Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και υπερταση


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας, 

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Υπήρχε καμία εγκυουλα η οποία εμφάνισε στην 30η εβδομάδα υπέρταση? Δεν είναι πολύ ψηλή και μου είπε καρδιολόγος να το ελέγξουμε για 1 2 μέρες χωρίς χαπια απλ; να πιάνω την πίεση μου πρωί και βράδυ αλλά ο γυναικολόγος μου μου είπε αν συνεχιστεί ειναι ανησυχητικό ακόμα και για την ζωή μου η την ζωή του μωρού μου. Είναι το πρώτο μου μωρό και φοβάμαι πολύ. Απ ότι κατάλαβα η πίεση μου μπορεί να ανεβαίνει και από το στρες. Σας παρακαλώ βοήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σταυρια είπε:

Κορίτσια γειά σας, 

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Υπήρχε καμία εγκυουλα η οποία εμφάνισε στην 30η εβδομάδα υπέρταση? Δεν είναι πολύ ψηλή και μου είπε καρδιολόγος να το ελέγξουμε για 1 2 μέρες χωρίς χαπια απλ; να πιάνω την πίεση μου πρωί και βράδυ αλλά ο γυναικολόγος μου μου είπε αν συνεχιστεί ειναι ανησυχητικό ακόμα και για την ζωή μου η την ζωή του μωρού μου. Είναι το πρώτο μου μωρό και φοβάμαι πολύ. Απ ότι κατάλαβα η πίεση μου μπορεί να ανεβαίνει και από το στρες. Σας παρακαλώ βοήθεια 

Καλησπερα κοριτσι μου! Ειχε φανει κατι στην Β επιπεδου; Εμενα στην Β επιπεδου μου βρηκαν αυξημενες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες, το οποιο σημαινει πιθανη εμφανιση προεκλαμψιας (=υπερταση) και υπολειπομενης αναπτυξης εμβρυου. Αμεσως ξεκινησα προληπτικα αντιπηκτικα ενεσακια κ σαλοσπιρ. Επισης καθε μερα ελεγχω πιεση. Μου ειπε ο γιατρος αν φτασω 14 μεγαλη και 9 μικρη, να τον παρω τηλεφωνο. Φανταζομαι για να ξεκινησω αγωγη. Γενικα μην αγχωνεσαι (το αγχος ανεβαζει πιεση). Ναι, η προεκλαμψια ειναι μια πόυ σοβαρη κατασταση, αλλα πλεον το ανακαλυπτουν νωρις κ το ελεγχουν. Ντοπλερ εχεις κανει; Πως μεγαλωνει το μωρακι σου; Πως ειναι στα κιλακια του; Εγω ειμαι τωρα 31,5 εβδομαδων κ εχω κοριτσακι!! Επισης, τι πιεση εχεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Ειχε φανει κατι στην Β επιπεδου; Εμενα στην Β επιπεδου μου βρηκαν αυξημενες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες, το οποιο σημαινει πιθανη εμφανιση προεκλαμψιας (=υπερταση) και υπολειπομενης αναπτυξης εμβρυου. Αμεσως ξεκινησα προληπτικα αντιπηκτικα ενεσακια κ σαλοσπιρ. Επισης καθε μερα ελεγχω πιεση. Μου ειπε ο γιατρος αν φτασω 14 μεγαλη και 9 μικρη, να τον παρω τηλεφωνο. Φανταζομαι για να ξεκινησω αγωγη. Γενικα μην αγχωνεσαι (το αγχος ανεβαζει πιεση). Ναι, η προεκλαμψια ειναι μια πόυ σοβαρη κατασταση, αλλα πλεον το ανακαλυπτουν νωρις κ το ελεγχουν. Ντοπλερ εχεις κανει; Πως μεγαλωνει το μωρακι σου; Πως ειναι στα κιλακια του; Εγω ειμαι τωρα 31,5 εβδομαδων κ εχω κοριτσακι!! Επισης, τι πιεση εχεις; 

Η πίεση μου μια είναι 12 9 μια 14 9 μια 12 8 και πάει δεν είναι σταθερή..... Είμαι 30 εβδομάδων και το αγοράκι μου είναι 1.200 χθες που πήγα γυναικολόγο μου είπε ότι το μωράκι μου μεγαλώνει κανονικά αλλά μου είπε καρδιολόγος να την ελέγξω μέχρι την Πέμπτη και να δούμε αν θα μου δώσει αγωγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Σταυρια είπε:

Η πίεση μου μια είναι 12 9 μια 14 9 μια 12 8 και πάει δεν είναι σταθερή..... Είμαι 30 εβδομάδων και το αγοράκι μου είναι 1.200 χθες που πήγα γυναικολόγο μου είπε ότι το μωράκι μου μεγαλώνει κανονικά αλλά μου είπε καρδιολόγος να την ελέγξω μέχρι την Πέμπτη και να δούμε αν θα μου δώσει αγωγη

Να ξεκινήσεις άμεσα σαλοσπιρ και απορώ πως δεν σου έγραψε ποτέ δεν αφήνουμε την πίεση έτσι δεν χρειάζεται άγχος πίεσε τον να σου γράψει σαλοσπιρ και ίσως να πρέπει να πάρεις και ενέσεις ντοπλερ πρέπει να κάνεις να δεις τι γίνεται με τις μητριαιες αρτηρίες έχεις αντιστάσεις όπως είπε και η άλλη κοπέλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υψηλή πίεση δεν είχα ποτέ πάντα κυμαινομουν το πολύ μέχρι 11 μεγάλη και 7,5 μικρή.Στην αυχενική εμφάνισαν αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία και από τότε παίρνω κάθε βράδυ ένα σαλοσπιρ.Στην β επιπέδου είδαμε ότι οι αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες έχουν βελτιωθεί για τα καλά.Τωρα τι να σου πω;Μπορεί απλά να ήταν θέλημα Θεού, μπορεί να βοηθάει όντως η σαλοσπιρη.

Οπως και να έχει μην αγχώνεσαι αλλά μην αφήνεις και αρυθμιστη τη πίεση σου.Πες στο/στη γιατρό σου ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό το σκαμπανεβασμα και αν είναι να σου χορηγήσει κάποια θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2021 at 12:35 ΠΜ, ο/η Σταυρια είπε:

Η πίεση μου μια είναι 12 9 μια 14 9 μια 12 8 και πάει δεν είναι σταθερή..... Είμαι 30 εβδομάδων και το αγοράκι μου είναι 1.200 χθες που πήγα γυναικολόγο μου είπε ότι το μωράκι μου μεγαλώνει κανονικά αλλά μου είπε καρδιολόγος να την ελέγξω μέχρι την Πέμπτη και να δούμε αν θα μου δώσει αγωγη

Μια χαρα ειναι το μωρακι σου!! Μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι ειδικος, δεν ειναι κ τραγικη η πιεση σου, πρεπει να κανεις ο,τι σου πουν οι γιατροι σου! Ξανα λεω εγω ξεκινησα αμεσα σαλοσπιρ κ αντιπηκτικες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2021 at 10:25 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Να ξεκινήσεις άμεσα σαλοσπιρ και απορώ πως δεν σου έγραψε ποτέ δεν αφήνουμε την πίεση έτσι δεν χρειάζεται άγχος πίεσε τον να σου γράψει σαλοσπιρ και ίσως να πρέπει να πάρεις και ενέσεις ντοπλερ πρέπει να κάνεις να δεις τι γίνεται με τις μητριαιες αρτηρίες έχεις αντιστάσεις όπως είπε και η άλλη κοπέλα

Μου έδωσε κάτι χαπια για να την σταθεροποιησει που ενδείκνυνται για την εγκυμοσύνη και μου είπε να την μετράω πρωί και βράδυ και αύριο θα ξαναπάω να με ξαναδεί και να δει και τις μετρήσεις ειλικρινά φοβάμαι υπερβολικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2021 at 10:25 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Να ξεκινήσεις άμεσα σαλοσπιρ και απορώ πως δεν σου έγραψε ποτέ δεν αφήνουμε την πίεση έτσι δεν χρειάζεται άγχος πίεσε τον να σου γράψει σαλοσπιρ και ίσως να πρέπει να πάρεις και ενέσεις ντοπλερ πρέπει να κάνεις να δεις τι γίνεται με τις μητριαιες αρτηρίες έχεις αντιστάσεις όπως είπε και η άλλη κοπέλα

Μου έδωσε κάτι χαπια για να την σταθεροποιησει που ενδείκνυνται για την εγκυμοσύνη και μου είπε να την μετράω πρωί και βράδυ και αύριο θα ξαναπάω να με ξαναδεί και να δει και τις μετρήσεις ειλικρινά φοβάμαι υπερβολικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2021 at 10:49 ΜΜ, ο/η Σταυρια είπε:

Μου έδωσε κάτι χαπια για να την σταθεροποιησει που ενδείκνυνται για την εγκυμοσύνη και μου είπε να την μετράω πρωί και βράδυ και αύριο θα ξαναπάω να με ξαναδεί και να δει και τις μετρήσεις ειλικρινά φοβάμαι υπερβολικα

Να μην φοβάσαι να πας σε έναν εμβρυολογο καλό κάνε ένα ντοπλερ από εκεί μπορεί να δει αν έχεις προδιάθεση προεκλαμψίιας έγω να εχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...