Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Θ χρειαστεί αντιβίωση κ αντιφλεγμονωδη, @Soder μίλησες με το γιατρό; 

Μιλησα με την μαια του που ειναι αποκλειςτικα για τον θυλασμο. Μου ειπε να δουμε πως θα παει το βραδυ,. Κ πως πηγε;; Χαλια… συνεχεια πυρετο μεχρι 38,2… κ τωρα τοσο εχω… το περιεργο ειναι οτι δεν ειναι τοοοσο πετρωμενο κ κοκκινο. Απλα πρησμενο και ποναει…. Εκανα κ covid να ειμαι σιγουρη κ βγηκε αρνητικο. 
ξαναμιλησα τωρα και μου ειπε να παρω το χαπι και να δεθω σαν μουμια… τελος για μενα ο θυλασμος… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soder είπε:

Μιλησα με την μαια του που ειναι αποκλειςτικα για τον θυλασμο. Μου ειπε να δουμε πως θα παει το βραδυ,. Κ πως πηγε;; Χαλια… συνεχεια πυρετο μεχρι 38,2… κ τωρα τοσο εχω… το περιεργο ειναι οτι δεν ειναι τοοοσο πετρωμενο κ κοκκινο. Απλα πρησμενο και ποναει…. Εκανα κ covid να ειμαι σιγουρη κ βγηκε αρνητικο. 
ξαναμιλησα τωρα και μου ειπε να παρω το χαπι και να δεθω σαν μουμια… τελος για μενα ο θυλασμος… 

Πωπω τόσο σκούρα είναι τα πράγματα με τον θηλασμό γενικά; αρχίζω και φοβάμαι γιατί και εγώ θέλω πολύ να θηλάσω αλλά ακούω διαφορά περί αυτού του θέματος. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να είναι τόσο ζόρικο κομμάτι. 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Πωπω τόσο σκούρα είναι τα πράγματα με τον θηλασμό γενικά; αρχίζω και φοβάμαι γιατί και εγώ θέλω πολύ να θηλάσω αλλά ακούω διαφορά περί αυτού του θέματος. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να είναι τόσο ζόρικο κομμάτι. 🙄

Δεν είναι σε όλες έτσι. Σε εμένα ήταν πολύ εύκολο. Από την πρώτη στιγμή που είπαμε να βάλουμε την μικρή στο στήθος, εκεί η γύρισε το κεφάλι και έπιασε κατευθείαν την θηλή. Στο μαιευτήριο μου είπαν για της δύο πρώτες μέρες να την βάζω στο στήθος κάθε φορά που πεινάει για 10' στο κάθε ένα και μετά για 15'. Της δύο πρώτες μέρες έδινα και ξένο γιατί δεν είχα γάλα πέρα από μερικές σταγόνες και το παιδί ήθελε πολύ να φαει. Την τρίτη μέρα μου κατέβηκε γάλα με πολύ καλή ροή και το παιδί χορτενε από μένα οπότε κόψαμε το ξένο, εκτός από το βράδυ που την έδινα για να κοιμάμαι. Από την στιγμή που βγήκαμε και μετά είμαστε αποκλειστικά με θηλασμό και η μικρή σε 11 μέρες πήρε 650γρ. Η παιδίατρος είναι πολύ ευχαριστημένη με την ανάπτυξη της και μου είπε να συνεχίσουμε κανονικά τον θηλασμό χωρίς κανένα άγχος γιατί το παιδί αναπτύσεται τέλεια. Όσο για μένα από την πρώτη μέρα που το παιδί έπιασε την θηλή μου δώσανε στο μαιευτήριο κρέμα για να μην τραυματιστούν οι θηλές μου, με βοήθησε πολύ βέβαια 2 και 3 μέρα επειδή το μωρό ρουφούσε με πίεση για να κατέβει το γάλα ένιωθα μόλις έμπαινε η μικρή στο στήθος σαν να με χτυπάει ρεύμα αλλά μόνο στην αρχή μετά όλα καλά. Θέλει λίγο υπομονή. Επισης σε εμάς με τον θηλασμό κοιμάται 2-3 ώρες γεμάτες .μεσα στην μέρα και το βράδυ 4ωρα. Γενικά μας έχει έρθει πολύ εύκολα. Οπότε μην απογοητευεσαι!! Με το καλό να έρθει το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sweeties είπε:

Δεν είναι σε όλες έτσι. Σε εμένα ήταν πολύ εύκολο. Από την πρώτη στιγμή που είπαμε να βάλουμε την μικρή στο στήθος, εκεί η γύρισε το κεφάλι και έπιασε κατευθείαν την θηλή. Στο μαιευτήριο μου είπαν για της δύο πρώτες μέρες να την βάζω στο στήθος κάθε φορά που πεινάει για 10' στο κάθε ένα και μετά για 15'. Της δύο πρώτες μέρες έδινα και ξένο γιατί δεν είχα γάλα πέρα από μερικές σταγόνες και το παιδί ήθελε πολύ να φαει. Την τρίτη μέρα μου κατέβηκε γάλα με πολύ καλή ροή και το παιδί χορτενε από μένα οπότε κόψαμε το ξένο, εκτός από το βράδυ που την έδινα για να κοιμάμαι. Από την στιγμή που βγήκαμε και μετά είμαστε αποκλειστικά με θηλασμό και η μικρή σε 11 μέρες πήρε 650γρ. Η παιδίατρος είναι πολύ ευχαριστημένη με την ανάπτυξη της και μου είπε να συνεχίσουμε κανονικά τον θηλασμό χωρίς κανένα άγχος γιατί το παιδί αναπτύσεται τέλεια. Όσο για μένα από την πρώτη μέρα που το παιδί έπιασε την θηλή μου δώσανε στο μαιευτήριο κρέμα για να μην τραυματιστούν οι θηλές μου, με βοήθησε πολύ βέβαια 2 και 3 μέρα επειδή το μωρό ρουφούσε με πίεση για να κατέβει το γάλα ένιωθα μόλις έμπαινε η μικρή στο στήθος σαν να με χτυπάει ρεύμα αλλά μόνο στην αρχή μετά όλα καλά. Θέλει λίγο υπομονή. Επισης σε εμάς με τον θηλασμό κοιμάται 2-3 ώρες γεμάτες .μεσα στην μέρα και το βράδυ 4ωρα. Γενικά μας έχει έρθει πολύ εύκολα. Οπότε μην απογοητευεσαι!! Με το καλό να έρθει το παιδάκι σου και όλα θα γίνουν!

Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ αναλυτική! Μακάρι και για εμένα να είναι έτσι!!! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δε ξέρω αν μου δώσουν κάποια κρέμα για τη θηλή. 

Εχετε να μου προτείνετε να αγοράσω κάποια καλή κρέμα για θηλες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ αναλυτική! Μακάρι και για εμένα να είναι έτσι!!! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δε ξέρω αν μου δώσουν κάποια κρέμα για τη θηλή. 

Εχετε να μου προτείνετε να αγοράσω κάποια καλή κρέμα για θηλες; 

Purelan της medela.. εγω παντως και κοχυλια ειχα και ψευδοθηλες.. ο μικρος συνεργαζοταν καλα αλλα ειχα υπερπαραγωγη γαλακτος. Εγω παντως δεν θα το ξαναπροσπαθουσα εαν ηξερα τι θα τραβηξω.. κλαμα καθε φορα που επιανε την θηλη, πρηξιματα και πυρετο… απαπαπαπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ αναλυτική! Μακάρι και για εμένα να είναι έτσι!!! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δε ξέρω αν μου δώσουν κάποια κρέμα για τη θηλή. 

Εχετε να μου προτείνετε να αγοράσω κάποια καλή κρέμα για θηλες; 

Την κρέμα για τις θηλες μπορείς να την βάζεις από τώρα καθε τρεις μέρες για να βοηθήσει περισσοτερο. Και για μένα ήταν πολύ εύκολος ο θηλασμός που θηλασα και τα δυο μου παιδιά αποκλειστικά για έναν χρόνο. Αν εξαιρέσεις αυτές τις πρώτες μέρες φυσικά μέχρι να συνηθίσουν οι θηλες. Μην το πάρεις από φόβο. 

Εχτές ήμουν ξύπνια απτις 3 με 5 λεπτές συσπάσεις που έγιναν 7 λεπτές και μετά αραίωσαν κι άλλο. Το πρωί είχα τάση για εμετό (που πέρασε κι αυτό) και τώρα έχω συσπάσεις και περιμένω να δω αν γίνουν πιο συχνές, νομίζω ότι είμαι στο αρχικό στάδιο της γέννας αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Όπως και να χει θα πάω για nst στην κλινική σήμερα άρα θα μου πούνε εκεί. 

@Καρολίνα τι σου είπε ο γιατρός σήμερα; 

@Anna91!  τι έγινε; γεννησες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Την κρέμα για τις θηλες μπορείς να την βάζεις από τώρα καθε τρεις μέρες για να βοηθήσει περισσοτερο. Και για μένα ήταν πολύ εύκολος ο θηλασμός που θηλασα και τα δυο μου παιδιά αποκλειστικά για έναν χρόνο. Αν εξαιρέσεις αυτές τις πρώτες μέρες φυσικά μέχρι να συνηθίσουν οι θηλες. Μην το πάρεις από φόβο. 

Εχτές ήμουν ξύπνια απτις 3 με 5 λεπτές συσπάσεις που έγιναν 7 λεπτές και μετά αραίωσαν κι άλλο. Το πρωί είχα τάση για εμετό (που πέρασε κι αυτό) και τώρα έχω συσπάσεις και περιμένω να δω αν γίνουν πιο συχνές, νομίζω ότι είμαι στο αρχικό στάδιο της γέννας αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Όπως και να χει θα πάω για nst στην κλινική σήμερα άρα θα μου πούνε εκεί. 

@Καρολίνα τι σου είπε ο γιατρός σήμερα; 

@Anna91!  τι έγινε; γεννησες; 

 

 

 

Κορίτσια ναι γεννήσαμε μια μπουμπού 3400! Τώρα είμαι στην ανάνηψη και περιμένω να πάω στο δωμάτιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ αναλυτική! Μακάρι και για εμένα να είναι έτσι!!! Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δε ξέρω αν μου δώσουν κάποια κρέμα για τη θηλή. 

Εχετε να μου προτείνετε να αγοράσω κάποια καλή κρέμα για θηλες; 

Κρέμα εγώ χρησιμοποιώ την triple zero lanolin της ameda. Είναι 100% φυτική και δεν χρειάζεται ξεβγαλμα για να βάλεις το παιδί να φαει. Καλό είναι να πας σε ένα φαρμακείο να την πάρεις από τώρα και να την βάζεις στις θηλές καλό θα σου κάνει! Όλα καλά θα πάνε δώσε χρόνο και στο παιδί και στο σώμα σου. Δεν γίνεται να χορτάσει από την πρώτη μέρα, θα έχεις γκρίνιες και λίγο πόνο στην αρχή αλλά όλα τα ξεπερνας. 

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια ναι γεννήσαμε μια μπουμπού 3400! Τώρα είμαι στην ανάνηψη και περιμένω να πάω στο δωμάτιο 

Να σου ζήσει!! Γερή και τυχερή να είναι η κόρη σου!! Καλή ανάρρωση και σε εσένα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια ναι γεννήσαμε μια μπουμπού 3400! Τώρα είμαι στην ανάνηψη και περιμένω να πάω στο δωμάτιο 

Να σου ζήσει γερή και δυνατή να είναι ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna91!Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου.

 

Πήγα και εγώ σήμερα για nst, δεν έχει προ ετοιμαστεί ακόμα το σώμα για γέννα οπότε πιστεύω δεν θα  γίνει κάτι απρόοπτο μέχρι 24/9 που είμαι προγραμματισμένη!! Σήμερα μου τον έβγαλε 3.790 στα κιλά του ! Για να δούμε... 

@Sweeties θα αγοράσω και εγώ αυτήν την κρέμα!!!

Γράψτε μας και οι υπόλοιπες μόλις έχετε νέα 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια ναι γεννήσαμε μια μπουμπού 3400! Τώρα είμαι στην ανάνηψη και περιμένω να πάω στο δωμάτιο 

Να σου ζήσει! ❤️ 

Γένναω και γω τελικά, είχα 5λεπτες συσπάσεις, 3 εκατοστά διαστολή και με κράτησαν. Είχα και την πρώτη αντιπαράθεση μου με μια μαια γιατί αρνηθηκα να βάλω ορο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Να σου ζήσει! ❤️ 

Γένναω και γω τελικά, είχα 5λεπτες συσπάσεις, 3 εκατοστά διαστολή και με κράτησαν. Είχα και την πρώτη αντιπαράθεση μου με μια μαια γιατί αρνηθηκα να βάλω ορο. 

Με έναν πόνο κορίτσι μου ♥️♥️♥️♥️ Κρατά μας ενήμερους και εύχομαι όσο πιο εύκολη γεννά 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Anna91! είπε:

Κορίτσια ναι γεννήσαμε μια μπουμπού 3400! Τώρα είμαι στην ανάνηψη και περιμένω να πάω στο δωμάτιο 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου,Να σας ζήσει!!! Ξεμπερδεψες κ συ 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Να σου ζήσει! ❤️ 

Γένναω και γω τελικά, είχα 5λεπτες συσπάσεις, 3 εκατοστά διαστολή και με κράτησαν. Είχα και την πρώτη αντιπαράθεση μου με μια μαια γιατί αρνηθηκα να βάλω ορο. 

Κουράγιο !!! περιμένουμε νέα σου 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια, όπως σας είπα με κράτησαν μέσα γιατί είχα συσπάσεις καθε 5 λεπτά με πονακια πολύ ανεκτά, βλέπαμε τηλεόραση με τον άντρα μου στο δωμάτιο χαλαρά. Με εξέτασαν και είχα 5 εκατοστά διαστολή. Λέω έχουμε δρόμο μπροστά μας, μπορεί να πάμε ως το πρωί με έτσι χαλαρους πόνους. Σε κανένα δίωρο οι πόνοι έγιναν έντονοι. Καθόμουν πάνω στην birth ball συνέχεια και έκανα κύκλους με την λεκάνη μου και ο άντρας μου, μου έκανε μασάζ στην μέση. (αν και δεν πονεσα καθολου την μέση μου, απλά τον άφηνα να αισθάνεται χρήσιμος 😜 και φυσικά είχα ανάγκη το άγγιγμα του). Πέρασε ένα μισάωρο που οι πόνοι ήταν έντονοι και έρχονταν κάθε 2 λεπτά περίπου. Και ενώ είπα δεν θέλω καθόλου φάρμακα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν θα άντεχα κι άλλο έτσι δυνατούς πόνους. Μου λέει η μαία έλα να σε εξετάσω να δούμε αν μπορεις να βάλεις επισκληριδιο και μόλις σηκωθηκα ήθελα να σπρωξω. Διαστολή 10. Με πάνε πολύ γρήγορα κάτω και μόλις που πρόλαβε να έρθει η γιατρός. Γέννησα με 2 σπρωξιματα, χωρίς περινεοτομη και φάρμακα μια μικρούλα 2,900 η οποία γεννήθηκε μέσα στον σάκο της. Δεν μου έσπασαν ποτέ τα νερά. Ακόμα δεν πιστεύω πόσο γρήγορα έγινε. Όλοι οι δυνατοι πόνοι ήταν ουσιαστικά ένα μισάωρο και το χειρότερο ήταν όταν ήθελα να σπρωξω άλλα δεν έπρεπε γιατί είχα ακόμα τράχηλο. Αυτό ήταν για περίπου 7-8 πόνους. Την έβαλα στο στήθος και θηλάζουμε και την κοιτάζω και δεν το πιστεύω ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Λοιπόν κορίτσια, όπως σας είπα με κράτησαν μέσα γιατί είχα συσπάσεις καθε 5 λεπτά με πονακια πολύ ανεκτά, βλέπαμε τηλεόραση με τον άντρα μου στο δωμάτιο χαλαρά. Με εξέτασαν και είχα 5 εκατοστά διαστολή. Λέω έχουμε δρόμο μπροστά μας, μπορεί να πάμε ως το πρωί με έτσι χαλαρους πόνους. Σε κανένα δίωρο οι πόνοι έγιναν έντονοι. Καθόμουν πάνω στην birth ball συνέχεια και έκανα κύκλους με την λεκάνη μου και ο άντρας μου, μου έκανε μασάζ στην μέση. (αν και δεν πονεσα καθολου την μέση μου, απλά τον άφηνα να αισθάνεται χρήσιμος 😜 και φυσικά είχα ανάγκη το άγγιγμα του). Πέρασε ένα μισάωρο που οι πόνοι ήταν έντονοι και έρχονταν κάθε 2 λεπτά περίπου. Και ενώ είπα δεν θέλω καθόλου φάρμακα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν θα άντεχα κι άλλο έτσι δυνατούς πόνους. Μου λέει η μαία έλα να σε εξετάσω να δούμε αν μπορεις να βάλεις επισκληριδιο και μόλις σηκωθηκα ήθελα να σπρωξω. Διαστολή 10. Με πάνε πολύ γρήγορα κάτω και μόλις που πρόλαβε να έρθει η γιατρός. Γέννησα με 2 σπρωξιματα, χωρίς περινεοτομη και φάρμακα μια μικρούλα 2,900 η οποία γεννήθηκε μέσα στον σάκο της. Δεν μου έσπασαν ποτέ τα νερά. Ακόμα δεν πιστεύω πόσο γρήγορα έγινε. Όλοι οι δυνατοι πόνοι ήταν ουσιαστικά ένα μισάωρο και το χειρότερο ήταν όταν ήθελα να σπρωξω άλλα δεν έπρεπε γιατί είχα ακόμα τράχηλο. Αυτό ήταν για περίπου 7-8 πόνους. Την έβαλα στο στήθος και θηλάζουμε και την κοιτάζω και δεν το πιστεύω ακόμα. 

Τι όμορφα 🤩🥰 να σου ζήσει το κοριτσάκι σου ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Λοιπόν κορίτσια, όπως σας είπα με κράτησαν μέσα γιατί είχα συσπάσεις καθε 5 λεπτά με πονακια πολύ ανεκτά, βλέπαμε τηλεόραση με τον άντρα μου στο δωμάτιο χαλαρά. Με εξέτασαν και είχα 5 εκατοστά διαστολή. Λέω έχουμε δρόμο μπροστά μας, μπορεί να πάμε ως το πρωί με έτσι χαλαρους πόνους. Σε κανένα δίωρο οι πόνοι έγιναν έντονοι. Καθόμουν πάνω στην birth ball συνέχεια και έκανα κύκλους με την λεκάνη μου και ο άντρας μου, μου έκανε μασάζ στην μέση. (αν και δεν πονεσα καθολου την μέση μου, απλά τον άφηνα να αισθάνεται χρήσιμος 😜 και φυσικά είχα ανάγκη το άγγιγμα του). Πέρασε ένα μισάωρο που οι πόνοι ήταν έντονοι και έρχονταν κάθε 2 λεπτά περίπου. Και ενώ είπα δεν θέλω καθόλου φάρμακα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν θα άντεχα κι άλλο έτσι δυνατούς πόνους. Μου λέει η μαία έλα να σε εξετάσω να δούμε αν μπορεις να βάλεις επισκληριδιο και μόλις σηκωθηκα ήθελα να σπρωξω. Διαστολή 10. Με πάνε πολύ γρήγορα κάτω και μόλις που πρόλαβε να έρθει η γιατρός. Γέννησα με 2 σπρωξιματα, χωρίς περινεοτομη και φάρμακα μια μικρούλα 2,900 η οποία γεννήθηκε μέσα στον σάκο της. Δεν μου έσπασαν ποτέ τα νερά. Ακόμα δεν πιστεύω πόσο γρήγορα έγινε. Όλοι οι δυνατοι πόνοι ήταν ουσιαστικά ένα μισάωρο και το χειρότερο ήταν όταν ήθελα να σπρωξω άλλα δεν έπρεπε γιατί είχα ακόμα τράχηλο. Αυτό ήταν για περίπου 7-8 πόνους. Την έβαλα στο στήθος και θηλάζουμε και την κοιτάζω και δεν το πιστεύω ακόμα. 

Να σου ζήσει η μικρούλα σου! Να την χαίρεσαι και να είναι πάντα τυχερή στην ζωή της!! Τι ωραία εμπειρία που έζησες! 17 μέρες μετά την δική μου γέννα και ακόμα δεν το πιστεύω όταν την βλέπω την μικρή μου!! Είναι ένα θαύμα τα παιδάκια μας! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Λοιπόν κορίτσια, όπως σας είπα με κράτησαν μέσα γιατί είχα συσπάσεις καθε 5 λεπτά με πονακια πολύ ανεκτά, βλέπαμε τηλεόραση με τον άντρα μου στο δωμάτιο χαλαρά. Με εξέτασαν και είχα 5 εκατοστά διαστολή. Λέω έχουμε δρόμο μπροστά μας, μπορεί να πάμε ως το πρωί με έτσι χαλαρους πόνους. Σε κανένα δίωρο οι πόνοι έγιναν έντονοι. Καθόμουν πάνω στην birth ball συνέχεια και έκανα κύκλους με την λεκάνη μου και ο άντρας μου, μου έκανε μασάζ στην μέση. (αν και δεν πονεσα καθολου την μέση μου, απλά τον άφηνα να αισθάνεται χρήσιμος 😜 και φυσικά είχα ανάγκη το άγγιγμα του). Πέρασε ένα μισάωρο που οι πόνοι ήταν έντονοι και έρχονταν κάθε 2 λεπτά περίπου. Και ενώ είπα δεν θέλω καθόλου φάρμακα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν θα άντεχα κι άλλο έτσι δυνατούς πόνους. Μου λέει η μαία έλα να σε εξετάσω να δούμε αν μπορεις να βάλεις επισκληριδιο και μόλις σηκωθηκα ήθελα να σπρωξω. Διαστολή 10. Με πάνε πολύ γρήγορα κάτω και μόλις που πρόλαβε να έρθει η γιατρός. Γέννησα με 2 σπρωξιματα, χωρίς περινεοτομη και φάρμακα μια μικρούλα 2,900 η οποία γεννήθηκε μέσα στον σάκο της. Δεν μου έσπασαν ποτέ τα νερά. Ακόμα δεν πιστεύω πόσο γρήγορα έγινε. Όλοι οι δυνατοι πόνοι ήταν ουσιαστικά ένα μισάωρο και το χειρότερο ήταν όταν ήθελα να σπρωξω άλλα δεν έπρεπε γιατί είχα ακόμα τράχηλο. Αυτό ήταν για περίπου 7-8 πόνους. Την έβαλα στο στήθος και θηλάζουμε και την κοιτάζω και δεν το πιστεύω ακόμα. 

Να σου ζησει💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kate21 Να σου ζήσει!!! Μπορεί να αργησε αλλά τελικά δε σε παίδεψε καθόλου για να βγει. Πολύ όμορφα 😍

Λίγες μείναμε ακόμα με μωρά στη κοιλιά, δε κρατιέμαι και εγώ θέλω να γεννήσωω👶🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ 🥰 υπομονή στις μανούλες που περιμένουν ακόμα και να χαίρεστε τα μωράκια σας οι μανούλες που τα έχετε ήδη. Αξίζει όλη την ταλαιπωρία και τον πόνο. Είχα ξεχασει τι μικρούλικα και γλυκά που είναι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

@Kate21 Να σου ζήσει!!! Μπορεί να αργησε αλλά τελικά δε σε παίδεψε καθόλου για να βγει. Πολύ όμορφα 😍

Λίγες μείναμε ακόμα με μωρά στη κοιλιά, δε κρατιέμαι και εγώ θέλω να γεννήσωω👶🥰

 

@Kate21 να σου ζήσει γερή και καλότυχη να είναι…♥️♥️♥️♥️
 Σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι είμαι θέλω να γεννήσω κάθε βράδυ που ξαπλώνω νομίζω ότι θα ξυπνήσω με πόνους σπασμένα νερά και τίποτα…η μικρή μάλλον έχει βολευτεί όποτε υπομονή Λίγο μας έμεινε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

@Kate21 να σου ζήσει γερή και καλότυχη να είναι…♥️♥️♥️♥️
 Σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι είμαι θέλω να γεννήσω κάθε βράδυ που ξαπλώνω νομίζω ότι θα ξυπνήσω με πόνους σπασμένα νερά και τίποτα…η μικρή μάλλον έχει βολευτεί όποτε υπομονή Λίγο μας έμεινε 

Ναι εννοείται τίποτα δεν έμεινε!!! Νομίζω τελευταίες θα γεννησουμε εγώ και @Celine αν δε κάνω λάθος...

 

Κορίτσια σε ποιον μοιάζουν τα μικρά σας; 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Ναι εννοείται τίποτα δεν έμεινε!!! Νομίζω τελευταίες θα γεννησουμε εγώ και @Celine αν δε κάνω λάθος...

 

Κορίτσια σε ποιον μοιάζουν τα μικρά σας; 😄

Και εγώ έτσι όπως το βλέπω τελευταία θα γεννήσω τελική έχω 21 και από εκεί θα δούμε στις 23 αν θα με πάνε για πρόκληση που δεν νομίζω γιατί χθες η γιατρός μου είπε ότι τα νερά είναι αρκετά..όποτε καλή 41η εβδομάδα κύησης…ρε κορίτσια ισχύει ότι όταν το μωρό είναι μικρό δηλαδή σαν την δίκη μου περίπτωση 2.800 δεν έχουν δύναμη να σπρώξουν και συνήθως καταλήγουν σε πρόκληση ; Η απλά είναι και αυτός ένα μύθος που κυκλοφορεί ; Πάντως η γιατρός μου είπε ότι το κεφάλι είναι τέρμα κάτω πιο κάτω λέει δεν πάει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Λοιπόν κορίτσια, όπως σας είπα με κράτησαν μέσα γιατί είχα συσπάσεις καθε 5 λεπτά με πονακια πολύ ανεκτά, βλέπαμε τηλεόραση με τον άντρα μου στο δωμάτιο χαλαρά. Με εξέτασαν και είχα 5 εκατοστά διαστολή. Λέω έχουμε δρόμο μπροστά μας, μπορεί να πάμε ως το πρωί με έτσι χαλαρους πόνους. Σε κανένα δίωρο οι πόνοι έγιναν έντονοι. Καθόμουν πάνω στην birth ball συνέχεια και έκανα κύκλους με την λεκάνη μου και ο άντρας μου, μου έκανε μασάζ στην μέση. (αν και δεν πονεσα καθολου την μέση μου, απλά τον άφηνα να αισθάνεται χρήσιμος 😜 και φυσικά είχα ανάγκη το άγγιγμα του). Πέρασε ένα μισάωρο που οι πόνοι ήταν έντονοι και έρχονταν κάθε 2 λεπτά περίπου. Και ενώ είπα δεν θέλω καθόλου φάρμακα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν θα άντεχα κι άλλο έτσι δυνατούς πόνους. Μου λέει η μαία έλα να σε εξετάσω να δούμε αν μπορεις να βάλεις επισκληριδιο και μόλις σηκωθηκα ήθελα να σπρωξω. Διαστολή 10. Με πάνε πολύ γρήγορα κάτω και μόλις που πρόλαβε να έρθει η γιατρός. Γέννησα με 2 σπρωξιματα, χωρίς περινεοτομη και φάρμακα μια μικρούλα 2,900 η οποία γεννήθηκε μέσα στον σάκο της. Δεν μου έσπασαν ποτέ τα νερά. Ακόμα δεν πιστεύω πόσο γρήγορα έγινε. Όλοι οι δυνατοι πόνοι ήταν ουσιαστικά ένα μισάωρο και το χειρότερο ήταν όταν ήθελα να σπρωξω άλλα δεν έπρεπε γιατί είχα ακόμα τράχηλο. Αυτό ήταν για περίπου 7-8 πόνους. Την έβαλα στο στήθος και θηλάζουμε και την κοιτάζω και δεν το πιστεύω ακόμα. 

Να σας ζήσει!!!🥰 Τί ωραία γέννα! μπράβο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Ναι εννοείται τίποτα δεν έμεινε!!! Νομίζω τελευταίες θα γεννησουμε εγώ και @Celine αν δε κάνω λάθος...

 

Κορίτσια σε ποιον μοιάζουν τα μικρά σας; 😄

Ναι έτσι νομίζω 😁 εμένα αν δεν έχει έρθει μέχρι την ημερομηνία τ πητ τότε θα κάνουμε πρόκληση γιατί η μικρή τα έχει τα κιλακια της... σήμερα ξενύχτησα γιατί πονούσε η λεκάνη μου και η μπέμπα δεν βολευοταν.. όλο κουνιόταν και προκαλούσε συσπάσεις. Παρ'ολα αυτά μείναμε σ'αυτο και ακόμα τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...