Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δημοσιο ή ιδιωτικό;


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Εκεί γέννησα κ εγώ. Με το καλό τα μωράκια σου!!

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Πότε; Έμεινες ικανοποιημένη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Πότε; Έμεινες ικανοποιημένη; 

Απόλυτα! Γέννησα καλοκαίρι του 19. Πήγα με πρόκληση κ με τη βοήθεια των μαιών όλα ήταν πολύ εύκολα. Κ μετά στο δωμάτιο όλα καλα ( σαν να ήμουν σε ξενοδοχείο). Είχα δει κ το Γένεσις, αλλά ακούγεται ότι αλλάζουν συνέχεια το προσωπικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Απόλυτα! Γέννησα καλοκαίρι του 19. Πήγα με πρόκληση κ με τη βοήθεια των μαιών όλα ήταν πολύ εύκολα. Κ μετά στο δωμάτιο όλα καλα ( σαν να ήμουν σε ξενοδοχείο). Είχα δει κ το Γένεσις, αλλά ακούγεται ότι αλλάζουν συνέχεια το προσωπικό.

Εμείς πάμε με καισαρική λόγω διδύμων. Και ο γιατρός ήταν κάθετος επίσης για το διαβαλκανικό γιατί είναι ολοκληρωμένο νοσοκομείο κ μπορεί να καλύψει κ εμένα κ τα μωρά όποτε ήταν μονόδρομος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Από ότι μου έχουν πει κοπέλες που γέννησαν πρόσφατα τα μονοκλινα του Έλενα τα απλά όχι τα λουξ δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα μόνοκλινα στα ιδιωτικά μην σου πω ότι είναι και καλύτερα...την καλύτερη δουλειά θα κάνεις να πας σε δημόσιο νοσοκομείο άλλωστε οι καλύτεροι γιατροί είναι στα δημόσια όχι στα ιδιωτικά...ααα και μην φανταστείς ότι οι νοσοκόμες στα ιδιωτικά είναι χαμογελαστές και εξυπηρετικές επειδή πληρώνεις...καμία σχέση μες την ξινιλα και στο τουπε εκτός από την νοσοκόμα που μου έκανε τις ενέσεις...ακόμα και να σηκωθώ μετά το χειρουργείο από το κρεβάτι με βοήθησαν οι κυρίες που αλλάζουν τα σεντόνια

Καλημέρα!! Να αυτα δεν τα μπορω τα φοβάμαι. θέλω να παω σε ενα νοσοκομείο με καλο προσωπικο κ εξυπηρέτηση για μενα και το μωρό μου. Δεν εχω νοσηλευτει ποτε ξανα και ειναι διπλος ο φοβος! Στο Έλενα δεν εχω γιατρο δυστυχώς και προτιμώ να πηγαίνω σε ανθρώπους που μου τους συστηνουν. Εχω εναν γιατρο στο αλεξανδρα συστημένο και η κοπέλα που μου εδωσε το τηλέφωνο του μου είπε ότι πηρε μονόκλινο στο Αλεξάνδρα και ηταν μια χαρα, αλλοι λενε οτι ειναι ανοργανωτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα!! Να αυτα δεν τα μπορω τα φοβάμαι. θέλω να παω σε ενα νοσοκομείο με καλο προσωπικο κ εξυπηρέτηση για μενα και το μωρό μου. Δεν εχω νοσηλευτει ποτε ξανα και ειναι διπλος ο φοβος! Στο Έλενα δεν εχω γιατρο δυστυχώς και προτιμώ να πηγαίνω σε ανθρώπους που μου τους συστηνουν. Εχω εναν γιατρο στο αλεξανδρα συστημένο και η κοπέλα που μου εδωσε το τηλέφωνο του μου είπε ότι πηρε μονόκλινο στο Αλεξάνδρα και ηταν μια χαρα, αλλοι λενε οτι ειναι ανοργανωτο. 

Καλημέρα!!! Το Αλεξάνδρας έχει πάρα πολύ καλούς γιατρούς και ένα νοσοκομείο που δέχεται καθημερινά εκατοντάδες περιστατικά δεν μπορεί να είναι ανόργανοτο και από την στιγμή που έχεις συστημένο γιατρό δεν έχεις παρά να κάνεις μια επίσκεψη και να δεις μόνη σου τα δωμάτια..με το καλό το μωράκι σου και να μην φοβάσαι τίποτα

Επεξεργάστηκε από Lacostaki
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα!!! Το Αλεξάνδρας έχει πάρα πολύ καλούς γιατρούς και ένα νοσοκομείο που δέχεται καθημερινά εκατοντάδες περιστατικά δεν μπορεί να είναι ανόργανοτο και από την στιγμή που έχεις συστημένο γιατρό δεν έχεις παρά να κάνεις μια επίσκεψη και να δεις μόνη σου τα δωμάτια..με το καλό το μωράκι σου και να μην φοβάσαι τίποτα

Σε ευχαριστώ παρα πολύ και εύχομαι και σε σένα οτι καλύτερο αν εχεις ηδη παιδακια να τα χαιρεσαι και αν οχι εύχομαι γρήγορα να εχεις ενα θετικο αποτέλεσμα 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina Επίσης να σου πω ότι μπορείς να ρωτήσεις για μαθήματα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού γίνονται εντελώς δωρεάν και όσες τα έχουν κάνει (γιατί εγώ είμαι ακόμα στις προσπάθειες) λένε ότι βοηθάνε παρά πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

@Diana_caterina Επίσης να σου πω ότι μπορείς να ρωτήσεις για μαθήματα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού γίνονται εντελώς δωρεάν και όσες τα έχουν κάνει (γιατί εγώ είμαι ακόμα στις προσπάθειες) λένε ότι βοηθάνε παρά πολυ

Ειχα διαβασει οτι εχει στο Έλενα, έχει και στο Αλεξάνδρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina καθε γυναικα εχει να πει μια διαφορετική γνώμη σύμφωνα με τα προσωπικά της κριτήρια και εμπειρία.

Εγω γέννησα στο Μητέρα και ειμαι απολυτα ευχαριστημένη! Το συνολικό κοστος της κλινικής ηταν γυρω στα 2000€ για 3 βραδια και η αληθεια ειναι οτι δεν εκατσα να δω αναλυτικά τις χρεωσεις αλλα ειναι οι τιμες που εχουν δημοσιευθει και στο ιντερνετ κ παρειχε τα παντα, εγω εφερα μονο το φορμακι του μωρου για την εξοδο. Μου εδωσαν μαλιστα κ πολλα προιοντα δωρο (1 πακετο pampers, κρεμες κ αφρολουτρο για το μωρο, θερμομετρο, μπιμπερό).

Για μενα σημαντικό ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου κ αυτον να ακολουθησεις. Ολα τα τριγυρω ωραια ειναι (προσωπικα δεν θα ηθελα να παω σε δημοσιο) αλλα πανω απο ολα εχει σημασια να γεννηθει ενα υγειες μωρο και εσυ να εχεις τον τοκετο σαν μια ομορφη αναμνηση. Με το καλό σε ολα τα κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Kat90 είπε:

@Diana_caterina καθε γυναικα εχει να πει μια διαφορετική γνώμη σύμφωνα με τα προσωπικά της κριτήρια και εμπειρία.

Εγω γέννησα στο Μητέρα και ειμαι απολυτα ευχαριστημένη! Το συνολικό κοστος της κλινικής ηταν γυρω στα 2000€ για 3 βραδια και η αληθεια ειναι οτι δεν εκατσα να δω αναλυτικά τις χρεωσεις αλλα ειναι οι τιμες που εχουν δημοσιευθει και στο ιντερνετ κ παρειχε τα παντα, εγω εφερα μονο το φορμακι του μωρου για την εξοδο. Μου εδωσαν μαλιστα κ πολλα προιοντα δωρο (1 πακετο pampers, κρεμες κ αφρολουτρο για το μωρο, θερμομετρο, μπιμπερό).

Για μενα σημαντικό ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου κ αυτον να ακολουθησεις. Ολα τα τριγυρω ωραια ειναι (προσωπικα δεν θα ηθελα να παω σε δημοσιο) αλλα πανω απο ολα εχει σημασια να γεννηθει ενα υγειες μωρο και εσυ να εχεις τον τοκετο σαν μια ομορφη αναμνηση. Με το καλό σε ολα τα κοριτσια!

Τα ειπες πολυ ωραια μπορω να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Ειχα διαβασει οτι εχει στο Έλενα, έχει και στο Αλεξάνδρα; 

Κι εγώ για το Έλενα ξέρω σίγουρα αλλά υποθέτω ότι θα έχει και το Αλεξάνδρας δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Κι εγώ για το Έλενα ξέρω σίγουρα αλλά υποθέτω ότι θα έχει και το Αλεξάνδρας δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι θα βοηθούσε να κάνω τα μαθήματα τοκετου. Αν υπάρχει κάποια που να γνωρίζει καποιον ιατρό στο Έλενα θα το εκτιμούσα 🤗 καλη χρονιά με υγεία και ολα τα καλά για τις οικογένειες σας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια και καλή χρονιά!

Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες με το καλό και στις ήδη μανούλες να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Για μένα είναι η πρώτη εγκυμοσύνη, οπότε είμαι στη φάση που προσπαθώ να υπολογίσω όλα τα πιθανά έξοδα για τους επόμενους μήνες. Επίσης, κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, καθώς βρίσκομαι σε νησί. Προσπαθώ από τη συζήτησή σας να καταλάβω, αν τελικά στο δημόσιο νοσοκομείο υπάρχει κάποιο κόστος (εκτός από δώρο σε γιατρό ή μαία), το οποίο δεν καλύπτει η δημόσια ασφάλιση (ΕΦΚΑ). Πχ. μονόκλινο δωμάτιο. 

Μπορεί κάποια που έχει γεννήσει σε δημόσιο να είναι πιο συγκεκριμένη?

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pilzzz είπε:

Γεια σας κορίτσια και καλή χρονιά!

Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες με το καλό και στις ήδη μανούλες να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Για μένα είναι η πρώτη εγκυμοσύνη, οπότε είμαι στη φάση που προσπαθώ να υπολογίσω όλα τα πιθανά έξοδα για τους επόμενους μήνες. Επίσης, κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, καθώς βρίσκομαι σε νησί. Προσπαθώ από τη συζήτησή σας να καταλάβω, αν τελικά στο δημόσιο νοσοκομείο υπάρχει κάποιο κόστος (εκτός από δώρο σε γιατρό ή μαία), το οποίο δεν καλύπτει η δημόσια ασφάλιση (ΕΦΚΑ). Πχ. μονόκλινο δωμάτιο. 

Μπορεί κάποια που έχει γεννήσει σε δημόσιο να είναι πιο συγκεκριμένη?

Ευχαριστώ!

Έχει να κάνει και σε ποια περιοχή. Εσύ λογικά αν είναι από επαρχία δεν υφίσταται ακριβώς μονοκλινο αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια των εκεί.εργαζομενων. αν κάνεις τέτοια συννενόηση και υπάρχει η δυνατότητα του.χωρου φαντάζομαι θα γίνεται.. αλλά για να γίνει τέτοια συννενόηση πρέπει να δώσεις κάτι. Φαντάζομαι. Εγώ όταν γέννησα στο νοσοκομείο της πόλης μου με έβαλαν σε δίκλινο. Μπορούσα να πω στον γιατρό μου να μου αλλάξει, αφού υπήρχαν και άλλα δωμάτια άδεια αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/12/2020 at 11:09 ΜΜ, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες στις ανερχομενες αλλα και σε εκεινες που κραταν τα αγγελουδακια τους στην αγκαλιά τους. Ειμαι στις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσύνης και ενα θεμα που με απασχολεί και θα ήθελα να τακτοποιήσω απο νωρίς είναι το νοσοκομείο! Μεχρι στιγμής η επιλογή που σκέφτομαι να κανω είναι δημόσιο! Θεωρώ ότι τα χρήματα που θα διαθεσω για τη νοσηλεία σε ενα ιδιωτικό θα μπορουσα να τα χρησιμοποιήσω σε κατι διαφορετικό για το μωρο! Θα ήθελα να γνωρισω μανουλες που εχουν γεννησει ή μανουλες που εχουν αποφασίσει που θα γεννησουν και να μου πουν την εμπειρία τους όπως και στο περιπου τα εξοδα του νοσοκομείου που επελεξαν! Καλες γιορτές σε ολες σας με χαρα και υγεία σε ολες τις οικογένειες σας!! 🤗

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωρό σου. Εγώ γέννησα πριν ενάμιση χρόνο στο Αλεξάνδρας και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και τις πιο γλυκές αναμνήσεις! Οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι και γενικά το νοσηλευτικό προσωπικο είναι πολύ έμπειροι και υψηλά καταρτισμένοι και ιδιαίτερα οι μαίες -που οι περισσότερες είναι κορίτσια που κάνουν την πρακτική τους μιας και είναι Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο- είναι πολύ βοηθητικές στον τοκετό και ιδιαίτερα πρόθυμες να σε βοηθήσουν μετά με τον θηλασμό και την περιποίηση του μωρού. Επίσης είναι ένα μαιευτήριο που προάγει τον μητρικό θηλασμό και ακολουθεί όλα τα πρωτόκολλα (απευθείας το μωρό στο στήθος μετά την γέννηση όπου μένετε μαζί αγκαλίτσα για καμία ώρα, το μωρό είναι μαζί σου στο δωμάτιο όπου οι μαίες σε βοηθούν με τον θηλασμό τις πρώτες ώρες, κ.α). Εγώ είχα μονοκλινο και αισθανομουν ότι ήμουν στο πιο χλιδατο μαιευτήριο και σε συνδιασμό με τον καταπληκτικό γυναικολόγο μου η εμπειρία ήταν απίστευτη. Οκ μπορεί οι εγκαταστάσεις και η ποικιλομορφία του κόσμου να μην ενθουσιάζουν τον καθένα αλλά πίστεψέ με με μονοκλινο η δίκλινο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης είδα δύο περιπτώσεις μεταφοράς από ιδιωτικα νοσοκομεία λόγω επιπλοκών. Αυτό λέει πολλά...Παντού υπάρχουν κακώς κείμενα είτε σε γιατρούς είτε σε διοικητικούς αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις που θα βρεις και στα ιδιωτικά. Το κόστος περίπου ανήλθε στα 1600 ευρώ που περιλαμβάνει αμοιβή γιατρού, αναισθησιολογου για επισκληριδιο, μονοκλινο και χαρτζιλικι στις μαίες. Πιστεύω ότι αξίζει να γεννήσεις σε δημοσιο νοσοκομείο μιας και αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι η ασφάλεια η δική σου και του μωρού σου και όχι οι περιττές και υπερκοστολογημενες πολυτελειες των ιδιωτικών. Και πάλι σου εύχομαι να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και έναν όμορφο τοκετό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η barb2019 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωρό σου. Εγώ γέννησα πριν ενάμιση χρόνο στο Αλεξάνδρας και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και τις πιο γλυκές αναμνήσεις! Οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι και γενικά το νοσηλευτικό προσωπικο είναι πολύ έμπειροι και υψηλά καταρτισμένοι και ιδιαίτερα οι μαίες -που οι περισσότερες είναι κορίτσια που κάνουν την πρακτική τους μιας και είναι Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο- είναι πολύ βοηθητικές στον τοκετό και ιδιαίτερα πρόθυμες να σε βοηθήσουν μετά με τον θηλασμό και την περιποίηση του μωρού. Επίσης είναι ένα μαιευτήριο που προάγει τον μητρικό θηλασμό και ακολουθεί όλα τα πρωτόκολλα (απευθείας το μωρό στο στήθος μετά την γέννηση όπου μένετε μαζί αγκαλίτσα για καμία ώρα, το μωρό είναι μαζί σου στο δωμάτιο όπου οι μαίες σε βοηθούν με τον θηλασμό τις πρώτες ώρες, κ.α). Εγώ είχα μονοκλινο και αισθανομουν ότι ήμουν στο πιο χλιδατο μαιευτήριο και σε συνδιασμό με τον καταπληκτικό γυναικολόγο μου η εμπειρία ήταν απίστευτη. Οκ μπορεί οι εγκαταστάσεις και η ποικιλομορφία του κόσμου να μην ενθουσιάζουν τον καθένα αλλά πίστεψέ με με μονοκλινο η δίκλινο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης είδα δύο περιπτώσεις μεταφοράς από ιδιωτικα νοσοκομεία λόγω επιπλοκών. Αυτό λέει πολλά...Παντού υπάρχουν κακώς κείμενα είτε σε γιατρούς είτε σε διοικητικούς αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις που θα βρεις και στα ιδιωτικά. Το κόστος περίπου ανήλθε στα 1600 ευρώ που περιλαμβάνει αμοιβή γιατρού, αναισθησιολογου για επισκληριδιο, μονοκλινο και χαρτζιλικι στις μαίες. Πιστεύω ότι αξίζει να γεννήσεις σε δημοσιο νοσοκομείο μιας και αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι η ασφάλεια η δική σου και του μωρού σου και όχι οι περιττές και υπερκοστολογημενες πολυτελειες των ιδιωτικών. Και πάλι σου εύχομαι να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και έναν όμορφο τοκετό!

1600ε σε δημόσιο νοσοκομείο; να σε καλά με έκανες και γέλασα... 

Επίσης να σε ενημερώσω πως τιε περισσότερες φορές που κάνουν μεταφορά από ιδιωτικό νοσοκομείο σε δημόσιο δεν το κάνουν επειδή δεν μπορούν στο ιδιωτικό να ανταπεξελθουν αλλά επειδή είναι μεγάλο το κόστος... Μην δίνετε την εντύπωση στον κόσμο ότι αν πάθεις κάτι στο ιδιωτικό πεθαίνεις, ενώ στο δημόσιο όλα οκ. 

Στην κλινική που γέννησα εγώ είχε τα πάντα... Είναι πολύ σπάνιες οι πιθανότητες να σου πουν ότι κάποιες περιπτώσεις δεν τις αναλαμβάνουν.. Και αυτες βέβαια και στο δημόσιο δεν έχουν επιλογή να το κάνουν αλλά πίστεψε με επειδή ξέρω οι γιατροί μαλώνουν ποιος δεν θα αναλάβει... 

Επίσης λόγω κοβιτ καλό είναι να αποφύγεις τον πολύ κόσμο και όπου και να γεννήσεις να είσαι στο δωμάτιο μόνη σου.. Στα ιδιωτικά εμένα ενώ πλήρωσα 3κλινο τα δύο πρώτα βράδυ ήμουν μόνη μου και το τρίτο με μια ακόμα κοπέλα.. Το πρώτο ήμουν έτσι και αλλιώς σε μονόκλινο γιατί δεν είχε βγει το τεστ ααφου Σπασαν τα νερά μου και γέννησα καισαρική με ολική νάρκωση σε μια ώρα μέσα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η barb2019 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωρό σου. Εγώ γέννησα πριν ενάμιση χρόνο στο Αλεξάνδρας και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και τις πιο γλυκές αναμνήσεις! Οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι και γενικά το νοσηλευτικό προσωπικο είναι πολύ έμπειροι και υψηλά καταρτισμένοι και ιδιαίτερα οι μαίες -που οι περισσότερες είναι κορίτσια που κάνουν την πρακτική τους μιας και είναι Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο- είναι πολύ βοηθητικές στον τοκετό και ιδιαίτερα πρόθυμες να σε βοηθήσουν μετά με τον θηλασμό και την περιποίηση του μωρού. Επίσης είναι ένα μαιευτήριο που προάγει τον μητρικό θηλασμό και ακολουθεί όλα τα πρωτόκολλα (απευθείας το μωρό στο στήθος μετά την γέννηση όπου μένετε μαζί αγκαλίτσα για καμία ώρα, το μωρό είναι μαζί σου στο δωμάτιο όπου οι μαίες σε βοηθούν με τον θηλασμό τις πρώτες ώρες, κ.α). Εγώ είχα μονοκλινο και αισθανομουν ότι ήμουν στο πιο χλιδατο μαιευτήριο και σε συνδιασμό με τον καταπληκτικό γυναικολόγο μου η εμπειρία ήταν απίστευτη. Οκ μπορεί οι εγκαταστάσεις και η ποικιλομορφία του κόσμου να μην ενθουσιάζουν τον καθένα αλλά πίστεψέ με με μονοκλινο η δίκλινο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης είδα δύο περιπτώσεις μεταφοράς από ιδιωτικα νοσοκομεία λόγω επιπλοκών. Αυτό λέει πολλά...Παντού υπάρχουν κακώς κείμενα είτε σε γιατρούς είτε σε διοικητικούς αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις που θα βρεις και στα ιδιωτικά. Το κόστος περίπου ανήλθε στα 1600 ευρώ που περιλαμβάνει αμοιβή γιατρού, αναισθησιολογου για επισκληριδιο, μονοκλινο και χαρτζιλικι στις μαίες. Πιστεύω ότι αξίζει να γεννήσεις σε δημοσιο νοσοκομείο μιας και αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι η ασφάλεια η δική σου και του μωρού σου και όχι οι περιττές και υπερκοστολογημενες πολυτελειες των ιδιωτικών. Και πάλι σου εύχομαι να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και έναν όμορφο τοκετό!

Σε ευχαριστώ πολύ που μοιραστηκες την εμπειρία σου μαζι μου! 

Δυστυχώς ακομη δεν εχω καταληξει σε νοσοκομείο! Αυτο θα εξαρτηθεί αρκετά απο το επιδομα γέννησης που μοιραστηκε περσι.. Αν ισχύει και φετος κατι τετοιο τοτε σίγουρα θα ακολουθησω τον ιατρο μου στο Λητώ ή Ιασώ. Διαφορετικά θα παω στο Αλεξάνδρα που μια φιλη μου γεννησε εκει επισης και μου εδωσε το τηλέφωνο του γιατρού της. Απο θέμα περίθαλψης δεν θεωρω οτι κανένα νοσοκομείο ειναι αναξιο, παντου συμβαίνουν πολλα. Απλα στα ιδιωτικά ειναι οι χρεωσεις ξενοδοχειου που σε βαζουν σε σκεψεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...