Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2021


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dogmom είπε:

Εμένα μου είπε από βδομάδα να το κανονίσω να το κάνω το ντόπλερ, από τη μια μου αρέσει γιατί το βλέπουμε πολύ καλά το μωρό, από την άλλη με αγχώνει πάντα πολύ η επίσκεψη σε αυτό τον γιατρό...

Αυχενική και β επιπέδου κ εγώ αγχωνομουν, τώρα όμως περιμένω πως και πως!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2021 at 7:18 ΜΜ, ο/η Μαριλου1 είπε:

Αυχενική και β επιπέδου κ εγώ αγχωνομουν, τώρα όμως περιμένω πως και πως!!! 😊

Το dopler σε ποια εβδομάδα το προγραματισατε;;έμενα το έκλεισε στις 30βδ και μου φάνηκε νωρίς...δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με ποια διαδικασία αποφασίσατε προς το παρών να γεννήσετε;;φυσιολογικά φυσιολογικα με επισκληριδιο καισαρική;;ο γιατρός που παρακολουθεί πρόσφατα διορίστηκε σε δημόσια δομή..και εκεί δεν γίνετε χρήση επισκληριδιου...η φυσιολογικά η καισαρική...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Το dopler σε ποια εβδομάδα το προγραματισατε;;έμενα το έκλεισε στις 30βδ και μου φάνηκε νωρίς...δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη...

Εγώ το έκανα την 32η αλλά γίνεται και στις 30, δεν είναι νωρίς 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια με ποια διαδικασία αποφασίσατε προς το παρών να γεννήσετε;;φυσιολογικά φυσιολογικα με επισκληριδιο καισαρική;;ο γιατρός που παρακολουθεί πρόσφατα διορίστηκε σε δημόσια δομή..και εκεί δεν γίνετε χρήση επισκληριδιου...η φυσιολογικά η καισαρική...

 

Εγώ θα γεννήσω με καισαρική όπως και στο πρώτο.. Σκέφτεσαι να το επιλέξεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Το dopler σε ποια εβδομάδα το προγραματισατε;;έμενα το έκλεισε στις 30βδ και μου φάνηκε νωρίς...δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη...

32η εβδ θα είμαι όταν κάνω το Doppler. Αλλά αν θυμάμαι καλά γίνεται κ νωρίτερα,μην αγχώνεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια με ποια διαδικασία αποφασίσατε προς το παρών να γεννήσετε;;φυσιολογικά φυσιολογικα με επισκληριδιο καισαρική;;ο γιατρός που παρακολουθεί πρόσφατα διορίστηκε σε δημόσια δομή..και εκεί δεν γίνετε χρήση επισκληριδιου...η φυσιολογικά η καισαρική...

 

Εγώ για φυσιολογικά πάω και αν δω ότι δεν τη παλεύω θέλω να έχω κ την εναλλακτική της επισκληριδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Το dopler σε ποια εβδομάδα το προγραματισατε;;έμενα το έκλεισε στις 30βδ και μου φάνηκε νωρίς...δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη...

Κ γω το έκανα στην 30η εβδομάδα κ όλα ήταν μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια με ποια διαδικασία αποφασίσατε προς το παρών να γεννήσετε;;φυσιολογικά φυσιολογικα με επισκληριδιο καισαρική;;ο γιατρός που παρακολουθεί πρόσφατα διορίστηκε σε δημόσια δομή..και εκεί δεν γίνετε χρήση επισκληριδιου...η φυσιολογικά η καισαρική...

 

Κ γω, όπως και η Μαριλου1, πάω για φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληριδιο. Βέβαια, εάν κάτι πάει στραβά εννοείται πως δε θα το διακινδυνεύσω και θα κάνω καισαρική. Όπως και εάν δεν την παλεύω μια, θα κάνω επισκληριδιο. Ο γιατρός που επέλεξα είναι της άποψης ότι η γυναίκα δεν πρέπει να σπείρει παραπάνω απ' το φυσιολογικό, να βασανιστεί. Οπότε, εάν χρειαστεί να κάνω κάποια απ' τις δυο εκδοχές που είχα αποκλείσει μέχρι προσφάτως, θα τον ακούσω. Εμένα το άγχος μου ακόμα είναι εάν θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική ή σε δημόσιο νοσοκομείο. Ο γιατρός μου ειναι και στα δύο. Προσωπικά,προτιμώ λίγο περισσότερο το δημόσιο λόγω του ότι εάν κάτι απρόοπτο συμβεί , είναι πιο άμεση η ανταπόκριση. ( Μιλάω για Γένεσις και Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη). Εσείς τι έχετε αποφασίσει κορίτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μπανυ είπε:

Κ γω, όπως και η Μαριλου1, πάω για φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληριδιο. Βέβαια, εάν κάτι πάει στραβά εννοείται πως δε θα το διακινδυνεύσω και θα κάνω καισαρική. Όπως και εάν δεν την παλεύω μια, θα κάνω επισκληριδιο. Ο γιατρός που επέλεξα είναι της άποψης ότι η γυναίκα δεν πρέπει να σπείρει παραπάνω απ' το φυσιολογικό, να βασανιστεί. Οπότε, εάν χρειαστεί να κάνω κάποια απ' τις δυο εκδοχές που είχα αποκλείσει μέχρι προσφάτως, θα τον ακούσω. Εμένα το άγχος μου ακόμα είναι εάν θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική ή σε δημόσιο νοσοκομείο. Ο γιατρός μου ειναι και στα δύο. Προσωπικά,προτιμώ λίγο περισσότερο το δημόσιο λόγω του ότι εάν κάτι απρόοπτο συμβεί , είναι πιο άμεση η ανταπόκριση. ( Μιλάω για Γένεσις και Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη). Εσείς τι έχετε αποφασίσει κορίτσια?

Τυχερή που είναι και στα 2! Εμένα είναι σε ιδιωτικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Τυχερή που είναι και στα 2! Εμένα είναι σε ιδιωτικό.. 

Κ μένα σε ιδιωτικό είναι η γιατρός μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια με ποια διαδικασία αποφασίσατε προς το παρών να γεννήσετε;;φυσιολογικά φυσιολογικα με επισκληριδιο καισαρική;;ο γιατρός που παρακολουθεί πρόσφατα διορίστηκε σε δημόσια δομή..και εκεί δεν γίνετε χρήση επισκληριδιου...η φυσιολογικά η καισαρική...

 

Εγω παω σε ανωδυνο τοκετο (φυσιολογικά με επισκληριδιο)! Μακαρι ολα να πανε καλα και ολες μας να γεννησουμε οπως επιθυμουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια με ποια διαδικασία αποφασίσατε προς το παρών να γεννήσετε;;φυσιολογικά φυσιολογικα με επισκληριδιο καισαρική;;ο γιατρός που παρακολουθεί πρόσφατα διορίστηκε σε δημόσια δομή..και εκεί δεν γίνετε χρήση επισκληριδιου...η φυσιολογικά η καισαρική...

 

Εγώ φυσιολογικά με επισκληριδιο! Ο γιατρός μου έχει ο ίδιος κλινική οπότε σίγουρα στην κλινική του θα γεννήσω ! Μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς και φαίνεται πως θα το πάμε φυσιολογικά όπως θέλω ,όμως εννοείται πως αν χρειαστεί εκείνη την ώρα δε θα το σκεφτώ καθόλου και θα κάνω καισαρική!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/6/2021 at 6:46 ΜΜ, ο/η Μαριλου1 είπε:

Είχα την εντύπωση ότι ήταν σαν την αυχενική διαφάνεια και τη β επιπέδου. Ότι το κάνουν όλες 🤔

Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα ! Γι'αυτό τον ρώτησα ποτέ θα το κάνουμε και είπε πως μέχρι στιγμής δε θεωρεί πως χρειάζεται! Και παραξενεύτηκα! Απλώς σκέφτηκα πως κάθε φορά που πάω βλέπουμε το μωρό σε 3d υπέρηχο κλπ οπότε μάλλον γι'αυτό κρίνει πως δε χρειάζεται ,γτ έτσι κ αλλιώς στην κλινική του με εξετάζει ,μαζί του έκανα και την αυχενική και τη β επιπέδου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα ! Γι'αυτό τον ρώτησα ποτέ θα το κάνουμε και είπε πως μέχρι στιγμής δε θεωρεί πως χρειάζεται! Και παραξενεύτηκα! Απλώς σκέφτηκα πως κάθε φορά που πάω βλέπουμε το μωρό σε 3d υπέρηχο κλπ οπότε μάλλον γι'αυτό κρίνει πως δε χρειάζεται ,γτ έτσι κ αλλιώς στην κλινική του με εξετάζει ,μαζί του έκανα και την αυχενική και τη β επιπέδου.. 

Ααα οκ τότε! Έχει πιο καλά μηχανήματα ο δικός σου και λογικά θα βλέπει παραπάνω πράγματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι η καισαρική θα προκύψει μόνο από ανάγκη η αν κρίνει ο γιατρός απαραίτητη...απλά εδώ στο δημόσιο δεν γίνετε επισκληριδιου..και με ανησυχεί το γεγονός αν θα μπορώ να ανταπεξελθω!!!😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα !! Ελπίζω να είστε όλες καλά!❤ Μια ερώτηση... σας έχει προτείνει ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη?? Μου το είπε προχθές στο ραντεβού μας... αλλά δεν ξέρω γιατί με φοβίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleftheriask είπε:

Καλησπέρα !! Ελπίζω να είστε όλες καλά!❤ Μια ερώτηση... σας έχει προτείνει ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη?? Μου το είπε προχθές στο ραντεβού μας... αλλά δεν ξέρω γιατί με φοβίζει...

Το έκανα εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη, δεν είναι κάτι, μην σε αγχωνει 😁

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω ξανά η έχω αντισώματα 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleftheriask είπε:

Καλησπέρα !! Ελπίζω να είστε όλες καλά!❤ Μια ερώτηση... σας έχει προτείνει ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη?? Μου το είπε προχθές στο ραντεβού μας... αλλά δεν ξέρω γιατί με φοβίζει...

Εγώ πρώτη φορά το ακούω 🤔 Είναι συγκεκριμένα για την εγκυμοσύνη ή κάποιοι μπορεί να το έχουν κάνει από πριν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleftheriask είπε:

Καλησπέρα !! Ελπίζω να είστε όλες καλά!❤ Μια ερώτηση... σας έχει προτείνει ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη?? Μου το είπε προχθές στο ραντεβού μας... αλλά δεν ξέρω γιατί με φοβίζει...

Κ εγώ πρώτη φορά το ακούω 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ πρώτη φορά το ακούω 🤔 Είναι συγκεκριμένα για την εγκυμοσύνη ή κάποιοι μπορεί να το έχουν κάνει από πριν;

Νομίζω το κάνεις και πριν αλλά στην εγκυμοσύνη το κάνεις για να πάρει αντισώματα το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η PanB είπε:

Νομίζω το κάνεις και πριν αλλά στην εγκυμοσύνη το κάνεις για να πάρει αντισώματα το μωρο

Ναι μου είπε να το κάνω μέχρι την 36η εβδομάδα, επειδή είναι σε έξαρση τώρα και καλό θα ήταν να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό ώστε να μην κινδυνέψει να κολλήσει. 

Για το εμβόλιο του covid, το άφησε πάνω μου αν θέλω να το κάνω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση για τώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2021 at 9:46 ΠΜ, ο/η Eleftheriask είπε:

Ναι μου είπε να το κάνω μέχρι την 36η εβδομάδα, επειδή είναι σε έξαρση τώρα και καλό θα ήταν να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό ώστε να μην κινδυνέψει να κολλήσει. 

Για το εμβόλιο του covid, το άφησε πάνω μου αν θέλω να το κάνω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση για τώρα!!

Εγώ λέω να το κάνω όταν γεννήσω, σε θηλάζουσες μου είπε η γιατρός μου το κάνουν κανονικά πλέον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ λέω να το κάνω όταν γεννήσω, σε θηλάζουσες μου είπε η γιατρός μου το κάνουν κανονικά πλέον 

Κ εγώ έτσι λέω! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Εγώ λέω να το κάνω όταν γεννήσω, σε θηλάζουσες μου είπε η γιατρός μου το κάνουν κανονικά πλέον 

Και γω έτσι!!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...