίς τώρα τον χειμώνα, ανοίγω τα φώτα για να μαθαίνει ότι είναι μέρα. Από τις 9 το βράδυ κ μετά σκοτεινιάζει το δωμάτιο μέχρι την ώρα που ξυπνάω που ανοίγω τα παντζούρια κι ας κοιμάται εκείνη. 

Καλά είσαι πολύ τυχερή. Ξεκουράζεσαι και εσύ μια χαρά. Εμένα μόνο στον ύπνο με δυσκολεύει, αν κοιμηθώ όμως είμαστε καλά. Θα τύχουν μέρες που θα κοιμηθεί εύκολα αλλά σπάνια. Χθες ας πούμε κοιμήθηκε στις 12 χωρίς να κάνω το παραμικρό, εκεί που ήταν ξαπλωμένος και θήλαζα, άφησε το στήθος και κοιμήθηκε. Σταυροκοπιομουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλά είσαι πολύ τυχερή. Ξεκουράζεσαι και εσύ μια χαρά. Εμένα μόνο στον ύπνο με δυσκολεύει, αν κοιμηθώ όμως είμαστε καλά. Θα τύχουν μέρες που θα κοιμηθεί εύκολα αλλά σπάνια. Χθες ας πούμε κοιμήθηκε στις 12 χωρίς να κάνω το παραμικρό, εκεί που ήταν ξαπλωμένος και θήλαζα, άφησε το στήθος και κοιμήθηκε. Σταυροκοπιομουν!

Εμενα κορίτσι μου ξυπνάει με κλάματα για να φάει! Να ρωτήσω σας είπε ο παιδίατρος να πάρετε κάνα σιρόπι ντεπόν αν τυχόν κάνει πυρετό ή όχι; Επίσης το βράδυ τα αλλάζετε τα μωράκια σας; Γτ εγώ κάθε φορά που ξυπνάει να θηλάσει αφού τον θηλάσω κ μετά τον αλλάζω . Ενενα δν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα πάνω από 3,5 ώρες. Επίσης όταν τον θηλάζεις ξαπλωμένη μετά τον κρατάς όρθιο να ρευτεί; Εμενα το βράδυ ξύπνησε στις 2:30 να θηλάσει κ μετά στις 4:15 ξύπνησε πάλι . Τον πήρα στο κρεβάτι κ το έβαλα στο στήθος ξαπλωμένη όπου κ τον πήρε ο ύπνος μαζί μου στο κρεβάτι κ σε μια φάση που ξύπνησα τον έβαλα στο λίκνο. Γενικά τις τελευταίες μέρες θέλει να είναι μαζί μου στο κρεβάτι. Απορώ πως κοιμούνται συνεχόμενα αλλά μωράκια γτ ο δικός μου το βράδυ ξυπνάει σίγουρα 3 φορές κ δν κοιμάται εύκολα μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Εμενα κορίτσι μου ξυπνάει με κλάματα για να φάει! Να ρωτήσω σας είπε ο παιδίατρος να πάρετε κάνα σιρόπι ντεπόν αν τυχόν κάνει πυρετό ή όχι; Επίσης το βράδυ τα αλλάζετε τα μωράκια σας; Γτ εγώ κάθε φορά που ξυπνάει να θηλάσει αφού τον θηλάσω κ μετά τον αλλάζω . Ενενα δν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα πάνω από 3,5 ώρες. Επίσης όταν τον θηλάζεις ξαπλωμένη μετά τον κρατάς όρθιο να ρευτεί; Εμενα το βράδυ ξύπνησε στις 2:30 να θηλάσει κ μετά στις 4:15 ξύπνησε πάλι . Τον πήρα στο κρεβάτι κ το έβαλα στο στήθος ξαπλωμένη όπου κ τον πήρε ο ύπνος μαζί μου στο κρεβάτι κ σε μια φάση που ξύπνησα τον έβαλα στο λίκνο. Γενικά τις τελευταίες μέρες θέλει να είναι μαζί μου στο κρεβάτι. Απορώ πως κοιμούνται συνεχόμενα αλλά μωράκια γτ ο δικός μου το βράδυ ξυπνάει σίγουρα 3 φορές κ δν κοιμάται εύκολα μετά. 

Μου είπε να πάρω, Apotel πήρα γιατί το Depon είναι σε έλλειψη. Το βράδυ δεν τον αλλάζω γιατί δεν είναι κατουρημενος, αν ήταν φυσικά και θα τον άλλαζα. Μέσα στην νύχτα όχι δεν τον κρατάω όρθιο να ρευτει. Πριν κοιμηθεί αν τρώει πολύ τον βάζω να ρευτει ανά διαστήματα. Μην προβληματίζεσαι που ξυπνάει, είναι λογικό. Εγώ ανησυχούσα που δεν ξυπνάει, αλλά και να τον ξυπνήσω να φάει με το ζόρι κρίμα είναι. Αυτό που δεν κοιμάται εύκολα είναι ζόρι, υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μου είπε να πάρω, Apotel πήρα γιατί το Depon είναι σε έλλειψη. Το βράδυ δεν τον αλλάζω γιατί δεν είναι κατουρημενος, αν ήταν φυσικά και θα τον άλλαζα. Μέσα στην νύχτα όχι δεν τον κρατάω όρθιο να ρευτει. Πριν κοιμηθεί αν τρώει πολύ τον βάζω να ρευτει ανά διαστήματα. Μην προβληματίζεσαι που ξυπνάει, είναι λογικό. Εγώ ανησυχούσα που δεν ξυπνάει, αλλά και να τον ξυπνήσω να φάει με το ζόρι κρίμα είναι. Αυτό που δεν κοιμάται εύκολα είναι ζόρι, υπομονή!

Ναι γι αυτό ρώτησα γτ το ντεπόν είναι σε έλλειψη . Ευτυχώς υπάρχει το αποτελ . Εμένα είναι κατουρημένος η αλήθεια κ χεσμενος τις περισσότερες φορές 🤪 Κ γώ τώρα που τον παίρνω στο κρεβάτι κ τον θηλαζω ξαπλωμένη δν μπορώ να τον σηκώσω για να ρευτεί κ γι αυτό σε ρώτησα , κ καποιες φορές που τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος μετά τον θηλασμό μπορεί να τον κρατάω κάνα 20λεπτο κ δν ρεύεται . Εεε ναι όταν κοιμάται κ δν ξυπνάει από μόνος του να φάει είναι κρίμα να τον ξυπνήσεις . Μια φορά το έκανα εγώ που κοιμήθηκε 3,5 ώρες συνεχόμενα κ το μετάνιωσα λέω ας κοιμόταν παραπάνω δν θα πάθαινε κάτι αν δν έτρωγε . Τώρα πια αν τύχει κ κοιμηθεί τόσο δν τον ξυπνάω . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Ναι γι αυτό ρώτησα γτ το ντεπόν είναι σε έλλειψη . Ευτυχώς υπάρχει το αποτελ . Εμένα είναι κατουρημένος η αλήθεια κ χεσμενος τις περισσότερες φορές 🤪 Κ γώ τώρα που τον παίρνω στο κρεβάτι κ τον θηλαζω ξαπλωμένη δν μπορώ να τον σηκώσω για να ρευτεί κ γι αυτό σε ρώτησα , κ καποιες φορές που τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος μετά τον θηλασμό μπορεί να τον κρατάω κάνα 20λεπτο κ δν ρεύεται . Εεε ναι όταν κοιμάται κ δν ξυπνάει από μόνος του να φάει είναι κρίμα να τον ξυπνήσεις . Μια φορά το έκανα εγώ που κοιμήθηκε 3,5 ώρες συνεχόμενα κ το μετάνιωσα λέω ας κοιμόταν παραπάνω δν θα πάθαινε κάτι αν δν έτρωγε . Τώρα πια αν τύχει κ κοιμηθεί τόσο δν τον ξυπνάω . 

Εφόσον έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης δεν το ξυπνάς το μωρό, το αφήνεις να κοιμάται όσο θέλει και όποτε θέλει. Το ίδιο ισχύει και για τον θηλασμό, το μωρό πρέπει να θηλάζει κατά απαίτηση, ότι ώρα θέλει και για όση ώρα θέλει.

Πάνες τι νούμερο χρησιμοποιείς; Εγώ ξεκίνησα το 3 γιατί το 2 ήταν στενό πια. Και φορμακια και ζιπουνακια ανεβήκαμε νούμερο. Τώρα πήρα κάποια με φερμουάρ διπλής κατεύθυνσης, πιστεύω με τις αλλαγές και το τσεκαρισμα θα μας βολεψουν πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλά είσαι πολύ τυχερή. Ξεκουράζεσαι και εσύ μια χαρά. Εμένα μόνο στον ύπνο με δυσκολεύει, αν κοιμηθώ όμως είμαστε καλά. Θα τύχουν μέρες που θα κοιμηθεί εύκολα αλλά σπάνια. Χθες ας πούμε κοιμήθηκε στις 12 χωρίς να κάνω το παραμικρό, εκεί που ήταν ξαπλωμένος και θήλαζα, άφησε το στήθος και κοιμήθηκε. Σταυροκοπιομουν!

Χαχαχ.. εύχομαι από δω και πέρα να κοιμάται όλο κ πιο εύκολα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Εμενα κορίτσι μου ξυπνάει με κλάματα για να φάει! Να ρωτήσω σας είπε ο παιδίατρος να πάρετε κάνα σιρόπι ντεπόν αν τυχόν κάνει πυρετό ή όχι; Επίσης το βράδυ τα αλλάζετε τα μωράκια σας; Γτ εγώ κάθε φορά που ξυπνάει να θηλάσει αφού τον θηλάσω κ μετά τον αλλάζω . Ενενα δν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα πάνω από 3,5 ώρες. Επίσης όταν τον θηλάζεις ξαπλωμένη μετά τον κρατάς όρθιο να ρευτεί; Εμενα το βράδυ ξύπνησε στις 2:30 να θηλάσει κ μετά στις 4:15 ξύπνησε πάλι . Τον πήρα στο κρεβάτι κ το έβαλα στο στήθος ξαπλωμένη όπου κ τον πήρε ο ύπνος μαζί μου στο κρεβάτι κ σε μια φάση που ξύπνησα τον έβαλα στο λίκνο. Γενικά τις τελευταίες μέρες θέλει να είναι μαζί μου στο κρεβάτι. Απορώ πως κοιμούνται συνεχόμενα αλλά μωράκια γτ ο δικός μου το βράδυ ξυπνάει σίγουρα 3 φορές κ δν κοιμάται εύκολα μετά. 

Εγώ ξέρω ότι μέχρι 3 μηνών αν κάνουν πυρετό πάνε στο νοσοκομείο γτ είναι πολύ μικρούλια. Θα ρωτήσω κ την παιδίατρο βέβαια πάλι. 

Όσα μωράκια θηλάζουν δεν είναι απαραίτητο να ρευτουν γτ δε ρουφάνε αέρα από το στήθος. Μία φίλη που θηλάζει 2 μιση χρόνια τώρα δεν την έχει κρατήσει ποτέ να ρευτει. Ούτε εγώ την κρατάω να είμαι ειλικρινής. Βέβαια έχει τύχει κ μου έχει ρευτει κάποιες φορές που την παίρνω αγκαλιά. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει για αυτά  που έχουν παλινδρόμηση. 

Το βράδυ την αλλάζω εάν έχει κάνει κακά σίγουρα, που βράδυ συνήθως δεν πολυκάνει. Αν έχει λίγα τσισάκια η πάνα της την αφήνω για να μην ξυπνήσει για τα καλά με το νερό κ την όλη διαδικασία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...