Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα στην ομάδα. Μόλις έκανα εγγραφή.Με το καλό σε όλες μας ❤️

Με το καλό και καλώς ήρθες!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Με το καλό και καλώς ήρθες!!! 😊

Ευχαριστώ πολύ!

Επίσης όλες μας με το καλό και με έναν πόνο!

Εμείς κάναμε αυχενική 1 Φεβρουάριου και την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου!

Όλα πήγαν μια χαρά αλλά δεν είδαμε ακόμη φύλο.

Πολλά αγοράκια βλέπω στο ποστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2021 at 10:32 ΜΜ, ο/η Μαριλου1 είπε:

Με το καλό και καλώς ήρθες!!! 😊

Γεια σας κορίτσια!πως πάτε?εγώ ήδη έχω αρχίσει και βαραινω 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lia89 είπε:

Γεια σας κορίτσια!πως πάτε?εγώ ήδη έχω αρχίσει και βαραινω 🤣🤣🤣

Κι εγώ ένα κιλακι το τσίμπησα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Lia89 είπε:

Μόνο ένα?είμαι 16η βδομάδα και έχω πάρει σχεδόν 3 !🤣🤣🤣

Κάτσε εγώ είμαι 13η ακόμα, θα σε φτάσω μέχρι την 16η 😂

Κοιλίτσα φάνηκε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lia89 είπε:

Γεια σας κορίτσια!πως πάτε?εγώ ήδη έχω αρχίσει και βαραινω 🤣🤣🤣

Καλημερα κοριτσια! Καλη κυριακη να εχουμε! 
Κι εγω τα βαλα τα κιλακια μπαμ μπαμ αν κ προσεχω. Δεν υπαρχει πια γυρισμος😂
Ενω δεν ειχα παρει ουτε γραμμαριο στο πρωτο τριμηνο , τωρα ειμαι 16η εβδομαδα και να τα 2 κιλακια. Βλεπω διαφορα πλεον και στην κοιλια. 
Ναι ειναι καλα τα μωρακια μας ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η PanB είπε:

Κάτσε εγώ είμαι 13η ακόμα, θα σε φτάσω μέχρι την 16η 😂

 

Αν φάνηκε λέει... άστα...σαν να είμαι στον 7ο μήνα όπως ήμουν στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raphaela είπε:

Καλημερα κοριτσια! Καλη κυριακη να εχουμε! 
Κι εγω τα βαλα τα κιλακια μπαμ μπαμ αν κ προσεχω. Δεν υπαρχει πια γυρισμος😂
Ενω δεν ειχα παρει ουτε γραμμαριο στο πρωτο τριμηνο , τωρα ειμαι 16η εβδομαδα και να τα 2 κιλακια. Βλεπω διαφορα πλεον και στην κοιλια. 
Ναι ειναι καλα τα μωρακια μας ! 

Είμαστε μαζί!16η εβδομάδα και εγώ και αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και ζύγισμα!

Σας είπε ο γιατρός σας για κάποια εξέταση που είναι για την κυστική ίνωση?

Με ρώτησε την προηγούμενη φορά αν θέλω να την κάνω ..να το σκεφτώ και να του δώσω απάντηση αύριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia89 είπε:

Είμαστε μαζί!16η εβδομάδα και εγώ και αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και ζύγισμα!

Σας είπε ο γιατρός σας για κάποια εξέταση που είναι για την κυστική ίνωση?

Με ρώτησε την προηγούμενη φορά αν θέλω να την κάνω ..να το σκεφτώ και να του δώσω απάντηση αύριο

Ναι ναι εγω σημερα ειμαι ακριβως 16η εβδομαδα. Την πεμπτη εχω ραντεβου. 
Σχετικα με την κυστικη ινωση εγω του την ανεφερα την προηγουμενη φορα κ μου εθπε αν θελω να την κανω. 
Βεβαιως εγω δεν εκανα την φουλ , εκανα αυτη που μου καλυπτει το ταμειο που ειναι το 50% και δεν πληρωσα κατι σε διαγνωστικο. Αν θες αυτην που καλυπτει φουλ (το λεω πολυ απλοικα τωρα αν ξερει καποια κοπελα ας νε διορθωσει) τοτε ηταν αρκετα ακριβη. 
Απο οσο διαβασα εδω την κανεις κ χωρις να πληρωσεις τπτ σε δημοσιο ομως με ραντεβου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Raphaela είπε:

Ναι ναι εγω σημερα ειμαι ακριβως 16η εβδομαδα. Την πεμπτη εχω ραντεβου. 
Σχετικα με την κυστικη ινωση εγω του την ανεφερα την προηγουμενη φορα κ μου εθπε αν θελω να την κανω. 
Βεβαιως εγω δεν εκανα την φουλ , εκανα αυτη που μου καλυπτει το ταμειο που ειναι το 50% και δεν πληρωσα κατι σε διαγνωστικο. Αν θες αυτην που καλυπτει φουλ (το λεω πολυ απλοικα τωρα αν ξερει καποια κοπελα ας νε διορθωσει) τοτε ηταν αρκετα ακριβη. 
Απο οσο διαβασα εδω την κανεις κ χωρις να πληρωσεις τπτ σε δημοσιο ομως με ραντεβου. 

Εμένα μου είπε ότι είναι ακριβή εξέταση για αυτό και με ρώτησε να το σκεφτώ..δεν μου είπε πόσα χρήματα απλά απ' όσο έψαξα είναι πάνω από 300ευρω η φουλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia89 είπε:

Εμένα μου είπε ότι είναι ακριβή εξέταση για αυτό και με ρώτησε να το σκεφτώ..δεν μου είπε πόσα χρήματα απλά απ' όσο έψαξα είναι πάνω από 300ευρω η φουλ.

Ναι ναι ειναι ακριβη. Αλλα αν θες να κανεις αυτην που σου καλυπτει και παλι σου βγαζει πιθανοτητες αυτη . Και μενα ο δικος μου γιατρος στην αρχη μου ειπε οτι ειναι ακριβη οποτε επιλεγω εγω αν θα την κανω ολοκληρωμενη. Εσυ πως νιωθεις δηλαδη καθαρα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia89 είπε:

Είμαστε μαζί!16η εβδομάδα και εγώ και αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και ζύγισμα!

Σας είπε ο γιατρός σας για κάποια εξέταση που είναι για την κυστική ίνωση?

Με ρώτησε την προηγούμενη φορά αν θέλω να την κάνω ..να το σκεφτώ και να του δώσω απάντηση αύριο

Εγώ έκανα στην 1η εγκυμοσύνη την απλή Όχι τη φουλ και μου είπε δεν υπάρχει λόγος αφού την έχω κάνει πριν 2 χρόνια 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κάτι δεν σας έχουν εξηγήσει καλά οι γιατροί σας μάλλον. Συγνώμη κιολλας. Αλλά η εξέταση της μυστικής ινωσης είναι απαραίτητη εξέταση. Δεν επιλέγεις αν θέλεις να την κάνεις. Πρέπει να την κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ έκανα στην 1η εγκυμοσύνη την απλή Όχι τη φουλ και μου είπε δεν υπάρχει λόγος αφού την έχω κάνει πριν 2 χρόνια 🤔

Αν βγήκε ότι δεν είσαι φορέας δεν την ξανακάνεις. Αν βγεις φορέας πρέπει να την κάνει κ ο σύζυγος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάτι δεν σας έχουν εξηγήσει καλά οι γιατροί σας μάλλον. Συγνώμη κιολλας. Αλλά η εξέταση της μυστικής ινωσης είναι απαραίτητη εξέταση. Δεν επιλέγεις αν θέλεις να την κάνεις. Πρέπει να την κάνεις.

Ναι κι εγώ ξέρω είναι στις υποχρεωτικές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάτι δεν σας έχουν εξηγήσει καλά οι γιατροί σας μάλλον. Συγνώμη κιολλας. Αλλά η εξέταση της μυστικής ινωσης είναι απαραίτητη εξέταση. Δεν επιλέγεις αν θέλεις να την κάνεις. Πρέπει να την κάνεις.

Εγώ όταν το είχα αναφέρει στη γυναικολόγο μου (γτ με είχε φαει μια φίλη γι'αυτό την εξέταση) μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη κ είναι σπάνια. Βέβαια αύριο θα κάνω το NIPT TEST κ θα ρωτήσω μήπως στα αποτελέσματα σου βγάζουν κ για την κυστική ίνωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εγώ όταν το είχα αναφέρει στη γυναικολόγο μου (γτ με είχε φαει μια φίλη γι'αυτό την εξέταση) μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη κ είναι σπάνια. Βέβαια αύριο θα κάνω το NIPT TEST κ θα ρωτήσω μήπως στα αποτελέσματα σου βγάζουν κ για την κυστική ίνωση.

Όχι δεν σ βγάζουν!! Στο λέω γιατί ξέρω. Όταν με έβαλε ο γυναικολόγος μου να την κάνω ήταν η μόνη εξέταση π δεν ανχοθηκα.κ τελικά? Είμαι φορέας! Κ έπρεπε να την κάνει κ ο άντρας μου.το αποτέλεσμα? Κ ο άντρας μ φορέας. Εγώ την θεωρώ απαραίτητη εξέταση κ ευχαριστω πολύ τον τότε γυναικολόγο μ π με έβαλε να την κάνω πριν έρθει η εγκυμοσύνη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εγώ όταν το είχα αναφέρει στη γυναικολόγο μου (γτ με είχε φαει μια φίλη γι'αυτό την εξέταση) μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη κ είναι σπάνια. Βέβαια αύριο θα κάνω το NIPT TEST κ θα ρωτήσω μήπως στα αποτελέσματα σου βγάζουν κ για την κυστική ίνωση.

Πως και θα κάνεις nipt? Τι αποτελέσματα είχες στην αυχενική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Πως και θα κάνεις nipt? Τι αποτελέσματα είχες στην αυχενική; 

Η αυχενική βγήκε 2,17 και μετά από τις τρισωμιες η 21 που είναι για το σύνδρομο ντάουν μου βγήκε 1 σε 774 ,η 18  1 σε 12086 και η 13 <1 σε 20000. Μου είπε ότι θα ήθελε για την 21 να είναι πάνω από 1000 και επειδή είμαι κ 35 μου είπε καλύτερα να κάνω κ αυτό το τέστ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα πριν 2 χρόνια αλλά δεν την είχα κάνει!

Αυτή την φορά με ρώτησε ο γιατρός μου. 

Αν υπήρχε περίπτωση να ήμουν θετική εγώ και ο σύζυγός μου δεν θα φαινόταν στο παιδί?

Το παιδάκι μας είναι υγιέστατο 2 χρόνων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lia89 είπε:

Γέννησα πριν 2 χρόνια αλλά δεν την είχα κάνει!

Αυτή την φορά με ρώτησε ο γιατρός μου. 

Αν υπήρχε περίπτωση να ήμουν θετική εγώ και ο σύζυγός μου δεν θα φαινόταν στο παιδί?

Το παιδάκι μας είναι υγιέστατο 2 χρόνων .

Ένας φορέας είναι υγιέστατος κ μόνο αν είναι κ οι δύο φορείς κ πάρει το ελλατοματικο γονιδίων κ των 2 γονιών θα υπάρχει πρόβλημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Η αυχενική βγήκε 2,17 και μετά από τις τρισωμιες η 21 που είναι για το σύνδρομο ντάουν μου βγήκε 1 σε 774 ,η 18  1 σε 12086 και η 13 <1 σε 20000. Μου είπε ότι θα ήθελε για την 21 να είναι πάνω από 1000 και επειδή είμαι κ 35 μου είπε καλύτερα να κάνω κ αυτό το τέστ. 

Που θα κάνεις την nipt?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lia89 είπε:

Γέννησα πριν 2 χρόνια αλλά δεν την είχα κάνει!

Αυτή την φορά με ρώτησε ο γιατρός μου. 

Αν υπήρχε περίπτωση να ήμουν θετική εγώ και ο σύζυγός μου δεν θα φαινόταν στο παιδί?

Το παιδάκι μας είναι υγιέστατο 2 χρόνων .

Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Η κυστικη ινωση είναι γονιδιακή ασθένεια και έχει να κάνει με πιθανότητες. Μπορεί να είναι και οι 2 γονείς φορείς και το παιδί που θα γεννηθεί να είναι απλά φορέας, δηλαδή υγιέστατο. Μπορεί όμως και να γεννηθεί με κυστικη ινωση. Εσείς είναι πολύ πιθανό να μην είστε φορείς αλλά αυτό δεν μπορεί να φανεί από το παιδάκι. Οι αδερφές μου είναι και οι 2 φορείς αλλά ευτυχώς οι άντρες τους δεν είναι οπότε δεν είχαν πρόβλημα. Έτσι εγώ έκανα την εξέταση πριν μείνω έγκυος αλλά τελικά δεν είμαι φορέας. Η εξέταση είναι σημαντική όπως λέει η @Love32

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...