Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Πω πω δεν μου εχει τύχει ποτέ να κλαίει τοση ωρα. Το καημένο σίγουρα κατι το ενοχλεί... ποσο να περιμένεις??? Πρέπει να βρεις λυση μαζί με τον γιατρό το παιδάκι πρέπει να φάει κ να χορτάσει αλλιώς θα κλαίει κ θα έχει κ νευρα. Εμένα συνεχίζει κ πινει σε κάθε γεύμα 120 γρ. Κουράγιο κ σε εσένα κ στο μωρο σου. 

Το βράδυ μου το κάνει πολύ έντονα όχι σε όλα τα γεύματα αυτό είναι το θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Πω πω δεν μου εχει τύχει ποτέ να κλαίει τοση ωρα. Το καημένο σίγουρα κατι το ενοχλεί... ποσο να περιμένεις??? Πρέπει να βρεις λυση μαζί με τον γιατρό το παιδάκι πρέπει να φάει κ να χορτάσει αλλιώς θα κλαίει κ θα έχει κ νευρα. Εμένα συνεχίζει κ πινει σε κάθε γεύμα 120 γρ. Κουράγιο κ σε εσένα κ στο μωρο σου. 

Ανά 4 ωρες σου πίνει 120? Αγόρασα το novalac ha του έδωσα ένα γεύμα θα δω πως θα πάει κ το επόμενο. Εντάξει με τη 1η δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 5:28 ΜΜ, ο/η Ρουλ@@ είπε:

έχω ακόμα απ το κανονικό 3 κουτιά. Τα παραγγέλνω από το ίντερνετ τα βρίσκω πιο φθηνά κ είχα απόθεμα

Ρούλα μου, εννοείται ΔΕΝ θα πετάξεις τα γάλατα. Ειδικά αν είναι κλειστά τα κουτιά. Θα τα κρατήσεις για αργότερα για τις κρέμες που θα φτιάχνεις στο μωρό και αν κάποιο το έχεις ανοίξει θα το βάλεις σε γυάλινο αεροστεγές δοχείο (σαν αυτό που βάζουμε το αλεύρι - που κλείνει και έχει σιλικόνη στο πώμα) και θα το αποθηκεύσεις. Εγώ τα έκανα vacuum. Εξάλλου αυτές οι αλλεργίες περνάνε μετά τους 5-6 μήνες. Τα γάλατα πρέπει να έχουν μακριά ημερομηνία λήξης έτσι κι αλλιώς. Οπότε μην ανησυχείς!

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

1μιση ώρα να κλαίει κ να έχει πιει μόνο 70γρ.

Το πάθαινα και εγώ αυτό και για παραπάνω ώρα.. δράμα.
Θα περάσει! Δεν είσαι η μόνη, το ξέρεις! Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ανά 4 ωρες σου πίνει 120?

Επεμβαίνω, αλλά θέλω να πω ότι σε εμένα όταν άλλαξα σε υποαλλεργικό μείωσε δραματικά ποσότητα στην αρχή. Γιατί ίσως δε της άρεσε γευστικά. Επίσης, κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Μπορεί να πίνει 90ml και να παίρνει περισσότερο βάρος από ένα μωρό που πίνει παραπάνω. Οπότε μην αγχώνεσαι για τα ml, γιατί έτσι αγχώνεται και το μωρό και μη το πιέσεις ποτέ γιατί θα βλέπει μπιμπερό και θα στρίβει. Τα λέω επειδή τα πέρασα και έκλαιγα πάνω από το μπιμπερό μαζί της, εκείνη γιατί δεν ήθελε άλλο και εγώ γιατί νόμιζα ότι δεν τρώει! 
Πρόσφατα, διάβαζα μια μαμά που το μωράκι της είναι 6 μηνών και πίνει 90ml, παίρνει βάρος κανονικό! Κανένα πρόβλημα! Πλέον, δεν ισχύει ότι πρέπει να πίνουν συγκεκριμένα ml ανά ηλικία. Είναι ξεπερασμένη αντίληψη. Σκέψου εμάς, πολλοί είμαστε τα ίδια κιλά. Τρώμε το ίδιο όλοι; 
Επίσης για τις μανούλες που κάνουν μεικτή, να πω ότι καθώς αυξάνεται η παραγωγή το μωρό θα πίνει όλο και λιγότερο ξένο γιατί χορταίνει από το στήθος περισσότερο. Εμένα όταν άρχισε να συμβαίνει αυτό, δε με εμπιστευόμουν και νόμιζα πως δεν τρώει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Επεμβαίνω, αλλά θέλω να πω ότι σε εμένα όταν άλλαξα σε υποαλλεργικό μείωσε δραματικά ποσότητα στην αρχή. Γιατί ίσως δε της άρεσε γευστικά. Επίσης, κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Μπορεί να πίνει 90ml και να παίρνει περισσότερο βάρος από ένα μωρό που πίνει παραπάνω. Οπότε μην αγχώνεσαι για τα ml, γιατί έτσι αγχώνεται και το μωρό και μη το πιέσεις ποτέ γιατί θα βλέπει μπιμπερό και θα στρίβει. Τα λέω επειδή τα πέρασα και έκλαιγα πάνω από το μπιμπερό μαζί της, εκείνη γιατί δεν ήθελε άλλο και εγώ γιατί νόμιζα ότι δεν τρώει! 
Πρόσφατα, διάβαζα μια μαμά που το μωράκι της είναι 6 μηνών και πίνει 90ml, παίρνει βάρος κανονικό! Κανένα πρόβλημα! Πλέον, δεν ισχύει ότι πρέπει να πίνουν συγκεκριμένα ml ανά ηλικία. Είναι ξεπερασμένη αντίληψη. Σκέψου εμάς, πολλοί είμαστε τα ίδια κιλά. Τρώμε το ίδιο όλοι; 
Επίσης για τις μανούλες που κάνουν μεικτή, να πω ότι καθώς αυξάνεται η παραγωγή το μωρό θα πίνει όλο και λιγότερο ξένο γιατί χορταίνει από το στήθος περισσότερο. Εμένα όταν άρχισε να συμβαίνει αυτό, δε με εμπιστευόμουν και νόμιζα πως δεν τρώει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Δεν επεμβαίνεις εδώ είμαστε για να λέμε τις απόψεις μας κ να βοηθαει η μία την άλλη. Δε με αγχώνει το γάλα αρκεί να πίνει το υποαλλεργικό κ να μη του σταμάτησω την ανάπτυξη με την αλλαγή γάλακτος αν δε το θέλει. Αυτό με αγχώνει. Κ εσένα της έφταιγε τελικά το γάλα κ έκλαιγε? Κ εμενα αν κ μικρή ποσότητα έπαιρνε βάρος κ μ είπε ο παιδίατρος να μη κοιτάζω ποσότητα αφού παίρνει βάρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Δεν επεμβαίνεις εδώ είμαστε για να λέμε τις απόψεις μας κ να βοηθαει η μία την άλλη. Δε με αγχώνει το γάλα αρκεί να πίνει το υποαλλεργικό κ να μη του σταμάτησω την ανάπτυξη με την αλλαγή γάλακτος αν δε το θέλει. Αυτό με αγχώνει. Κ εσένα της έφταιγε τελικά το γάλα κ έκλαιγε? Κ εμενα αν κ μικρή ποσότητα έπαιρνε βάρος κ μ είπε ο παιδίατρος να μη κοιτάζω ποσότητα αφού παίρνει βάρος. 

Καλημερα κορίτσια!!! Τις περισσότερες φορές πινει 120 αλλά θα υπάρξουν κ φορές που θα πιει και 90 κ 100. Εννοείτε πως αν σου είπε ο γιατρός να μην ανησυχείς για τα ml κ παίρνει βαρος μια χαρά τότε.  Εγω δεν τον πιεσα ποτε να πιει παραπάνω πάντα οσο θέλει. Καθε μωρο είναι διαφορετικο ισως το δικό μου που γεννήθηκε πολυ μικρο να θέλει να αναπληρώσει αυτο που δεν πήρε μεσα στην κοιλιά κ πινει αυτήν την ποσότητα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! Τις περισσότερες φορές πινει 120 αλλά θα υπάρξουν κ φορές που θα πιει και 90 κ 100. Εννοείτε πως αν σου είπε ο γιατρός να μην ανησυχείς για τα ml κ παίρνει βαρος μια χαρά τότε.  Εγω δεν τον πιεσα ποτε να πιει παραπάνω πάντα οσο θέλει. Καθε μωρο είναι διαφορετικο ισως το δικό μου που γεννήθηκε πολυ μικρο να θέλει να αναπληρώσει αυτο που δεν πήρε μεσα στην κοιλιά κ πινει αυτήν την ποσότητα.  

Εμενα 3730 39+3μερες. Αλλ σπάνια θα πιει πάνω από 120.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια οποία δίνει υποαλλεργικό τι κακα κάνει το μωρό? 3ο γεύμα με novalac ha κ εκεί που έκανε κίτρινα έκανε πράσινα. Είναι φυσιολογικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Κορίτσια οποία δίνει υποαλλεργικό τι κακα κάνει το μωρό? 3ο γεύμα με novalac ha κ εκεί που έκανε κίτρινα έκανε πράσινα. Είναι φυσιολογικό?

Ναι πράσινα γίνονται,!!! Κ μια θεσπέσια μυρωδιά!!😁😁😁😁😁

Εμένα γεννήθηκε 38 εβδομάδων 2 κιλά... και τώρα σχεδόν 2μιση μηνων είναι 4,5 κιλά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Ναι πράσινα γίνονται,!!! Κ μια θεσπέσια μυρωδιά!!

Παιδιά, δεν την αντέχω αυτή τη μυρωδιά, αλήθεια!! Νόμιζα πως ήταν μόνο η δική μου!
Από σύσταση πως είστε; Εμένα είναι πιο υδαρή από ότι με το αγελαδινό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η itsathina είπε:

Παιδιά, δεν την αντέχω αυτή τη μυρωδιά, αλήθεια!! Νόμιζα πως ήταν μόνο η δική μου!
Από σύσταση πως είστε; Εμένα είναι πιο υδαρή από ότι με το αγελαδινό!

Τα δικα μας μερικες φορές είναι σαν κρεμα μερικές λιγο πιο υδαρη ... οσο για την μυρωδιά 🤭🤭🤭🤭 δεν παλεύεται αλλά συνηθίζεται 😆😆😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Τα δικα μας μερικες φορές είναι σαν κρεμα μερικές λιγο πιο υδαρη ... οσο για την μυρωδιά 🤭🤭🤭🤭 δεν παλεύεται αλλά συνηθίζεται 😆😆😆😆😆

Εμενα τα κάνει σαν κέικ όπως το λέει κ η μεγάλη μου "μπέμπη πάλι κέικ μας κερασες?" Του λεει.  Αλλα φοβήθηκα καλε με τα πράσινα. Δλδ πάντα έτσι θα είναι από εδώ κ πέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Ναι πράσινα γίνονται,!!! Κ μια θεσπέσια μυρωδιά!!😁😁😁😁😁

Εμένα γεννήθηκε 38 εβδομάδων 2 κιλά... και τώρα σχεδόν 2μιση μηνων είναι 4,5 κιλά.  

Εσενα έχει πάρα πολύ βάρος μπράβο!! Εμένα2 μηνών που κάναμε το εμβόλιο ούτε 5μιση δεν είχε πάει ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα κάνω υπομονή μέχρι να γίνει 3μιση μηνων μέχρι τότε θα πίνουμε αυτο το γάλα μετα θα συνεχίσουμε το κανονικό  μιας κ εμείς το ξεκινήσαμε για τους κολικούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εσενα έχει πάρα πολύ βάρος μπράβο!! Εμένα2 μηνών που κάναμε το εμβόλιο ούτε 5μιση δεν είχε πάει ακόμα.

Ναι το μικρο μου πήρε αρκετο βαρος ευτυχώς γιατί στο μαιευτήριο οταν τον είδα πρώτη φορά γυμνο το λυπήθηκα το καημένο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki 986 είπε:

Ναι το μικρο μου πήρε αρκετο βαρος ευτυχώς γιατί στο μαιευτήριο οταν τον είδα πρώτη φορά γυμνο το λυπήθηκα το καημένο... 

Φαντάζομαι!! Κ εμενα μ φαινόταν ο δικός μου μικρός. Ποιο γάλα του δίνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Φαντάζομαι!! Κ εμενα μ φαινόταν ο δικός μου μικρός. Ποιο γάλα του δίνεις?

Του δινω  frisolac ha . Εσυ είπες το novalac ? Ειδες καθόλου διαφορά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Του δινω  frisolac ha . Εσυ είπες το novalac ? Ειδες καθόλου διαφορά? 

Ναι είδα. Πίνει καλύτερα κ δε κλαίει καθόλου στο μπουκάλι. 2ο βράδυ βέβαια θα δείξει στη πορεία. Αλλα ξέρεις τι παρατήρησα? Δε διαλύεται καλά αυτό. Κάνει σβολους ενω το κανονικό που έπινε μια χαρά διαλυοταν. Εσενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι είδα. Πίνει καλύτερα κ δε κλαίει καθόλου στο μπουκάλι. 2ο βράδυ βέβαια θα δείξει στη πορεία. Αλλα ξέρεις τι παρατήρησα? Δε διαλύεται καλά αυτό. Κάνει σβολους ενω το κανονικό που έπινε μια χαρά διαλυοταν. Εσενα?

Ωραία! Εμένα διαλυεται πολυ εύκολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου!Πως ειστε;τα μωράκια σας;; Εμένα η μικρή πάει καλύτερα..με το γαλα τώρα το λιγότερο που πίνει σε κάθε γεύμα είναι 120 και το πιο πολύ 140 με 150 αλλά οχι συχνά. Σήμερα ηπιε και ένα 180 το πρωί που ξυπνησε όλη μέρα μετά όλως 120αρια έπινε. Πήρα και ζυγαριά για να την ελέγχω σε 17 μέρες πήρε 550γρ!!!Οπότε νομίζω παμε πολύ καλά.Δρομολογησαν και τα κακά τώρα κάνει κάθε μέρα από μια φορά βέβαια πάλι αλλά τουλάχιστον κάνει κάθε μέρα! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

σε 17 μέρες πήρε 550γρ

Πόσο σας λέει ο παιδίατρος σας ότι πρέπει να παίρνει ανά μήνα;
Εμένα μου έχει πει ένα κιλό και το ΄΄ χω ένα άγχος🙄 τον προηγούμενο το πήραμε, για να δούμε κι αυτόν!
Εντωμεταξύ η ζυγαριά μου έχει απόκλιση με του παιδιάτρου, έδειχνε 200γρ. κάτω η δική μου 😏 
Δε ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου!Πως ειστε;τα μωράκια σας;; Εμένα η μικρή πάει καλύτερα..με το γαλα τώρα το λιγότερο που πίνει σε κάθε γεύμα είναι 120 και το πιο πολύ 140 με 150 αλλά οχι συχνά. Σήμερα ηπιε και ένα 180 το πρωί που ξυπνησε όλη μέρα μετά όλως 120αρια έπινε. Πήρα και ζυγαριά για να την ελέγχω σε 17 μέρες πήρε 550γρ!!!Οπότε νομίζω παμε πολύ καλά.Δρομολογησαν και τα κακά τώρα κάνει κάθε μέρα από μια φορά βέβαια πάλι αλλά τουλάχιστον κάνει κάθε μέρα! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Της άλλαξες γάλα ή απλά μεγάλωσε? Απ τη Κυριακή που του πήρα γάλα ΗΑ πίνει και εμένα 120 σε κάθε γεύμα αλλά όχι παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Πόσο σας λέει ο παιδίατρος σας ότι πρέπει να παίρνει ανά μήνα;
Εμένα μου έχει πει ένα κιλό και το ΄΄ χω ένα άγχος🙄 τον προηγούμενο το πήραμε, για να δούμε κι αυτόν!
Εντωμεταξύ η ζυγαριά μου έχει απόκλιση με του παιδιάτρου, έδειχνε 200γρ. κάτω η δική μου 😏 
Δε ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος!

1 κιλό θέλει κ εμένα να παίρνει κ τον πρώτο μήνα πήρε μόνο 520 γρ και με αγχώνει η αλήθεια πάρα πολύ ο γιατρός αν και η ανάπτυξη της ήταν πάρα πολύ καλή και 3 πόντους πηρε και το κεφαλακι μεγάλωσε όλα ήταν καλά.Τη ζυγαριά την πήρα πρόσφατα στο επόμενο ραντεβού αρχές του μήνα για το 2 εμβολίο που θα έρθει σπίτι θα δω αν έχει καμιά απόκλιση κ εμας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Της άλλαξες γάλα ή απλά μεγάλωσε? Απ τη Κυριακή που του πήρα γάλα ΗΑ πίνει και εμένα 120 σε κάθε γεύμα αλλά όχι παραπάνω. 

Ναι το σανιλακ αντικολικ της δινω τώρα που είναι πιο ελαφρύ και υποτίθεται πεινάει πιο συχνά! Η αλήθεια εμένα είμαι με τις μέρες τις Χτες ας πούμε το πρωί στις 8 ηπιε 180 μετά στις 12 ηπιε 120 μετά πάλι στις 3 πάλι 120 στις 6 120 και στις 8 100 και μετά με το ζόρι στις 10 κ μισή γιατί δεν είχε κοιμηθεί όλο το απόγευμα και λέω αμα κοιμηθεί τώρα θα ξυπνήσει ξημερώματα της έδωσα γάλα και ηπιε μόνο 50. Συνήθως τρώει στο 4ωρο αλλά χτες πεινουσε νωρίτερα.Σηνερσ πάλι στις 7 ηπιε 180 τώρα θα δω πως θα πάει όλη μέρα πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...