Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ πάω μάλλον για την εβδομάδα 23/8🤞

Με το καλό κοπέλα μου !! Από οτι θυμάμαι είναι η δεύτερη και σε εσένα καισαρική , σε ποιο εβδομάδα θα βρίσκεσαι ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Όπως σου είπε και η Καρολίνα ενημερωσου και για τίς δύο τρόπους και κάνε αυτό που εσένα σε κάνει να νιώθεις πιο ασφαλής... Είναι δικό σου το σώμα και εσύ αποφασίζεις 💪😉

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Καρολίνα είπε:

Να κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αφού πρώτα ενημερωθείς για και για τους δύο τρόπους τοκετού.μερικες φορές η ανάρρωση από μια καισαρικη είναι πιο γρήγορη από του φυσιολογικού τοκετού και άλλες φορές όχι.

Ευχαριστώ κορίτσια για την στήριξη,διότι συνήθως οταν το συζητάω με αλλες γυναικες προσπαθούν να με πείσουν να το αφήσω να πάει φυσιολογικά..!!!

 

Γινεται να εχουν παρει θέση απο νωρις και να αλλάξουν τελευταία στιγμή?δε το ήξερα,νόμιζα δεν εχουν χωρο να κινηθούν καθόλου😲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

 

Ευχαριστώ κορίτσια για την στήριξη,διότι συνήθως οταν το συζητάω με αλλες γυναικες προσπαθούν να με πείσουν να το αφήσω να πάει φυσιολογικά..!!!

 

Γινεται να εχουν παρει θέση απο νωρις και να αλλάξουν τελευταία στιγμή?δε το ήξερα,νόμιζα δεν εχουν χωρο να κινηθούν καθόλου😲

Έλα που γίνεται... και άμα δεν πάρει πάλι θέση πάμε κ'μεις για καισαρική... αυτό που με αγχωνει εμένα είναι που κινείται πολύ κ φοβάμαι μην μπλεχτεί με τον ομφάλιο λώρο 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Έλα που γίνεται... και άμα δεν πάρει πάλι θέση πάμε κ'μεις για καισαρική... αυτό που με αγχωνει εμένα είναι που κινείται πολύ κ φοβάμαι μην μπλεχτεί με τον ομφάλιο λώρο 😔

Με αυτό το θέμα δε καταλαβαίνω τι ισχύει και τι όχι...διότι καποιοι λένε πως τα περισσότερα μωρα μπλέκονται με τον ομφαλιο λώρο μιας και είναι μακρύς...απλΆ είναι θέμα γιατρού αν θα σε αγχώσει η οχι για να στο παρει με καισαρική....

Τι να πω...και εμένα παντως με ανησυχεί αυτο το ενδεχόμενο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Με το καλό κοπέλα μου !! Από οτι θυμάμαι είναι η δεύτερη και σε εσένα καισαρική , σε ποιο εβδομάδα θα βρίσκεσαι ; 

Ναι ναι, 2η!θα είμαι στην 38η ή 39η, ανάλογα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Με αυτό το θέμα δε καταλαβαίνω τι ισχύει και τι όχι...διότι καποιοι λένε πως τα περισσότερα μωρα μπλέκονται με τον ομφαλιο λώρο μιας και είναι μακρύς...απλΆ είναι θέμα γιατρού αν θα σε αγχώσει η οχι για να στο παρει με καισαρική....

Τι να πω...και εμένα παντως με ανησυχεί αυτο το ενδεχόμενο....

Ο γιατρός μου είπε ότι το 30%των νεογνών μπλέκονται με τον ομφάλιο λώρο στην γέννα...

Πρέπει να έχουμε πίστη στα μωρά μας και όλα θα πάνε καλά 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Celine είπε:

Ο γιατρός μου είπε ότι το 30%των νεογνών μπλέκονται με τον ομφάλιο λώρο στην γέννα...

Πρέπει να έχουμε πίστη στα μωρά μας και όλα θα πάνε καλά 💖

Θα σας πω την δίκη μου εμπειρία η κόρη μου που δεν ήταν κινητική στην 37 εβδομάδα μπλέχτηκε με τον λώρο στο λαιμό της ! Ο γιατρός μου , μου είπε ότι γίνεται να γεννήσω φυσιολογικά εγώ επέλεξα να γεννήσω με καισαρική την 39 εβδομάδα και όλα πήγαν μια χαρά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2021 at 12:50 ΠΜ, ο/η Sunny97 είπε:

Με αυτό το θέμα δε καταλαβαίνω τι ισχύει και τι όχι...διότι καποιοι λένε πως τα περισσότερα μωρα μπλέκονται με τον ομφαλιο λώρο μιας και είναι μακρύς...απλΆ είναι θέμα γιατρού αν θα σε αγχώσει η οχι για να στο παρει με καισαρική....

Τι να πω...και εμένα παντως με ανησυχεί αυτο το ενδεχόμενο....

Κανονικά οι περιτυλιξεις δεν είναι λόγος καισαρικής αλλά πολλοί το χρησιμοποιούν ως λόγο.ολα τα μωρά μπλέκονται κάποια στιγμή και η ξεμπλεκονται η παραμένουν χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.μην σας ανησυχεί αυτό.μεγαλυτερο πρόβλημα στη γέννα είναι να είναι ο λώρος πχ μικρός παρά να υπάρχει περιτυλιξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσες είστε έγκυος στο 2ο έχετε παρατηρήσει ότι κουνιέται περισσότερο;η μαία μου είπε πως νιώθω καλύτερα τις κινήσεις τώρα γιατί είναι το 2ο και η κοιλιά ήδη έχει τεντώσει μια φορά με απλά λόγια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Όσες είστε έγκυος στο 2ο έχετε παρατηρήσει ότι κουνιέται περισσότερο;η μαία μου είπε πως νιώθω καλύτερα τις κινήσεις τώρα γιατί είναι το 2ο και η κοιλιά ήδη έχει τεντώσει μια φορά με απλά λόγια.

Ναι ναι, ισχύει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Όσες είστε έγκυος στο 2ο έχετε παρατηρήσει ότι κουνιέται περισσότερο;η μαία μου είπε πως νιώθω καλύτερα τις κινήσεις τώρα γιατί είναι το 2ο και η κοιλιά ήδη έχει τεντώσει μια φορά με απλά λόγια.

Ναι ισχύει και σε εμένα είναι πιο κινητική !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς έχετε ετοιμάσει τα ρούχα για το μωρό, είναι πλυμένα σιδερωμένα κλπ? 

Τα πράγματα τα έχετε όλα σπίτι;; 

Αν και δεν είμαστε όλες από ότι έχω καταλάβει στην ίδια εβδομάδα.... 

Εγω είμαι 33 +3 εβδομάδων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εσείς έχετε ετοιμάσει τα ρούχα για το μωρό, είναι πλυμένα σιδερωμένα κλπ? 

Τα πράγματα τα έχετε όλα σπίτι;; 

Αν και δεν είμαστε όλες από ότι έχω καταλάβει στην ίδια εβδομάδα.... 

Εγω είμαι 33 +3 εβδομάδων 

Εγώ ρούχα έχω έτοιμα, από πράγματα έχω να καθαρίσω πορτ μπεμπε, φωλιά, κάθισμα αυτοκινήτου κ έχω να πάω κι ένα φαρμακείο η να παραγγείλω, ανάλογα τα κέφια 😜

35+5 σήμερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ ρούχα έχω έτοιμα, από πράγματα έχω να καθαρίσω πορτ μπεμπε, φωλιά, κάθισμα αυτοκινήτου κ έχω να πάω κι ένα φαρμακείο η να παραγγείλω, ανάλογα τα κέφια 😜

35+5 σήμερα 

Πότε έχεις γιατρό;;; θα είναι προγραμματισμένη η γέννα σου Ε;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εσείς έχετε ετοιμάσει τα ρούχα για το μωρό, είναι πλυμένα σιδερωμένα κλπ? 

Τα πράγματα τα έχετε όλα σπίτι;; 

Αν και δεν είμαστε όλες από ότι έχω καταλάβει στην ίδια εβδομάδα.... 

Εγω είμαι 33 +3 εβδομάδων 

Εγώ είμαι 34+5 και τα έχω όλα πλυμένα σιδερωμενα και βολεμενα.δεν έχω βγάλει όμως λίκνο και καλαθουνα ακόμη να τα στήσω.εδω και 2 μέρες έχω ετοιμάσει και τη βαλίτσα μαιευτηρίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Πότε έχεις γιατρό;;; θα είναι προγραμματισμένη η γέννα σου Ε;; 

Λείπει η γιατρός μου και θα γυρίσει 23, οπότε θα με δει τότε, ελπίζω να μην έχω γεννήσει μόνη μου 😂 θα πάω αύριο για nst και θα μιλήσω μαζί της για να κανονίσουμε αν προκύψει κάτι. Εκεί την εβδομάδα 23/8 θα πάω λογικά, προγραμματισμένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Εγώ είμαι 34+5 και τα έχω όλα πλυμένα σιδερωμενα και βολεμενα.δεν έχω βγάλει όμως λίκνο και καλαθουνα ακόμη να τα στήσω.εδω και 2 μέρες έχω ετοιμάσει και τη βαλίτσα μαιευτηρίου.

Βαλίτσα εγώ τα έχω πλυμένα αλλά δεν τα έχω βάλει μέσα 😂 πρέπει να ασχοληθώ λίγο κ μ αυτήν, να βάλω και τα χαρτιά που χρειάζεται στο μαιευτήριο κλπ. Βαρέθηκα μόνο που τα έγραψα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Βαλίτσα εγώ τα έχω πλυμένα αλλά δεν τα έχω βάλει μέσα 😂 πρέπει να ασχοληθώ λίγο κ μ αυτήν, να βάλω και τα χαρτιά που χρειάζεται στο μαιευτήριο κλπ. Βαρέθηκα μόνο που τα έγραψα 

Ω ναι είναι και τα χαρτιά.αυτα ακόμη δεν τα έχω μαζέψει.εχω πάρει μαζί μου κ πράγματα που λέει η κλινική ότι παρέχει πχ σερβιετες,πάνες...καλού κακού.την 1η φορά ήμουν σε νοσοκομείο κ τα είχα πάρει όλα εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Ω ναι είναι και τα χαρτιά.αυτα ακόμη δεν τα έχω μαζέψει.εχω πάρει μαζί μου κ πράγματα που λέει η κλινική ότι παρέχει πχ σερβιετες,πάνες...καλού κακού.την 1η φορά ήμουν σε νοσοκομείο κ τα είχα πάρει όλα εγώ.

Ευτυχώς τα πιστοποιητικά και τις ληξιαρχικες πράξεις τις βγάζεις μεσω gov πια, οπότε 10λ υπόθεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης έβαλα και μια αλλαξια του άντρα μου μέσα γιατί λογικά θα κοιμηθεί εκεί το 1ο βράδυ. Πάντως εγώ πιστεύω πως μέχρι τις 23/8 θα έχεις γεννήσει,χωρίς να θέλω να σε αγχωσω.γιατι είναι 2ο μωρό και συνήθως έρχονται πιο γρηγορα και θηλάζεις κιόλας,χωρίς να σημαίνει απαραίτητα αυτό κάτι.απλα μπορεί να κάνεις περισσότερες συσπάσεις λόγω θηλασμού και να έρθει πιο γρήγορα.αυτο σκέφτομαι και για μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ευτυχώς τα πιστοποιητικά και τις ληξιαρχικες πράξεις τις βγάζεις μεσω gov πια, οπότε 10λ υπόθεση 

Εγώ στο ΚΕΠ θα παω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Επίσης έβαλα και μια αλλαξια του άντρα μου μέσα γιατί λογικά θα κοιμηθεί εκεί το 1ο βράδυ. Πάντως εγώ πιστεύω πως μέχρι τις 23/8 θα έχεις γεννήσει,χωρίς να θέλω να σε αγχωσω.γιατι είναι 2ο μωρό και συνήθως έρχονται πιο γρηγορα και θηλάζεις κιόλας,χωρίς να σημαίνει απαραίτητα αυτό κάτι.απλα μπορεί να κάνεις περισσότερες συσπάσεις λόγω θηλασμού και να έρθει πιο γρήγορα.αυτο σκέφτομαι και για μένα.

Παντως δεν έχω συσπάσεις η δεν τις καταλαβαίνω 😅 αν είναι να έρθει ας έρθει, δε βαριέσαι; είμαι κουλ προς το παρόν χαχα 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Παντως δεν έχω συσπάσεις η δεν τις καταλαβαίνω 😅 αν είναι να έρθει ας έρθει, δε βαριέσαι; είμαι κουλ προς το παρόν χαχα 😎

Νομίζω καλύτερα που δεν έχεις...εγώ όσο θηλάζει έχω έντονες,πετρώνει η κοιλιά και νιώθω πόνο μερικές φορές και δυσφορία.αλλα καμιά φορά και χωρίς να θηλάζω.πιατςυω πως είναι οι φυσιολογικές για αυτό το διάστημα γιατί δεν έχει μικρύνει καθόλου ο τράχηλος μου,αν ήταν ανησυχητικές θα είχαν ήδη επηρεασει τον τραχηλο.να έρθουν με το καλό τα μωράκια μας στην ώρα τους,όταν το θέλουν,αυτό είναι το καλύτερο.ειτε νωρίς είτε αργά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας❤️

Ούτε εγώ έχω συσπασεις, σχεδόν καθόλου! 

Η γίνεται να έχω και να μη τις καταλαβαίνω; αν και δε νομίζω γιατί στον 6ο μήνα είχα κάποιες ελάχιστες, ενώ τώρα τίποτα. 

Σημαίνει κάτι αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια εσείς έχετε ετοιμάσει τα ρούχα για το μωρό, είναι πλυμένα σιδερωμένα κλπ? 

Τα πράγματα τα έχετε όλα σπίτι;; 

Αν και δεν είμαστε όλες από ότι έχω καταλάβει στην ίδια εβδομάδα.... 

Εγω είμαι 33 +3 εβδομάδων 

Καλημέρα...36+1 Σήμερα Πέμπτη έχουμε ξανά γιατρο πάω κάθε εβδομάδα τώρα...ναι νομίζω τα χούμε  σχεδόν όλα έτοιμα...🥰βαλίτσα έφτιαξα την 34 βδομαδα....σκεφτόμουν μν έχω βαρύνει πολύ μετά και δεν μπορώ το σίδερο και αυτά αλλά συνεχίζω δουλειές σπιτιού ακάθεκτη....χθες ήρθε το στρώμα της κουνιας....για αρχή θα έχουμε τον μικρό στο δωμάτιο μας οπότε δεν το φτιάξαμε ακόμη...είμαι εν αναμονή μόνο του καροτσιου...και λίγο με αγχωνει γιατί είναι 3+1 και έχει και το αυγό μήπως δεν έρθει και έχω γεννήσει....ψυχολογική προετοιμασία πότε χαλαρή τελείως πότε του πανικού🤪😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...