Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 21 λεπτά, ο/η troia είπε:

 Εγώ θα γεννήσω υποχρεωτικά με καισαρική και σκέφτομαι να πάρω μετά στο δωμάτιο για να με βοηθήσει με το θηλασμό. 

Έχεις ψάξει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Δεν περισσεύουν το ξέρω το μόνο καλό της Γερμανίας είναι ότι δεν πληρώσεις κάτι! Απλά γνώμη μ ναι έτσι είναι καλή ιδέα όπως το σκέφτηκες !το είπα και χθες σαν πρόωρο ο Νεκτάριος βοήθησε πολύ π θηλασμός αλλά με ψευδό θηλές για εμένα γτ δεν είχα θηλή !θελει υπομονή αλλά άπαξ και αρπάξει μια φορά μετά μην το φοβάσαι! 

Ευτυχώς έχω θηλή και από τις δυο έξω είναι αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσει να πιασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Έχεις ψάξει????

Συνεργάζεται με μία ο γιατρός μου που μπορεί και μπαινοβγαίνει μέσα στο Ιασώ που θα γεννήσω, μου έδωσε χθες το τηλέφωνο να την πάρω να δω τι θα μου πει. Επειδή είναι το πρώτο μου παιδάκι και πολλές γυναίκες δυσκολεύονται με το θηλασμό, θα ήθελα όταν θα βγω από το μαιευτήριο να είμαι έτοιμη, να έχουμε βρει δηλαδή το ρυθμό μας ως προς αυτό, οπότε γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να την πάρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μην τον φοβάστε τον θηλασμό,  το σημαντικό είναι να θηλασετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα ( ιδανικά μέσα στην πρώτη ώρα που θα γεννήσετε) και να πιάσει το μωρό τη θηλή.  Αν γίνουν αυτά τα δύο,  δεν έχεις ανάγκη τίποτα άλλο.  Θηλάζετε χωρίς ρολόγια και θα βρείτε τον ρυθμό σας γύρω στον μήνα.  Εγώ 23 χρονών ήμουν και δεν χρειάστηκα κανέναν να μου δείξει τίποτα.  Η γνώμη μου ειναι αν την πρώτη μέρα, δυσκολευτείτε,  να έχετε κάποιο τηλέφωνο από σύμβουλο θηλασμού στην πόλη σας για να σας κατευθύνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μην τον φοβάστε τον θηλασμό,  το σημαντικό είναι να θηλασετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα ( ιδανικά μέσα στην πρώτη ώρα που θα γεννήσετε) και να πιάσει το μωρό τη θηλή.  Αν γίνουν αυτά τα δύο,  δεν έχεις ανάγκη τίποτα άλλο.  Θηλάζετε χωρίς ρολόγια και θα βρείτε τον ρυθμό σας γύρω στον μήνα.  Εγώ 23 χρονών ήμουν και δεν χρειάστηκα κανέναν να μου δείξει τίποτα.  Η γνώμη μου ειναι αν την πρώτη μέρα, δυσκολευτείτε,  να έχετε κάποιο τηλέφωνο από σύμβουλο θηλασμού στην πόλη σας για να σας κατευθύνει. 

Να σου πω την αλήθεια, σκέφτομαι το rooming in ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Για να έχω δηλαδή συνέχεια μαζί μου το μωρό και να εξοικειωθώ με το θηλασμό. Και αν δεν μου ζητήσει πολλά χρήματα η μαία, να έχω κι αυτήν για βοήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η troia είπε:

Συνεργάζεται με μία ο γιατρός μου που μπορεί και μπαινοβγαίνει μέσα στο Ιασώ που θα γεννήσω, μου έδωσε χθες το τηλέφωνο να την πάρω να δω τι θα μου πει. Επειδή είναι το πρώτο μου παιδάκι και πολλές γυναίκες δυσκολεύονται με το θηλασμό, θα ήθελα όταν θα βγω από το μαιευτήριο να είμαι έτοιμη, να έχουμε βρει δηλαδή το ρυθμό μας ως προς αυτό, οπότε γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να την πάρω. 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ κοπέλα μου αλλά δεν ξέρω καμία μαία στο γένεσης στην Θεσσαλονίκη και έχω μπερδευτεί φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω να την θηλάσω την μικρή μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μην τον φοβάστε τον θηλασμό,  το σημαντικό είναι να θηλασετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα ( ιδανικά μέσα στην πρώτη ώρα που θα γεννήσετε) και να πιάσει το μωρό τη θηλή.  Αν γίνουν αυτά τα δύο,  δεν έχεις ανάγκη τίποτα άλλο.  Θηλάζετε χωρίς ρολόγια και θα βρείτε τον ρυθμό σας γύρω στον μήνα.  Εγώ 23 χρονών ήμουν και δεν χρειάστηκα κανέναν να μου δείξει τίποτα.  Η γνώμη μου ειναι αν την πρώτη μέρα, δυσκολευτείτε,  να έχετε κάποιο τηλέφωνο από σύμβουλο θηλασμού στην πόλη σας για να σας κατευθύνει. 

Διάβασα πως στην κλινική έχει τηλεφωνώ για επικοινωνία με σύμβουλο θηλασμου

Οποτε μάλλον εκει θα τρέξω αν υπάρχει προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η troia είπε:

Να σου πω την αλήθεια, σκέφτομαι το rooming in ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Για να έχω δηλαδή συνέχεια μαζί μου το μωρό και να εξοικειωθώ με το θηλασμό. Και αν δεν μου ζητήσει πολλά χρήματα η μαία, να έχω κι αυτήν για βοήθεια. 

Και εγώ rooming in θα κάνω για να μπορώ να την βάζω την μικρή στο στήθος όποτε θέλω και θέλει για να μην την δώσουν και ξένο γάλα μπας και μας βοηθήσει αυτό περισσότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια(τουλάχιστον στο Λητώ που είχα γεννήσει) οι μαίες του κάθε ορόφου βοηθάνε πολύ με το θηλασμό όλες τις μανούλες. Εγώ δε χρειάστηκα έξτρα βοήθεια... Έπιανε το μωρό κανονικά τη θηλή απλά ήταν τεμπέλης ο δικός μου κ κοιμόταν στο στήθος..  κ ούτε οι φίλες κ γνωστές που έχουν γεννήσει πήρε κάποια τους μαία. Μην αγχώνεστε από τώρα όσες αγχώνεστε. 

Επίσης rooming in εγώ προσωπικά δεν ήθελα και δε θέλω ούτε κ τώρα. Μετά τον τοκετό χρειάζεται ξεκούραση η μαμά, μου το έλεγε κ ο γυναικολόγος.. πόσο μάλλον αν είσαι σε θάλαμο με 1-2 μαμάδες ακόμα κ τα μωρά τους, κ κλαίνε όλη τη μέρα κ όλο το βραδυ.  Ξεκούραση μηδέν. Το μωρό οπότε κλαίει κ πεινάει στο φέρνουν μερα-νυχτα.. Γάλα ξένο δεν του δίνουν, μόνο αν τους ζητήσεις εσύ, σου φέρνουν το μπιμπερο κ του το δίνεις εσύ, όχι οι μαίες. 

Και κάτι ακόμα. Στο Λητώ έκαναν  κάθε μέρα σε μια αίθουσα σεμινάριο για την περιποίηση του βρέφους. Από αλλαγή πανας, μπάνιο, καθαριότητα, πως το πιάνεις να του πλύνεις το πουλάκι του κλπ... Χωρίς έξτρα χρέωση. Ρωτήστε όταν με το καλό γεννησετε τις μαίες του ορόφου να σας ενημερώσουν μήπως γίνονται στο μαιευτήριο σας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον οφθαλμίατρο. Όλα καλά μου είπε, έδωσε το οκ για φυσιολογικό τοκετό. Άντε να δούμε τι θα γίνει τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον οφθαλμίατρο. Όλα καλά μου είπε, έδωσε το οκ για φυσιολογικό τοκετό. Άντε να δούμε τι θα γίνει τελικά.

Άντε κορίτσι μου ωραία τα νέα σου!!αντε να δω και εγώ τι θα γίνει έχω άγχος και γ αυτό συν για όλα τα αλλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια(τουλάχιστον στο Λητώ που είχα γεννήσει) οι μαίες του κάθε ορόφου βοηθάνε πολύ με το θηλασμό όλες τις μανούλες. Εγώ δε χρειάστηκα έξτρα βοήθεια... Έπιανε το μωρό κανονικά τη θηλή απλά ήταν τεμπέλης ο δικός μου κ κοιμόταν στο στήθος..  κ ούτε οι φίλες κ γνωστές που έχουν γεννήσει πήρε κάποια τους μαία. Μην αγχώνεστε από τώρα όσες αγχώνεστε. 

Επίσης rooming in εγώ προσωπικά δεν ήθελα και δε θέλω ούτε κ τώρα. Μετά τον τοκετό χρειάζεται ξεκούραση η μαμά, μου το έλεγε κ ο γυναικολόγος.. πόσο μάλλον αν είσαι σε θάλαμο με 1-2 μαμάδες ακόμα κ τα μωρά τους, κ κλαίνε όλη τη μέρα κ όλο το βραδυ.  Ξεκούραση μηδέν. Το μωρό οπότε κλαίει κ πεινάει στο φέρνουν μερα-νυχτα.. Γάλα ξένο δεν του δίνουν, μόνο αν τους ζητήσεις εσύ, σου φέρνουν το μπιμπερο κ του το δίνεις εσύ, όχι οι μαίες. 

Και κάτι ακόμα. Στο Λητώ έκαναν  κάθε μέρα σε μια αίθουσα σεμινάριο για την περιποίηση του βρέφους. Από αλλαγή πανας, μπάνιο, καθαριότητα, πως το πιάνεις να του πλύνεις το πουλάκι του κλπ... Χωρίς έξτρα χρέωση. Ρωτήστε όταν με το καλό γεννησετε τις μαίες του ορόφου να σας ενημερώσουν μήπως γίνονται στο μαιευτήριο σας.. 

Εμένα βέβαια ο γιατρός μου παραδέχτηκε ΄ότι οι μαίες του ορόφου στο Ιασώ θα μου τα δείξουν όλα μία φορά και αυτό ήταν...Εκτός κι αν το έκανε για να προωθήσει τη μαία με την οποία συνεργάζεται, δεν ξέρω...Πρέπει να πάρω περισσότερες πληροφορίες από φίλες μου που γέννησαν εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον οφθαλμίατρο. Όλα καλά μου είπε, έδωσε το οκ για φυσιολογικό τοκετό. Άντε να δούμε τι θα γίνει τελικά.

Τέλεια! Όλα καλά θα πάνε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια πάντως ο τοκετός δεν με αγχωνει καθόλου για την ώρα, είτε είναι φυσιολογικός είτε καισαρική. Το μόνο που θέλω είναι να πάει καλά το θέμα του θηλασμού, μετά θα μπούνε όλα σε μία σειρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εμένα βέβαια ο γιατρός μου παραδέχτηκε ΄ότι οι μαίες του ορόφου στο Ιασώ θα μου τα δείξουν όλα μία φορά και αυτό ήταν...Εκτός κι αν το έκανε για να προωθήσει τη μαία με την οποία συνεργάζεται, δεν ξέρω...Πρέπει να πάρω περισσότερες πληροφορίες από φίλες μου που γέννησαν εκεί. 

Ίσως το έκανε κ για αυτό.. κι εμένα ο προηγούμενος γυναικολόγος είχε τη μαία του την ώρα της γέννας κ πήρε 300€ παρακαλώ. Χώρια τα 1800 του γιατρού. Πάντως το Ιασώ απ' ότι μου έχουν πει γιατροί κ φίλες είναι λίγο πιο "μπίζνα" απ' ότι τα υπόλοιπα ιδιωτικά μαιευτήρια. 

Ο τωρινός γυναικολόγος μου είπε ότι δε χρειάζομαι μαία για τη γέννα κ ότι το Λητώ έχει πολύ καλές μαίες.. ο καθένας ακολουθεί τη γραμμή του.. μου είπε βέβαια ότι καλό θα ήταν να κάνω μαθήματα ανώδυνου τοκετού αλλά δεν τον ρώτησα καν τι περιλαμβάνει.   Θα τον ρωτήσω αύριο που έχω ραντεβού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Εμένα κορίτσια πάντως ο τοκετός δεν με αγχωνει καθόλου για την ώρα, είτε είναι φυσιολογικός είτε καισαρική. Το μόνο που θέλω είναι να πάει καλά το θέμα του θηλασμού, μετά θα μπούνε όλα σε μία σειρά.

Χθες έμαθα από το γιατρό μου ότι η καισαρική δεν είναι τοκετός, αλλά γέννα...Δεν το ήξερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ίσως το έκανε κ για αυτό.. κι εμένα ο προηγούμενος γυναικολόγος είχε τη μαία του την ώρα της γέννας κ πήρε 300€ παρακαλώ. Χώρια τα 1800 του γιατρού. Πάντως το Ιασώ απ' ότι μου έχουν πει γιατροί κ φίλες είναι λίγο πιο "μπίζνα" απ' ότι τα υπόλοιπα ιδιωτικά μαιευτήρια. 

Ο τωρινός γυναικολόγος μου είπε ότι δε χρειάζομαι μαία για τη γέννα κ ότι το Λητώ έχει πολύ καλές μαίες.. ο καθένας ακολουθεί τη γραμμή του.. μου είπε βέβαια ότι καλό θα ήταν να κάνω μαθήματα ανώδυνου τοκετού αλλά δεν τον ρώτησα καν τι περιλαμβάνει.   Θα τον ρωτήσω αύριο που έχω ραντεβού..

Συμφωνώ, το Ιασώ είναι η χειρότερη "μπίζνα" απ᾽ όλα κι επίσης το πιο ακριβό, ας όψεται που ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με αυτό, γιατί είναι μέτοχος. Μια και μιλάμε για τιμές, εμένα μου ζήτησε 2χιλ, βέβαια η τιμή είναι διαπραγματεύσιμη, και αν μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά η τιμή της μαίας θα ήταν έξτρα, νομίζω στα 300eur. Και μου είχε ξεκαθαρίσει ο γιατρός ότι όλη τη δουλειά θα την έκανε εκείνη, δηλαδή εκείνη θα ήταν μαζί μου καθ᾽όλη τη διάρκεια, αυτός θα ερχόταν όταν θα τον ειδοποιούσε ότι είμαι έτοιμη να γεννήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η troia είπε:

Χθες έμαθα από το γιατρό μου ότι η καισαρική δεν είναι τοκετός, αλλά γέννα...Δεν το ήξερα...

Έχει δίκιο στον φυσιολογικο οι συσπασεις(toco) εξεκισσονται και το αποτέλεσμα είναι ο τοκετός ! Στην καισαρική αν πας προγραμματισμένα δεν δημιουργείται σύσπαση Τσακ μπαμ που λέει βγαινει το παιδί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η troia είπε:

Συμφωνώ, το Ιασώ είναι η χειρότερη "μπίζνα" απ᾽ όλα κι επίσης το πιο ακριβό, ας όψεται που ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με αυτό, γιατί είναι μέτοχος. Μια και μιλάμε για τιμές, εμένα μου ζήτησε 2χιλ, βέβαια η τιμή είναι διαπραγματεύσιμη, και αν μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά η τιμή της μαίας θα ήταν έξτρα, νομίζω στα 300eur. Και μου είχε ξεκαθαρίσει ο γιατρός ότι όλη τη δουλειά θα την έκανε εκείνη, δηλαδή εκείνη θα ήταν μαζί μου καθ᾽όλη τη διάρκεια, αυτός θα ερχόταν όταν θα τον ειδοποιούσε ότι είμαι έτοιμη να γεννήσω...

Πλακα πλάκα τώρα που λέμε για τιμές δεν έχω ρωτήσει πόσο κοστίζει το μαιευτήριο. Θα πάρω αύριο να μου στείλουν τιμοκατάλογο.. πάντως σε σχέση με πριν 9 χρόνια που είχα γεννήσει οι τιμές είναι 2-3 φορές πάνω γτ νομίζω δε δίνει ο ΕΟΠΥΥ πολλά πια.  Τότε είχα δώσει 600  κ τώρα πρέπει να είναι κάνα 1500αρι..  Τουλάχιστον θα πάρουμε κ τα 2 χιλιάρικα του Κυριάκου εμείς... 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Πλακα πλάκα τώρα που λέμε για τιμές δεν έχω ρωτήσει πόσο κοστίζει το μαιευτήριο. Θα πάρω αύριο να μου στείλουν τιμοκατάλογο.. πάντως σε σχέση με πριν 9 χρόνια που είχα γεννήσει οι τιμές είναι 2-3 φορές πάνω γτ νομίζω δε δίνει ο ΕΟΠΥΥ πολλά πια.  Τότε είχα δώσει 600  κ τώρα πρέπει να είναι κάνα 1500αρι..  Τουλάχιστον θα πάρουμε κ τα 2 χιλιάρικα του Κυριάκου εμείς... 😛

To Ιασώ για καισαρική χρεώνει 1800κάτι eur...Φωτιά και λαύρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Συμφωνώ, το Ιασώ είναι η χειρότερη "μπίζνα" απ᾽ όλα κι επίσης το πιο ακριβό, ας όψεται που ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με αυτό, γιατί είναι μέτοχος. Μια και μιλάμε για τιμές, εμένα μου ζήτησε 2χιλ, βέβαια η τιμή είναι διαπραγματεύσιμη, και αν μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά η τιμή της μαίας θα ήταν έξτρα, νομίζω στα 300eur. Και μου είχε ξεκαθαρίσει ο γιατρός ότι όλη τη δουλειά θα την έκανε εκείνη, δηλαδή εκείνη θα ήταν μαζί μου καθ᾽όλη τη διάρκεια, αυτός θα ερχόταν όταν θα τον ειδοποιούσε ότι είμαι έτοιμη να γεννήσω...

Συγγνώμη αλλά 2000€ είναι μόνο η αμοιβή του γιατρού σου χωρίς του μαιευτηρίου; Εγώ πάντως δν θα πάρω μαια στον τοκετό ουτε μετά για το θηλασμο . Έχω σκοπό να ρωτήσω μια συγκεκριμένη μαια από το μαιευτήριο για τον θηλασμο κ σκέφτομαι να της δωσω κάποια αμοιβή έτσι ώστε να μου τα εξηγήσει κ να με καθοδηγήσει καλύτερα . Έτσι κ αλλιώς είναι πολύ μικρό το διάστημα που θα θηλάσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η troia είπε:

To Ιασώ για καισαρική χρεώνει 1800κάτι eur...Φωτιά και λαύρα!!!

Βρήκα σε μια σελίδα έναν τιμοκατάλογο του Λητώ για το 2021  αλλά θα πάρω κ αύριο για σίγουρα...  Φυσιολογικός 1538(3 βράδυα) κ καισαρική 1699(4 βράδυα). Δίνεις 1700 κ παίρνεις κ ρέστα... 😂😂😂.  Για τρίκλινο εννοείται αυτές οι τιμές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Βρήκα σε μια σελίδα έναν τιμοκατάλογο του Λητώ για το 2021  αλλά θα πάρω κ αύριο για σίγουρα...  Φυσιολογικός 1538(3 βράδυα) κ καισαρική 1699(4 βράδυα). Δίνεις 1700 κ παίρνεις κ ρέστα... 😂😂😂.  Για τρίκλινο εννοείται αυτές οι τιμές..

Έχουν ανέβει πολύ οι τιμές όντως...

Στα μεγάλα ιδιωτικά κάπου εκεί παίζουν...

Εμάς ο γυναικολόγος θέλει 1000€+300€ του αναισθησιολογου για την επισκληρίδιο...

Για την κλινική (στην Πάτρα) μας έδωσε τιμοκατάλογο αλλά δεν θυμάμαι πόσα βγαίνουν...είναι μπόλικα πάντως...

+Τα covid test εννοείτε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εμένα κορίτσια πάντως ο τοκετός δεν με αγχωνει καθόλου για την ώρα, είτε είναι φυσιολογικός είτε καισαρική. Το μόνο που θέλω είναι να πάει καλά το θέμα του θηλασμού, μετά θα μπούνε όλα σε μία σειρά.

Κι εγώ στον πρώτο μου γιο δεν είχα καθόλου άγχος,  ακόμα και όταν έσπασαν τα νερά! Μια στιγμή αγχώθηκα μόνο όταν σταμάτησα να ακούω τους χτύπους της καρδιάς του την ώρα της γέννας αλλά ήταν λόγω του ότι είχε κατέβει πολύ χαμηλά και έπρεπε να σπρώξω να βγει!

στις πριν 10 ώρες, ο/η troia είπε:

Χθες έμαθα από το γιατρό μου ότι η καισαρική δεν είναι τοκετός, αλλά γέννα...Δεν το ήξερα...

Βασικά η καισαρική είναι χειρουργείο και κανονικά θα έπρεπε να πραγματοποιείται μόνο αν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ή δημιουργείται επιπλοκη στην γέννα...Κρίμα που στην Ελλάδα το έχουν για εύκολη και γρήγορη λύση... έχω πολύ άσχημη εμπειρία από ένα χειρουργείο ανοιχτής κοιλιάς και ελπίζω να μην χρειαστεί να το ξαναζήσω...

Πολύ ακριβά τα ιδιωτικά ρε γαμωτο... ευτυχώς ο γιατρός μου συνεργάζεται και με ιδιωτικό και με δημόσιο... χθες το συζητούσαμε με τον σύζυγο και επειδή θέλουμε μονόκλινο δωμάτιο σε δημόσιο μαιευτήριο,  του έλεγα όταν με πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά,  θα πάρω πρώτα τηλέφωνο να ρωτήσω αν έχουν μονόκλινο, αλλιώς με βλέπω να πηγαίνω σε εφημερεύον αν έχουν μονόκλινο και στη χειρότερη περίπτωση να πάω ιδιωτικό αλλά εκεί δύσκολα να μπορώ να πληρώσω το μονόκλινο... έχω μπερδευτεί λίγο... θέλω να έχω μαζί  μου τον Γιάννη αλλά σε δημόσια δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε δωμάτιο που υπάρχουν κι άλλες κοπέλες... θα τα συζητήσω και με τον γιατρό τον Οκτώβριο που έχω ραντεβού....

Κατά τα άλλα η βαλίτσα μου είναι σχεδόν έτοιμη! Λεπτομέρειες μένουν να συμπληρώσω ... μετά το πρώτο 10ημερο του Οκτωβρίου, θα αρχίσουμε να στήνουμε και το παρκοκρεβατο στη θέση του! Πλησιάζει ο καιρός κορίτσια.... αντε με το καλό σε όλες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε; Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό μετά από ένα μήνα να δούμε τη μικρούλα.. μπαίνω κ στον 8ο επιτέλους κι εγώ.

@Dioni20 Σωστά.. είναι κ τα τεστ κόβιντ...

Πήρα τώρα στο μαιευτήριο κ μου είπαν ότι για να μπεις κι εσύ κ ο σύζυγος χρειάζεται μοριακό τις τελευταίες 48 ώρες που αν γίνει εκεί κοστίζει 60€ κ αν μπεις εκτάκτως κοστίζει 120€ επειδή είναι ταχείας ανίχνευσης. Κ μετά ο συνοδός κάθε μέρα ένα ραπιντ που κοστίζει 10€. Το υγειονομικό υλικό σερβιετες κλπ δε χρεώνονται. Είναι μέσα στην τιμή.. 

@annoula1987 κι εγώ στον γιο μου ήθελα τον άντρα μου το βράδυ αλλά μου έλεγε ο γιατρός τι να τον κάνεις; Κ όντως δε χρειάστηκε σε τίποτα.. όλο το βράδυ μπαινοβγαίνουν οι μαίες ούτως ή άλλως.  Το μονοκλινο είναι πολύ ακριβό σε ιδιωτικό, που αν δεν είσαι πολύ άνετα οικονομικά δεν αξίζει καθόλου να δώσεις τόσα λεφτά για 3-4 μέρες. Στο δημόσιο βέβαια εννοείται ότι πας για μονόκλινο αν υπάρχει. Αν και τώρα λόγω κόβιντ που δεν υπάρχει κ επισκεπτήριο καλό είναι να έχεις κ αλλες κοπέλες δίπλα να λες δύο κουβέντες..

Βάζω τον τιμοκατάλογο του Λητώ για οποια ενδιαφέρεται.. 

 

 

IMG_20210929_092647.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
    • Με το καλό κορίτσι μου η μπεμπουλα σας 😊
    • Στο τέλος έχει σημασία κορίτσι μου ποσα θα πάρουμε τώρα στην αρχή είναι νωρίς ακόμα δεν πειράζει 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...