Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλαιότερη φαίρεση ινομυωματος και φυσιολογικος τοκετος


Stef Kost

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Είναι η πρώτη μου φορά σε φόρουμ και το θέμα μου είναι η εύρεση μαιευτήρα. Είμαι 37 ετων και έγκυος 7w3d και έγκυος μετα από εξωσωματική, με εγκυμοσύνη που μέχρι στιγμής προχωρά κανονικά. 

Τώρα είμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου, αρχικά σε δημόσιο (με το σύζυγο είμαστε αμφότεροι σε αναστολή και προσπαθούμε να γλιτώσουμε τα χρήματα του μαιευτηρίου - την αμοιβή γιατρού δεν τη σκεφτομαι-), αλλά ενδεχομένως να καταλήξουμε σε ιδιωτικό εάν βρω αυτό που ψάχνω. Πριν 2,5 χρόνια είχα κάνει επέμβαση για αφαίρεση μάζας ενδομητριωσης και παράλληλα αφαίρεσαν και ένα ινομυωμα. Τώρα όλοι οι γιατροί στο δημόσιο μου αναφέρουν κατευθείαν την καισαρική και μετά από επικοινωνία με μαίες μου είπαν ότι μάλλον δεν θα βρω στο δημόσιο γιατρό που να προσπαθήσει φυσιολογικό , διότι δεν τους αφήνει το ίδιο το σύστημα. 

Εδώ χρειάζομαι, λοιπόν, τα φώτα σας. Είχε κάποια κοπέλα στο παρελθόν παρόμοιο θέμα; Και εάν έκανε ή προσπάθησε να κάνει φυσιολογικό τοκετό ώστε να μου δώσει τα στοιχεία του γιατρού της σε πμ. Δεν είμαι κατά της καισαρικής, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα γίνει επειδή είναι απαραίτητη. Επομένως, ένας/μια γιατρός με πρότερη εμπειρία σε αυτά τα θέματα θα με κάνουν να αποφασίσω πως θα ήθελα να προχωρήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλους/ες εγκυμοσύνες, γερά μωρά και όμορφους, μέσα και έξω, μελλοντικούς ενήλικες. 

Ευχαριστώ για την οποία απάντηση εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς μιας και δεν μένω Ελλάδα. Να είσαι σίγουρη όμως πως είναι εφικτός ένας φυσιολογικός τοκετός, σου μιλάω από προσωπική εμπειρία, με παρόμοιο ιστορικό με το δικό σου.

Στα 39 μου, αρχές του 2019 έκανα λαπαροσκοπική επέμβαση για αφαίρεση συμφύσεων και σοκολατοειδούς κύστης από τη μια ωοθήκη, η οποία συνδυάστηκε με μικρής έκτασης, τύπου καισαρικής, τομής για αφαίρεση 5 ινομυωμάτων (απέμειναν 2 που θεώρησαν πως ήταν ρίσκο να τα αφαιρέσουν λόγω τη θέσης τους, για να μη προκληθεί ζημιά στα τοιχώματα τη μήτρας). Τον Αύγουστο που μας πέρασε γέννησα στα 40 μου, με φυσιολογικό τοκετό, το αγοράκι μου. Βρίσκομαι Ολλανδία και εδώ δεν καταφεύγουν σε καισαρική παρά μόνο αν κρίνουν πως κινδυνεύει η ζωή τη μητέρας και/ή του μωρού. Αυτό σημαίνει πως σπάνια θα αποφασίσουν για καισαρική πριν ακόμα ξεκινήσει ο τοκετός, σε παρακολουθούν στενά κι ανάλογα αποφασίζουν. Είχα μια καλή εγκυμοσύνη, χωρίς προβλήματα, επομένως δε βρήκαν κάποιον λόγο γιατί να μη μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά. Ο τοκετός διήρκησε σχεδόν 24 ώρες, ανέβασα πυρετό, και παρόλα αυτά, με άφησαν να γεννήσω φυσιολογικά, γιατί θεώρησαν πως όλα ήταν υπό έλεγχο. Στην Ελλάδα είμαι σίγουρη πως οι περισσότεροι, λόγω ηλικίας και ιστορικού, δεν υπήρχε περίπτωση να μη με βάλουν με ραντεβού για καισαρική.

Επομένως , πολύ καλά κάνεις και το σκέφτεσαι, κι ελπίζω πραγματικά να βρεις γυναικολόγο που δουλεύει με αυτόν τον τρόπο. Αν θυμάμαι καλά, για δημόσιο που ψάχνεις κατά προτίμηση, έχω ακούσει καλά λόγια για το Έλενα, αλλά δε θυμάμαι τώρα το όνομα ενός συγκεκριμένου γιατρού, που δεν καταφεύγει τόσο εύκολα στη λύση της καισαρικής. Θα ρωτήσω και αν μπορέσω θα στο στείλω με προσωπικό μήνυμα, αν ψάχνεις για Αθήνα. 

Σου εύχομαι έναν καλό και 'ανώδυνο' τοκετό, φυσιολογικό ή μη, αρκεί να γεννηθεί γερό το μωράκι σου και να είστε και οι 2 καλά, τπτ άλλο δεν έχει σημασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και χαίρομαι που γέννησες όπως ακριβώς επιθυμούσες. Εύχομαι τα καλύτερα σε εσένα και τον γιο σου! Καλές γιορτές με υγεία.

Υγ: Ναι, βρίσκομαι Αθήνα και αν καταφέρεις να βρεις το όνομα του γιατρού, μου λες. Ευχαριστώ και πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2020 at 5:06 ΜΜ, ο/η Stef Kost είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Είναι η πρώτη μου φορά σε φόρουμ και το θέμα μου είναι η εύρεση μαιευτήρα. Είμαι 37 ετων και έγκυος 7w3d και έγκυος μετα από εξωσωματική, με εγκυμοσύνη που μέχρι στιγμής προχωρά κανονικά. 

Τώρα είμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου, αρχικά σε δημόσιο (με το σύζυγο είμαστε αμφότεροι σε αναστολή και προσπαθούμε να γλιτώσουμε τα χρήματα του μαιευτηρίου - την αμοιβή γιατρού δεν τη σκεφτομαι-), αλλά ενδεχομένως να καταλήξουμε σε ιδιωτικό εάν βρω αυτό που ψάχνω. Πριν 2,5 χρόνια είχα κάνει επέμβαση για αφαίρεση μάζας ενδομητριωσης και παράλληλα αφαίρεσαν και ένα ινομυωμα. Τώρα όλοι οι γιατροί στο δημόσιο μου αναφέρουν κατευθείαν την καισαρική και μετά από επικοινωνία με μαίες μου είπαν ότι μάλλον δεν θα βρω στο δημόσιο γιατρό που να προσπαθήσει φυσιολογικό , διότι δεν τους αφήνει το ίδιο το σύστημα. 

Εδώ χρειάζομαι, λοιπόν, τα φώτα σας. Είχε κάποια κοπέλα στο παρελθόν παρόμοιο θέμα; Και εάν έκανε ή προσπάθησε να κάνει φυσιολογικό τοκετό ώστε να μου δώσει τα στοιχεία του γιατρού της σε πμ. Δεν είμαι κατά της καισαρικής, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα γίνει επειδή είναι απαραίτητη. Επομένως, ένας/μια γιατρός με πρότερη εμπειρία σε αυτά τα θέματα θα με κάνουν να αποφασίσω πως θα ήθελα να προχωρήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλους/ες εγκυμοσύνες, γερά μωρά και όμορφους, μέσα και έξω, μελλοντικούς ενήλικες. 

Ευχαριστώ για την οποία απάντηση εκ των προτέρων.

Αναφορικά με το ινομύωμα, εξαρτάται από το πού ήταν και το μέγεθός του. Εγώ έχω βγάλει ένα μεγάλο, περίπου 6cm από τον πυθμένα της μήτρας, ο οποίος χρησιμεύει για τις συσπάσεις και της μήτρας όταν αρχίζει ο φυσιολογικός τοκετός. Ήξερα από την ώρα της διάγνωσης ότι δεν θα μπορέσω να γεννήσω ποτέ φυσιολογικά (η μήτρα μου μπορεί να μην αντέξει τις συσπάσεις) και μου το έχουν επιβεβαιώσει όλοι οι γιατροί που με έχουν δει ως τώρα. Επομένως μην είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός προσπαθεί να σε ωθήσει στην καισαρική χωρίς να υπάρχει λόγος. Πάρε γνώμες και από τους άλλους γιατρούς δείχνοντάς τους το cd του χειρουργείου και το υπερηχογράφημα ή την αξονική, αν έχεις, που δείχνει τη θέση και το μέγεθος του ινομυώματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Troia, καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου κι εσένα. Βασικά, αυτό που αναφέρεις κάνω. Έχω δείξει ήδη σε δύο γιατρούς το dvd και περιμένω απάντηση τους. Όσο για την καισαρική, σαφώς και θα την κάνω εάν αυτό πει η πλειοψηφία. Απλά θέλω να είμαι όσο πιο σίγουρη γίνεται για την όποια απόφαση. Καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...