Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θρομβοφιλια κ καισαρικη!


Dorina

Recommended Posts

Καλήσπερα κορίτσια! 

Έχω κάνει εξωσωματική κ πριν είχα με φυσιολογική σύλληψη  μια αποβολή. 

Μετά από την εξωσωματική έμείνα έγκυος, από την αρχή κάνω προληπτικά ενέσεις innohep. Πήγα εχθές κ έκανα την anti Xa κ την πήγα στο γιατρό μου κ μου είπε ότι φαίνεται να έχω θρομβοφιλια που μάλλον είναι κυήσης. .μου είπε ότι θα χρειαστεί για αυτόν τον λόγο κ για άλλους να κάνω καισαρικη.του είπα να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται. .

Αυτό που με προβλημάτιζει είναι ότι είναι μόνο στην εγκυμοσυνη ή θα τι έχω μια ζωή με θεραπείες? Γιατί να χρειαστεί καισαρικη? Θα πάω για 2 η γνώμη γιατι φοβάμαι λίγο! 

Καμιά άλλη έχει παρόμοιο προβλήμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Καλήσπερα κορίτσια! 

Έχω κάνει εξωσωματική κ πριν είχα με φυσιολογική σύλληψη  μια αποβολή. 

Μετά από την εξωσωματική έμείνα έγκυος, από την αρχή κάνω προληπτικά ενέσεις innohep. Πήγα εχθές κ έκανα την anti Xa κ την πήγα στο γιατρό μου κ μου είπε ότι φαίνεται να έχω θρομβοφιλια που μάλλον είναι κυήσης. .μου είπε ότι θα χρειαστεί για αυτόν τον λόγο κ για άλλους να κάνω καισαρικη.του είπα να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται. .

Αυτό που με προβλημάτιζει είναι ότι είναι μόνο στην εγκυμοσυνη ή θα τι έχω μια ζωή με θεραπείες? Γιατί να χρειαστεί καισαρικη? Θα πάω για 2 η γνώμη γιατι φοβάμαι λίγο! 

Καμιά άλλη έχει παρόμοιο προβλήμα?

Απο την antixa καταλαβε οτι προεκυψε μαιευτικη επικτητη θρομβοφιλια; Εγω παντως που εχω τη γνωστη αιματολογο κυησης απο θες/νικη μου εγραφε  εξετασεις για να εχουμε τον ελεγχο..και είναι αυτες χρονος προθρομβινης  χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT ινωδογονο ,αντισωματα καρδιολιπινης ιGG/igm,αντισωματαΑντιενα,ρευματοειδης παραγων RA/RF Test αντισωματα καρδιολιπινης IGG/IGM αντισωματα B2 γλυκοπρωτεινηςΙGG/IGM επισης μου ειχε πει οτι η αντιχα δε λεει κατι.και απο το 2012 εχει «καταργηθεί».εκανα ωστοσο προληπτικα ενεσεις κλεξαν 0,4 σε ολη τη διαρκεια της κυησης αλλα προληπτικα λογω ηλικιας κ δίδυμης κυησης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dorina αν επιτρέπεις ποσων χρονών είσαι; Κι εμένα καθαρά προληπτικά μου δώσανε τις innohep λόγω ηλικίας, εξωσωματικής και δίδυμης κύησης. Αλλά δεν τις θέλω καθόλου. Όταν πλησιάζει η ώρα να την κάνω τρελαίνομαι. Άσε που μελανιασε όλη η κοιλιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Απο την antixa καταλαβε οτι προεκυψε μαιευτικη επικτητη θρομβοφιλια; Εγω παντως που εχω τη γνωστη αιματολογο κυησης απο θες/νικη μου εγραφε  εξετασεις για να εχουμε τον ελεγχο..και είναι αυτες χρονος προθρομβινης  χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT ινωδογονο ,αντισωματα καρδιολιπινης ιGG/igm,αντισωματαΑντιενα,ρευματοειδης παραγων RA/RF Test αντισωματα καρδιολιπινης IGG/IGM αντισωματα B2 γλυκοπρωτεινηςΙGG/IGM επισης μου ειχε πει οτι η αντιχα δε λεει κατι.και απο το 2012 εχει «καταργηθεί».εκανα ωστοσο προληπτικα ενεσεις κλεξαν 0,4 σε ολη τη διαρκεια της κυησης αλλα προληπτικα λογω ηλικιας κ δίδυμης κυησης..

Αχ κορίτσια λίγο προσοχή τι λέμε και ιδιαίτερα αν δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα για την θρομβοφιλια πρώτον η η antixa δεν έχει καταργηθεί είμαι θρομβοφιλικη και την κάνω κάθε μήνα για να βλέπουμε την τιμή της και αν χρειαζεται να ανεβάσω δόση από τις ενέσεις που κάνω τις innohep δεύτερον όντως με την antixa δεν μπορεί ένας γιατρός να πει ότι έχεις θρομβοφιλια αυτό πρέπει να κάνεις όλο το πακέτο θρομβοφιλιας και όταν δεν είσαι έγκυος πρέπει διότι δεν βγαίνουν έγκυρα τα αποτελέσματα όταν εχκημ τέτοιες απορίες καλό ειναι να περνούμε γνώμη αιματολογου αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Penny89 είπε:

Αχ κορίτσια λίγο προσοχή τι λέμε και ιδιαίτερα αν δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα για την θρομβοφιλια πρώτον η η antixa δεν έχει καταργηθεί είμαι θρομβοφιλικη και την κάνω κάθε μήνα για να βλέπουμε την τιμή της και αν χρειαζεται να ανεβάσω δόση από τις ενέσεις που κάνω τις innohep δεύτερον όντως με την antixa δεν μπορεί ένας γιατρός να πει ότι έχεις θρομβοφιλια αυτό πρέπει να κάνεις όλο το πακέτο θρομβοφιλιας και όταν δεν είσαι έγκυος πρέπει διότι δεν βγαίνουν έγκυρα τα αποτελέσματα όταν εχκημ τέτοιες απορίες καλό ειναι να περνούμε γνώμη αιματολογου αυτα

Έλα κοπελα μου εννοουσα οτι δε της δινουν τοσο πολυ σημασια πλέον οπως παλια εχει αλλαξει..απο το 2012..για αυτο εβαλα και εισαγωγικά στο καταργήθηκε  ..σορυ αν το παρεξηγησες...η λευκου η αιματολογος μου τα ειπε αυτα για αυτο και τα μετεφερα ετσι. δε τα λεω απο μονη μου..και αυτες τις εξετασεις τις εκανα με το + τεστ κυησης να δουμε αν αλλαξανε οι τιμες στη κυηση κ μη τυχον χρειαζομουν κατι παραπανω απο στηριξη..αυτές ειναι οι σημαντικες κ βλεπουν πολλα απο εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dorina εγώ με θρομβοφιλια και αντιπηκτικές γέννησα φυσιολογικά. Απλά τις είχα διακόψει λίγες μέρες πριν γεννήσω. Αρκούν 12-24 ώρες πριν τον τοκετό αλλά δεν πήγαινα προγραμματισμένα οπότε δεν ήξερα πότε θα ξεκινήσει τοκετός. Αλλά ακόμα και να γινόταν ξαφνικός λίγες ώρες μετά την ένεση, θα μου χορηγούσαν ένα αντίδοτο (πρωταμίνη) για να αποφύγουμε τυχόν αιμορραγία.

Γενικά δεν είναι αντένδειξη ο φυσιολογικός

Οπωσδήποτε συνέχεια της αγωγής στη λοχεία 40 μέρες. Για όλη σου τη ζωή λίγο δύσκολο, εξαρτάται τι είδους θρομβοφιλία έχεις. Αλλά αυτό πρέπει να το δεις με αιμστολογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Απο την antixa καταλαβε οτι προεκυψε μαιευτικη επικτητη θρομβοφιλια; Εγω παντως που εχω τη γνωστη αιματολογο κυησης απο θες/νικη μου εγραφε  εξετασεις για να εχουμε τον ελεγχο..και είναι αυτες χρονος προθρομβινης  χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ΑPT ινωδογονο ,αντισωματα καρδιολιπινης ιGG/igm,αντισωματαΑντιενα,ρευματοειδης παραγων RA/RF Test αντισωματα καρδιολιπινης IGG/IGM αντισωματα B2 γλυκοπρωτεινηςΙGG/IGM επισης μου ειχε πει οτι η αντιχα δε λεει κατι.και απο το 2012 εχει «καταργηθεί».εκανα ωστοσο προληπτικα ενεσεις κλεξαν 0,4 σε ολη τη διαρκεια της κυησης αλλα προληπτικα λογω ηλικιας κ δίδυμης κυησης..

Καλησπέρα!κ εγώ το ίδιο πιστεύω. .αν δεν κάνω τις εξετάσεις που πρέπει πώς θα καταλάβω ότι έχω θρομβοφιλια?κ εγώ τις ενέσεις προληπτικά τις έκανα από την αρχή λόγο προηγουμένης αποβολής κ εξωσωματικης ..αλλά μου είπε με την αντί χα φαινεται ότι χρειάζεται να συνεχίσω την αγωγή άρα αυτό σημαίνει ότι έχω θρομβοφιλια κυήσεις. .εμένα η καισαρική που μου είπε μου έκανε εντύπωση ..τι σχεση έχει η θρομβοφιλια με την καισαρικη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Έλα κοπελα μου εννοουσα οτι δε της δινουν τοσο πολυ σημασια πλέον οπως παλια εχει αλλαξει..απο το 2012..για αυτο εβαλα και εισαγωγικά στο καταργήθηκε  ..σορυ αν το παρεξηγησες...η λευκου η αιματολογος μου τα ειπε αυτα για αυτο και τα μετεφερα ετσι. δε τα λεω απο μονη μου..και αυτες τις εξετασεις τις εκανα με το + τεστ κυησης να δουμε αν αλλαξανε οι τιμες στη κυηση κ μη τυχον χρειαζομουν κατι παραπανω απο στηριξη..αυτές ειναι οι σημαντικες κ βλεπουν πολλα απο εκει

Την ξέρω την Λευκού και είναι πάρα πολύ καλή γιατρός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει η αντιχα είναι πολύ σημαντική εξέταση εμένα με έχει σώσει τόσες φορές τέλος πάντων δεν παρεξήγησα κορίτσι μου να βοηθήσω θέλω με ένα θέμα το οποίο το γνωρίζω πολύ καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Την ξέρω την Λευκού και είναι πάρα πολύ καλή γιατρός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει η αντιχα είναι πολύ σημαντική εξέταση εμένα με έχει σώσει τόσες φορές τέλος πάντων δεν παρεξήγησα κορίτσι μου να βοηθήσω θέλω με ένα θέμα το οποίο το γνωρίζω πολύ καλά

Ναι ναι ... δε ξερω τι συμβαινει και εγω..τι να πω... απλα την ειχα ρωτησει γιατι γενικως την ειχα πρηξει σε ερωτησεις απειρες λογω φοβίας μου και αποτυχημένων εμφυτεύσεων και έχοντας κανει απο μονη μου ολα τα πακετα της κληρονομικης και επικτητης θρομβοφιλιας.την ειχα ρωτησει στη κυηση μου αν χρειαζεται να κανω αντιχα για να εχουμε τον εξτρα ελεγχο διοτι φοβομουνα , και μου ειχε πει αυτο..και μαλιστα την ειχα ρωτησει αν το λεει μονο για τη δικη μου περιπτωση κ μου ειπε οχι οτι ισχευει για ολες τις γυναικες και οτι καποιοι αιματολογοι ακομα την κανουνε και ουσιαστικα δεν εχει κανενα νοημα απολυτως.οποτε Δεν έκανα κ εκανα αυτες που εγραψα..οποτε οι γνωμες διιστανται κατι που εχουμε παρατηρήσει συχνα με τους γιατρους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Καλησπέρα!κ εγώ το ίδιο πιστεύω. .αν δεν κάνω τις εξετάσεις που πρέπει πώς θα καταλάβω ότι έχω θρομβοφιλια?κ εγώ τις ενέσεις προληπτικά τις έκανα από την αρχή λόγο προηγουμένης αποβολής κ εξωσωματικης ..αλλά μου είπε με την αντί χα φαινεται ότι χρειάζεται να συνεχίσω την αγωγή άρα αυτό σημαίνει ότι έχω θρομβοφιλια κυήσεις. .εμένα η καισαρική που μου είπε μου έκανε εντύπωση ..τι σχεση έχει η θρομβοφιλια με την καισαρικη? 

Ναι! Σωστα!!πρεπει να κανεις εξετασεις. εγω ειχα κάνει διαφορες εξετασεις (πακετο κληρονομικησ Θρομβοφιλιας κ επικτητης) και πριν την εξωσωματικη να δουμε αν εχω κατι κ μετα το θετικη χοριακη διοτι οι τιμες στη κυηση τρελαινονται οπως ισχυει κ με θυροειδη σακχαρο κλπ.!! επειδη στη καισαρικη πας προγραμματισμένα ,σταματας τις αντιπηκτικες 12 ωρες πριν την καισαρικη κ φοράς ειδικες καλτσες θρομβωσης..Κ μετα τη γεννα ξανα ξεκινας την αντιπηκτικη  μετα απο 8 ωρες οπου την συνεχιζεις κ μεχρι 3 εβδομαδες για δικη σου προστασια..ενω στο φυσιολογικο τοκετο επειδη παιρνει πολλες ωρες ειναι επικυνδυνο..αυτο πιστευω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι! Σωστα!!πρεπει να κανεις εξετασεις. εγω ειχα κάνει διαφορες εξετασεις (πακετο κληρονομικησ Θρομβοφιλιας κ επικτητης) και πριν την εξωσωματικη να δουμε αν εχω κατι κ μετα το θετικη χοριακη διοτι οι τιμες στη κυηση τρελαινονται οπως ισχυει κ με θυροειδη σακχαρο κλπ.!! επειδη στη καισαρικη πας προγραμματισμένα ,σταματας τις αντιπηκτικες 12 ωρες πριν την καισαρικη κ φοράς ειδικες καλτσες θρομβωσης..Κ μετα τη γεννα ξανα ξεκινας την αντιπηκτικη  μετα απο 8 ωρες οπου την συνεχιζεις κ μεχρι 3 εβδομαδες για δικη σου προστασια..ενω στο φυσιολογικο τοκετο επειδη παιρνει πολλες ωρες ειναι επικυνδυνο..αυτο πιστευω..

@DorinaΣτο φυσιολογικό τοκετό αν έχεις επίκτητη θρομβοφιλια είναι πολύ επικίνδυνο να γεννήσεις φυσιολογικά διότι το μωρό δεν κάνει να ζοριστει ούτε στο έπακρο και για να κάνεις καισαρική όπως πολύ καλά λέει η κοπέλα πρέπει να κόψεις 24 ώρες πρίν την ένεση και να κάνεις αναισθησία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...