Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Είμαι 31+6. Ποιο καρότσι πήρατε τελικά; Μόνο εγώ δεν αγχώνομαι για τις ετοιμασίες μου φαίνεται 😂

Εγώ σε 7 μέρες θα πάω να κάνω το Doppler που θα είμαι 32 εβδομάδων ακριβός

Χαχαχαχα εγώ και την βαλίτσα του μαιευτηρίου λέω να κάνω σιγά σιγά 🤪🤪 να είμαι έτοιμη να μην έχω τίποτα μετά

Το inglesina aptica xt darwin το χακί το χρώμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια!!! 

@Stardust_83 μεγάλωσε πολύ το μωράκι σου!!! Τέλεια!!! Κοντεύει η ώρα που θα τα πάρουμε αγκαλίτσα!! 

Εγώ από φαγητό μπήκα σε πρόγραμμα αυτή τη βδομάδα που άρχισαν τα σχολεία κ μαζευτηκαμε γιατί το χα ρίξει έξω το καλοκαίρι με τις λιχουδιές.. από κιλά 7 έχω πάρει αλλά δε νομίζω να ξεπεράσω τα 10-11 μέχρι με το καλό να γεννήσω. Πάντως με 300-400 θερμίδες το γεύμα έχω σκάσει.. δε χωράει πια πολύ το στομάχι μας.. 

Στο δωμάτιο τριψαμε το ξύλινο πάτωμα κ θα το βάψουμε την ερχόμενη εβδομάδα κ μετά θα το στήσουμε.. τα ρούχα, σεντόνια, κάλυμμα καροτσιου, καθίσματος κλπ θα τα πλύνω μέσα Οκτώβρη για να είναι φρέσκα σχετικά.. Σιδερωνουμε από την ανάποδη τα ρουχαλακια του μωρού για όσες δεν το ξέρετε.. 😉

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! 

@Stardust_83 μεγάλωσε πολύ το μωράκι σου!!! Τέλεια!!! Κοντεύει η ώρα που θα τα πάρουμε αγκαλίτσα!! 

Εγώ από φαγητό μπήκα σε πρόγραμμα αυτή τη βδομάδα που άρχισαν τα σχολεία κ μαζευτηκαμε γιατί το χα ρίξει έξω το καλοκαίρι με τις λιχουδιές.. από κιλά 7 έχω πάρει αλλά δε νομίζω να ξεπεράσω τα 10-11 μέχρι με το καλό να γεννήσω. Πάντως με 300-400 θερμίδες το γεύμα έχω σκάσει.. δε χωράει πια πολύ το στομάχι μας.. 

Στο δωμάτιο τριψαμε το ξύλινο πάτωμα κ θα το βάψουμε την ερχόμενη εβδομάδα κ μετά θα το στήσουμε.. τα ρούχα, σεντόνια, κάλυμμα καροτσιου, καθίσματος κλπ θα τα πλύνω μέσα Οκτώβρη για να είναι φρέσκα σχετικά.. Σιδερωνουμε από την ανάποδη τα ρουχαλακια του μωρού για όσες δεν το ξέρετε.. 😉

 

 

 

Καλημέρα σου γιατί από την ανάποδη μεριά πρώτη φορά το ακούω

Εγω παιδιά έχω πάρει τα ποιο πολλά κιλά από όλες σας αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου όμως , την προηγούμενη φορά που πήγα ήμουν στα 10 κιλά παραπάνω εεεε ευελπιστώ να μην περάσω τα 15 κιλά 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα σου γιατί από την ανάποδη μεριά πρώτη φορά το ακούω

Εγω παιδιά έχω πάρει τα ποιο πολλά κιλά από όλες σας αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου όμως , την προηγούμενη φορά που πήγα ήμουν στα 10 κιλά παραπάνω εεεε ευελπιστώ να μην περάσω τα 15 κιλά 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Μέχρι τον πρώτο χρόνο κ στον γιο μου από την ανάποδη τα σιδερωνα για θέμα αποστείρωσης κ σκότωμα τυχόν μικροβίων. Βέβαια ξέρω ότι δεν το κάνουν όλες οι μαμάδες... Και πλύσιμο με βρεφικό απορρυπαντικό εννοείται..  Επιλογή της καθεμιάς είναι να κάνει βέβαια ότι πιστεύει.. 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Μέχρι τον πρώτο χρόνο κ στον γιο μου από την ανάποδη τα σιδερωνα για θέμα αποστείρωσης κ σκότωμα τυχόν μικροβίων. Βέβαια ξέρω ότι δεν το κάνουν όλες οι μαμάδες... Επιλογή της καθεμιάς είναι.. 😉

 

Κοριτσάκι μου γλυκό πρώτη φορά το ακούω θα το εφαρμόσω και εγώ 😊😊😊😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Χθες όπως σας είπα είχα Doppler και μετά γυναικολόγο. Η εμβρυολογος βρήκε πολύ καλό το μικρό μου, έχουμε ακόμη το θέμα με τα νεφρακια αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 2100 είναι σε βάρος και έχω πρόσθιο πλακούντα.

Η γυναικολόγος μου είπε να μην ξεκινήσω ινσουλίνη αφού οι τιμές μου με τον καινούργιο μετρητή είναι ακόμη πιο χαμηλές, φυσικά θα συνεχίσω να προσέχω διατροφή, θα μετράω νηστείας και μία μέτρηση από τις υπόλοιπες κυλιόμενα. Ραντεβού σε έναν μήνα τώρα. 

Έκλεισα και καρότσι χθες και από εβδομάδα θα κλείσω κρεβατάκι. Ρουχακια δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω να πλένω γιατί σκέφτομαι ότι μέχρι να γεννήσω θα σκονιστουν....

Όλα μια χαρά λοιπόν! Χαίρομαι πολύ για σένα! Εγώ τα έχω πλυνει και τα έβαλα σε συρτάρια όπου δεν πιάνουν σκόνη,  τα ανοίγω που και που και μυρίζει μωρουδιλα!!! Θα ξεκινήσω και τη βαλίτσα μαιευτηρίου τις επόμενες μέρες γιατί ποτέ δεν ξέρεις, μήπως έρθει νωρίτερα το μωρό,  μια γνωστή μου άρχισε να γεννάει 33 εβδομάδων! 

Χθες πήγαμε στην αποθήκη όπου η κουμπάρα μου έχει τα βρεφικά του γιου της,  βρήκαμε καρότσι 3 σε 1 Maclaren , σε καλή κατάσταση, οπότε το αποσυναρμολογησαμε όλο, βγάλαμε τα υφάσματα όλα και ανέλαβε η πεθερά μου να τα πλύνει.  Το γλυτώσαμε το 500ευρω! Θα πάρω μόνο μια τσάντα αλλαξιερα γιατί αυτή που είχε το καρότσι είναι μικρή και πολυχρησιμοποιημενη και δεν έχει αλλαξιερα . Με το μπάνιο τι θα κάνετε κορίτσια? Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη μπανιερα που μπαίνει πάνω στη δική μας, ώστε να είναι και ψηλά και να έχω το νερό όσο χρειάζομαι και αποθηκεύεται σχετικά εύκολα,  μια σταλίτσα είναι και το μπάνιο μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Είμαι 31+6. Ποιο καρότσι πήρατε τελικά; Μόνο εγώ δεν αγχώνομαι για τις ετοιμασίες μου φαίνεται 😂

Μαζί είμαστε και εγώ αύριο πρώτα ο θεός 32 κλειστή! Εγώ κορίτσια δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη λογικά μου μένει με το καλό ένας μήνας μέχρι την γεννά όπως το υπολογίζουν οι γιατροί !περιμενω την μαμά μου από Ελλάδα να έρθει γτ δεν μπορώ να κάνω τίποτα είμαι την περισσότερη ώρα στο κρεβάτι!! Όσο για καρότσι και λίκνο τα έφερε μεταφορική από Ελλάδα του γιου μου που είχα ! Το καρότσι είναι joie παίζουν και εδώ Γερμανία παρά πολύ και το λίκνο το είχα πάρει από kiddo! Ρουχακια πρώτα ο θεός θα πάρουμε σε λίγες μέρες !εχει εδώ πολύ πραγμα στα μαγαζιά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Όλα μια χαρά λοιπόν! Χαίρομαι πολύ για σένα! Εγώ τα έχω πλυνει και τα έβαλα σε συρτάρια όπου δεν πιάνουν σκόνη,  τα ανοίγω που και που και μυρίζει μωρουδιλα!!! Θα ξεκινήσω και τη βαλίτσα μαιευτηρίου τις επόμενες μέρες γιατί ποτέ δεν ξέρεις, μήπως έρθει νωρίτερα το μωρό,  μια γνωστή μου άρχισε να γεννάει 33 εβδομάδων! 

Χθες πήγαμε στην αποθήκη όπου η κουμπάρα μου έχει τα βρεφικά του γιου της,  βρήκαμε καρότσι 3 σε 1 Maclaren , σε καλή κατάσταση, οπότε το αποσυναρμολογησαμε όλο, βγάλαμε τα υφάσματα όλα και ανέλαβε η πεθερά μου να τα πλύνει.  Το γλυτώσαμε το 500ευρω! Θα πάρω μόνο μια τσάντα αλλαξιερα γιατί αυτή που είχε το καρότσι είναι μικρή και πολυχρησιμοποιημενη και δεν έχει αλλαξιερα . Με το μπάνιο τι θα κάνετε κορίτσια? Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη μπανιερα που μπαίνει πάνω στη δική μας, ώστε να είναι και ψηλά και να έχω το νερό όσο χρειάζομαι και αποθηκεύεται σχετικά εύκολα,  μια σταλίτσα είναι και το μπάνιο μας..

Να' Σάι καλά κορίτσι 🥰

Μια χαρά με το καρότσι, πολύ καλά έκανες που το πήρες.

Επειδή δεν έχω χώρο στο μπάνιο μου πχ πλυντήριο για να βάλω πάνω αλλαξιερα, είπε θα μου πάρει δώρο η αδερφή μου μπανάκι αλλαξιερα. Έχει και πολλές θήκες για να έχω ότι χρειάζεται, ελπίζω να βολεψει. Τώρα την νύχτα μπορεί καμία φορά να τον αλλάζω στο δωμάτιο με σελτε. 

@touloumpitsaαυτό με το σιδέρωμα και από τις δύο πλευρές και τα βρεφικά απορρυπαντικά το ξέρω και εγώ, είναι πολύ βασικό για το πρώτο διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Χθες όπως σας είπα είχα Doppler και μετά γυναικολόγο. Η εμβρυολογος βρήκε πολύ καλό το μικρό μου, έχουμε ακόμη το θέμα με τα νεφρακια αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 2100 είναι σε βάρος και έχω πρόσθιο πλακούντα.

Η γυναικολόγος μου είπε να μην ξεκινήσω ινσουλίνη αφού οι τιμές μου με τον καινούργιο μετρητή είναι ακόμη πιο χαμηλές, φυσικά θα συνεχίσω να προσέχω διατροφή, θα μετράω νηστείας και μία μέτρηση από τις υπόλοιπες κυλιόμενα. Ραντεβού σε έναν μήνα τώρα. 

Έκλεισα και καρότσι χθες και από εβδομάδα θα κλείσω κρεβατάκι. Ρουχακια δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω να πλένω γιατί σκέφτομαι ότι μέχρι να γεννήσω θα σκονιστουν....

Μπράβο κοπέλα μου!μεγαλώνει ο αντρακος σου υπομονή και σε λίγο καιρό θα τον κρατάς στην αγκαλιά σου!πλησιάζει ο καιρός για όλες μας να μας πάνε καλά!🙏🙏

Οσο για την ινσουλίνη πολύ ευχάριστα τα νέα σου!πρόσεχε και ίσως να μην χρειαστεί! Το ραντεβού που είπες μετά από ένα μήνα αφορά τη γυναικολόγο ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου!μεγαλώνει ο αντρακος σου υπομονή και σε λίγο καιρό θα τον κρατάς στην αγκαλιά σου!πλησιάζει ο καιρός για όλες μας να μας πάνε καλά!🙏🙏

Οσο για την ινσουλίνη πολύ ευχάριστα τα νέα σου!πρόσεχε και ίσως να μην χρειαστεί! Το ραντεβού που είπες μετά από ένα μήνα αφορά τη γυναικολόγο ;;

Ναι και μετα θα με βλέπει κάθε εβδομάδα στην κλινική για καρδιοτοκογραφο και υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι και μετα θα με βλέπει κάθε εβδομάδα στην κλινική για καρδιοτοκογραφο και υπέρηχο.

Ωραια μια χαρά!Να σου πω την αλήθεια μου φάνηκε μεγάλο το διάστημα του μήνα για αυτό σε ρώτησα αλλά όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε γιατρός έχει το δικό του τρόπο!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ωραια μια χαρά!Να σου πω την αλήθεια μου φάνηκε μεγάλο το διάστημα του μήνα για αυτό σε ρώτησα αλλά όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε γιατρός έχει το δικό του τρόπο!🙂

Κορίτσια επειδή έχω τα θέματα μου εμένα ανά μια εβδομάδα με βλέπει πλέον και είναι και η μοναδική έξοδος μου!! Αλλά κανονικά νομιζω μετά τις 32 είναι ανά δυο εβδομάδες!!! Όμως ναι ο κάθε γιατρός ξέρει ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια επειδή έχω τα θέματα μου εμένα ανά μια εβδομάδα με βλέπει πλέον και είναι και η μοναδική έξοδος μου!! Αλλά κανονικά νομιζω μετά τις 32 είναι ανά δυο εβδομάδες!!! Όμως ναι ο κάθε γιατρός ξέρει ! 

Ναι ναι σωστά ο κάθε γιατρός ξέρει!και εμένα κάθε 2βδομαδες με βλέπει!  Πως είσαι εσύ κοπέλα μου;σπίτι είσαι σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι ναι σωστά ο κάθε γιατρός ξέρει!και εμένα κάθε 2βδομαδες με βλέπει!  Πως είσαι εσύ κοπέλα μου;σπίτι είσαι σωστά;

Εγώ καναπέ κρεβάτι τα ίδια κορίτσι! Σε δυο εβδομάδες θα κόψω τα χάπια πρώτα ο θεός  μου είπαν και από την κλινική και από την γιατρό και βλέπουμε! Αρχές του μήνα με το καλό έχω ραντεβού στην κλινική για συζήτηση περί γεννάς κλπ! Κάθε μέρα είναι κέρδος από εδώ και πέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Όλα μια χαρά λοιπόν! Χαίρομαι πολύ για σένα! Εγώ τα έχω πλυνει και τα έβαλα σε συρτάρια όπου δεν πιάνουν σκόνη,  τα ανοίγω που και που και μυρίζει μωρουδιλα!!! Θα ξεκινήσω και τη βαλίτσα μαιευτηρίου τις επόμενες μέρες γιατί ποτέ δεν ξέρεις, μήπως έρθει νωρίτερα το μωρό,  μια γνωστή μου άρχισε να γεννάει 33 εβδομάδων! 

Χθες πήγαμε στην αποθήκη όπου η κουμπάρα μου έχει τα βρεφικά του γιου της,  βρήκαμε καρότσι 3 σε 1 Maclaren , σε καλή κατάσταση, οπότε το αποσυναρμολογησαμε όλο, βγάλαμε τα υφάσματα όλα και ανέλαβε η πεθερά μου να τα πλύνει.  Το γλυτώσαμε το 500ευρω! Θα πάρω μόνο μια τσάντα αλλαξιερα γιατί αυτή που είχε το καρότσι είναι μικρή και πολυχρησιμοποιημενη και δεν έχει αλλαξιερα . Με το μπάνιο τι θα κάνετε κορίτσια? Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη μπανιερα που μπαίνει πάνω στη δική μας, ώστε να είναι και ψηλά και να έχω το νερό όσο χρειάζομαι και αποθηκεύεται σχετικά εύκολα,  μια σταλίτσα είναι και το μπάνιο μας..

Γλίτωσες μεγάλο έξοδο... Ωραία!!! Εγώ έχω μπανιέρα βρεφική που ακουμπάει σε βάση που με βολεύει παρά πολύ αλλά είναι σχετικό.. ανάλογα στο μπάνιο της καθεμιάς τι χωράει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Να' Σάι καλά κορίτσι 🥰

Μια χαρά με το καρότσι, πολύ καλά έκανες που το πήρες.

Επειδή δεν έχω χώρο στο μπάνιο μου πχ πλυντήριο για να βάλω πάνω αλλαξιερα, είπε θα μου πάρει δώρο η αδερφή μου μπανάκι αλλαξιερα. Έχει και πολλές θήκες για να έχω ότι χρειάζεται, ελπίζω να βολεψει. Τώρα την νύχτα μπορεί καμία φορά να τον αλλάζω στο δωμάτιο με σελτε. 

@touloumpitsaαυτό με το σιδέρωμα και από τις δύο πλευρές και τα βρεφικά απορρυπαντικά το ξέρω και εγώ, είναι πολύ βασικό για το πρώτο διάστημα.

Τους πρώτους μήνες που είχα στο δωμάτιο μας το μωρό, μόνο στο κρεβάτι το άλλαζα θυμάμαι.. μέρα- νύχτα. Όλα τα απαραίτητα για την αλλαγή πάνας τα είχα σε ένα ράφι εκεί. Μετά το τετράμηνο που τον πήγα στο δωμάτιο του άρχισε η δουλειά της αλλαξιερας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Εγώ καναπέ κρεβάτι τα ίδια κορίτσι! Σε δυο εβδομάδες θα κόψω τα χάπια πρώτα ο θεός  μου είπαν και από την κλινική και από την γιατρό και βλέπουμε! Αρχές του μήνα με το καλό έχω ραντεβού στην κλινική για συζήτηση περί γεννάς κλπ! Κάθε μέρα είναι κέρδος από εδώ και πέρα! 

Μια χαρά!μπράβο κοπέλα μου!όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Τους πρώτους μήνες που είχα στο δωμάτιο μας το μωρό, μόνο στο κρεβάτι το άλλαζα θυμάμαι.. μέρα- νύχτα. Όλα τα απαραίτητα για την αλλαγή πάνας τα είχα σε ένα ράφι εκεί. Μετά το τετράμηνο που τον πήγα στο δωμάτιο του άρχισε η δουλειά της αλλαξιερας... 

Δεν ξέρω αν θα με βολεψει τελικά, αλλά ούτως ή άλλως μπανιέρα με βάση δεν θα χρειαστώ; Και η αλλαξιερα απ' ότι ξέρω βγαίνει. Τώρα τι να πω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ωραια μια χαρά!Να σου πω την αλήθεια μου φάνηκε μεγάλο το διάστημα του μήνα για αυτό σε ρώτησα αλλά όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε γιατρός έχει το δικό του τρόπο!🙂

Υποθέτω ότι επειδή δεν έχω κάποιο θέμα. Τώρα τι να πω, εμπιστοσύνη της έχω, αυτή ξέρει καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Εγώ καναπέ κρεβάτι τα ίδια κορίτσι! Σε δυο εβδομάδες θα κόψω τα χάπια πρώτα ο θεός  μου είπαν και από την κλινική και από την γιατρό και βλέπουμε! Αρχές του μήνα με το καλό έχω ραντεβού στην κλινική για συζήτηση περί γεννάς κλπ! Κάθε μέρα είναι κέρδος από εδώ και πέρα! 

Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Με το καλό να πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Υποθέτω ότι επειδή δεν έχω κάποιο θέμα. Τώρα τι να πω, εμπιστοσύνη της έχω, αυτή ξέρει καλύτερα.

Δεν έχει να κάνει με το αν υπάρχει θέμα από κάποια βδομάδα και μετά σε βλέπει κάθε 2 βδομάδες και μετά κάθε βδομάδα!ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Δεν ξέρω αν θα με βολεψει τελικά, αλλά ούτως ή άλλως μπανιέρα με βάση δεν θα χρειαστώ; Και η αλλαξιερα απ' ότι ξέρω βγαίνει. Τώρα τι να πω.....

Άλλες κοπέλες που δεν έχουν χώρο στο μπάνιο, παίρνουν μπανιερο που τοποθετείται πάνω στη μπανιέρα τους. Υπάρχουν κ μπανάκια με αλλαξιερα μαζί. Εγώ την αλλαξιερα πχ την είχα στο δωμάτιο του στη συρταριέρα πάνω κ στο πρώτο συρτάρι απο κάτω όλα τα απαραίτητα (κρέμες, μωρομαντηλα, πάνες, ορούς κλπ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Doritoula11 είπε:

Εγώ καναπέ κρεβάτι τα ίδια κορίτσι! Σε δυο εβδομάδες θα κόψω τα χάπια πρώτα ο θεός  μου είπαν και από την κλινική και από την γιατρό και βλέπουμε! Αρχές του μήνα με το καλό έχω ραντεβού στην κλινική για συζήτηση περί γεννάς κλπ! Κάθε μέρα είναι κέρδος από εδώ και πέρα! 

Όλα καλά θα πάνε!!! Λίγος καιρός έμεινε... 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Doritoula11, υπομονή κορίτσι μου, όσο περισσοτερο το τραβήξεις, τόσο το καλύτερο!! 

Όσο για τις επισκέψεις, υπάρχουν κι άλλα που παίζουν ρόλο...εγω π.χ που είμαι σχεδόν 2 ωρες απο τον γιατρό, δύσκολα να πηγαίνω κάθε εβδομάδα..  ίσως κάθε 10ημερο να με βάζει. Στον πρώτο μου ήμουν 5 λεπτά από το νοσοκομείο και απο 38 εβδομάδων με έβλεπε κάθε 4-5 μέρες. Πολύ θα ήθελα να γεννούσα σπίτι κορίτσια...ούτε νοσοκομεία, ούτε χαζά πρωτόκολλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...