Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2021


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Soder είπε:

Καλησπερα. 
ειμαι καινουργια στο forum. Ειμαι στις 36 εβδομαδες και θα προσπαθησω για φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη που ειχα στο πρωτο παιδακι..οποτε ολα μου φαινονται νεα και εχω αρκετες αποριες. Αρχικα δεν ξερω τι να περιμενω απο πονους. Πως θα καταλαβω οτι ηρθε η στιγμη; Οταν φτασω στο μαιευτηριο μας κανουν τεστ covid? Ο συζηγος θα μπορει να μεινει στο νοσοκομειο και να φευγει μονο τα βραδια; Θα γεννησω στο Μητερα. Επισης το λεγομενο κλισμα; Ειναι υποθετο γλυκερινης; Εχεις την δυνατοτητα να κανεις και εκει ενα ντουζ; Το επιδομα γεννας και το αμκα του παιδιου πως τα εκδιδεις; Ευχαριστω😄

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Επειδή οι περισσότερες ερωτήσεις σου έχουν να κάνουν με το μαιευτήριο καλό θα ήταν να πάρεις εκεί κ να σου λύσουν όλες τις απορίες εκτός αν υπάρχει κάποια που γέννησε πρόσφατα στο μητέρα κ μπορεί να βοηθήσει! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2021 at 4:08 ΜΜ, ο/η Soder είπε:

Καλησπερα. 
ειμαι καινουργια στο forum. Ειμαι στις 36 εβδομαδες και θα προσπαθησω για φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη που ειχα στο πρωτο παιδακι..οποτε ολα μου φαινονται νεα και εχω αρκετες αποριες. Αρχικα δεν ξερω τι να περιμενω απο πονους. Πως θα καταλαβω οτι ηρθε η στιγμη; Οταν φτασω στο μαιευτηριο μας κανουν τεστ covid? Ο συζηγος θα μπορει να μεινει στο νοσοκομειο και να φευγει μονο τα βραδια; Θα γεννησω στο Μητερα. Επισης το λεγομενο κλισμα; Ειναι υποθετο γλυκερινης; Εχεις την δυνατοτητα να κανεις και εκει ενα ντουζ; Το επιδομα γεννας και το αμκα του παιδιου πως τα εκδιδεις; Ευχαριστω😄

Κοριτσιαααααααααααααα καλησπέρα !! Γεννησαμε !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Κοριτσιαααααααααααααα καλησπέρα !! Γεννησαμε !!!!!!!!

Να σας ζήσει!!! 🎉🎊🎈 Για πες καλέ καμιά λεπτομέρεια να μαθαίνουμε! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Κοριτσιαααααααααααααα καλησπέρα !! Γεννησαμε !!!!!!!!

Να ζήσει το μωρουλι σας ❤️❤️ πως είστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Να σας ζήσει!!! 🎉🎊🎈 Για πες καλέ καμιά λεπτομέρεια να μαθαίνουμε! 😁

Να σας ζήσει!! Γερό και καλότυχο!!❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ele91na είπε:

Κοριτσιαααααααααααααα καλησπέρα !! Γεννησαμε !!!!!!!!

Να σας ζήσει!!!!!!!! Γερό και καλότυχο!!!!!!!!!!!!!! Περιμένουμε να μας πεις για την εμπειρία σου όταν μπορεσεις!! Φιλια κ καλή απόλαυση τώρα με το μικρό σας θαύμα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Να σας ζήσει!!! 🎉🎊🎈 Για πες καλέ καμιά λεπτομέρεια να μαθαίνουμε! 😁

Πήγα με Φ.Τ και ειλικρινά το ξανά έκανα ! Μην φανταστείτε ότι είναι εύκολο καθόλου όμως βρίσκεις δύναμη .. τώρα με τον θυλασμο τα έχω βρει λίγο μπαστούνια όχι για το πώς να το κάνω ειναι η αρχή και δεν έχει γάλα μέσα το στήθος και δεν χιρταινει ο μικρός και φοβάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Επίσης φοβερή εμπειρία ... Εύχομαι να την ζήσουμε όλες οι μανουλες του κόσμου 

Τελεια!!! Με πρόκληση μπήκες;; Ή ήρθαν όλα από μόνα!; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Πήγα με Φ.Τ και ειλικρινά το ξανά έκανα ! Μην φανταστείτε ότι είναι εύκολο καθόλου όμως βρίσκεις δύναμη .. τώρα με τον θυλασμο τα έχω βρει λίγο μπαστούνια όχι για το πώς να το κάνω ειναι η αρχή και δεν έχει γάλα μέσα το στήθος και δεν χιρταινει ο μικρός και φοβάμαι 

Να σου ζήσει γλυκειά μου!!!! Γέρο και καλότυχο να είναι!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου για το θηλασμο!!! Έτσι μου λέγανε και μένα ότι δεν έχω γάλα ,ότι δεν έχω θηλή κλπ (επειδή το μωρό ήταν κάπως αδιάφορο για το στήθος μου και  οι μαίες βαριοντουσαν να ασχοληθούν μαζί μου) και έδωσα ξένο φοβούμενη ότι το μωρό μου μένει νηστικό ! Εν τέλει κατέληξα να βγάζω με θηλαστρο να δίνω στη μικρή μου και σήμερα καταφέραμε μετά από απίστευτο κόπο να θήλασει κανονικά !! Συμβουλή μου,μην ακούς κανέναν ,η φύση έχει μεριμνήσει για όλα !!! Και ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις ,και πάλι δεν χάθηκε ο κόσμος ! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Να σου ζήσει γλυκειά μου!!!! Γέρο και καλότυχο να είναι!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου για το θηλασμο!!! Έτσι μου λέγανε και μένα ότι δεν έχω γάλα ,ότι δεν έχω θηλή κλπ (επειδή το μωρό ήταν κάπως αδιάφορο για το στήθος μου και  οι μαίες βαριοντουσαν να ασχοληθούν μαζί μου) και έδωσα ξένο φοβούμενη ότι το μωρό μου μένει νηστικό ! Εν τέλει κατέληξα να βγάζω με θηλαστρο να δίνω στη μικρή μου και σήμερα καταφέραμε μετά από απίστευτο κόπο να θήλασει κανονικά !! Συμβουλή μου,μην ακούς κανέναν ,η φύση έχει μεριμνήσει για όλα !!! Και ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις ,και πάλι δεν χάθηκε ο κόσμος ! ☺️

Όπως τα λες είναι !! Ευτυχώς είχα και εγώ πείσμα ... Να είμαστε όλες καλά !! Σας ευχαριστώ πολύ όλες για αυτό το σάιτ μου έδωσε μήνυμα και μπράβο μας πραγματικά ! Δεν σας ξεχνώ είμαι εδώ ότι χρειασθεί οποία κοπέλα ότι κι αν είναι και μπορώ να βοηθήσω !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2021 at 4:08 ΜΜ, ο/η Soder είπε:

Καλησπερα. 
ειμαι καινουργια στο forum. Ειμαι στις 36 εβδομαδες και θα προσπαθησω για φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη που ειχα στο πρωτο παιδακι..οποτε ολα μου φαινονται νεα και εχω αρκετες αποριες. Αρχικα δεν ξερω τι να περιμενω απο πονους. Πως θα καταλαβω οτι ηρθε η στιγμη; Οταν φτασω στο μαιευτηριο μας κανουν τεστ covid? Ο συζηγος θα μπορει να μεινει στο νοσοκομειο και να φευγει μονο τα βραδια; Θα γεννησω στο Μητερα. Επισης το λεγομενο κλισμα; Ειναι υποθετο γλυκερινης; Εχεις την δυνατοτητα να κανεις και εκει ενα ντουζ; Το επιδομα γεννας και το αμκα του παιδιου πως τα εκδιδεις; Ευχαριστω😄

Καλησπέρα,

Εμένα μου έσπασαν τα νερά και πήγα στο νοσοκομείο, ή τα νερά σου θα σπάσουν ή θα αρχίσεις να έχεις πόνους σαν περιόδου και αν δεν σπάσουν τα νερά σου τα σπάνε εκεί. Στο μαιευτήριο ναι, κάνουν μοριακό και περιμένεις κάποιες ώρες να βγεις για να πας στην αίθουσα όπου θα περιμένεις να κάνεις διαστολή. Αν έχεις δικούς σου πόνους θα σε αφήσουν να προχωρήσει κανονικά η διαδικασία. Εμένα μου έβαλαν τεχνητούς, μέχρι που έκανα διαστολή 10 και πήγα να γεννήσω. Στο Μητέρα που είναι ιδιωτικό θα ρωτήσεις τι επιτρέπουν με τον πατέρα, στο Παπαγεωργίου που ήμουν εγώ δεν επιτρέπανε ούτε καν στην είσοδο να μπει, ούτε με τεστ, ούτε και είχαμε καμιά ψυχολογική υποστήριξη που δεν είχαμε τα μωρά μας (είχαν μπει και από τις 3 που ήμασταν στο θάλαμο σε θερμοκοιτίδα) και μας έλειπαν οι άντρες μας και πονούσαμε και οι ορμόνες έκαναν πάρτι (ωστόσο μας έδιναν παυσίπονα, γιατί έχω ακούσει πως σε άλλα δημόσια δεν δίνουν). Στο ιδιωτικό και μισή ώρα να έρχεται ο άντρας σου ευλογία είναι! Το κλίσμα σε εμένα δεν ήταν υπόθετο, ήταν σε υγρή μορφή, μη σε απασχολεί όμως, είναι πραγματικά τίποτα. Εμείς στο δημόσιο μπορούσαμε να κάνουμε ντους. Το μωρό πλέον το δηλώνουν μέσα στις κλινικές και στα νοσοκομεία (επιβεβαίωσε το όμως), σου βγάζουν το αμκα του και σε δηλώνουν και για το επίδομα γέννας επιτόπου. 

Με το καλό σου εύχομαι και όσο πιο ανώδυνα γίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 6:53 ΜΜ, ο/η Dogmom είπε:

Καλησπέρα,

Εμένα μου έσπασαν τα νερά και πήγα στο νοσοκομείο, ή τα νερά σου θα σπάσουν ή θα αρχίσεις να έχεις πόνους σαν περιόδου και αν δεν σπάσουν τα νερά σου τα σπάνε εκεί. Στο μαιευτήριο ναι, κάνουν μοριακό και περιμένεις κάποιες ώρες να βγεις για να πας στην αίθουσα όπου θα περιμένεις να κάνεις διαστολή. Αν έχεις δικούς σου πόνους θα σε αφήσουν να προχωρήσει κανονικά η διαδικασία. Εμένα μου έβαλαν τεχνητούς, μέχρι που έκανα διαστολή 10 και πήγα να γεννήσω. Στο Μητέρα που είναι ιδιωτικό θα ρωτήσεις τι επιτρέπουν με τον πατέρα, στο Παπαγεωργίου που ήμουν εγώ δεν επιτρέπανε ούτε καν στην είσοδο να μπει, ούτε με τεστ, ούτε και είχαμε καμιά ψυχολογική υποστήριξη που δεν είχαμε τα μωρά μας (είχαν μπει και από τις 3 που ήμασταν στο θάλαμο σε θερμοκοιτίδα) και μας έλειπαν οι άντρες μας και πονούσαμε και οι ορμόνες έκαναν πάρτι (ωστόσο μας έδιναν παυσίπονα, γιατί έχω ακούσει πως σε άλλα δημόσια δεν δίνουν). Στο ιδιωτικό και μισή ώρα να έρχεται ο άντρας σου ευλογία είναι! Το κλίσμα σε εμένα δεν ήταν υπόθετο, ήταν σε υγρή μορφή, μη σε απασχολεί όμως, είναι πραγματικά τίποτα. Εμείς στο δημόσιο μπορούσαμε να κάνουμε ντους. Το μωρό πλέον το δηλώνουν μέσα στις κλινικές και στα νοσοκομεία (επιβεβαίωσε το όμως), σου βγάζουν το αμκα του και σε δηλώνουν και για το επίδομα γέννας επιτόπου. 

Με το καλό σου εύχομαι και όσο πιο ανώδυνα γίνεται!

Να σου ζησει το μωρακι. Σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες την εμπειρια σου. Εμενα δυστυχως τεχνιτους πονους μ ειπαν οτι δεν μπορουν να μου κανουν λογω προηγουμενης καισαρικης. Σε ποια εβδομαδα εμφανιστηκαν οι πονοι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Soder είπε:

Να σου ζησει το μωρακι. Σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες την εμπειρια σου. Εμενα δυστυχως τεχνιτους πονους μ ειπαν οτι δεν μπορουν να μου κανουν λογω προηγουμενης καισαρικης. Σε ποια εβδομαδα εμφανιστηκαν οι πονοι;

Ευχαριστώ πολύ 🙂

Στις 34 και μια μέρα έσπασαν τα νερά μου, στον 8ο μήνα, ήταν βιαστικό το παιδί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/8/2021 at 2:09 ΠΜ, ο/η Ele91na είπε:

Πήγα με Φ.Τ και ειλικρινά το ξανά έκανα ! Μην φανταστείτε ότι είναι εύκολο καθόλου όμως βρίσκεις δύναμη .. τώρα με τον θυλασμο τα έχω βρει λίγο μπαστούνια όχι για το πώς να το κάνω ειναι η αρχή και δεν έχει γάλα μέσα το στήθος και δεν χιρταινει ο μικρός και φοβάμαι 

Αυτό με.το θηλασμό βρε κορίτσια μεγάλο θέμα... νομίζω πως στα μαιευτήρια βαριούνται και η εύκολη λύση είναι πάντα το ξένο!! Εμένα έκανε ίκτερο... και μου έδωσαν συμπλήρωμα... το οποίο θέλω τώρα να σταματήσω.. με την μπέμπα ζοριστήκαμε αλλά τώρα πιστεύω τα έχουμε βρεί στο θήλασμα... έχει φτιάξει και η θηλή μου, η οποία τις πρώτες μέρες ήταν μια πληγή... γενικά όμως.. δεν υπήρξε βοήθεια απο κανέναν... ούτε καθοδήγηση... και εγώ δεν το έχω ξανακάνει για να γνωρίζω πως γίνεται... οι πρώτες μερες στο σπίτι ήταν μαρτύριο... κλάμα απο το πρωί μέχρι το βράδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eleftheriask είπε:

Αυτό με.το θηλασμό βρε κορίτσια μεγάλο θέμα... νομίζω πως στα μαιευτήρια βαριούνται και η εύκολη λύση είναι πάντα το ξένο!! Εμένα έκανε ίκτερο... και μου έδωσαν συμπλήρωμα... το οποίο θέλω τώρα να σταματήσω.. με την μπέμπα ζοριστήκαμε αλλά τώρα πιστεύω τα έχουμε βρεί στο θήλασμα... έχει φτιάξει και η θηλή μου, η οποία τις πρώτες μέρες ήταν μια πληγή... γενικά όμως.. δεν υπήρξε βοήθεια απο κανέναν... ούτε καθοδήγηση... και εγώ δεν το έχω ξανακάνει για να γνωρίζω πως γίνεται... οι πρώτες μερες στο σπίτι ήταν μαρτύριο... κλάμα απο το πρωί μέχρι το βράδυ!!

Υπάρχει ομάδα στο facebook Freebirth- Freebreast έχουν διάφορα σε σχέση με τον θηλασμό αλλά μπορείς να βρεις κ κάποια μαία να σε καθοδηγήσει αν χρειαστεί. Υπομονή και εύχομαι όλα να πηγαίνουν καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Υπάρχει ομάδα στο facebook Freebirth- Freebreast έχουν διάφορα σε σχέση με τον θηλασμό αλλά μπορείς να βρεις κ κάποια μαία να σε καθοδηγήσει αν χρειαστεί. Υπομονή και εύχομαι όλα να πηγαίνουν καλύτερα! 

Να πω ευχαριστώ?? Είναι λίγο ... Να σαι καλά θα το ψάξω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

@Arpa τι κάνεις κορίτσι; Έβλεπα το πινακακι κ είσαι κ εσύ στις μέρες σου. 

Γέννησα στις 20 Αυγούστου με προκληση. & Τώρα κρατάω τη μπουμπου στα χέρια μου! ❤️ Με το καλό σε όσες απομεινατε για τον Αύγουστο! Καλή λευτεριά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Arpa είπε:

Γέννησα στις 20 Αυγούστου με προκληση. & Τώρα κρατάω τη μπουμπου στα χέρια μου! ❤️ Με το καλό σε όσες απομεινατε για τον Αύγουστο! Καλή λευτεριά!!

Να σας ζήσει και να σας γεμίζει με χαρές!!!🎊🎉🎈 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Να σας ζήσει και να σας γεμίζει με χαρές!!!🎊🎉🎈 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου!!!!!! Με το καλό και σε σένα!!!!!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

@Ele91na υπάρχει σελίδα στο Facebook λεγεται Χαλινός Γλώσσας- Άνω χείλους σου βαζω φωτο. Τα κορίτσια θα σε ενημερωσουν & θα σε βοηθήσουν.

C3F35772-385D-4F8C-A610-D24BBA08BC93.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/12/2020 at 10:19 ΠΜ, ο/η Μαριλου1 είπε:

 

 

@Lia5 7/8 αγοράκι 💙 γέννα 25/7 🎈

@Μαρίαμκρ 11/8 κοριτσάκι 💕 

@Love32 12/8 αγοράκι💙γέννα 29/7 🎈

@AlKate 14/8 αγοράκι - γέννα 4/8💙

@Lia89 15/8 κοριτσάκι💕

@anna90 16/8 κοριτσάκι-γέννα 30/7💕

@Eleftheriask16/8κοριτσάκι-γέννα 6/8💕

@Dogmom 20/8 αγοράκι-γέννα 10/7 💙

 @Arpa 21/8 κοριτσάκι-γέννα 20/8 💕

@Sofoula28 23/8κοριτσάκι-γέννα 9/8💕

@Μπανυ 22/8 αγοράκι💙 γέννα2/8 🎈

@lenaki92 23/8 αγοράκι 💙γεννα 28/8

@Diana_caterina24/8 κοριτσάκι-γεννα 18/8 💕

💕@Ele91na 25/8αγοράκι-γεννα14/8💙

@Μαριλου1 26/8 κοριτσάκι💕γεννα 26/8

@Mamaofbill28/8κοριτσάκι-γεννα17/8 💕

@Mommy to be 5/9 αγοράκι 💙

@PanB 8/9 αγοράκι💙 γέννα 23/8 

@vasiliki 16 8/8 κοριτσάκι❤🎊 γέννα 5/8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...