Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή προλακτίνη


Recommended Posts

Γειά σας κοριτσια! 

Έκανα καποιες ορμονολογικες εξετάσεις και μου βρήκαν υψηλή προλακτίνη (50 με ανώτατο όριο το 26,53)

 Ο γιατρός μου έγραψε το dostinex απο μισό χάπι 2 φορές ες την εβδομάδα. 

Ξέρετε αν το χάπι αυτό έχει παρενέργειες; 

Δε ξέρω, έχω απελπιστεί κι έχω πελαγώσει, οι υπόλοιπες ορμονολογικές ήταν μια χαρά, αλλά  έχω αγχωθεί με το πότε θα έχω αποτελέσματα με την θεραπεία αυτή και να μείνω τελικά έγκυος ... 

Έχει κάποια απο εσάς ανάλογη εμπειρία;;; 

Σας ευχαριστώ ολες πολύ!! 🙂 🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Γειά σας κοριτσια! 

Έκανα καποιες ορμονολογικες εξετάσεις και μου βρήκαν υψηλή προλακτίνη (50 με ανώτατο όριο το 26,53)

 Ο γιατρός μου έγραψε το dostinex απο μισό χάπι 2 φορές ες την εβδομάδα. 

Ξέρετε αν το χάπι αυτό έχει παρενέργειες; 

Δε ξέρω, έχω απελπιστεί κι έχω πελαγώσει, οι υπόλοιπες ορμονολογικές ήταν μια χαρά, αλλά  έχω αγχωθεί με το πότε θα έχω αποτελέσματα με την θεραπεία αυτή και να μείνω τελικά έγκυος ... 

Έχει κάποια απο εσάς ανάλογη εμπειρία;;; 

Σας ευχαριστώ ολες πολύ!! 🙂 🙂🙂

Κοπέλα μου είχα 98 πρώτη φορά που έκανε εξέταση.., σε ένα μήνα θα σπυ πέσει η προλακτινη.., εγώ την κατεβάσα αρκετά κάτω από το όριο .,, το μήνα που  έμεινα εγκυος είχα κάνει εξέταση και ήταν 4.5-5 κάπου εκεί..,, 

η αλήθεια είναι πως έχουν παρενέργεια τα χάπια... ψέματα να μην πω . Μου έφερναν ζαλάδα και μια φορά αφόρητο πόνο στο στομάχι. Αν καταφέρεις να κοημηθεις συνεχόμενα θα έχεις λιγότερες παρενέργειες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα 48 μια βδομαδα πριν την ετ κ εμεινα εγκυος ..ο γιατρος μου ειχε πει να παρω ντοστινεξ αλλα ειχα άρνηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Κοπέλα μου είχα 98 πρώτη φορά που έκανε εξέταση.., σε ένα μήνα θα σπυ πέσει η προλακτινη.., εγώ την κατεβάσα αρκετά κάτω από το όριο .,, το μήνα που  έμεινα εγκυος είχα κάνει εξέταση και ήταν 4.5-5 κάπου εκεί..,, 

η αλήθεια είναι πως έχουν παρενέργεια τα χάπια... ψέματα να μην πω . Μου έφερναν ζαλάδα και μια φορά αφόρητο πόνο στο στομάχι. Αν καταφέρεις να κοημηθεις συνεχόμενα θα έχεις λιγότερες παρενέργειες! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Επομένως πιστευεις ότι η μείωση αυτή της προλακτίνης σου βοήθησε όντως στην σύλληψη??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω ειχα 48 μια βδομαδα πριν την ετ κ εμεινα εγκυος ..ο γιατρος μου ειχε πει να παρω ντοστινεξ αλλα ειχα άρνηση..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Μου δίνεις ελπίδες με αυτό που μου λες ότι παρα την αυξημένη προλακτίνηηρθε το μωρακι...

Εκανες κα΄ποια αλλή θεραπεια για να την μειωσεις αντι του dostinex η τιποτα?

Επίσης (μπορει να σε ρωταω βλακεια τωρα,αλλά δεν το κατάλαβα) η ετ που μου γράφεις τί είναι??? 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Επομένως πιστευεις ότι η μείωση αυτή της προλακτίνης σου βοήθησε όντως στην σύλληψη??

 

Νομίζω πως ναι! Κοιτά και με αυξημένη μπορείς να μείνεις εγκυος..., απλά θεωρώ πιο εύκολο όταν έχει πέσει ... το θέμα προλακτινη μην σε απασχολεί σε ένα μήνα θα έχει ρυθμιστεί.., 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Νομίζω πως ναι! Κοιτά και με αυξημένη μπορείς να μείνεις εγκυος..., απλά θεωρώ πιο εύκολο όταν έχει πέσει ... το θέμα προλακτινη μην σε απασχολεί σε ένα μήνα θα έχει ρυθμιστεί.., 

Καταλαβα... Δεν ξερω εχω αγχωθει αρκετα, οχι αποκλειστικα με το θεμα της προλακτινης, αλλά και γενικοτερα...

Ελπιζω μετα την θεραπεια να ερθει και το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Μου δίνεις ελπίδες με αυτό που μου λες ότι παρα την αυξημένη προλακτίνηηρθε το μωρακι...

Εκανες κα΄ποια αλλή θεραπεια για να την μειωσεις αντι του dostinex η τιποτα?

Επίσης (μπορει να σε ρωταω βλακεια τωρα,αλλά δεν το κατάλαβα) η ετ που μου γράφεις τί είναι??? 🤣🤣

Διδυμα πιαστηκανε απο 3 βλαστοκυστες .δεν εκανα τιποτα απολυτως.!! Ετ ειναι η εμβρυομεταφορα στην εξωσωματικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...