Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Αχχχχ με το καλο πλησιάζει ο καιρος που θα τα πάρουμε αγκαλιά τα μωράκια μας 
Εγω είμαι 32+3 και έχω ετοιμάσει και την βαλίτσα μου είμαι στην αναμονή τωρα

Πολυ χαίρομαι που φτάνουμε στο τέλος και ακόμη περισσότερο χαίρομαι για εσένα που πάνε όλα πολύ καλά 🥰🥰🥰🥰

Κορίτσι μου πολύ καλά τα νέα σου με τη μπεμπα! Εσυ τα έχεις κάνει όλα βλέπω! Μπράβο σου! Εγώ ξεκίνησα λίγο τη βαλίτσα να γράφω τι θέλω να πάρω κ να πλύνω το ΣΚ τα νυχτικα μου κ ρούχα του μωρού για να τα βάλω μέσα. Τα αλλά του ρούχα δν θα τα πλύνω ακόμη μέχρι να έρθει η ντουλάπα κ η κούνια ,που πρώτα ο θεός το άλλο ΣΚ θα έρθουν. Τα τελευταία ψώνια που θα κανω αφού είναι έτοιμο το δωμάτιο είναι η μπανιέρα του κ η αλλαξιερα ,ο θερμαντήρας για το γάλα,τα μπιμπερο κ πιπιλες. Εγώ ως φαρμακοποιός εχω τα πάντα στο σπιτι από οινόπνευμα ,betadine κ ότι άλλο θες 🤪 το μόνο που θα πάρω θα είναι οι αμπούλες φυσιολογικού όρου . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου πολύ καλά τα νέα σου με τη μπεμπα! Εσυ τα έχεις κάνει όλα βλέπω! Μπράβο σου! Εγώ ξεκίνησα λίγο τη βαλίτσα να γράφω τι θέλω να πάρω κ να πλύνω το ΣΚ τα νυχτικα μου κ ρούχα του μωρού για να τα βάλω μέσα. Τα αλλά του ρούχα δν θα τα πλύνω ακόμη μέχρι να έρθει η ντουλάπα κ η κούνια ,που πρώτα ο θεός το άλλο ΣΚ θα έρθουν. Τα τελευταία ψώνια που θα κανω αφού είναι έτοιμο το δωμάτιο είναι η μπανιέρα του κ η αλλαξιερα ,ο θερμαντήρας για το γάλα,τα μπιμπερο κ πιπιλες. Εγώ ως φαρμακοποιός εχω τα πάντα στο σπιτι από οινόπνευμα ,betadine κ ότι άλλο θες 🤪 το μόνο που θα πάρω θα είναι οι αμπούλες φυσιολογικού όρου . 

Ααααα είμαι έτοιμη για όλα και αμπούλες πήρα και θερμόμετρο χαχαχαχα

Μάλλον βιάζομαι λίγο 🤪🤪🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πήγα είδα την μπέμπα μια χαρά είναι ο τράχηλος μου δεν έχει ανοίξει καθόλου είμαστε 2κιλα μεγαλώνει έχει πάρει θέση και σε 3 εβδομάδες θα πάμε να μας ξαναδει

Ήθελα να σας ρωτήσω στον ομφαλό του μωρού βάζουμε Betadine η καθαρό οινόπνευμα????

Τέλεια και τα δικά σου νέα! Όπως είπαν τα κορίτσια,  καθαρό οινόπνευμα με γαζούλα αποστειρωμένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Ααααα είμαι έτοιμη για όλα και αμπούλες πήρα και θερμόμετρο χαχαχαχα

Μάλλον βιάζομαι λίγο 🤪🤪🤪🤪

Το θέμα είναι η τακτοποίηση όλων αυτών που πήραμε . Εγώ αυτό σκέφτομαι Γτ κ με την κοιλιά τούρλα δν μπορώ να κάνω κ πολλές δουλειές. Νυστάζω κ περισσότερο τώρα τελευταία κ δν έχω πολλές αντοχές ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Doritoula11 είπε:

Κοιτά επειδή εμένα είχε κάτσει και στην μονάδα το μωρό μ είχαν πει από εκεί καθαρό οινόπνευμα!εγω σήμερα κορίτσι μπήκα 34 εβδομάδα και ακόμη δεν το πιστεύω σε μια εβδομάδα πρώτα ο θεός έχουμε ραντεβού κ στο νοσοκομείο να δούμε πως θα κινηθούμε από δω και πέρα !

Άντε λίγο λίγο περνάνε οι μέρες! Λογικά θα είσαι η πρώτη που θα υποδεχτεί το μωράκι της!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Σήμερα έβαλα το πρώτο πλυντήριο με μωρουδιακα. Έχω ακόμη ένα και κάποια για χέρι. Στο σιδέρωμα θα με βοηθήσει η πεθερά μου. Θα κάνω και την βαλίτσα αυτές τις μέρες.

Χθες πήγα και παρέλαβα την κούνια, δεν την έχω στήσει ακόμη γιατί αρχές με μέσα Οκτωβρίου θα κάνω γενική και θα στρώσω χαλιά. Εδώ κρυώνει γρήγορα ο καιρός, χθες φόρεσα λεπτή χειμερινή πιτζάμα. Αυτές τις μέρες περιμένω και το καρότσι και είμαι έτοιμη.

Για οινόπνευμα κορίτσια ψάξτε καθαρό φυτικής προέλευσης αν μπορείτε να βρείτε. Είναι λίγο τσιμπημενο αλλά χαλάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα και εγώ χθες για το doppler είδαμε τη μπέμπα μας και είναι 1890 κιλά όλα καλά μας είπε η γιατρός τώρα στις 5 θα πάμε πάλι στο γιατρό!εσείς που κάνατε doppler σας ανέφερε σε θέση κατάταξης το κατατάσσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η troia είπε:

Τι ακριβώς κάνει το σπαθόλαδο;

Εγω το πήρα γιατί λένε ότι βοηθάει στο συγκαμα του μωρό αλλά και βρεφικό μασάζ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πήγα είδα την μπέμπα μια χαρά είναι ο τράχηλος μου δεν έχει ανοίξει καθόλου είμαστε 2κιλα μεγαλώνει έχει πάρει θέση και σε 3 εβδομάδες θα πάμε να μας ξαναδει

Ήθελα να σας ρωτήσω στον ομφαλό του μωρού βάζουμε Betadine η καθαρό οινόπνευμα????

Πολύ καλά τα νέα της μπέμπας σου!πλησιάζει ο καιρός να πάρουμε τα αγγελούδια μας αγκαλιά!🍭🌺❤️

Καθαρο οινόπνευμα κοπέλα μου να πάρεις και μπράβο σου που τα έχεις όλα έτοιμα!😀👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lenia1983 είπε:

Πολύ καλά τα νέα της μπέμπας σου!πλησιάζει ο καιρός να πάρουμε τα αγγελούδια μας αγκαλιά!🍭🌺❤️

Καθαρο οινόπνευμα κοπέλα μου να πάρεις και μπράβο σου που τα έχεις όλα έτοιμα!😀👏

Ίσος είμαι βιαστικία🤪🤪🤪

Θα πάω να πάρω καθαρό ινόπνευμα όποτε

Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν μου έδωσε 3D φωτογραφία 😔😔😔

Αχχχχ πως και πως περιμένω να την πάρω αγκαλίτσα

Φαντάζομαι όλες μια από τα ίδια είμαστε ειδικά για εμάς που είναι το πρώτο μας παιδάκι😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Ίσος είμαι βιαστικία🤪🤪🤪

Θα πάω να πάρω καθαρό ινόπνευμα όποτε

Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν μου έδωσε 3D φωτογραφία 😔😔😔

Αχχχχ πως και πως περιμένω να την πάρω αγκαλίτσα

Φαντάζομαι όλες μια από τα ίδια είμαστε ειδικά για εμάς που είναι το πρώτο μας παιδάκι😍😍😍😍

Ναι όπως το είπες ειδικά για εμάς που είναι το πρώτο μας παιδάκι!Υπομονή και σε λίγο καιρό θα τα πάρουμε αγκαλίτσα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι όπως το είπες ειδικά για εμάς που είναι το πρώτο μας παιδάκι!Υπομονή και σε λίγο καιρό θα τα πάρουμε αγκαλίτσα μας!

Λίγο μας έμεινε φτάσαμε στο τέλος 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Λίγο μας έμεινε φτάσαμε στο τέλος 🥰🥰🥰

Περναει πολύ γρήγορα ο καιρός τελικά!Να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος για όλες μας!🙏🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Περναει πολύ γρήγορα ο καιρός τελικά!Να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος για όλες μας!🙏🙂

Έτσι όπως τα λες για όλες τις κοπέλες να πάνε όλα τέλεια 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια πήγα και εγώ χθες για το doppler είδαμε τη μπέμπα μας και είναι 1890 κιλά όλα καλά μας είπε η γιατρός τώρα στις 5 θα πάμε πάλι στο γιατρό!εσείς που κάνατε doppler σας ανέφερε σε θέση κατάταξης το κατατάσσει;

Όταν λες θέση κατάταξης τι εννοείς;

@1994Μαριασε εξέτασε και κολπικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Όταν λες θέση κατάταξης τι εννοείς;

@1994Μαριασε εξέτασε και κολπικά;

Ναι και εμένα με έκανε εντύπωση αλλά με τον υπέρηχο όχι με το χέρι που το κάνουν στην γεννά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια πήγα και εγώ χθες για το doppler είδαμε τη μπέμπα μας και είναι 1890 κιλά όλα καλά μας είπε η γιατρός τώρα στις 5 θα πάμε πάλι στο γιατρό!εσείς που κάνατε doppler σας ανέφερε σε θέση κατάταξης το κατατάσσει;

Μια χαρά η μπεμπα σας κορίτσι μου ; Στη γιατρος σου έκανες το ντοπλερ; Ποσό βδομαδων είσαι τωρα; Μου φαίνεται μόνο εμένα μου το έκλεισε ο εμβρυολογος πιο αργά το ντοπλερ. Εγώ θα πάω τη Δευτέρα που θα είμαι 32+1 . Να ρωτήσω εσάς σας ζήτησαν την καμπύλη ζαχαρου στο ντοπλερ Γτ εμένα με πήρε χθες η γραμματέας του εμβρυολογου κ μου είπε να παρω τα αποτελέσματα της καμπύλης μαζί μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Μια χαρά η μπεμπα σας κορίτσι μου ; Στη γιατρος σου έκανες το ντοπλερ; Ποσό βδομαδων είσαι τωρα; Μου φαίνεται μόνο εμένα μου το έκλεισε ο εμβρυολογος πιο αργά το ντοπλερ. Εγώ θα πάω τη Δευτέρα που θα είμαι 32+1 . Να ρωτήσω εσάς σας ζήτησαν την καμπύλη ζαχαρου στο ντοπλερ Γτ εμένα με πήρε χθες η γραμματέας του εμβρυολογου κ μου είπε να παρω τα αποτελέσματα της καμπύλης μαζί μου. 

Αν είναι παθολογική πρέπει να το αναφέρεις. Εμένα μου το είπε η γυναικολόγος μου. Τώρα τι να πω, μάλλον και αυτό εξαρτάται από τον γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Μια χαρά η μπεμπα σας κορίτσι μου ; Στη γιατρος σου έκανες το ντοπλερ; Ποσό βδομαδων είσαι τωρα; Μου φαίνεται μόνο εμένα μου το έκλεισε ο εμβρυολογος πιο αργά το ντοπλερ. Εγώ θα πάω τη Δευτέρα που θα είμαι 32+1 . Να ρωτήσω εσάς σας ζήτησαν την καμπύλη ζαχαρου στο ντοπλερ Γτ εμένα με πήρε χθες η γραμματέας του εμβρυολογου κ μου είπε να παρω τα αποτελέσματα της καμπύλης μαζί μου. 

Οχι κορίτσι μου πήγα σε εμβρυολογο 32+1χθες που την έκανα!Όταν πήρα να κλείσω το ραντεβού με ρώτησε πώς ήταν τα αποτελέσματα της καμπύλης αλλά δε μου τα ζήτησε τώρα που πήγα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Όταν λες θέση κατάταξης τι εννοείς;

@1994Μαριασε εξέτασε και κολπικά;

Δε ξέρω και εγώ για αυτό ρωτάω αν ξέρει καμία κοπέλα!🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Δε ξέρω και εγώ για αυτό ρωτάω αν ξέρει καμία κοπέλα!🤔

Νομιζω που βρίσκεται στον μέσο όρο σε ποια εκατοστιαία θέση σε σχέση με έμβρυα των ίδιων εβδομάδων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Νομιζω που βρίσκεται στον μέσο όρο σε ποια εκατοστιαία θέση σε σχέση με έμβρυα των ίδιων εβδομάδων 

Δεν μου το εξήγησε και μέχρι να πάω στο γιατρό μου θα σκάσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Δεν μου το εξήγησε και μέχρι να πάω στο γιατρό μου θα σκάσω!!!

Σαν την καμπύλη ανάπτυξης που λένε που θα πάμε αργότερα στον παιδίατρο! Πχ είναι μέσα στον μέσο όρο η είναι μεγαλύτερο η είναι μικρότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Σαν την καμπύλη ανάπτυξης που λένε που θα πάμε αργότερα στον παιδίατρο! Πχ είναι μέσα στον μέσο όρο η είναι μεγαλύτερο η είναι μικρότερο 

37% λέει το δικό μου αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Αν είναι παθολογική πρέπει να το αναφέρεις. Εμένα μου το είπε η γυναικολόγος μου. Τώρα τι να πω, μάλλον και αυτό εξαρτάται από τον γιατρό.

Ααα οκ τότε μάλλον το ζητάνε όλοι οι εμβρυολογοι. Κ να μη το ζητούσε θα του το ανέφερα έτσι κ αλλιώς . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...