Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλει το μωρό


Recommended Posts

Καλησπέρα, δεν έχω γράψει ποτέ σε φορουμ. Βρίσκομαι σε  δύσκολη θέση και θα θελα να διαβάσω γνώμες . Ήμουν με τον (πρώην) άντρα μου 9 χρόνια. Χωρίσαμε πριν περίπου ένα έτος. Ξαναβρεθηκαμε πριν δύο μήνες (περίπου) ύστερα από δική του πρωτοβουλία και δύο μέρες δε βγήκαμε απ' το σπίτι. Αποτέλεσμα είναι να βρίσκομαι τώρα στην 7η βδομάδα κύησης. Δε θέλει για κανένα λόγο να ακούσει ότι θα κρατήσω. Έγιναν ομηρικοί καβγάδες. Δε θέλω να το ρίξω αλλά αξίζει στο παιδί ένας τέτοιος πατέρας; Φοβάμαι πολύ να τα περάσω όλα μόνη μου και ξέρω ότι δε θα έχω τη στήριξη του. Οικονομικά τα καταφέρνω αλλά ψυχολογικά όχι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Ariam είπε:

Καλησπέρα, δεν έχω γράψει ποτέ σε φορουμ. Βρίσκομαι σε  δύσκολη θέση και θα θελα να διαβάσω γνώμες . Ήμουν με τον (πρώην) άντρα μου 9 χρόνια. Χωρίσαμε πριν περίπου ένα έτος. Ξαναβρεθηκαμε πριν δύο μήνες (περίπου) ύστερα από δική του πρωτοβουλία και δύο μέρες δε βγήκαμε απ' το σπίτι. Αποτέλεσμα είναι να βρίσκομαι τώρα στην 7η βδομάδα κύησης. Δε θέλει για κανένα λόγο να ακούσει ότι θα κρατήσω. Έγιναν ομηρικοί καβγάδες. Δε θέλω να το ρίξω αλλά αξίζει στο παιδί ένας τέτοιος πατέρας; Φοβάμαι πολύ να τα περάσω όλα μόνη μου και ξέρω ότι δε θα έχω τη στήριξη του. Οικονομικά τα καταφέρνω αλλά ψυχολογικά όχι. 

 

Καλημερα!!! Όταν ήσασταν παντρεμένοι ήθελε παιδί; Βασικά αν έχεις στήριξη από οικογένειακο και φιλικό περιβάλλον και αφού μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά για εμένα να κρατήσεις το παιδί. Πιστεύω πως αυτός στην πορεία θα αλλάξει γμωμη αλλά και να μην αλλάξει θα έχεις το πλασματάκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Καλημερα!!! Όταν ήσασταν παντρεμένοι ήθελε παιδί; Βασικά αν έχεις στήριξη από οικογένειακο και φιλικό περιβάλλον και αφού μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά για εμένα να κρατήσεις το παιδί. Πιστεύω πως αυτός στην πορεία θα αλλάξει γμωμη αλλά και να μην αλλάξει θα έχεις το πλασματάκι σου! 

Ναι τότε ήθελε. Αλλά δεν ευνοούσαν οι συνθήκες. Τώρα όμως είναι κάθετος. Και υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες ο Μητσοτάκης να γίνει αριστερός παρά ο δικός μου να αλλάξει γνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ariam είπε:

Καλησπέρα, δεν έχω γράψει ποτέ σε φορουμ. Βρίσκομαι σε  δύσκολη θέση και θα θελα να διαβάσω γνώμες . Ήμουν με τον (πρώην) άντρα μου 9 χρόνια. Χωρίσαμε πριν περίπου ένα έτος. Ξαναβρεθηκαμε πριν δύο μήνες (περίπου) ύστερα από δική του πρωτοβουλία και δύο μέρες δε βγήκαμε απ' το σπίτι. Αποτέλεσμα είναι να βρίσκομαι τώρα στην 7η βδομάδα κύησης. Δε θέλει για κανένα λόγο να ακούσει ότι θα κρατήσω. Έγιναν ομηρικοί καβγάδες. Δε θέλω να το ρίξω αλλά αξίζει στο παιδί ένας τέτοιος πατέρας; Φοβάμαι πολύ να τα περάσω όλα μόνη μου και ξέρω ότι δε θα έχω τη στήριξη του. Οικονομικά τα καταφέρνω αλλά ψυχολογικά όχι. 

 

Γλυκιά μου, εγώ θα σου πω το εξής. Οι άντρες έρχονται και φεύγουν στη ζωή μιας γυναίκας. Το παιδί όμως είναι κάτι ιερό. Είναι δώρο Θεού. Ξέρεις αν σου δωθεί ξανά η ευκαιρία να κάνεις ένα παιδί; Μη πετάς αυτή την ευκαιρία που σου δίνεται. Αφού δεν έχεις και οικονομικό θέμα. Στην αρχή μπορεί να είναι δύσκολο, αλλά θα τα καταφέρεις. Η παρουσία του παιδιού σου και η αγάπη που θα του έχεις θα σε ανταμείψουν. Η αγάπη που θα δώσεις και θα εισπράξεις από αυτό το πλασματάκι που ζει τώρα μέσα σου θα σου δώσουν τη δύναμη να ανταπεξέλθεις. Και που ξέρεις... ίσως ήρθε αυτό το παιδί για να τα ξαναβρείτε. Ίσως τώρα ο πρώην άντρας σου να έχει αγχωθεί με αυτή την καινούργια κατάσταση. Φαντάζομαι πως κανένας σας δεν θα το περίμενε αυτό. Με το χρόνο μπορεί και να το δει θετικά το θέμα... Δώσε του λίγο χρόνο. Ο Θεός θα σου δώσει τη δύναμη να το μεγαλώσεις. Εμπιστεύσου Τον. Είναι το δώρο Του προς εσένα και για κάποιον λόγο ήρθε στη ζωή σου. Για καλό θα είναι. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Εμείς από εδώ θα σε στηρίζουμε.... Σε φιλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Γλυκιά μου, εγώ θα σου πω το εξής. Οι άντρες έρχονται και φεύγουν στη ζωή μιας γυναίκας. Το παιδί όμως είναι κάτι ιερό. Είναι δώρο Θεού. Ξέρεις αν σου δωθεί ξανά η ευκαιρία να κάνεις ένα παιδί; Μη πετάς αυτή την ευκαιρία που σου δίνεται. Αφού δεν έχεις και οικονομικό θέμα. Στην αρχή μπορεί να είναι δύσκολο, αλλά θα τα καταφέρεις. Η παρουσία του παιδιού σου και η αγάπη που θα του έχεις θα σε ανταμείψουν. Η αγάπη που θα δώσεις και θα εισπράξεις από αυτό το πλασματάκι που ζει τώρα μέσα σου θα σου δώσουν τη δύναμη να ανταπεξέλθεις. Και που ξέρεις... ίσως ήρθε αυτό το παιδί για να τα ξαναβρείτε. Ίσως τώρα ο πρώην άντρας σου να έχει αγχωθεί με αυτή την καινούργια κατάσταση. Φαντάζομαι πως κανένας σας δεν θα το περίμενε αυτό. Με το χρόνο μπορεί και να το δει θετικά το θέμα... Δώσε του λίγο χρόνο. Ο Θεός θα σου δώσει τη δύναμη να το μεγαλώσεις. Εμπιστεύσου Τον. Είναι το δώρο Του προς εσένα και για κάποιον λόγο ήρθε στη ζωή σου. Για καλό θα είναι. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Εμείς από εδώ θα σε στηρίζουμε.... Σε φιλώ!!!

Συμφωνώ απόλυτα...ακριβώς όλα αυτά ήθελα να σου γράψω κι εγώ....Εννοείται ότι είναι δώρο Θεού και με τον καιρό η όταν το συναντήσει πρώτη φορά σίγουρα θα αλλάξει γνώμη...και σκέψου ότι ήρθε μετά από τόσα χρόνια που σημαίνει ότι μάλλον κάποιος σας θέλει μαζί εσάς τους δυο και με το μωρακι αυτό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη ειστε κ παλι μαζι; ειναι ο ορος του για να παραμείνετε μαζι; αν αυριο μεθαυριο χωρισετε παλι; το θεμα ειναι εσυ το θες πραγματικά αυτο το παιδι; νομίζεις οτι αν τ ριξεις θα τον εχεις κοντα σου; και μετα τι; θα κανετε οταν εκεινος το θελήσει; η δ θελει καθόλου παιδι; πολλα τα ερωτηματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/4/2021 at 9:08 ΠΜ, ο/η Ariam είπε:

Καλησπέρα, δεν έχω γράψει ποτέ σε φορουμ. Βρίσκομαι σε  δύσκολη θέση και θα θελα να διαβάσω γνώμες . Ήμουν με τον (πρώην) άντρα μου 9 χρόνια. Χωρίσαμε πριν περίπου ένα έτος. Ξαναβρεθηκαμε πριν δύο μήνες (περίπου) ύστερα από δική του πρωτοβουλία και δύο μέρες δε βγήκαμε απ' το σπίτι. Αποτέλεσμα είναι να βρίσκομαι τώρα στην 7η βδομάδα κύησης. Δε θέλει για κανένα λόγο να ακούσει ότι θα κρατήσω. Έγιναν ομηρικοί καβγάδες. Δε θέλω να το ρίξω αλλά αξίζει στο παιδί ένας τέτοιος πατέρας; Φοβάμαι πολύ να τα περάσω όλα μόνη μου και ξέρω ότι δε θα έχω τη στήριξη του. Οικονομικά τα καταφέρνω αλλά ψυχολογικά όχι. 

 

Καλημέρα.. Δεν μας λες την ηλικια σου που κατά την προσωπική μου άποψη ειναι καθοριστικος παράγοντας.. Δεν θα συμβούλευα σε μια νέα γυναίκα να κρατήσει ενα παιδί μόνη της ενώ έχει τη δυνατότητα να ξαναφτιάξει τη ζωη της και να το ζήσει/ξεκινησει με καλύτερες προδιαγραφές για την ίδια παντα, το παιδί καλά θα είναι οπως και να έχει. Αλλά δεν είναι και απλό για μια γυναικα να τα κάνει ολα μόνη της και να βιώσει την μοναξιά και τον εγκλωβισμό, εκτός αν είναι αποφασισμένη για κάτι τέτοιο.
Φυσικά κανείς δεν σου λέει πως σε μία σχέση θα είσαι για πάντα μαζί με τον άλλον, πάλι μπορεί να καταλήξεις μόνη σου, αλλά άλλο να ξεκινας με το μαζί και αλλο μόνη..
Προσωπικά αν ημουνα νεα γυναικα θα επέλεγα να το ρίξω και να κάνω μία κατάψυξη ωαρίων για το μελλον.. Αν ήμουνα οριακά στην ηλικία δεν ξέρω..αναλόγως πάλι το τι σημαίνει οριακα..
Δεν συνηθίζω να δίνω συμβουλές τετοιου είδους, τύπου κάνε αυτό, κάνε το άλλο, αλλά θεωρώ πως για την ψυχολογία της γυναίκας, όποια νιώθει όπως περιγράφεις φυσικα, είναι πολυ σημαντικό να ξεκινάει με έναν σύντροφο στήριγμα και συνοδοιπόρο. Η ζωη δεν είναι μόνο το παιδι, είναι και η σχέση που χτίζεις με τον άνθρωπο σου και οι στιγμές που ζεις σε μία όμορφη σχέση..
Εύχομαι να βρεις το δρόμο σου και να κάνεις ότι θέλεις εσύ, χωρίς ενοχές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Μην κάνεις κακό στο παιδί. Πιστεύω ότι θα το μετανιώσεις αργότερα. Και χρήματα να μην είχες, πάλι το ίδιο θα σου έλεγα. Το παιδί είναι δικό σου, ας μην το θέλει εκείνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...