Μετάβαση σε περιεχόμενο

υπερηχογραφικη εικονα στην 5 εβδομαδα κυησης..


Recommended Posts

καλησπερα!!κανατε υπερηχο στην 5 εβδομαδα της κυησησ?και αν ναι ποια ηταν η εικονα??εγω σημερα 5+2 με χωριακη 8.470 τη δευτερα...δεν ειδαμε ξεκαθαρα τον λεκιθικο σακο....μαλλον προβληματισμενο τον ειδα τον γιατρο.....εχετε παρομοιεσ εμπειριες? μου ζητησε επαναληψη χωριακης την παρασκευη και εκ νεου ραντεβου τη δευτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

καλησπερα!!κανατε υπερηχο στην 5 εβδομαδα της κυησησ?και αν ναι ποια ηταν η εικονα??εγω σημερα 5+2 με χωριακη 8.470 τη δευτερα...δεν ειδαμε ξεκαθαρα τον λεκιθικο σακο....μαλλον προβληματισμενο τον ειδα τον γιατρο.....εχετε παρομοιεσ εμπειριες? μου ζητησε επαναληψη χωριακης την παρασκευη και εκ νεου ραντεβου τη δευτερα!!

Καλησπερα κοριτσι! Την προηγούμενη εβδομάδα ημουν στην 4η και ειχαμε δει μονο σακο!Σημερα που βρισκομαι περιπου 5κ4 και ειχαμε ραντεβου ειδαμε κανονικα τον λεκιθικο ασκο και την αλλη εβδομαδα θα παω να ακουσουμε καρδουλα πρωτα ο θεος ! Νομιζω δεν ειναι τοσο ανησυχητικό εχει να κανει με τον κυκλο σου , με το ποτε εκανες ωορρηξία σε τι στάδιο βρισκεται η εγκυμοσυνη δλδ κλπ ! Σκέψου οτι εγω βασει περιοδου θα επρεπε να ειμαι 7 εβδομαδων αλλα εκανα ωορρηξία αργοτερα και φαινομαι περιπου 10 μερες πισω!! Αν η ανάπτυξη ειναι φυσιολογική ανα εβδομαδα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο,τι μου ειπε ο γιατρος μου σου λέω ,τωρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετική!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις...εγώ να πω την αλήθεια μόλις έφτασα σπίτι με πήραν τα κλάματα.....και η Δευτέρα μοιάζει τοσο μακρινη....αλλά αναγκαστικά υπομονή μήπως και μας εκπλήξει το σπορακι μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mommy to be είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις...εγώ να πω την αλήθεια μόλις έφτασα σπίτι με πήραν τα κλάματα.....και η Δευτέρα μοιάζει τοσο μακρινη....αλλά αναγκαστικά υπομονή μήπως και μας εκπλήξει το σπορακι μας!!!!

Εχοντας περασει μια παλλινδρομη ξερω ×100 πως αισθανεσαι! Ομως νομιζω πως ειναι πολυ νωρις για να απογοητεύεσαι τοσο!!! Θελω να πω , ειδατε λεκιθικο απλα οχι καθαρα ! Η περιπτωση να εχεις κανει ωορρηξια αργοτερα απ οσο νομιζεις δεν παιζει??? Μην στεναχωριεσαι ολα θα πανε τελεια !!!! Απλα σε παιδεύει το σπορακι σουυυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

καλησπερα!!κανατε υπερηχο στην 5 εβδομαδα της κυησησ?και αν ναι ποια ηταν η εικονα??εγω σημερα 5+2 με χωριακη 8.470 τη δευτερα...δεν ειδαμε ξεκαθαρα τον λεκιθικο σακο....μαλλον προβληματισμενο τον ειδα τον γιατρο.....εχετε παρομοιεσ εμπειριες? μου ζητησε επαναληψη χωριακης την παρασκευη και εκ νεου ραντεβου τη δευτερα!!

Εγώ στην πρωτη εμφύτευση ξεκίνησα νωρίς υπερήχους και κατέληξαν δίχως να ακουσω 💙απο εκεί και υστερα μετα την 7 ειναι νωρίς μην σε αγχωνει κάνε την χοριακη σου ευχομαι ανεβασμένη και υπομονή μέχρι δεύτερα και εγώ αύριο εχω ραντεβου και φαίνεται αιώνας. Ευχομαι ολόψυχα όλα καλά να πάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα είμαι πιο ήρεμη ότι είναι να γίνει θα γίνει...προσπαθώ να σκεφτώ θετικά!!!καλά αποτελέσματα στον υπέρηχο σου..εύχομαι να ακουσετε μια γερή και δυνατή καρδιά!!!🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερεις,το αγχος της μανουλας ξεκιναει απο την πρωτη μερα που μαθαινει οτι ειναι εγκυος και για καποιες ισως και πριν μεινουν και δεν σταματαει μεχρι να πεθανει!!Μου θυμιζεις εμενα που καθε φορα που περνουσε ενα σταδιο εβισκα κατι αλλο να αγχωθω!! Δεν ειναι καμια εγκυμοσυνη ιδια με καμια αλλη! Να μην το σκεφτεσαι αρνητικα!Εκει ειναι το μωρακι και σε ψαχνει!!Με το καλο ευχομαι να μας πεις συντομα τα νεα τα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάναμε και τη χοριακη στις 48 ώρες...από 8.470 τη Δευτέρα σήμερα  Παρασκευή πήγε 22.280  θα την προτιμούσαμε γύρω στις 30.000 είπε και ο γιατρός και η βιοπαθολογος...αλλά ο ακριβής διπλασιασμός δεν είναι πάντα το ζητουμενο....αρκει το ότι αυξήθηκε οπότε υπέρηχο την Δευτέρα για να δούμε την εξέλιξη της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Κάναμε και τη χοριακη στις 48 ώρες...από 8.470 τη Δευτέρα σήμερα  Παρασκευή πήγε 22.280  θα την προτιμούσαμε γύρω στις 30.000 είπε και ο γιατρός και η βιοπαθολογος...αλλά ο ακριβής διπλασιασμός δεν είναι πάντα το ζητουμενο....αρκει το ότι αυξήθηκε οπότε υπέρηχο την Δευτέρα για να δούμε την εξέλιξη της!!!

Δε ξερω καθολου απο χοριακες κορίτσι μου να σου πω ,ειμαι 6 εβδομαδων και δεν εκανα καθόλου! Ομως θα σου πω οπως και χει , να εχεις πιστη και να προσπαθεις οσο μπορεις να εισαι ηρεμη! Κλισε αυτο που θα πω,ομως η ψυχολογια ξερουμε ολες ποσο σημαντικο ρολο παιζει!! Πιστεψε πως ολα θα πανε καλα και θα δεις που θα πανε !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Κάναμε και τη χοριακη στις 48 ώρες...από 8.470 τη Δευτέρα σήμερα  Παρασκευή πήγε 22.280  θα την προτιμούσαμε γύρω στις 30.000 είπε και ο γιατρός και η βιοπαθολογος...αλλά ο ακριβής διπλασιασμός δεν είναι πάντα το ζητουμενο....αρκει το ότι αυξήθηκε οπότε υπέρηχο την Δευτέρα για να δούμε την εξέλιξη της!!!

Έχω μια εντύπωση ότι η χοριακή μετα ένα σημείο δεν διπλασιαζεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/1/2021 at 1:57 ΜΜ, ο/η Mommy to be είπε:

Κάναμε και τη χοριακη στις 48 ώρες...από 8.470 τη Δευτέρα σήμερα  Παρασκευή πήγε 22.280  θα την προτιμούσαμε γύρω στις 30.000 είπε και ο γιατρός και η βιοπαθολογος...αλλά ο ακριβής διπλασιασμός δεν είναι πάντα το ζητουμενο....αρκει το ότι αυξήθηκε οπότε υπέρηχο την Δευτέρα για να δούμε την εξέλιξη της!!!

Καλησπέρα και καλή χρονιά εύχομαι!! Διάβασα όλο το ποστ... Εγώ βρίσκομαι στην δεύτερη υγιή εγκυμοσύνη (έχω και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου) και η αλήθεια είναι ότι στην αρχή έκανα 3 χοριακες καμία δεν διπλασιάστηκε ακριβώς... Οι γιατροί θέλουν έστω ένα 70% αύξηση... Όλα θα φανούν στον υπέρηχο...και από τη στιγμή που ανεβαίνει δεν χρειάζεται να ανησυχείς, αλλά να έχεις πίστη στο σπορακι σου ότι θα μεγαλώσει!!! Πιστεύω ότι ακόμα και λίγες μέρες να έχει γίνει καθυστερημένη η σύλληψη ίσως δεν θα έχεις ξεκάθαρη εικόνα στον υπέρηχο... Πχ εγώ είχα τελευταία περίοδο 26/7 ανακάλυψα την εγκυμοσύνη τέλος Σεπτέμβρη..υποτίθεται ότι ήμουν 9 εβδομάδες αλλά στον υπέρηχο φαινοταν ίσα ίσα κάτι που πήγαινε να γίνει σάκος..ήμουν 4+ κάτι... Όλοι οι γιατροί που με είδαν ήταν προβληματισμένοι...μέχρι που μου έδωσαν περιθώριο μιας εβδομάδας ότι αν δεν ακούσουμε καρδιά θα έμπαινα να αποβαλω με χάπι.. όταν έφτασα στις 6 εβδομάδες βάση υπερήχου ακούσαμε καρδούλα...η σύλληψη έγινε με καθυστέρηση 3 εβδομάδων και το σπορακι άργησε να αναπτυχθεί... Όμως όλα πήγαν καλα με πίστη και υπομονή...την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 6ο και περιμένω πως κ πως να πάρω αγκαλιά το δεύτερο παιδάκι μου... 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά..και να δείτε το φασολάκι να μεγαλώνει!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά εύχομαι!! Διάβασα όλο το ποστ... Εγώ βρίσκομαι στην δεύτερη υγιή εγκυμοσύνη (έχω και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου) και η αλήθεια είναι ότι στην αρχή έκανα 3 χοριακες καμία δεν διπλασιάστηκε ακριβώς... Οι γιατροί θέλουν έστω ένα 70% αύξηση... Όλα θα φανούν στον υπέρηχο...και από τη στιγμή που ανεβαίνει δεν χρειάζεται να ανησυχείς, αλλά να έχεις πίστη στο σπορακι σου ότι θα μεγαλώσει!!! Πιστεύω ότι ακόμα και λίγες μέρες να έχει γίνει καθυστερημένη η σύλληψη ίσως δεν θα έχεις ξεκάθαρη εικόνα στον υπέρηχο... Πχ εγώ είχα τελευταία περίοδο 26/7 ανακάλυψα την εγκυμοσύνη τέλος Σεπτέμβρη..υποτίθεται ότι ήμουν 9 εβδομάδες αλλά στον υπέρηχο φαινοταν ίσα ίσα κάτι που πήγαινε να γίνει σάκος..ήμουν 4+ κάτι... Όλοι οι γιατροί που με είδαν ήταν προβληματισμένοι...μέχρι που μου έδωσαν περιθώριο μιας εβδομάδας ότι αν δεν ακούσουμε καρδιά θα έμπαινα να αποβαλω με χάπι.. όταν έφτασα στις 6 εβδομάδες βάση υπερήχου ακούσαμε καρδούλα...η σύλληψη έγινε με καθυστέρηση 3 εβδομάδων και το σπορακι άργησε να αναπτυχθεί... Όμως όλα πήγαν καλα με πίστη και υπομονή...την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 6ο και περιμένω πως κ πως να πάρω αγκαλιά το δεύτερο παιδάκι μου... 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά..και να δείτε το φασολάκι να μεγαλώνει!!🥰

Καλημέρα!!!6+1 εχθές και ακούσαμε καρδούλα!♥️😍!!εύχομαι να συνεχίσουν όλα ομαλά!!!!με το καλό το μωράκι σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...