Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχώδεις διαταραχές


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαι στ 27 εβδομάδα της 1ης μ εγκυμοσύνης κ περιμένω πως κ πως να δω τον μπεμπακο μου . Πριν την κύηση κ γ πολλά χρόνια είχα μικρές κρίσεις πανικού ειδικά όταν βρισκόμουν σε ένα περιβάλλον π δεν ένιωθα ασφάλεια το ίδιο αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει κ τώρα λόγω ορμόνων φαντάζομαι . Κάθε φορά π μπαίνω στ αυτοκίνητο ν πάω κάπου με πιάνει απίστευτος φόβος ότι κάτι δεν πάει καλά ότι κάτι κακό θ γίνει με πειράζουν οι μυρωδιές οι ήχοι τ πάντα σαν ν έχουν οξυνθεί οι αισθήσεις μ όλο αυτό με επηρεάζει ακόμα κ μάρκετ ν πάω μ τ αυτοκίνητο αγχώνομαι ( δεν οδηγάω εγώ αλλά ο σύζυγος ) . Αυτό κάθε μέρα με επηρεάζει κ πιο πολύ δεν μπορώ ν χαρώ τπτ κ ν φανταστείτε εγώ είμαι παιδί τ έξω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakimpo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαι στ 27 εβδομάδα της 1ης μ εγκυμοσύνης κ περιμένω πως κ πως να δω τον μπεμπακο μου . Πριν την κύηση κ γ πολλά χρόνια είχα μικρές κρίσεις πανικού ειδικά όταν βρισκόμουν σε ένα περιβάλλον π δεν ένιωθα ασφάλεια το ίδιο αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει κ τώρα λόγω ορμόνων φαντάζομαι . Κάθε φορά π μπαίνω στ αυτοκίνητο ν πάω κάπου με πιάνει απίστευτος φόβος ότι κάτι δεν πάει καλά ότι κάτι κακό θ γίνει με πειράζουν οι μυρωδιές οι ήχοι τ πάντα σαν ν έχουν οξυνθεί οι αισθήσεις μ όλο αυτό με επηρεάζει ακόμα κ μάρκετ ν πάω μ τ αυτοκίνητο αγχώνομαι ( δεν οδηγάω εγώ αλλά ο σύζυγος ) . Αυτό κάθε μέρα με επηρεάζει κ πιο πολύ δεν μπορώ ν χαρώ τπτ κ ν φανταστείτε εγώ είμαι παιδί τ έξω 

Κορίτσι μου καλησπέρα!

Δεν είχα ποτέ θέματα με κρίσεις άγχους αλλά θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με τον/την γιατρό σου.Σιγουρα παίζουν ρόλο και οι ορμόνες που έχουν τρελαθεί αυτόν τον καιρό αλλά ίσως με μια μικρή βοήθεια (πχ.κάποιο φυτικό ρόφημα,κανένα φυτικό χαπακι) μπορέσεις να βρεις ξανά τα πατήματα σου.

Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα γιατί φαντάζομαι πόσο κουραστικό θα είναι για εσένα και το μικρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakimpo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαι στ 27 εβδομάδα της 1ης μ εγκυμοσύνης κ περιμένω πως κ πως να δω τον μπεμπακο μου . Πριν την κύηση κ γ πολλά χρόνια είχα μικρές κρίσεις πανικού ειδικά όταν βρισκόμουν σε ένα περιβάλλον π δεν ένιωθα ασφάλεια το ίδιο αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει κ τώρα λόγω ορμόνων φαντάζομαι . Κάθε φορά π μπαίνω στ αυτοκίνητο ν πάω κάπου με πιάνει απίστευτος φόβος ότι κάτι δεν πάει καλά ότι κάτι κακό θ γίνει με πειράζουν οι μυρωδιές οι ήχοι τ πάντα σαν ν έχουν οξυνθεί οι αισθήσεις μ όλο αυτό με επηρεάζει ακόμα κ μάρκετ ν πάω μ τ αυτοκίνητο αγχώνομαι ( δεν οδηγάω εγώ αλλά ο σύζυγος ) . Αυτό κάθε μέρα με επηρεάζει κ πιο πολύ δεν μπορώ ν χαρώ τπτ κ ν φανταστείτε εγώ είμαι παιδί τ έξω 

Γεια σου κορίτσι μου! Είμαι μια σαν εσένα πριν μείνεις έγκυος. Κρίσεις πανικού και πολλά θέματα όταν ήμουν κάπου που δεν ένιωθα οικεία. Τολμώ να πω ότι αφότου έμεινα έγκυος (είμαι στη 10η εβδομάδα) ηρέμησα ως δια μαγείας.

Παρόλα αυτά μιλάω με ψυχολόγο που με έχει βοηθήσει πολύ και ίσως έπαιξε ρόλο. Θα σου σύστυνα με χίλια να μην το φοβηθεις. Μπορεί να σε ηρεμήσει, να σε καλύψει σε απορίες για όλα αυτά που σου συμβαίνουν και δεν έχει καμία σχέση το αν είσαι εξωστρεφής άνθρωπος. Σε νιώθω απολύτως. Απλά προσπάθησε να παίρνεις βαθυες ανάσες, να σκέφτεσαι όμορφες στιγμές που σε ηρεμούν γιατι έτσι θα είναι ευτυχισμένο και το μικρακι σου ☺️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Marakimpo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαι στ 27 εβδομάδα της 1ης μ εγκυμοσύνης κ περιμένω πως κ πως να δω τον μπεμπακο μου . Πριν την κύηση κ γ πολλά χρόνια είχα μικρές κρίσεις πανικού ειδικά όταν βρισκόμουν σε ένα περιβάλλον π δεν ένιωθα ασφάλεια το ίδιο αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει κ τώρα λόγω ορμόνων φαντάζομαι . Κάθε φορά π μπαίνω στ αυτοκίνητο ν πάω κάπου με πιάνει απίστευτος φόβος ότι κάτι δεν πάει καλά ότι κάτι κακό θ γίνει με πειράζουν οι μυρωδιές οι ήχοι τ πάντα σαν ν έχουν οξυνθεί οι αισθήσεις μ όλο αυτό με επηρεάζει ακόμα κ μάρκετ ν πάω μ τ αυτοκίνητο αγχώνομαι ( δεν οδηγάω εγώ αλλά ο σύζυγος ) . Αυτό κάθε μέρα με επηρεάζει κ πιο πολύ δεν μπορώ ν χαρώ τπτ κ ν φανταστείτε εγώ είμαι παιδί τ έξω 

Γειά σου κορίτσι!!! Πέρασα πολλά χρόνια με κρίσεις πανικού, μικρής διάρκειας και πολύ αραιωμένες στην αρχή του στυλ 2-3 φορές τον χρόνο και το απεδιδα σε περιστασιακά άγχη. Ώσπου μια μέρα (λίγο μετά τον γάμο μου) μου χτύπησε για τα καλά την πόρτα και άρχισαν να μου εμφανίζονται πολύ συχνά, ακόμα και στα πιο μικρά πράγματα σε συνδυασμό με άγχος ασθένειας (ότι όλα τα κακά σε μένα θα συμβούν). Δοκίμασα πολλα, ασκησουλες ανάσας(είχα κατεβάσει όλο το ίντερνετ), φυτικά χαπάκια (που εν τέλη μόνο με έκαναν να κοιμηθώ). Όλα περιστασιακές λύσεις!!! Όταν όμως ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ήρθε και ηρέμησε η ψυχούλα μου, βρήκα από τι προέρχεται όλο αυτό, δούλεψα και δουλεύω με τον εαυτό μου και απαλλαχτηκα. Οι κρίσεις πανικού λατρεύουν να επιστρέφουν όταν συμβαίνει ένα μεγάλο βήμα στη ζωή μας (όπως σε μένα ο γάμος και τώρα σε σένα η εγκυμοσύνη). Σου συστήνω ανεπιφύλακτα την ψυχοθεραπεία, θα είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου και στο πλασματάκι που περιμένεις!!!  Βρίσκομαι κι εγώ τώρα στην 1η εγκυμοσύνη, 1ο παιδί και πραγματικά χαίρομαι που πήρα πριν 2 χρόνια αυτή την απόφαση και τώρα μπορώ και χαίρομαι την κάθε στιγμή... Όλα καλά θα πάνε, ξεπερνιέται σίγουρα και να σκέφτεσαι ότι είσαι πιο δυνατή από αυτό!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...