Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προλακτινη


Recommended Posts

Καλημέρα σας 🤗έκανα εξετάσεις κ η προλακτινη μου είναι 100,4 την Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο ραντεβού ελπίζω να πάνε όλα καλά . Υπάρχει κάποια κοπελα με τόσο υψηλή προλακτινη;;; Να μου πει τι γίνετε ;; Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα κάνουμε κ κάποιες όλες εξετάσεις κ όλα θα τα φτιάξουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας 🤗έκανα εξετάσεις κ η προλακτινη μου είναι 100,4 την Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο ραντεβού ελπίζω να πάνε όλα καλά . Υπάρχει κάποια κοπελα με τόσο υψηλή προλακτινη;;; Να μου πει τι γίνετε ;; Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα κάνουμε κ κάποιες όλες εξετάσεις κ όλα θα τα φτιάξουμε 

Ειχα 48 και εμεινα εγκυος..μου ειχε δωσει ντοστινεξ ο γιατρος αλλα δε το πηρα ποτε.. για 100 λογικα θα παρεις θεραπεια και θα σου πεσει η τιμη δεν ειναι κατι αυτο μην ανησυχεις καθολου..καλά σου λεει.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας 🤗έκανα εξετάσεις κ η προλακτινη μου είναι 100,4 την Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο ραντεβού ελπίζω να πάνε όλα καλά . Υπάρχει κάποια κοπελα με τόσο υψηλή προλακτινη;;; Να μου πει τι γίνετε ;; Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα κάνουμε κ κάποιες όλες εξετάσεις κ όλα θα τα φτιάξουμε 

Καλημέρα κούκλα μου. Εγώ είχα φτάσει να έχω έως 160. Έκανα μαγνητική υποφυσης εγκεφάλου για να δούμε ότι δεν υπάρχει κάποιος όγκος που να πιέζει την υποφυση (οι όγκοι αυτοί είναι πάντα καλοηθεις και φεύγουν συνήθως με χάπια, μην αγχωνεσαι). Βγήκε καθαρή, και ο γιατρός μου ξεκίνησε  dostinex χάπια τα οποία μου είπε να τα παίρνω μέχρι να μείνω εγκυος. Λόγω πολύ αυξημένης προλακτινης, είχε χαλάσει ο κύκλος μου και δεν εκανα και ωορρηξία. Σε τρεις μήνες αφού ξεκίνησα τα χαπια, έμεινα έγκυος και σε λίγες μέρες μπαίνω στην 9η εβδομάδα. Πέφτει πολύ εύκολα, δεν είναι τίποτα!!!! Όλα θα πάνε υπέροχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας 🤗έκανα εξετάσεις κ η προλακτινη μου είναι 100,4 την Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο ραντεβού ελπίζω να πάνε όλα καλά . Υπάρχει κάποια κοπελα με τόσο υψηλή προλακτινη;;; Να μου πει τι γίνετε ;; Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα κάνουμε κ κάποιες όλες εξετάσεις κ όλα θα τα φτιάξουμε 

Καλησπέρα Καλή Χρονιά!

Θα σου πω την πρόσφατη εμπειρία μου και πιστεύω θα σε βοηθήσει!!

Εγώ έχω ΣΠΩ.. τον Οκτώβριο είχα προλακτίνη 47. Πήγα ενδοκρινολόγο υπέρηχο κλπ και θα έκανα επανεξέταση τέλος Ιανουαρίου.. μου είπε και ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος όσο μπορώ να μην αγχώνομαι.. 

Και είχα καθυστέρηση (λογικό για τους δικούς μου κύκλους) μέχρι που με τα χίλια ζόρια με έπεισε ο σύντροφός μου για τεστ κύησης και είμαι έγκυος..!!! Σοκ!!

Για αυτό να καλό θα είναι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία γιατρού ενδοκρινολόγος γυναικολόγος αλλά είναι τρομερά σημαντικό να μην αγχώνεσαι!! Στο λέω εγώ το πιο αγχωτικό άτομο!! Αλλά αλήθεια θέλει δύναμη και προσπαθεία και θα μάθει τους μηχανισμούς ο οργανισμός σου απέναντι στο άγχος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Froufroula είπε:

Καλησπέρα Καλή Χρονιά!

Θα σου πω την πρόσφατη εμπειρία μου και πιστεύω θα σε βοηθήσει!!

Εγώ έχω ΣΠΩ.. τον Οκτώβριο είχα προλακτίνη 47. Πήγα ενδοκρινολόγο υπέρηχο κλπ και θα έκανα επανεξέταση τέλος Ιανουαρίου.. μου είπε και ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος όσο μπορώ να μην αγχώνομαι.. 

Και είχα καθυστέρηση (λογικό για τους δικούς μου κύκλους) μέχρι που με τα χίλια ζόρια με έπεισε ο σύντροφός μου για τεστ κύησης και είμαι έγκυος..!!! Σοκ!!

Για αυτό να καλό θα είναι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία γιατρού ενδοκρινολόγος γυναικολόγος αλλά είναι τρομερά σημαντικό να μην αγχώνεσαι!! Στο λέω εγώ το πιο αγχωτικό άτομο!! Αλλά αλήθεια θέλει δύναμη και προσπαθεία και θα μάθει τους μηχανισμούς ο οργανισμός σου απέναντι στο άγχος..

  Καλή χρόνια και σ’ εσένα και μπράβο για τα ευχάριστα γλυκιά μου !!! ανχωνομαι γενικά δεν είναι ότι το απέκτησα γιατί ήθελα να κάνω παιδάκι θελω πολύ να ηρεμήσω και πιστεύω μετά την επίσκεψη μου στον γιατρό ενδοκρινολόγο κ γυναικολόγο να είμαι καλύτερα 🤗🤗🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

  Καλή χρόνια και σ’ εσένα και μπράβο για τα ευχάριστα γλυκιά μου !!! ανχωνομαι γενικά δεν είναι ότι το απέκτησα γιατί ήθελα να κάνω παιδάκι θελω πολύ να ηρεμήσω και πιστεύω μετά την επίσκεψη μου στον γιατρό ενδοκρινολόγο κ γυναικολόγο να είμαι καλύτερα 🤗🤗🤗🤗

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω κι εγώ τα ίδια! Πολύ άγχος στο παραμικρό! Μου το έλεγαν όλοι αλλά είναι δύσκολο τέρας το άγχος να το διαχειριστείς.. 

Προσπάθησε βήμα στο βήμα να μην αγχώνεσαι στην καθημερινότητα σου κι εύχομαι να σου πάνε όλα ρολόι μέσα από την καρδιά μου!!

Όλα καλά θα πάνε!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2021 at 8:47 ΠΜ, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας 🤗έκανα εξετάσεις κ η προλακτινη μου είναι 100,4 την Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο ραντεβού ελπίζω να πάνε όλα καλά . Υπάρχει κάποια κοπελα με τόσο υψηλή προλακτινη;;; Να μου πει τι γίνετε ;; Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα κάνουμε κ κάποιες όλες εξετάσεις κ όλα θα τα φτιάξουμε 

Γεια σου! Μετά από πολλούς μήνες προσπαθείας για μωρό κάναμε εξετάσεις κ μεταξύ άλλων είχα υψηλή προλακτινη με ανώτατο το 75 που έφτασε.. μου είπε η Ενδοκρινολογος τότε ότι με τέτοια τιμή προλακτινης δεν μένω έγκυος κ έκανα 6μηνη θεραπεία με ντοστινεξ το οποίο ρίχνει αμέσως την τιμή (με 5 χάπια είχε πέσει στο 1 και κάτι.. τελικά μετά από 6 μήνες κατάφερα να μείνω έγκυος.. Αλλά εμείς είχαμε κ αλλα ψιλόθεματακια.. οπότε δεν είναι απαγορευτικό να μείνεις έγκυος κ πιο γρήγορα μόλις ξεκινήσεις θεραπεία. Ξέρω περιπτώσεις που με το που ξεκίνησαν θεραπεία πάνω στο μήνα τα κατάφεραν. Μην αγχώνεσαι πάντως φτιάχνει πολύ εύκολα η προλακτινη. Απλά σίγουρα θα πρέπει να κάνεις αξονική τομογραφία για να δεις αν έχεις κάποιο προλακτινωμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Γεια σου! Μετά από πολλούς μήνες προσπαθείας για μωρό κάναμε εξετάσεις κ μεταξύ άλλων είχα υψηλή προλακτινη με ανώτατο το 75 που έφτασε.. μου είπε η Ενδοκρινολογος τότε ότι με τέτοια τιμή προλακτινης δεν μένω έγκυος κ έκανα 6μηνη θεραπεία με ντοστινεξ το οποίο ρίχνει αμέσως την τιμή (με 5 χάπια είχε πέσει στο 1 και κάτι.. τελικά μετά από 6 μήνες κατάφερα να μείνω έγκυος.. Αλλά εμείς είχαμε κ αλλα ψιλόθεματακια.. οπότε δεν είναι απαγορευτικό να μείνεις έγκυος κ πιο γρήγορα μόλις ξεκινήσεις θεραπεία. Ξέρω περιπτώσεις που με το που ξεκίνησαν θεραπεία πάνω στο μήνα τα κατάφεραν. Μην αγχώνεσαι πάντως φτιάχνει πολύ εύκολα η προλακτινη. Απλά σίγουρα θα πρέπει να κάνεις αξονική τομογραφία για να δεις αν έχεις κάποιο προλακτινωμα 

Γεια σου κ σ’εσενα σ’ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου γενικά μου δίνετε κουράγιο όλα τα κοριτσια ! Αύριο έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο και ο Γυναικολογος μου μου είπε ότι σίγουρα θα κάμω αξονική όπως κ την Τρίτη θα κάνω υδτερπσαλπιγγια για να ελέγξουμε κ αυτό το Κομμάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2021 at 4:59 ΜΜ, ο/η Mairaki είπε:

Γεια σου κ σ’εσενα σ’ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου γενικά μου δίνετε κουράγιο όλα τα κοριτσια ! Αύριο έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο και ο Γυναικολογος μου μου είπε ότι σίγουρα θα κάμω αξονική όπως κ την Τρίτη θα κάνω υδτερπσαλπιγγια για να ελέγξουμε κ αυτό το Κομμάς 

Κορίτσακι μου καλημέρα! Είσαι καλά; Πηγές στον γιατρό; Είχες νεότερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Froufroula είπε:

Κορίτσακι μου καλημέρα! Είσαι καλά; Πηγές στον γιατρό; Είχες νεότερα;

Καλησπέρα τι κανείς εσυ ☺️;;;εγώ πήγα στην ενδοκρινολόγο χαπάκι για την προλακτινη χαπάκι για υποθυρεοειδισμό και εχεθς έκαναν την σαλπιγγογραφια και έχω άσχημα νέα η μια είναι κλειστή 😔😔δεν μπορώ να το πιστέψω αλήθεια το έχω πάρει πολύ στραβά 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαπακι για προλακτίνη και υποθυρεοειδισμό είναι απλά και πιστεύω θα σε ρυθμίσουν γρήγορα! Για την σάλπιγγα δεν έχω γνώμη αλλά μην στεναχωριέσαι! Όλα καλά θα πάνε!! Έχουμε δύο σάλπιγγες.. και η μία να είναι κλειστή μη σε παίρνει από κάτω απλώς προσπάθησε να νιώθεις τα συμπτώματα πότε λειτουργεί η ανοιχτή και έχει το στο πρόγραμμα σου μήνα παρά μήνα να κάνετε πιο εντατικες τις προσπάθειες εκείνους τους μήνες..

Η ξαδέλφη μου είχε μια εγκυμοσύνη που δυστυχώς την έχασε μαζί με την μία σάλπιγγα στο χειρουργείο.. δόξα τον Θεό μετά από ένα χρόνο έκανε παιδάκι!! 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα κατά ευχιν Κυρίου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufroula είπε:

Χαπακι για προλακτίνη και υποθυρεοειδισμό είναι απλά και πιστεύω θα σε ρυθμίσουν γρήγορα! Για την σάλπιγγα δεν έχω γνώμη αλλά μην στεναχωριέσαι! Όλα καλά θα πάνε!! Έχουμε δύο σάλπιγγες.. και η μία να είναι κλειστή μη σε παίρνει από κάτω απλώς προσπάθησε να νιώθεις τα συμπτώματα πότε λειτουργεί η ανοιχτή και έχει το στο πρόγραμμα σου μήνα παρά μήνα να κάνετε πιο εντατικες τις προσπάθειες εκείνους τους μήνες..

Η ξαδέλφη μου είχε μια εγκυμοσύνη που δυστυχώς την έχασε μαζί με την μία σάλπιγγα στο χειρουργείο.. δόξα τον Θεό μετά από ένα χρόνο έκανε παιδάκι!! 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα κατά ευχιν Κυρίου!!

Τα χαπάκια τα ξεκίνησα Από εχθες τώρα έχω να κάνω αύριο την μαγνητική ο άντρας μου την Παρασκευή κ από την άλλη εβδομάδα θα πάμε στον γιατρό να μιλήσουμε !!! Αν κ από το κλάμα που έχω ρίξει δεν έχω κοιμηθεί σήμερα κ πρωί πρωί τον πήρα τηλέφωνο και μπυ είπε να χαλαρώσω δεν μπυ είπε ότι δεν μπορώ να κάνω παιδάκι αλλά ίσως χρειαστεί εξωσωματική αν η άλλη σάλπιγγα υπολειτουργεί κ εκείνη αυτό με ανχωνει 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Τα χαπάκια τα ξεκίνησα Από εχθες τώρα έχω να κάνω αύριο την μαγνητική ο άντρας μου την Παρασκευή κ από την άλλη εβδομάδα θα πάμε στον γιατρό να μιλήσουμε !!! Αν κ από το κλάμα που έχω ρίξει δεν έχω κοιμηθεί σήμερα κ πρωί πρωί τον πήρα τηλέφωνο και μπυ είπε να χαλαρώσω δεν μπυ είπε ότι δεν μπορώ να κάνω παιδάκι αλλά ίσως χρειαστεί εξωσωματική αν η άλλη σάλπιγγα υπολειτουργεί κ εκείνη αυτό με ανχωνει 😔

Αχ κορίτσι μου ξέρω είναι εύκολο να σου λέει ένας (πόσο μάλλον άγνωστος) να μην αγχώνεσαι αλλά κάνε δύο τρεις μέρες υπομονή... Σκέψου τον εαυτό σου και πες Μαίρη αυτή την στιγμή θα πρέπει να περιμένεις! Γιατι με το κλάμα μόνο τοξίνες γεμίζεις τον εαυτό σου και δεν αφήνεις τον θυροειδή και την προλακτίνη να καλμάρουν.. εγώ εύχομαι να κλαις τσάμπα και η δεύτερη σάλπιγγα να είναι αστέρι! 

Κάνε μια προσευχούλα ο θεός ακούει.. έχε δύναμη και κουράγιο και θα βγεις νικήτρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufroula είπε:

Αχ κορίτσι μου ξέρω είναι εύκολο να σου λέει ένας (πόσο μάλλον άγνωστος) να μην αγχώνεσαι αλλά κάνε δύο τρεις μέρες υπομονή... Σκέψου τον εαυτό σου και πες Μαίρη αυτή την στιγμή θα πρέπει να περιμένεις! Γιατι με το κλάμα μόνο τοξίνες γεμίζεις τον εαυτό σου και δεν αφήνεις τον θυροειδή και την προλακτίνη να καλμάρουν.. εγώ εύχομαι να κλαις τσάμπα και η δεύτερη σάλπιγγα να είναι αστέρι! 

Κάνε μια προσευχούλα ο θεός ακούει.. έχε δύναμη και κουράγιο και θα βγεις νικήτρια!

Φοβάμαι πολύ παρά πολύ ... από το μεσημέρι κ μετά είμαι πιο ήρεμη αλλά το σκέφτομαι συνέχεια δεν φεύγει από το μυαλό μου καθόλου θέλω να ξύπνησω και να είναι όλα ψέματα . Εκεί που λέω οκ θα φτιάξω την προλακτινη κ τον θυρεοειδή και ηρεμώ μου έρχεται αυτό κ χάνομαι ένιωθα κενή μέσα μου !!! Να ξέρεις ότι τα λόγια σου μου δίνουν κουράγιο αν κ άγνωστη όπως λες☺️ προσπαθώ στον άντρα μου  να δείχνω ότι οκ θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε αλλά μέσα μου είμαι χάλια 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Φοβάμαι πολύ παρά πολύ ... από το μεσημέρι κ μετά είμαι πιο ήρεμη αλλά το σκέφτομαι συνέχεια δεν φεύγει από το μυαλό μου καθόλου θέλω να ξύπνησω και να είναι όλα ψέματα . Εκεί που λέω οκ θα φτιάξω την προλακτινη κ τον θυρεοειδή και ηρεμώ μου έρχεται αυτό κ χάνομαι ένιωθα κενή μέσα μου !!! Να ξέρεις ότι τα λόγια σου μου δίνουν κουράγιο αν κ άγνωστη όπως λες☺️ προσπαθώ στον άντρα μου  να δείχνω ότι οκ θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε αλλά μέσα μου είμαι χάλια 😔

Εμένα ο γιατρός πέραν θυροειδή και προλακτίνης που είχα θέματα , λόγω πολύ μεγάλης αποχής περιόδου μου είχε καταστήσει την σύλληψη αρκετά δύσκολη είχε πει πως είχα 4- 5 φορες πιθανότητες τον χρόνο και αυτό χωρίς να ξέρουμε αν είναι και ποιοτικά τα ωάρια..

Φυσικά ένιωσα ηττοπάθεια, στεναχώρια άγχος απελπισία αλλά είχα πει πως θα το δεχτώ και απλώς θα έπρεπε να σταματήσω το άγχος αν ήθελα τουλάχιστον να υπάρχουν έστω αυτές οι 4 -5 φορές στον έτος.. 

Δεν το είπα σε ΚΑΝΕΝΑΝ όμως στον σύντροφό μου είπα ανοιχτά πώς νιώθω κι ένιωσα μεγάλη ανακούφιση... 

Γτ ο δικός μου στην αρχή είχε πάρει λίγο φόρα, λίγο χαρά κλπ αλλά εμένα αυτό με έκανε ακόμα πιο "ανίκανη".. 

Μόλις του είπα ακριβώς πώς νιώθω κατευθείαν η στάση σου το άλλαξε, δεν με αγχωνε για τίποτε! Ένιωσα πως με κατανοεί κι έχω σύμμαχο..

Πιστεύω θα σου κάνει καλό 1) να μην το λες παραεξω γτ όσοι μαθαίνουν το πρόβλημα σου γίνονται κι αυτοί πρόβλημα άθελά τους στην ψυχολογία σου και 2) κάνε σύμμαχο τον άντρα σου. Πες του τί νιώθεις και πως θες να νιώθεις πως σε αυτό είστε μαζί..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Froufroula είπε:

Εμένα ο γιατρός πέραν θυροειδή και προλακτίνης που είχα θέματα , λόγω πολύ μεγάλης αποχής περιόδου μου είχε καταστήσει την σύλληψη αρκετά δύσκολη είχε πει πως είχα 4- 5 φορες πιθανότητες τον χρόνο και αυτό χωρίς να ξέρουμε αν είναι και ποιοτικά τα ωάρια..

Φυσικά ένιωσα ηττοπάθεια, στεναχώρια άγχος απελπισία αλλά είχα πει πως θα το δεχτώ και απλώς θα έπρεπε να σταματήσω το άγχος αν ήθελα τουλάχιστον να υπάρχουν έστω αυτές οι 4 -5 φορές στον έτος.. 

Δεν το είπα σε ΚΑΝΕΝΑΝ όμως στον σύντροφό μου είπα ανοιχτά πώς νιώθω κι ένιωσα μεγάλη ανακούφιση... 

Γτ ο δικός μου στην αρχή είχε πάρει λίγο φόρα, λίγο χαρά κλπ αλλά εμένα αυτό με έκανε ακόμα πιο "ανίκανη".. 

Μόλις του είπα ακριβώς πώς νιώθω κατευθείαν η στάση σου το άλλαξε, δεν με αγχωνε για τίποτε! Ένιωσα πως με κατανοεί κι έχω σύμμαχο..

Πιστεύω θα σου κάνει καλό 1) να μην το λες παραεξω γτ όσοι μαθαίνουν το πρόβλημα σου γίνονται κι αυτοί πρόβλημα άθελά τους στην ψυχολογία σου και 2) κάνε σύμμαχο τον άντρα σου. Πες του τί νιώθεις και πως θες να νιώθεις πως σε αυτό είστε μαζί..

 

 

Έχεις δίκιο δεν χρειάζεται να το μάθουν οι άλλοι μόνο οι γονείς μας το ξέρουν ... του είπα του δικού μου εχθες πως νιώθω και με ηρεμεί αρκετά ,η συζήτηση έφτασε μέχρι στο ότι μπορεί κ να μην αποκτήσουμε κ δεν είχε θέμα αρκεί να είμαστε μαζί μου είπε!! Θέλω μια καλή εξέταση τουλάχιστον αύριο κ όχι πάλι άσχημα νέα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2021 at 6:32 ΜΜ, ο/η Mairaki είπε:

Έχεις δίκιο δεν χρειάζεται να το μάθουν οι άλλοι μόνο οι γονείς μας το ξέρουν ... του είπα του δικού μου εχθες πως νιώθω και με ηρεμεί αρκετά ,η συζήτηση έφτασε μέχρι στο ότι μπορεί κ να μην αποκτήσουμε κ δεν είχε θέμα αρκεί να είμαστε μαζί μου είπε!! Θέλω μια καλή εξέταση τουλάχιστον αύριο κ όχι πάλι άσχημα νέα 

Μην στεναχωριέσαι μην βάζεις το κεφάλι κατω, βάστα γερά όλα φτιαχνουν,και για τη σάλπιγγα μπορεί με την σαλπιγογραφια να ανοίξει, υπάρχουν άλλες γυναίκες που έχουν περισσότερα προβλήματα και τα κατάφεραν, η ιατρική κάνει θαύματα...

ΑΓΑΠΗ υπομονή και επιμονή ☘️✌️🤞🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια έχω διαβάσει την συνομιλία σας. ΣΟΣ. Βοηθειστε κ μένα με τις εμπειρίες σας. Η προλαχτινη ποτέ μετριέται, Πρέπει σε συγκεκριμένη μέρα του κυκλου; έχω σοβαρό θέμα και εγώ. Ξαφνηκα ενώ είχα καλες ορμόνες κ καλή περίοδο,κανω μια ανεξάγιτη καθηστεριση, τελικά 13 Δεκέμβριου ήρθε περίοδος και η αιμοραγια κράτησε πάνω από 20 μέρες λίγο λιγο 😔 αφού καθάρισα... κ βάση της προηγούμενης "περιόδου" δηλ. (13 Δεκεμβρίου τωρα έπρεπε να μου έρθει) την περασμένη Δευτέρα έρχετε τελικά και την Τρίτη (2 μέρα περιόδου υποτίθεται) κάνω ορμονολογικες. ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 575

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 41,5

Περιμένω το ραντεβού με τον γυναικολόγο την Πέμπτη και δεν μπορώ να ησυχάσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα η προλακτινη διαρθρώνετε με χαπάκι αμέσως μην ανησυχείς εγώ έκανα την εξέταση της προλακτινης δεύτερη μέρα περιόδου και φαντάσου ότι έχω 100.4 εσυ είσαι λίγο πιο πολύ από το ανώτερο μην ανησυχείς θα μιλήσεις με τον γιατρό σου και θα το διορθώσετε !!! Εγώ έπρεπε να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί ήταν υψηλή όπως κ είχα κ ο υποθυρεοειδισμος μου !!! Μην ανχωνεσαι αυτά μέσα σε ένα δυο μήνες κατεβαίνουν ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα κορίτσια έχω διαβάσει την συνομιλία σας. ΣΟΣ. Βοηθειστε κ μένα με τις εμπειρίες σας. Η προλαχτινη ποτέ μετριέται, Πρέπει σε συγκεκριμένη μέρα του κυκλου; έχω σοβαρό θέμα και εγώ. Ξαφνηκα ενώ είχα καλες ορμόνες κ καλή περίοδο,κανω μια ανεξάγιτη καθηστεριση, τελικά 13 Δεκέμβριου ήρθε περίοδος και η αιμοραγια κράτησε πάνω από 20 μέρες λίγο λιγο 😔 αφού καθάρισα... κ βάση της προηγούμενης "περιόδου" δηλ. (13 Δεκεμβρίου τωρα έπρεπε να μου έρθει) την περασμένη Δευτέρα έρχετε τελικά και την Τρίτη (2 μέρα περιόδου υποτίθεται) κάνω ορμονολογικες. ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 575

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 41,5

Περιμένω το ραντεβού με τον γυναικολόγο την Πέμπτη και δεν μπορώ να ησυχάσω. 

Καλημέρα κορίτσι μου. Για την προλακτινη δεν ξέρω να σου πω. Αλλά επειδή είχα κάνει πριν 2 μήνες ορμονικές και ειχα υψηλή οιστραδιολη και είχα αγχωθεί, ο γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είχα κάποια κύστη. Αλλά όταν κάναμε τον υπέρηχο είχε φύγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι καθόλου π γιατρός θα σου πει σε ποια μέρα θα πας για να την εξετάσεις και θα χρειαστεί να είσαι σε ήρεμη κατάσταση και μια μέρα πριν χωρίς σεξ. Είναι σημαντικό να σε δει και ενδοκρινολόγος μηπως υποβόσκουν θέματα θυρεοειδούς. 

Όμως όπως και να έχουν και τα δύο ρυθμίζονται πολύ εύκολα! 

Εγώ τον Οκτώβριο είχα 47 και τώρα είναι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2021 at 8:47 ΠΜ, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας 🤗έκανα εξετάσεις κ η προλακτινη μου είναι 100,4 την Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο ραντεβού ελπίζω να πάνε όλα καλά . Υπάρχει κάποια κοπελα με τόσο υψηλή προλακτινη;;; Να μου πει τι γίνετε ;; Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα κάνουμε κ κάποιες όλες εξετάσεις κ όλα θα τα φτιάξουμε 

για να μιλησουμε για υπερπολακταιμια( εχω) πρεπει να γινει 2-3 φορες μετργση σε διαφορετικές περιοδους.Η προλατινη σου φαινετια υψιλη. Ωστοσο μπορει να ανέβηκε για χιλθους δυο λογους.Το dostinex ειναι χαπι που δε δινετια ευκολα γιατι επιδραστην υποφθση.Οταμ εκανες την εξέταση πως ησουν; εκεινες τι μερες; το άγχος; εκτινασειβτην προλακτινη.Πριν την εξέταση πρέπει να εχεις ΚΥΠ ζήσει κανα διωρο.Να πείς ότι κανεις προλακτινη στο εξεταστικο λεντρο Ώστεν να σου δωσουν λιγο χρονο πριν μπει η βελονα ( ακομα κι εκεινη τη στιγμη εκτοξεύεται η ΤΙΜΗ.Το προηγουμενο ΒΡΑΔΥ να μην εχςις ερθει σε επαφή με σύζυγο και να μην κανεις μπανιι( η τριβή στο στηθος την ανβαζει). εμεν αυτες ηταν οι οδηγιες για την εξεταση.Κατα τα αλλά επθασα μονο μι ατιμη σαν τη δικη σου.Ολες μετά αηταν πιο κατω.Χρειάστηκε να κάνω και στην υποφυση εξέταση.Ειχα οντως αδενωμα.Ομως στο δια ταύτα επειδή εκανα παιδί με εξωσωματικη σε εκεινο τον κυκλο κ παρα το αγχος ηταν κατω από 9. ( χωρις Αγωγη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα η προλακτινη διαρθρώνετε με χαπάκι αμέσως μην ανησυχείς εγώ έκανα την εξέταση της προλακτινης δεύτερη μέρα περιόδου και φαντάσου ότι έχω 100.4 εσυ είσαι λίγο πιο πολύ από το ανώτερο μην ανησυχείς θα μιλήσεις με τον γιατρό σου και θα το διορθώσετε !!! Εγώ έπρεπε να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί ήταν υψηλή όπως κ είχα κ ο υποθυρεοειδισμος μου !!! Μην ανχωνεσαι αυτά μέσα σε ένα δυο μήνες κατεβαίνουν ☺️☺️

Καλησπέρα,σε ευχαριστώ δεν ήξερα για το χάπι που είπατε, ο γιατρός δεν μου ανέφερε τπτ κ αυτό με φόβισε περισσότερο. Απλά εγώ ήταν ο μήνας να κάνω εξωσωματική βασικά θα την είχα ξεκινήσει από τον Δεκέμβριο αλλά μου συνέβη αυτό με την ανώμαλη περίοδο κ δεν έγινε. Πιστεύω όπως είπατε και στο άγχος και την στεναχώρια γτ μετακόμισα από επαρχεία στην Αθήνα καθαρα για να κάνω την εξωσωματική και μπορεί να επηρεάστικα. Κάλιο αργά παρα ποτέ, όλα φτιάχνουν και εσύ μην στεναχωριέσαι τωρα μπήκες σε μια σειρά και θα τα παρακολουθείς 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love13 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Για την προλακτινη δεν ξέρω να σου πω. Αλλά επειδή είχα κάνει πριν 2 μήνες ορμονικές και ειχα υψηλή οιστραδιολη και είχα αγχωθεί, ο γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είχα κάποια κύστη. Αλλά όταν κάναμε τον υπέρηχο είχε φύγει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες!!! Μακαρι🤞. Ξέρεις αν πρέπει μόνο 2 με 3 μέρα περιόδου να γίνετε ο έλεγχος για την οιστραδιολη; αλλιώς δεν θα είναι σωστή; εσύ πήρες χάπι για να την φτιάξεις απλά κατέβηκε η τιμή όταν έφυγε η κυστη;μακάρι να μου κάνει κ εμένα υπέρυχο να δούμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες!!! Μακαρι🤞. Ξέρεις αν πρέπει μόνο 2 με 3 μέρα περιόδου να γίνετε ο έλεγχος για την οιστραδιολη; αλλιώς δεν θα είναι σωστή; εσύ πήρες χάπι για να την φτιάξεις απλά κατέβηκε η τιμή όταν έφυγε η κυστη;μακάρι να μου κάνει κ εμένα υπέρυχο να δούμε!!! 

Την 2 με 3 μερα μου ειχε πει ο γιατρός μου. Αν θες να ελέγξεις την ποιότητα της ωορρηξιας, τότε το κάνεις και πιο μετά. Αν για παράδειγμα, στην μέση του κύκλου είχα 200,που εμένα βγήκε την δεύτερη μερα, θα ήταν φυσιολογικό. Αλλά στην αρχή το 200 που είχα μου είπε ότι είναι κύστη. Και κάναμε υπέρηχο και δεν υπήρχε. Και δεν το κοίταξα παραπάνω. Μου είπε να μην ανησυχώ. Γιατί όπως πάντα, τρομοκρατηθηκα. Χάχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
    • Σε ευχαριστώ για την ενημερώση..έχω στείλει στην κοπέλα αλλά δεν μου έχει απαντήσει..λογικά τις έχει δώσει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...