Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Ναι εννοείται τίποτα δεν έμεινε!!! Νομίζω τελευταίες θα γεννησουμε εγώ και @Celine αν δε κάνω λάθος...

Κορίτσια σε ποιον μοιάζουν τα μικρά σας; 

Εμένα η μικρή μου είναι ίδια ο πατέρας της!! Και όλοι το βλέπουν όχι μόνο εγώ 😝😝 

Καθόλου δεν με πειράζει φυσικά μια κούκλα είναι όπως και να έχει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια ερώτηση…εγώ έχω πολύ μειωμένη όρεξη για φαγητό και δεν είναι μόνο αυτό κάνω και συχνά εμετούς…να ανησυχώ ;; Το έχει πάθει αυτό καμία ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Και εγώ έτσι όπως το βλέπω τελευταία θα γεννήσω τελική έχω 21 και από εκεί θα δούμε στις 23 αν θα με πάνε για πρόκληση που δεν νομίζω γιατί χθες η γιατρός μου είπε ότι τα νερά είναι αρκετά..όποτε καλή 41η εβδομάδα κύησης…ρε κορίτσια ισχύει ότι όταν το μωρό είναι μικρό δηλαδή σαν την δίκη μου περίπτωση 2.800 δεν έχουν δύναμη να σπρώξουν και συνήθως καταλήγουν σε πρόκληση ; Η απλά είναι και αυτός ένα μύθος που κυκλοφορεί ; Πάντως η γιατρός μου είπε ότι το κεφάλι είναι τέρμα κάτω πιο κάτω λέει δεν πάει…

Γιατί να ισχύει κατι τέτοιο; εγώ προσωπικά δεν το έχω ακουσει ξανά,το αντιθετο θα έλεγα...τις περισσοτερες γέννες με φ.τ που ηταν σχετικά ευκολες ειχαν μικρο μωρο !!!αν και πιστευω 3 κιλάκια μια χαρά μωράκι είναι!!! Δε νομιζω οτι ευθύνεται το βάρος για προκληση τοκετού.

Εγω πχ θα αγχωνομουν πολυ περισσότερο αν πηγαινα φυσιολογικα με 4 σχεδον κιλα που ειναι το δικο μου!!!🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση…εγώ έχω πολύ μειωμένη όρεξη για φαγητό και δεν είναι μόνο αυτό κάνω και συχνά εμετούς…να ανησυχώ ;; Το έχει πάθει αυτό καμία ;;

Για την ορεξη οκ,μπορεί να έτυχε..για τον εμετό μήπως να ρωτήσειςντον γυναικολόγο σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Γιατί να ισχύει κατι τέτοιο; εγώ προσωπικά δεν το έχω ακουσει ξανά,το αντιθετο θα έλεγα...τις περισσοτερες γέννες με φ.τ που ηταν σχετικά ευκολες ειχαν μικρο μωρο !!!αν και πιστευω 3 κιλάκια μια χαρά μωράκι είναι!!! Δε νομιζω οτι ευθύνεται το βάρος για προκληση τοκετού.

Εγω πχ θα αγχωνομουν πολυ περισσότερο αν πηγαινα φυσιολογικα με 4 σχεδον κιλα που ειναι το δικο μου!!!🤔

Μου το είπε μια μαμι αυτό και το σκεφτόμουν αλλά και εμενα δεν μου έβγαζε νόημα! Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε μια φίλη μου γέννησε 4.100 ένα πανέμορφο αγοράκι και ήταν μια χαρά πετούσε την ίδια μέρα ! Άντε με το καλό τα μωράκια μας 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Για την ορεξη οκ,μπορεί να έτυχε..για τον εμετό μήπως να ρωτήσειςντον γυναικολόγο σου;

Την ρώτησα και μου είπε λέει ότι είναι φυσιολογικό γιατί λέει δεν έχει πολύ χώρο αλλά χάλια συναίσθημα άσε 😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εσεις που εχετε ηδη γεννησει πως πατε απο λόχεια; Εγω που ειμαι στην 15 μερα εχω μονο λιγα καφε υγρα θα το ελεγα κ οχι αιμα. Ειναι φυσιολογικο;; Επισης να σας πω οτι η ταλαιπωρια μου με το στηθος συνεχιζεται… υποφερω στον πονο και ο πυρετος παρι και ερχεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Και εγώ έτσι όπως το βλέπω τελευταία θα γεννήσω τελική έχω 21 και από εκεί θα δούμε στις 23 αν θα με πάνε για πρόκληση που δεν νομίζω γιατί χθες η γιατρός μου είπε ότι τα νερά είναι αρκετά..όποτε καλή 41η εβδομάδα κύησης…ρε κορίτσια ισχύει ότι όταν το μωρό είναι μικρό δηλαδή σαν την δίκη μου περίπτωση 2.800 δεν έχουν δύναμη να σπρώξουν και συνήθως καταλήγουν σε πρόκληση ; Η απλά είναι και αυτός ένα μύθος που κυκλοφορεί ; Πάντως η γιατρός μου είπε ότι το κεφάλι είναι τέρμα κάτω πιο κάτω λέει δεν πάει…

Μύθος. Και οι 2 μου κόρες ήταν 2,900 και γεννήθηκαν πάρα πολύ γρήγορα. Ειδικά η μικρή γεννήθηκε με 2 σπρωξιματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate21 είπε:

Μύθος. Και οι 2 μου κόρες ήταν 2,900 και γεννήθηκαν πάρα πολύ γρήγορα. Ειδικά η μικρή γεννήθηκε με 2 σπρωξιματα. 

Σε πια εβδομάδα αν επιτρέπεται ;;; 
αχ ποσό κουράγιο μου δίνετε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Soder είπε:

Κοριτσια εσεις που εχετε ηδη γεννησει πως πατε απο λόχεια; Εγω που ειμαι στην 15 μερα εχω μονο λιγα καφε υγρα θα το ελεγα κ οχι αιμα. Ειναι φυσιολογικο;; Επισης να σας πω οτι η ταλαιπωρια μου με το στηθος συνεχιζεται… υποφερω στον πονο και ο πυρετος παρι και ερχεται

Εγώ 18 μέρες και έχω λίγο αίμα όχι όλες τις ώρες. Συνήθως το απόγευμα. Και την υπόλοιπη μέρα καφέ υγρά και εγώ! Τώρα αν είναι φυσιολογικό νομίζω ναι αλλά αν ανησυχείς καλύτερα ρωτά τον γυναικολόγο σου!! 

Πολύ λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου με τον θηλασμο-στηθος. Πήρες το χάπι για τον απογαλακτισμο; Δεν σε βοήθησε καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Sweeties είπε:

Εγώ 18 μέρες και έχω λίγο αίμα όχι όλες τις ώρες. Συνήθως το απόγευμα. Και την υπόλοιπη μέρα καφέ υγρά και εγώ! Τώρα αν είναι φυσιολογικό νομίζω ναι αλλά αν ανησυχείς καλύτερα ρωτά τον γυναικολόγο σου!! 

Πολύ λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου με τον θηλασμο-στηθος. Πήρες το χάπι για τον απογαλακτισμο; Δεν σε βοήθησε καθόλου;

Ναι το πηρα… προς το παρον ειμαι δευτερη μερα και υποφερω απο τον πονο. Και πυρετο καθε απογευμα και βραδυ… αληθεια εαν τα ηξερα ολα αυτα δεν θα εμπαινα στην διαδικασια. Δεν μπορω να ευχαριστηθω το μωρακι μου. Ευτυχως ειναι παρα πολυ συνεργασιμος. Κοιμαται συνεχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ενω χθες στην επισκεψη μου ειπαν οτι ο μικρος δεν προ ετοιμαζεται για γεννα,αποψε το βραδυ με πιανουν καθε 5 με 10 λεπτα ελαφρια πονακια περιοδου. Τι ειναι παλι αυτο; αν συνεχιστει να παω νοσοκομειο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Κοριτσια ενω χθες στην επισκεψη μου ειπαν οτι ο μικρος δεν προ ετοιμαζεται για γεννα,αποψε το βραδυ με πιανουν καθε 5 με 10 λεπτα ελαφρια πονακια περιοδου. Τι ειναι παλι αυτο; αν συνεχιστει να παω νοσοκομειο; 

Παρακολούθησε το λίγο αν βλέπεις ότι οι πόνοι αυξάνονται τότε να πας απλά προσπάθησε να ξαπλώσεις για να δεις αν η ένταση είναι η ίδια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Σε πια εβδομάδα αν επιτρέπεται ;;; 
αχ ποσό κουράγιο μου δίνετε ❤️

Είχα κλείσει τις 41 εβδομαδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 4:20 ΜΜ, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια ναι γεννήσαμε μια μπουμπού 3400! Τώρα είμαι στην ανάνηψη και περιμένω να πάω στο δωμάτιο 

Να σας ζησει η κοριτσάρα!γερή να είναι!

 

στις On 15/9/2021 at 3:48 ΠΜ, ο/η Kate21 είπε:

Λοιπόν κορίτσια, όπως σας είπα με κράτησαν μέσα γιατί είχα συσπάσεις καθε 5 λεπτά με πονακια πολύ ανεκτά, βλέπαμε τηλεόραση με τον άντρα μου στο δωμάτιο χαλαρά. Με εξέτασαν και είχα 5 εκατοστά διαστολή. Λέω έχουμε δρόμο μπροστά μας, μπορεί να πάμε ως το πρωί με έτσι χαλαρους πόνους. Σε κανένα δίωρο οι πόνοι έγιναν έντονοι. Καθόμουν πάνω στην birth ball συνέχεια και έκανα κύκλους με την λεκάνη μου και ο άντρας μου, μου έκανε μασάζ στην μέση. (αν και δεν πονεσα καθολου την μέση μου, απλά τον άφηνα να αισθάνεται χρήσιμος 😜 και φυσικά είχα ανάγκη το άγγιγμα του). Πέρασε ένα μισάωρο που οι πόνοι ήταν έντονοι και έρχονταν κάθε 2 λεπτά περίπου. Και ενώ είπα δεν θέλω καθόλου φάρμακα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν θα άντεχα κι άλλο έτσι δυνατούς πόνους. Μου λέει η μαία έλα να σε εξετάσω να δούμε αν μπορεις να βάλεις επισκληριδιο και μόλις σηκωθηκα ήθελα να σπρωξω. Διαστολή 10. Με πάνε πολύ γρήγορα κάτω και μόλις που πρόλαβε να έρθει η γιατρός. Γέννησα με 2 σπρωξιματα, χωρίς περινεοτομη και φάρμακα μια μικρούλα 2,900 η οποία γεννήθηκε μέσα στον σάκο της. Δεν μου έσπασαν ποτέ τα νερά. Ακόμα δεν πιστεύω πόσο γρήγορα έγινε. Όλοι οι δυνατοι πόνοι ήταν ουσιαστικά ένα μισάωρο και το χειρότερο ήταν όταν ήθελα να σπρωξω άλλα δεν έπρεπε γιατί είχα ακόμα τράχηλο. Αυτό ήταν για περίπου 7-8 πόνους. Την έβαλα στο στήθος και θηλάζουμε και την κοιτάζω και δεν το πιστεύω ακόμα. 

Να σας ζήσει!τι υπέροχα που έγιναν όλα!να την χαίρεστε και γρήγορα να πάτε σπίτι σας γέροι και χαρούμενοι όλοι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Παρακολούθησε το λίγο αν βλέπεις ότι οι πόνοι αυξάνονται τότε να πας απλά προσπάθησε να ξαπλώσεις για να δεις αν η ένταση είναι η ίδια 

Μου σταματησε για λιγες ωρες αλλα ξανα ηρθε; ποναω παλι συχνα για καμποσα δευτερολεπτα...φευγει και ξανα ερχεται !!!! Αυτες ειναι συσπασεις της μητρας;

Αν ειναι ανεκτος ο πονος ειναι ανησυχητικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Μου σταματησε για λιγες ωρες αλλα ξανα ηρθε; ποναω παλι συχνα για καμποσα δευτερολεπτα...φευγει και ξανα ερχεται !!!! Αυτες ειναι συσπασεις της μητρας;

Αν ειναι ανεκτος ο πονος ειναι ανησυχητικο;

Κορίτσι μου, έχουμε νεότερα; Πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Κορίτσι μου, έχουμε νεότερα; Πώς είσαι;

Καλημέρα.. Δεν έχω κοιμηθεί καθόλου σχεδόν απόψε! Πχ για μια ώρα συνεχόμενα ανά δέκα λεπτά με έπιανε αυτός ο πόνος περιόδου, διαρκούσε 30 δευτερόλεπτα και ξανα έφευγε. 

Μετά σταμάτησε για κανένα 2ωρο και τώρα το πρωί πάλι έρχεται αλλά χωρίς ρυθμό, ανά 20 λεπτά ανά 30 λεπτά κλπ.. Δε ξέρω πως θα εξελιχθεί δεν είναι έντονος πόνος. Είναι ο ελαφρύς της περιόδου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Καλημέρα.. Δεν έχω κοιμηθεί καθόλου σχεδόν απόψε! Πχ για μια ώρα συνεχόμενα ανά δέκα λεπτά με έπιανε αυτός ο πόνος περιόδου, διαρκούσε 30 δευτερόλεπτα και ξανα έφευγε. 

Μετά σταμάτησε για κανένα 2ωρο και τώρα το πρωί πάλι έρχεται αλλά χωρίς ρυθμό, ανά 20 λεπτά ανά 30 λεπτά κλπ.. Δε ξέρω πως θα εξελιχθεί δεν είναι έντονος πόνος. Είναι ο ελαφρύς της περιόδου!!!! 

Το έπαθα προχθές αυτό... για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Το έπαθα προχθές αυτό... για να δούμε...

Εγω ανησύχησα λίγο, γιατί αυτό με έπιανε μια φορά την ημέρα, και στα ξαφνικά έγινε αυτό... Σε ποια περίπτωση πάμε στο μαιευτήριο; 

Αν δυναμώσει αυτός ο πόνος; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Εγω ανησύχησα λίγο, γιατί αυτό με έπιανε μια φορά την ημέρα, και στα ξαφνικά έγινε αυτό... Σε ποια περίπτωση πάμε στο μαιευτήριο; 

Αν δυναμώσει αυτός ο πόνος; 

 

Στις συντονισμενες 5λεπτες αν δεν κάνω λάθος.. Η αν σπάσουν τα νερά.. Αλλά ας μας πει και κάποια που γέννησε φυσιολογικά για σίγουρα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Στις συντονισμενες 5λεπτες αν δεν κάνω λάθος.. Η αν σπάσουν τα νερά.. Αλλά ας μας πει και κάποια που γέννησε φυσιολογικά για σίγουρα 😅

Ναι ναι οποία ξέρει ας γράψει. Μη τρέχουμε άδικα στο νοσοκομείο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Ναι ναι οποία ξέρει ας γράψει. Μη τρέχουμε άδικα στο νοσοκομείο 😅

Μακαρι να ήξερα να σε πω αν και λένε ότι γίνονται όλο και πιο δυνατοί που δεν αντέχεις άλλο…πως είσαι τώρα ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Εγω ανησύχησα λίγο, γιατί αυτό με έπιανε μια φορά την ημέρα, και στα ξαφνικά έγινε αυτό... Σε ποια περίπτωση πάμε στο μαιευτήριο; 

Αν δυναμώσει αυτός ο πόνος; 

 

Κι εγώ το έπαθα αυτό αλλά δεν σήμαινε άμεσα γεννα.στο μαιευτήριο πηγαίνουμε όταν έχουμε συντονισμένους πόνους κάθε 10 λεπτα η και λιγότερο,είτε στη μέση είτε πόνους περιόδου.οχι απαλούς όμως.να καταλαβαίνουμε πόνο περιόδου έστω κ ήπιο,όχι όμως χαδακι.ας είναι ανεκτός φυσικά.αν κάποια γεννάει 2η φορά η και 3η τότε κ στο 15λεπτο καλά είναι να πάει στην κλινική γιατί λογικά θα εξελιχθεί πιο σύντομα ο τοκετός.αυτα μου είπε ο γιατρός μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Εγω ανησύχησα λίγο, γιατί αυτό με έπιανε μια φορά την ημέρα, και στα ξαφνικά έγινε αυτό... Σε ποια περίπτωση πάμε στο μαιευτήριο; 

Αν δυναμώσει αυτός ο πόνος; 

 

Και να έχεις συσπάσεις την ίδια ώρα μαζί με τον πόνο. Να νιώθεις ότι σφίγγει η κοιλιά σου. Εγώ είχα τέτοιους πόνους γεννας σχεδόν όλη την νύχτα, κοιμήθηκα και μου πέρασαν, με έπιασαν ακανόνιστα την επόμενη και γέννησα το βράδυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...