Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Στο μεταξύ διάβαζα για τα μωράκια που περιμένουν τον Οκτώβριο και καμία σχέση...εμάς εδώ μας έχει πάει μπάλα...εγώ έχω σήμερα πάλι λίγα καφέ...μίλησα με τον γιατρό...είπαμε να το παρακολουθήσω λίγο κι αν αυξηθούν να πάρω προγεστερόνη.

Εγώ θα πάρω αύριο ένα κουτί για καλο και για κακό πάντως...😔

Κάτσε ξάπλα όσο μπορείς και μην κουράζεσαι.. πάρε να έχεις εννοείται ένα κουτί.. και έχει πολύ καλύτερη δράση να τα βάζεις κολπικά πάρα να τα παίρνεις από το στόμα.. 

Εγώ που παίρνω τα utrogestan πάντως έξι- έξι κουτιά δεν έχω συναντήσει έλλειψη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Maimoudaki92 Άστα...δεν θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ σοβαρό γιατί ροζ και κόκκινο δεν έχω δει και το καφέ είναι λίγο απλά έχω αγχωθεί λιγάκι και μίλησα με το γιατρό για παν ενδεχόμενο...

@touloumpitsa Μου είπε για αρχή να πάρω 2 την ημέρα κανονικά σαν χάπια και μετά να τα κάνω κολπικά...

Βέβαια μου είπε να περιμένω ν δω αν θα σταματήσει ή αν θα αυξηθεί η ροή αλλά σκέφτομαι αν τα πάρω έτσι κι αλλιώς θα γίνει κατι;Στην τελική αν είναι κάτι να το προλάβω...🤔🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

@Maimoudaki92 Άστα...δεν θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ σοβαρό γιατί ροζ και κόκκινο δεν έχω δει και το καφέ είναι λίγο απλά έχω αγχωθεί λιγάκι και μίλησα με το γιατρό για παν ενδεχόμενο...

@touloumpitsa Μου είπε για αρχή να πάρω 2 την ημέρα κανονικά σαν χάπια και μετά να τα κάνω κολπικά...

Βέβαια μου είπε να περιμένω ν δω αν θα σταματήσει ή αν θα αυξηθεί η ροή αλλά σκέφτομαι αν τα πάρω έτσι κι αλλιώς θα γίνει κατι;Στην τελική αν είναι κάτι να το προλάβω...🤔🤔🤔

Δεν το παίρνεις έτσι κι αλλιώς; Eμένα όταν του είχα πει για τα καφέ από το τηλέφωνο μου είχε πει να παίρνω ένα την μέρα και όταν πήγα από εκεί μου τα έκανε 2; Πάντως ναι μην τρομάζεις και εμένα ήταν άσχετα τα καφέ με την αποβολή, το πιο πιθανόν δεν θα είναι τίποτα. Αν δεν βρεις utrogestan γιατί έχει ελειψή είναι το ίδιο το Gynalven

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

@Maimoudaki92 Άστα...δεν θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ σοβαρό γιατί ροζ και κόκκινο δεν έχω δει και το καφέ είναι λίγο απλά έχω αγχωθεί λιγάκι και μίλησα με το γιατρό για παν ενδεχόμενο...

@touloumpitsa Μου είπε για αρχή να πάρω 2 την ημέρα κανονικά σαν χάπια και μετά να τα κάνω κολπικά...

Βέβαια μου είπε να περιμένω ν δω αν θα σταματήσει ή αν θα αυξηθεί η ροή αλλά σκέφτομαι αν τα πάρω έτσι κι αλλιώς θα γίνει κατι;Στην τελική αν είναι κάτι να το προλάβω...🤔🤔🤔

Μου έχει πει ο γυναικολόγος μου ότι αν τα παίρνεις από το στόμα δεν έχει καμία σχέση από το να τα βάζεις κολπικά.. κολπικά πάει άμεσα στη μήτρα..  και ξέρω κιόλας από φίλη ότι έχουν πολλές παρενέργειες αν τα παίρνεις από το στόμα.. εννοώ ζαλάδες κ τέτοια.. τώρα τι να σου πω; Γιατροί δεν είμαστε να δίνουμε οδηγίες για τα φάρμακα, αλλά ξέρω ότι μόνο καλό μπορούν να κάνει η προγεστερόνη.. ότι συνεννοηθείς με το γυναικολόγο σου..  έχεις ακόμα καφέ υγρά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλό μήνα κορίτσια κιόλας!!! Μόνο με ευχάριστα νέα από δω κ πέρα!!! 🌼🌼🌼

Kαλό μήνα και Καλό Πάσχα με υγεία πάνω από όλα κορίτσια! Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυούλες και σε όσες είχαμε ατυχία να μην το βάλουμε κάτω και να έχουμε σύντομα ευχάριστα!!! ❤️   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Μου έχει πει ο γυναικολόγος μου ότι αν τα παίρνεις από το στόμα δεν έχει καμία σχέση από το να τα βάζεις κολπικά.. κολπικά πάει άμεσα στη μήτρα..  και ξέρω κιόλας από φίλη ότι έχουν πολλές παρενέργειες αν τα παίρνεις από το στόμα.. εννοώ ζαλάδες κ τέτοια.. τώρα τι να σου πω; Γιατροί δεν είμαστε να δίνουμε οδηγίες για τα φάρμακα, αλλά ξέρω ότι μόνο καλό μπορούν να κάνει η προγεστερόνη.. ότι συνεννοηθείς με το γυναικολόγο σου..  έχεις ακόμα καφέ υγρά;

Νομίζω κολπικά τα δίνουν όταν είναι για εξωσωματική αλλά δεν είμαι σίγουρη. Από το στόμα όμως είναι όντως χάλι... ήμουν συνέχεια σαν μεθυσμένη, παραπατούσα. με έπιανε υπνηλία και έκανα πολύ βαρύ ύπνο αλλά τι να κάνεις αν πρέπει. Μου είχε πει να τα παίρνω αν ήθελα μεσημέρι βράδυ ώστε το πρωί στην δουλειά να ήμουν οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Νομίζω κολπικά τα δίνουν όταν είναι για εξωσωματική αλλά δεν είμαι σίγουρη. Από το στόμα όμως είναι όντως χάλι... ήμουν συνέχεια σαν μεθυσμένη, παραπατούσα. με έπιανε υπνηλία και έκανα πολύ βαρύ ύπνο αλλά τι να κάνεις αν πρέπει. Μου είχε πει να τα παίρνω αν ήθελα μεσημέρι βράδυ ώστε το πρωί στην δουλειά να ήμουν οκ

Όχι, δεν έχει να κάνει με την εξωσωματική το κολπικό υπόθετο.. κι εμένα φίλη που τα έπαιρνε από το στόμα ήταν όπως το περιγράφεις... Ζαλιζοταν κ ήταν σε  φάση να πέσει κάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Μου έχει πει ο γυναικολόγος μου ότι αν τα παίρνεις από το στόμα δεν έχει καμία σχέση από το να τα βάζεις κολπικά.. κολπικά πάει άμεσα στη μήτρα..  και ξέρω κιόλας από φίλη ότι έχουν πολλές παρενέργειες αν τα παίρνεις από το στόμα.. εννοώ ζαλάδες κ τέτοια.. τώρα τι να σου πω; Γιατροί δεν είμαστε να δίνουμε οδηγίες για τα φάρμακα, αλλά ξέρω ότι μόνο καλό μπορούν να κάνει η προγεστερόνη.. ότι συνεννοηθείς με το γυναικολόγο σου..  έχεις ακόμα καφέ υγρά;

Σήμερα το πρωί ήταν ανεπαίσθητο το χρώμα...Γενικά δεν έχω δει μεγάλη ποσότητα...αλλά δύο τρεις  μέρες τώρα βλέπω 1-2 φορές μέσα στην ημέρα στο σκούπισμα μετα τίποτα... και μετα ξανά...

Δεν ξερω...Να σου πω την αλήθεια θα τα ξεκινήσω σήμερα μιας και θα κλείσουμε για λίγες μέρες οπότε και να με πειράξουν να μπορώ να είμαι σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Όχι, δεν έχει να κάνει με την εξωσωματική το κολπικό υπόθετο.. κι εμένα φίλη που τα έπαιρνε από το στόμα ήταν όπως το περιγράφεις... Ζαλιζοταν κ ήταν σε  φάση να πέσει κάτω... 

Κι εμένα μου είπε μόλις σταματήσω να βλέπω τα καφε να τα βάλω κολπικά οπότε τα δίνουν γενικά όχι μόνο στην εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Κι εμένα μου είπε μόλις σταματήσω να βλέπω τα καφε να τα βάλω κολπικά οπότε τα δίνουν γενικά όχι μόνο στην εξωσωματική.

Οπότε εγώ κάνω λάθος... και εννοείται ότι σου πει ο γιατρός :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν τελικά όντως υπάρχει έλλειψη στα utrogestan των 200mg...Μίλησα με το γιατρό και πήρα ένα κουτί τον 100mg προς το παρον κι απλα θα ξεκινήσω με περισσότερα χάπια την ημέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! 

@Dioni20τέλεια πάλι καλά! Ελπίζω να μη ξανα δεις και να τα πάρεις όπως σου είπε για κάποιες ημέρες και όλα καλά ☺

Αχ με αυτά τα ututrogestan και μενα με έπιαναν πολύ, τι το στομάχι, ζαλάδες και πολύ υπνηλία, αλλά τι να κάνουμε 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! 

@Dioni20τέλεια πάλι καλά! Ελπίζω να μη ξανα δεις και να τα πάρεις όπως σου είπε για κάποιες ημέρες και όλα καλά ☺

Αχ με αυτά τα ututrogestan και μενα με έπιαναν πολύ, τι το στομάχι, ζαλάδες και πολύ υπνηλία, αλλά τι να κάνουμε 😏

Ειλικρινά ας πάνε όλα καλά και δεν πειράζει ας κάτσω και μια βδομάδα κρεβάτι...στο μεταξύ όσο περνάει και ο καιρός παίρνεις και λίγο θάρρος ότι να όλα καλά θα πάνε και με κάτι τέτοια τρως το ξενέρωμα...

Περιμένω την Παρασκευή πως και πως...να πάω να δω ότι το σποράκι έχει μεγαλώσει και είναι καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Ειλικρινά ας πάνε όλα καλά και δεν πειράζει ας κάτσω και μια βδομάδα κρεβάτι...στο μεταξύ όσο περνάει και ο καιρός παίρνεις και λίγο θάρρος ότι να όλα καλά θα πάνε και με κάτι τέτοια τρως το ξενέρωμα...

Περιμένω την Παρασκευή πως και πως...να πάω να δω ότι το σποράκι έχει μεγαλώσει και είναι καλά.. 

Έτσι ακριβώς ξεκούραση και μια χαρά θα πάει! Συμφωνώ περνάνε οι εβδομαδες λες ωραία καπως μειώνεται ο κίνδυνος και μετά τρως την ξενέρα! Με το καλό να έρθει η Παρασκευή να σου φύγει η αγωνία και να δεις το σπορακι σου. ☺

Και εγω περιμένω την Τετάρτη να πάω να κάνω το νιπτ. Ελπίζω να ηρεμήσουμε σύντομα και να πάνε καλά τα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Έτσι ακριβώς ξεκούραση και μια χαρά θα πάει! Συμφωνώ περνάνε οι εβδομαδες λες ωραία καπως μειώνεται ο κίνδυνος και μετά τρως την ξενέρα! Με το καλό να έρθει η Παρασκευή να σου φύγει η αγωνία και να δεις το σπορακι σου. ☺

Και εγω περιμένω την Τετάρτη να πάω να κάνω το νιπτ. Ελπίζω να ηρεμήσουμε σύντομα και να πάνε καλά τα πράγματα.

Μακάρι κορίτσι μου...

Καλή Ανάσταση,Καλό Πάσχα εύχομαι σε όλες και να μας πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Ανάσταση κορίτσια!!! εύχομαι ψυχική ηρεμία σε όλες μας με όλα τα άγχη και ζόρια που περνάει η καθεμία μας!κάποτε να τα θυμόμαστε και να λέμε τζάμπα ανησυχούσαμε!!καλή επιτυχία στα κορίτσια που θα ξαναπροσπαθησουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Χριστός Ανέστη!!! Χρόνια πολλά με υγεία και αγάπη για όλες τις οικογένειες!!! Μακάρι όλα τα σποράκια να μεγαλώσουν κ να γεννηθούν υγιή μπεμπάκια!! 

Εγώ είδα ένα πολύ κακό όνειρο.. ότι πήγα στο γυναικολόγο κ μου είπε ότι δε χτυπάει η καρδούλα του πια.. ελπίζω να ήταν απλά ένας εφιάλτης... Αυτή η αναμονή μέχρι το επόμενο ραντεβού σε τρελαίνει πάντως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Χριστός Ανέστη!!! Χρόνια πολλά με υγεία και αγάπη για όλες τις οικογένειες!!! Μακάρι όλα τα σποράκια να μεγαλώσουν κ να γεννηθούν υγιή μπεμπάκια!! 

Εγώ είδα ένα πολύ κακό όνειρο.. ότι πήγα στο γυναικολόγο κ μου είπε ότι δε χτυπάει η καρδούλα του πια.. ελπίζω να ήταν απλά ένας εφιάλτης... Αυτή η αναμονή μέχρι το επόμενο ραντεβού σε τρελαίνει πάντως.. 

Kαλημέρα Αληθώς Ανέστη και Χρόνια πολλά με υγεία και μόνο χαρές σε όλες μας από εδώ και πέρα... Να περάσετε όμορφα!!!

Οσο για το κακό όνειρο ίσως ενδόμυχα  σε επηρέασα εγώ που σας είπα τι πέρασα και το είδες, όλα καλά θα είναι είμαι σίγουρη :)   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι όντως αγχωτική η περίοδος μέχρι τον επόμενο υπέρηχο..πρέπει να απασχολουμε συνεχώς το μυαλό μας να μην κάνουμε κακές σκέψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ πολύ αγχωτική περίοδος! Περιμένω και εγω την Τετάρτη πως και πως να κάνω το νιπτ και Πέμπτη το επόμενο ραντεβού για υπέρηχο. Εσείς πότε έχετε τον επόμενο υπέρηχο; Αργεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω ραντεβού Παρασκευή απόγευμα.. τι άγχος ρε παιδί μου ναι... Στο πρώτο μου παιδί που ήμουν κ πιο μικρή δεν είχε περάσει αρνητική σκέψη από το μυαλό μου 9 μήνες... τώρα... Το αντίθετο ακριβώς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...