Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 29 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Ναι μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε πως δν είναι ανησυχητικο Γτ τώρα στο τέλος της εγκυμοσυνης ανεβαίνουν οι τρανσαμινασες κ λόγω του θέματος υγείας που έχω. Απλά μου είπε να μετρήσω κ για 3 μερες την πίεση μου. Αυριο έχω κ ραντεβού να δούμε πόσα γραμμάρια πήρε κ ο μπέμπης. Πάντως πιστεύω την άλλη βδομάδα θα κανονίσω κ γω την καισαρική. Λέω από 10/11 μέχρι 14/11 . Εγώ έχω ΠΗΤ 21/11 κανονικά. Αλλά επειδή είχα κ παθολογική καμπύλη ζαχαρου σίγουρα θα γεννούσα μια βδομάδα πριν την ΠΗΤ. 

Ωραια αφού δεν είναι κάτι ανησυχητικό μια χαρά μπορείς να προγραμματίσεις όποτε θέλεις το ραντεβού σου για την καισαρικη!🙂 Θα δεις τι θα σου πει και ο γιατρός πάλι αύριο που θα δειτε το μπέμπη! 

Οσο για το πλύσιμο της μπανιέρας εγώ το έπλυνα με ένα planet που έχω πάρει και την πέρασα με dettol σπρέι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 31 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση. Μου ήρθε σήμερα η μπανιέρα του μικρού κ θέλω να την πλύνω κ σκέφτηκα να την τρίψω με χλωρίνη κ καλό ξέβγαλμα με νεράκι. Κάνει λέτε; Εσείς πως την πλύνατε; Ή μήπως να την τρίψω με το βρεφικό απορρυπαντικό κ ξέβγαλμα μετά; 

Εγώ χλωρίνη δεν θα χρησιμοποιούσα. Και δεν τα έχω πλύνει ακόμη γιατί θα σκονιστουν μέχρι να γεννήσω. Ένα απλό ξέπλυμα με νεράκι νομίζω μια χαρά θα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση. Μου ήρθε σήμερα η μπανιέρα του μικρού κ θέλω να την πλύνω κ σκέφτηκα να την τρίψω με χλωρίνη κ καλό ξέβγαλμα με νεράκι. Κάνει λέτε; Εσείς πως την πλύνατε; Ή μήπως να την τρίψω με το βρεφικό απορρυπαντικό κ ξέβγαλμα μετά; 

Γενικά τη χλωρίνη νομίζω πρέπει να την αποφεύγουμε όταν θα έρθουν τα μωρά μας, ακόμα και στο σφουγγάρισμα. Και δεν θέλει μεγάλη εμμονή με τα μικρόβια, καλό είναι τα παιδιά να αναπτύξουν αντισώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Μόνο εγώ είμαι σε αφασία βρε κορίτσια; Πλησιάζει ο καιρός και ακόμη τίποτα....

Ούτε εγώ έχω κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ χλωρίνη δεν θα χρησιμοποιούσα. Και δεν τα έχω πλύνει ακόμη γιατί θα σκονιστουν μέχρι να γεννήσω. Ένα απλό ξέπλυμα με νεράκι νομίζω μια χαρά θα είναι.

Εντωμεταξύ, στην αρχή, μέχρι να πέσει ο αφαλός τους, τα πλένουμε στο νιπτήρα κρατώντας τα στα χέρια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Εντωμεταξύ, στην αρχή, μέχρι να πέσει ο αφαλός τους, τα πλένουμε στο νιπτήρα κρατώντας τα στα χέρια μας.

Μπορείς να τα κάνεις και μπανάκι αλλά θέλει πολύ καλό στέγνωμα στην περιοχή μετά. Και εντάξει τα μωράκια δεν τα αφήνουμε να μουλιαζουν. Στο εν το μεταξύ όλοι λένε πρέπει να τα κάνουμε μπάνιο κάθε μέρα, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Πρώτον γιατί είναι ευαίσθητο το δέρμα τους και μπορεί να ξεραθεί. Και δεύτερον εγώ νομίζω ότι είναι μια ρουτίνα ύπνου. Δλδ αν μία μέρα δεν μπορείς να το κάνεις και το πιάσει υπερένταση είναι προτιμότερο; Γνώμη μου πάντα φυσικά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εντωμεταξύ, στην αρχή, μέχρι να πέσει ο αφαλός τους, τα πλένουμε στο νιπτήρα κρατώντας τα στα χέρια μας.

Στο πάτωμα γενικά δν την χρησιμοποιώ την χλωρίνη μόνο στο μπάνιο. Κ γενικά παίρνω αυτά τα σπρέι χλωρίνης που έχουν βγει τώρα. Το εννοείς τα πλένουμε στο νιπτήρα; Δλδ δν τα κάνουμε μπάνιο για να μη βραχεί ο αφαλός ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ωραια αφού δεν είναι κάτι ανησυχητικό μια χαρά μπορείς να προγραμματίσεις όποτε θέλεις το ραντεβού σου για την καισαρικη!🙂 Θα δεις τι θα σου πει και ο γιατρός πάλι αύριο που θα δειτε το μπέμπη! 

Οσο για το πλύσιμο της μπανιέρας εγώ το έπλυνα με ένα planet που έχω πάρει και την πέρασα με dettol σπρέι!

Εεε ναι θα δούμε αυριο κ ανάλογα θα πράξουμε. Δν θα την κάνω με χλωρίνη θα την κάνω με το βρεφικό απορρυπαντικό κ θα την ξέπλυνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sweetheart12 είπε:

Στο πάτωμα γενικά δν την χρησιμοποιώ την χλωρίνη μόνο στο μπάνιο. Κ γενικά παίρνω αυτά τα σπρέι χλωρίνης που έχουν βγει τώρα. Το εννοείς τα πλένουμε στο νιπτήρα; Δλδ δν τα κάνουμε μπάνιο για να μη βραχεί ο αφαλός ; 

Ναι δεν πρέπει να μουλιαζουν μέσα στο μπανάκι μέχρι να πέσει ο αφαλός θέλει περισσότερο τοπικό μπανάκι αλλά ακόμη και αν πέσει ο αφαλος καλό θα είναι να περάσει λίγος καιρός και μετά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η sweetheart12 είπε:

Στο πάτωμα γενικά δν την χρησιμοποιώ την χλωρίνη μόνο στο μπάνιο. Κ γενικά παίρνω αυτά τα σπρέι χλωρίνης που έχουν βγει τώρα. Το εννοείς τα πλένουμε στο νιπτήρα; Δλδ δν τα κάνουμε μπάνιο για να μη βραχεί ο αφαλός ; 

Δεν κάνει να λιμνασει το νερό στην περιοχή εκείνη. Αν πέσει λίγο νεράκι δεν έγινε τίποτα. Κάθε παιδίατρος βέβαια δίνει τις οδηγίες του. Οπότε ότι σου πει ο δικός σου.. 😉

Τον πρώτο μήνα καλό είναι να μην τα κάνουμε κάθε μέρα μπάνιο. 2-3 φορές τη βδομάδα συστήνουν οι γιατροί. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μπορείς να τα κάνεις και μπανάκι αλλά θέλει πολύ καλό στέγνωμα στην περιοχή μετά. Και εντάξει τα μωράκια δεν τα αφήνουμε να μουλιαζουν. Στο εν το μεταξύ όλοι λένε πρέπει να τα κάνουμε μπάνιο κάθε μέρα, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Πρώτον γιατί είναι ευαίσθητο το δέρμα τους και μπορεί να ξεραθεί. Και δεύτερον εγώ νομίζω ότι είναι μια ρουτίνα ύπνου. Δλδ αν μία μέρα δεν μπορείς να το κάνεις και το πιάσει υπερένταση είναι προτιμότερο; Γνώμη μου πάντα φυσικά....

Κ γω έχω ακούσει ότι θέλει να τα κανείς κάθε μέρα μπάνιο κ δν ξέρω όντως κατά πόσο κάνει. Νομιζω πως το λενε για να χαλαρώσει με το μπάνιο κ να κοιμηθεί όπως είπες. Τι να πω κορίτσια. Εγώ είμαι τελειως άσχετη με αυτά κ δν μπόρεσα ούτε ένα σεμινάριο για την φροντίδα του μωρού να κάνω επειδή έτρεχα με αλλά τελευταία. Θα ρωτήσω τις μαίες στο μαιευτήριο να μου πουν. Τουλάχιστον θα έχω κ την Πεθερα μου που κάτι ξερει παραπάνω από μένα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sweetheart12 είπε:

Κ γω έχω ακούσει ότι θέλει να τα κανείς κάθε μέρα μπάνιο κ δν ξέρω όντως κατά πόσο κάνει. Νομιστώ πως το λενε για να χαλαρώσει με το μπάνιο κ να κοιμηθεί όπως είπες. Τι να πω κορίτσια. Εγώ είμαι τελειως άσχετη με αυτά κ δν μπόρεσα ούτε ένα σεμινάριο για την φροντίδα του μωρού να κάνω επειδή έτρεχα με αλλά τελευταία. Θα ρωτήσω τις μαίες στο μαιευτήριο να μου πουν. Τουλάχιστον θα έχω κ την Πεθερα μου που κάτι ξερει παραπάνω από μένα 😉

Ούτε εγώ έχω κάνει σεμινάρια και τέτοια βρε. Η καλύτερη σχολή ήταν η ανιψιά μου που την προσεχα από βρέφος οπότε έκανα εκπαίδευση μαζί της, χαχαχαχα. Την πεθερά σου αν ρωτήσεις σίγουρα θα σου πει για κάθε μέρα, είναι γενικά μία ξεπερασμένη αντίληψη που όμως δεν ισχύει. Και για να μην παρεξηγηθω και εμείς έτσι μεγαλώσαμε, απλά οι εποχές και τα δεδομένα αλλάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κ γω έχω ακούσει ότι θέλει να τα κανείς κάθε μέρα μπάνιο κ δν ξέρω όντως κατά πόσο κάνει. Νομιζω πως το λενε για να χαλαρώσει με το μπάνιο κ να κοιμηθεί όπως είπες. Τι να πω κορίτσια. Εγώ είμαι τελειως άσχετη με αυτά κ δν μπόρεσα ούτε ένα σεμινάριο για την φροντίδα του μωρού να κάνω επειδή έτρεχα με αλλά τελευταία. Θα ρωτήσω τις μαίες στο μαιευτήριο να μου πουν. Τουλάχιστον θα έχω κ την Πεθερα μου που κάτι ξερει παραπάνω από μένα 😉

Εγω τον γιο μου τον έκανα κάθε βράδυ πριν πιει το γαλατάκι του. Αλλά μετά τον μήνα.. δεν θέλει από την αρχή. Η ρουτίνα γενικά αρέσει στα παιδιά. Όσο για τις πεθερές κ τις μαμάδες μας, οι γνώσεις κ οι αντιλήψεις τους είναι πολλά έτη πίσω.. δε συμβαδίζουν πολλά που ξέρουν με τα σημερινά δεδομένα.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Ούτε εγώ έχω κάνει σεμινάρια και τέτοια βρε. Η καλύτερη σχολή ήταν η ανιψιά μου που την προσεχα από βρέφος οπότε έκανα εκπαίδευση μαζί της, χαχαχαχα. Την πεθερά σου αν ρωτήσεις σίγουρα θα σου πει για κάθε μέρα, είναι γενικά μία ξεπερασμένη αντίληψη που όμως δεν ισχύει. Και για να μην παρεξηγηθω και εμείς έτσι μεγαλώσαμε, απλά οι εποχές και τα δεδομένα αλλάζουν.

Εγώ δν έχω ανίψια όποτε δν ξέρω τπτ. Μόνο την βαφτισιμια μου θυμαμαι λίγο σαν μωράκι αλλά ήμουν κ πρώτη λυκείου τότε κ δν την φρόντιζα παρά μόνο την έπαιζα 🤪 Παντως την βαφτισιμια μου απ όσο θυμαμαι δν την κάναμε κάθε μέρα μπάνιο όταν ήταν νεογέννητο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγω τον γιο μου τον έκανα κάθε βράδυ πριν πιει το γαλατάκι του. Αλλά μετά τον μήνα.. δεν θέλει από την αρχή. Η ρουτίνα γενικά αρέσει στα παιδιά. Όσο για τις πεθερές κ τις μαμάδες μας, οι γνώσεις κ οι αντιλήψεις τους είναι πολλά έτη πίσω.. δε συμβαδίζουν πολλά που ξέρουν με τα σημερινά δεδομένα.. 😉

Κορίτσια στην κλινική που θα γεννήσω εγώ κάθε πρωί τα κάνουν μπάνιο δεν ξέρω τι γίνεται με το μπάνιο και την ώρα πραγματικά άλλοι λένε αλλά κι άλλοι αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω εγώ παντός κάθε βράδυ θα την κάνω μπανάκι την μπεμπούλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μπορείς να τα κάνεις και μπανάκι αλλά θέλει πολύ καλό στέγνωμα στην περιοχή μετά. Και εντάξει τα μωράκια δεν τα αφήνουμε να μουλιαζουν. Στο εν το μεταξύ όλοι λένε πρέπει να τα κάνουμε μπάνιο κάθε μέρα, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Πρώτον γιατί είναι ευαίσθητο το δέρμα τους και μπορεί να ξεραθεί. Και δεύτερον εγώ νομίζω ότι είναι μια ρουτίνα ύπνου. Δλδ αν μία μέρα δεν μπορείς να το κάνεις και το πιάσει υπερένταση είναι προτιμότερο; Γνώμη μου πάντα φυσικά....

Στα σεμινάρια που παρακολουθώ στη Φαιναρέτη μας είπαν ότι τους 2 πρώτους μήνες δεν έχει νόημα να τα κάνουμε κάθε μέρα. Και κάθε 2 με 3 μέρες μια χαρά είναι. Μετά τους 2 μήνες τους αρέσει το καθημερινό μπάνιο, γιατί τα χαλαρώνει και τα βάζει σε διαδικασία ύπνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Κορίτσια στην κλινική που θα γεννήσω εγώ κάθε πρωί τα κάνουν μπάνιο δεν ξέρω τι γίνεται με το μπάνιο και την ώρα πραγματικά άλλοι λένε αλλά κι άλλοι αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω εγώ παντός κάθε βράδυ θα την κάνω μπανάκι την μπεμπούλα μου

Ρώτα και τον παιδίατρο να δεις τι θα σου πει κι εκείνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Ρώτα και τον παιδίατρο να δεις τι θα σου πει κι εκείνος.

Εεεεε αυτό ακριβός

Εχουμε να κάνουμε ένα σορό ερωτήσεις στον γιατρό μας πρώτα ο θεος ☺️☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Στο πάτωμα γενικά δν την χρησιμοποιώ την χλωρίνη μόνο στο μπάνιο. Κ γενικά παίρνω αυτά τα σπρέι χλωρίνης που έχουν βγει τώρα. Το εννοείς τα πλένουμε στο νιπτήρα; Δλδ δν τα κάνουμε μπάνιο για να μη βραχεί ο αφαλός ; 

Ναι, δεν τα βυθίζουμε στο νερό πριν πέσει ο αφαλός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ναι, δεν τα βυθίζουμε στο νερό πριν πέσει ο αφαλός.

Εμένα το κομμάτι του μπάνιου μου φαίνεται πολύ δύσκολο πάντως. Πάντα το φοβόμουν Γτ γλιστράνε  πολύ όταν είναι μικρά . Άντε να δω πως θα τα καταφέρω! Αλλα όπως λέει κ ο λαός οι μανούλες ολα τα μπορούνε κ θα τα καταφέρουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον γιο μου πάντως μέχρι τα 2 του,τον έκανα μπάνιο κάθε βράδυ πριν τον ύπνο, αλλά όχι με σαμπουάν και αφρόλουτρα, ούτε πολλή ώρα...ίσα ίσα να χαλαρώσει με το ζεστό νερό.  Επίσης θα συμφωνήσω να μην χρησιμοποιηθει χλωρίνη σε οποιαδήποτε επιφάνεια που θα έρθει σε επαφή με το παιδί,  είναι επικίνδυνη και έχει καταργηθεί σε κάποιες χώρες.  Εγώ μόνο μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας βάζω μια φορά την εβδομάδα για απολύμανση και λεύκανση.  Στον αφαλό όντως θέλει λίγο προσοχή στην αρχή, πολύ καλό στέγνωμα της περιοχής και απολύμανση με καθαρό οινόπνευμα. Άντε κορίτσια να γεννήσουμε... ανυπομονώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!! Είμαι κ εγώ έγκυος κ περιμένω σε δυόμισι μήνες να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!!!! Ανυπομονώ να έρθω στην δική σας φάση κ να μετράω μέρες! Ήθελα απλά να ευχηθώ σε όλες σας που είστε τόσο κοντά στη στιγμή αυτή, να είναι καλά τα μωράκια σας, υγιή, καλότυχα κ να έχετε μια όμορφη γέννα!! Με το καλό! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! Είμαι κ εγώ έγκυος κ περιμένω σε δυόμισι μήνες να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!!!! Ανυπομονώ να έρθω στην δική σας φάση κ να μετράω μέρες! Ήθελα απλά να ευχηθώ σε όλες σας που είστε τόσο κοντά στη στιγμή αυτή, να είναι καλά τα μωράκια σας, υγιή, καλότυχα κ να έχετε μια όμορφη γέννα!! Με το καλό! ❤

Γεια σου. Σ'ευχαριστούμε πολύ ♥️ Μακάρι και για σένα να πάνε όλα καλά, ο χρόνος θα περάσει σαν νεράκι μέχρι να γεννήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! Είμαι κ εγώ έγκυος κ περιμένω σε δυόμισι μήνες να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!!!! Ανυπομονώ να έρθω στην δική σας φάση κ να μετράω μέρες! Ήθελα απλά να ευχηθώ σε όλες σας που είστε τόσο κοντά στη στιγμή αυτή, να είναι καλά τα μωράκια σας, υγιή, καλότυχα κ να έχετε μια όμορφη γέννα!! Με το καλό! ❤

Να σαι καλά κοπέλα μου! Σ ευχαριστούμε πολύ!💗💗Με το καλό να έρθει το κοριτσάκι σου!Δεν έχει μείνει πολύ ούτε για σένα!👶🍭🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! Είμαι κ εγώ έγκυος κ περιμένω σε δυόμισι μήνες να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!!!! Ανυπομονώ να έρθω στην δική σας φάση κ να μετράω μέρες! Ήθελα απλά να ευχηθώ σε όλες σας που είστε τόσο κοντά στη στιγμή αυτή, να είναι καλά τα μωράκια σας, υγιή, καλότυχα κ να έχετε μια όμορφη γέννα!! Με το καλό! ❤

Ευχαριστούμε κοριτσάρα!! Με το καλό κι εσύ να γεννήσεις το κοριτσάκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...