Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαδικασία εξοσωματικης


For21

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι εδώ και 1,5 χρόνο. Όσο και ο χρόνος που κάνουμε ελεύθερο έρωτα. Εγώ 30 και αυτός στα 31.

Έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε έντονα την διαδικασία της εξοσωματικης μιας και οι 2 έχουμε και στίγμα.

Τι λέτε; Πόσο επίπονο είναι για την γυναίκα και πόσο κόστος έχει;

Το ποσό θέλω να γίνω μανούλα δεν περιγράφεται.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρα μου!καλο κουραγιο η κολλητη μου ειχε παρομοια περιπτωση κανανε εξετασεις αλλα τους εκατσε φυσιολογικα!Κανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ολα καλα θα πανε!Και γω τωρα ξεκιναω για εξωσωματικη.Πριν πας ομως θα σας πουν να κανετε καποιες στανταρ εξετασεις το κοστος ποικιλει..

για σενα:σαλπιγγογραφια,ορμονολογικες αιματος,ΑΜΗ, tsh,lh.fsh

για τον συζυγο οπωσδηποτε 2 σπερμοδιαγραμματα,ορμονολογικες.

Αυτα για αρχη.Χοντρικα γι αρχη 3-4 κατοσταρικα.

Απο κει κ περα,εχει κ αλλα εξοδα αλλα γενικα απ οσο βλεπω ειναι μια δαπανηρη διαδικασια και δε με νοιαζει αν θα φαω,απλα να παω στο γιατρο κ να κανω παιδι.Ειμαι κ γω καινουρια σ ολο αυτο και τα χω χαμενα.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και καλη μας αρχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.... κόστος για εξωσωματική για κάθε περίπτωση είναι διαφορετικό.

Ανάλογα που θα κάνετε ( στο δημόσιο πιο φθηνό)

Τι διαδικασίες θα χρειαστεί να κάνετε ( ICSI, XETCHING και διάφορα άλλα)

Σε μένα βγήκε ακριβά, γιατί έχω κάνει ότι μπορούσα+ βιοψία όρχεων ( λόγω του άντρα μου)

Απλή εξωσωματική , ξέρω σε κλινική κάνει περίπου από 2900- 4100

Και αυτό όλα χωρίς φάρμακα.

Δεν μιλάμε για δωρεά ωαρίων, γιατί εκεί παίζεται αλλά νούμερα ( από τη έχω ακούσει)

Ελπίζω βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η For21 είπε:

Καλησπέρα σας,

Με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι εδώ και 1,5 χρόνο. Όσο και ο χρόνος που κάνουμε ελεύθερο έρωτα. Εγώ 30 και αυτός στα 31.

Έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε έντονα την διαδικασία της εξοσωματικης μιας και οι 2 έχουμε και στίγμα.

Τι λέτε; Πόσο επίπονο είναι για την γυναίκα και πόσο κόστος έχει;

Το ποσό θέλω να γίνω μανούλα δεν περιγράφεται.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπερα κορίτσι μου.. Εγώ έκανα εξωσωματική μετά από 4 χρόνια γάμου (βλακεία μου) .  Έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα γιατί είχα ενδωμητριωση.. Δεν το μετάνιωσα στιγμή δεν κουράστηκα στιγμή γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις στη τυχη και να προχωρησεις άμεσα. Περιμένω το μωράκι μου σε δυο μήνες και τρελαίνομαι από τη χαρα μου... Όσο για το κόστος εμένα στοιχισε 3200 για δυο εξωσωματικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπερα κορίτσι μου.. Εγώ έκανα εξωσωματική μετά από 4 χρόνια γάμου (βλακεία μου) .  Έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα γιατί είχα ενδωμητριωση.. Δεν το μετάνιωσα στιγμή δεν κουράστηκα στιγμή γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις στη τυχη και να προχωρησεις άμεσα. Περιμένω το μωράκι μου σε δυο μήνες και τρελαίνομαι από τη χαρα μου... Όσο για το κόστος εμένα στοιχισε 3200 για δυο εξωσωματικες

Καλησπέρα,

Με το καλό το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

3200€ για 2 μου φαίνονται λίγα σε σχέση με αυτά που έχω ακούσει. Σε κλινική το έκανες ή δημόσιο;

Η 2η προσπάθεια είναι πιο φθηνή από την 1η ή κάθε φορά είναι ανεξάρτητη με την αλλη?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Κοριτσαρα μου!καλο κουραγιο η κολλητη μου ειχε παρομοια περιπτωση κανανε εξετασεις αλλα τους εκατσε φυσιολογικα!Κανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ολα καλα θα πανε!Και γω τωρα ξεκιναω για εξωσωματικη.Πριν πας ομως θα σας πουν να κανετε καποιες στανταρ εξετασεις το κοστος ποικιλει..

για σενα:σαλπιγγογραφια,ορμονολογικες αιματος,ΑΜΗ, tsh,lh.fsh

για τον συζυγο οπωσδηποτε 2 σπερμοδιαγραμματα,ορμονολογικες.

Αυτα για αρχη.Χοντρικα γι αρχη 3-4 κατοσταρικα.

Απο κει κ περα,εχει κ αλλα εξοδα αλλα γενικα απ οσο βλεπω ειναι μια δαπανηρη διαδικασια και δε με νοιαζει αν θα φαω,απλα να παω στο γιατρο κ να κανω παιδι.Ειμαι κ γω καινουρια σ ολο αυτο και τα χω χαμενα.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και καλη μας αρχη!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Εγώ νόμιζα ότι η Σαλπιγκογκραφια κάνει μόνη της 500€.

Σπερμοδιογραμμα έχει κάνει ο σύζυγός μου και ορμονολογικες και είναι όλα καλά.

Εσύ που θα την κάνεις αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Αλεξάνδρα 18 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.... κόστος για εξωσωματική για κάθε περίπτωση είναι διαφορετικό.

Ανάλογα που θα κάνετε ( στο δημόσιο πιο φθηνό)

Τι διαδικασίες θα χρειαστεί να κάνετε ( ICSI, XETCHING και διάφορα άλλα)

Σε μένα βγήκε ακριβά, γιατί έχω κάνει ότι μπορούσα+ βιοψία όρχεων ( λόγω του άντρα μου)

Απλή εξωσωματική , ξέρω σε κλινική κάνει περίπου από 2900- 4100

Και αυτό όλα χωρίς φάρμακα.

Δεν μιλάμε για δωρεά ωαρίων, γιατί εκεί παίζεται αλλά νούμερα ( από τη έχω ακούσει)

Ελπίζω βοήθησα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η For21 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Εγώ νόμιζα ότι η Σαλπιγκογκραφια κάνει μόνη της 500€.

Σπερμοδιογραμμα έχει κάνει ο σύζυγός μου και ορμονολογικες και είναι όλα καλά.

Εσύ που θα την κάνεις αν επιτρέπεται;

Στο ρεα την εκανα περυσι τη σαλπιγκογραφια 150 πληρωσα.Θελει κ δευτερο σπερμοδιαγραμμα θα σας το πει κ ο γιατρος(για τον φακελο της επιτροπης)Την διαδικασια της εξωσωματικης στο Ναυτικό Νοσοκομειο Αθηνων θα την κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η For21 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Εγώ νόμιζα ότι η Σαλπιγκογκραφια κάνει μόνη της 500€.

Σπερμοδιογραμμα έχει κάνει ο σύζυγός μου και ορμονολογικες και είναι όλα καλά.

Εσύ που θα την κάνεις αν επιτρέπεται;

Οχι κορίτσι η σαλμπιγγογραφια αν θυμάμαι καλά είχα δώσει 120€ περιπου. Κ γενικά κ στις υπόλοιπες εξετάσεις θυμάμαι έδινα συμμετοχή δε μπορω να πω ότι έδινα τρέλα λεφτά σε αυτά.. Σχετικά με την εξωσωματική εγώ την έκανα στο Μητέρα, το κόστος ήταν 2680€ κ τα φάρμακα που κοστίζουν σχεδόν 1000€ τα πηρα μέσω εοππυ δωρεάν. Πέρασα Επιτροπή δλδ.. Κ όταν έκανα την έμβρυο μεταφορά πηρα κ 350€ περιπου επιστροφή απ το ΙΚΑ σαν επίδομα ας πουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Οχι κορίτσι η σαλμπιγγογραφια αν θυμάμαι καλά είχα δώσει 120€ περιπου. Κ γενικά κ στις υπόλοιπες εξετάσεις θυμάμαι έδινα συμμετοχή δε μπορω να πω ότι έδινα τρέλα λεφτά σε αυτά.. Σχετικά με την εξωσωματική εγώ την έκανα στο Μητέρα, το κόστος ήταν 2680€ κ τα φάρμακα που κοστίζουν σχεδόν 1000€ τα πηρα μέσω εοππυ δωρεάν. Πέρασα Επιτροπή δλδ.. Κ όταν έκανα την έμβρυο μεταφορά πηρα κ 350€ περιπου επιστροφή απ το ΙΚΑ σαν επίδομα ας πουμε. 

Καλησπέρα κορίτσια!!

Σας ευχαριστώ όλες.

Μπορείτε παρακαλώ να με ενημερώσετε ποια κριτήρια πρέπει να πληρούμε για Δημόσιο;

Είναι εύκολη ή χρονοβόρα η έγκριση;

Τα ποσοστά επιτυχίας είναι τα ίδια με εξωτερικές κλινικές;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Στο ρεα την εκανα περυσι τη σαλπιγκογραφια 150 πληρωσα.Θελει κ δευτερο σπερμοδιαγραμμα θα σας το πει κ ο γιατρος(για τον φακελο της επιτροπης)Την διαδικασια της εξωσωματικης στο Ναυτικό Νοσοκομειο Αθηνων θα την κανω.

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.

Έχεις εμπειρία από αυτό το νοσοκομείο; Είναι καλό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η For21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Σας ευχαριστώ όλες.

Μπορείτε παρακαλώ να με ενημερώσετε ποια κριτήρια πρέπει να πληρούμε για Δημόσιο;

Είναι εύκολη ή χρονοβόρα η έγκριση;

Τα ποσοστά επιτυχίας είναι τα ίδια με εξωτερικές κλινικές;

Ευχαριστώ

Αυτο δυστυχώς δε το γνωρίζω.. για το μόνο που ξέρω να σου πω είναι πως έχει αρκετά μεγάλη αναμονή ποσο μάλλον τώρα με τον ιό είχα διαβάσει από κοπέλες εδώ ότι τα έχουν παγωσει όλα.. Το βασικό ειναι να έχεις σωστή καθοδήγηση κ ενημέρωση για όλα κ κυρίως καλό μικροβιολογικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η For21 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.

Έχεις εμπειρία από αυτό το νοσοκομείο; Είναι καλό;

Ειναι πολυ καλο νοσοκομειο και σε καλη κατασταση κοβιντ.Αλλα για να πας εκει πρεπει να εισαι δικαιουχος.Παω λογο του οτι ο συζυγος μου ειναι στο Πολεμικο Ναυτικο.Εχει δικη του μοναδα εξωσωματικης.Αν όμως εχεις καποιον γονιο ή πεθερό η υπηρετει κ ο αντρας σου σε στρατο,αστυνομια,πυροσβεστικη,λιμενικο τοτε δικαιουσε κ συ να πας.Η εξωσωματικη εκει ειναι ΔΩΡΕΑΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...