Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ορμονοθεραπεια κατά της εμμηνόπαυσης


Gelie

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις σε σχέση με την ορμονοθεραπεια οιστρογόνων που καθυστερει την εμμηνόπαυση. Από την μια έχω ακούσει πως τα σκευάσματα αυτά είναι επικίνδυνα για την υγεία, και από την άλλη γνωρίζω πως και η διακοπή περιόδου είναι κάτι αρκετά σοβαρό, ιδιαίτερα όταν συμβαίνει πολύ νωρίτερα απ' το φυσιολογικό. Εννοείται πως σκοπεύω να ακολουθήσω τις υποδείξεις του γιατρού μου όταν έρθει η στιγμή όμως πριν απ' όλα θα ασχοληθω εκτενώς με το θέμα ώστε να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ.  Ευχαριστώ  εκ των προτέρων

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις σε σχέση με την ορμονοθεραπεια οιστρογόνων που καθυστερει την εμμηνόπαυση. Από την μια έχω ακούσει πως τα σκευάσματα αυτά είναι επικίνδυνα για την υγεία, και από την άλλη γνωρίζω πως και η διακοπή περιόδου είναι κάτι αρκετά σοβαρό, ιδιαίτερα όταν συμβαίνει πολύ νωρίτερα απ' το φυσιολογικό. Εννοείται πως σκοπεύω να ακολουθήσω τις υποδείξεις του γιατρού μου όταν έρθει η στιγμή όμως πριν απ' όλα θα ασχοληθω εκτενώς με το θέμα ώστε να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ.  Ευχαριστώ  εκ των προτέρων

 

Γκελυ μου ξεκινησε ο κύκλος σου τέτοια τερτίπια? Η σύγχρονη ιατρική λέει πως δεν πρεπει να μενει χωρις περίοδο καμία γυναίκα ως τα 45 έστω... Επίσης για να σιγουρευτείς πως μπήκες σε εμμηνοπαυση πρεπει να περάσει ενας ολόκληρος χρόνος χωρίς περίοδο. Το να χάσεις μερικούς κύκλους δεν σημαίνει τίποτα γενικά.. Μπορεί να επανέλθει μετά.. Εμένα η πρώτη διαταραχή στον απόλυτα σταθερό μου κύκλο ήρθε τον Απρίλη, στα 42 μου.. Εχασα 3 ολοκληρους κύκλους, αλλά ξεκίνησε πάλι.. Τωρα έχω μια στις 26 και μια στις 50 μερες, γενικά δεν ξέρω πότε θα μου έρθει ακριβώς.  Αλλά ο γιατρός μου είπε πως είναι καλα και να το αφήσουμε έτσι.. Ο οργανισμός λειτουργεί και τα ευεργετικά της περιόδου τα έχεις και με λιγότερους κύκλους.. 
Η μαστολόγος που πήγα μου ειπε ότι λόγω του δύσκολου στήθους που έχω, πολύ πυκνός μαστός, δεν το συστήνει να πάρω αγωγη με ορμόνες αν σταματήσει η περίοδος μου. Μου ειπε θα το πάμε σιγά σιγά βλέποντας και κάνοντας, έστω και 3 φορές περίοδο τον χρόνο μας αρκεί μου είπε.. 
Γενικά σου συστήνω ότι και να αποφασίσεις να δεις  και εναν μαστολόγο.. Υπάρχουν και τα αυτοκολλητα οιστρογόνων αντί για χάπια. 

Καλη επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 επιτέλους κατάλαβα τι βλακεία έκανα κ δε φαίνονταν οι απαντήσεις μου.. τουλάχιστον στείλε μου αν εμφανίζονται σε εσένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@Lisaki 80 επιτέλους κατάλαβα τι βλακεία έκανα κ δε φαίνονταν οι απαντήσεις μου.. τουλάχιστον στείλε μου αν εμφανίζονται σε εσένα...

Καλημέρα! Όχι δεν έχει εμφανιστεί τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 κατα λάθος είχα κάνει τικ σε ένα κουτάκι από κάτω που έλεγε απόκρυψη. Τωρα τι σόι δημοσιευση έγινε αφού δεν μπορεί να τη δει κανείς δεν ξέρω αλλά τέλος πάντων. Σε σχέση με την περίοδο δε μου έχει αρχίσει τα τερτιπια ακόμη γιατί απο τότε που γέννησα (πέρυσι τον Γενάρη) δε μου έχει έρθει καν λόγω θηλασμού. Πριν 2 βδομάδες αποθηλασα οπότε το πολύ μέσα σε αυτον το μήνα θα έχω πάλι.. Ήδη καταλαβαίνω μεγάλες διαφορές στο σώμα μου. Αρχίζω να επιστρέφω στα φυσιολογικά μου. Δε μπορώ να πω, έγινε μια σχετική "οικονομια ωαρίων" με δύο εγκυμοσύνες και δύο θηλασμους ... Παρόλα αυτά η εξέταση amh που είχα κάνει 3-4 μηνες πριν μείνω έγκυος την κόρη μου ήταν πάρα πολύ χαμηλή.. Ακόμη ηχούν στα αυτιά μου τα λόγια του γιατρού της εξωσωματικής που είχα απευθυνθεί τότε ότι πρέπει να βιαστώ γιατί σε 2-3 χρόνια μάλλον δε θα έχω καν περίοδο.. Φυσικά αυτό απετράπη λόγω των καταστάσεων.. Τώρα όμως τέλειωσαν τα ψέματα και είναι αρκετά πιθανό αν η τριετία ισχύει, και αρχίσει να μετράει από τώρα.. στα 40 μου να κληθω να πάρω αποφάσεις..! Ισως είμαι υπερβολική που μπαίνω σε διαδικασία έρευνας πρίν προκύψει το πρόβλημα, όμως είναι κάτι αρκετά σοβαρό κ πρέπει να το σκεφτώ χίλιες φορές είτε προχωρήσω σε θεραπεία είτε όχι.. Γνωρίζω τα πολλαπλά ωφέλη της περιόδου και ειλικρινά μου είναι αδύνατον να την αποχωριστώ σε τόσο μικρή ηλικία.. από την άλλη για αυτά τα χάπια έχω ακούσει πολύ σοβαρά αρνητικά πράγματα. Νιώθω ότι είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση.. Σε σχέση με τον μαστολογο έχεις δίκιο θα πάω οπωσδήποτε. Η μητέρα μου είχε αφαιρέσει ένα λιπωμα (καλόηθες) πριν 11 χρόνια και παρακολουθείται προληπτικά σε ετήσια βάση οπότε νομίζω πως και εγω τα 37 μου είναι η σωστή ώρα να αρχίσω τις μαστογραφίες. Η συγκεκριμένη γιατρός πάντως λόγω πυκνού μαστού όπως είπες της απαγόρευσε δια ροπάλου να πάρει οιστρογόνα (ούτε φυτικά ούτε χημικά). Βέβαια η μαμά μου δεν σκεφτόταν να πάρει τέτοιες ορμόνες λόγω πρόωρης εμμηνόπαυσης (στα 56 της σταμάτησε) αλλά προκειμένου να κατευνάσει τα έντονα συμπτώματα στον οργανισμό της γιατί από τον απόλυτα σταθερό κύκλο πέρασε στη διακοπή περιόδου σε ένα δίμηνο. Εν τέλει δεν έχω καταλάβει αν η συγκεκριμένη γιατρός είναι εναντίον τέτοιων θεραπειων ή δρα κατά περίπτωση. Γενικά ίσως πάρω 2-3 γνώμες πριν αποφασίσω.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γκέλυ μου μη δίνεις καμία σημασία στην ΑΜΗ! Η αμη αφορά την έξωσωματικη και αν θα είχες ανταπόκριση στα φάρμακα..  είχες θυμάμαι καλή Fsh.. εγώ σκέψου έκανα πριν από 3 χρόνια αμη και ήταν 0,1 σε ένα κέντρο και 0,05 σε ένα άλλο!! Και fsh 21 σε ένα κέντρο και 14,5 σε αλλο! Μετά από αυτά, η πρώτη μικρή διαταραχή ξεκίνησε μετά από 2 χρόνια.. και σχεδόν  αποκαταστάθηκε κιόλας.. 
Θα έχεις για πολύ καιρό ακομα Περίοδο!! Απορώ γιατί τρομάζουν έτσι τον κόσμο με την αμη! 
Θα με θυμηθείς δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας ακόμα! Σε καμία 6ετια! 

Πρώτη μαστογραφία ξεκινάς στα 40 εκτός αν έχεις ιστορικό! Αλλά υπέρηχο από πολύ νωρίτερα!! 
να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!  και προσοχή για μια 3η εγκυμοσύνη (εκτός αν θέλετε!!) φιλάκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Γκέλυ μου μη δίνεις καμία σημασία στην ΑΜΗ! Η αμη αφορά την έξωσωματικη και αν θα είχες ανταπόκριση στα φάρμακα..  είχες θυμάμαι καλή Fsh.. εγώ σκέψου έκανα πριν από 3 χρόνια αμη και ήταν 0,1 σε ένα κέντρο και 0,05 σε ένα άλλο!! Και fsh 21 σε ένα κέντρο και 14,5 σε αλλο! Μετά από αυτά, η πρώτη μικρή διαταραχή ξεκίνησε μετά από 2 χρόνια.. και σχεδόν  αποκαταστάθηκε κιόλας.. 
Θα έχεις για πολύ καιρό ακομα Περίοδο!! Απορώ γιατί τρομάζουν έτσι τον κόσμο με την αμη! 
Θα με θυμηθείς δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας ακόμα! Σε καμία 6ετια! 

Πρώτη μαστογραφία ξεκινάς στα 40 εκτός αν έχεις ιστορικό! Αλλά υπέρηχο από πολύ νωρίτερα!! 
να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!  και προσοχή για μια 3η εγκυμοσύνη (εκτός αν θέλετε!!) φιλάκια! 

Σε ευχαριστω πολύ και εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου, θυμάμαι πως είναι αγόρι.. θα πρέπει να είναι ολόκληρο αντράκι πια..!!! Όντως υπήρχε τέτοια απόκλιση τιμών  μεταξύ των εργαστηρίων;;  Δηλαδή εμένα που στα 34 μου είχε βγει 0.39 στο συγκεκριμένο μικροβιολογικό θα μπορούσε να δείξει μια διαφορετική τιμή αν είχα παεει αλλού;;;; Πραγματικά μου είχε κόψει τα πόδια ο γιατρός με αυτό το σχόλιο και η αλήθεια είναι πως δε σκεφτόμουν μόνο τη μητρότητα που δεν είχα προλάβει να βιωσω αλλά και όλα τα παρελκόμενα αυτής της κατάστασης...!!! Μακάρι να έχεις δίκιο! Σε σχέση με τη μαστογραφία όταν λεμε ότι πρέπει να γίνεται στα 40 εκτός αν υπάρχει ιστορικό.. εννοούμε οικογενειακό ιστορικό κακοήθειας..;  Αν η μητέρα δηλ έχει κάτι τέτοιου τύπου όπως η μαμά μου, το αφαιρέσει και η βιοψία βγει καλή,  δεν επηρεάζει την κόρη; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Σε ευχαριστω πολύ και εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου, θυμάμαι πως είναι αγόρι.. θα πρέπει να είναι ολόκληρο αντράκι πια..!!! Όντως υπήρχε τέτοια απόκλιση τιμών  μεταξύ των εργαστηρίων;;  Δηλαδή εμένα που στα 34 μου είχε βγει 0.39 στο συγκεκριμένο μικροβιολογικό θα μπορούσε να δείξει μια διαφορετική τιμή αν είχα παεει αλλού;;;; Πραγματικά μου είχε κόψει τα πόδια ο γιατρός με αυτό το σχόλιο και η αλήθεια είναι πως δε σκεφτόμουν μόνο τη μητρότητα που δεν είχα προλάβει να βιωσω αλλά και όλα τα παρελκόμενα αυτής της κατάστασης...!!! Μακάρι να έχεις δίκιο! Σε σχέση με τη μαστογραφία όταν λεμε ότι πρέπει να γίνεται στα 40 εκτός αν υπάρχει ιστορικό.. εννοούμε οικογενειακό ιστορικό κακοήθειας..;  Αν η μητέρα δηλ έχει κάτι τέτοιου τύπου όπως η μαμά μου, το αφαιρέσει και η βιοψία βγει καλή,  δεν επηρεάζει την κόρη; 

 

Από όσο ξέρω λένε για ιστορικό κακοήθειας., Αλλά μπορεις να προγραμματίσεις έναν υπέρηχο στήθους κατά την 8η-11η ημέρα κύκλου και θα σου πει ο ακτινολόγος αν χρειάζεται κάτι άλλο! 
ναι είναι αγόρι και είναι 5 πλέον!! Μεγάλωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α.. παίζει ρόλο η μέρα του υπερήχου; Δεν το γνώριζα αυτό. Μου κάνει μια φορά το χρόνο υπέρηχο στήθους ο γιατρός μου επειδή έχει κάποια ειδίκευση στους υπερήχους και συμπεριλάμβανει στο στάνταρντ ετήσιο check up τον υπέρηχο στήθους κ θυρεοειδούς (εκτός από τον ενδοκολπικο). Σε εύχαριστω για όλες τις πληροφορίες με ηρεμήσες πάρα πολύ με αυτό που μου είπες σε σχέση με τις 3 περιόδους το χρόνο (ότι αρκούν για να είναι μια γυναίκα οκ) ίσως και σε εμένα να συμβεί κάτι τέτοιο και όντως να μου διατηρηθεί παραπάνω από όσο πίστευα. Την ανοιξη θα ξαναπάω στον γιατρό αν στο μεταξύ δεν τύχει κάτι έκτακτο. Θα μου τα πει και εκείνος. Να είσαι καλά.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...