Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Η αλήθεια είναι το ξένο τα κρατάει πιο πολύ, το βράδυ που δίνω ξένο κοιμάται πιο πολλές ώρες..πάντως κορίτσια ο θηλασμός ενώ είναι καλός ως προς την υγεία κ την ψυχολογία του μωρου, νομίζω όμως ότι προσκολλάται το βρεφακι το βλέπει σαν παρηγοριά, το νανουριζει κιόλας οπότε είναι κ λίγο παγίδα..δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται..

Εμένα πάντως ούτε το ξένο τον κρατάει παραπάνω, μη σου πω ότι ξύπνησε κ μισή ώρα νωρίτερα! Ένα βράδυ που έφαγε καλά , δλδ τον θήλασα κ μετά του έδωσα κ με μπουκάλι αλλά 60ml που είχα βγάλει μόνο τότε ξύπνησε στις 4 ώρες. Γενικά κάθε βράδυ θα ξυπνήσει στις 2,5 ώρες να θηλάσει . Γτ κ γώ νόμιζα πως θα κοιμηθεί παραπάνω με το ξένο κ του είχα δώσει το βράδυ τελευταίο γεύμα αλλά πάλι δν κοιμήθηκε παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσι.μην ανησυχείς, αφού παίρνει βάρος. Όταν θέλει να φάει θα φάει. Όσο για τον ύπνο εγώ αυτό που βλέπω από το παιδί μου, είναι θέμα χαρακτήρα. Και να χτυπιεμαι από κάτω μόνο όταν θέλει θα κοιμηθεί.

Ναι βάρος παίρνει πολύ καλά μου είπε ο παιδίατρος ! Έτσι πιστεύω κ γώ πως όντως είναι θέμα παιδιού . Αν θέλει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί κ αν όχι δν θα κοιμηθεί ότι κ αν κάνουμε. Ούτε γώ μωρό τα πήγαινα καλά με τον ύπνο κ μου εμοιαξε  🤪 Απλά χθες το βράδυ ήταν ανήσυχος κ έκλαιγε κ ήθελε μόνο αγκαλιά κ πως να τον κρατάς όταν κλείνουν τα μάτια σου! Φοβάσαι κ μη σου πέσει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Αν παίρνει κανονικά τα γραμμάρια που πρέπει  κάθε εβδομάδα πάει να πει ότι δεν πεινάει. Απλά είναι ανήσυχο. Κάποια παιδάκια πιστεύω είναι ήσυχα κ κάποια όχι.  Δίνεις και ξένο; Μήπως φταίει αυτό; Ή μήπως το πειράζει κάτι στο γάλα σου που εξαρτάται από τη διατροφή σου;

Ναι το βάρος του είναι μια χαρά . Δν ξέρω αν τον πειράζει κάτι από τη διατροφή μου γτ δν τρώω κάτι διαφορετικό από ότι έτρωγα από την αρχή του θηλασμού όπου το πρώτο μήνα κοιμόταν . Ξένο έδωσα κάποιες φορές ένα γεύμα το βράδυ μήπως κ κοιμηθεί παραπάνω κ επειδή νόμιζα ότι δν χορταίνει. Αλλά κ πάλι κοιμόταν τις ίδιες ώρες με τον θηλασμό . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εξαρτάται από το πώς το βλέπει ο καθένας. Τι πάει να πει παγίδα. Αν εσύ νιώθεις ότι παγιδευεσαι με τον θηλασμό μην θηλάζεις. Εγώ προτιμώ το μωρό μου να βρίσκει καταφύγιο στην αγκαλιά κ στο στήθος μου παρά σε πιπίλες, μπιμπερο, πανάκια παρηγοριάς και δεν συμμαζευεται.

Συμφωνώ μαζί σου!!  Ο θηλασμός μόνο καλά έχει να δώσει στο παιδί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Από το ξένο έδωσα 90ml σύμφωνα με τις οδηγίες του κουτιού που λέει για 2 μηνών. Φυσικά κ δν χόρτασε κ του έδωσα κ στήθος . Από το δικό μου σε μπιμπερό του έχω δώσει από 80 έως 110 ml. Με τα 80 συνήθως θελει κ άλλο κ τον βάζω αμέσως στο στήθος ,με τα 110 μπορει να μην θελήσει αμέσως μετά κ να ειναι οκ. Ειναι ανάλογα το ποσό θα πειναει. Επειδή όταν λείπω για το νοσοκομείο του αφήνω πάντα δυο γεύματα από 120 ml , τα οποία τα τρώει σε διαστημα 4 ωρών που λείπω. Μωρέ αυτό σκέφτηκα να του δινω σε μπουκάλι το δικό μου αλλά κ πάλι μετά κλαίει γτ θέλει το στήθος κ μόλις τον βάζω τσουπ υπνωτίζεται κ ηρεμεί. Αλλά θέλει να είναι στο στήθος κ να πιπιλίζει με το που το τραβάω τρελαίνεται . 

Λείπεις πολλές ώρες? Μπορεί απλά το στήθος να το θέλει για παρηγοριά επειδή του Λείπεις ο καημενουλης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εξαρτάται από το πώς το βλέπει ο καθένας. Τι πάει να πει παγίδα. Αν εσύ νιώθεις ότι παγιδευεσαι με τον θηλασμό μην θηλάζεις. Εγώ προτιμώ το μωρό μου να βρίσκει καταφύγιο στην αγκαλιά κ στο στήθος μου παρά σε πιπίλες, μπιμπερο, πανάκια παρηγοριάς και δεν συμμαζευεται.

Δε θα παρω θέση γιατί κατάφερα να τη θηλάσω μόνο 42 μέρες δυστυχώς δεν είχα την υπομονή!!Αν μου επιτρέπεις ομως "το να μη θηλάζεις" είναι απόλυτο!παρηγοριά γίνεται και το στηθος κάποιες φορές και το λέω και ας θήλασα μόνο λίγες μέρες !Το μπιμπερο το χρησιμοποιούν και οι κοπέλες που θηλάζουν όπως και τις πιπίλες άρα ειναι όλα χρήσιμα!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι άλμα είναι όντως!εν τω μεταξύ ήρθε σήμερα τελικά η παιδίατρος κάναμε τα εμβόλια και έχει γκρίνια είναι και η βδομάδα που είναι σε άλμα οπότε δύσκολα τα πράγματα!το ότι αλλάζει μήνα παίζει ρόλο;;ξέχασα να ρωτήσω τη γιατρο

Ωχ κορίτσι μου περαστικά σας! Εύχομαι να μην γκρινιάζει πολύ κ να είναι για μια μέρα μόνο! Ναι άλμα είναι γτ κ ο δικος μου έτσι είναι από χθες . Τελικά κ μείς θα κάνουμε το πόσιμο εμβόλιο σημερα που έκλεισα το ραντεβού μου το είπε η γραμματέας . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Το στήθος δεν θα το τραβάς. Όταν τον έχει πάρει για τα καλά ο ύπνος θα βάζεις το μικρό δάχτυλο του αντιθέτου χεριού από το στήθος στην άκρη του στόματος του και θα αφήσει την θηλή σου πχ αριστερό στήθος μικρό δάχτυλο δεξιού χεριού. Δοκίμασε το, δεν έχεις κάτι να χάσεις.

Ναι αυτό κανω βάζω το μικρό δαχτυλάκι. Κ όντως όταν τον έχει πάρει για τα καλά ο ύπνος το αφήνει, αλλιώς το σφίγγει κ το ρουφάει κ δν το αφηνει με τπτ 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Λείπεις πολλές ώρες? Μπορεί απλά το στήθος να το θέλει για παρηγοριά επειδή του Λείπεις ο καημενουλης 

Όχι δν λείπω κάθε μέρα , λείπω μια φορά στις 14 μέρες για κάνα 4ωρο ,που πηγαίνω στο νοσοκομείο .Καλά ότι το θέλει για παρηγοριά είναι το μόνο σίγουρο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Δε θα παρω θέση γιατί κατάφερα να τη θηλάσω μόνο 42 μέρες δυστυχώς δεν είχα την υπομονή!!Αν μου επιτρέπεις ομως "το να μη θηλάζεις" είναι απόλυτο!παρηγοριά γίνεται και το στηθος κάποιες φορές και το λέω και ας θήλασα μόνο λίγες μέρες !Το μπιμπερο το χρησιμοποιούν και οι κοπέλες που θηλάζουν όπως και τις πιπίλες άρα ειναι όλα χρήσιμα!❤️

Για το μπιμπερο οκ, το δέχομαι. Αλλά νομίζω ότι το να λέμε ότι ο θηλασμός είναι παγίδα είναι τελείως άκομψο. Τέλος πάντων, θα σταματήσω την συζήτηση εδώ, απλά καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιλογές ως της καθεμιάς και να προσέχουμε λίγο τον τρόπο που εκφραζομαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Για το μπιμπερο οκ, το δέχομαι. Αλλά νομίζω ότι το να λέμε ότι ο θηλασμός είναι παγίδα είναι τελείως άκομψο. Τέλος πάντων, θα σταματήσω την συζήτηση εδώ, απλά καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιλογές ως της καθεμιάς και να προσέχουμε λίγο τον τρόπο που εκφραζομαστε.

Δε νομίζω οτι ο τρόπος που εκφράστηκα σε προσέβαλε ή σου έδειξε ότι δε σέβομαι την επιλογή σου! Ούτε ο λόγος της παρεμβασης μου ήταν να θιξω κάποια κοπέλα ή να την προσβάλλω τουναντίον κάποια στιγμή συγχαρηκα όσες κοπέλες τα κατάφεραν με το θηλασμό !Ήθελα απλά να επισημάνω ότι ακόμη και οι πιπίλες τα μπιμπερο και τα πανακια παρηγοριάς είναι χρήσιμα για όσες δεν τα καταφέραμε για τους δικούς μας λόγους με το θηλασμό και όχι μόνο γιατί κοπέλες που θηλάζουν χρησιμοποιούν και μπιμπερο και πιπίλες !Με φιλική διάθεση δε χρειάζεται να παρεξηγουμαστε τη γνώμη μας λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Ωχ κορίτσι μου περαστικά σας! Εύχομαι να μην γκρινιάζει πολύ κ να είναι για μια μέρα μόνο! Ναι άλμα είναι γτ κ ο δικος μου έτσι είναι από χθες . Τελικά κ μείς θα κάνουμε το πόσιμο εμβόλιο σημερα που έκλεισα το ραντεβού μου το είπε η γραμματέας . 

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου!και εγώ ελπίζω να είναι μόνο για μία μερα γιατί πονάει η ψυχή μου έτσι!Το πόσιμο εμβόλιο είναι σε σύριγγα και της το εδωσε σιγά σιγά με την πιπίλα !Το λέω γιατί σ εμάς το χορηγείσαι μήπως χρειάζεται να έχεις μαζί σου πιπίλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Δε νομίζω οτι ο τρόπος που εκφράστηκα σε προσέβαλε ή σου έδειξε ότι δε σέβομαι την επιλογή σου! Ούτε ο λόγος της παρεμβασης μου ήταν να θιξω κάποια κοπέλα ή να την προσβάλλω τουναντίον κάποια στιγμή συγχαρηκα όσες κοπέλες τα κατάφεραν με το θηλασμό !Ήθελα απλά να επισημάνω ότι ακόμη και οι πιπίλες τα μπιμπερο και τα πανακια παρηγοριάς είναι χρήσιμα για όσες δεν τα καταφέραμε για τους δικούς μας λόγους με το θηλασμό και όχι μόνο γιατί κοπέλες που θηλάζουν χρησιμοποιούν και μπιμπερο και πιπίλες !Με φιλική διάθεση δε χρειάζεται να παρεξηγουμαστε τη γνώμη μας λέμε!

Λενια δεν μίλησα για τον δικό σου τρόπο. Εγώ ποτέ δεν είπα κάτι για τις κοπέλες που επέλεξαν ή δεν μπόρεσαν να θηλάσουν, δικαίωμα και επιλογή της καθεμίας είναι. Αλλά το να λες ότι σε παγιδεύει ο θηλασμός το θεωρώ όπως είπα άκομψο. Να τεθεί ότι σε δεσμεύει ως προς μία άποψη, οκ το δέχομαι, αλλά όχι και παγίδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Δε νομίζω οτι ο τρόπος που εκφράστηκα σε προσέβαλε ή σου έδειξε ότι δε σέβομαι την επιλογή σου! Ούτε ο λόγος της παρεμβασης μου ήταν να θιξω κάποια κοπέλα ή να την προσβάλλω τουναντίον κάποια στιγμή συγχαρηκα όσες κοπέλες τα κατάφεραν με το θηλασμό !Ήθελα απλά να επισημάνω ότι ακόμη και οι πιπίλες τα μπιμπερο και τα πανακια παρηγοριάς είναι χρήσιμα για όσες δεν τα καταφέραμε για τους δικούς μας λόγους με το θηλασμό και όχι μόνο γιατί κοπέλες που θηλάζουν χρησιμοποιούν και μπιμπερο και πιπίλες !Με φιλική διάθεση δε χρειάζεται να παρεξηγουμαστε τη γνώμη μας λέμε!

Συμφωνω απόλυτα! Το παγίδα το είπα όχι για τον θηλασμό προφανώς αλλά για την παρηγοριά που δίνει το στήθος, κ δεν το είπα για να προσβαλω κι εγώ καμία κοπέλα κ το λέω εγώ που θηλάζω κιόλας κ δίνω κ μπιμπερο.κι επίσης σαν κι εσένα κι εγώ μπορεί να δώσω κ πιπίλα κ πανακι παρηγοριας όλα βοηθάνε και η κάθε μαμά χρησιμοποιεί ο,τι την βολεύει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Stardust_83 είπε:

Λενια δεν μίλησα για τον δικό σου τρόπο. Εγώ ποτέ δεν είπα κάτι για τις κοπέλες που επέλεξαν ή δεν μπόρεσαν να θηλάσουν, δικαίωμα και επιλογή της καθεμίας είναι. Αλλά το να λες ότι σε παγιδεύει ο θηλασμός το θεωρώ όπως είπα άκομψο. Να τεθεί ότι σε δεσμεύει ως προς μία άποψη, οκ το δέχομαι, αλλά όχι και παγίδα.

Ναι κοπέλα έχεις δίκιο είναι επιλογή της κάθε μαμάς!Με συγχωρείς αν παρεξήγησα!Ας μην πούμε κατι άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι κοπέλα έχεις δίκιο είναι επιλογή της κάθε μαμάς!Με συγχωρείς αν παρεξήγησα!Ας μην πούμε κατι άλλο!

Ολα καλά κορίτσια μην παρεξηγουμαστε χωρίς λογο!η καθεμία έχει την άποψη της.πάντως τα μικρά μας περνάνε φάσεις κ θα περάσουν κι άλλες φάσεις και εμείς προσπαθούμε να συμβαδισουμε κ κάνουμε ο,τι καλύτερο σαν μαμάδες η καθεμία με τον τρόπο της!

Επεξεργάστηκε από maroutsalo
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Ολα καλά κορίτσια μην παρεξηγουμαστε χωρίς λογο!η καθεμία έχει την άποψη της.πάντως τα μικρά μας περνάνε φάσεις κ θα περάσουν κι άλλες φάσεις και εμείς προσπαθούμε να συμβαδισουμε κ κάνουμε ο,τι καλύτερο σαν μαμάδες η καθεμία με τον τρόπο της!

Οχι δεν υπάρχει λόγος για καμιά παρεξήγηση είμαστε εδώ να ανταλλάσσουμε απόψεις και είναι όλες σεβαστές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγωνιστικές καλησπέρες....φάγαμε πριν κάνα μισάωρο και τώρα κοιμάται αγκαλιά μεχρι να περάσει καμία ωρίτσα και να μπορέσω να τον ξαπλώσω (άτιμη παλινδρομηση) 

Θηλαζουσες ή όχι όλες περνάμε δύσκολα και είμαστε κουρασμένες οπότε ας διαβάζουμε με ηρεμία γιατί εύκολα παρεξηγείτε ο γραπτός λόγος. 

Εγώ προσπάθησα να θηλάσω και τα καταφέραμε για ένα μήνα περίπου, ήθελα να προλάβω να κάνω και τα εμβολια για να πάρει αντισώματα αλλά δεν τα καταφέραμε...κατι η παλινδρόμηση,κάτι η Μενν,κάτι που είναι λαιμαργος, κάτι που μας φόβισαν ότι δεν έπαιρνε κιλά το χάσαμε...

Όλες οι μαμάδες θέλουν το καλυτερο για τα μωρά τους ας μην βλέπουμε παντού εχθρούς!

Αυτό που δεν κοιμούνται στα κρεβάτια τους το κάνει και ο δικός μου παρόλο που δεν θηλαζει...νομίζω ότι η αγκαλιά και η μυρωδιά μας είναι η πρώτη τους παρηγοριά και μετά σίγουρα το στήθος σε όσες θηλάζουν.

Συμφωνώ κι εγώ με την @Lenia1983 οτι όλα είναι χρήσιμα (πιπίλας,πανάκια κ.α) είτε θηλάζεις είτε όχι. 

Και μια ερώτηση άσχετη με το παραπάνω εσάς "ρουθουνιζουν" τα μικρούλια;Βουλώνει η μυτούλα του κυριως το βραδυ.Του έχουμε βάλει όρο κάνα δυο φορές και τραβάω και με το πουαρακι αν έχει καμία μυξουλα που φαίνεται αλλά και πάλι ρουθουνιζει. Θεωρώ πως παίζει ρόλο και η παλινδρόμηση αλλά μπορεί να είναι απλά ιδέα μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Αγωνιστικές καλησπέρες....φάγαμε πριν κάνα μισάωρο και τώρα κοιμάται αγκαλιά μεχρι να περάσει καμία ωρίτσα και να μπορέσω να τον ξαπλώσω (άτιμη παλινδρομηση) 

Θηλαζουσες ή όχι όλες περνάμε δύσκολα και είμαστε κουρασμένες οπότε ας διαβάζουμε με ηρεμία γιατί εύκολα παρεξηγείτε ο γραπτός λόγος. 

Εγώ προσπάθησα να θηλάσω και τα καταφέραμε για ένα μήνα περίπου, ήθελα να προλάβω να κάνω και τα εμβολια για να πάρει αντισώματα αλλά δεν τα καταφέραμε...κατι η παλινδρόμηση,κάτι η Μενν,κάτι που είναι λαιμαργος, κάτι που μας φόβισαν ότι δεν έπαιρνε κιλά το χάσαμε...

Όλες οι μαμάδες θέλουν το καλυτερο για τα μωρά τους ας μην βλέπουμε παντού εχθρούς!

Αυτό που δεν κοιμούνται στα κρεβάτια τους το κάνει και ο δικός μου παρόλο που δεν θηλαζει...νομίζω ότι η αγκαλιά και η μυρωδιά μας είναι η πρώτη τους παρηγοριά και μετά σίγουρα το στήθος σε όσες θηλάζουν.

Συμφωνώ κι εγώ με την @Lenia1983 οτι όλα είναι χρήσιμα (πιπίλας,πανάκια κ.α) είτε θηλάζεις είτε όχι. 

Και μια ερώτηση άσχετη με το παραπάνω εσάς "ρουθουνιζουν" τα μικρούλια;Βουλώνει η μυτούλα του κυριως το βραδυ.Του έχουμε βάλει όρο κάνα δυο φορές και τραβάω και με το πουαρακι αν έχει καμία μυξουλα που φαίνεται αλλά και πάλι ρουθουνιζει. Θεωρώ πως παίζει ρόλο και η παλινδρόμηση αλλά μπορεί να είναι απλά ιδέα μου.

 

Κι εμάς ρουθουνιζει κ μας είπε η παιδίατρος να βάζουμε φυσικό όρο με σύριγγα κ μετά να τραβάμε με την φούσκα.ομως επειδή παρακολουθεί το μωρό κ παιδογαστρεντερολογος μας είπε ότι αυτό μπορεί να οφεθ κ στην παλινδρόμηση όπως λες εσύ γτ πιέζεται ο ισοφαγος κάτι τέτοιο είπε.δεν έχω καταλάβει εν τέλει από τι προκαλείται..σκέψου βάλαμε αφυγραντήρα στο δωμάτιο να λειτουργεί κάποιες ώρες γτ έλεγα μήπως το βράδυ με την υγρασία φταίει.αν υπάρχει θέμα παλινδρόμησης ίσως οφείλεται σε αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου!και εγώ ελπίζω να είναι μόνο για μία μερα γιατί πονάει η ψυχή μου έτσι!Το πόσιμο εμβόλιο είναι σε σύριγγα και της το εδωσε σιγά σιγά με την πιπίλα !Το λέω γιατί σ εμάς το χορηγείσαι μήπως χρειάζεται να έχεις μαζί σου πιπίλα!!

Καλημέρα κορίτσι μου! Ναι θα την πάρω μαζί μου την πιπίλα ,πάντα την παίρνω μήπως κ κλάψει πολύ . Ελπίζω να τη δεχτεί αν το βάλει κ ο δικός μου με αυτόν τον τρόπο γτ τελευταία δν την θέλει καθόλου την πιπίλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Αγωνιστικές καλησπέρες....φάγαμε πριν κάνα μισάωρο και τώρα κοιμάται αγκαλιά μεχρι να περάσει καμία ωρίτσα και να μπορέσω να τον ξαπλώσω (άτιμη παλινδρομηση) 

Θηλαζουσες ή όχι όλες περνάμε δύσκολα και είμαστε κουρασμένες οπότε ας διαβάζουμε με ηρεμία γιατί εύκολα παρεξηγείτε ο γραπτός λόγος. 

Εγώ προσπάθησα να θηλάσω και τα καταφέραμε για ένα μήνα περίπου, ήθελα να προλάβω να κάνω και τα εμβολια για να πάρει αντισώματα αλλά δεν τα καταφέραμε...κατι η παλινδρόμηση,κάτι η Μενν,κάτι που είναι λαιμαργος, κάτι που μας φόβισαν ότι δεν έπαιρνε κιλά το χάσαμε...

Όλες οι μαμάδες θέλουν το καλυτερο για τα μωρά τους ας μην βλέπουμε παντού εχθρούς!

Αυτό που δεν κοιμούνται στα κρεβάτια τους το κάνει και ο δικός μου παρόλο που δεν θηλαζει...νομίζω ότι η αγκαλιά και η μυρωδιά μας είναι η πρώτη τους παρηγοριά και μετά σίγουρα το στήθος σε όσες θηλάζουν.

Συμφωνώ κι εγώ με την @Lenia1983 οτι όλα είναι χρήσιμα (πιπίλας,πανάκια κ.α) είτε θηλάζεις είτε όχι. 

Και μια ερώτηση άσχετη με το παραπάνω εσάς "ρουθουνιζουν" τα μικρούλια;Βουλώνει η μυτούλα του κυριως το βραδυ.Του έχουμε βάλει όρο κάνα δυο φορές και τραβάω και με το πουαρακι αν έχει καμία μυξουλα που φαίνεται αλλά και πάλι ρουθουνιζει. Θεωρώ πως παίζει ρόλο και η παλινδρόμηση αλλά μπορεί να είναι απλά ιδέα μου.

 

Καλημέρα κορίτσι μου!Και εμένα ρουθουνιζει σε σημείο ανησυχητικό βάζαμε και εμείς ορό και τραβούσαμε με τη συσκευή. Ρωτώντας την παιδίατρο χθες μας είπε κάθε μέρα να βάζουμε ορό όχι με σύριγγα γιατί μπορεί να κάνει ωτίτιδα α και  χωρίς τη συσκευή με το πουαρ  και ότι αυτή η συσκευή χρησιμοποιείται αργότερα αν θα έχει μιξουλες! Δε ξέρω τι είναι σωστό🤔🤔 

Να σε ρωτήσω εσείς πιο γάλα χρησιμοποιείται;Ρωτάω γιατί η μικρή έχει λίγες μέρες που δεν τα πάμε καλά με το γάλα όπως είπαμε μπορεί να ναι άλμα ,αλλά ίσως να μην της κάνει και το γάλα!Μου είπε η γιατρός από το novalac να πάμε στο humana και ψάχνομαι!😞😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!Και εμένα ρουθουνιζει σε σημείο ανησυχητικό βάζαμε και εμείς ορό και τραβούσαμε με τη συσκευή. Ρωτώντας την παιδίατρο χθες μας είπε κάθε μέρα να βάζουμε ορό όχι με σύριγγα γιατί μπορεί να κάνει ωτίτιδα α και  χωρίς τη συσκευή με το πουαρ  και ότι αυτή η συσκευή χρησιμοποιείται αργότερα αν θα έχει μιξουλες! Δε ξέρω τι είναι σωστό🤔🤔 

Να σε ρωτήσω εσείς πιο γάλα χρησιμοποιείται;Ρωτάω γιατί η μικρή έχει λίγες μέρες που δεν τα πάμε καλά με το γάλα όπως είπαμε μπορεί να ναι άλμα ,αλλά ίσως να μην της κάνει και το γάλα!Μου είπε η γιατρός από το novalac να πάμε στο humana και ψάχνομαι!😞😏

Την άλλη βδομάδα εχουμε παιδίατρο και τα πρώτα μας εμβόλια και θα την ξαναρώτησω γιατί κάποια βράδια κάνει σαν να μην μπορεί να ανασάνει και κλαίει 😪

Γαλα πίνουμε το ΝΑΝ expert pro σχεδόν από την αρχή...φαινεται να μας εχει ταιριάξει ωστόσο δεν είναι απλό γαλα είναι υποαλλεργικο λόγω της παλινδρόμησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κι εμάς ρουθουνιζει κ μας είπε η παιδίατρος να βάζουμε φυσικό όρο με σύριγγα κ μετά να τραβάμε με την φούσκα.ομως επειδή παρακολουθεί το μωρό κ παιδογαστρεντερολογος μας είπε ότι αυτό μπορεί να οφεθ κ στην παλινδρόμηση όπως λες εσύ γτ πιέζεται ο ισοφαγος κάτι τέτοιο είπε.δεν έχω καταλάβει εν τέλει από τι προκαλείται..σκέψου βάλαμε αφυγραντήρα στο δωμάτιο να λειτουργεί κάποιες ώρες γτ έλεγα μήπως το βράδυ με την υγρασία φταίει.αν υπάρχει θέμα παλινδρόμησης ίσως οφείλεται σε αυτό.

Έχουμε κι εμείς αφυγραντηρα γιατί σκεφτήκαμε το ίδιο πράγμα αλλά δεν είδα διάφορα..την μέρα στο μεταξύ όλα καλά το βράδυ πάλι ταλαιπωρειτε κι αυτός και εμεις.

Μήπως πρέπει να πάμε κι εμείς σε παιδογαστρεντερολογο;🤔🤔Με την παιδίατρο όσες φορές το έχουμε συζητήσει δεν μας έχει πει κάτι.Ισως δεν το θεωρεί απαραιτητο;

Παντως έχω κουραστεί πάρα πολύ με την παλινδρόμηση. Όλη μέρα σχεδόν αγκαλιά και όρθιος γιατί αλλιώς πνιγεται ο κακομοίρης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Την άλλη βδομάδα εχουμε παιδίατρο και τα πρώτα μας εμβόλια και θα την ξαναρώτησω γιατί κάποια βράδια κάνει σαν να μην μπορεί να ανασάνει και κλαίει 😪

Γαλα πίνουμε το ΝΑΝ expert pro σχεδόν από την αρχή...φαινεται να μας εχει ταιριάξει ωστόσο δεν είναι απλό γαλα είναι υποαλλεργικο λόγω της παλινδρόμησης.

Και εμάς από την αρχή πίνει το novalac θα δούμε πως θα εξελιχθεί!Πάντως είναι καλό που του έχει ταιριάξει γιατί με τις αλλαγές είναι φαύλος κύκλος!Πολύ με αγχωνει το θέμα με το γάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εμείς είχαμε παιδίατρο σήμερα, κάναμε τελικά και το πόσιμο εμβόλιο για τον ροταιο. Ο μικρός έχει πολύ καλή πρόσληψη βάρους και γενικά αναπτύσεται πολύ καλά και χάρηκα πολύ. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεί από παρενέργειες των εμβολίων. Επίσης, αδιαθετησα σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...