Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ έτσι ήμουν, μη μασάς 😜

Από όταν γύρισα σπίτι ούτε παυσίπονο δεν πήρα! Είναι στον οργανισμό 😉

Τι καλά, βρήκα ένα άνθρωπο να μοιάζουμε.. Ανήκουμε στις εξαιρέσεις να ξέρεις 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Τι καλά, βρήκα ένα άνθρωπο να μοιάζουμε.. Ανήκουμε στις εξαιρέσεις να ξέρεις 😅

Εγω παλι για τουλαχιστον 10 μερες δεν μπορουσα ουτε τα ποδια μου να σηκωσω για να ξαπλωσω στο κρεβατι. Την δευτερη μερα μου εκαναν ενεση για τον πονο. Θυλαζα και με χτυπουσε αντανακλαση στην τομη. Και γενικα αντεχω τον πονο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Εχεις δίκιο σε αυτό, οι περισσότεροι για να μη πω όλοι... λένε πως δε συγκρίνεται ο φ.τ Με την κ.τ.

Αλλα μάλλον είμαι πολύ ανάποδος άνθρωπος και φοβιτσιαρα. 😬

Και γω φοβάμαι 😬 ειδικά τώρα που πλησιάζουν οι μέρες. 

Έχει κάποια άλλη με την πητ μου; μου έδωσαν 7/9 βάσει υπερηχου και 11/9 βάσει ημερομηνιών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Soder είπε:

Εγω παλι για τουλαχιστον 10 μερες δεν μπορουσα ουτε τα ποδια μου να σηκωσω για να ξαπλωσω στο κρεβατι. Την δευτερη μερα μου εκαναν ενεση για τον πονο. Θυλαζα και με χτυπουσε αντανακλαση στην τομη. Και γενικα αντεχω τον πονο. 

Ναι εννοείται διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα.. Η πιο σωστά από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη. Μπορεί να κάνεις δύο καισαρικες και να έχεις διαφορετική ανάρρωση. 

 

Αντε και ο Θεός βοηθός... Ας πάρουμε τα μωρά μας αγκαλιά, υγιή αυτά και εμείς και μετά όλα καλά. 😛

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Και γω φοβάμαι 😬 ειδικά τώρα που πλησιάζουν οι μέρες. 

Έχει κάποια άλλη με την πητ μου; μου έδωσαν 7/9 βάσει υπερηχου και 11/9 βάσει ημερομηνιών. 

Πητ εχω 8/9…αλλα δεν νομιζω να φτασω μεχρι εκει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια είμαι η μόνη εδώ που όλοι απορούν μαζί μου γιατί δε πάω φυσιολογικά ενώ μπορώ; έχω βαρεθεί αυτήν την ερώτηση αλήθεια. Θα αρχίσω να το κρύβω, στο τέλος θα αισθάνομαι και ενοχές. 🤦‍♀️

Να κανείς αυτό που ησυχάζει εσένα δικό σου το σώμα και κανείς ότι θέλεις !! Δεν σε κάνει λιγότερο καλή μανούλα το πως θα γεννήσεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Να κανείς αυτό που ησυχάζει εσένα δικό σου το σώμα και κανείς ότι θέλεις !! Δεν σε κάνει λιγότερο καλή μανούλα το πως θα γεννήσεις !

Ποσο συμφωνω με την απαντηση. Κι εγω πριν μου πει ο γιατρος οτι ειναι αναγκαστικη η καισαρικη , του ελεγα οτι δεν θελω να γεννησω φυσιολογικα.  Πονας τρομερα βεβαια μετα αλλα δεν ειναι για παντα. Περναει κι αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Soder είπε:

Πητ εχω 8/9…αλλα δεν νομιζω να φτασω μεχρι εκει…

Γιατί το λες αυτό;

Εγώ πέρασα την πητ μου μια εβδομάδα στο προηγούμενο και νομίζω ίσως πάλι να αργήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2021 at 2:11 ΜΜ, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια είμαι η μόνη εδώ που όλοι απορούν μαζί μου γιατί δε πάω φυσιολογικά ενώ μπορώ; έχω βαρεθεί αυτήν την ερώτηση αλήθεια. Θα αρχίσω να το κρύβω, στο τέλος θα αισθάνομαι και ενοχές. 🤦‍♀️

Να κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις εσύ καλύτερα...το τι θα κάνεις με το σώμα σου και το παιδί σου θα το αποφασίσεις μονάχα εσύ!!!!με το καλό να υποδεχτειτε το παιδάκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

!Μετά από καθιερωμένη επίσκεψη μάλλον θα πρέπει να μετακομίσω στα μωράκια Αυγούστου..πητ5/09

Σήμερα έχουμε διαστολή 1 !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Και γω φοβάμαι 😬 ειδικά τώρα που πλησιάζουν οι μέρες. 

Έχει κάποια άλλη με την πητ μου; μου έδωσαν 7/9 βάσει υπερηχου και 11/9 βάσει ημερομηνιών. 

Εγώ 5/09αλλα σήμερα σε καθορισμένο ραντεβού έχω διαστολή 1....δεν ξέρω τι να κάνω για να μν αγχωθω πλήρως...έβαλα πλυντήρια μαγειρεψα..και αργότερα θα πάμε μια βόλτα για λίγο περπάτημα και ενα παγωτακι😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ 5/09αλλα σήμερα σε καθορισμένο ραντεβού έχω διαστολή 1....δεν ξέρω τι να κάνω για να μν αγχωθω πλήρως...έβαλα πλυντήρια μαγειρεψα..και αργότερα θα πάμε μια βόλτα για λίγο περπάτημα και ενα παγωτακι😜😜

Σε εξετασαν κολπικα και φανηκε η διαστολη ενα; Εχεις κανενα αλλο συμπτωμα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ 5/09αλλα σήμερα σε καθορισμένο ραντεβού έχω διαστολή 1....δεν ξέρω τι να κάνω για να μν αγχωθω πλήρως...έβαλα πλυντήρια μαγειρεψα..και αργότερα θα πάμε μια βόλτα για λίγο περπάτημα και ενα παγωτακι😜😜

Εγώ είχα διαστολή 2 για καμιά δεκαριά μέρες. Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Ο γιατρός τι σου είπε; εξέτασε τον τράχηλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ είχα χθες ραντεβού 35 εβδομάδων, 2.700 μας είπε!!! Πόσο παίρνουν περίπου τα μωρά αυτές τις τελευταίες εβδομάδες;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ 5/09αλλα σήμερα σε καθορισμένο ραντεβού έχω διαστολή 1....δεν ξέρω τι να κάνω για να μν αγχωθω πλήρως...έβαλα πλυντήρια μαγειρεψα..και αργότερα θα πάμε μια βόλτα για λίγο περπάτημα και ενα παγωτακι😜😜

Είναι το 2ο μωρό;μου είπε η μαία ότι στο 2ο είναι φυσιολογικό να έχουμε διαστολή 1 η 2 χωρίς να σημαίνει ότι πλησιάζει ο τοκετός.εγω από τότε που μπήκα στον 9ο έχω διαστολή 1,εδώ και 2 εβδομάδες δηλ περίπου.στο 1ο μωρό έκανα διαστολή 1 τη μέρα που γέννησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Εγώ είχα διαστολή 2 για καμιά δεκαριά μέρες. Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Ο γιατρός τι σου είπε; εξέτασε τον τράχηλο; 

Στο 1ο παιδάκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εγώ είχα χθες ραντεβού 35 εβδομάδων, 2.700 μας είπε!!! Πόσο παίρνουν περίπου τα μωρά αυτές τις τελευταίες εβδομάδες;;; 

Νομίζω πως παίρνουν 250γρ την εβδομάδα τον τελευταίο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια περπατάτε αρκετά όπως λένε ότι πρέπει;κάνετε σεξ;τρώτε τροφές που λένε ότι φέρνουν τοκετό όπως η κανέλα,ο ανανας πχ;κάνετε ασκήσεις με μπάλα πιλάτες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Καρολίνα είπε:

Στο 1ο παιδάκι;

Όχι. Στο 2ο. Στο πρώτο με έβαλε πολύ πιο νωρίς με πρόκληση. 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Κορίτσια περπατάτε αρκετά όπως λένε ότι πρέπει;κάνετε σεξ;τρώτε τροφές που λένε ότι φέρνουν τοκετό όπως η κανέλα,ο ανανας πχ;κάνετε ασκήσεις με μπάλα πιλάτες;

Εγώ περπατάω 45 λεπτά με μια ώρα περίπου 4 - 5 φορές την εβδομάδα, σεξ περίπου 2 φορές και χουρμαδες προσπαθώ καθημερινά. Σήμερα θα πάω να με δει μήπως έχουμε καμία εξέλιξη, είμαι στην 38η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Κορίτσια περπατάτε αρκετά όπως λένε ότι πρέπει;κάνετε σεξ;τρώτε τροφές που λένε ότι φέρνουν τοκετό όπως η κανέλα,ο ανανας πχ;κάνετε ασκήσεις με μπάλα πιλάτες;

Εγω δε περπατάω πάνω από 10 λεπτά, αισθανομαι σαν να με πιέζει το μωρό προς τα κάτω και πονάω οπότε δε το επιχειρώ. 

(αν και δε νομίζω ότι με την καισαρική που θέλω θα βοηθούσε κιόλας) 

Εσείς έχετε αυτό το συμπτωμα; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Εγω δε περπατάω πάνω από 10 λεπτά, αισθανομαι σαν να με πιέζει το μωρό προς τα κάτω και πονάω οπότε δε το επιχειρώ. 

(αν και δε νομίζω ότι με την καισαρική που θέλω θα βοηθούσε κιόλας) 

Εσείς έχετε αυτό το συμπτωμα; 

 

Εγώ το έχω! Και όταν πάω να σηκωθώ από κάπου με πιάνει.. 

Είπες στο γιατρό για την καισαρική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ το έχω! Και όταν πάω να σηκωθώ από κάπου με πιάνει.. 

Είπες στο γιατρό για την καισαρική; 

Ναι του το είπα και με ρώτησε γιατί παίρνω μια τέτοια σοβαρή απόφαση για τη ζωή μου, και λέω φοβάμαι, θέλω να γεννήσω όπως αισθάνομαι εγώ. 

 

Και μου λέει ξανά σκέψου το και την επόμενη εβδομάδα θα τα ξαναπούμε!! Μιας και μπαίνω στο μήνα μου και. Θα με βλέπει συχνότερα. 

Μου έκανε πλάκα πως δε θα μπορώ να κάνω πολλά παιδιά αν κανω καισαρική .. Λέω δε το είχα σκοπό.. 😛

 

Καλά και την άλλη εβδομάδα που θα πάω τα ίδια θα του πω, αλλά οκ... Δε ξέρω τι να πω, είμαι αποφασισμένη να πάω γεννήσω με αυτό το τρόπο!!! 

Εσύ το είχες επιλέξει η ήταν αναγκαστική η 1η καισαρική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sunny97 είπε:

Ναι του το είπα και με ρώτησε γιατί παίρνω μια τέτοια σοβαρή απόφαση για τη ζωή μου, και λέω φοβάμαι, θέλω να γεννήσω όπως αισθάνομαι εγώ. 

 

Και μου λέει ξανά σκέψου το και την επόμενη εβδομάδα θα τα ξαναπούμε!! Μιας και μπαίνω στο μήνα μου και. Θα με βλέπει συχνότερα. 

Μου έκανε πλάκα πως δε θα μπορώ να κάνω πολλά παιδιά αν κανω καισαρική .. Λέω δε το είχα σκοπό.. 😛

 

Καλά και την άλλη εβδομάδα που θα πάω τα ίδια θα του πω, αλλά οκ... Δε ξέρω τι να πω, είμαι αποφασισμένη να πάω γεννήσω με αυτό το τρόπο!!! 

Εσύ το είχες επιλέξει η ήταν αναγκαστική η 1η καισαρική; 

Ήταν πολύ ψηλά το μωρό και μεγάλο και δεν ήθελα πρόκληση.. Μπορούσα να περιμένω αν ήθελα αλλά δεν την παλευα. Κι εγώ δεν ήθελα να φάω τους πόνους τζάμπα κ εντέλει να κάνω καισαρική.. Οπότε έκανα καισαρική κατευθείαν.. Η γιατρός μου γέννησε με τον ιδιο τρόπο και για τον ίδιο λόγο σκέψου 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ήταν πολύ ψηλά το μωρό και μεγάλο και δεν ήθελα πρόκληση.. Μπορούσα να περιμένω αν ήθελα αλλά δεν την παλευα. Κι εγώ δεν ήθελα να φάω τους πόνους τζάμπα κ εντέλει να κάνω καισαρική.. Οπότε έκανα καισαρική κατευθείαν.. Η γιατρός μου γέννησε με τον ιδιο τρόπο και για τον ίδιο λόγο σκέψου 😂

Γίνεται το μωρό να έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω αλλά να είναι ψηλά και να δυσκολευτείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sunny97 είπε:

Γίνεται το μωρό να έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω αλλά να είναι ψηλά και να δυσκολευτείς; 

Ναι εννοείται.. Δεν είχα φτάσει και στις 40.. Ήμουν 38+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...