Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Για πείτε βρε κορίτσια για τα επιδόματα. Εγω δουλεύω τον Σεπτέμβριο θα βγω σε άδεια. Τι διαδικασία χρειάζεται. Δε θυμάμαι καθόλου απ την 1η. Πόσα παίρνουμε?

Εγω κορίτσια δεν ξέρω καθόλου για το ΙΚΑ καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχουν περάσει 2 χρόνια απο τοτε που απολύθηκα δηλαδή απο τον Μάιο του 2019. Οπότε δεν το εχω ψάξει αλλά αν κάποια κοπέλα ξερει για τα επιδόματα και τις διαδικασίες ας μας τα πει να ενημερωνόμαστε κιόλας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η pangipot είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Μαζί σας και εγώ γεννάω τέλος του Οκτωβρίου...τώρα είμαι 29+2. Έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για το τι δωμάτιο να δηλώσω ότι θέλω να με βάλουν.... προβληματίζομαι πολύ.... 🤔🤔

Σίγουρα όλες θα θέλαμε μονοκλινο αλλά τα χρήματα είναι πολυ παρα πανω!Εγω να φανταστείς σκέφτομαι για τρίκλινο γιατί τώρα με τον κορονοιο κάποια μαιευτήρια βάζουν μονο 2 ζευγάρια μεσα κ το χρεώνουν για τρίκλινο.Ελπιζω να συμβαίνει αυτο και στο δικό μου μαιευτήριο!Εντάξει 3 μέρες είναι θα περάσουν 🤔🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Εγω κορίτσια δεν ξέρω καθόλου για το ΙΚΑ καθώς είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχουν περάσει 2 χρόνια απο τοτε που απολύθηκα δηλαδή απο τον Μάιο του 2019. Οπότε δεν το εχω ψάξει αλλά αν κάποια κοπέλα ξερει για τα επιδόματα και τις διαδικασίες ας μας τα πει να ενημερωνόμαστε κιόλας!!!

Για το ικα κάνεις τα χαρτιά σου 56 μέρες πριν την τελευταία ημερομηνία τοκετό...και πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια και μετά 60κατι μέρες δεν θυμάμαι ακριβώς άδεια λοχειας πάλι από το ικα. 

Μετά είναι κ το επίδομα του οαεδ είτε ένα ποσό εφάπαξ η το 6 μηνο ανάλογα τι θα κάνεις με τη δουλειά σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Σίγουρα όλες θα θέλαμε μονοκλινο αλλά τα χρήματα είναι πολυ παρα πανω!Εγω να φανταστείς σκέφτομαι για τρίκλινο γιατί τώρα με τον κορονοιο κάποια μαιευτήρια βάζουν μονο 2 ζευγάρια μεσα κ το χρεώνουν για τρίκλινο.Ελπιζω να συμβαίνει αυτο και στο δικό μου μαιευτήριο!Εντάξει 3 μέρες είναι θα περάσουν 🤔🤔🤔

Αυτό σκεφτόμουν κ εγώ.....αλλά δε ξέρω τι κάνει ούτε το δικό μ με τα τρίκλινα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!ελπίζω να είστε όλες καλά. Εγώ είμαι 28+5 και σήμερα είχα κάποιες εκρήξεις θυμού τύπου δεν την παλεύω άλλο, βέβαια μετά μου πέρασε αλλά γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοιες εκρήξεις. Σας έχει συμβεί εσάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2021 at 3:51 ΜΜ, ο/η Vickypucca είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!ελπίζω να είστε όλες καλά. Εγώ είμαι 28+5 και σήμερα είχα κάποιες εκρήξεις θυμού τύπου δεν την παλεύω άλλο, βέβαια μετά μου πέρασε αλλά γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοιες εκρήξεις. Σας έχει συμβεί εσάς;

Εγω είμαι 30+3 κ δε παλεύω τη ζέστη... νεύρα μπορεί καμία φορά χωρίς λόγο να έχω αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Πονακια περιόδου έχω χαμηλά στη κοιλιά κ καμία φορά με πιάνει κάτι σαν να έχω ώρα να ουρήσω. Έχει συμβεί σε καμία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εγω είμαι 30+3 κ δε παλεύω τη ζέστη... νεύρα μπορεί καμία φορά χωρίς λόγο να έχω αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Πονακια περιόδου έχω χαμηλά στη κοιλιά κ καμία φορά με πιάνει κάτι σαν να έχω ώρα να ουρήσω. Έχει συμβεί σε καμία?

31+2 εμείς...και το προηγούμενο σκ με έπιασαν και εμένα ακριβώς τα ίδια! Η μαία μου μου είπε πως τα πονακια αυτά εφόσον περνάνε αν ξαπλώσω είναι Braxton Hicks, προπαρασκευαστικοι πόνοι, γιατί κάνει διατάσεις η μήτρα. Όσο για την πίεση που νιώθεις στην κύστη σου είναι επειδή το νινι σου την πιέζει. Εμένα η μικρή έχει πάρει θέση και έχει βαλει το κεφαλή της μέσα στην λεκάνη με αποτέλεσμα κάθε λίγο και λιγάκι να επισκέπτομαι τι μπάνιο χωρίς ουσιαστικό λόγο! Έχει πάρει και σε σένα θέση μήπως? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν!!! Εχει κάνει καμία doppler?? Εγώ είναι να το κάνω την Πέμπτη... Ανυπομονώ!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2021 at 11:26 ΠΜ, ο/η m_vlc είπε:

31+2 εμείς...και το προηγούμενο σκ με έπιασαν και εμένα ακριβώς τα ίδια! Η μαία μου μου είπε πως τα πονακια αυτά εφόσον περνάνε αν ξαπλώσω είναι Braxton Hicks, προπαρασκευαστικοι πόνοι, γιατί κάνει διατάσεις η μήτρα. Όσο για την πίεση που νιώθεις στην κύστη σου είναι επειδή το νινι σου την πιέζει. Εμένα η μικρή έχει πάρει θέση και έχει βαλει το κεφαλή της μέσα στην λεκάνη με αποτέλεσμα κάθε λίγο και λιγάκι να επισκέπτομαι τι μπάνιο χωρίς ουσιαστικό λόγο! Έχει πάρει και σε σένα θέση μήπως? 

Δεν ξέρω την Πέμπτη έχω ραντεβού κ θα ρωτήσω. Τότε θα κάνω κ το dopler

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! Να σας ρωτήσω έχει κάνει καμία τα χαρτιά της για το επίδομα τοκετού; Εγώ βγαίνω σε άδεια τοκετού 24/8, αν τα έχει κάνει καμία τι διακαιλογητικα χρειάστηκαν; Έχουν περάσει και 6 χρόνια από τη κόρη μου κ δε θυμάμαι καθόλου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbie15 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Να σας ρωτήσω έχει κάνει καμία τα χαρτιά της για το επίδομα τοκετού; Εγώ βγαίνω σε άδεια τοκετού 24/8, αν τα έχει κάνει καμία τι διακαιλογητικα χρειάστηκαν; Έχουν περάσει και 6 χρόνια από τη κόρη μου κ δε θυμάμαι καθόλου…

 

Screenshot_20210817-183405_Office.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Δηλαδή θα πάρουμε 2 επιδόματα? Δε το κατάλαβα αυτό. 

Ναι 2 είναι ένα πριν γεννησουμε το επίδομα τοκετου και ένα μετά που θα γεννησουμε το επίδομα λοχειας. 

Θα κάνεις τα χαρτιά σου τώρα για το πρώτο και μετά για το δεύτερο.

Και από τον οαεδ παίρνουμε επίδομα μετά είτε εφάπαξ ένα ποσό είτε το 6 μηνο.

Και να μην ξεχνάς και το επίδομα 2000 που δίνει το κράτος. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Ναι 2 είναι ένα πριν γεννησουμε το επίδομα τοκετου και ένα μετά που θα γεννησουμε το επίδομα λοχειας. 

Θα κάνεις τα χαρτιά σου τώρα για το πρώτο και μετά για το δεύτερο.

Και από τον οαεδ παίρνουμε επίδομα μετά είτε εφάπαξ ένα ποσό είτε το 6 μηνο.

Και να μην ξεχνάς και το επίδομα 2000 που δίνει το κράτος. 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δε θυμάμαι τπτ από την 1η. Βέβαια ήταν το 2016. Κ τότε είχα πάρει σύνολο 1000 ευρώ αλλά μετά τη γέννα. Πριν δεν είχα παρει τπτ. Αυτό το επίδομα από το κράτος μπαίνει αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε κ εκεί διαδικασία εμείς? Κ κάτι  άλλο. Για το επίδομα πριν γεννησουμε θα κάνουμε τα χαρτιά μόλις βγούμε σε άδεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δε θυμάμαι τπτ από την 1η. Βέβαια ήταν το 2016. Κ τότε είχα πάρει σύνολο 1000 ευρώ αλλά μετά τη γέννα. Πριν δεν είχα παρει τπτ. Αυτό το επίδομα από το κράτος μπαίνει αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε κ εκεί διαδικασία εμείς? Κ κάτι  άλλο. Για το επίδομα πριν γεννησουμε θα κάνουμε τα χαρτιά μόλις βγούμε σε άδεια?

Κάνεις κάποια αίτηση αλλά δεν ξέρω ακόμα λεπτομέρειες γιαυτό.

Μολις γεννήσεις μετά από λίγες μέρες μπορείς να κανεις τς χαρτιά σου στο ικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Κάνεις κάποια αίτηση αλλά δεν ξέρω ακόμα λεπτομέρειες γιαυτό.

Μολις γεννήσεις μετά από λίγες μέρες μπορείς να κανεις τς χαρτιά σου στο ικα. 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Εσύ πότε βγαίνεις σε άδεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Εσύ πότε βγαίνεις σε άδεια?

26 του μήνα ξεκινάει..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 1:31 ΠΜ, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Δεν ξέρω την Πέμπτη έχω ραντεβού κ θα ρωτήσω. Τότε θα κάνω κ το dopler

Καλημέρα κορίτσι!πως εισαι;;;; έκανες το doppler??? Πως πήγε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα κορίτσι!πως εισαι;;;; έκανες το doppler??? Πως πήγε;;;

Ναι ναι χθες. Όλα καλά. 1750 είναι ο μπέμπης. Σε 3 εβδομάδες θα με ξαναδεί. Εσυ έκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι ναι χθες. Όλα καλά. 1750 είναι ο μπέμπης. Σε 3 εβδομάδες θα με ξαναδεί. Εσυ έκανες?

Τελειαααα μια χαρά το αγοράκι σου!!!Την Τετάρτη εχω εγώ και έχω μια αγωνία να δω πως είναι η μικρή απίστευτη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Τελειαααα μια χαρά το αγοράκι σου!!!Την Τετάρτη εχω εγώ και έχω μια αγωνία να δω πως είναι η μικρή απίστευτη!!!

Αντε με το καλό να περάσουν οι μέρες. Τώρα θα με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες μ είπε. Κ λογικά στις 20/9 που μπαίνω στο μήνα μου θα ξεκινήσω κ τα non stress 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Αντε με το καλό να περάσουν οι μέρες. Τώρα θα με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες μ είπε. Κ λογικά στις 20/9 που μπαίνω στο μήνα μου θα ξεκινήσω κ τα non stress 

Εγώ πάω καισαρική οπότε δεν νομίζω πως θα με βάλουν να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Τι φανελάκια θα φοράμε στα μωρα μας? Κοντό μανίκι ή μακρύ?

Καλησπέραααα!! Εμείς έχουμε πάρει λίγα και από τα δύο. Η αδερφή μου μου είπε ότι ακόμα και μακρυνάνικο να φορέσει καλό θα είναι να του βάλω και κοντό από μέσα. Πάντως χαμένα δεν θα πάνε ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Καλησπέραααα!! Εμείς έχουμε πάρει λίγα και από τα δύο. Η αδερφή μου μου είπε ότι ακόμα και μακρυνάνικο να φορέσει καλό θα είναι να του βάλω και κοντό από μέσα. Πάντως χαμένα δεν θα πάνε ☺️

Καλά απ έξω σίγουρα μακρυμανικο από μέσα προβλήματιζομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...