Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 26 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Είναι σίγουρα θέμα γιατρού πολλά... το σεξ πάντως έχω διαβάσει ότι απαγορεύεται σε περίπτωση εξωσωματικής, αποκόλλησης,αν έχεις δίδυμα, αν έχεις πόνους, ανεπάρκεια πλακούντα κ σε άλλες περιπτώσεις που δε θυμάμαι.. Όπως κάποιοι επιτρέπουν κ το λίγο αλκοόλ, τα μπάνια στη θάλασσα, το βάψιμο μαλλιών κ νυχιών... Δε μπορούμε να ξέρουμε τα κριτήρια τους κ πόσο ενημερωμένοι είναι σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες, αλλά εφόσον τους έχουμε επιλέξει κ τους έχουμε εμπιστοσύνη ακολουθούμε τις συμβουλές τους.. 😊

Όντως το απαγορεύουν σε όλες τις εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου...γι'αυτό πρέπει ότι γίνεται να είναι μετά από συζήτηση με το γιατρό μας και εννοείτε πως αν συντρέξει κίνδυνος για το έμβρυο σταματάς....

Απλά η δική μου άποψη είναι ότι όσο πιο δεμένο είναι το ζευγάρι τόσο πιο χαρούμενο θα είναι και το μωράκι στην κοιλιά κι αργότερα στην αγκαλιά μας...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στον γιο μου είχα ελεύθερο απο την αρχή και τώρα! Θεωρώ κι εγώ πολύ σημαντικό να κρατήσουμε την επαφή σαν ζευγάρι,  να μην νιώσει ο άντρας παραμελημένος. Αλλά εννοείται ότι αν υπήρχε πρόβλημα.... θα μέναμε στα προκαταρκτικά!😅 Είναι και αυτό επαφή! Πολλές φορές γεμίζουμε την μπανιερα, βάζουμε κεράκια, μουσικούλα και μπαίνουμε μαζί μέσα,  χαδάκια, φιλάκια κτλ. χωρίς επαφή.  Κάποια κοπέλα αναρωτήθηκε γιατί με προφύλαξη, γιατί το σπέρμα δημιουργεί συσπάσεις και μαλακώνει τον τράχηλο,  είναι το ιδανικό όταν φτάσουμε με το καλό τις 38 εβδομάδες και μετά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κοριτσάρες μιας και είμαστε σε πιο χαλαρό mood...για πείτε...

Τι σας έχουν πει οι γιατροί σας για τις επαφες;;;

Καλησπέρα και από εμένα χάθηκα λίγο το ΣΚ δεν ήμουν και πολυ καλα με αυτούς τους εμετούς έχω εξαντληθεί 😴

Διάβαζα παραπάνω για το άγχος και νομίζω κάπως έτσι είμαστε όλες μας, άλλες έχουν περισσότερο άλλες λιγότερο. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ αγχώδης στην αρχή με την εγκυμοσύνη δεν αγχωθηκα γιατι δεν είχα ακούσει και πολλά μιας και είμαι η πρώτη από τις φίλες κλπ, μετά ψάχνοντας και διαβάζοντας όλα αυτά με τις αποβολές, τις ατυχίες που έχουν πολλές κοπέλες η αλήθεια είναι το σκέφτομαι συνεχώς ότι κάτι κακό θα συμβεί. Τι να πω πρέπει να το βγάλουμε από το κεφάλι μας για να ηρεμήσουμε και εμείς! 

Όσο για τις επαφές και εμας μας τις έκοψε για όλο το 1ο 3μηνο. Η αληθεια ειναι οτι ετσι οπως είμαι με τις ανακατοσουρες κλπ όλη μέρα δεν εχω και πολυ ορεξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Είναι σίγουρα θέμα γιατρού πολλά... το σεξ πάντως έχω διαβάσει ότι απαγορεύεται σε περίπτωση εξωσωματικής, αποκόλλησης,αν έχεις δίδυμα, αν έχεις πόνους, ανεπάρκεια πλακούντα κ σε άλλες περιπτώσεις που δε θυμάμαι.. Όπως κάποιοι επιτρέπουν κ το λίγο αλκοόλ, τα μπάνια στη θάλασσα, το βάψιμο μαλλιών κ νυχιών... Δε μπορούμε να ξέρουμε τα κριτήρια τους κ πόσο ενημερωμένοι είναι σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες, αλλά εφόσον τους έχουμε επιλέξει κ τους έχουμε εμπιστοσύνη ακολουθούμε τις συμβουλές τους.. 😊

Eγώ εχω  οπίσθια κλίση μήτρας, ίσως και για αυτό... γιατί γενικά τον γιατρό μου αυστηρό δεν τον λες, εδώ με την αποκόλληση και δεν μου είπε να κάτσω και τέτοια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Eγώ εχω  οπίσθια κλίση μήτρας, ίσως και για αυτό... γιατί γενικά τον γιατρό μου αυστηρό δεν τον λες, εδώ με την αποκόλληση και δεν μου είπε να κάτσω και τέτοια....

Δεν ξέρω τι είναι η οπίσθια κλίση μήτρας, πάντως όσον αφορά στην αποκόλληση που έχεις, δε σου κρύβω ότι μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργο να μην πρότεινε ο γιατρός σου ξεκούραση.. εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω ή σε πάμπολλες ιατρικές σελίδες που έχω διαβάσει περί αποκόλλησης, προτείνουν προγεστερόνη κ ξεκούραση για να μη μεγαλώσει και να αποφευχθει όσο είναι δυνατόν κάποια άσχημη εξέλιξη... δε θέλω να σε αγχωσω απλά πρόσεχε.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Δεν ξέρω τι είναι η οπίσθια κλίση μήτρας, πάντως όσον αφορά στην αποκόλληση που έχεις, δε σου κρύβω ότι μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργο να μην πρότεινε ο γιατρός σου ξεκούραση.. εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω ή σε πάμπολλες ιατρικές σελίδες που έχω διαβάσει περί αποκόλλησης, προτείνουν προγεστερόνη κ ξεκούραση για να μη μεγαλώσει και να αποφευχθει όσο είναι δυνατόν κάποια άσχημη εξέλιξη... δε θέλω να σε αγχωσω απλά πρόσεχε.. 😉

Ήταν πολυ πολύ μικρή και ήταν σίγουρος ότι δεν επηρέαζε κάπου, έχουν περάσει πάνω από 2 εβδομάδες από τότε, στην αρχή και εγώ φρίκαρα, είχα δει κάτι καφέ υγρά και είχα τρέξει στον γιατρό αλλά δεν ήταν από την αποκολληση, έπαιρνα Utrogestan και ξεκουραζόμουν από μόνη μου όσο μπορούσα βέβαια. Σε άλλες γνωστές μου βέβαια ο ίδιος γιατρός σύστησε ξάπλα για 20 μέρες, όποτε δεν ξέρω πως τα ξεχωρίζουν και κρίνουν την σοβαρότητα της κατάστασης.   Η οπίσθια κλίση μήτρας είναι όταν η μήτρα αντί να κοιτάζει προς το ταβάνι έχει μια κλίση προς τα κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Ήταν πολυ πολύ μικρή και ήταν σίγουρος ότι δεν επηρέαζε κάπου, έχουν περάσει πάνω από 2 εβδομάδες από τότε, στην αρχή και εγώ φρίκαρα, είχα δει κάτι καφέ υγρά και είχα τρέξει στον γιατρό αλλά δεν ήταν από την αποκολληση, έπαιρνα Utrogestan και ξεκουραζόμουν από μόνη μου όσο μπορούσα βέβαια. Σε άλλες γνωστές μου βέβαια ο ίδιος γιατρός σύστησε ξάπλα για 20 μέρες, όποτε δεν ξέρω πως τα ξεχωρίζουν και κρίνουν την σοβαρότητα της κατάστασης.   Η οπίσθια κλίση μήτρας είναι όταν η μήτρα αντί να κοιτάζει προς το ταβάνι έχει μια κλίση προς τα κάτω.

και παιζει να την πατησα αν ηταν οντως αποκολλησ...η απο το βρωμο φτερνισμα λογω αλλεργιας που εχω :(

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Ήταν πολυ πολύ μικρή και ήταν σίγουρος ότι δεν επηρέαζε κάπου, έχουν περάσει πάνω από 2 εβδομάδες από τότε, στην αρχή και εγώ φρίκαρα, είχα δει κάτι καφέ υγρά και είχα τρέξει στον γιατρό αλλά δεν ήταν από την αποκολληση, έπαιρνα Utrogestan και ξεκουραζόμουν από μόνη μου όσο μπορούσα βέβαια. Σε άλλες γνωστές μου βέβαια ο ίδιος γιατρός σύστησε ξάπλα για 20 μέρες, όποτε δεν ξέρω πως τα ξεχωρίζουν και κρίνουν την σοβαρότητα της κατάστασης.   Η οπίσθια κλίση μήτρας είναι όταν η μήτρα αντί να κοιτάζει προς το ταβάνι έχει μια κλίση προς τα κάτω.

Αφού κόλλησε κ είναι όλα καλά τώρα μην ανησυχείς.. αυτό με το φτέρνισμα ρε παιδί μου πάντως.. έριξα ένα τις προάλλες κ πόνεσε η κοιλιά μου... δε γίνεται να το αποφύγεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η touloumpitsa είπε:

Αφού κόλλησε κ είναι όλα καλά τώρα μην ανησυχείς.. αυτό με το φτέρνισμα ρε παιδί μου πάντως.. έριξα ένα τις προάλλες κ πόνεσε η κοιλιά μου... δε γίνεται να το αποφύγεις... 

ναι ασε και δεν μπορείς να παρεις  spray, προσπαθώ να κρατάω την κοιλιά μου και να μην την ζορίζω αλλά έχω καταλήξει να με πονάει πια ο θώρακας μου από το βάρος του φτερνίσματος που ρίχνω ολο εκεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υποφέρω κι εγώ απο φτερνισματα!! Ειδικά εδώ στην Κύπρο που κατά περιόδους έχει πάρα πολλή σκόνη και καταλήγω να φτερνιζομαι ακόμα και στον ύπνο μου!! 🤣🤣🤣  Έχει τύχει να τρομάξω γιατί πολλές φορές με πιάνει πόνος στη κοιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maimoudaki92 κοριτσάκι μου μακάρι να νιώσεις καλύτερα σιγά σιγά...νομίζω είσαι η μόνη με τόσο έντονα συμπτώματα...να σκέφτεσαι ότι μεγαλώνει το σποράκι σου γι'αυτό ταλαιπωρείσαι λίγο.

@Theodora12 ααααα ναι έχω διαβάσει και στην δική σου περίπτωση απαγορεύεται το σεξ...δεν πειράζει ότι είναι καλύτερο για το μωράκι.

Αυτό με το φτέρνισμα το έπαθα κι εγώ παρόλο που δεν έχω αλλεργίες κ.λ.π...υποθέτω ότι φτερνίζομαι περισσότερο επειδή υπάρχει μια μικρή καταρροή την οποία την έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Πόνεσα κι εγώ στην κοιλιά και τώρα κάθε φορά προσέχω να μην κάθομαι στραβα όταν φτερνιστώ ,να μην την πιέζω κ.λ.π 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

@Maimoudaki92 κοριτσάκι μου μακάρι να νιώσεις καλύτερα σιγά σιγά...νομίζω είσαι η μόνη με τόσο έντονα συμπτώματα...να σκέφτεσαι ότι μεγαλώνει το σποράκι σου γι'αυτό ταλαιπωρείσαι λίγο.

@Theodora12 ααααα ναι έχω διαβάσει και στην δική σου περίπτωση απαγορεύεται το σεξ...δεν πειράζει ότι είναι καλύτερο για το μωράκι.

Αυτό με το φτέρνισμα το έπαθα κι εγώ παρόλο που δεν έχω αλλεργίες κ.λ.π...υποθέτω ότι φτερνίζομαι περισσότερο επειδή υπάρχει μια μικρή καταρροή την οποία την έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Πόνεσα κι εγώ στην κοιλιά και τώρα κάθε φορά προσέχω να μην κάθομαι στραβα όταν φτερνιστώ ,να μην την πιέζω κ.λ.π 

Δεν μου εξήγησε τον λόγο που μας το απαγόρευσε, εγώ κάπου διάβασα ότι σε οπίσθια κλίση μήτρας καλό είναι να αποφεύγετε το 1ο τρίμηνο , ίσως απλά να ακολουθεί και την ίδια τακτική σε όλες τις κοπέλες που παρακολουθεί, δεν ξέρω. Όπως και να έχει δεν πειράζει λίγο έμεινε, άλλωστε και εμένα ο άντρας μου φοβάται μην το χτυπήσει και δεν θέλει λέει εκεί που είναι το παιδί του να κάνει τέτοια πράγματα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Theodora12 είπε:

Δεν μου εξήγησε τον λόγο που μας το απαγόρευσε, εγώ κάπου διάβασα ότι σε οπίσθια κλίση μήτρας καλό είναι να αποφεύγετε το 1ο τρίμηνο , ίσως απλά να ακολουθεί και την ίδια τακτική σε όλες τις κοπέλες που παρακολουθεί, δεν ξέρω. Όπως και να έχει δεν πειράζει λίγο έμεινε, άλλωστε και εμένα ο άντρας μου φοβάται μην το χτυπήσει και δεν θέλει λέει εκεί που είναι το παιδί του να κάνει τέτοια πράγματα 😂😂😂

μου είπε κιόλας ότι και να τύχει 1-2 φορές δεν τρέχει κάτι αλλά δεν το διακινδυνεύσαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Υποφέρω κι εγώ απο φτερνισματα!! Ειδικά εδώ στην Κύπρο που κατά περιόδους έχει πάρα πολλή σκόνη και καταλήγω να φτερνιζομαι ακόμα και στον ύπνο μου!! 🤣🤣🤣  Έχει τύχει να τρομάξω γιατί πολλές φορές με πιάνει πόνος στη κοιλιά!

Πόσο σε νιώθω... 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Theodora12 είπε:

Δεν μου εξήγησε τον λόγο που μας το απαγόρευσε, εγώ κάπου διάβασα ότι σε οπίσθια κλίση μήτρας καλό είναι να αποφεύγετε το 1ο τρίμηνο , ίσως απλά να ακολουθεί και την ίδια τακτική σε όλες τις κοπέλες που παρακολουθεί, δεν ξέρω. Όπως και να έχει δεν πειράζει λίγο έμεινε, άλλωστε και εμένα ο άντρας μου φοβάται μην το χτυπήσει και δεν θέλει λέει εκεί που είναι το παιδί του να κάνει τέτοια πράγματα 😂😂😂

χαχαχχα ο γλυκούλης σου μωρέ...λογικό είναι.. πολλοί το νιώθουν έτσι.

Εμείς έχουμε συζητήσει εκτετάμενα...ξέρει τα πάντα για την κατάσταση του μωρού...από τι προστατεύεται, το τραχηλικό πώμα, την μήτρα αλλά και τον σάκο που περιβάλλει το έμβρυο και ξέρει ότι δεν μπορεί να το "χτυπήσει" .Εννοείτε φοβάται και πρόσεχε παααρα πολυ αλλά ξέρει ότι είναι σημαντική κι η μεταξύ μας σχέση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dioni20 είπε:

χαχαχχα ο γλυκούλης σου μωρέ...λογικό είναι.. πολλοί το νιώθουν έτσι.

Εμείς έχουμε συζητήσει εκτετάμενα...ξέρει τα πάντα για την κατάσταση του μωρού...από τι προστατεύεται, το τραχηλικό πώμα, την μήτρα αλλά και τον σάκο που περιβάλλει το έμβρυο και ξέρει ότι δεν μπορεί να το "χτυπήσει" .Εννοείτε φοβάται και πρόσεχε παααρα πολυ αλλά ξέρει ότι είναι σημαντική κι η μεταξύ μας σχέση.

εμένα ότι και να λεω δεν καταλαβαίνει 😂 Παρόλο που διαβάζουμε πολύ για την εγκυμοσύνη και του αρέσει και εκεινού να τα ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε . Δεν πειράζει ασε τον... ας φύγει το 1ο τρίμηνο και θα του αλλάξω γνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

εμένα ότι και να λεω δεν καταλαβαίνει 😂 Παρόλο που διαβάζουμε πολύ για την εγκυμοσύνη και του αρέσει και εκεινού να τα ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε . Δεν πειράζει ασε τον... ας φύγει το 1ο τρίμηνο και θα του αλλάξω γνώμη.

χαχχαχαχα είσαι θεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

@Maimoudaki92 κοριτσάκι μου μακάρι να νιώσεις καλύτερα σιγά σιγά...νομίζω είσαι η μόνη με τόσο έντονα συμπτώματα...να σκέφτεσαι ότι μεγαλώνει το σποράκι σου γι'αυτό ταλαιπωρείσαι λίγο.

@Theodora12 ααααα ναι έχω διαβάσει και στην δική σου περίπτωση απαγορεύεται το σεξ...δεν πειράζει ότι είναι καλύτερο για το μωράκι.

Αυτό με το φτέρνισμα το έπαθα κι εγώ παρόλο που δεν έχω αλλεργίες κ.λ.π...υποθέτω ότι φτερνίζομαι περισσότερο επειδή υπάρχει μια μικρή καταρροή την οποία την έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Πόνεσα κι εγώ στην κοιλιά και τώρα κάθε φορά προσέχω να μην κάθομαι στραβα όταν φτερνιστώ ,να μην την πιέζω κ.λ.π 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό μόνο ελπίζω να μεγαλώνει και να πάει καλά γιατί πραγματικά πολύ ταλαιπωρία και εμετούς κάθε μέρα που με έχουν εξαντλήσει! 

Θα φύγει σιγα σιγα το 1ο 3μηνο που θα πάει 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό μόνο ελπίζω να μεγαλώνει και να πάει καλά γιατί πραγματικά πολύ ταλαιπωρία και εμετούς κάθε μέρα που με έχουν εξαντλήσει! 

Θα φύγει σιγα σιγα το 1ο 3μηνο που θα πάει 🙄

Εγώ έχω ενοχλησούλες αλλά όχι εμετούς...δυο έχω κάνει μέχρι στιγμής...ανακατωσούρες και αναγούλες έχω αλλά κι αυτές τώρα στην 10η εβδομάδα δεν είναι τόσο έντονες... όπως είπα και σε μια φίλη έχω απ'όλα αλλά λίγο...

Λίγο συχνοουρία, λίγο πρησμένο στήθος, λίγα πονάκια χαμηλά, λίγες ανακατωσούρες...όλα απο λίγο 🤣

Σήμερα ας πούμε δεν είναι και πολύ καλή μέρα...έκανα τον δεύτερο εμετό, πολύ ανακατωσούρα κ.λ.π. Ποιος ξέρει τι γίνεται εκεί μέσα;😅😅😅

Μου έκλεισε ραντεβού για σήμερα ο γιατρός να πάω τις εξετάσεις και να μου ανοίξει "καρτέλα" .Να σας πω την αλήθεια θέλω να του πω να μου κάνει πάλι υπέρηχο αφού θα πάω...λέτε να είμαι υπερβολική;;;

Ο άντρας μου λέει χαριτολογώντας ότι θα με διώξει στο τέλος ο γιατρός...χαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maimoudaki92 εύχομαι γρήγορα να περάσουν τα συμπτώματα!! Περνάει ο καιρός κ θα νιώθεις όλο και καλύτερα!! Υπομονή λίγο ακόμα!! 😊

@Dioni20 Καλέ εννοείται να του ζητήσεις... Το σκέφτεσαι; Κι εγώ το ίδιο θα έκανα!!! Χεχε..  Αφού θα πας που θα πας δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εμετούς δεν έχω κάνει ευτυχώς! Ανακατωσούρες έχω κυρίως το απόγευμα και πολλή μα μιλάμε για πολλή πείνα!!🤣🤣🤣 και για έναν άνθρωπο 45 κιλά που έτρωγε όποτε το θυμόταν, είναι μεγάλο πρόβλημα!! Επίσης έχω ταράξει τις μπανάνες!! Είναι το μόνο τρόφιμο που τρώω με όρεξη κάθε στιγμή της ημέρας! Σήμερα έχω κι εγώ γιατρό 10 εβδομάδων ακριβώς! Λέτε να δούμε και το φύλο??? Θα του ζητήσω κολπικό υπέρηχο που φαίνεται καλύτερα!!

@Dioni20 εμένα ο άντρας μου λέει να πηγαίνουμε κάθε εβδομάδα να το βλέπουμε!!! Να το δεις αφού θα πας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Εμετούς δεν έχω κάνει ευτυχώς! Ανακατωσούρες έχω κυρίως το απόγευμα και πολλή μα μιλάμε για πολλή πείνα!!🤣🤣🤣 και για έναν άνθρωπο 45 κιλά που έτρωγε όποτε το θυμόταν, είναι μεγάλο πρόβλημα!! Επίσης έχω ταράξει τις μπανάνες!! Είναι το μόνο τρόφιμο που τρώω με όρεξη κάθε στιγμή της ημέρας! Σήμερα έχω κι εγώ γιατρό 10 εβδομάδων ακριβώς! Λέτε να δούμε και το φύλο??? Θα του ζητήσω κολπικό υπέρηχο που φαίνεται καλύτερα!!

@Dioni20 εμένα ο άντρας μου λέει να πηγαίνουμε κάθε εβδομάδα να το βλέπουμε!!! Να το δεις αφού θα πας!!

Εγώ 9ε και 4η σήμερα...δεν νομίζω ότι φαίνεται από τόσο νωρίς είναι ακόμα πολύ μικρούλι στις 10 εβδομάδες ....τέλειο θα ήταν όμως να μπορούσαμε να δούμε...

Γράψε μετά να μας πεις τι είδατε τελικά...έτσι να μας φύγει η περιέργεια...χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Εγώ έχω ενοχλησούλες αλλά όχι εμετούς...δυο έχω κάνει μέχρι στιγμής...ανακατωσούρες και αναγούλες έχω αλλά κι αυτές τώρα στην 10η εβδομάδα δεν είναι τόσο έντονες... όπως είπα και σε μια φίλη έχω απ'όλα αλλά λίγο...

Λίγο συχνοουρία, λίγο πρησμένο στήθος, λίγα πονάκια χαμηλά, λίγες ανακατωσούρες...όλα απο λίγο 🤣

Σήμερα ας πούμε δεν είναι και πολύ καλή μέρα...έκανα τον δεύτερο εμετό, πολύ ανακατωσούρα κ.λ.π. Ποιος ξέρει τι γίνεται εκεί μέσα;😅😅😅

Μου έκλεισε ραντεβού για σήμερα ο γιατρός να πάω τις εξετάσεις και να μου ανοίξει "καρτέλα" .Να σας πω την αλήθεια θέλω να του πω να μου κάνει πάλι υπέρηχο αφού θα πάω...λέτε να είμαι υπερβολική;;;

Ο άντρας μου λέει χαριτολογώντας ότι θα με διώξει στο τέλος ο γιατρός...χαχαχα

 

Πραγματικά λίγο απ'όλα! Από τη μια χαιρόμαστε γιατί λογικά παμε καλά από την άλλη είναι ζόρικο. Υποτίθεται λέει το πικ των συμπτωμάτων είναι στη 12η με 13η ελπίζω να είναι τα τελευταία μας συμπτώματα 🙏🙏🙏  Πάντως είσαι τυχερή μακαρι ετσι να μείνουν πιο ήπια τα συμπτώματα 😇😇😇

Αααα σιγα καλέ εννοείται να ζητήσεις να το δεις το σπορακι σου είναι ευκαιρία σιγαααα 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

@Maimoudaki92 εύχομαι γρήγορα να περάσουν τα συμπτώματα!! Περνάει ο καιρός κ θα νιώθεις όλο και καλύτερα!! Υπομονή λίγο ακόμα!! 😊

@Dioni20 Καλέ εννοείται να του ζητήσεις... Το σκέφτεσαι; Κι εγώ το ίδιο θα έκανα!!! Χεχε..  Αφού θα πας που θα πας δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. 😉

Αχ μακάρι να ηρεμήσουν λίγο όπως λες θα χαρώ πολύ γιατί είμαι συνέχεια σπίτι με εμετούς έχω κανένα μήνα να βγω εκτός σπιτιού αν εξαιρέσεις τις επισκέψεις στο γιατρό 😏🙄😐 Την Πεμπτη θα είμαι 12 εβδομάδες ακριβώς 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Εμετούς δεν έχω κάνει ευτυχώς! Ανακατωσούρες έχω κυρίως το απόγευμα και πολλή μα μιλάμε για πολλή πείνα!!🤣🤣🤣 και για έναν άνθρωπο 45 κιλά που έτρωγε όποτε το θυμόταν, είναι μεγάλο πρόβλημα!! Επίσης έχω ταράξει τις μπανάνες!! Είναι το μόνο τρόφιμο που τρώω με όρεξη κάθε στιγμή της ημέρας! Σήμερα έχω κι εγώ γιατρό 10 εβδομάδων ακριβώς! Λέτε να δούμε και το φύλο??? Θα του ζητήσω κολπικό υπέρηχο που φαίνεται καλύτερα!!

@Dioni20 εμένα ο άντρας μου λέει να πηγαίνουμε κάθε εβδομάδα να το βλέπουμε!!! Να το δεις αφού θα πας!!

Σοβαρά τόσο πολύ σου άνοιξε η όρεξη; Πάντως με τα 1 2 κιλα αν θυμάμαι που έβαλες είσαι πολύ καλά. Μπανάνες μια απο τα ιδια μου αρέσουν πολύ αλλά προσπαθώ να τις μειώσω έτρωγα και 3 την ημέρα τις προηγούμενες εβδομάδες 🤪🤣

Αντε με το καλό σήμερα ελπίζω οι εξετάσεις να είναι καλές! Να μας στείλεις σήμερα να μας πεις πως πήγε 😊 Αχ μακάρι να μάθετε τι φύλοοο! 

Εγώ σήμερα είμαι 11w και 5d ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...