Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενοχές για διακοπή θηλασμού


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Αν θελεις παρα πολυ να θηλάσεις θα τα καταφερεις σιγουρα με μια κοπελα σύμβουλο θηλασμού πχ μπες στο σπιτι θηλασμού(ερχεται στο σπιτι και σε βοηθαει) ή και αλλου στο ιντερνετ Εχει πολλες ..αν δε γινεται  ή δε θελεις ή οτιδηποτε αλλο, μη σκας καθολου.απειρες κοπελες δεν θελανε να θηλάσουν για χ ψ λογο.δεν ειναι αναγκη ουτε σε κανει κακη μανα αυτο.να το θυμασαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά κ να σου ζήσει. Εγώ γέννησα πέρσι το Δεκέμβριο, έχουμε χρονισει. Ακόμη θηλάζω. Απλά θα σου πω για να μη νιώθεις καθόλου τύψεις ότι εγώ προσωπικά αν κάνω άλλο παιδάκι θα θηλασω πολύ λιγο. Έχω κουραστει πάρα πολύ, ξενυχτααω πολυ, κανένας άλλος δνε μπορεί να την κοιμισεις, δεν μπορώ γενικά να ξεκουραστώ. Ο θηλασμός έχει τα συν έχει κ τα πλην. Από την εμπειρία μου θα πάω πως η τον κόβεις νωρίς η μέρα περιμένεις να αποθηλασει μόνο του. Στη θέση σου καμία τύχη δεν θα ενιωθα. Το παν είναι να ναι χαρούμενη η μαμά για να ναι κ το παιδί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Κορίτσι μου ενοχές θα έπρεπε να νιώθεις αν επέμενες στο θηλασμό ενώ δεν έχεις γάλα και άφηνες ουσιαστικά το μωρό σου νυστικο...αν θες κάνε μια προσπάθεια με μια σύμβουλο θηλασμού αλλά αν τελικά δεν έχεις γάλα δεν είναι και τόσο τραγικό συμβαίνει σε πολλές γυναίκες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου!! Καταρχάς θεωρώ ότι πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από έναν σύμβουλο θηλασμού η μαια, έγω τώρα που κάνω μαθήματα για τον τοκετό, στο μάθημα του θηλασμού οι μαιες μας είπαν ότι θέλει ένα δυμηνο να εδραιωθεί ο θηλασμός οπότε ακόμα είστε νωρίς, επίσης μας είπαν ότι το μωρό μέχρι να κατέβει το γάλα θέλει ένα μισάωρο σε κάθε στήθος ίσως το 5 λεπτό που λες να ναι πολύ λίγο για να κατέβει το γαλατάκι σου! Πάντως αφού το θες θα το καταφέρεις σίγουρα, αλλά ενοχές να μην νιώθεις ακόμα κ αν δεν το καταφέρεις, δεν μας κάνουν αυτά καλές μανούλες ούτε σημαίνει ότι δεν αγαπάς το μωρό σου αν του δώσεις ξενο!! Εύχομαι τα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Μάσα μου μην νιώθεις τύψεις. Δεν είναι κακή μητέρα όποια δεν καταφέρνει να θηλάσει. Το πιο σημαντικό είναι ότι το θέλεις. Όπως σου είπαν και τα κορίτσια σίγουρα θα μπορούσε να σε βοηθήσει ένας σύμβουλος θηλασμού. Εμένα βασικά με βοήθησε ο παιδίατρος μου παρά πολύ γιατί εμένα δεν έπιανε το στήθος. Επίσης είναι πολύ νωρίς για να είναι εύκολος ο θηλασμός. Συνήθως θέλει ένα διάστημα. Εμείς μετά τον μήνα αρχίσαμε να στρώνουμε. Αλλά αυτός ο πρώτος μήνας ήταν πάρα πολύ δύσκολος. Έκλαιγα, ξενυχτούσα, θυμωνα αλλά τα κατάφερα με πολύ υπομονή. Ίσως δεν πίστευα κι εγώ η ίδια πόσο δυνατή ήμουν. Κι ευτυχώς που επέμεινα γιατί άξιζαν όλα αυτα. Μπορεί να κουραστείς πολύ στην αρχή αλλά μετά όλα θα είναι τόσο εύκολα! Ούτε μπουκάλια ούτε αποστειρωτες. Τίποτα. Ζεστό και θρεπτικό γαλατάκι από την μανούλα. Πάλεψε το κορίτσι μου είναι σπουδαίο πράγμα ο θηλασμός αλλά ακόμα κι αν δεν τα καταφέρεις δεν πειράζει. Σημασία έχει που θα προσπαθήσεις. Εξάλλου αυτό που θέλουν τα παιδία πάνω από όλα είναι η αγάπη. Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι γιατί το καταλαβαίνει το μωράκι σου. Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς είναι του εμπορίου ή επαγγελματικό το οποίο το νοικιάζεις; Σε ρωτάω γιατί αν είναι του εμπορίου σίγουρα δε σε βοηθάει. Εγώ είχα νοικιάσει της medela κ με βοήθησε να κατεβάσω γάλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι κ να σας ζήσει το μωράκι σας...

Οι ορμόνες σου βαράνε κοκκινο αυτή την στιγμή  τα συναισθήματα σου τώρα είναι έτσι σε λίγους μήνες θα τα σκέφτεσαι όλα αυτά διαφορετικά. 

Εισαι πολλη αρχή ακόμα. Δεν έχει καν εδραιωθεί ο θηλασμός. Το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της ποσότητας γάλατος που παράγει το στήθος σου. Το γάλα παράγεται όταν το μωρό είναι στο στήθος. Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν ποτέ γάλα με θήλαστρο παρόλα αυτά μια χαρά θήλασαν ή θηλάζουν τα μωρά τους. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι έχεις γάλα κ ας μην είμαι εκεί. Είναι μια συχνή αμφιβολία που έχουν όλες οι μαμάδες στην αρχή του θηλασμού κ εννοείται ακούν τον-την παιδίατρο τους. Εαν το θέλεις πραγματικά να θηλάσεις κλείσε τα αυτιά σου σε παιδίατρο, γυναικολόγο κ μαιες .. Σορρυ κορίτσια, αλλά κανένας δεν είναι ειδικός από αυτούς εκτός κ αν κάποιος από αυτούς είναι πιστοποιημενος σύμβουλος θηλασμού. 

Για ποιο λόγο βγάζεις με θήλαστρο; 

Εάν θέλεις μπες καλύτερα κ βρες πιστοποιημενο σύμβουλο θηλασμού. Μπες LA Leche Greece να βρεις. 

 @Zeta.ειχες νοικιάσει το νοσοκομειακο θήλαστρο της Medela. Το νοσοκομείακο θήλαστρο δεν είναι ότι βοηθάει να κατέβει το γάλα αλλά το θήλαστρο αυτό τηρώντας το πρωτόκολλο άντλησεων κ το μωρό να μην βάζεις στο στήθος μπορείς να βγάζεις γάλα κανονικά σα να μπαίνει το μωρό στο στήθος..

Για περιστασιακή χρήση @Μασαδεν χρειάζεται νοσοκομειακο αλλά οικιακό θήλαστρο. 

Ο γιος μου σε λιγότερο από μήνα κλείνει τα 4 εγώ αυτήν την στιγμή είμαι έγκυος, έχει κοπεί το γάλα από το α τρίμηνο αλλά σκέψου μέχρι κ πριν μια εβδ ζήτησε αλλά το έβγαλε κατευθείαν. Ο πρώτος παιδίατρος που είχα μέχρι κ γάλα κατά των κολικων μου έφερε στο σπίτι στις 30 μερες.. Επέμενε να μειώσω θηλασμους να να να πάρα πολλά μου έλεγε. Τον άντεξα μέχρι να πάει ο μικρός 6 μηνών.. Που θέλω να καταλήξω αν τον άκουγα θα είχα κόψει τον θηλασμό το πολύ στο 2μηνο. Ήμουν όμως πολλή καλά ενημέρομενη δεν έκανα ποτέ τίποτα από ότι μου ελέγε όσον αφορά τον θηλασμό.. Οταν είχα κ εγώ τις αμφιβολίες είχα μιλήσει με μια διαχειριστρια μιας ομάδας εθελοντικής (από αυτήν την ομάδα έμαθα τα πάντα για τον θηλασμό) κ ηρέμησα. Κ γενικά οτιδήποτε ήθελα για τον θηλασμό έμπαινα σε αυτήν την ομάδα κ διάβαζα. 

Εάν σε ενδιαφέρει κ έχεις φβ μπορείς κ εσύ να βρεις την αντίστοιχη ομάδα της περιοχής σου. Εγώ πχ είμαι Αττική την προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Μην απογοητευεσαι πάντως με το γάλα. Είναι οι ορμόνες που σε τρελενουν κ σκέφτεσαι έτσι. Γάλα έχεις πίστεψε με.. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσι μου το τέταρτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι ίσως το πιο δύσκολο από όλα!! Οι ορμόνες κάνουν πάρτυ..να θυμάσαι πάντα ότι γάλα έχεις...αυτά τα έλεγαν κάποτε που δεν υπήρχε ενημέρωση..όλες έχουμε γάλα!! Επίσης ξέρω κοπέλα που θήλασε 18 μήνες μόνο από το ένα στήθος!! Πέρασα και εγώ δύσκολα με τον θηλασμό στην αρχή, χρειάστηκε να κάνω μερικό επαναγαλακτισμο, ήταν πολύ δύσκολο όμως δεν το έβαλα κάτω...προσπάθησα και τα κατάφερα!! Ήμουν από τις γυναίκες που με το θηλαστρο δεν μπορούσα να βγάλω σχεδόν καθόλου και όμως θήλαζα μια χαρά την μικρή μου!!

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, το πιο σωστό θα ήταν να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού για να σε κατευθύνει για να εδραιωσεις σωστά!! 

Παρόλα αυτά, ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις να ξέρεις πως οπότε και να σταματήσεις το θηλασμό οι τύψεις θα είναι τύψεις!! Δε θα σε κάνει λιγότερο καλή μαμά..ήδη κάνεις πολλά και το καλύτερο που μπορείς!!για το μωρό σου είσαι η καλύτερη 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσι κ να σας ζήσει το μωράκι σας...

Οι ορμόνες σου βαράνε κοκκινο αυτή την στιγμή  τα συναισθήματα σου τώρα είναι έτσι σε λίγους μήνες θα τα σκέφτεσαι όλα αυτά διαφορετικά. 

Εισαι πολλη αρχή ακόμα. Δεν έχει καν εδραιωθεί ο θηλασμός. Το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της ποσότητας γάλατος που παράγει το στήθος σου. Το γάλα παράγεται όταν το μωρό είναι στο στήθος. Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν ποτέ γάλα με θήλαστρο παρόλα αυτά μια χαρά θήλασαν ή θηλάζουν τα μωρά τους. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι έχεις γάλα κ ας μην είμαι εκεί. Είναι μια συχνή αμφιβολία που έχουν όλες οι μαμάδες στην αρχή του θηλασμού κ εννοείται ακούν τον-την παιδίατρο τους. Εαν το θέλεις πραγματικά να θηλάσεις κλείσε τα αυτιά σου σε παιδίατρο, γυναικολόγο κ μαιες .. Σορρυ κορίτσια, αλλά κανένας δεν είναι ειδικός από αυτούς εκτός κ αν κάποιος από αυτούς είναι πιστοποιημενος σύμβουλος θηλασμού. 

Για ποιο λόγο βγάζεις με θήλαστρο; 

Εάν θέλεις μπες καλύτερα κ βρες πιστοποιημενο σύμβουλο θηλασμού. Μπες LA Leche Greece να βρεις. 

 @Zeta.ειχες νοικιάσει το νοσοκομειακο θήλαστρο της Medela. Το νοσοκομείακο θήλαστρο δεν είναι ότι βοηθάει να κατέβει το γάλα αλλά το θήλαστρο αυτό τηρώντας το πρωτόκολλο άντλησεων κ το μωρό να μην βάζεις στο στήθος μπορείς να βγάζεις γάλα κανονικά σα να μπαίνει το μωρό στο στήθος..

Για περιστασιακή χρήση @Μασαδεν χρειάζεται νοσοκομειακο αλλά οικιακό θήλαστρο. 

Ο γιος μου σε λιγότερο από μήνα κλείνει τα 4 εγώ αυτήν την στιγμή είμαι έγκυος, έχει κοπεί το γάλα από το α τρίμηνο αλλά σκέψου μέχρι κ πριν μια εβδ ζήτησε αλλά το έβγαλε κατευθείαν. Ο πρώτος παιδίατρος που είχα μέχρι κ γάλα κατά των κολικων μου έφερε στο σπίτι στις 30 μερες.. Επέμενε να μειώσω θηλασμους να να να πάρα πολλά μου έλεγε. Τον άντεξα μέχρι να πάει ο μικρός 6 μηνών.. Που θέλω να καταλήξω αν τον άκουγα θα είχα κόψει τον θηλασμό το πολύ στο 2μηνο. Ήμουν όμως πολλή καλά ενημέρομενη δεν έκανα ποτέ τίποτα από ότι μου ελέγε όσον αφορά τον θηλασμό.. Οταν είχα κ εγώ τις αμφιβολίες είχα μιλήσει με μια διαχειριστρια μιας ομάδας εθελοντικής (από αυτήν την ομάδα έμαθα τα πάντα για τον θηλασμό) κ ηρέμησα. Κ γενικά οτιδήποτε ήθελα για τον θηλασμό έμπαινα σε αυτήν την ομάδα κ διάβαζα. 

Εάν σε ενδιαφέρει κ έχεις φβ μπορείς κ εσύ να βρεις την αντίστοιχη ομάδα της περιοχής σου. Εγώ πχ είμαι Αττική την προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Μην απογοητευεσαι πάντως με το γάλα. Είναι οι ορμόνες που σε τρελενουν κ σκέφτεσαι έτσι. Γάλα έχεις πίστεψε με.. 

 

 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τη σελίδα, χρησιμοποιώ το θήλαστρο για να κατέβει το γάλα στο προβληματικό στήθος μιας και η μικρή μου αρνείται να τι πιάσει ή γκρινιάζει αν τελικά το πιάσει, να σου πω ότι βάζω ψευτοθηλες άλλη πληγή αυτή, μου το είπε μια μαία όταν γέννησα τρομερό λάθος που την άκουσα, αρνείται να πιάσει το στήθος μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι γιατί το καταλαβαίνει το μωράκι σου. Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς είναι του εμπορίου ή επαγγελματικό το οποίο το νοικιάζεις; Σε ρωτάω γιατί αν είναι του εμπορίου σίγουρα δε σε βοηθάει. Εγώ είχα νοικιάσει της medela κ με βοήθησε να κατεβάσω γάλα. 

Καλημέρα, ένα του εμπορίου έχω και παλεύω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμός είναι δύσκολος τον πρώτο καιρό μέχρι να βρουν τους ρυθμους τους μαμά και μωρο. Σίγουρα πρέπει να μιλήσεις και να σε δει σύμβουλος θηλασμού εάν θες να θηλάσεις αποκλειστικά γιατί πρέπει να δει από κοντά τι συμβαίνει λάθος και τι μπορείς να κάνεις για να το διορθώσεις.

Εαν ωστόσο δεις πως το μονοπάτι του θηλασμού δεν είναι για σένα (για οποιονδήποτε λόγο) τότε δεν πρέπει να νιώθεις ενοχές. Θα κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου και για να είναι καλά το παιδί πρέπει πρώτα απ όλους να είσαι εσύ καλά (ψυχολογικά και σωματικά). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μασα είπε:

@Μασα κορίτσι μου δε νομίζω ότι σε βοηθάει του εμπορίου. Εμένα το επαγγελματικό νοσοκομειακό της medela  με βοήθησε πολύ. Αύξησε σημαντικά το γάλα μου. Με τη χρήση του θήλαστρου που έχεις κ χωρίς να μπαίνει το μωρό είναι θέμα χρόνου να κοπεί το γάλα. Όπως κ να έχει μη γεμίζεις τύψεις τον εαυτό σου. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλος ρατσισμός στη χώρα μας στο κομμάτι του θηλασμού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2020 at 12:40 ΜΜ, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου! Εγώ έχω ένα γιο ενός χρόνων. Με πολύ κόπο κατάφερα να τον θηλασω μέχρι 6 μήνες μαζί με ξένο γτ δν είχα γάλα. Είμαι πολύ κατά των γαλακτοκομικων αλλά δν είχα άλλη επιλογή. Το μόνο που κατάφερα ήταν να δίνω 80%θηλαδμο και 20%ξενο.δν φταις εσύ κοπέλα μου αν δν μπορείς. Προσπάθησε να του δώσεις τουλαχ μέχρι να μπει στις στερεες τροφές το γάλα που έχεις μαζί με συμπλήρωμα. Απλά θα παιδευτείς πολύ γτ εγώ φαντάσου δν κοιμόμουν για να το καταφέρω. Αν δν μπορέσεις δν πειράζει δωστου ξένο και όταν πια μπει στις στερεες φτιαξτου ένα σωστό διατροφολόγο. Το παιδί έχει ανάγκη την αγάπη σου και την στοργή σου για να μεγαλώσω που έτσι όπως τα λες πιστεύω τα έχει μπολικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2020 at 8:15 ΜΜ, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσι κ να σας ζήσει το μωράκι σας...

Οι ορμόνες σου βαράνε κοκκινο αυτή την στιγμή  τα συναισθήματα σου τώρα είναι έτσι σε λίγους μήνες θα τα σκέφτεσαι όλα αυτά διαφορετικά. 

Εισαι πολλη αρχή ακόμα. Δεν έχει καν εδραιωθεί ο θηλασμός. Το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της ποσότητας γάλατος που παράγει το στήθος σου. Το γάλα παράγεται όταν το μωρό είναι στο στήθος. Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν ποτέ γάλα με θήλαστρο παρόλα αυτά μια χαρά θήλασαν ή θηλάζουν τα μωρά τους. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι έχεις γάλα κ ας μην είμαι εκεί. Είναι μια συχνή αμφιβολία που έχουν όλες οι μαμάδες στην αρχή του θηλασμού κ εννοείται ακούν τον-την παιδίατρο τους. Εαν το θέλεις πραγματικά να θηλάσεις κλείσε τα αυτιά σου σε παιδίατρο, γυναικολόγο κ μαιες .. Σορρυ κορίτσια, αλλά κανένας δεν είναι ειδικός από αυτούς εκτός κ αν κάποιος από αυτούς είναι πιστοποιημενος σύμβουλος θηλασμού. 

Για ποιο λόγο βγάζεις με θήλαστρο; 

Εάν θέλεις μπες καλύτερα κ βρες πιστοποιημενο σύμβουλο θηλασμού. Μπες LA Leche Greece να βρεις. 

 @Zeta.ειχες νοικιάσει το νοσοκομειακο θήλαστρο της Medela. Το νοσοκομείακο θήλαστρο δεν είναι ότι βοηθάει να κατέβει το γάλα αλλά το θήλαστρο αυτό τηρώντας το πρωτόκολλο άντλησεων κ το μωρό να μην βάζεις στο στήθος μπορείς να βγάζεις γάλα κανονικά σα να μπαίνει το μωρό στο στήθος..

Για περιστασιακή χρήση @Μασαδεν χρειάζεται νοσοκομειακο αλλά οικιακό θήλαστρο. 

Ο γιος μου σε λιγότερο από μήνα κλείνει τα 4 εγώ αυτήν την στιγμή είμαι έγκυος, έχει κοπεί το γάλα από το α τρίμηνο αλλά σκέψου μέχρι κ πριν μια εβδ ζήτησε αλλά το έβγαλε κατευθείαν. Ο πρώτος παιδίατρος που είχα μέχρι κ γάλα κατά των κολικων μου έφερε στο σπίτι στις 30 μερες.. Επέμενε να μειώσω θηλασμους να να να πάρα πολλά μου έλεγε. Τον άντεξα μέχρι να πάει ο μικρός 6 μηνών.. Που θέλω να καταλήξω αν τον άκουγα θα είχα κόψει τον θηλασμό το πολύ στο 2μηνο. Ήμουν όμως πολλή καλά ενημέρομενη δεν έκανα ποτέ τίποτα από ότι μου ελέγε όσον αφορά τον θηλασμό.. Οταν είχα κ εγώ τις αμφιβολίες είχα μιλήσει με μια διαχειριστρια μιας ομάδας εθελοντικής (από αυτήν την ομάδα έμαθα τα πάντα για τον θηλασμό) κ ηρέμησα. Κ γενικά οτιδήποτε ήθελα για τον θηλασμό έμπαινα σε αυτήν την ομάδα κ διάβαζα. 

Εάν σε ενδιαφέρει κ έχεις φβ μπορείς κ εσύ να βρεις την αντίστοιχη ομάδα της περιοχής σου. Εγώ πχ είμαι Αττική την προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Μην απογοητευεσαι πάντως με το γάλα. Είναι οι ορμόνες που σε τρελενουν κ σκέφτεσαι έτσι. Γάλα έχεις πίστεψε με.. 

 

 

 

Καλημέρα. Μπορείς να μας πεις ποια είναι η ομάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα. Μπορείς να μας πεις ποια είναι η ομάδα;

Καλημέρα 

https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/?ref=share

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 28/12/2020 at 7:04 ΜΜ, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι γιατί το καταλαβαίνει το μωράκι σου. Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς είναι του εμπορίου ή επαγγελματικό το οποίο το νοικιάζεις; Σε ρωτάω γιατί αν είναι του εμπορίου σίγουρα δε σε βοηθάει. Εγώ είχα νοικιάσει της medela κ με βοήθησε να κατεβάσω γάλα. 

Νοίκιασα ένα επαγγελματικό, όντως έκανε δουλειά;; είναι η τελευταία μου ελπίδα, κάθε 3 ώρες έκανες αντλήσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Μασα είπε:

Νοίκιασα ένα επαγγελματικό, όντως έκανε δουλειά;; είναι η τελευταία μου ελπίδα, κάθε 3 ώρες έκανες αντλήσεις; 

Ναι κορίτσι μου, κάθε 3 ώρες αυστηρά κ το βράδυ. Σίγουρα θα σου αυξήσει την ποσότητα, καθώς με τη χρήση του οικιακού θα μειώθηκε. Καλή επιτυχία εύχομαι. Θα περιμένω να μου πεις πως εντυπώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2021 at 9:38 ΠΜ, ο/η Zeta. είπε:

Ναι κορίτσι μου, κάθε 3 ώρες αυστηρά κ το βράδυ. Σίγουρα θα σου αυξήσει την ποσότητα, καθώς με τη χρήση του οικιακού θα μειώθηκε. Καλή επιτυχία εύχομαι. Θα περιμένω να μου πεις πως εντυπώσεις.

Ελπίζω να τα καταφέρω, το θέλω τόσο πολύ να μπορώ να μεγαλώνω το μωράκι μου μόνο με το δικό μου γάλα, θα σε κρατώ ενήμερη, σε ευχαριστώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μασα είπε:

Ελπίζω να τα καταφέρω, το θέλω τόσο πολύ να μπορώ να μεγαλώνω το μωράκι μου μόνο με το δικό μου γάλα, θα σε κρατώ ενήμερη, σε ευχαριστώ!! 

Μην αγχώνεσαι το βασικό... Επίσης αν δίνεις κ από τα δύο πάλι μια χαρά θα είναι. Μην πιέζεις πολύ τον εαυτό σου γιατί επικεντρώνεσαι εκεί κ χάνεις άλλα πράγματα. Τώρα πρέπει να είσαι χαρούμενη με το μωράκι σου κ να το απολαμβάνεις. Επίσης έχεις κ έναν άντρα ε;😁 Όσο μπορείς να του δίνεις καλό είναι κ επιπλέον  πόσα μωράκια δεν θήλασαν κ μια χαρά μεγάλωσαν. Good luck😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2020 at 12:40 ΜΜ, ο/η Μασα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, στις αρχές του Δεκέμβρη γέννησα το κοριτσάκι μου, ένα μωράκι που κοπιασαμε πολύ να το κάνουμε καθώς είχαμε διάφορες αναποδιές, με πολύ χαρά και απίστευτη διάθεση θέλησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, έλα όμως που το ένα στήθος δε παράγει γάλα!! Βάζω θήλαστρο, βάζω το μωρό έστω 5' να τραβάει μήπως και κατέβει, τίποτα, ότι κάνω το κάνω με το ένα στήθος, έχω απογοητευτεί ήθελα τόσο πολύ να τη θηλασω, νιώθω λοιπόν τρομερές ενοχές που σκέφτομαι να δώσω ξένο και να σταματήσω το θηλασμό, δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία και το κυριότερο δεν ευχαριστιεμαι το μωρο μου 

Κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσει!! Κ γω θα έλεγα να βρεις μια/έναν σύμβουλο θηλασμού να σε βοηθήσει αφού το θέλεις τόσο πολύ. Παρολα αυτά δεν πρέπει να νιώθεις τύψεις. Κανεις ότι καλύτερο μπορείς για το μωρακι σου, και για να είναι αυτό καλά πρέπει να είσαι κ συ. Πρώτα η μανούλα. Εγώ έχω 2 αγγελούδια 11 ημερών. Ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά εξ αρχής. Επειδη όμως είναι πολύ μικρούλια κ κουράζονται εύκολα μου το ξέκοψαν για αρχή κ οι νεογνολογοι στο μαιευτήριο κ ο παιδίατρος μας που είναι φουλ υπερ του θηλασμού κ έχει κ μαία σύμβουλο. Κάνω λοιπόν μεικτή διατροφή αυτή τη στιγμή κ όταν με το καλό δυναμώσουν αν μπορώ θα θηλάσω αποκλειστικά. Τι σημαίνει αυτό ότι δεν είμαστε καλές μανούλες; Από τη στιγμή που προσπαθείς το καλύτερο για το παιδί σου κ όχι να ικανοποιήσεις το εγώ και τα θέλω σου είσαι η καλύτερη !! Προσπάθησε το, ηρέμησε γιατί το ζόρι το καταλαβαίνει κ το παιδί κ όλα θα πάνε καλά. Εμένα η μαία μου έδωσε να παίρνω το piulatte της humana που αυξάνει την παραγωγή γάλακτος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...