Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Σίγουρα οι επισκέψεις εξαρτώνται απο κάθε γιατρό  αλλά το σύνηθες πάντως στις επισκέψεις είναι να βλέπει την εγκυμονούσα ανά δύο βδομάδες στον 8ο κ ανά μία εβδομάδα με το που μπει στον 9ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 39 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Σίγουρα οι επισκέψεις εξαρτώνται απο κάθε γιατρό  αλλά το σύνηθες πάντως στις επισκέψεις είναι να βλέπει την εγκυμονούσα ανά δύο βδομάδες στον 8ο κ ανά μία εβδομάδα με το που μπει στον 9ο.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι δεδομένο. Ανάλογα με την περίπτωση εξατομικεύεται και το εύρος των επισκέψεων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πώς είστε; Σήμερα κοιμήθηκα τέλεια μπορώ να πω!!! Όπως ξάπλωσα, έτσι κ ξύπνησα..😛

@Stardust_83 δεδομένο δεν είναι τίποτα κορίτσι μου. Κάθε γιατρός κάνει ότι πιστεύει..  Το έχουμε δει κ με τις εξετάσεις κ με το σεξ κ με διάφορα άλλα πράγματα.. Το τι συνηθίζεται ανέφερα κατά τους τελευταίους δύο μήνες της κύησης άσχετα αν υπάρχει κάποιο θέμα ή όχι. Οι περισσότερες γυναικολόγοι πάντως παρακολουθούν την εγκυουλα όπως προανέφερα.. κ από προσωπική εμπειρία μιλάω, κ από συζητήσεις με φίλες που έχουν γεννήσει κ με μια απλή αναζήτηση στο Google μπορούμε να το δούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πώς είστε; Σήμερα κοιμήθηκα τέλεια μπορώ να πω!!! Όπως ξάπλωσα, έτσι κ ξύπνησα..😛

@Stardust_83 δεδομένο δεν είναι τίποτα κορίτσι μου. Κάθε γιατρός κάνει ότι πιστεύει..  Το έχουμε δει κ με τις εξετάσεις κ με το σεξ κ με διάφορα άλλα πράγματα.. Το τι συνηθίζεται ανέφερα κατά τους τελευταίους δύο μήνες της κύησης άσχετα αν υπάρχει κάποιο θέμα ή όχι. Οι περισσότερες γυναικολόγοι πάντως παρακολουθούν την εγκυουλα όπως προανέφερα.. κ από προσωπική εμπειρία μιλάω, κ από συζητήσεις με φίλες που έχουν γεννήσει κ με μια απλή αναζήτηση στο Google μπορούμε να το δούμε.. 

Καλημέρα. Φρεσκαδουρα δλδ ξύπνησες, μια χαρά! Σημασία έχει να είμαστε καλά εμείς και τα μωράκια μας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Φρεσκαδουρα δλδ ξύπνησες, μια χαρά! Σημασία έχει να είμαστε καλά εμείς και τα μωράκια μας 😊

Ναι ναι!!! Πάνω απ' όλα!!! Άλλος άνθρωπος.. Αφού λέω να πάω κ μια βόλτα στο McArthur κιόλας να ψωνίσω τίποτα.. 😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες!! Εγώ κοιμήθηκα με πονοκέφαλο και νεύρα γιατί με έχουν ταράξει οι σκνιπες!!! Τι κακό κι αυτό... νόμιζα μόνο στην Κύπρο είχα τέτοια θέματα αλλά τελικά κι εδώ τα ίδια... άργησα να κοιμηθώ γιατί ξινομουν παντού! Τελικά κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος αλλά και στα όνειρά μου νεύρα είχα!🤣🤣🤣 ζοριστηκα πολύ να ξυπνήσω... ευτυχώς είχα ετοιμάσει αποβραδις το κολατσιό για τα αγόρια, οπότε μπόρεσα να χουζουρεψω λίγα λεπτά...

Αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρνω και με ένα νεογέννητο στο σπίτι.... χρειάζομαι ένα 2ωρο τουλάχιστον με τα μαθήματα του μεγάλου μου κάθε απόγευμα,  θα το βρίσκω ή θα είμαι κομμάτια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες!! Εγώ κοιμήθηκα με πονοκέφαλο και νεύρα γιατί με έχουν ταράξει οι σκνιπες!!! Τι κακό κι αυτό... νόμιζα μόνο στην Κύπρο είχα τέτοια θέματα αλλά τελικά κι εδώ τα ίδια... άργησα να κοιμηθώ γιατί ξινομουν παντού! Τελικά κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος αλλά και στα όνειρά μου νεύρα είχα!🤣🤣🤣 ζοριστηκα πολύ να ξυπνήσω... ευτυχώς είχα ετοιμάσει αποβραδις το κολατσιό για τα αγόρια, οπότε μπόρεσα να χουζουρεψω λίγα λεπτά...

Αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρνω και με ένα νεογέννητο στο σπίτι.... χρειάζομαι ένα 2ωρο τουλάχιστον με τα μαθήματα του μεγάλου μου κάθε απόγευμα,  θα το βρίσκω ή θα είμαι κομμάτια....

Πω πω καλή δύναμη...όντως με τα διαβάσματα πολύ ζόρι....Το βλέπω από τον ανιψιό μου...υπομονή...

Τον πρωτο καιρό σίγουρα θα δυσκολευτείς αλλά μετά νομίζω όλες βρίσκουμε τους ρυθμούς μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Πω πω καλή δύναμη...όντως με τα διαβάσματα πολύ ζόρι....Το βλέπω από τον ανιψιό μου...υπομονή...

Τον πρωτο καιρό σίγουρα θα δυσκολευτείς αλλά μετά νομίζω όλες βρίσκουμε τους ρυθμούς μας...

Καλή δύναμη ακριβώς! Δεν ξέρω πως μπορεί να είναι αλλά και εγώ με τον νεκταριο που είναι σχεδόν δυο πιστεύω αρχικά θα δυσκολευτώ απλά επειδή είμαι σε αδρανεία αρκετό καιρό πρώτα ο θεός μετά πιστεύω θα θα κάνω όλα με μεγαλύτερη ευχαρίστηση! Το θυμάμαι και από την πρώτη εγκυμοσύνη δεν χρειάστηκα βοήθεια από κανέναν με ένα πρόωρακι δεν ήταν εύκολο αλλά το πάλεψα είχα πολύ ενέργεια και ανυπομονησία για όλα  αυτά και με βοήθησε! Ως δασκάλα θα σου πω ότι το δυωρο είναι ιδανικό ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες!! Εγώ κοιμήθηκα με πονοκέφαλο και νεύρα γιατί με έχουν ταράξει οι σκνιπες!!! Τι κακό κι αυτό... νόμιζα μόνο στην Κύπρο είχα τέτοια θέματα αλλά τελικά κι εδώ τα ίδια... άργησα να κοιμηθώ γιατί ξινομουν παντού! Τελικά κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος αλλά και στα όνειρά μου νεύρα είχα!🤣🤣🤣 ζοριστηκα πολύ να ξυπνήσω... ευτυχώς είχα ετοιμάσει αποβραδις το κολατσιό για τα αγόρια, οπότε μπόρεσα να χουζουρεψω λίγα λεπτά...

Αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρνω και με ένα νεογέννητο στο σπίτι.... χρειάζομαι ένα 2ωρο τουλάχιστον με τα μαθήματα του μεγάλου μου κάθε απόγευμα,  θα το βρίσκω ή θα είμαι κομμάτια....

Ααα... Από κουνούπια έχουμε μπόλικα εδώ.. εμένα για ένα περίεργο λόγο φέτος με τσίμπησαν πάρα πολύ λίγα ενώ συνήθως με κάνουν σουρωτηρι.. 

Τι τάξη πηγαίνει ο γιος σου; ο δικός μου πηγαίνει Τετάρτη φέτος αλλά από πέρσυ τον έχω βάλει να διαβάζει μόνος του κ έρχεται μόνο για απορίες κ εξέταση.. δε γίνεται αλλιώς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Ααα... Από κουνούπια έχουμε μπόλικα εδώ.. εμένα για ένα περίεργο λόγο φέτος με τσίμπησαν πάρα πολύ λίγα ενώ συνήθως με κάνουν σουρωτηρι.. 

Τι τάξη πηγαίνει ο γιος σου; ο δικός μου πηγαίνει Τετάρτη φέτος αλλά από πέρσυ τον έχω βάλει να διαβάζει μόνος του κ έρχεται μόνο για απορίες κ εξέταση.. δε γίνεται αλλιώς.. 

Στο χωριό που μένω καλλιεργούνται ρύζια, οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται από κουνούπια, είναι κομαντα! Και φυσικά με τσιμπάνε αλύπητα και πάνω από ρούχα.

Κορίτσια έχει πει σε καμία ο/η γιατρός της να αρχίσει περπάτημα, ασκήσεις με μπάλα κλπ ή όταν μπούμε στον μήνα μας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Ααα... Από κουνούπια έχουμε μπόλικα εδώ.. εμένα για ένα περίεργο λόγο φέτος με τσίμπησαν πάρα πολύ λίγα ενώ συνήθως με κάνουν σουρωτηρι.. 

Τι τάξη πηγαίνει ο γιος σου; ο δικός μου πηγαίνει Τετάρτη φέτος αλλά από πέρσυ τον έχω βάλει να διαβάζει μόνος του κ έρχεται μόνο για απορίες κ εξέταση.. δε γίνεται αλλιώς.. 

Πέμπτη Δημοτικού φέτος! Το θέμα είναι ότι ήρθαμε από Κύπρο και είμαι πρώτη φορά που πάει σχολείο στην Ελλάδα,  υπάρχουν διαφορές στην ύλη αλλά και στον τρόπο που λειτουργούν.  Π.χ. στην Κύπρο είχαν όλα τα βιβλία και τετράδια στο σχολείο και έφερναν μόνο αυτά που έπρεπε να μελετήσουν, επίσης είχαν ένα σχολικό ημερολόγιο στο οποίο έγραφαν όλα τα μαθήματα που είχαν για το σπίτι, καθώς και οτιδήποτε σε ανακοίνωση που έπρεπε να θυμούνται. Τώρα μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω βιβλία και τετράδια για να δω τι έχουν για το σπίτι.  Άλλο ένα ωραίο που είχαμε στην Κύπρο, είναι ομάδα στο Viber με όλους τους γονείς και δασκάλους και οτιδήποτε προέκυπτε, μπορούσαμε να συνεννοηθούμε είτε με όλη την ομάδα, είτε με συγκεκριμένο δάσκαλο ή γονιό (π.χ. τα μαθήματα όταν λείπει το παιδί). Τώρα μου φαίνονται όλα χαώδη! Ούτε το τηλέφωνο της δασκάλας δεν έχω ακόμα,  μάλλον πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο σχολείο αύριο για να βρούμε άκρη. Υπάρχουν πράγματα που δεν έχει μάθει στην Κύπρο στα μαθηματικά και δυσκολεύομαι να του τα εξηγήσω εγώ εφόσον δεν ξέρω ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος.  Πανικός! 😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Στο χωριό που μένω καλλιεργούνται ρύζια, οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται από κουνούπια, είναι κομαντα! Και φυσικά με τσιμπάνε αλύπητα και πάνω από ρούχα.

Κορίτσια έχει πει σε καμία ο/η γιατρός της να αρχίσει περπάτημα, ασκήσεις με μπάλα κλπ ή όταν μπούμε στον μήνα μας;

Το περπάτημα χωρίς να είμαι κ σίγουρη το ξεκινάς στον 9ο σε περίπτωση που δεν είναι ψηλά το μωρό. Εγω έτσι έκανα στον γιο μου.. όχι ότι κατέβηκε βέβαια.. 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Πέμπτη Δημοτικού φέτος! Το θέμα είναι ότι ήρθαμε από Κύπρο και είμαι πρώτη φορά που πάει σχολείο στην Ελλάδα,  υπάρχουν διαφορές στην ύλη αλλά και στον τρόπο που λειτουργούν.  Π.χ. στην Κύπρο είχαν όλα τα βιβλία και τετράδια στο σχολείο και έφερναν μόνο αυτά που έπρεπε να μελετήσουν, επίσης είχαν ένα σχολικό ημερολόγιο στο οποίο έγραφαν όλα τα μαθήματα που είχαν για το σπίτι, καθώς και οτιδήποτε σε ανακοίνωση που έπρεπε να θυμούνται. Τώρα μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω βιβλία και τετράδια για να δω τι έχουν για το σπίτι.  Άλλο ένα ωραίο που είχαμε στην Κύπρο, είναι ομάδα στο Viber με όλους τους γονείς και δασκάλους και οτιδήποτε προέκυπτε, μπορούσαμε να συνεννοηθούμε είτε με όλη την ομάδα, είτε με συγκεκριμένο δάσκαλο ή γονιό (π.χ. τα μαθήματα όταν λείπει το παιδί). Τώρα μου φαίνονται όλα χαώδη! Ούτε το τηλέφωνο της δασκάλας δεν έχω ακόμα,  μάλλον πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο σχολείο αύριο για να βρούμε άκρη. Υπάρχουν πράγματα που δεν έχει μάθει στην Κύπρο στα μαθηματικά και δυσκολεύομαι να του τα εξηγήσω εγώ εφόσον δεν ξέρω ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος.  Πανικός! 😅😅😅

Κατάλαβα... Με το δίκιο σου... Εμείς με τις υπόλοιπες μαμάδες έχουμε ομάδα στο Viber απο την πρώτη δημοτικού κ επικοινωνούμε για ότι χρειαστεί. Πες του να έχει ένα πρόχειρο τετράδιο κ σε κάθε μάθημα να σημειώνει τι έχουν για διάβασμα σε περίπτωση που τα ξεχνάει.. είναι και σε τι δάσκαλο θα πέσεις δυστυχώς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Στο χωριό που μένω καλλιεργούνται ρύζια, οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται από κουνούπια, είναι κομαντα! Και φυσικά με τσιμπάνε αλύπητα και πάνω από ρούχα.

Κορίτσια έχει πει σε καμία ο/η γιατρός της να αρχίσει περπάτημα, ασκήσεις με μπάλα κλπ ή όταν μπούμε στον μήνα μας;

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εμένα πάντως ο γιατρος μου από την αρχή της εγκυμοσυνης μου έχει πει να περπατάω έστω ένα μισάωρο. Το περπάτημα γενικά κάνει καλό στην υγεία της εγκύου ,δν είναι τόσο για να γυρίσει πχ το μωρό κ να έρθει πιο γρήγορα ο τοκετός. Απλά βοηθάει να έχεις πιο εύκολο κ ανώδυνο  τοκετό . Γνωστή μου που έκανε γιόγκα για εγκυους από τον 5ο μήνα συν περπάτημα έφτασε 40 βδομαδες κ πήγε με πρόκληση Γτ κ το μωρό δν ήταν τελειως γυρισμένο με το κεφάλι προς τα κάτω. Ευτυχως ομως γέννησε φυσιολογικα κ σχετικά εύκολα (ισως η γυμναστική να βοήθησε κ γέννησε εύκολα) Για ασκήσεις με μπάλα εμένα δν μου είπε τπτ Γτ ακόμα πιστεύω είναι νωρίς. Αυτές τις κανείς μετά τις 36 εβδομάδες για να βοηθήσουν κ  πάλι στον τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εμένα πάντως ο γιατρος μου από την αρχή της εγκυμοσυνης μου έχει πει να περπατάω έστω ένα μισάωρο. Το περπάτημα γενικά κάνει καλό στην υγεία της εγκύου ,δν είναι τόσο για να γυρίσει πχ το μωρό κ να έρθει πιο γρήγορα ο τοκετός. Απλά βοηθάει να έχεις πιο εύκολο κ ανώδυνο  τοκετό . Γνωστή μου που έκανε γιόγκα για εγκυους από τον 5ο μήνα συν περπάτημα έφτασε 40 βδομαδες κ πήγε με πρόκληση Γτ κ το μωρό δν ήταν τελειως γυρισμένο με το κεφάλι προς τα κάτω. Ευτυχως ομως γέννησε φυσιολογικα κ σχετικά εύκολα (ισως η γυμναστική να βοήθησε κ γέννησε εύκολα) Για ασκήσεις με μπάλα εμένα δν μου είπε τπτ Γτ ακόμα πιστεύω είναι νωρίς. Αυτές τις κανείς μετά τις 36 εβδομάδες για να βοηθήσουν κ  πάλι στον τοκετό. 

Εγώ στην αρχή που την ρώτησα αν επιτρέπεται το περπάτημα επειδή είχα την παλινδρομη μου είπε να το αποφεύγω για να μην κουράζομαι. Μετά φυσικά έπιασαν και οι ζέστες και δεν την ξαναρωτησα. Ούτε ο διαβητολογος μου είπε να πηγαίνω, ενώ έχω ακούσει ότι βοηθάει στον διαβήτη κύησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ στην αρχή που την ρώτησα αν επιτρέπεται το περπάτημα επειδή είχα την παλινδρομη μου είπε να το αποφεύγω για να μην κουράζομαι. Μετά φυσικά έπιασαν και οι ζέστες και δεν την ξαναρωτησα. Ούτε ο διαβητολογος μου είπε να πηγαίνω, ενώ έχω ακούσει ότι βοηθάει στον διαβήτη κύησης.

Κορίτσια για εμένα είναι απαγορευτικό λόγω της κατάστασης ! Απλά λόγω φόβου θρόμβωσης σηκώνομαι κάθε δυο ώρες ξαι περπατώ μες στο σπίτι δέκα λεπτά!γενικα όμως ξέρω ότι κάνει καλό ειδικά προς το τέλος ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια για εμένα είναι απαγορευτικό λόγω της κατάστασης ! Απλά λόγω φόβου θρόμβωσης σηκώνομαι κάθε δυο ώρες ξαι περπατώ μες στο σπίτι δέκα λεπτά!γενικα όμως ξέρω ότι κάνει καλό ειδικά προς το τέλος ! 

Στην δική σου περίπτωση είναι λογικό. Σου έδωσαν σαλοσπιρ για να αποφύγεις το ενδεχόμενο θρόμβωσης ή απλά σου είπαν να σηκώνεσαι ανά δίωρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stardust_83 είπε:

Στην δική σου περίπτωση είναι λογικό. Σου έδωσαν σαλοσπιρ για να αποφύγεις το ενδεχόμενο θρόμβωσης ή απλά σου είπαν να σηκώνεσαι ανά δίωρο;

Παίρνω και ασπιρίνη την οποία με το καλό θα σταματήσω σε δυο εβδομάδες! Γενικά εδώ στα νοσοκομεία δεν είναι τόσο υπέρ της κατάκλισης το αντίθετο μάλιστα! Απλά η γυναικολόγος μ είναι ελληνίδα και μ είπε να κάνω ότι και στο πρώτο παιδί ! ΔΕν δίνουν εύκολα ασπιρίνες κλπ γτ φόβουνται τις αιμορραγίες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Παίρνω και ασπιρίνη την οποία με το καλό θα σταματήσω σε δυο εβδομάδες! Γενικά εδώ στα νοσοκομεία δεν είναι τόσο υπέρ της κατάκλισης το αντίθετο μάλιστα! Απλά η γυναικολόγος μ είναι ελληνίδα και μ είπε να κάνω ότι και στο πρώτο παιδί ! ΔΕν δίνουν εύκολα ασπιρίνες κλπ γτ φόβουνται τις αιμορραγίες ! 

Για να καταλάβεις και με αιμορραγίες κοπέλες στο νοσοκομείο τις έκαναν τις βόλτες τους ! Τι να πω αλλά συστήματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Για να καταλάβεις και με αιμορραγίες κοπέλες στο νοσοκομείο τις έκαναν τις βόλτες τους ! Τι να πω αλλά συστήματα! 

Σίγουρα είναι διαφορετική η νοοτροπία τους σε σχέση με την Ελλάδα. Και εγώ παίρνω σαλοσπιρ και θα το σταματήσω μετά την 34η εβδομάδα. Η αιματολογος σε πρώτη φάση ήθελε να το παίρνω μέχρι την β επιπέδου και μετά μου είπε να το συνεχίσω εφόσον δεν δημιουργούσε θέματα. Γενικά είναι πολύ σύνηθες να το παίρνουν γυναίκες μετά από παλινδρομη κύηση, μου είπε ότι βοηθάει στην καλύτερη αιμάτωση του πλακούντα, στην γενικότερη ανάπτυξη του εμβρύου, είναι μέσο πρόληψης προεκλαμψίας κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stardust_83 είπε:

Σίγουρα είναι διαφορετική η νοοτροπία τους σε σχέση με την Ελλάδα. Και εγώ παίρνω σαλοσπιρ και θα το σταματήσω μετά την 34η εβδομάδα. Η αιματολογος σε πρώτη φάση ήθελε να το παίρνω μέχρι την β επιπέδου και μετά μου είπε να το συνεχίσω εφόσον δεν δημιουργούσε θέματα. Γενικά είναι πολύ σύνηθες να το παίρνουν γυναίκες μετά από παλινδρομη κύηση, μου είπε ότι βοηθάει στην καλύτερη αιμάτωση του πλακούντα, στην γενικότερη ανάπτυξη του εμβρύου, είναι μέσο πρόληψης προεκλαμψίας κλπ.

Μαζί θα το σταματήσουμε με το καλό! Έπαιρνα και στον γιο μ γτ είχα ένα μικρό θέμα με μητριαια αρτηρία αλλά όλα καλά και τότε μια εβδομάδα πριν την γεννά την είχα κόψει και όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Μαζί θα το σταματήσουμε με το καλό! Έπαιρνα και στον γιο μ γτ είχα ένα μικρό θέμα με μητριαια αρτηρία αλλά όλα καλά και τότε μια εβδομάδα πριν την γεννά την είχα κόψει και όλα καλά! 

Πλάι πλάι πάμε εμείς οι δυο, σαν τους Χιώτες 😂. Πάω για νανακια, καλό βράδυ και καλό ξημέρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stardust_83 είπε:

Πλάι πλάι πάμε εμείς οι δυο, σαν τους Χιώτες 😂. Πάω για νανακια, καλό βράδυ και καλό ξημέρωμα!

Χαχαχ ισχύει!χαπακι για συσπάσεις και νάνι! Καλό ξημέρωμα να έχουμε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ περπατάω από την αρχή της εγκυμοσύνης! Με τους καύσωνες μόνο είχα σταματήσει αν και πήγαινα γισ κολύμπι κάποιες μέρες.  Τώρα ζορίζομαι λίγο λόγω βάρους αλλά σίγουρα 3-4 φορές την εβδομάδα πάμε περπάτημα με τον σύζυγο για 30-50 λεπτά συν τις 2 καθημερινές βόλτες του σκύλου από 10-15 λεπτά την κάθε φορά. Μπάλα θα πάρω στις 23 του μήνα που έχω doppler και θα πάω Αθήνα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια έχει πει σε καμία ο/η γιατρός της να αρχίσει περπάτημα, ασκήσεις με μπάλα κλπ ή όταν μπούμε στον μήνα μας;

Εμένα μου είχε πει να περπατάω από την πρώτη στιγμή και όταν τον ρώτησα αν μου επιτρέπει το κολυμβητήριο, μου απάντησε με ενθουσιασμό: ναι, και μάλιστα μέχρι το τέλος! Έχω βέβαια πολύ καλή εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής, οπότε παίζει και αυτό ρόλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...