Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή εβδομάδα να έχουμε. Πώς είστε;

Σχετικά με τα θέματα που είχαμε τελευταία. Εγώ συσπάσεις μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει, άντε 2-3 φορές το πολύ. Βέβαια παίρνω μαγνήσιο δύο φορές την ημέρα, το οποίο θα σταματήσω μόλις μπω στον μήνα μου. Αυτή την εβδομάδα σταματάω και το σαλοσπιρ.

Εμένα το μωράκι μου το ενημερωτικό σημείωμα του Doppler για την γιατρό αναφέρει ότι είναι στην 80 ε.α νομίζω. Απ'ότι το έψαξα λίγο σημαίνει ότι θα είναι πάνω από 3500. Ας είναι, μόνο καλά να είναι το κουκλί μου. 

Από ετοιμασίες έχω σχεδόν τελειώσει. Έμεινε σιδερωμα και να φτιάξω βαλίτσα. Περιμένω το καρότσι. Από αποστειρωτη, μπιμπερο, πιπίλες, θερμαντήρες κλπ που διαβάζω ότι έχετε προμηθευτεί δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως, μόνο ένα μπιμπερο. Έχω αποφασίσει πώς ΑΝ τα καταφέρω θέλω αποκλειστικό θηλασμό και θα καταφύγω σε συμπλήρωμα μόνο αν δεν τα καταφέρω. Έχω μιλήσει και με .θα κοπέλα από το χωριό που είναι μαία για να έρθει στην κλινική αν χρειαστεί και θα με βοηθήσει γενικότερα και ο Θεός βοηθός.

Ερώτηση: έχει αποφασίσει καμία να κάνει φύλαξη βλαστοκυττάρων;

Αναφορικά με τη δωρεά vs φύλαξη του ομφαλοπλακουντιακού αίματος (ο όρος βλαστοκύτταρα είναι λανθασμένος) σε προτρέπω να μπεις στο site της ελληνικής τράπεζας ομφαλοπλακουντιακού αίματος (https://hcbb.bioacademy.gr/)

και να δεις τα ενημερωτικά βίντεο. Τόσο ο γυναικολόγος μου (ιδιώτης και μάλιστα μέτοχος του Ιασώ στο οποίο λειτουργεί ιδιωτική τράπεζα φύλαξης), όσο και η αιματολόγος στο Έλενα που με παρακολουθεί είναι υπέρ της δωρεάς και όχι της φύλαξης. Στο βίντεο εξηγεί ακριβώς τους λόγους. Εγώ ήμουν από πριν πεπεισμένη για την αξία της δωρεάς και έχουμε αποφασίσει να προχωρήσουμε σε αυτή την πράξη. Δεν είμαστε όμως ακόμα σίγουροι αν θα φυλάξουμε μέρος του ομφάλιου λώρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

Αναφορικά με τη δωρεά vs φύλαξη του ομφαλοπλακουντιακού αίματος (ο όρος βλαστοκύτταρα είναι λανθασμένος) σε προτρέπω να μπεις στο site της ελληνικής τράπεζας ομφαλοπλακουντιακού αίματος (https://hcbb.bioacademy.gr/)

και να δεις τα ενημερωτικά βίντεο. Τόσο ο γυναικολόγος μου (ιδιώτης και μάλιστα μέτοχος του Ιασώ στο οποίο λειτουργεί ιδιωτική τράπεζα φύλαξης), όσο και η αιματολόγος στο Έλενα που με παρακολουθεί είναι υπέρ της δωρεάς και όχι της φύλαξης. Στο βίντεο εξηγεί ακριβώς τους λόγους. Εγώ ήμουν από πριν πεπεισμένη για την αξία της δωρεάς και έχουμε αποφασίσει να προχωρήσουμε σε αυτή την πράξη. Δεν είμαστε όμως ακόμα σίγουροι αν θα φυλάξουμε μέρος του ομφάλιου λώρου.

Έχω ενημερωθεί, σ'ευχαριστώ πάντως. Μάλλον το έθεσα λάθος γιατί και εγώ σε δωρεά θα προχωρήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Ερώτηση: έχει αποφασίσει καμία να κάνει φύλαξη βλαστοκυττάρων;

Αναφορικά με τη δωρεά vs φύλαξη του ομφαλοπλακουντιακού αίματος (ο όρος βλαστοκύτταρα είναι λανθασμένος) σε προτρέπω να μπεις στο site της ελληνικής τράπεζας ομφαλοπλακουντιακού αίματος (https://hcbb.bioacademy.gr/)

και να δεις τα ενημερωτικά βίντεο. Τόσο ο γυναικολόγος μου (ιδιώτης και μάλιστα μέτοχος του Ιασώ στο οποίο λειτουργεί ιδιωτική τράπεζα φύλαξης), όσο και η αιματολόγος στο Έλενα που με παρακολουθεί είναι υπέρ της δωρεάς και όχι της φύλαξης. Στο βίντεο εξηγεί ακριβώς τους λόγους. Εγώ ήμουν από πριν πεπεισμένη για την αξία της δωρεάς και έχουμε αποφασίσει να προχωρήσουμε σε αυτή την πράξη. Δεν είμαστε όμως ακόμα σίγουροι αν θα φυλάξουμε μέρος του ομφάλιου λώρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς δωρεά τα είχαμε κάνει στην παραπάνω τράπεζα στη γέννηση του γιου μου κ σε δωρεά θα προχωρήσουμε κ στης μπέμπας με το καλό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Έχω ενημερωθεί, σ'ευχαριστώ πάντως. Μάλλον το έθεσα λάθος γιατί και εγώ σε δωρεά θα προχωρήσω.

Καλησπέρα κορίτσι μου! Λοιπόν εγώ θα φυλάξω ιδιωτικά το ομφαλιοπλακουντιακο αίμα Γτ υπάρχουν στην οικογένεια αιματολογικά νοσήματα! Κ αυτός είναι ο κύριος λόγος που από την αρχή θέλησα την ιδιωτική φύλαξη. Είδα κ γω σχετικά βίντεο ως προς τη δωρεά κ πραγματικά αν δν υπήρχαν αιματολογικά θέματα υγείας θα προχωρούσα σε δωρεά. Χαίρομαι που πολλές προχωράνε σε δωρεά Γτ υπάρχουν συνάνθρωποι μας που έχουν σωθεί από αυτήν την πραξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Λοιπόν εγώ θα φυλάξω ιδιωτικά το ομφαλιοπλακουντιακο αίμα Γτ υπάρχουν στην οικογένεια αιματολογικά νοσήματα! Κ αυτός είναι ο κύριος λόγος που από την αρχή θέλησα την ιδιωτική φύλαξη. Είδα κ γω σχετικά βίντεο ως προς τη δωρεά κ πραγματικά αν δν υπήρχαν αιματολογικά θέματα υγείας θα προχωρούσα σε δωρεά. Χαίρομαι που πολλές προχωράνε σε δωρεά Γτ υπάρχουν συνάνθρωποι μας που έχουν σωθεί από αυτήν την πραξη. 

Καλημέρα κορίτσια ! Έχω νέα η γυναικολόγος μου μίλησε για το ενδεχόμενο να έχω πίεση ματιού όποτε αύριο έχω ραντεβού σε οφθαλμίατρο γτ που μίλησε για ενδεχόμενο καισαρικήΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Doritoula11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Έχω νέα η γυναικολόγος μου μίλησε για το ενδεχόμενο να έχω πίεση ματιού όποτε αύριο έχω ραντεβού σε οφθαλμίατρο γτ που μίλησε για ενδεχόμενο καισαρικήΣ!

Καλημέρα κορίτσι μου

Εχεις μυωπία??
Και αν έχεις έχεις πολύ???
Γιατι και εγώ έχω 0,5 από το ένα μάτι και δεν με είπε τίποτα ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου

Εχεις μυωπία??
Και αν έχεις έχεις πολύ???
Γιατι και εγώ έχω 0,5 από το ένα μάτι και δεν με είπε τίποτα ακομα

Έχω μυωπία αλλά όχι πολύ !απλα δακρύζει το ένα μάτι χωρίς αιτία τσούξιμο πόνο κλπ και μου είπε είναι καλό να πάω να το δω! Επίσης κόβω τα χάπια για τις συσπάσεις την Πέμπτη και ένα άγχος το έχω αλλά μπαίνω και 35 εβδομάδα πρώτα ο θεός άρα βλέπουμε! Στον γιο μ πάλι είχα μυωπία αλλά δεν είχα κανένα θέμα με τον τοκετό !φιλη μου με 3 και 4 μυωπία γέννησε φυσιολογικά τι να πω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Doritoula11 είπε:

Έχω μυωπία αλλά όχι πολύ !απλα δακρύζει το ένα μάτι χωρίς αιτία τσούξιμο πόνο κλπ και μου είπε είναι καλό να πάω να το δω! Επίσης κόβω τα χάπια για τις συσπάσεις την Πέμπτη και ένα άγχος το έχω αλλά μπαίνω και 35 εβδομάδα πρώτα ο θεός άρα βλέπουμε! Στον γιο μ πάλι είχα μυωπία αλλά δεν είχα κανένα θέμα με τον τοκετό !φιλη μου με 3 και 4 μυωπία γέννησε φυσιολογικά τι να πω !

Μάλλον πρέπει να πάω να το δω και εγώ για να είμαι σίγουρη πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στην γεννά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Έχω μυωπία αλλά όχι πολύ !απλα δακρύζει το ένα μάτι χωρίς αιτία τσούξιμο πόνο κλπ και μου είπε είναι καλό να πάω να το δω! Επίσης κόβω τα χάπια για τις συσπάσεις την Πέμπτη και ένα άγχος το έχω αλλά μπαίνω και 35 εβδομάδα πρώτα ο θεός άρα βλέπουμε! Στον γιο μ πάλι είχα μυωπία αλλά δεν είχα κανένα θέμα με τον τοκετό !φιλη μου με 3 και 4 μυωπία γέννησε φυσιολογικά τι να πω !

Και εγώ σήμερα θα πάω στον οφθαλμίατρο, ελπίζω να μην μου βγάλει κάτι. Η αδερφή μου που έχει μεγάλη μυωπία μια χαρά φυσιολογικά γέννησε, απλά της έλεγαν στις εξωθησεις να έχει κλειστά τα μάτια της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Και εγώ σήμερα θα πάω στον οφθαλμίατρο, ελπίζω να μην μου βγάλει κάτι. Η αδερφή μου που έχει μεγάλη μυωπία μια χαρά φυσιολογικά γέννησε, απλά της έλεγαν στις εξωθησεις να έχει κλειστά τα μάτια της 

Αααα αυτό με τα μάτια κλειστά δεν το είχα ακούσει

Ειδες αν ο γιατρός είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Και εγώ σήμερα θα πάω στον οφθαλμίατρο, ελπίζω να μην μου βγάλει κάτι. Η αδερφή μου που έχει μεγάλη μυωπία μια χαρά φυσιολογικά γέννησε, απλά της έλεγαν στις εξωθησεις να έχει κλειστά τα μάτια της 

Το έψαξα πολύ γτ άρχισα να βλέπω θολά πήγα και κλινική χθες να μου κάνουν τεστ προεκλαμψία δόξα τον θεό τίποτα!αλλα με το καλό θα πάω και οφθαλμίατρο!εγγ σας λέω από το δάκρυ λέω δεν μ αρέσει πολύ και μου λέει πας οφθαλμίατρο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Doritoula11 είπε:

Το έψαξα πολύ γτ άρχισα να βλέπω θολά πήγα και κλινική χθες να μου κάνουν τεστ προεκλαμψία δόξα τον θεό τίποτα!αλλα με το καλό θα πάω και οφθαλμίατρο!εγγ σας λέω από το δάκρυ λέω δεν μ αρέσει πολύ και μου λέει πας οφθαλμίατρο ! 

Δάκρυζε συχνά η μια φορά την βδομάδα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η 1994Μαρια είπε:

Δάκρυζε συχνά η μια φορά την βδομάδα???

Έχει εδώ και δυο μέρες με ενοχλεί κάπως ! Θα το ψάξω όταν αποκλείω κάτι ηρεμώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Έχει εδώ και δυο μέρες με ενοχλεί κάπως ! Θα το ψάξω όταν αποκλείω κάτι ηρεμώ!

Πρέπει μα ρωτήσω την γιατρό μου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Κορίτσια ποια από εσάς θα πάρει μαία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Αααα αυτό με τα μάτια κλειστά δεν το είχα ακούσει

Ειδες αν ο γιατρός είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετου

Σε δημόσιο νοσοκομείο γέννησε, χωρίς να έχει συγκεκριμένο γιατρό.

Μαία για τον τοκετό δεν θα πάρω, θα καλέσω μια κοπέλα αν χρειαστεί στην κλινική για τον θηλασμό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stardust_83 είπε:

Σε δημόσιο νοσοκομείο γέννησε, χωρίς να έχει συγκεκριμένο γιατρό. 

Τρομερό μπράβο υπάρχουν και καλοί γιατροί τελικά 👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η 1994Μαρια είπε:

Τρομερό μπράβο υπάρχουν και καλοί γιατροί τελικά 👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼

Εδώ Γερμανία κορίτσια μόνο μαίες ξεγεννάμε!γυναικολογος υπάρχει μόνο για επίβλεψη!ευτυχως η κλινική που θα γεννήσω με το καλό είναι 10 λεπτά από το σπίτι άρα λέω τον Γιάννη και τα νερά να σπάσουν θα προλάβω αλλά μάλλον χώρις επισκληρίδειο! Πολλές σκέψεις όσο πλησιάσει ο καιρός !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Εδώ Γερμανία κορίτσια μόνο μαίες ξεγεννάμε!γυναικολογος υπάρχει μόνο για επίβλεψη!ευτυχως η κλινική που θα γεννήσω με το καλό είναι 10 λεπτά από το σπίτι άρα λέω τον Γιάννη και τα νερά να σπάσουν θα προλάβω αλλά μάλλον χώρις επισκληρίδειο! Πολλές σκέψεις όσο πλησιάσει ο καιρός !

Και εγώ σκέφτομαι για χωρίς επισκληρίδειο τώρα θα δείξει εκείνη την ωρα

Εγω Ελλάδα που ρώτησα για μαία 700€ με ειπε

Μου φάνηκαν παρά πολλά τα λεφτά κορίτσια για μια μαία η Γυναικολογος μου θέλει 900€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Και εγώ σκέφτομαι για χωρίς επισκληρίδειο τώρα θα δείξει εκείνη την ωρα

Εγω Ελλάδα που ρώτησα για μαία 700€ με ειπε

Μου φάνηκαν παρά πολλά τα λεφτά κορίτσια για μια μαία η Γυναικολογος μου θέλει 900€

Φυσικά είναι πολλά αλλά γτ να πληρώσεις μαία;στο γέννεσις δεν θα πας πρώτα π θεός; Έμενα ήταν μέσα ο γιατρός μ και δυο μαίες ! Ο τοκετός μόνο την αμοιβή του γιατρού μου κόστισε και στο δωμάτιο συν ο αναισθησιολόγος και ο νεογνό λόγος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Φυσικά είναι πολλά αλλά γτ να πληρώσεις μαία;στο γέννεσις δεν θα πας πρώτα π θεός; Έμενα ήταν μέσα ο γιατρός μ και δυο μαίες ! Ο τοκετός μόνο την αμοιβή του γιατρού μου κόστισε και στο δωμάτιο συν ο αναισθησιολόγος και ο νεογνό λόγος 

Ναι στο γένεσις θα πάω αλλα θα ήθελα βοήθεια για τον θηλασμό βοηθάνε οι μαίες εκει στον θηλασμό???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η 1994Μαρια είπε:

Ναι στο γένεσις θα πάω αλλα θα ήθελα βοήθεια για τον θηλασμό βοηθάνε οι μαίες εκει στον θηλασμό???

Κοιτά επειδή ήμουν καιρό μέσα είχα γνωρίσει την κοπέλα μαία που κανεο επίδειξη να στο πω τα προϊόντα της medela! Όποτε εκείνη με βοήθησε γενικά δεν θα έλεγα ότι βοηθανε παρά πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Κορίτσια ποια από εσάς θα πάρει μαία??

 Εγώ θα γεννήσω υποχρεωτικά με καισαρική και σκέφτομαι να πάρω μετά στο δωμάτιο για να με βοηθήσει με το θηλασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Κοιτά επειδή ήμουν καιρό μέσα είχα γνωρίσει την κοπέλα μαία που κανεο επίδειξη να στο πω τα προϊόντα της medela! Όποτε εκείνη με βοήθησε γενικά δεν θα έλεγα ότι βοηθανε παρά πολύ!

Και να πω πως θα δώσω 700 € για να έρθει για να με βοηθήσει για τον θηλασμό πολλά μου φαίνονται τα λεφτά και εγώ είμαι και άνεργη μόνο ο σύζυγος δουλεύει δεν περισσεύουν τα άτιμα τα €

Ισως πω καμία από μέσα αν θέλει να μου δείξει μετά την βάρδια της και να της δώσω 200€ από καμία ώρα 3 ημέρες θα είμαι εκει από μια ώρα την ημέρα καλά νομίζω πως θα ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Και να πω πως θα δώσω 700 € για να έρθει για να με βοηθήσει για τον θηλασμό πολλά μου φαίνονται τα λεφτά και εγώ είμαι και άνεργη μόνο ο σύζυγος δουλεύει δεν περισσεύουν τα άτιμα τα €

Ισως πω καμία από μέσα αν θέλει να μου δείξει μετά την βάρδια της και να της δώσω 200€ από καμία ώρα 3 ημέρες θα είμαι εκει από μια ώρα την ημέρα καλά νομίζω πως θα ειναι

Δεν περισσεύουν το ξέρω το μόνο καλό της Γερμανίας είναι ότι δεν πληρώσεις κάτι! Απλά γνώμη μ ναι έτσι είναι καλή ιδέα όπως το σκέφτηκες !το είπα και χθες σαν πρόωρο ο Νεκτάριος βοήθησε πολύ π θηλασμός αλλά με ψευδό θηλές για εμένα γτ δεν είχα θηλή !θελει υπομονή αλλά άπαξ και αρπάξει μια φορά μετά μην το φοβάσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...