Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ


Recommended Posts

Έχω ένα παιδάκι δύο ετών. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να χαρώ το παιδί μου... Όταν η μικρή ήταν δύο  μηνών αρρώστησε ξαφνικά η μαμά μου.Πλέον είναι κατακοιτη χωρίς επικοινωνία. Αυτό μου έχει κοστίσει παρα πολύ. Τον πατέρα μου τον έχω χάσει χρόνια, τα πεθερικά μου είναι μακριά., ο άντρας μου δουλευει μέχρι αργά. Δεν έχω βοήθεια.. Αλλά ο μεγαλύτερος πονος μου είναι η μάνα μου.. Δυσκολο να είσαι μαμά  χωρίς τη μαμά σου.. Κ ακόμα  δυσκολότερο να βλέπεις ένα δικό σου σε αυτή την κατάσταση.. Έρχονται κ οι τυψεις για το παιδί που με βλέπει συνέχεια λυπημένη.. Ήρθε κ ο κορωνοιος που κλείστηκα μέσα να με κάνει χειρότερα. 3  χρόνια μέσα στο σπίτι.. Γιατί κ την εγκυμοσύνη την πέρασα στο κρεβάτι.. Αν έχει κάποια από εσάς παρομοιο  βίωμα ή κάτι να με συμβουλεύσει παρακαλω θα με βοηθούσε πολυ.. Ευχαριστώ. Να είστε όλοι καλά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ΑΚΡΙΒΗ ΤΣΩΛΞ είπε:

Έχω ένα παιδάκι δύο ετών. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να χαρώ το παιδί μου... Όταν η μικρή ήταν δύο  μηνών αρρώστησε ξαφνικά η μαμά μου.Πλέον είναι κατακοιτη χωρίς επικοινωνία. Αυτό μου έχει κοστίσει παρα πολύ. Τον πατέρα μου τον έχω χάσει χρόνια, τα πεθερικά μου είναι μακριά., ο άντρας μου δουλευει μέχρι αργά. Δεν έχω βοήθεια.. Αλλά ο μεγαλύτερος πονος μου είναι η μάνα μου.. Δυσκολο να είσαι μαμά  χωρίς τη μαμά σου.. Κ ακόμα  δυσκολότερο να βλέπεις ένα δικό σου σε αυτή την κατάσταση.. Έρχονται κ οι τυψεις για το παιδί που με βλέπει συνέχεια λυπημένη.. Ήρθε κ ο κορωνοιος που κλείστηκα μέσα να με κάνει χειρότερα. 3  χρόνια μέσα στο σπίτι.. Γιατί κ την εγκυμοσύνη την πέρασα στο κρεβάτι.. Αν έχει κάποια από εσάς παρομοιο  βίωμα ή κάτι να με συμβουλεύσει παρακαλω θα με βοηθούσε πολυ.. Ευχαριστώ. Να είστε όλοι καλά

 

Καλημέρα κορίτσι μου! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! 

Αχ πόσο σε νιώθω να ήξερες! Συγκινήθηκα όταν διάβασα το μήνυμα σου. Βίωσα κι εγώ κάτι παρόμοιο με την διαφορά ότι εγώ είχα βοήθεια. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι όμως πολύ δύσκολο. Το να βλέπεις τον άνθρωπο σου έτσι δεν ξεπερνιέται εύκολα. Βασικά είναι κάτι που πάντα θα το κουβαλάς μέσα σου.

Εγώ δυστυχώς έχασα αυτό το άτομο όμως ενώ τότε μου φαίνονταν όλα βουνό τώρα μου φαίνονται μικρά μπροστά στην αξία να το είχα ακόμα δίπλα μου. Εγωιστικό εκ μέρους μου, γιατί ξέρω ότι θα ήθελε να φύγει αν καταλάβαινε την κατάσταση της, αλλά έτσι νιώθω. Αν είναι κάτι όμως που με κάνει περήφανη και με γεμίζει είναι ότι της προσέφερα την αγάπη μου και την φροντίδα μου. Δεν την άφησα στιγμή. Από το παιδί μου πήρα δύναμη. Ήταν δώρο από το θεό γιατί μου το έστειλε την στιγμή που είχα τόσο μεγάλη ανάγκη να πιαστώ από κάπου για να αντέξω ψυχολογικά. Δεν ξέρω αν είμαι ικανή να σου δώσω μια συμβουλή όμως θα σου πω να είσαι περήφανη για τον εαυτό σου. Επιστρέφεις αγάπη κι αυτό είναι μεγάλο έργο. Είμαι σίγουρη ότι δεν παραμελείς το παιδί σου παρά μοιράζεις την αγάπη και το χρόνο σου. Προσπάθησε να μην σε βλέπει το παιδί σου λυπημένη. Είναι δύσκολο αλλά να ξέρεις ότι αυτό που θα του μείνει περισσότερο είναι η αξία που θα του περάσεις το να είναι άνθρωπος με την σημασία της λέξης. Μάθε την ακόμα και να σε βοηθάει στη φροντίδα της γιαγιάς της.

Σε λίγο μπορείς να στείλεις και την μικρή στον παιδικό. Θα συναναστραφεί με άλλα παιδάκια. Θα χαρεί, θα παίξει. Θα νιώθεις κι εσύ καλύτερα με αυτό όσο αφορά το παιδί. Θα μου πεις ωραία κι εγώ που είμαι σε όλα αυτά; Είσαι παντού! Είσαι για όλους! Προσπάθησε όμως να βρεις και μια άλλη ασχολία για τον εαυτό σου. Τι σου αρέσει να κάνεις; Συζήτησε και με τον άντρα σου. Δείξε του τις ανάγκες σου, τα θέλω σου. Σε ξέρει μπορεί να βρείτε μαζί μια λύση σε κάποια θέματα. Εμείς δεν ξέρουμε τον κύκλο σου ή από ποιον μπορείς να πάρεις βοήθεια. Ναι δεν μπορείς να φύγεις από αυτή την κατάσταση το καταλαβαίνω όμως είναι στο χέρι σου να κάνεις την καθημερινότητα σου ομορφότερη. 💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...