Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προλακτινη


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η santaloxilo είπε:

για να μιλησουμε για υπερπολακταιμια( εχω) πρεπει να γινει 2-3 φορες μετργση σε διαφορετικές περιοδους.Η προλατινη σου φαινετια υψιλη. Ωστοσο μπορει να ανέβηκε για χιλθους δυο λογους.Το dostinex ειναι χαπι που δε δινετια ευκολα γιατι επιδραστην υποφθση.Οταμ εκανες την εξέταση πως ησουν; εκεινες τι μερες; το άγχος; εκτινασειβτην προλακτινη.Πριν την εξέταση πρέπει να εχεις ΚΥΠ ζήσει κανα διωρο.Να πείς ότι κανεις προλακτινη στο εξεταστικο λεντρο Ώστεν να σου δωσουν λιγο χρονο πριν μπει η βελονα ( ακομα κι εκεινη τη στιγμη εκτοξεύεται η ΤΙΜΗ.Το προηγουμενο ΒΡΑΔΥ να μην εχςις ερθει σε επαφή με σύζυγο και να μην κανεις μπανιι( η τριβή στο στηθος την ανβαζει). εμεν αυτες ηταν οι οδηγιες για την εξεταση.Κατα τα αλλά επθασα μονο μι ατιμη σαν τη δικη σου.Ολες μετά αηταν πιο κατω.Χρειάστηκε να κάνω και στην υποφυση εξέταση.Ειχα οντως αδενωμα.Ομως στο δια ταύτα επειδή εκανα παιδί με εξωσωματικη σε εκεινο τον κυκλο κ παρα το αγχος ηταν κατω από 9. ( χωρις Αγωγη)

Καλησπέρα δεν πήρα καμία συμβουλή ποτέ να την κάνω και τα υπόλοιπα μόνο ότι πρέπει να την κάνω δεύτερη μέρα περιόδου την εξέταση αίματος  !!! Έχω ξεκινήσει dostinex και χαπάκι για τον υποθυρεοειδισμο αλλά αυτά τα πήρα με ενδοκρινολόγο έκανα βέβαια κ την σαλπιγγογραφια κ έχω θέμα κ εκεί έχω ανοίξει μεγάλο φάκελο πλέον για την απόκτηση για ένα παιδάκι 🙏συγνώμη που ρωτάω αλλΑ Έκανες εξωσωματική λόγο προλακτινης ;;; Η υπάρχει κ άλλος λόγος ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love13 είπε:

Την 2 με 3 μερα μου ειχε πει ο γιατρός μου. Αν θες να ελέγξεις την ποιότητα της ωορρηξιας, τότε το κάνεις και πιο μετά. Αν για παράδειγμα, στην μέση του κύκλου είχα 200,που εμένα βγήκε την δεύτερη μερα, θα ήταν φυσιολογικό. Αλλά στην αρχή το 200 που είχα μου είπε ότι είναι κύστη. Και κάναμε υπέρηχο και δεν υπήρχε. Και δεν το κοίταξα παραπάνω. Μου είπε να μην ανησυχώ. Γιατί όπως πάντα, τρομοκρατηθηκα. Χάχα 

Πω πω ακριβώς αυτό επαθα και εγώ τρομοκρατηθικα. Ότι σου πε ο γιατρος, μπορεί δηλαδή όταν έχεις κύστη να ανεβαίνει;χμ...όμως, Τέλος καλό ολα καλά...

Μάλλον εμένα δεν θα ταν η σωστή μέρα που εκανα την αιμοληψία τελικα, ελπίζω να μην έχω κύστη, έχει χαλάσει ο κύκλος μου πολύ απ ότι φαίνεται ξαφνικά και πως θα κάνω εξωσωματική 😔αν μου δώσουν χάπια μπορεί να μην κάνει να την ξεκινήσω μακάρι να φτιάξει μόνο του και την άλλη περιοδο να ξεκινήσω!!!😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλησπέρα δεν πήρα καμία συμβουλή ποτέ να την κάνω και τα υπόλοιπα μόνο ότι πρέπει να την κάνω δεύτερη μέρα περιόδου την εξέταση αίματος  !!! Έχω ξεκινήσει dostinex και χαπάκι για τον υποθυρεοειδισμο αλλά αυτά τα πήρα με ενδοκρινολόγο έκανα βέβαια κ την σαλπιγγογραφια κ έχω θέμα κ εκεί έχω ανοίξει μεγάλο φάκελο πλέον για την απόκτηση για ένα παιδάκι 🙏συγνώμη που ρωτάω αλλΑ Έκανες εξωσωματική λόγο προλακτινης ;;; Η υπάρχει κ άλλος λόγος ;;;

δεν βρεθηκε ποτε τι φταιει...ειμαστε ενεξηγητα υπογονιμοι.Η προλακτινη από μονη της δεν ειναι αιτία ειδικα οταν το ξερεις γιατι ρυθμιζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η santaloxilo είπε:

δεν βρεθηκε ποτε τι φταιει...ειμαστε ενεξηγητα υπογονιμοι.Η προλακτινη από μονη της δεν ειναι αιτία ειδικα οταν το ξερεις γιατι ρυθμιζεται

Συγνώμη που σε ρωταω αν θες πες, προσπαθείτε καιρό; δεν ξέρω αν το έχεις γράψει κάπου σε άλλη συζήτηση αλλά εσύ σε τι στάδιο είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Συγνώμη που σε ρωταω αν θες πες, προσπαθείτε καιρό; δεν ξέρω αν το έχεις γράψει κάπου σε άλλη συζήτηση αλλά εσύ σε τι στάδιο είσαι; 

Eχω ηδη ένα παιδακι 3+ και εον ολα αυτα αποτελουν παρελθον... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η santaloxilo είπε:

Eχω ηδη ένα παιδακι 3+ και εον ολα αυτα αποτελουν παρελθον... :)

Χαίρομαι πάρα πολύ να το χαίρεσαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 9/1/2021 at 12:23 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Ειχα 48 και εμεινα εγκυος..μου ειχε δωσει ντοστινεξ ο γιατρος αλλα δε το πηρα ποτε.. για 100 λογικα θα παρεις θεραπεια και θα σου πεσει η τιμη δεν ειναι κατι αυτο μην ανησυχεις καθολου..καλά σου λεει.. :-)

Εγω το παίρνω το ντοστινεξ γιατί για 18 μήνες δεν έπεφτε κάτω από 45 η προλακτινη μου. Τώρα έχει πέσει αλλά δε μένει σταθερή. Εσύ με 48 έμεινες έγκυος? Πόσο ενθαρρυντικό!!!!!! 😍. Με είχε πιάσει απογοήτευση.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2021 at 1:18 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημέρα κούκλα μου. Εγώ είχα φτάσει να έχω έως 160. Έκανα μαγνητική υποφυσης εγκεφάλου για να δούμε ότι δεν υπάρχει κάποιος όγκος που να πιέζει την υποφυση (οι όγκοι αυτοί είναι πάντα καλοηθεις και φεύγουν συνήθως με χάπια, μην αγχωνεσαι). Βγήκε καθαρή, και ο γιατρός μου ξεκίνησε  dostinex χάπια τα οποία μου είπε να τα παίρνω μέχρι να μείνω εγκυος. Λόγω πολύ αυξημένης προλακτινης, είχε χαλάσει ο κύκλος μου και δεν εκανα και ωορρηξία. Σε τρεις μήνες αφού ξεκίνησα τα χαπια, έμεινα έγκυος και σε λίγες μέρες μπαίνω στην 9η εβδομάδα. Πέφτει πολύ εύκολα, δεν είναι τίποτα!!!! Όλα θα πάνε υπέροχα!!!

Συγχαρητήρια! Κι εγώ αγχώνομαι πολύ με την προλακτινη. Και πόσο απαισιο το Dostinex, είχα παρενέργειες αλλά αν έχει αποτέλεσμα χαλάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2021 at 8:46 ΜΜ, ο/η Froufroula είπε:

Καλησπέρα Καλή Χρονιά!

Θα σου πω την πρόσφατη εμπειρία μου και πιστεύω θα σε βοηθήσει!!

Εγώ έχω ΣΠΩ.. τον Οκτώβριο είχα προλακτίνη 47. Πήγα ενδοκρινολόγο υπέρηχο κλπ και θα έκανα επανεξέταση τέλος Ιανουαρίου.. μου είπε και ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος όσο μπορώ να μην αγχώνομαι.. 

Και είχα καθυστέρηση (λογικό για τους δικούς μου κύκλους) μέχρι που με τα χίλια ζόρια με έπεισε ο σύντροφός μου για τεστ κύησης και είμαι έγκυος..!!! Σοκ!!

Για αυτό να καλό θα είναι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία γιατρού ενδοκρινολόγος γυναικολόγος αλλά είναι τρομερά σημαντικό να μην αγχώνεσαι!! Στο λέω εγώ το πιο αγχωτικό άτομο!! Αλλά αλήθεια θέλει δύναμη και προσπαθεία και θα μάθει τους μηχανισμούς ο οργανισμός σου απέναντι στο άγχος..

Πως τα κατάφερες με το άγχος σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2021 at 10:00 ΜΜ, ο/η N@ki είπε:

Εγω το παίρνω το ντοστινεξ γιατί για 18 μήνες δεν έπεφτε κάτω από 45 η προλακτινη μου. Τώρα έχει πέσει αλλά δε μένει σταθερή. Εσύ με 48 έμεινες έγκυος? Πόσο ενθαρρυντικό!!!!!! 😍. Με είχε πιάσει απογοήτευση.... 

Εκανες και καμπυλη προλακτινη; Ναι τοσο ειχα ,αλλα δεν  ηθελα με τιποτα να παρω χαπια!θεωρησα οτι ειναι απο στιγμιαίο αγχος να στο πω ετσι απλα..επισης ειχα κουραστει να αγχωνομαι (αν καταλαβεινεις τι εννοω) και χαλάρωσα κ ειπα οτι γινει..δεν ειχα κουραγιο πλεον και για αλλες στεναχωριες ..τις ειχα παρει ολες μαζι και ειχα μπουχτησει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προλακτίνη έχει συγκεκριμένους κανόνες με τους οποίους πρέπει να γίνεται η αιμοληψία. Και όπως σωστά λέει η @Nefeliap αν βγει λίγο τσιμπημένη, μας γράφει ο ενδοκρινολόγος να κάνουμε "ρυθμό προλακτίνης" ώστε να φανεί αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή αν ανέβηκε π.χ. λόγω άγχους, φόβου για τη βελόνα κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2021 at 10:05 ΜΜ, ο/η N@ki είπε:

Πως τα κατάφερες με το άγχος σου? 

Να το απομακρύνω τελείως δεν γίνεται αλλά προσπάθησα να το καταλαγιάσω. 

Για αρχή πρέπει να βρεις τα σημεία καταστάσεις και ανθρώπους που σε αγχωνουν. 

Εγώ θα σου πω μερικά  δικά μου ως παραδείγματα κι εσύ προσπάθησε για τα δικά σου μελανά σημεία.

1) τσίτωνα στην οδήγηση. Οπότε πριν μπω στο αμάξι το έκανα σαν ιεροτελεστία. Μουσικούλα, μέτριο(!!) Κι όχι πολύ γκάζι και κάθε φορά που πήγαινα να εκνευριστώ απλώς έλεγα ηρέμησε οδηγάς όλα στο πρόγραμμα είναι!

2) τσίτωνα με τον χρόνο να προλάβω όλους κ όλα αλλά σε υπερβολικό βαθμό. Οπότε διαχειρίζομαι τον χρόνο βάση προτεραιοτήτων κι αν το πρόγραμμα δεν έβγαινε δεν ένιωθα καμία τύψη να πάρω τον σύζυγό να του πω θα αργήσω να έρθω βάλε να φας μόνος σου/ δεν πήγα σουπερμάρκετ κλπ ή να πω στις φίλες μου δεν προλαβαίνω άκυρο 

3) αποφεύγω ανθρώπους που μου ρίχνουν την ψυχολογία συνειδητά πλέον είτε είναι συγγενείς είτε καρδιακοί φίλοι (σόρυ!)

4) όποτε γενικά ένιωθα πως με πιάνει άγχος σταματούσα κατευθείαν βαθιά ανάσα βαθιά ανάσα βαθιά ανάσα κι έλεγα πάμε πάλι με ηρεμία... 

5) στο θέμα παιδιού Περαν της προλακτίνης είχα θυροειδή μια κύστη που έπρεπε να προετοιμαστώ να αφαιρέσω κι έναν τελείως ακανόνιστο κύκλο που κι αυτόν έπρεπε να ρυθμίσω και γενικά ο γιατρός μου είπε πως θα μου είναι λίγο δύσκολο να μείνω έγκυος. Οπότε στεναχωρέθηκα παρά πολύ αλλά είπα θα τα αποδεχτώ δεν ήρθε το τέλος κι ότι και να γίνει δεν θα βάλω στον εαυτό μου σε διαδικασία άγχους. Δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να μετράω θερμοκρασίες να σκέφτομαι συνέχεια να μείνω. Έγκυος κλπ για να μην αγχωθω υποσυνείδητα. Το είπα και στον σύντροφό μου πως ακριβώς νιώθω. 

Α! Και ξέχασα να πω, επειδή πιστεύω στον Θεό έκανα προσευχή να με βοηθήσει τόσο στα θέματα υγείας όσο και στο να τον έχω στήριγμα να αντιμετωπίσω το κακό τέρας του άγχους.

Έτσι είπα θα αλλάξω λίγο την ζωη Μ κι ως δια μαγείας έμεινα αμέσως έγκυος από ένα ωάριο που ο γιατρός δεν έβλεπε καν γιατί ήταν πίσω από την κύστη μου. Η κύστη έφυγε. Ορμονικά τέλεια. Ο θυρεοειδής έπεσε και διανύω την 12η εβδομάδα.! 

 

Αυτά που σου έγραψα είναι μικρά παραδείγματα. Αλλά αλήθεια οποίος με ξέρει, ξέρει πόσο αγχωδης παθητικά είμαι.. είναι τέρας το άγχος! Δόξα τον Θεό έχω έναν σύντροφο που ήταν δίπλα μου σαν το ΖΕΝ του σπιτιού και φίλους που τους είπα ξέρετε θέλω να αντιμετωπίσω το άγχος μου κι με βοήθησαν με την δική τους διακριτική στάση..

Σου εύχομαι να βοηθηθείς με όλη μου την αγάπη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Froufroula είπε:

Να το απομακρύνω τελείως δεν γίνεται αλλά προσπάθησα να το καταλαγιάσω. 

Για αρχή πρέπει να βρεις τα σημεία καταστάσεις και ανθρώπους που σε αγχωνουν. 

Εγώ θα σου πω μερικά  δικά μου ως παραδείγματα κι εσύ προσπάθησε για τα δικά σου μελανά σημεία.

1) τσίτωνα στην οδήγηση. Οπότε πριν μπω στο αμάξι το έκανα σαν ιεροτελεστία. Μουσικούλα, μέτριο(!!) Κι όχι πολύ γκάζι και κάθε φορά που πήγαινα να εκνευριστώ απλώς έλεγα ηρέμησε οδηγάς όλα στο πρόγραμμα είναι!

2) τσίτωνα με τον χρόνο να προλάβω όλους κ όλα αλλά σε υπερβολικό βαθμό. Οπότε διαχειρίζομαι τον χρόνο βάση προτεραιοτήτων κι αν το πρόγραμμα δεν έβγαινε δεν ένιωθα καμία τύψη να πάρω τον σύζυγό να του πω θα αργήσω να έρθω βάλε να φας μόνος σου/ δεν πήγα σουπερμάρκετ κλπ ή να πω στις φίλες μου δεν προλαβαίνω άκυρο 

3) αποφεύγω ανθρώπους που μου ρίχνουν την ψυχολογία συνειδητά πλέον είτε είναι συγγενείς είτε καρδιακοί φίλοι (σόρυ!)

4) όποτε γενικά ένιωθα πως με πιάνει άγχος σταματούσα κατευθείαν βαθιά ανάσα βαθιά ανάσα βαθιά ανάσα κι έλεγα πάμε πάλι με ηρεμία... 

5) στο θέμα παιδιού Περαν της προλακτίνης είχα θυροειδή μια κύστη που έπρεπε να προετοιμαστώ να αφαιρέσω κι έναν τελείως ακανόνιστο κύκλο που κι αυτόν έπρεπε να ρυθμίσω και γενικά ο γιατρός μου είπε πως θα μου είναι λίγο δύσκολο να μείνω έγκυος. Οπότε στεναχωρέθηκα παρά πολύ αλλά είπα θα τα αποδεχτώ δεν ήρθε το τέλος κι ότι και να γίνει δεν θα βάλω στον εαυτό μου σε διαδικασία άγχους. Δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να μετράω θερμοκρασίες να σκέφτομαι συνέχεια να μείνω. Έγκυος κλπ για να μην αγχωθω υποσυνείδητα. Το είπα και στον σύντροφό μου πως ακριβώς νιώθω. 

Α! Και ξέχασα να πω, επειδή πιστεύω στον Θεό έκανα προσευχή να με βοηθήσει τόσο στα θέματα υγείας όσο και στο να τον έχω στήριγμα να αντιμετωπίσω το κακό τέρας του άγχους.

Έτσι είπα θα αλλάξω λίγο την ζωη Μ κι ως δια μαγείας έμεινα αμέσως έγκυος από ένα ωάριο που ο γιατρός δεν έβλεπε καν γιατί ήταν πίσω από την κύστη μου. Η κύστη έφυγε. Ορμονικά τέλεια. Ο θυρεοειδής έπεσε και διανύω την 12η εβδομάδα.! 

 

Αυτά που σου έγραψα είναι μικρά παραδείγματα. Αλλά αλήθεια οποίος με ξέρει, ξέρει πόσο αγχωδης παθητικά είμαι.. είναι τέρας το άγχος! Δόξα τον Θεό έχω έναν σύντροφο που ήταν δίπλα μου σαν το ΖΕΝ του σπιτιού και φίλους που τους είπα ξέρετε θέλω να αντιμετωπίσω το άγχος μου κι με βοήθησαν με την δική τους διακριτική στάση..

Σου εύχομαι να βοηθηθείς με όλη μου την αγάπη!!

Με βοήθησες πάρα πολύ αλήθεια σε ευχαριστώ. Δεν είχα σκεφτεί έτσι σφαιρικά το άγχος στη ζωή μου. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να αντιμετωπίσω το αγχος μου τμηματικά. Να απομονώσω το κάθε τι που μου προκαλεί άγχος και να το αντιμετωπίσω. 

Σ'ευχαριστωπραγματικα όμως 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...