Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ ΓΟΝΙΔΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ


anna athens

Recommended Posts

καλησπέρα σασ, έχετε κάνει όλο το πακέτο της κυστικης ινωσης ή μόνο το δf 508 της μεσογειακής ? εγώ έχω κάνει μόνο το 508 και το cftr 89%  θα εκτιμούσα και γνώμες για τον γιατρό Ιωάννη Περιστερη μου ζητάει να κάνω όλο το πακέτο της εξέτασης,  και το κόστος ξεπερνά τα 1000 ευρώ 

 

σας ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας στο Λαικό να τα κάνεις όλα δωρεάν με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ. Και πιο αξιόπιστο εργαστήριο δεν υπάρχει, μια και είναι κέντρο αναφοράς και για τις 2 ασθένειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η anna athens είπε:

καλησπέρα σασ, έχετε κάνει όλο το πακέτο της κυστικης ινωσης ή μόνο το δf 508 της μεσογειακής ? εγώ έχω κάνει μόνο το 508 και το cftr 89%  θα εκτιμούσα και γνώμες για τον γιατρό Ιωάννη Περιστερη μου ζητάει να κάνω όλο το πακέτο της εξέτασης,  και το κόστος ξεπερνά τα 1000 ευρώ 

 

σας ευχαριστώ 

Εχω κανει το 99,6% εδώ :https://cumedicus.gr/test/κυστική-ίνωση-check-up 
δεν τον ξερω τον γιατρο αλλα ποιο ολο το πακετο ζηταει δηλαδη κ γιατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η anna athens είπε:

καλησπέρα σασ, έχετε κάνει όλο το πακέτο της κυστικης ινωσης ή μόνο το δf 508 της μεσογειακής ? εγώ έχω κάνει μόνο το 508 και το cftr 89%  θα εκτιμούσα και γνώμες για τον γιατρό Ιωάννη Περιστερη μου ζητάει να κάνω όλο το πακέτο της εξέτασης,  και το κόστος ξεπερνά τα 1000 ευρώ 

 

σας ευχαριστώ 

Εννοείς σου ζητάει το 100 % των γονιδίων της κυστικης ινωσης; Αν ναι εγώ το είχα κάνει επειδή είχε τύχη σε μια από της ξαδέλφης μου να βγει ότι είχε κάποιο γονίδιο και εγώ για να είμαι σίγουρη έκανα το 100 % τα χρήματα που έδωσα νομίζω ήταν κάπου στα 250 μαζί με το παραπεμπτικο που είχα για το Δf 508

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εννοείς σου ζητάει το 100 % των γονιδίων της κυστικης ινωσης; Αν ναι εγώ το είχα κάνει επειδή είχε τύχη σε μια από της ξαδέλφης μου να βγει ότι είχε κάποιο γονίδιο και εγώ για να είμαι σίγουρη έκανα το 100 % τα χρήματα που έδωσα νομίζω ήταν κάπου στα 250 μαζί με το παραπεμπτικο που είχα για το Δf 508

Το 100% των μεταλλάξεων του γονιδίου της κυστικής ίνωσης ΔΕΝ έχει χαρτογραφηθεί ακόμα. Το ποσοστό που έχει χαρτογραφηθεί είναι γύρω στο 95% και το βρίσκεις και με 180eur με παραπεμπτικό σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα. Στο Χωρέμειο στοιχίζει 280eur με παραπεμπτικό και η μεθοδολογία είναι ακριβώς η ίδια, το μόνο που αλλάζει είναι ότι το Χωρέμειο παρέχει υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής. Δυστυχώς τα κέντρα γενετικής πολλές φορές παραπληροφορούν και λένε ότι κάνουν έλεγχο για το 100% (ή συχνότερα για το 99% για αποποίηση ευθυνών) λόγω υψηλού ανταγωνισμού...Αλλά στο Λαικό εξετάζουν περίπου το 90-92% εντελώς δωρεάν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Το 100% των μεταλλάξεων του γονιδίου της κυστικής ίνωσης ΔΕΝ έχει χαρτογραφηθεί ακόμα. Το ποσοστό που έχει χαρτογραφηθεί είναι γύρω στο 95% και το βρίσκεις και με 180eur με παραπεμπτικό σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα. Στο Χωρέμειο στοιχίζει 280eur με παραπεμπτικό και η μεθοδολογία είναι ακριβώς η ίδια, το μόνο που αλλάζει είναι ότι το Χωρέμειο παρέχει υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής. Δυστυχώς τα κέντρα γενετικής πολλές φορές παραπληροφορούν και λένε ότι κάνουν έλεγχο για το 100% (ή συχνότερα για το 99% για αποποίηση ευθυνών) λόγω υψηλού ανταγωνισμού...Αλλά στο Λαικό εξετάζουν περίπου το 90-92% εντελώς δωρεάν. 

Το ξέρω στον κλάδο αυτόν δουλεύω 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...