Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η bella_donna είπε:

κοριτσια πειτε μας την εμπειρια σας γιατι και εγω στην επομενη περιοδο πρεπει να τη κανω.

Εννοείτε πως μπορείς να μείνεις έγκυος κ από την μια σάλπιγγα ... τώρα όσο αναφορά την εξέταση διαρκεί 5 λεπτά και ίσως νιώσεις λίγα πονάκια περιόδους τίποτα άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Εννοείτε πως μπορείς να μείνεις έγκυος κ από την μια σάλπιγγα ... τώρα όσο αναφορά την εξέταση διαρκεί 5 λεπτά και ίσως νιώσεις λίγα πονάκια περιόδους τίποτα άλλο 

απο κοστος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η bella_donna είπε:

απο κοστος? 

Στο ΡΕΑ εγώ πλήρωσα 160€ μαζί με το τεστ κορονοϊού εσυ που θα το κανείς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Στο ΡΕΑ εγώ πλήρωσα 160€ μαζί με το τεστ κορονοϊού εσυ που θα το κανείς;;

εγω μενω τρικαλα και θα το κανω στη λαρισα. οχι στο ιασω σε εναν ιδιωτη. εκει μου προτεινε η γιατρος μου. κ περιπου τοσο το κοστος αν θυμαμαι καλα. δεν εχω παρει ακομα να κλεισω. στο ιασω νομιζω ειναι λιγο παραπανω 180 ευρω ισως. θα παρω να ρωτησω και εκει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η bella_donna είπε:

εγω μενω τρικαλα και θα το κανω στη λαρισα. οχι στο ιασω σε εναν ιδιωτη. εκει μου προτεινε η γιατρος μου. κ περιπου τοσο το κοστος αν θυμαμαι καλα. δεν εχω παρει ακομα να κλεισω. στο ιασω νομιζω ειναι λιγο παραπανω 180 ευρω ισως. θα παρω να ρωτησω και εκει. 

Ότι σου πρότεινε ο γιατρός σου θα κανείς και εμένα εκεί μου πρότεινε εκεί την έκαναν την εξέταση συγκεκριμένα είχε 150€ κ 10€ το τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mairaki είπε:

Ότι σου πρότεινε ο γιατρός σου θα κανείς και εμένα εκεί μου πρότεινε εκεί την έκαναν την εξέταση συγκεκριμένα είχε 150€ κ 10€ το τεστ 

Και θα πάρεις τηλ να κλείσεις ραντεβού την πρώτη μέρα της περιόδου σου ... θα σε ρωτήσουν σε πια μέρα είσαι κ θα υπολογίσουν εκείνοι κ θα σου πουν!! Από την μεριά του γιατρού καλό θα είναι να ρωτήσεις αν θα πάρεις αντιβίωση (εγώ πήρα ) και ίσως σου προτείνει κ ένα παυσίπονο μια ώρα πριν την εξέταση για να είσαι ακόμα πιο χαλαρή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mairaki είπε:

Ότι σου πρότεινε ο γιατρός σου θα κανείς και εμένα εκεί μου πρότεινε εκεί την έκαναν την εξέταση συγκεκριμένα είχε 150€ κ 10€ το τεστ 

πολυ καλη τιμη, η απαντηση βγαινει αμεσως φανταζομαι. σου λεει εκεινη την ωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η bella_donna είπε:

πολυ καλη τιμη, η απαντηση βγαινει αμεσως φανταζομαι. σου λεει εκεινη την ωρα. 

Εγώ ρώτησα τον ακτινολόγο κ μου είπε αν κ μετά πήγα στον γιατρό μου κ μου εξηγήσει καλύτερα γιατί εγώ είχα θέμα τελικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mairaki είπε:

Και θα πάρεις τηλ να κλείσεις ραντεβού την πρώτη μέρα της περιόδου σου ... θα σε ρωτήσουν σε πια μέρα είσαι κ θα υπολογίσουν εκείνοι κ θα σου πουν!! Από την μεριά του γιατρού καλό θα είναι να ρωτήσεις αν θα πάρεις αντιβίωση (εγώ πήρα ) και ίσως σου προτείνει κ ένα παυσίπονο μια ώρα πριν την εξέταση για να είσαι ακόμα πιο χαλαρή 

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα σας! 

Θα ήθελα να σας πω κορίτσια πως εγώ έμεινα έγγυος φυσιολογικά με μία μόνο σαλπιγγα συν κάποια ορμονικά προβλήματα που δε λύνονταν τόσο εύκολα. Έκανα όμως 2,5 χρόνια να συλλάβω και πλεον λέω ότι ήμουν και τυχερή. Ο γιατρός μου μου ειχε πει πως η μια σάλπιγγα μείωνε αρκετά τις πιθανότητες για εύκολη φυσιολογική σύλληψη αλλά δεν την απέκλειε ιδιαίτερα συγκριτικά με την  ηλικία μου (31 ετών ). Αυτό που θέλω να πω είναι πώς αυτό που μετράει τελικά είναι πόσο καιρό έχει κανείς διάθεση να περιμένει. Κι εγώ είχα κουραστεί και ήμουν ενα βήμα πριν την εξωσωματική και θα είχα ξεκινήσει αν δεν προεκυπτε η εγκυμοσύνη. ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Αna 1989 είπε:

Kαλησπέρα σας! 

Θα ήθελα να σας πω κορίτσια πως εγώ έμεινα έγγυος φυσιολογικά με μία μόνο σαλπιγγα συν κάποια ορμονικά προβλήματα που δε λύνονταν τόσο εύκολα. Έκανα όμως 2,5 χρόνια να συλλάβω και πλεον λέω ότι ήμουν και τυχερή. Ο γιατρός μου μου ειχε πει πως η μια σάλπιγγα μείωνε αρκετά τις πιθανότητες για εύκολη φυσιολογική σύλληψη αλλά δεν την απέκλειε ιδιαίτερα συγκριτικά με την  ηλικία μου (31 ετών ). Αυτό που θέλω να πω είναι πώς αυτό που μετράει τελικά είναι πόσο καιρό έχει κανείς διάθεση να περιμένει. Κι εγώ είχα κουραστεί και ήμουν ενα βήμα πριν την εξωσωματική και θα είχα ξεκινήσει αν δεν προεκυπτε η εγκυμοσύνη. ! 

Και εγώ έτσι πίστευα κ ήθελα να ακούσω ότι μπορώ φυσιολογικά κ με μια και εννοείτε πως θα περίμενα όσο θα χρειαζόταν αλλά όταν πήγα στον γιατρό μου είπε ότι υπολειτουργούγει η δεύτερη σάλπιγγα και μια κινητικότητα χαμηλή στο σπερμα του συζύγου. και έτσι οι πιθανότητες είναι μονοψήφιες γιαυτο θα μπω στην διαδικασία της εξωσωματικής !!! Εδώ αν έστω υπάρχει λίγο ας το πούμε βουλωμένη μπορεί με αυτή την εξέταση να βοηθήσει και να πάνε όλα καλά !! Εμένα η πρώτη ούτε καν φαινόταν κ η δεύτερη που λέμε ότι υπολειτουργεί άνοιξε λίγο με το σκιαγραφικό ... ότι κ να λέμε ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Και εγώ έτσι πίστευα κ ήθελα να ακούσω ότι μπορώ φυσιολογικά κ με μια και εννοείτε πως θα περίμενα όσο θα χρειαζόταν αλλά όταν πήγα στον γιατρό μου είπε ότι υπολειτουργούγει η δεύτερη σάλπιγγα και μια κινητικότητα χαμηλή στο σπερμα του συζύγου. και έτσι οι πιθανότητες είναι μονοψήφιες γιαυτο θα μπω στην διαδικασία της εξωσωματικής !!! Εδώ αν έστω υπάρχει λίγο ας το πούμε βουλωμένη μπορεί με αυτή την εξέταση να βοηθήσει και να πάνε όλα καλά !! Εμένα η πρώτη ούτε καν φαινόταν κ η δεύτερη που λέμε ότι υπολειτουργεί άνοιξε λίγο με το σκιαγραφικό ... ότι κ να λέμε ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός 

Εννοείται ότι η κάθε περιπτωση είναι πολύ διαφορετική! Δεν ειναι καθόλου κακό μια κοπελα να μπαίνει σε διαδικασια εξωσωματικής και το καλύτερο είναι να το κάνει έγκαιρα ! Σου εύχομαι πολύ καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Αna 1989 είπε:

Εννοείται ότι η κάθε περιπτωση είναι πολύ διαφορετική! Δεν ειναι καθόλου κακό μια κοπελα να μπαίνει σε διαδικασια εξωσωματικής και το καλύτερο είναι να το κάνει έγκαιρα ! Σου εύχομαι πολύ καλά αποτελέσματα! 

Στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω όμως περνώντας οι μέρες περιμένω πως κ πως να ξεκινήσω ❤️❤️Σ’ευχαριστω πολύ ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2021 at 9:02 ΜΜ, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω. Εγώ εκανα την σαλπιγγογραφια στο ριο. Ειχα ενδοιασμούς λογω του οτι είναι δημοσιο και φοβήθηκα ότι δεν θα με προσέξουν. Καμία σχέση. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Ήταν όλοι πολύ ευγενικοί και προσπαθησαν να με ηρεμήσουν. Ενιωσα πολύ άνετα, παρόλο που πήγα πολύ φοβισμένη. Και πληρωσα μόνο 5 ευρω για το σκιαγραφικο. Την εξέταση μου την ειχε συνταγογραφησει ο γυναικολόγος μου 

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Πολύ χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένη. Πήρα κι εγώ τηλ. στο νοσοκομ. στο Ρίον και μου είπαν την πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω να πάρω τηλ. για ραντεβού. Ρώτησα εάν χρειάζεται να μου έχει γράψει προηγουμένως γυναικολόγος την εξέταση και μου απάντησαν ότι θα μου εξηγήσουν από κοντά τη διαδικασία. Εσένα στην είχε γράψει γυναικολόγος πριν πας νοσομο. να την κάνεις? Έχουμε έρθει πρόσφατα με τον άντρα μου στην Πάτρα και δεν έχω ακόμα καταλήξει σε γυναικολόγο. Εάν θες να μου συστήσεις κάποιον που σε καλύπτει, ευχαρίστως. Επίσης, γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο κέντρο υποβοηθούμενης στην Πάτρα? Συγγνώμη που σου γράφω πολλά αλλά προσπαθούμε να οργανώσουμε τις κινήσεις μας και σε κανούργια πόλη νιώθω ότι ανεβαίνω βουνό... Καλημέρα σου :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κύριες! είμαι καινούργια στο φορουμ και σήμερα άρχισα να σας διαβάζω. Είναι να κάνω σαλπιγγογραφία αυτή την Δευτέρα  και ήθελα να σας ρωτήσω αν ο γιατρός σας πρότεινε την εξέταση γιατί είχε διαγνωστεί κάτι ή λόγω απλά της υπογονιμότητας??     Και επίσης αν γνωρίζετε ή σας πρότεινε ο γιατρός ανανέωση σαλπίγγων σαν λύση.    Είμαι 42 χρονών και οι εξετάσεις μου έδειξαν χαμηλή ΑΜΗ και υψηλή FSH. Ο γιατρός μου πρότεινε σαν λύσεις μόνο την εξωσωματική ή την δωρεά. Δεν συζήτησε καμία εναλλακτική ή θεραπεία και μου συνέστησε να κάνω σαλπιγγογραφία. Είναι κάποια κοπέλα στην ίδια φάση με μένα ??

Σας ευχαριστώ για την υπομονή και συγγνώμη για την άγνοια πάνω στο θέμα αλλά είμαι καινούργια και τώρα αρχίζω τις διαδικασίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η glykaki είπε:

Γεια σας κύριες! είμαι καινούργια στο φορουμ και σήμερα άρχισα να σας διαβάζω. Είναι να κάνω σαλπιγγογραφία αυτή την Δευτέρα  και ήθελα να σας ρωτήσω αν ο γιατρός σας πρότεινε την εξέταση γιατί είχε διαγνωστεί κάτι ή λόγω απλά της υπογονιμότητας??     Και επίσης αν γνωρίζετε ή σας πρότεινε ο γιατρός ανανέωση σαλπίγγων σαν λύση.    Είμαι 42 χρονών και οι εξετάσεις μου έδειξαν χαμηλή ΑΜΗ και υψηλή FSH. Ο γιατρός μου πρότεινε σαν λύσεις μόνο την εξωσωματική ή την δωρεά. Δεν συζήτησε καμία εναλλακτική ή θεραπεία και μου συνέστησε να κάνω σαλπιγγογραφία. Είναι κάποια κοπέλα στην ίδια φάση με μένα ??

Σας ευχαριστώ για την υπομονή και συγγνώμη για την άγνοια πάνω στο θέμα αλλά είμαι καινούργια και τώρα αρχίζω τις διαδικασίες. 

Καλησπέρα εγώ μετά από ένα χρόνο προσπάθειας ξεκίνησα με ορμονολογικές κ σαλπιγγογραφια όπως κ σπερματοδιαγραμμα ο σύζυγος !!!! Στην σαλπιγγογραφια φαίνεται αν οι σάλπιγγες μας είναι ανοιχτές ... πολλές κοπέλες μετά από αυτή την εξέταση έχουν μείνει φυσιολογικά λόγο ότι ίσως το σκιαγραφικό άνοιξε έστω κ λίγο τις σάλπιγγες στην περίπτωση μου η μια δεν υπάρχει καν είναι κλειστή κ η άλλη άνοιξε ελάχιστα με το σκιαγραφικό κ έτσι πάω για εξωσωματική !!!! Να σε καλωσορίσω κ ευχομαι φια όλες μας ότι καλύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η glykaki είπε:

Γεια σας κύριες! είμαι καινούργια στο φορουμ και σήμερα άρχισα να σας διαβάζω. Είναι να κάνω σαλπιγγογραφία αυτή την Δευτέρα  και ήθελα να σας ρωτήσω αν ο γιατρός σας πρότεινε την εξέταση γιατί είχε διαγνωστεί κάτι ή λόγω απλά της υπογονιμότητας??     Και επίσης αν γνωρίζετε ή σας πρότεινε ο γιατρός ανανέωση σαλπίγγων σαν λύση.    Είμαι 42 χρονών και οι εξετάσεις μου έδειξαν χαμηλή ΑΜΗ και υψηλή FSH. Ο γιατρός μου πρότεινε σαν λύσεις μόνο την εξωσωματική ή την δωρεά. Δεν συζήτησε καμία εναλλακτική ή θεραπεία και μου συνέστησε να κάνω σαλπιγγογραφία. Είναι κάποια κοπέλα στην ίδια φάση με μένα ??

Σας ευχαριστώ για την υπομονή και συγγνώμη για την άγνοια πάνω στο θέμα αλλά είμαι καινούργια και τώρα αρχίζω τις διαδικασίες.

Καλησπέρα!!! 

Εγώ είμαι μόνο 24 χρονών και προσπαθούμε εδώ και 3.5 χρόνια. Σίγουρα υπάρχει υποσυνείδητα το άγχος!!!  Έκανα σαλπιγγογραφια  πριν έναν μήνα!!! Η αλήθεια είναι πως έχω ανοιχτές σάλπιγγες και είμαι καλά!!! Πολλοι λένε ότι είσαι πιο γόνιμη μετά από αυτήν την εξέταση!!!! Θα φανεί στο τέλος!!! 

Επίσης να σου πω πως είχα μια γυναικολόγο η οποίο μας είδε πρώτη φορά, και μας είχε δώσει να κάνουμε μια αγωγή 4 μηνών!!! Δεν με είχε πει να κάνω ούτε σαλπιγγογραφια αλλά ούτε και ο σύζυγός σπερμοδιαγραμμα!!! Πέρασαν οι 4 μήνες, ξανά πήγαμε, προφανώς χωρίς καμία επιτυχία, και  αντί να μας "κοσκινισει" στις εξετάσεις, μου ζήτησε μερικές ορμονικές εξετάσεις να κάνω, και άρχισε να μας λέει τρόπους που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να έχουμε επιτυχία!!! Δλδ εξωσωματική κοκ...

Η αλήθεια είναι πως κουράστηκα με αυτήν την γυναικολόγο και είπα να αλλάξω να πάρω μια δεύτερη γνώμη!!! Περιττό να σε πω, ότι η 2η γυναικολόγος από την πρώτη κι όλας επίσκεψη με έκανε κόσκινο από εξετάσεις, μου ζήτησε αμέσως σαλπιγγογραφια και να κάνει σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγός!!! Φυσικά μετά από αυτές τις εξετάσεις με είπε ότι θα μείνω σίγουρα έγκυος κάποια στιγμή, αλλά δε χρειάζεται άγχος!!! Το πολύ πολύ με είπε, αν το θέλετε τόσο πολύ να πάμε για σπερματεγχυση αν και δεν νομίζω να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα!!! 

Πάντως μια δεύτερη γνώμη ποτέ δεν είναι κακή!!! Γιατί σκέψου ότι εμένα η πρωτη γιατρός με έκανε να απελπιστω αφάνταστα και να χάσω κάθε ελπίδα για όλο αυτό το υπέροχο που επιθυμούμε... Που σκέψου είμαι μόνο 24! Δλδ πολύ μικρή!!! Και μου τα είχε γκρεμίσει όλα!!! 

Συγνωμη για το σεντονάκι... Ευχομαι να πάνε όλα καλά και χωρίς άγχος!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. 

Μια ακόμα ερώτηση κορίτσια, έχει ακούσει κάποια για την αναζωογόνηση  ωοθηκών? Έχω ακούσει για μια κοπέλα που έκανε και έμεινε έγκυος φυσιολογικά. Διάβασα ότι γίνεται σε γυναίκες κάτω των 50 και με πρόωρη εμμηνόπαυση. Ψάχνω να βρω αν γίνεται κάπου στην Θεσσαλονίκη. 

Μαριάννα Κ24 είσαι πολύ νέα κορίτσι μου και έχεις όλο τον χρόνο  μπροστά σου, όλα θα πάνε καλά!!

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...