Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

Κορίτσια εμένα ο μικρός σε μια εβδομάδα πήρε 400 γραμμάρια, 

Από 2730 πήγε 3120 και είμαι 36 εβδομάδων!!!! 

Πόσο μπορεί να φτάσει; 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εμένα ο μικρός σε μια εβδομάδα πήρε 400 γραμμάρια, 

Από 2730 πήγε 3120 και είμαι 36 εβδομάδων!!!! 

Πόσο μπορεί να φτάσει; 🙄

Ε αν γεννήσεις στις 40 εβδομάδες λογικα 4 κιλακια θα τα φτάσει. Και μένα πήρε μισο κιλό σε δέκα μέρες αλλά ούτε η αύξηση είναι πάντα σταθερή ούτε οι υπολογισμοί είναι πάντα ακριβείς. Σημασία έχει και το κεφάλι, πόσο μεγάλο είναι, όχι μόνο το βάρος (εννοώ αν σε απασχολεί πόσο δύσκολα θα βγει) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εμένα ο μικρός σε μια εβδομάδα πήρε 400 γραμμάρια, 

Από 2730 πήγε 3120 και είμαι 36 εβδομάδων!!!! 

Πόσο μπορεί να φτάσει; 🙄

Ισως να μην πηγε κατι καλα σε καποια μετρηση. Γενικα ειναι κατα προσεγγιση. Επισης προς το τελος τελος που γερναει ο πλακουντας τρεφονται λιγοτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εμένα ο μικρός σε μια εβδομάδα πήρε 400 γραμμάρια, 

Από 2730 πήγε 3120 και είμαι 36 εβδομάδων!!!! 

Πόσο μπορεί να φτάσει; 🙄

Και εμένα τόσο ήταν στην 36η εβδομάδα... έχω την ίδια απορία 🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι κοπελες που ηδη γεννησαν, κάνατε τις επιπροσθετες εξετασεις του μωρου; Αφησατε να σας βγαλουν φωτογραφιες το μωρο. Ξερετε ποσο κοστιζουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Soder είπε:

Οι κοπελες που ηδη γεννησαν, κάνατε τις επιπροσθετες εξετασεις του μωρου; Αφησατε να σας βγαλουν φωτογραφιες το μωρο. Ξερετε ποσο κοστιζουν;

Ναι εμείς κάναμε τις εξετάσεις, γιατί μιλώντας με την παιδίατρο μας είπε ότι θα τις κάνουμε όλες κάποια στιγμή, αν όχι τώρα. Οπότε αποφασίσαμε να τις κάνουμε στο μαιευτήριο να τελειώνουμε. Φωτογραφίες δεν μας έβγαλαν. Πιθανόν λόγω covid δεν βάζουν φωτογράφο μέσα; Δεν ξέρω. Στον γιο μου τις είχαμε πάρει και νομίζω είχαμε δώσει 20 ευρώ. Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soder είπε:

Οι κοπελες που ηδη γεννησαν, κάνατε τις επιπροσθετες εξετασεις του μωρου; Αφησατε να σας βγαλουν φωτογραφιες το μωρο. Ξερετε ποσο κοστιζουν;

Τις εξετάσεις δεν τις κάναμε.. Η φωτογράφιση είναι 50ε στο ιασω.. Ούτε αυτή την κάναμε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Ε αν γεννήσεις στις 40 εβδομάδες λογικα 4 κιλακια θα τα φτάσει. Και μένα πήρε μισο κιλό σε δέκα μέρες αλλά ούτε η αύξηση είναι πάντα σταθερή ούτε οι υπολογισμοί είναι πάντα ακριβείς. Σημασία έχει και το κεφάλι, πόσο μεγάλο είναι, όχι μόνο το βάρος (εννοώ αν σε απασχολεί πόσο δύσκολα θα βγει) 

Το κεφάλι μου έχει πει ότι είναι μεγαλούτσικο..! 

Είδα στη μέτρηση ότι κεφάλι έγραψε 38+εβδομάδων και στο σώμα 37+εβδομαδων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Soder είπε:

Ισως να μην πηγε κατι καλα σε καποια μετρηση. Γενικα ειναι κατα προσεγγιση. Επισης προς το τελος τελος που γερναει ο πλακουντας τρεφονται λιγοτερο. 

Αααα,εντάξει αυτό δε το γνώριζα με τον πλακούντα ....αγχωθηκα και εγώ μέχρι τις 40 εβδομάδες μην έχει γίνει το διπλάσιο 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια. Ξερετε ποτε πρεπει να ερθει ο παιδιατρος στο σπιτι; Δηλαδη ποτε γινεται η πρωτη επισκεψη; Φορμουλα γαλακτος για ωρα αναγκης πηρατε; Εαν ναι τι μαρκα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soder είπε:

Καλημερα κοριτσια. Ξερετε ποτε πρεπει να ερθει ο παιδιατρος στο σπιτι; Δηλαδη ποτε γινεται η πρωτη επισκεψη; Φορμουλα γαλακτος για ωρα αναγκης πηρατε; Εαν ναι τι μαρκα;;

Καλημεραααα 

Εμενα στην κόρη μου είχε έρθει μέσα στην επόμενη βδομάδα από όταν φύγαμε απ το μαιευτήριο.. Τώρα που μίλησα θα έρθει από βδομάδα (βγήκαμε την Παρασκευή). Θα έλεγα εντός 10ημερου για πρώτη επίσκεψη.. Όταν βγεις από το μαιευτήριο πάρε τηλ το γιατρό και ρώτησε τον πότε πρέπει να σας δει 😊 εγώ έτσι είχα κάνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Καλημεραααα 

Εμενα στην κόρη μου είχε έρθει μέσα στην επόμενη βδομάδα από όταν φύγαμε απ το μαιευτήριο.. Τώρα που μίλησα θα έρθει από βδομάδα (βγήκαμε την Παρασκευή). Θα έλεγα εντός 10ημερου για πρώτη επίσκεψη.. Όταν βγεις από το μαιευτήριο πάρε τηλ το γιατρό και ρώτησε τον πότε πρέπει να σας δει 😊 εγώ έτσι είχα κάνει! 

Ρωτησα. Μου ειπε την επομενη μερα του μαιευτηριου και μου φανηκε καπως νωρις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Κορίτσια γύρισα απτην γιατρό. Πήγε 3.200 η μικρή, όλα καλά με αμνιακό υγρό, πλακούντα κλπ και μου είπε θα ξαναπαω σε μια εβδομάδα που θα κλείσω τις 40 εβδομάδες να με εξετάσει και από κάτω. Μου είπε ότι θα την περιμένουμε όσο χρειαστεί για να έρθει μόνη της, απλά μετά θα πηγαίνω κάθε δύο μέρες να ελέγχουν το μωρό. Το καλο είναι ότι κατέβηκε λίγο. Της είπα πως κάνω ότι μπορώ, περπάτημα, σεξ, nipple stimulation, και μου ειπε οτι δεν έχει σημασία, είναι το σώμα μου έτσι που αργώ πολύ να γεννήσω. Την ρώτησα για περινεοτομη και μου είπε ότι δεν κάνει, μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος και δει ότι χρειάζεται. Θα μου φανεί περίεργο να γεννήσω και να μην έχω τομη πουθενα στο σώμα μου. Τώρα να δούμε φυσικά. 

Πολύ ωραία νέα!στην αναμονή λοιπόν.κι εμενα μου είπε ο γιατρός ότι δεν θα μου κάνει περινεοτομη γιατί στην 2η γέννα σπάνια κάνει.μπορει να με σκισει λιγάκι το μωρό αλλά ίσα ίσα θα είναι λέει...μακάρι γιατί μου φάνηκε όνειρο,θεωρούσα δεδομένο πως όλοι κάνουν.βεβαια μετά τη γέννα θα δούμε,τώρα ότι και να λέμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εμένα ο μικρός σε μια εβδομάδα πήρε 400 γραμμάρια, 

Από 2730 πήγε 3120 και είμαι 36 εβδομάδων!!!! 

Πόσο μπορεί να φτάσει; 🙄

Κι εμένα σε μια εβδομάδα πήρε 350γρ και μου φάνηκαν πολλά.δεν θέλω να γίνει μεγάλος.υπολογιζω τώρα θα είναι 3400 αν μεγαλωνει με αυτό το ρυθμο και με βλέπω να γεννάω σε μια εβδομάδα,δηλ θα έχει πάει 3750 αν μεγαλώσει με αυτό το ρυθμο.πολυ μεγάλος δηλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Soder είπε:

Ρωτησα. Μου ειπε την επομενη μερα του μαιευτηριου και μου φανηκε καπως νωρις. 

Χμ, ναι.. Είναι λίγο νωρίς.. Και στο μαιευτήριο εμένα τώρα μου είπαν μετά από 3 4 ημέρες να δούμε ιδιώτη παιδίατρο.. Ισως θέλει να έχει εικόνα απ την αρχή 🤔 πχ για το βάρος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Κι εμένα σε μια εβδομάδα πήρε 350γρ και μου φάνηκαν πολλά.δεν θέλω να γίνει μεγάλος.υπολογιζω τώρα θα είναι 3400 αν μεγαλωνει με αυτό το ρυθμο και με βλέπω να γεννάω σε μια εβδομάδα,δηλ θα έχει πάει 3750 αν μεγαλώσει με αυτό το ρυθμο.πολυ μεγάλος δηλ.

Κι εγώ έχω πάλι σε μια εβδομάδα ραντεβού, να δω πάλι θα πήρε 400?!! Πάντως ζορίζομαι ήδη αρκετά!!!! Εγώ προγραμματισα για καισαρική και με έβαλε 24/9 39+5 εβδομάδων 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soder είπε:

Ρωτησα. Μου ειπε την επομενη μερα του μαιευτηριου και μου φανηκε καπως νωρις. 

Και εμένα η παιδίατρος έρχεται μια μέρα μετά το μαιευτήριο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Κι εγώ έχω πάλι σε μια εβδομάδα ραντεβού, να δω πάλι θα πήρε 400?!! Πάντως ζορίζομαι ήδη αρκετά!!!! Εγώ προγραμματισα για καισαρική και με έβαλε 24/9 39+5 εβδομάδων 

 

Με το καλό !! Είδε τις συσπάσεις σου και σε έβαλε πιο κοντά στην πιθανή ημερομηνία ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Με το καλό !! Είδε τις συσπάσεις σου και σε έβαλε πιο κοντά στην πιθανή ημερομηνία ;

Ναι, πιθανή ημερομηνία είχα 26/9

Και με έβαλε 24/9 τελικά, νόμιζα θα με βάλει νωρίτερα αλλά προφανώς έκρινε πως δεν υπαρχει λόγος για νωρίτερα!!!!

Εσύ πότε γεννας`; αν θυμάμαι καλά είσαι και εσύ με καισαρική;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Ναι, πιθανή ημερομηνία είχα 26/9

Και με έβαλε 24/9 τελικά, νόμιζα θα με βάλει νωρίτερα αλλά προφανώς έκρινε πως δεν υπαρχει λόγος για νωρίτερα!!!!

Εσύ πότε γεννας`; αν θυμάμαι καλά είσαι και εσύ με καισαρική;; 

Θα δει λογικά τις συσπασεις που κανείς και μπορεί να σε βάλει και νωρίτερα ! Ναι με καισαρικη και εγώ!! Μάλλον το επόμενο Σάββατο θα με δει την Δευτέρα και θα μου πει σίγουρα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Θα δει λογικά τις συσπασεις που κανείς και μπορεί να σε βάλει και νωρίτερα ! Ναι με καισαρικη και εγώ!! Μάλλον το επόμενο Σάββατο θα με δει την Δευτέρα και θα μου πει σίγουρα ! 

Ναι όντως, ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να αλλάξει... 

Κ εγώ έχω πάλι 7.9 ραντεβού, δεν αισθάνομαι συσπασεις, μόνο που και που έχω κάποια πονακια ελαφρια σαν της περιόδου και μου είπε ότι ίσως κάνει κάποιες συσπασεις η μήτρα. 

Θα δείξει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Καρολίνα είπε:

Πολύ ωραία νέα!στην αναμονή λοιπόν.κι εμενα μου είπε ο γιατρός ότι δεν θα μου κάνει περινεοτομη γιατί στην 2η γέννα σπάνια κάνει.μπορει να με σκισει λιγάκι το μωρό αλλά ίσα ίσα θα είναι λέει...μακάρι γιατί μου φάνηκε όνειρο,θεωρούσα δεδομένο πως όλοι κάνουν.βεβαια μετά τη γέννα θα δούμε,τώρα ότι και να λέμε....

Ακριβώς και γω το ίδιο, παραξενευτηκα επειδή όλοι κάνουν σαν ρουτίνα την περινεοτομη. Απτή μια χάρηκα που δεν θα μου κάνει αλλά σκέφτομαι δεν ξεχειλωνει περισσότερο χωρίς την τομη; 🙄  πάντως διάβασα ότι όταν σκιστεις λίγο από μόνη σου επουλωνεται πολύ πιο γρήγορα και εύκολα απτο να σε κόψει προληπτικά. 

@Soder είσαι έτοιμη για αύριο; 🙂 πως νιώθεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Ακριβώς και γω το ίδιο, παραξενευτηκα επειδή όλοι κάνουν σαν ρουτίνα την περινεοτομη. Απτή μια χάρηκα που δεν θα μου κάνει αλλά σκέφτομαι δεν ξεχειλωνει περισσότερο χωρίς την τομη; 🙄  πάντως διάβασα ότι όταν σκιστεις λίγο από μόνη σου επουλωνεται πολύ πιο γρήγορα και εύκολα απτο να σε κόψει προληπτικά. 

@Soder είσαι έτοιμη για αύριο; 🙂 πως νιώθεις; 

Ειμαι πολυ αγχωμενη… δεν ξερω τι φατσουλα θα συναντησω.. ανυπομονω βεβαια… ειναι η τελευταια μερα που ειμαστε 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Soder είπε:

Ειμαι πολυ αγχωμενη… δεν ξερω τι φατσουλα θα συναντησω.. ανυπομονω βεβαια… ειναι η τελευταια μερα που ειμαστε 3.

Φαντάζομαι, και το ίδιο θα ένιωθα. 😊 Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. ❤️ Όλα να πάνε καλά και μας ενημερώνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Φαντάζομαι, και το ίδιο θα ένιωθα. 😊 Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. ❤️ Όλα να πάνε καλά και μας ενημερώνεις. 

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ… να πανε ολα καλα και να παρετε και οι υπολοιπες σειρα.

Εχετε να μου προτεινετε τι να φαω τωρα για βραδινο; Μου ειπε νηστικη για το πρωι.. νομιζω θα λυσσαξω απο την πεινα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...