Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Σε φαρμακείο είμαι, είναι έτσι κι έτσι η κατάσταση... Μου αρέσει η δουλειά μου οπότε όσο μπορώ θέλω να συνεχίσω, εφόσον μου το επιτρέπει και ο γιατρός μου φυσικά μέχρι τώρα

Όσο μπορείς κ στο επιτρέπει η εγκυμοσύνη να συνεχισεις λοιπόν... Κάτι άσχετο-σχετικο... Θυμάμαι το 12 που ήμουν έγκυος πως όλα τα φάρμακα της εγκυμοσύνης ήταν δωρεάν.. δεν είχα πληρώσει ούτε 1€.  τώρα ναι μεν γράφει 0 συμμετοχή αλλά βγαίνει ποσό να πληρώσεις.. έλεος δλδ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου έτσι να έχουμε ευχάριστα νέα! Λίγη προσοχή και ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά 🙂

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Μακάρι για όλες μας να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μας φυσιολογικά!!! 🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Όσο μπορείς κ στο επιτρέπει η εγκυμοσύνη να συνεχισεις λοιπόν... Κάτι άσχετο-σχετικο... Θυμάμαι το 12 που ήμουν έγκυος πως όλα τα φάρμακα της εγκυμοσύνης ήταν δωρεάν.. δεν είχα πληρώσει ούτε 1€.  τώρα ναι μεν γράφει 0 συμμετοχή αλλά βγαίνει ποσό να πληρώσεις.. έλεος δλδ.. 

Και μένα η γυναικολόγος μου είπε ότι δεν πληρώνω κανονικά τίποτα και ότι χρειάστηκα utrogestan, φυλλικό κτλ πλήρωσα συμμετοχή μου είπαν ότι είναι πιο ακριβά από αυτό που καλύπτει το κράτος 🤔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Όσο μπορείς κ στο επιτρέπει η εγκυμοσύνη να συνεχισεις λοιπόν... Κάτι άσχετο-σχετικο... Θυμάμαι το 12 που ήμουν έγκυος πως όλα τα φάρμακα της εγκυμοσύνης ήταν δωρεάν.. δεν είχα πληρώσει ούτε 1€.  τώρα ναι μεν γράφει 0 συμμετοχή αλλά βγαίνει ποσό να πληρώσεις.. έλεος δλδ.. 

ναι, ακόμα είναι με 0 συμμετοχη απλά πλέον με τα πρωτοτυπα  και γενοσημα ο ΕΟΠΠΥ δεν καλύπτει όλη την αξία του φαρμάκου που επιλέγεις και είναι πρωτοτυπό, οπότε σου καλύπτει ένα συγκεκριμένο ποσό  με 0% και πληρώνεις εσύ την διαφορά του ποσού. Ελπίζω να κατάλαβες όπως τα έγραψα 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Και μένα η γυναικολόγος μου είπε ότι δεν πληρώνω κανονικά τίποτα και ότι χρειάστηκα utrogestan, φυλλικό κτλ πλήρωσα συμμετοχή μου είπαν ότι είναι πιο ακριβά από αυτό που καλύπτει το κράτος 🤔 

Οπως Utrogestan πχ υπάρχει το Gynalven που είναι το ίδιο αλλα γενοσημο με χαμηλότερηρη τιμη και σε αυτό δεν πληρώνεις κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρααααα σας διαβάζω και σας παρακολουθώ αλλά λόγω εργασίας δεν μου είναι εύκολο να απαντώ σε όλες...

@touloumpitsa είδα τα ευχάριστα....μακάρι να συνεχίσουν όλα τέλεια!!!

Στα κορίτσια μας που δεν τα κατάφερε μέχρι τώρα το σποράκι τους εύχομαι καλή δύναμη και σύντομα να είναι ολες με γεμάτες κοιλίτσες!!!

Και μιας και βρήκα λίγο χρόνο...για πείτε ρε παιδιά με το άγχος πως τα πάτε;;;

Όπως έχω ξαναπεί πρίν λιγο καιρό στον κύκλο μου είχαμε μια παλίνδρομη...η κοπέλα το έχασε περίπου στο στάδιο που είμαι εγώ τώρα...Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά με τρώει ρε παιδιά...Σήμερα μπήκα στην δέκατη εβδομάδα...9ε και 1η και θέλω απλά να κοιμηθώ και να ξυπνήσω κατευθείαν 13 εβδομάδων που πέφτουν οι πιθανότητες αποβολής...

Ξέρω ότι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορούν να συμβούν πολλά απλά τώρα είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες.

Αιμορραγίες δεν έχω καθόλου και καφέ υγρά μέχρι στιγμής έχω δει μόνο στην εμφύτευση και μετά την λήψη των δειγμάτων προχθές αλλά και πάλι γυρίζει μέσα στο μυαλό μου...

Τι να κάνω ρε παιδιά;;;πως το αντιμετωπίζετε εσείς;;

Μέχρι τώρα το συγκρατούσα σε ένα βαθμό αλλά έχω επηρεαστεί πάρα πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

ναι, ακόμα είναι με 0 συμμετοχη απλά πλέον με τα πρωτοτυπα  και γενοσημα ο ΕΟΠΠΥ δεν καλύπτει όλη την αξία του φαρμάκου που επιλέγεις και είναι πρωτοτυπό, οπότε σου καλύπτει ένα συγκεκριμένο ποσό  με 0% και πληρώνεις εσύ την διαφορά του ποσού. Ελπίζω να κατάλαβες όπως τα έγραψα 😂

😂😂 Κατάλαβα κατάλαβα... Απορώ ποιος παίρνει τα γενόσημα.. αφού όλοι οι γιατροί τα πρωτότυπα συνταγογραφουν... Ζήτω το Ελληνικό κράτος!!💪💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρααααα σας διαβάζω και σας παρακολουθώ αλλά λόγω εργασίας δεν μου είναι εύκολο να απαντώ σε όλες...

@touloumpitsa είδα τα ευχάριστα....μακάρι να συνεχίσουν όλα τέλεια!!!

Στα κορίτσια μας που δεν τα κατάφερε μέχρι τώρα το σποράκι τους εύχομαι καλή δύναμη και σύντομα να είναι ολες με γεμάτες κοιλίτσες!!!

Και μιας και βρήκα λίγο χρόνο...για πείτε ρε παιδιά με το άγχος πως τα πάτε;;;

Όπως έχω ξαναπεί πρίν λιγο καιρό στον κύκλο μου είχαμε μια παλίνδρομη...η κοπέλα το έχασε περίπου στο στάδιο που είμαι εγώ τώρα...Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά με τρώει ρε παιδιά...Σήμερα μπήκα στην δέκατη εβδομάδα...9ε και 1η και θέλω απλά να κοιμηθώ και να ξυπνήσω κατευθείαν 13 εβδομάδων που πέφτουν οι πιθανότητες αποβολής...

Ξέρω ότι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορούν να συμβούν πολλά απλά τώρα είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες.

Αιμορραγίες δεν έχω καθόλου και καφέ υγρά μέχρι στιγμής έχω δει μόνο στην εμφύτευση και μετά την λήψη των δειγμάτων προχθές αλλά και πάλι γυρίζει μέσα στο μυαλό μου...

Τι να κάνω ρε παιδιά;;;πως το αντιμετωπίζετε εσείς;;

Μέχρι τώρα το συγκρατούσα σε ένα βαθμό αλλά έχω επηρεαστεί πάρα πολύ.

Καταρχήν σ ευχαριστώ πολύ!! 🥰

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες!!! Το άγχος και οι αρνητικές σκέψεις θα τριγυρνούν πάντα μέσα στο μυαλό.. Ειδικά αν είχες άσχημη εμπειρία στο παρελθόν νομίζω ότι δε βγαίνουν ποτέ... Και όπως πολύ σωστά είπες κάτι άσχημο μπορεί να συμβεί κ μετά το πρώτο τρίμηνο και την αυχενική χωρίς κανένα σημάδι.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το άγχος δε βοηθάει πουθενά. Ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και προσέχεις πολύ διατροφή, κούραση,βάρη κλπ.Τα λέω σε σένα για να τα ακούω κι εγώ που είμαι πολύ πολύ πολύ αγχωμένη ... Αλλά να σου πω κάτι; ότι είναι θέλημα Θεού να γίνει, θα γίνει.. Να προσέχουμε, να ελπίζουμε κ να κάνουμε το σταυρό μας!! 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρααααα σας διαβάζω και σας παρακολουθώ αλλά λόγω εργασίας δεν μου είναι εύκολο να απαντώ σε όλες...

@touloumpitsa είδα τα ευχάριστα....μακάρι να συνεχίσουν όλα τέλεια!!!

Στα κορίτσια μας που δεν τα κατάφερε μέχρι τώρα το σποράκι τους εύχομαι καλή δύναμη και σύντομα να είναι ολες με γεμάτες κοιλίτσες!!!

Και μιας και βρήκα λίγο χρόνο...για πείτε ρε παιδιά με το άγχος πως τα πάτε;;;

Όπως έχω ξαναπεί πρίν λιγο καιρό στον κύκλο μου είχαμε μια παλίνδρομη...η κοπέλα το έχασε περίπου στο στάδιο που είμαι εγώ τώρα...Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά με τρώει ρε παιδιά...Σήμερα μπήκα στην δέκατη εβδομάδα...9ε και 1η και θέλω απλά να κοιμηθώ και να ξυπνήσω κατευθείαν 13 εβδομάδων που πέφτουν οι πιθανότητες αποβολής...

Ξέρω ότι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορούν να συμβούν πολλά απλά τώρα είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες.

Αιμορραγίες δεν έχω καθόλου και καφέ υγρά μέχρι στιγμής έχω δει μόνο στην εμφύτευση και μετά την λήψη των δειγμάτων προχθές αλλά και πάλι γυρίζει μέσα στο μυαλό μου...

Τι να κάνω ρε παιδιά;;;πως το αντιμετωπίζετε εσείς;;

Μέχρι τώρα το συγκρατούσα σε ένα βαθμό αλλά έχω επηρεαστεί πάρα πολύ.

Kαλησπέρα, Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι καν και εγώ τις πρώτες μέρες είχα φρικάρει πολύ που έβλεπα τα καφέ ,τελικά όπως φάνηκε δεν είναι κάτι... με γέμισε όμως άγχος που τελικά δεν μου έκανε καθόλου καλό και με χτύπησε αλλού. Από την στιγμή που με διαβεβαίωσε ο γιατρός μου ότι δεν είναι κάτι δεν έπρεπε να αφήσω τον εαυτό μου να επηρεάζεται άλλο...   Μην σε βασανίζουν οι περιπτώσεις άλλων γυναικών κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.... Εμένα επίσης με βοηθάει πολύ το να σκέφτομαι ότι και κάτι άσχημο να γίνει (όπως μια παλίνδρομη) δεν θα έχω κάνει εγώ κάτι λάθος αλλά ότι η φύση αποφάσισε για αυτό και ήταν για να γίνει. Γενικά είμαι πολύ αγχώδης άτομο αλλά θέλω να προσπαθήσω να το διαχειριστώ όσο καλύτερα μπορώ στην εγκυμοσύνη :)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@touloumpitsa και @Theodora12 τελικά είναι γενικό το κακό 🤣😂.

Γενικά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά ώρες ώρες με κυριεύει το άγχος...καθε αλλαγή στο μεταξύ με τρομάζει...πχ αναγούλες έχω λιγότερες τώρα απλά μια ανακατωσούρα το πρωί...

Και μπαίνει το μικρόβιο και αρχίζεις και σκέφτεσαι μήπως υποχωρούν τα συμπτώματα γιατί κάτι δεν πάει καλα;;Αυτό ήταν;Τσάμπα η χαρά;;;

Από την άλλη το είδα και το άκουσα την Τετάρτη που μας πέρασε και δόξα το θεό όλα ήταν καλά...

Λες και κάποιος κάνει on off στις φοβίες και τα συναισθήματα μου...😂🤭 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

@touloumpitsa και @Theodora12 τελικά είναι γενικό το κακό 🤣😂.

Γενικά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά ώρες ώρες με κυριεύει το άγχος...καθε αλλαγή στο μεταξύ με τρομάζει...πχ αναγούλες έχω λιγότερες τώρα απλά μια ανακατωσούρα το πρωί...

Και μπαίνει το μικρόβιο και αρχίζεις και σκέφτεσαι μήπως υποχωρούν τα συμπτώματα γιατί κάτι δεν πάει καλα;;Αυτό ήταν;Τσάμπα η χαρά;;;

Από την άλλη το είδα και το άκουσα την Τετάρτη που μας πέρασε και δόξα το θεό όλα ήταν καλά...

Λες και κάποιος κάνει on off στις φοβίες και τα συναισθήματα μου...😂🤭 

Ουυυυυυυ.... Από φοβίες έχουμε μπόλικες... Η καθεμία τις δικές της... Εγώ φοβάμαι ότι θα μεγαλώσει η αποκόλληση μου πχ κ δε θα έχει αίσιο τέλος... Προσπαθώ όμως τελευταία να κάνω τον εαυτό μου να καταλάβει ότι δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα.. προσπαθώ...  Άσε που έχω συνειδητοποιήσει ότι την κοιλιά μου την χαϊδεύω απειροελάχιστα.. και πιστεύω ότι υποσυνείδητα δεν αφήνω τον εαυτό μου να το χαρεί κ να το ζήσει γτ φοβάμαι μετά απ' όσα έχουν γίνει κ είναι η άμυνα μου.. 

Όπως καταλαβαίνεις οι περισσότερες έχουμε από κάτι να μας απασχολεί κ να μας βασανίζει.. μακάρι να υπήρχε κάποιο κόλπο κ να μπορούσαμε να σκεφτόμαστε μόνο θετικά! Πρέπει όμως να προσπαθούμε.. 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ουυυυυυυ.... Από φοβίες έχουμε μπόλικες... Η καθεμία τις δικές της... Εγώ φοβάμαι ότι θα μεγαλώσει η αποκόλληση μου πχ κ δε θα έχει αίσιο τέλος... Προσπαθώ όμως τελευταία να κάνω τον εαυτό μου να καταλάβει ότι δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα.. προσπαθώ...  Άσε που έχω συνειδητοποιήσει ότι την κοιλιά μου την χαϊδεύω απειροελάχιστα.. και πιστεύω ότι υποσυνείδητα δεν αφήνω τον εαυτό μου να το χαρεί κ να το ζήσει γτ φοβάμαι μετά απ' όσα έχουν γίνει κ είναι η άμυνα μου.. 

Όπως καταλαβαίνεις οι περισσότερες έχουμε από κάτι να μας απασχολεί κ να μας βασανίζει.. μακάρι να υπήρχε κάποιο κόλπο κ να μπορούσαμε να σκεφτόμαστε μόνο θετικά! Πρέπει όμως να προσπαθούμε.. 😊😊

Δίκαιο έχεις...

Μακαρι να μας πάνε όλα καλά στο τέλος...

Η αλήθεια είναι ότι όσο περνάνε οι μέρες σκέφτομαι ότι είναι όλο και λιγότερες οι πιθανότητες να συμβεί κάτι και έτσι ελπίζω λιγάκι μέσα μου ότι δεν θα συμβεί το κακό.

Απλά ο φόβος είναι πάντα εκεί....

Ίσως είναι και οι ορμόνες υπεύθυνες για τις συναισθηματικές μεταπτώσεις ποιος ξέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια γλυκά!! Οι φοβίες είναι κάτι φυσιολογικό, ειδικά αν σου έχει συμβεί κάτι άσχημο στο παρελθόν ή αν έχεις ακούσει άσχημες ιστορίες! Ας πούμε στον γιο μου, ήμουν 23 ετών, δεν μου είχε συμβεί ποτέ κάτι άσχημο και δεν είχα ακούσει ότι μπορεί να συμβεί κάτι τόσο συχνά! Οπότε δεν μου περνούσε καν από το μυαλό!! Ενώ τώρα που έχω μια άσχημη εμπειρία στο παρελθόν,το σκέφτομαι..αν και καταφέρνω να το απολαμβάνω και παράλληλα διώχνοντας τους φόβους και χαϊδεύω πολυυυυυυ την κοιλίτσα!!! ❤

Έχει μια εβδομάδα που μου βγαίνει έντονη κούραση, απάθεια και υπνηλία...ζορίζομαι πολύ στη δουλειά, ευτυχώς για μένα, ανακοίνωσαν 2 εβδομάδες lockdown  στη Κύπρο, οπότε θα ξεκουραστώ...και ελπίζω να υποχωρήσουν αυτά τα συμπτώματα μέχρι να ανοίξουμε ξανά! Κατά τα άλλα, μετράω τις ώρες για τη Τρίτη που θα πάω για υπέρηχο!!! Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

@touloumpitsa και @Theodora12 τελικά είναι γενικό το κακό 🤣😂.

Γενικά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά ώρες ώρες με κυριεύει το άγχος...καθε αλλαγή στο μεταξύ με τρομάζει...πχ αναγούλες έχω λιγότερες τώρα απλά μια ανακατωσούρα το πρωί...

Και μπαίνει το μικρόβιο και αρχίζεις και σκέφτεσαι μήπως υποχωρούν τα συμπτώματα γιατί κάτι δεν πάει καλα;;Αυτό ήταν;Τσάμπα η χαρά;;;

Από την άλλη το είδα και το άκουσα την Τετάρτη που μας πέρασε και δόξα το θεό όλα ήταν καλά...

Λες και κάποιος κάνει on off στις φοβίες και τα συναισθήματα μου...😂🤭 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις... Δεν έχω καθόλου συμπτώματα γενικά μέχρι τώρα και τις πρώτες μέρες με έπιανε και εμένα έντονα αυτό... μέχρι να ξαναπάω στον γιατρό με βασάνιζε το αν την μέρα που θα πάω θα δω  κάτι στον υπέρηχο ή θα είναι άδειο το πακέτο 😂 ή κοιτούσα όλη την ώρα εμμονικά μέσα στις  μπλούζες  μου να δω αν είναι ακόμα πρησμένο. Τελευταία το έχω μετριάσει αρκετά αλλιώς με έβλεπα να πέφτω στα xanax 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις... Δεν έχω καθόλου συμπτώματα γενικά μέχρι τώρα και τις πρώτες μέρες με έπιανε και εμένα έντονα αυτό... μέχρι να ξαναπάω στον γιατρό με βασάνιζε το αν την μέρα που θα πάω θα δω  κάτι στον υπέρηχο ή θα είναι άδειο το πακέτο 😂 ή κοιτούσα όλη την ώρα εμμονικά μέσα στις  μπλούζες  μου να δω αν είναι ακόμα πρησμένο. Τελευταία το έχω μετριάσει αρκετά αλλιώς με έβλεπα να πέφτω στα xanax 😂

Τέλειο είναι να μην έχεις συμπτώματα... Μην ανησυχείς για αυτό... Στο γιο μου ούτε ζαλάδες, ούτε εμετό, ούτε πόνο τίποτα... Μόνο κοιλιά κ πρησμένο στήθος... Η πιο τυχερή είσαι αν δεν έχεις τίποτα.. μην ανησυχείς καθόλου!!! 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ μια από τα ίδια!άγχος..γιατί συμβαίνει το ένα γιατί το άλλο..μια μέρα είμαι καλά λέω γιατί; Μέχρι τους υπερήχους αναμονή..λέω μακαρι να κάναμε κάθε λίγο κ λιγάκι να είμαστε πιο ήρεμες.. τρέλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κοριτσάρες μιας και είμαστε σε πιο χαλαρό mood...για πείτε...

Τι σας έχουν πει οι γιατροί σας για τις επαφες;;;

Έχουμε το ελεύθερο από την αρχή! Αν και φοβάται λίγο το αμόρε, αλλά μια φορά την εβδομάδα κανονίζουμε να συμβαίνει για να μην απομακρυνθούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κοριτσάρες μιας και είμαστε σε πιο χαλαρό mood...για πείτε...

Τι σας έχουν πει οι γιατροί σας για τις επαφες;;;

Είναι το μόνο πράγμα που μου έχει κόψει όλο το 1ο τριμήνο  😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κοριτσάρες μιας και είμαστε σε πιο χαλαρό mood...για πείτε...

Τι σας έχουν πει οι γιατροί σας για τις επαφες;;;

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή Μ. Βδομάδα να έχουμε!!! Και να έχετε καλά νέα όσες πάτε στο γυναικολόγο!! 

Εμένα μου τις έχει απαγορεύσει. Στον γιο μου που είχα άλλο γιατρό και τους 9 μήνες έλεγε όχι. Στην αρχή μου κακοφανηκε αλλά δε μπορώ να φανταστώ κιόλας εφόσον είναι μέσα στην κοιλιά μου ένα μωράκι να κάνω σεξ κ αυτό να ταρακουνιέται.. όσο ήρεμα κ να κάνεις.. Είναι σα να μπαινει ένα σφυρί κ να του χτυπάει το διάφανο σπιτάκι... έτσι το νιώθω εγώ. 

Ο δικός σου γιατρός τι έχει πει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annoula1987 @touloumpitsa @Theodora12 Τελικά είναι καθαρά θέμα γιατρού όλα στην εγκυμοσύνη...

Εμάς μας έχει επιτρέψει από την αρχή...εννοείτε ήρεμα και με προφυλάξεις(δεν ξέρω γιατι με προφυλάξεις😅)

Και το δικό μου αμόρε φοβάται όπως και εγώ δεν βγάζω την ουρά μου απέξω...μέχρι στιγμής το έχουμε επιχειρήσει μια φορά χωρίς πρόβλημα...

Δεν θέλουμε να απομακρυνθούμε σαν ζευγάρι επειδή θα γίνουμε γονείς...

Και ο γιατρός αλλά και διάφορα ιατρικά site που διαβάζω λένε ότι δεν μπορεί να προκληθεί κάτι στο έμβρυο από τις επαφές,ο οργασμός σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκαλέσει αποβολή όπως και η πράξη καθαυτή αρκεί να γίνεται με ηρεμία κ.λ.π.Ίσα ίσα που κάποιες έρευνες δείχνουν να "νανουριζουν" το εμβρυάκι οι συσπάσεις που προκαλεί ο οργασμός..

Εννοείτε είναι προσωπικό θέμα του καθενός και κάνει αυτο που νιώθει καλύτερα...αλλά ρε παιδιά και ένα χρόνο αποχή δεν είναι πολύ;

Γιατί μετά την γέννα για τουλάχιστον ένα δίμηνο δεν μπορείς να κάνεις τπτ. .🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

@annoula1987 @touloumpitsa @Theodora12 Τελικά είναι καθαρά θέμα γιατρού όλα στην εγκυμοσύνη...

Εμάς μας έχει επιτρέψει από την αρχή...εννοείτε ήρεμα και με προφυλάξεις(δεν ξέρω γιατι με προφυλάξεις😅)

Και το δικό μου αμόρε φοβάται όπως και εγώ δεν βγάζω την ουρά μου απέξω...μέχρι στιγμής το έχουμε επιχειρήσει μια φορά χωρίς πρόβλημα...

Δεν θέλουμε να απομακρυνθούμε σαν ζευγάρι επειδή θα γίνουμε γονείς...

Και ο γιατρός αλλά και διάφορα ιατρικά site που διαβάζω λένε ότι δεν μπορεί να προκληθεί κάτι στο έμβρυο από τις επαφές,ο οργασμός σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκαλέσει αποβολή όπως και η πράξη καθαυτή αρκεί να γίνεται με ηρεμία κ.λ.π.Ίσα ίσα που κάποιες έρευνες δείχνουν να "νανουριζουν" το εμβρυάκι οι συσπάσεις που προκαλεί ο οργασμός..

Εννοείτε είναι προσωπικό θέμα του καθενός και κάνει αυτο που νιώθει καλύτερα...αλλά ρε παιδιά και ένα χρόνο αποχή δεν είναι πολύ;

Γιατί μετά την γέννα για τουλάχιστον ένα δίμηνο δεν μπορείς να κάνεις τπτ. .🤔

Είναι σίγουρα θέμα γιατρού πολλά... το σεξ πάντως έχω διαβάσει ότι απαγορεύεται σε περίπτωση εξωσωματικής, αποκόλλησης,αν έχεις δίδυμα, αν έχεις πόνους, ανεπάρκεια πλακούντα κ σε άλλες περιπτώσεις που δε θυμάμαι.. Όπως κάποιοι επιτρέπουν κ το λίγο αλκοόλ, τα μπάνια στη θάλασσα, το βάψιμο μαλλιών κ νυχιών... Δε μπορούμε να ξέρουμε τα κριτήρια τους κ πόσο ενημερωμένοι είναι σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες, αλλά εφόσον τους έχουμε επιλέξει κ τους έχουμε εμπιστοσύνη ακολουθούμε τις συμβουλές τους.. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...