Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υποψία εξωμητριου


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ελένη Χαβου είπε:

Δυστυχώς ήταν εξωμητριο στην αριστερή σάλπιγγα. Χθες βγήκα από το νοσοκομείο έκανα λαπαροσκοπηση.. Ήταν 3,5 εκατόστα κ είχε καρδιακό παλμό. Ήταν μεγάλο το σοκ. Έγινε κ αφαίρεση της σάλπιγγας. Δυστυχώς. Τεσπα εμένα για μεθοτρεξατη δεν μου ανέφεραν τίποτα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κοριτσια

Κορίτσι μου καλή ανάρρωση να έχεις!Λυπάμαι ειλικρινά.Εχω νιώσει τον πόνο αυτό και σε νιώθω.Ακριβώς στο ίδιο σημείο με εμένα και χωρίς κανέναν πόνο.Το ίδιο και εγώ 3,9 και είχε καρδούλα δυστυχώς.

Για την μεθοτρεξατη μην τρελενεσαι.Και εμένα ο γιατρός μου όταν του το πρότεινα με είπε ότι ήταν ήδη αρκετά μεγάλο το έμβρυο και με απέτρεψε.Ετσι και αλλιώς μην ξεχνάμε ότι είναι ένα χάπι που χρησιμοποιείται για χημειοθεραπείες.Τιποτα δεν είναι αθώο.

Εσύ πως είσαι ψυχολογικά;Ο σύντροφός σου;Σε είπε για τη δεξιά σάλπιγγα κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Beatricee είπε:

Κορίτσι μου καλή ανάρρωση να έχεις!Λυπάμαι ειλικρινά.Εχω νιώσει τον πόνο αυτό και σε νιώθω.Ακριβώς στο ίδιο σημείο με εμένα και χωρίς κανέναν πόνο.Το ίδιο και εγώ 3,9 και είχε καρδούλα δυστυχώς.

Για την μεθοτρεξατη μην τρελενεσαι.Και εμένα ο γιατρός μου όταν του το πρότεινα με είπε ότι ήταν ήδη αρκετά μεγάλο το έμβρυο και με απέτρεψε.Ετσι και αλλιώς μην ξεχνάμε ότι είναι ένα χάπι που χρησιμοποιείται για χημειοθεραπείες.Τιποτα δεν είναι αθώο.

Εσύ πως είσαι ψυχολογικά;Ο σύντροφός σου;Σε είπε για τη δεξιά σάλπιγγα κάτι;

Μου είπε ότι είναι μια χαρά η δεξιά. Επίσης μου είπε ότι έκανε κ αποξεση μήτρας διότι είδε σημάδια ενδομητριωσης. Το τρελό πράγμα είναι ότι δε γνωριζεις τίποτα για όλα αυτά, παρόλο που μπορεί να προσέχεις πάρα πολύ κ δεν αμέλεις τον γυναικολόγο. 

Ψυχολογίκα κ εγώ κ ο άντρας μου δεν είμαστε καλά. 

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ελένη Χαβου είπε:

Μου είπε ότι είναι μια χαρά η δεξιά. Επίσης μου είπε ότι έκανε κ αποξεση μήτρας διότι είδε σημάδια ενδομητριωσης. Το τρελό πράγμα είναι ότι δε γνωριζεις τίποτα για όλα αυτά, παρόλο που μπορεί να προσέχεις πάρα πολύ κ δεν αμέλεις τον γυναικολόγο. 

Ψυχολογίκα κ εγώ κ ο άντρας μου δεν είμαστε καλά. 

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη 

Κορίτσι μου να το ξεπεράσετε γρήγορα και αν θες τη συμβουλή μου μη το βάλετε κάτω.

Εγώ πριν πάρω εξιτήριο είχα ρωτήσει το γιατρό ποτε μπορώ να ξεκινήσω ξανά προσπάθειες και μέσα σε 20 ημέρες ξαναεμεινα έγκυος.

Ξέρω ότι σου ακούγεται παρατερο τώρα ...Θρηνηστε για την απώλεια σας αλλά όταν σταθείτε ξανά στα πόδια σας βάλτε το πιο μεγάλο σας χαμόγελο και προσπαθείστε ξανά και ξανά.

Καλό βράδυ και σας εύχομαι από εδώ και πέρα  να είναι ανοιχτοί οι ουρανοί για εσάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

Σε νιώθω απόλυτα, οι περιπτώσεις μας μοιάζουν πολύ. Μην στεναχωριέσαι όμως. Και μην σκέφτεσαι τίποτε άλλο (π.χ η μεθοτρεξάτη δεν συνίσταται σε όλες τις περιπτώσεις και δεν είναι ακίνδυνη) σκέψου μόνο το μέλλον με αισιοδοξία. Ξεκουράσου και φρόντισε τον εαυτό σου. Καλή ανάρρωση να έχεις. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Ελπιζω αυτή η ενδομητριωση που μου βρήκε ο γιατρός να μη μου δημιουργήσει πρόβληματα στο μέλλον. Να είσαι καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω πως όχι @Ελένη Χαβου Το ελπίζω και για μένα.... Μας συνέβη το ίδιο ακριβώς πράγμα με διαφορά λίγων εβδομάδων. Να σκέφτεσαι το θετικό: ότι εντοπίστηκε η ενδομητρίωση, κάτι που δεν θα το μάθαινες ίσως ποτέ και που ίσως σου δημιουργούσε άλλα προβλήματα. Ο δικός μου γιατρός απέδωσε σχεδόν με βεβαιότητα το εξωμήτριο στην ενδομητρίωση. Εφόσον σε καθάρισε δεν υπάρχει θέμα. Αντιθέτως αξίζει, αν το θες, να ξεκινήσεις προσπάθειες όσο πιο σύντομα αισθάνεστε έτοιμοι, για να αξιοποιήσετε τη "θεραπεία" της ενδομητρίωσης που έγινε λαπαροσκοπικά. Σου είπε αν ήταν σε προχωρημένο στάδιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2021 at 5:42 ΜΜ, ο/η Ελένη Χαβου είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Αναμένω τη γνώμη σας γιατί πραγματικά έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Τελευταία περίοδος 6/12 πιθανή σύλληψη από 21/12 και μετά. Πρώτη χοριακη Τρίτη πρωί 12/1/21 ήταν 297 και η δεύτερη 18/1/21 (Δεύτερα βράδυ στις 9) 1683. Ωστόσο ο πρώτος γιατρός δεν είδε σακο κ μας ανακοίνωσε ότι πρέπει να κάνω χειρουργείο γιατί σίγουρα είναι εξωμητριο. Ο δεύτερος γιατρός που πήγα σήμερα Τετάρτη 20/1/21 μετά από χοριακη που έκανα σήμερα το πρωί κ βγήκε 2138  μου είπε ότι θέλει παρακολούθηση κ θα με εξετάσει την Παρασκευή. Ποια είναι η άποψη σας; πρέπει να κάνω λαπαροσκοπηση πριν γίνει ρήξη όπως μου πρότεινε ο πρωτος γιατρός ή να περιμένω; 

 Εγώ ξέρω ότι όταν έχεις εξωμήτρια κύηση  δεν ανεβαίνει η χοριακή μένει στάσιμη. Εσύ Πονάς καθόλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Beatricee είπε:

Κορίτσι μου να το ξεπεράσετε γρήγορα και αν θες τη συμβουλή μου μη το βάλετε κάτω.

Εγώ πριν πάρω εξιτήριο είχα ρωτήσει το γιατρό ποτε μπορώ να ξεκινήσω ξανά προσπάθειες και μέσα σε 20 ημέρες ξαναεμεινα έγκυος.

Ξέρω ότι σου ακούγεται παρατερο τώρα ...Θρηνηστε για την απώλεια σας αλλά όταν σταθείτε ξανά στα πόδια σας βάλτε το πιο μεγάλο σας χαμόγελο και προσπαθείστε ξανά και ξανά.

Καλό βράδυ και σας εύχομαι από εδώ και πέρα  να είναι ανοιχτοί οι ουρανοί για εσάς!

 

Είναι η πρώτη μου φορά κορίτσια που γράφω στο φόρουμ παρόλο που σας διαβάζω συχνά, αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Έχω 3 παιδιά (3 υγιείς εγκυμοσύνες). Τον Οκτώβρη έμεινα έγκυος αλλά η κύηση ήταν ανεμβρυική. Έκανα απόξεση στις 22 Δεκέμβρη και έκτοτε δεν έχω δει περίοδο (36 μέρες μετά). Beatrice επειδή διάβασα ότι έμεινες έγκυος 20 μέρες μετά την απόξεση εννοείς ότι έμεινες πριν δεις περίοδο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ΤΣΟΛΑΚΟΥ ΣΤΑΥ είπε:

Είναι η πρώτη μου φορά κορίτσια που γράφω στο φόρουμ παρόλο που σας διαβάζω συχνά, αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Έχω 3 παιδιά (3 υγιείς εγκυμοσύνες). Τον Οκτώβρη έμεινα έγκυος αλλά η κύηση ήταν ανεμβρυική. Έκανα απόξεση στις 22 Δεκέμβρη και έκτοτε δεν έχω δει περίοδο (36 μέρες μετά). Beatrice επειδή διάβασα ότι έμεινες έγκυος 20 μέρες μετά την απόξεση εννοείς ότι έμεινες πριν δεις περίοδο?

Καλησπέρα κορίτσι μου και από εμένα.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να τα καμαρώσεις όπως ποθείς!

Δεν έκανα απόξεση εγώ,δεν είχα ενδομητριωση.Ποτε δεν βρήκαμε τον λόγο της φραγμενης σάλπιγγας.Εμενα μου αφαιρέθηκε καθαρά και μόνο η σάλπιγγα με το κυημα.

Παρόλα αυτά αυτό που εννοώ είναι πως η λαπαροσκοπιση έγινε 30/07,στις 31/07 άρχισε κανονικά η περίοδος μου και στις 20/08 ξαναεμεινα έγκυος (αν υποθέσουμε ότι έκανα ωορρηξία κανονικά τη 15η ημέρα)😊.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή ή αν σε μπερδεψα πάλι.

Πάντως κορίτσια μη το βάζετε κάτω.Να θυμάστε πως η ζωή ξέρει να επουλώνει και να κλείνει πληγές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dorina είπε:

 Εγώ ξέρω ότι όταν έχεις εξωμήτρια κύηση  δεν ανεβαίνει η χοριακή μένει στάσιμη. Εσύ Πονάς καθόλου?

Η χοριακη δεν μένει στάσιμη απλά δεν ανεβαίνει σωστά τις περισσότερες φορές.Ουτε ο πόνος είναι απαραίτητος στο εξωμήτριο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου και από εμένα.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να τα καμαρώσεις όπως ποθείς!

Δεν έκανα απόξεση εγώ,δεν είχα ενδομητριωση.Ποτε δεν βρήκαμε τον λόγο της φραγμενης σάλπιγγας.Εμενα μου αφαιρέθηκε καθαρά και μόνο η σάλπιγγα με το κυημα.

Παρόλα αυτά αυτό που εννοώ είναι πως η λαπαροσκοπιση έγινε 30/07,στις 31/07 άρχισε κανονικά η περίοδος μου και στις 20/08 ξαναεμεινα έγκυος (αν υποθέσουμε ότι έκανα ωορρηξία κανονικά τη 15η ημέρα)😊.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή ή αν σε μπερδεψα πάλι.

Πάντως κορίτσια μη το βάζετε κάτω.Να θυμάστε πως η ζωή ξέρει να επουλώνει και να κλείνει πληγές.

Ήσουν σαφέστατη Beatrice. Είχα 2 ελεύθερες επαφές μετά την απόξεση και σκεφτόμουν αν γίνεται να είμαι πάλι έγκυος. Δεν το πιστεύω βέβαια. Προφανώς πρόκειται για αλλαγή κύκλου λόγω απόξεσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Beatricee είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και από εμένα.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να τα καμαρώσεις όπως ποθείς!

Δεν έκανα απόξεση εγώ,δεν είχα ενδομητριωση.Ποτε δεν βρήκαμε τον λόγο της φραγμενης σάλπιγγας.Εμενα μου αφαιρέθηκε καθαρά και μόνο η σάλπιγγα με το κυημα.

Παρόλα αυτά αυτό που εννοώ είναι πως η λαπαροσκοπιση έγινε 30/07,στις 31/07 άρχισε κανονικά η περίοδος μου και στις 20/08 ξαναεμεινα έγκυος (αν υποθέσουμε ότι έκανα ωορρηξία κανονικά τη 15η ημέρα)😊.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή ή αν σε μπερδεψα πάλι.

Πάντως κορίτσια μη το βάζετε κάτω.Να θυμάστε πως η ζωή ξέρει να επουλώνει και να κλείνει πληγές.

Ήσουν σαφέστατη! Έχω κύκλο 26 ημερών και επειδή είχα 2 ελεύθερες επαφές αναρωτιέμαι -αν και δεν το πιστεύω-μήπως είμαι και πάλι έγκυος. Λογικά δεν έχει αποκατασταθεί ακόμη ο κύκλος μου. Οπότε θα περιμένω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...