Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2021


Recommended Posts

στις On 16/6/2021 at 4:11 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Κοριτσια ειχα σημερα ραντεβου στο ΙΚΑ. Σας ειχα ταξει να σας πω για τη διαδικασια και τα χαρρια που χρειαζονται για την αδεια κυησης. Λοιπον αφηστε τα! Λογω απεργιας, κανενας δεν ηξερε να με ενημερώσει, με το ζορι πηραν τα χαρτια που τους πηγα για την συνεχεια της επαπειλούμενης αδειας που είχα ως τώρα. Εν τω μεταξυ είχα παρει εγω χθες τηλεφωνο να ρωτησω εαν θα εξυπηρετηθω και μου ειπαν φυσικα ναι!!!!!!! Τι να πεις;;;;!!!!

Γεια σου Αννα, θα ηθελα να σε ρωτησω , εχεις κανει ηλεκτρονικα στο site του ΕΦΚΑ αίτηση για αναρρωτικη επαπειλουμενης? εχω κανει απο τον Μαιο αλλα καμια εξελιξη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μου ανέφεραν το εμβόλιο του κοκκύτη, δεν ήξερα ότι είναι και σε έξαρση τώρα, θα το συζητήσω και με τη μελλοντική μας παιδίατρο να δω τι θα μας πει. 

Κι εγώ πάω για φυσιολογικό τοκετό, μόνο αν είναι απαραίτητο καισαρική, αλλά επισκληρίδειο και γενικά ότι υπάρχει για να το περάσω όλο αυτό ανώδυνα θα το δεχτώ με χαρά 😄 σε κλινική εννοείται, δεν πάω νοσοκομείο, μάλλον στο Γένεσις. Πείτε καμιά εμπειρία όσες έχετε γεννήσει εκεί.

Ντόπλερ έκλεισα αλλά τότε θα είμαι 33ών εβδομάδων, κι εγώ προτιμώ μεγαλύτερη βδομάδα γιατί στην 1η αυχενική δε φαινόταν καλά το μωρό και ο γιατρός μας τρόμαξε λίγο που δεν έβλεπε αυτά που έπρεπε να βλέπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η lilaki15 είπε:

Γεια σου Αννα, θα ηθελα να σε ρωτησω , εχεις κανει ηλεκτρονικα στο site του ΕΦΚΑ αίτηση για αναρρωτικη επαπειλουμενης? εχω κανει απο τον Μαιο αλλα καμια εξελιξη..

Παντα εκλεινα ραντεβου και πήγαινε τα χαρτια ο αντρας μου αυτοπροσώπως. Οπως και να εχει όμως, αργουν πααααρα πολυ να περάσουν επιτροπη και να βαλουν χρηματα. Για τον Μαιο ουτε εγω εχω πληρωθει ακομα. Για να καταλαβεις, για του μηνες Μαρτιο, Απριλιο και δωρο Πασχα, μου τα εβαλαν ολα στις 20 Μαιου. Ειχα να πληρωθω θυμαμαι απο Φλεβαρη, σχεδον 3 μηνες συνολικα!!!!! Ουτε τους νοιαζει φυσικα πως τα βγάζουμε περα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2021 at 8:47 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Παντα εκλεινα ραντεβου και πήγαινε τα χαρτια ο αντρας μου αυτοπροσώπως. Οπως και να εχει όμως, αργουν πααααρα πολυ να περάσουν επιτροπη και να βαλουν χρηματα. Για τον Μαιο ουτε εγω εχω πληρωθει ακομα. Για να καταλαβεις, για του μηνες Μαρτιο, Απριλιο και δωρο Πασχα, μου τα εβαλαν ολα στις 20 Μαιου. Ειχα να πληρωθω θυμαμαι απο Φλεβαρη, σχεδον 3 μηνες συνολικα!!!!! Ουτε τους νοιαζει φυσικα πως τα βγάζουμε περα! 

Κορίτσια καλησπέρα !!! Είμαστε 31 βδομάδα !!! Έχει καμία ενόχληση στα πόδια στα δάχτυλα κάτω ! Τα νιώθω λίγο να καίνε και λίγο κόκκινα χωρίς να τα βλέπω πρησμένα ! Είναι η ζέστη λέτε ? Να ανησυχώ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !!! Είμαστε 31 βδομάδα !!! Έχει καμία ενόχληση στα πόδια στα δάχτυλα κάτω ! Τα νιώθω λίγο να καίνε και λίγο κόκκινα χωρίς να τα βλέπω πρησμένα ! Είναι η ζέστη λέτε ? Να ανησυχώ ??

Από τη ζέστη θα είναι μάλλον. Τόσο καιρό δεν είχαν πρηστεί τα πόδια μου ποτέ κ με τη ζέστη πρηστηκαν! Εμένα έχουν αρχίσει κ λιγες κράμπες στα δάχτυλα των ποδιών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια 32 εβδομάδες σήμερα και από χθες το βράδυ κάπου κάπου έχω σαν πονάκια περιόδου, πολύ πολύ λίγο. Επίσης άρχισαν να πρήζονται τα πόδια, δεν το είχα προσέξει νωρίτερα. Έχω βγει και σε άδεια και λέω μήπως τώρα που δεν δουλεύω κάθομαι και παρατηρώ και το παραμικρό ή μήπως πρέπει να ανησυχήσω. Τι κάνετε για το πρήξιμο στα πόδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dogmom είπε:

Κορίτσια 32 εβδομάδες σήμερα και από χθες το βράδυ κάπου κάπου έχω σαν πονάκια περιόδου, πολύ πολύ λίγο. Επίσης άρχισαν να πρήζονται τα πόδια, δεν το είχα προσέξει νωρίτερα. Έχω βγει και σε άδεια και λέω μήπως τώρα που δεν δουλεύω κάθομαι και παρατηρώ και το παραμικρό ή μήπως πρέπει να ανησυχήσω. Τι κάνετε για το πρήξιμο στα πόδια;

Νερό όσο περισσότερο μπορείς,όταν κάθεσαι καλύτερα τα πόδια να τα απλώνεις κάπου σε ψηλότερο σημείο και μπορείς να κάνεις καθημερινά για ένα λεπτό μια άσκηση που μας έχει πει η γυμνάστρια του πιλάτες. Κάθεσαι,η πλάτη να ακουμπάει κάπου, τα πόδια τεντωμένα και κανείς τα πέλματα όπως δείχνει η φωτό. Βέβαια κ πάλι πρησμένη μπορεί να είσαι να ξέρεις 😁IMG_20210625_165254.thumb.jpg.0dd95ab9a46bbdfd33041e494239b41b.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !!! Είμαστε 31 βδομάδα !!! Έχει καμία ενόχληση στα πόδια στα δάχτυλα κάτω ! Τα νιώθω λίγο να καίνε και λίγο κόκκινα χωρίς να τα βλέπω πρησμένα ! Είναι η ζέστη λέτε ? Να ανησυχώ ??

Και εγώ 31η και Πρίζονται απ' τη ζέστη ! Νιώθω και αυτό το κάψιμο που λες και μερικές φορές πονάνε κιόλας λίγο τα δάχτυλα ! Τα σηκώνω λίγο ψηλά και περνάει μετά από λίγο,νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς !! Εμένα δλδ όλοι αυτό μου λένε !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Και εγώ 31η και Πρίζονται απ' τη ζέστη ! Νιώθω και αυτό το κάψιμο που λες και μερικές φορές πονάνε κιόλας λίγο τα δάχτυλα ! Τα σηκώνω λίγο ψηλά και περνάει μετά από λίγο,νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς !! Εμένα δλδ όλοι αυτό μου λένε !! 

Εγώ κανονικά τα νιώθω, δεν έχω πρηξιματα ακόμα.. 

Εχω 3 ημέρες που ο μπέμπης έχει χώσει το κεφάλι του πολύ χαμηλα και νιώθω πολύ έντονο βάρος και πίεση χαμηλά λες κ θα βγει.. Έχει φτάσει κ 1800..η γιατρός μου είπε ο τράχηλος είναι σούπερ αλλά έχει που έχει χωθεί με ενοχλεί γτ είναι ήδη τόσο σε βάρος.. 

Μου είπε όσο μπορώ καθιστή και να περιορίσω το περπάτημα και την κούραση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2021 at 8:47 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Παντα εκλεινα ραντεβου και πήγαινε τα χαρτια ο αντρας μου αυτοπροσώπως. Οπως και να εχει όμως, αργουν πααααρα πολυ να περάσουν επιτροπη και να βαλουν χρηματα. Για τον Μαιο ουτε εγω εχω πληρωθει ακομα. Για να καταλαβεις, για του μηνες Μαρτιο, Απριλιο και δωρο Πασχα, μου τα εβαλαν ολα στις 20 Μαιου. Ειχα να πληρωθω θυμαμαι απο Φλεβαρη, σχεδον 3 μηνες συνολικα!!!!! Ουτε τους νοιαζει φυσικα πως τα βγάζουμε περα! Η ζέστη 

Η ζέστη ειναι τότε ... Νιώθω απλά ζεστά να είναι αρκετά ... Και λίγο κόκκινα ελάχιστα όχι πρησμένα ! Είναι περίεργος αυτός ο μήνας ! Όσο για τα πονακια περιόδου εμένα μου είπε πως είναι φυσιολογικό μεγαλώνει το παιδί και πονούσε και η μέση μου έμενα επίσης .. όχι συνέχεια όμως ... Επίσης κάθομαι πολύ γιατί δυσκολεύομαι με την ζέστη και λογικο να πονάει η μέση .. για μπάνιο δεν πάω ... Τώρα αν νιώθεις πολύ έντονο πόνο να πάρεις τον γιατρό τηλ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ τα βάζω ψηλά αλλά δεν μπορώ συνέχεια ρε παιδί μου ανάσκελα... Ήδη με δυσκολεύει στον ύπνο λίγο ο μικρός θέλει ανάσκελα αλλιώς στο πλάι γίνεται έξαλλος 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ κανονικά τα νιώθω, δεν έχω πρηξιματα ακόμα.. 

Εχω 3 ημέρες που ο μπέμπης έχει χώσει το κεφάλι του πολύ χαμηλα και νιώθω πολύ έντονο βάρος και πίεση χαμηλά λες κ θα βγει.. Έχει φτάσει κ 1800..η γιατρός μου είπε ο τράχηλος είναι σούπερ αλλά έχει που έχει χωθεί με ενοχλεί γτ είναι ήδη τόσο σε βάρος.. 

Μου είπε όσο μπορώ καθιστή και να περιορίσω το περπάτημα και την κούραση 

Κ εγώ τις 2 τελευταίες μέρες νιώθω χαμηλά κινητικότητα,την Πέμπτη έχω το ντοπλερ οπότε τότε θα δω τι γίνεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Εγώ κανονικά τα νιώθω, δεν έχω πρηξιματα ακόμα.. 

Εχω 3 ημέρες που ο μπέμπης έχει χώσει το κεφάλι του πολύ χαμηλα και νιώθω πολύ έντονο βάρος και πίεση χαμηλά λες κ θα βγει.. Έχει φτάσει κ 1800..η γιατρός μου είπε ο τράχηλος είναι σούπερ αλλά έχει που έχει χωθεί με ενοχλεί γτ είναι ήδη τόσο σε βάρος.. 

Μου είπε όσο μπορώ καθιστή και να περιορίσω το περπάτημα και την κούραση 

Κι εμένα χαμηλά είναι το κεφάλι του, παίζει και μποξ με την ουροδόχο κύστη μου 🚽 Θα έχει βαρύνει κιόλας γιατί τόσο ήταν πριν 3 βδομάδες στο ντοπλερ. Ευτυχώς ούτε εγώ έχω πρηξιματα, λογικά επειδή δεν κουράζομαι γιατί από ζέστη καλά πάμε 🌡🔥

Screenshot_20210625-173450_Google.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Κι εμένα χαμηλά είναι το κεφάλι του, παίζει και μποξ με την ουροδόχο κύστη μου 🚽 Θα έχει βαρύνει κιόλας γιατί τόσο ήταν πριν 3 βδομάδες στο ντοπλερ. Ευτυχώς ούτε εγώ έχω πρηξιματα, λογικά επειδή δεν κουράζομαι γιατί από ζέστη καλά πάμε 🌡🔥

Screenshot_20210625-173450_Google.jpg

40???  Σε μας είχε 35 κ πεθάναμε! Υγρασία καταραμένη!!! 🥵🥵🥵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ele91na είπε:

Κορίτσια φαγούρα στις ρώγες έχει καμία ?? 31 εβδομάδες ?? Εγώ έχω πολύ σήμερα !!!!!

Από φαγούρα όχι δεν έχω κάτι αλλά χθες είδα στο σουτιέν από την αριστερή πλευρά λίγα άσπρα υγρά κ υπέθεσα ότι θα είναι πρωτογαλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Από φαγούρα όχι δεν έχω κάτι αλλά χθες είδα στο σουτιέν από την αριστερή πλευρά λίγα άσπρα υγρά κ υπέθεσα ότι θα είναι πρωτογαλα... 

Σίγουρα είναι ! Να βάζεις κανένα επίθεμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε ??? Ποια ξέρει να μου πει για το κλάμα ?? Ότι βιώσω σε αγχωτικό επίπεδο βάζω τα κλάματα και με πιάνει πανικός ... Δεν ήμουν έτσι σε καμία περίπτωση είμαι στην 31 βδομάδα στο τέλος της ... Ας με βοηθήσει κάποια ! Κλαίω σαν μωρό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ele91na είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε ??? Ποια ξέρει να μου πει για το κλάμα ?? Ότι βιώσω σε αγχωτικό επίπεδο βάζω τα κλάματα και με πιάνει πανικός ... Δεν ήμουν έτσι σε καμία περίπτωση είμαι στην 31 βδομάδα στο τέλος της ... Ας με βοηθήσει κάποια ! Κλαίω σαν μωρό ...

Οι ορμόνες είναι γλυκούλα!!! Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι αν και στη φάση που είμαστε αγχωνόμαστε για το παραμικρό. Εγώ τώρα περνάω μια φάση που έχω νεύρα και μου φταίνε όλοι κ όλα! Υπομονή θα επανέλθουμε κάποια στιγμή!!! 😄😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχει πάθει τίποτα το μωρό έτσι ?? Επειδή έκλαιγα ? Απλα με πιάνει παράπονο. Είμαι μόνη μου και η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι βοήθεια και γενικά δεν πρήζω κανέναν και δεν μιλάω σε κανέναν ! Φφφφφ.. εύχομαι μόνο να μην του έκανα κακό γιατί έκλαιγα και χθες με κάτι που έγινε και στεναχωριέμαι πολύ εύκολα ρε κορίτσια και δεν ήμουν έτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Δεν έχει πάθει τίποτα το μωρό έτσι ?? Επειδή έκλαιγα ? Απλα με πιάνει παράπονο. Είμαι μόνη μου και η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι βοήθεια και γενικά δεν πρήζω κανέναν και δεν μιλάω σε κανέναν ! Φφφφφ.. εύχομαι μόνο να μην του έκανα κακό γιατί έκλαιγα και χθες με κάτι που έγινε και στεναχωριέμαι πολύ εύκολα ρε κορίτσια και δεν ήμουν έτσι 

Όχι βρε τι να πάθει το μωράκι σου; Απλά προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι, ειδικά για πράγματα που δεν αξίζουν. Κ εγώ μια από τα ίδια,μπορεί να χρειάζομαι βοήθεια επειδή όμως δεν θέλω να πρήζω τους άλλους δεν λέω τπτ. Βέβαια τώρα που φτάνουμε στο τέλος κ βλέπω ότι οι αντοχές μου μειώνονται θα πρηξω και θα παραπρηξω τους πάντες!!! 😄😄😄✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Δεν έχει πάθει τίποτα το μωρό έτσι ?? Επειδή έκλαιγα ? Απλα με πιάνει παράπονο. Είμαι μόνη μου και η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι βοήθεια και γενικά δεν πρήζω κανέναν και δεν μιλάω σε κανέναν ! Φφφφφ.. εύχομαι μόνο να μην του έκανα κακό γιατί έκλαιγα και χθες με κάτι που έγινε και στεναχωριέμαι πολύ εύκολα ρε κορίτσια και δεν ήμουν έτσι 

Καλε μην αγχωνεσαι, τπτ δεν παθαίνει το μωρό 😁 θα στρώσει, απλα θέλει υπομονη ακομα! Και οι πρώτες μέρες θα ειναι δύσκολες με το μωρο.. Μιλα με το συντροφο σου, χρειάζεσαι καποιον για υποστήριξη 💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Καλε μην αγχωνεσαι, τπτ δεν παθαίνει το μωρό 😁 θα στρώσει, απλα θέλει υπομονη ακομα! Και οι πρώτες μέρες θα ειναι δύσκολες με το μωρο.. Μιλα με το συντροφο σου, χρειάζεσαι καποιον για υποστήριξη 💪

Δεν γίνεται να κάνουμε και αλλιώς !!! Γάλα βγάζει καμία ??? Ίσα ισα λίγο ?? Σήμερα είδα στην μπλούζα μου !! Δεν το πίστευα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Δεν γίνεται να κάνουμε και αλλιώς !!! Γάλα βγάζει καμία ??? Ίσα ισα λίγο ?? Σήμερα είδα στην μπλούζα μου !! Δεν το πίστευα !

Καλησπέρα κορίτσι μου! Μανούλα που γέννησε Μάϊο εδώ.Και εγώ από τη 30η εβδομάδα είχα απώλεια γάλακτος.Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι,όλα είναι φυσιολογικά.Απλα μην πιέζεις όσο μπορείς το στήθος σου και όχι πολύ ζεστό νερό καθώς βοηθάει στην παραγωγή του.Καλό είναι να βάζεις κάποιο πετσετακι,επίθεμα ή οτιδήποτε άλλο σε βολεύει ώστε να μην κάνεις τσάμπα λεκέδες στα ρούχα σου γιατί όσο περνά ο καιρός θα χάνεις γάλα όλο και πιο συχνά (τουλάχιστον αυτό συνέβη σε εμένα)😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Δεν γίνεται να κάνουμε και αλλιώς !!! Γάλα βγάζει καμία ??? Ίσα ισα λίγο ?? Σήμερα είδα στην μπλούζα μου !! Δεν το πίστευα !

Κ μενα χθες ήταν η δεύτερη φορά που έβγαλα γάλα. Φυσιολογικο είναι! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...