Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ηλικια κύησης


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! 

Εκανα 1ο υπερηχο στις 5 εβδομαδες και ακουσαμε καρδια κ υπέρηχογραφικα μου είπε ότι ημουν 6 εβδομαδων, σήμερα ομως μια εβδομάδα μετα, μου βγαζει οτι παλι ειμαι 6 εβδομαδων. Απο 2.5mm μεγαλωσε σε 4.5mm, η καρδιά συνεχίζει να ακούγεται. Έχω αγχωθεί πολυ αφού σκέφτομαι οτι λογικα θα έπρεπε να είναι 7 εβδομαδων,  έτυχε σε καμία κατι παρομοιο??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η lilaki15 είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Εκανα 1ο υπερηχο στις 5 εβδομαδες και ακουσαμε καρδια κ υπέρηχογραφικα μου είπε ότι ημουν 6 εβδομαδων, σήμερα ομως μια εβδομάδα μετα, μου βγαζει οτι παλι ειμαι 6 εβδομαδων. Απο 2.5mm μεγαλωσε σε 4.5mm, η καρδιά συνεχίζει να ακούγεται. Έχω αγχωθεί πολυ αφού σκέφτομαι οτι λογικα θα έπρεπε να είναι 7 εβδομαδων,  έτυχε σε καμία κατι παρομοιο??? 

Έχεις τους υπερήχους; Κάπου γράφει την ηλικία κύησης κάτω σε εβδομάδες και +- κάποιες μέρες. Έχει αλλάξει αυτό; Επίσης το έμβρυο μεγάλωσε οπότε από εκεί είσαι καλά. Οι παλμοί αυξήθηκαν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι παλμοί και την προηγούμενη εβδομαδα και τωρα ειναι σταθεροι 125.

Στον 1ο υπερηχο γραφει 5w1day και απο κατω 6w2d που είναι το υπερηχογραφικο. 

Ενώ στον 2ο γραφει 6w1d που ειναι το ημερολογιακο και τωρα συμπίπτει και το υπερηχογραφικο. 

Έπρεπε να ειχαν αυξηθεί οι παλμοι σε 1 εβδομάδα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα. Αν δούμε την κύηση σήμερα είναι ιδανική.  Δλδ ένα έμβρυο 45mm με 125 παλμούς στην έκτη εβδομάδα και μια ημέρα είναι ένα ιδανικό έμβρυο. Κοίταξα τα δικά μου τώρα 6εβδομαδα ήταν 44mm και 116 παλμούς και συνεχίστηκε μια χαρά η εγκυμοσύνη. 

Αυτό που δεν κολλάει είναι η μέτρηση του 25mm σε 6w και οι καρδιακοί παλμοί σε τόσο μικρό έμβρυο. Δλδ ένα έμβρυο που έχει μήκος 25mm δεν είναι έξι εβδομάδων και δεν έχει και καρδιακό παλμό ακόμα. Επίσης αν έχεις έναν κύκλο κλασικό γύρω στις 28 μέρες επίσης 5w+1 δεν άκουγεται καρδιά. Συνήθως υπάρχει μόνο ο σάκος. Πες μου λίγο πότε ήταν η πρώτη μέρα περιόδου και πότε ήταν η πρώτη σου θετική χοριακή και πόσο ήταν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η donnat είπε:

Κοίτα. Αν δούμε την κύηση σήμερα είναι ιδανική.  Δλδ ένα έμβρυο 45mm με 125 παλμούς στην έκτη εβδομάδα και μια ημέρα είναι ένα ιδανικό έμβρυο. Κοίταξα τα δικά μου τώρα 6εβδομαδα ήταν 44mm και 116 παλμούς και συνεχίστηκε μια χαρά η εγκυμοσύνη. 

Αυτό που δεν κολλάει είναι η μέτρηση του 25mm σε 6w και οι καρδιακοί παλμοί σε τόσο μικρό έμβρυο. Δλδ ένα έμβρυο που έχει μήκος 25mm δεν είναι έξι εβδομάδων και δεν έχει και καρδιακό παλμό ακόμα. Επίσης αν έχεις έναν κύκλο κλασικό γύρω στις 28 μέρες επίσης 5w+1 δεν άκουγεται καρδιά. Συνήθως υπάρχει μόνο ο σάκος. Πες μου λίγο πότε ήταν η πρώτη μέρα περιόδου και πότε ήταν η πρώτη σου θετική χοριακή και πόσο ήταν. 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.  1η μερα περιοδου 12/1,  ειμαι σιγουρη οτι η συλληψη εγινε 21/1.  χοριακη 17/2 ηταν 22.000.

συμφωνω ακριβως σε αυτο που λες οτι 25mm δεν αντιστοιχει σε 6w2d, αναρωτιεμαι εαν βγαζει το αποτελεσμα αυτο το μηχανημα υπερηχων η εαν το γραφει ο γιατρος. Την καρδια όμως την ακουσα κ εγω πριν μια εβδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

21 Ιανουαρίου είχες ελεύθερη επαφή εννοείς; Δέκατη μέρα του κύκλου. Τι κύκλο έχεις; Πότε είχες την πρώτη θετική χοριακή και πόσο ήταν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μετά τη περιοδο που άρχισε 12.1 ειχα μια μονο επαφη 21.1 γιατι ειχα πάρει τεστ ωορρηξίας και εδειξε οτι τοτε είχα γονιμη μερα, ο κύκλος μου είναι απο 24 - 28 ημέρες. 

1η χοριακη ηταν 17/2 κ εδειξε 22.000

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η lilaki15 είπε:

Ναι μετά τη περιοδο που άρχισε 12.1 ειχα μια μονο επαφη 21.1 γιατι ειχα πάρει τεστ ωορρηξίας και εδειξε οτι τοτε είχα γονιμη μερα, ο κύκλος μου είναι απο 24 - 28 ημέρες. 

1η χοριακη ηταν 17/2 κ εδειξε 22.000

Άρα θεωρούμε μέρα ωορρηξίας πάνω κάτω από 21 έως 23 και σήμερα που μιλάμε είσαι 6w5d με απόκλιση 2 3 ημερών προς τα πίσω. (Σε βάζω παραπάνω γιατί δείχνεις να έκανες νωρίτερα ωορρηξία). Σήμερα το λοιπόν υπερηχογραφικά και ημερολογιακά είσαι σχεδόν ακριβώς αφού δε γνωρίζουμε μέρα ωορρηξίας. Συνεχίζει να μπερδεύει ο προηγούμενος υπέρηχος γιατί αύξηση είχες στο μέγεθος οπότε έπρεπε να αυξήσει μόνος του ο υπέρηχος την ηλικία κύησης και όχι να σε δείχνει στα ίδια! Μήπως οι παλμοί του ήταν 100+ και όχι 125; Συνήθως παίρνουν μέσο όρο 3 παλμούς την μέρα! Αν θεωρήσουμε ότι έκανες ωορρηξία 21 με πολύ τράβηγμα βγαίνει να έχει καρδιακό παλμό μια βδομάδα πριν και ίσως να ταίριαζαν οι εκατό παλμοί. 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω πέρα απ' το μέτρημα και την υπόθεση ότι κάτι δεν ταιριάζει στις προηγούμενες μετρήσεις. Μακάρι να μπορούσα να σε ξεαγχώσω εντελώς. Τώρα πότε έχεις ξανά υπέρηχο; Σου ζήτησε καμία χοριακή; Ο ίδιος ο γιατρός τι είπε; αντιλήφθηκε αυτό το παράδοξο του υπερήχου η πήγε με τον σημερινό και είπε όλα καλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η συλληψη εγινε 21/1 αφου δεν ειχα αλλη επαφη.   οι παλμοι φαινεται να μετρωνται απο το μηχανημα οπως ειδα, γραφει δηλαδη 125 στο 1ο υπερηχο και 124 στον 2ο.  εχω ξανα υπερηχο σε 2 εβδομαδες.  ο γιατρος δε σχολιασε καθολου την ηλικια κυησης, ειπε μονο οτι σε αυτο το σταδιο σημαντικο ειναι να ακουμε καρδια, τα υπολοιπα θα φανουν στην αυχενικη.   Σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που αφιερωσες, να εισαι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα!!

Η πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδους ήταν 21 Γενάρη και με βάση μία εφαρμογή η γόνιμη μέρα ήτανε 10 Φεβρουαρίου. έκανα σήμερα ψηφιακό τεστ και μου έβγαλε ότι η σύλληψη έγινε πριν μία-δύο εβδομάδες.

Πόσο εβδομάδων είμαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομιζω να πηγαινει ετσι, ακομα και στο μηχανιμα οταν βαλεις τελευταια περιοδο το υπολογιζει με βασει το μεγεθος και την ημερομηνια δηλαδη εγω που ειχα τελευταια περιοδο 19/1 ειμαι 5 εβδομαδων και 6 ημερων , δεν παιζει η κοπελα να ειναι τοσο που λες! για να το υπολογισεις στο περιπου βαλε στην εφαρμογη ovia την πιθανη ημερομηνια συλληψης δηλαδη την μερα της ωορρηξιας και θα σου βγαλει πανω κατω ποσο εισαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η manoula84 είπε:

Δε νομιζω να πηγαινει ετσι, ακομα και στο μηχανιμα οταν βαλεις τελευταια περιοδο το υπολογιζει με βασει το μεγεθος και την ημερομηνια δηλαδη εγω που ειχα τελευταια περιοδο 19/1 ειμαι 5 εβδομαδων και 6 ημερων , δεν παιζει η κοπελα να ειναι τοσο που λες! για να το υπολογισεις στο περιπου βαλε στην εφαρμογη ovia την πιθανη ημερομηνια συλληψης δηλαδη την μερα της ωορρηξιας και θα σου βγαλει πανω κατω ποσο εισαι!

Σορυ ειδα 29 Γενναρη , για αυτο απαντησα ετσι, αλλα και παλι παιζει πολυ με τον κυκλο που εχεις γιατι αν οντος εκανες ωορρηξια στις 10 αλλαζει το πραγμα πολυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...