Μετάβαση σε περιεχόμενο

προσπάθειες και παραίτηση από το σύντροφο


Recommended Posts

κορίτσια γεια σας είμαι νέα εδώ, θα ήθελα να μοιραστώ και 'γω το δικό μου πρόβλημα για να μου πείτε τη γνώμη σας και να συζητήσουμε.

είμαι 39 ετών, με το αγόρι μου 44 ετών είμαστε 5 χρόνια μαζί και 2 χρόνια συζούμε. Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τον Φλεβάρη του 2020, με καποιους μηνες να έχω καποια συμπτώματα έντονα που έλεγες ήμουν έγκυος αλλα πότε δεν ειχα ουτε μια μερα καθυστέρηση και παντα αδιαθετούσα. αυτο για 10 προσπάθειες μέχρι που η ψυχολόγος μας μας είπε (γιατι παμε και οι 2 στην ίδια αλλα ο καθενας μονος του) να παμε για εξωσωματική. Εγω εχω ιστορικό ενδομητρίωση με 3 χειρουργεία, χαμηλή ΑΜΗ 3,9 και ο συντροφός μου εχει προσπαθήσει να κανει εξέταση σπερματος δεν τα καταφερε και τα παρατησε!! του μίλησα για εξωσωματική και δεν είναι έτοιμος ψυχολογικά είπε αλλά να συνεχίσουμε τις προσπάθειες φυσιολογικά. όταν 'ηρθε η ωρα για την 11η προσπάθεια αρνήθηκε λεγοντάς μου : γιατι κακό είναι που θέλω να ηρεμίσω ? πάμε για τον 3ο μήνα άρνησης. Εννοείται είμαι απίστευτα στεναχωρημένη, αγχωμένη, έπαθα κρίση πανικού πριν λίγες μέρες. Το όνειρο μου κοριτσια απο μικρη είναι να γίνω μανουλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πέιτε μου τη γνώμη σας...😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η spyrus είπε:

κορίτσια γεια σας είμαι νέα εδώ, θα ήθελα να μοιραστώ και 'γω το δικό μου πρόβλημα για να μου πείτε τη γνώμη σας και να συζητήσουμε.

είμαι 39 ετών, με το αγόρι μου 44 ετών είμαστε 5 χρόνια μαζί και 2 χρόνια συζούμε. Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τον Φλεβάρη του 2020, με καποιους μηνες να έχω καποια συμπτώματα έντονα που έλεγες ήμουν έγκυος αλλα πότε δεν ειχα ουτε μια μερα καθυστέρηση και παντα αδιαθετούσα. αυτο για 10 προσπάθειες μέχρι που η ψυχολόγος μας μας είπε (γιατι παμε και οι 2 στην ίδια αλλα ο καθενας μονος του) να παμε για εξωσωματική. Εγω εχω ιστορικό ενδομητρίωση με 3 χειρουργεία, χαμηλή ΑΜΗ 3,9 και ο συντροφός μου εχει προσπαθήσει να κανει εξέταση σπερματος δεν τα καταφερε και τα παρατησε!! του μίλησα για εξωσωματική και δεν είναι έτοιμος ψυχολογικά είπε αλλά να συνεχίσουμε τις προσπάθειες φυσιολογικά. όταν 'ηρθε η ωρα για την 11η προσπάθεια αρνήθηκε λεγοντάς μου : γιατι κακό είναι που θέλω να ηρεμίσω ? πάμε για τον 3ο μήνα άρνησης. Εννοείται είμαι απίστευτα στεναχωρημένη, αγχωμένη, έπαθα κρίση πανικού πριν λίγες μέρες. Το όνειρο μου κοριτσια απο μικρη είναι να γίνω μανουλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πέιτε μου τη γνώμη σας...😊

Καλησπέρα. Τι θα πει προσπάθησε να κάνει εξέταση σπέρματος και δεν τα κατάφερε και τα παράτησε? Μπορεί να το κάνει και να το πας εσύ στο μικροβιολογικό το κύπελλο αν είναι αυτό το θέμα του ,,,και να ζητήσει και καλλιέργεια,και κατακερματισμό και σπερμοδιαγραμμα,,,όλα αν γίνεται(έχεις περιθώριο ώρας). 

Τώρα η άρνηση είναι λιγάκι θέμα γενικότερο. Η ψυχολόγος τι σου λέει? Το τι θες εσύ δε φτάνει γλυκιά μου αν αυτό δεν το συμμερίζεται και ο σύντροφός σου και δεν το θέλει εξίσου και αυτός. Ελπίζω να μη σε μπερδεύω ή σε στεναχωρώ. Αλλά εδώ γράφουμε πάντα για καλό σκοπό και να βοηθήσουμε η μία την άλλη. Εύχομαι σύντομα να βρείτε την άκρη της αρχής σας στο επόμενο βήμα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η spyrus είπε:

κορίτσια γεια σας είμαι νέα εδώ, θα ήθελα να μοιραστώ και 'γω το δικό μου πρόβλημα για να μου πείτε τη γνώμη σας και να συζητήσουμε.

είμαι 39 ετών, με το αγόρι μου 44 ετών είμαστε 5 χρόνια μαζί και 2 χρόνια συζούμε. Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τον Φλεβάρη του 2020, με καποιους μηνες να έχω καποια συμπτώματα έντονα που έλεγες ήμουν έγκυος αλλα πότε δεν ειχα ουτε μια μερα καθυστέρηση και παντα αδιαθετούσα. αυτο για 10 προσπάθειες μέχρι που η ψυχολόγος μας μας είπε (γιατι παμε και οι 2 στην ίδια αλλα ο καθενας μονος του) να παμε για εξωσωματική. Εγω εχω ιστορικό ενδομητρίωση με 3 χειρουργεία, χαμηλή ΑΜΗ 3,9 και ο συντροφός μου εχει προσπαθήσει να κανει εξέταση σπερματος δεν τα καταφερε και τα παρατησε!! του μίλησα για εξωσωματική και δεν είναι έτοιμος ψυχολογικά είπε αλλά να συνεχίσουμε τις προσπάθειες φυσιολογικά. όταν 'ηρθε η ωρα για την 11η προσπάθεια αρνήθηκε λεγοντάς μου : γιατι κακό είναι που θέλω να ηρεμίσω ? πάμε για τον 3ο μήνα άρνησης. Εννοείται είμαι απίστευτα στεναχωρημένη, αγχωμένη, έπαθα κρίση πανικού πριν λίγες μέρες. Το όνειρο μου κοριτσια απο μικρη είναι να γίνω μανουλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πέιτε μου τη γνώμη σας...😊

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Επειδή προσπαθείτε κάθε μήνα από τον Φεβρουάριο, εγώ καταλαβαίνω ότι και εκείνος θέλει παιδάκι. Για τις εξετάσεις και την εξωσωματική σίγουρα πρέπει να είναι πρόθυμος και εκείνος να σε συνοδεύσει σε αυτή την προσπάθεια κ μάλιστα θα πρέπει να κάνει κ αρκετά πράγματα ο ίδιος. Για την εξέταση σπέρματος δεν συμφωνώ να πας εσύ το κύπελλο, αυτή είναι δική του υποχρέωση. Όμως, σε κάτι θα συμφωνήσω μαζί του κ πίστεψέ με θα σε βοηθήσει κ εσένα πολύ γιατί η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Όταν κάθε μήνα οι επαφές γίνονται μηχανικά με αυτοσκοπό την εγκυμοσύνη, αυτό προκαλεί τρομερό άγχος κ φυσικά χάνεται οποιαδήποτε ερωτική επιθυμία. Εγώ θα πρότεινα, να μην του συζητήσεις για ένα διάστημα το θέμα της εγκυμοσύνης, αλλά να καλλιεργήσεις ένα ερωτικό κλίμα μαζί του όταν θα είσαι στις γόνιμες ημέρες σου. Μην του πεις ότι αυτές είναι οι καλές μέρες για επιτυχία εγκυμοσύνης, αλλά ούτε κι εσύ να το σκέφτεσαι έντονα, γιατί θα λειτουργήσει και για εσένα την ίδια αρνητικά από ψυχολογικής άποψης. Πάρε τεστ ωορρηξίας για να έχεις μια πιο συγκεκριμένη εικόνα και εκείνη τη -τις μία-δύο μέρα-μέρες δες τον σύντροφό σου πιο ερωτικά.

Παράλληλα, εάν θες, πήγαινε στον γυναικολόγο σου και ίσως σου γράψει μερικές εξετάσεις. Και η ΑΜΗ σου μια χαρά είναι. 

Έχεις δίκιο να αγχώνεσαι, όλες οι κοπέλες το έχουμε ζήσει αυτό. Όμως, προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις, σκέψου λίγο πιο ήρεμα και μεθοδικά και σίγουρα πολύ σύντομα θα έχεις στην κοιλίτσα σου το μωράκι σου.

Ο,τι θες μην διστάσεις να μας γράψεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι, ειλικρινά δεν πρέπει να αγχώνεσαι και να στενοχωριεσαι. Προσπάθειες από τον Φεβρουάριο δεν είναι μεγάλο διάστημα κ μάλιστα με κενό τριών μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2020 at 11:18 ΜΜ, ο/η Eiffel είπε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Επειδή προσπαθείτε κάθε μήνα από τον Φεβρουάριο, εγώ καταλαβαίνω ότι και εκείνος θέλει παιδάκι. Για τις εξετάσεις και την εξωσωματική σίγουρα πρέπει να είναι πρόθυμος και εκείνος να σε συνοδεύσει σε αυτή την προσπάθεια κ μάλιστα θα πρέπει να κάνει κ αρκετά πράγματα ο ίδιος. Για την εξέταση σπέρματος δεν συμφωνώ να πας εσύ το κύπελλο, αυτή είναι δική του υποχρέωση. Όμως, σε κάτι θα συμφωνήσω μαζί του κ πίστεψέ με θα σε βοηθήσει κ εσένα πολύ γιατί η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Όταν κάθε μήνα οι επαφές γίνονται μηχανικά με αυτοσκοπό την εγκυμοσύνη, αυτό προκαλεί τρομερό άγχος κ φυσικά χάνεται οποιαδήποτε ερωτική επιθυμία. Εγώ θα πρότεινα, να μην του συζητήσεις για ένα διάστημα το θέμα της εγκυμοσύνης, αλλά να καλλιεργήσεις ένα ερωτικό κλίμα μαζί του όταν θα είσαι στις γόνιμες ημέρες σου. Μην του πεις ότι αυτές είναι οι καλές μέρες για επιτυχία εγκυμοσύνης, αλλά ούτε κι εσύ να το σκέφτεσαι έντονα, γιατί θα λειτουργήσει και για εσένα την ίδια αρνητικά από ψυχολογικής άποψης. Πάρε τεστ ωορρηξίας για να έχεις μια πιο συγκεκριμένη εικόνα και εκείνη τη -τις μία-δύο μέρα-μέρες δες τον σύντροφό σου πιο ερωτικά.

Παράλληλα, εάν θες, πήγαινε στον γυναικολόγο σου και ίσως σου γράψει μερικές εξετάσεις. Και η ΑΜΗ σου μια χαρά είναι. 

Έχεις δίκιο να αγχώνεσαι, όλες οι κοπέλες το έχουμε ζήσει αυτό. Όμως, προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις, σκέψου λίγο πιο ήρεμα και μεθοδικά και σίγουρα πολύ σύντομα θα έχεις στην κοιλίτσα σου το μωράκι σου.

Ο,τι θες μην διστάσεις να μας γράψεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι, ειλικρινά δεν πρέπει να αγχώνεσαι και να στενοχωριεσαι. Προσπάθειες από τον Φεβρουάριο δεν είναι μεγάλο διάστημα κ μάλιστα με κενό τριών μηνών.

Καλήμερα Eiffel κι ευχαριστώ,

πρώτα απ' ολα έκανα λάθος η ΑΜΗ μου είναι 0,39!! έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που πρέπει είναι όλες καλές εκτός απο την ΑΜΗ απλά δεν εχω πάει στο γιατρό μου που με παρακολουθεί για την ενδωμητριωση διότι είναι στην Αθήνα κι εγω είμαι απο νησι και είναι δύσκολο τώρα να πάω. 

Κάνω τεστ ωορηξίας απο τον 5ο κυκλο προσπαθειών και μαλιστα οταν νιώθω πιο έντονα πονάκια εκανα 2-3 την ημέρα και δεν είχα δει κανένα θετικό! μέχρι που τον 11ο κύκλο και 12ο που δεν ήθελε προσπάθειες λέω ας κανω τεστ να δω απο περιέργεια και είδα θετικά τεστ και στεναχωρήθηκα περισσότερο όχι που θα μενα έγκυος αλλα ίσως είχα περισσότερες ελπίδες.

Γενικά έχω άγχος και στεναχώρια πολυ γιατί το θέλω πάρα πολύ αλλα αγχώνομαι περισσότερο γιατι εχω αρχήσει και ζηλεύω οχι απλα την κατάσταση που ζεί μια αλλή μαμά αλλα την ίδια!!και γω δεν είμαι έτσι ποτέ δεν ήμουν.πάντα χαιρόμουν για τον άλλο!!

Δεν είναι μεγάλο διάστημα και είχα κάποια σημάδια ον 1ο, τον 3ο και τον 6ο μήνα όπως ζαλάδες, έκλεγα για το τίποτα και στη στιγμή ηρεμούσα, ανακατοσούρα...

όσο αφορά το ερωτικό κλίμα τις γόνιμες μέρες και να έχουμε επαφή.. αν δεν θέλει ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ !!! κατάλαβες..!

όπως είπα και στην condios θα αφήσω να περάσουν οι γιορτές και μετά θα κάνουμε μια συζήτηση να δω τι θέλει πραγματικά, γιατι αν άλλαξε κάτι και θέλει αλλα τότε εγω πρεπει να πάρω αποφάσεις! Ελπίζω να μου πει συνεχιζουμε δίοτι θα μου είναι παρα πολυ δύσκολο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2020 at 10:22 ΜΜ, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα. Τι θα πει προσπάθησε να κάνει εξέταση σπέρματος και δεν τα κατάφερε και τα παράτησε? Μπορεί να το κάνει και να το πας εσύ στο μικροβιολογικό το κύπελλο αν είναι αυτό το θέμα του ,,,και να ζητήσει και καλλιέργεια,και κατακερματισμό και σπερμοδιαγραμμα,,,όλα αν γίνεται(έχεις περιθώριο ώρας). 

Τώρα η άρνηση είναι λιγάκι θέμα γενικότερο. Η ψυχολόγος τι σου λέει? Το τι θες εσύ δε φτάνει γλυκιά μου αν αυτό δεν το συμμερίζεται και ο σύντροφός σου και δεν το θέλει εξίσου και αυτός. Ελπίζω να μη σε μπερδεύω ή σε στεναχωρώ. Αλλά εδώ γράφουμε πάντα για καλό σκοπό και να βοηθήσουμε η μία την άλλη. Εύχομαι σύντομα να βρείτε την άκρη της αρχής σας στο επόμενο βήμα σας.

Καλημερα condios, εκεινος ηθελε να το παει αλλα οπως και να χει μου ειπε προσπαθησε αλλα δεν τα καταφερε......

Η ψυχολογος μου ειπε να ηρεμισω και μετα τις γιορτες να του κανω μια συζητηση!

η ΑΜΗ μου ειναι 0,39 εκανα λαθος πρωτα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η spyrus είπε:

Καλημερα condios, εκεινος ηθελε να το παει αλλα οπως και να χει μου ειπε προσπαθησε αλλα δεν τα καταφερε......

Η ψυχολογος μου ειπε να ηρεμισω και μετα τις γιορτες να του κανω μια συζητηση!

η ΑΜΗ μου ειναι 0,39 εκανα λαθος πρωτα!

 

Τα σκαμπανεβάσματα σε μια σχέση σιγουρα υπάρχουν,  ίσως περνάει φάση... Κ εγώ πολλές φορές εκνευριζομουν γιατί έπρεπε κ δεν ήθελε.. κ Μ φαίνεται απόλυτως λογικό γιατί όσο κ να το θέλει το ζευγάρι δε γίνεται τώρα πρέπει,  σήμερα πρέπει αύριο κτλ... Γιατί όλο αυτό οδηγεί κ σε καβγάδες.. πρέπει να είστε σίγουροι κ δεμένοι για να αντιμετωπίσετε οποιαδήποτε δυσκολια. Να προσέχεις την ενδομητριωση είναι ύπουλη.. σ εύχομαι σύντομα να έχεις ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου. Εγώ καλώς η κακώς λόγω της ενδομητριωσης που αποτελεί σημαντικό λόγο υπογονιμότητας κατέφυγα στην λύση της εξωσωματικής 29 ετών ,  κ τώρα είμαι έγγυος σε διδυμακια.. μην αφήνεις χρόνο να περνά γενικά... όπως είπες μιλήστε, κ κινηθειτε από κοινού... τι θα πει δεν είναι έτοιμος για εξωσωματική?αν δε γίνεται αλλιώς? .. αν φθάσετε σ αυτό το βήμα ας του εξηγήσει ο γιατρός σας τι θα πει ενδομητριωση κ χαμηλή αμη μήπως κ καταλάβει . Γιατί αυτή η προσπάθεια πρέπει να γίνει από κοινού θέλει στήριξη ..δε γίνεται μόνο από εσένα.. Παρ όλα αυτά σου εύχομαι να πιάσεις το σπορακι φυσιολογικά κ να μη χρειαστεί τίποτα από αυτά... Διάβασα ότι προσπαθείτε από Φλεβάρη. Για μένα δεν είναι λίγο , γιατί αντιμετώπιζα το ίδιο θέμα Μ σενα εκτός Αμη.. σκέψου μέσα σε 2μιση χρόνια κάναμε τις προσπάθειες μας, ανακαλύψα ένδομητριωση, ξανά κάναμε τις προσπάθειες κ κάναμε κ εξωσωματικη. Δε το μετανιώνω με τίποτα.... Ακόμα θα παιδευομουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

lactaki με το καλο να ερθουν τα μωρακια σου!Η ενδομητρίωση είναι πολύ ύπουλη και πολυ επίπονη. Εχω ταλαιπωρηθεί παρα πολύ βρήκα εναν υποτίθεται καλό γιατρο και με βαλε 2 χειρουργεία χωρις αποτελεσμα με εβαλε σε τεχνική εμμηνόπαυση για σχεδόν 2 χρόνια, μου δημιουργήθηκε σπαστική κολίτιδα η οποία μου χει καταστρεψει τη ζωη... ευτυχώς βρηκα τον γιατρουλη μου (λεω εγω) στην Αθηνα πολυ γνωστος και με εκανε καλα!!

όσον αφο΄ρα τον σύντροφό μου βλεπω οτι γενικα αργει να παρει αποφασεις και τα παραταει ευκολα... και πες οτι προσπαθουμε περνα ο χρονος πηγαινουμε για ξωσωματικη και αν αποτυχει με την πρωτη πολυ φοβαμαι οτι θα τα παρατησει παλι!!!κι εγω θα χω φτασει 40-41+! Τον λατρέυω αλλα ειλικρινά θέλω να του ρίξω μια στο κεφάλι μπας και ξυπνήσει!

Μακάρι όντως να περνάει φαση και να ξεκινήσουμε πάλι τις προσπάθειες αλλα κρίμα που το λέω κάποιες φορές απογοητεύομαι γι αυτον! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2020 at 10:03 ΠΜ, ο/η spyrus είπε:

Καλήμερα Eiffel κι ευχαριστώ,

πρώτα απ' ολα έκανα λάθος η ΑΜΗ μου είναι 0,39!! έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που πρέπει είναι όλες καλές εκτός απο την ΑΜΗ απλά δεν εχω πάει στο γιατρό μου που με παρακολουθεί για την ενδωμητριωση διότι είναι στην Αθήνα κι εγω είμαι απο νησι και είναι δύσκολο τώρα να πάω. 

Κάνω τεστ ωορηξίας απο τον 5ο κυκλο προσπαθειών και μαλιστα οταν νιώθω πιο έντονα πονάκια εκανα 2-3 την ημέρα και δεν είχα δει κανένα θετικό! μέχρι που τον 11ο κύκλο και 12ο που δεν ήθελε προσπάθειες λέω ας κανω τεστ να δω απο περιέργεια και είδα θετικά τεστ και στεναχωρήθηκα περισσότερο όχι που θα μενα έγκυος αλλα ίσως είχα περισσότερες ελπίδες.

Γενικά έχω άγχος και στεναχώρια πολυ γιατί το θέλω πάρα πολύ αλλα αγχώνομαι περισσότερο γιατι εχω αρχήσει και ζηλεύω οχι απλα την κατάσταση που ζεί μια αλλή μαμά αλλα την ίδια!!και γω δεν είμαι έτσι ποτέ δεν ήμουν.πάντα χαιρόμουν για τον άλλο!!

Δεν είναι μεγάλο διάστημα και είχα κάποια σημάδια ον 1ο, τον 3ο και τον 6ο μήνα όπως ζαλάδες, έκλεγα για το τίποτα και στη στιγμή ηρεμούσα, ανακατοσούρα...

όσο αφορά το ερωτικό κλίμα τις γόνιμες μέρες και να έχουμε επαφή.. αν δεν θέλει ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ !!! κατάλαβες..!

όπως είπα και στην condios θα αφήσω να περάσουν οι γιορτές και μετά θα κάνουμε μια συζήτηση να δω τι θέλει πραγματικά, γιατι αν άλλαξε κάτι και θέλει αλλα τότε εγω πρεπει να πάρω αποφάσεις! Ελπίζω να μου πει συνεχιζουμε δίοτι θα μου είναι παρα πολυ δύσκολο...

Όλα καλά θα πάνε.

Σίγουρα μια συζήτηση θα κάνει καλό, αν και πιστεύω ότι όλα θα πάνε πολύ καλά και σύντομα θα περιμένεις το παιδάκι σου. Μην σε παίρνει από κάτω, δεν πρέπει, δυστυχώς οι γυναίκες πρέπει να είμαστε πιο δυνατές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2020 at 1:40 ΜΜ, ο/η spyrus είπε:

κορίτσια γεια σας είμαι νέα εδώ, θα ήθελα να μοιραστώ και 'γω το δικό μου πρόβλημα για να μου πείτε τη γνώμη σας και να συζητήσουμε.

είμαι 39 ετών, με το αγόρι μου 44 ετών είμαστε 5 χρόνια μαζί και 2 χρόνια συζούμε. Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τον Φλεβάρη του 2020, με καποιους μηνες να έχω καποια συμπτώματα έντονα που έλεγες ήμουν έγκυος αλλα πότε δεν ειχα ουτε μια μερα καθυστέρηση και παντα αδιαθετούσα. αυτο για 10 προσπάθειες μέχρι που η ψυχολόγος μας μας είπε (γιατι παμε και οι 2 στην ίδια αλλα ο καθενας μονος του) να παμε για εξωσωματική. Εγω εχω ιστορικό ενδομητρίωση με 3 χειρουργεία, χαμηλή ΑΜΗ 3,9 και ο συντροφός μου εχει προσπαθήσει να κανει εξέταση σπερματος δεν τα καταφερε και τα παρατησε!! του μίλησα για εξωσωματική και δεν είναι έτοιμος ψυχολογικά είπε αλλά να συνεχίσουμε τις προσπάθειες φυσιολογικά. όταν 'ηρθε η ωρα για την 11η προσπάθεια αρνήθηκε λεγοντάς μου : γιατι κακό είναι που θέλω να ηρεμίσω ? πάμε για τον 3ο μήνα άρνησης. Εννοείται είμαι απίστευτα στεναχωρημένη, αγχωμένη, έπαθα κρίση πανικού πριν λίγες μέρες. Το όνειρο μου κοριτσια απο μικρη είναι να γίνω μανουλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πέιτε μου τη γνώμη σας...😊

Σου εύχομαι να τα καταφέρετε σύντομα... Όσο για το σύντροφό σου κατανοώ πως μπορεί με συνεχείς προσπάθειες να έχει κουραστεί δυστυχώς αν έχει άρνηση δεν μπορείς να κάνεις κάτι και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αγχώνεσαι και να συμβάλει αρνητικά στην ψυχολογία σου .... Προσπαθώ 14 χρόνια έχω περάσει και εγώ τη φάση της άρνησης αλλά πάντα ξαναπροσπαθω ποιο δυνατή... Έχεις σκεφτεί να προσπαθήσετε χωρίς αυτό που λέμε άντε πάμε τώρα να πατήσουμε το κουμπί άστα να έρθουν ποιο χαλαρά τα πράγματα εγώ για παράδειγμα έκανα με τεστ ωορρηξίας και ποτέ δεν του έλεγα έλα είναι η μέρα .... Μιλήστε και όλα θα λυθούν.... Και ελπίζω να μας πεις σύντομα ευχάριστα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Εμενα εκανε 4 μηνες να παει μετα το πρωτο χαστουκι.Τον εβλεπα που ηταν ρακος ομως προσπαθουσε να σταθει στα ποδια του κ να στιρηξει κ μενα!Σε καποια στιγμη ειπε χαρακτηριστικα γιατι τον ειχα ζαλισει,δε μπορω ρε αγαπη μου,εσεις ανοιγετε τα ποδια σας στο γιατρο αλλα αμα σας πει κλεισου μεσα και ικανοποιησου μονη σου με ατομα απ εξω θα μπορουσες?

Του απαντω και γω το θείκο δηλαδη βρε αγαπη μου στην οωληψια που θα σε περιμενουν 10 ατομα να τελειωσεις τι θα πεις δηλαδη?

Εχεις δικιο μου λεει κ πηγε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακομα τιποτα κοριτσια ουτε να συζητήσει δεν θελει ακομα λεει!!δεν ξερω με εχει απογοητεύσει πολυ σαν αντρας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η spyrus είπε:

ακομα τιποτα κοριτσια ουτε να συζητήσει δεν θελει ακομα λεει!!δεν ξερω με εχει απογοητεύσει πολυ σαν αντρας!!!

Καλησπέρα κορίτσι μου...σου έχει εξηγήσει γιατί δεν θέλει;Προσπάθησε να τον κανεις να καταλάβει ότι αφού θέλετε να κάνετε ένα παιδάκι πρέπει να γίνουν προσπάθειες και θυσίες και από τους δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η spyrus είπε:

ακομα τιποτα κοριτσια ουτε να συζητήσει δεν θελει ακομα λεει!!δεν ξερω με εχει απογοητεύσει πολυ σαν αντρας!!!

Με εναν ανθρωπο που μας απογοητευει σαν αντρας δε κανουμε παιδι,να με συμπαθας.Στα δυσκολα φαινονται οι αντρες.Δηλαδη σε μια στραβη μεθαυριο τι θα γινει,δε θα το συζηταει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Με εναν ανθρωπο που μας απογοητευει σαν αντρας δε κανουμε παιδι,να με συμπαθας.Στα δυσκολα φαινονται οι αντρες.Δηλαδη σε μια στραβη μεθαυριο τι θα γινει,δε θα το συζηταει?

θα συμφωνησω

καλημέρα

Ίσως φανώ λιγο σκληρή αλλά πραγματικα εχω μαθει να λεει το ασπρο άσπρο και το ΜΑΥΡΟ ΜΑΥΡΟ.

Ο συντροφος σου δεν εχει ιδέα τι θα πει προσπαθω..Κι όταν λεω ιδέα το εννοω. 

Το να κανω σεξ ΚΑΘΕ μηνα είναι προσπαθεια ομως δε συγκρίνεται με τα βουνα που εχεις μπροστά και λέγονται εξωσωματιξες κια ευχομαι να μη χτειστει να μαθει πολλα..ν τελειώνετε συντομα με αυτες.

Στα 39 με αυτη την ΑΜΗ κ με αυτο το ιστορικο οπου κι αν πας θα σου πούν ότι η εξωσωματικη είναι μονόδρομος και άργησες κι όλας.Επειδή δεν εχεις μπει σε αυτη σε αυτη τη διαδικασια ,θα σου πω ότι ο ΚΑΘΕ μήνας είναι πολύτιμους για το ωάριο. 

Αυτό που εγω θα εκανα είναι αρχικά μια μεγαλη κουβέντα μαζι του κ ανοιχτη. Στα 39 κ 44 αν δεν μπορειτε να κάνετέ μια τετοια σοβαρής κουβέντα δεν ξερω αν η σχεση εχει μελλον. Αν δε θελει παιδί( πραγμα σεβαστο ΟΣΟ κι αν σε ποναει) θα κοιτάξεις τι θελεις εσυ. Δεν. εχεις χρονικο περιθώριο να περιμενεις( προσωπικα θα εκανα κατάψυξη ψαριών επισης καθόλου ευκολο στα 39). Ελπιζω να το καταλαβαινεις. Ναι υπαρχουν μελλοντικα εναλλακτικες αλλά δεν ξερω ποσο υγιές στο μελλον θα ειναι σε αυτη τη σχεση να πας με δανεικα ωάρια ξέροντας ότι αν ειχες προσπαθησει ίσως να  ειχες παιδί με δικα σου.

Το μαζι σε αυτη τη διαδικασια είναι πολυ σπουδαίο.

Δεν στο λεω ως συγκριση αλλά ως γεγονος.Ξερεις ΠΟΣΟΙ Αντρές είναι ΚΑΘΕ μερα σε μικρό βιολογικά; Πόσες φορές χρειάστηκε να δώσουν σπέρμα ; ΠΟΣΟΙ κατεβασανε  παντελόνι να πάρουν σπέρμα από όρχεις; ΠΟΣΟΙ εκαναν χειρουργεία για παιδί; Αυτοι λοιπόν οι Αντρές δεν ξερω αν θέλουν να το κανουν μονο και μονο για τη γυναίκα τους ( προσωπικα δεν το πιστευω πιστευω ότι ήταν για το παιδί) αλλά εδειξαν τον αντρισμο τους 100%. Αν ο αντρας σου δεν είναι εκει στα ζορια δεν θα είναι ποτε. Παραθέτω απλά ότι ο δικος μου εδωσε 16 φορές και χωρις θεμα με σπερμα. Σου μιλαω σκληρά γιατί εμενα παλεψε ισα μαζι μου 7 χρόνια να ερθει το παιδί κια 3 για το δεύτερο που δεν ηρθε.Κι όταν λεω παλεψε παλεψε...Ηταν αυτος που με σήκωνε στις αποβολές και κυριολεκτικα στα χέρια και μεταφορικα...έκλαψε μαζι μου προσευχηθηκε μαζι μου εγινε βράχους στα ξεσπάσματα και στο θυμό μου και μου θύμιζε παντα πως σε αυτον είμαστε μαζι.Εγινε Πατερας πολυ πριν γινει μπαμπας. Ειμαι ενα χρονο μικρότερη σου κι εκεινος ειχε την ίδια ηλικια με τον αντρα σου όταν εγινε μπαμπάς.Κοριτσι μου,ζύγιζε μέσα σου τι πραγματικα θελεις και διεκδίκησέ το. Η μητρότητα ειναι ένα τρενο που ασφαλώς και μπορει ν αχαθει αλλά το θεμα ει αι αν ηθελες το ταξίδι να το πάλεψες. 

Πίστεψε με ,δεν εχει δει τιποτα.Ο δικός μου ειχε μετρησει 13 Παρασκευες απογευμα σε γιατρους σερί. Αιματολογους ανοσολογους εξωσωματικους ενδοκρινολογους...μεχρι και βελονιστες...

Δεν είναι η εξαίρεση ουτε ο τέλειος συζυγος...ειναι ο κανονας. Δε θα μιλησω για το σπέρμα ( που σιγά τη δουλειά .....και πραγματικά το εννοω γιατί οκ να καταλαβω ότι κολλησε αλλά το κόλλημα είναι βαθύτερο αν από εκει κρινετε ο αντρισμος του) αλλά για το ότι σε βλεπει να βασάνιζεσαι και δεν μιλαει....εγω εκει θα σκάλωνα...γιατί σε βλεπει δεν είναι τυφλός...

Κάθησε λοιπόν και άπλωσε μπροστά του τις αναγκες τις ανησυχιες τα όνειρα και τους φοβους σου...αν δε συμφωνουν με τα δικό του δεν ξέρω τι νόημα εχει να μένεις στη σχεση . Συζήτησε το και με την ψυχολογο σας. Θα ειχε ενδιαφέρον να σου πει για το τι πραγματικα βλεπει.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθεσω οτι εφοσον εισαι 39,θα εχεις καταλαβει οτι οι ανθρωποι ΔΕΝ αλλάζουν.Θα πονεσεις πιο πολυ αν νομιζεις οτι μπορεις να αλλαξεις εναν αντρα.Χιλιαδες γυναικες πιστεψαν οτι μπορουν και αλλες τοσες μετανιωσανε.Μην κανεις ποτε σχεση για το παιδι,κανε ενα παιδι για την σχεση σ με εναν αντρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Να προσθεσω οτι εφοσον εισαι 39,θα εχεις καταλαβει οτι οι ανθρωποι ΔΕΝ αλλάζουν.Θα πονεσεις πιο πολυ αν νομιζεις οτι μπορεις να αλλαξεις εναν αντρα.Χιλιαδες γυναικες πιστεψαν οτι μπορουν και αλλες τοσες μετανιωσανε.Μην κανεις ποτε σχεση για το παιδι,κανε ενα παιδι για την σχεση σ με εναν αντρα!

Εισαι σκληρη γιατι εχεις δυσκολευετει πολυ για το παιδακι σου και ξερεις πως ειναι τα πραγματα!Επίσης εχει στενεψει πολυ ο κλοιός για εμενα και χρειάζομαι τέτοιες γνωμες κι όχι χάιδεμα στα αυτια!!  Συμφωνω μαζι σου σε ολα οσα λες και πιστευω κι εγω οτι ο αντρας πρεπει να ειναι εκει 1000%. Επίσης ομως όλοι οι άντρες δεν είναι ίδιοι σαν χαρακτηρες ή το πως σκεφτονται, πως νιώθουν .Δεν προσπαθώ να τον αλλάξω ποτε δεν το έκανα όυτε ποτε τον εχω πιέσει για κάτι, γιατι δεν μπορω να πιεζω τους ανθρωπους.

 Δεν εχω κάνει ποτε σχέση επίτηδες  για παιδι ποτέ, ούτε οταν ήμουν σε τεχνική εμμηνόπαυση στα 31 μου και για 2 χρονια, που καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο μουε λεγε ποτε θα κανεις ενα παιδι και να κανεις ενα παιδι να κόψουμε τα χαπια και θα εισαι μια ζωη με την ενδομητριωση,μες στο άγχος και τη στεναχωρια μου(επαθα αυτοανοσο). ήμουν πάντα μόνη μου μεχρι που γνωρισα πριν 5 χρονια τον συντροφό μου. Πριν λίγο καιρο έπαθα παλι κριση πανικού γιατι ειδα ενα μπαμπα να αγκαλιαζει το παιδι του και σκεφτηκα τον συντροφο μου με το παιδι μας γιατι ξερω οτι θα γινοταν ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου... οπότε δεν τον εχω μονο για το παιδι.

Ομως αν με ρωτησεις ποιο ειναι το ονειρο σου θα σου πω να κανω το παιδι μου, και γιατι θες ενα παιδι; γιατι εχω τοση αγαπη μεσα μου που πρεπει να του τη δωσω, να του μαθω πολλα να ζησω τοσα πολλα μαζι του... και γιαυτο το ονειρο πρεπει να προχωρησω και να προσπαθησω να το πραγματοποιησω! Με το συντροφό μου ή ΜΟΝΗ μου...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η spyrus είπε:

Εισαι σκληρη γιατι εχεις δυσκολευετει πολυ για το παιδακι σου και ξερεις πως ειναι τα πραγματα!Επίσης εχει στενεψει πολυ ο κλοιός για εμενα και χρειάζομαι τέτοιες γνωμες κι όχι χάιδεμα στα αυτια!!  Συμφωνω μαζι σου σε ολα οσα λες και πιστευω κι εγω οτι ο αντρας πρεπει να ειναι εκει 1000%. Επίσης ομως όλοι οι άντρες δεν είναι ίδιοι σαν χαρακτηρες ή το πως σκεφτονται, πως νιώθουν .Δεν προσπαθώ να τον αλλάξω ποτε δεν το έκανα όυτε ποτε τον εχω πιέσει για κάτι, γιατι δεν μπορω να πιεζω τους ανθρωπους.

 Δεν εχω κάνει ποτε σχέση επίτηδες  για παιδι ποτέ, ούτε οταν ήμουν σε τεχνική εμμηνόπαυση στα 31 μου και για 2 χρονια, που καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο μουε λεγε ποτε θα κανεις ενα παιδι και να κανεις ενα παιδι να κόψουμε τα χαπια και θα εισαι μια ζωη με την ενδομητριωση,μες στο άγχος και τη στεναχωρια μου(επαθα αυτοανοσο). ήμουν πάντα μόνη μου μεχρι που γνωρισα πριν 5 χρονια τον συντροφό μου. Πριν λίγο καιρο έπαθα παλι κριση πανικού γιατι ειδα ενα μπαμπα να αγκαλιαζει το παιδι του και σκεφτηκα τον συντροφο μου με το παιδι μας γιατι ξερω οτι θα γινοταν ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου... οπότε δεν τον εχω μονο για το παιδι.

Ομως αν με ρωτησεις ποιο ειναι το ονειρο σου θα σου πω να κανω το παιδι μου, και γιατι θες ενα παιδι; γιατι εχω τοση αγαπη μεσα μου που πρεπει να του τη δωσω, να του μαθω πολλα να ζησω τοσα πολλα μαζι του... και γιαυτο το ονειρο πρεπει να προχωρησω και να προσπαθησω να το πραγματοποιησω! Με το συντροφό μου ή ΜΟΝΗ μου...

 

 

Κοριτσια μου επειδη μπερδευτηκα αυτο που εγραψα ηταν παραθεση και για για την santaloxilo! Ειμαι νεα εδω και δεν το ξερω καλα ακομα!!! :)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η spyrus είπε:

Κοριτσια μου επειδη μπερδευτηκα αυτο που εγραψα ηταν παραθεση και για για την santaloxilo! Ειμαι νεα εδω και δεν το ξερω καλα ακομα!!! :)  

δε πειράζει σιγα!Το θεμα ειναι να λυσεις το θεμα σου,οχι των αλλων.Τι εννοω.Εχεις ενα θεμα,ενα υγιειας και ενα οτι θες παιδακι.Σεβαστα και τα 2 αλλα δυστυχως ειναι τοσο σημαντικα που δε σε παιρνει να σηκωνεις των αλλων τα προβληματα.Σημερα μπορει να μην θελει να δωσει σπερμα,αυριο μπορει να μην θελει να παρει τα φαρμακα του για το σπερμα,μεθαυριο μπορει να μην θελει να πληρωσει καροτσακι και δεν σου εγγυαται κανενας αν θα τον ενοχλησουν τα κλαμματα απο το μωρο.Τι σημαινει δεν θελω?Επειδη δεν εχεις καταλαβει,δεν θελω να παω ειναι ενας ευγενικος τροπος να σου πει δεν θελω να συμετεχω.Το ξερεις οτι στο εργαστηριο μπορεις να πας κ συ/η να το κανετε σπιτι.Ακομα κι αν τον πεισεις θα το κανει επειδη τον επεισες κ οχι επειδη ΘΕΛΕΙ.Γιατι αν ΗΘΕΛΕ, θα το εκανε.Αν θες παιδι,μπορεις κ μονη σου.Δε χρειαζεται να εισαι παντρεμενη με κανεναν.Για να σε δω λοιπον αν τον ρωτησεις στα ισια και του πεις.

--Κοιτα φιλε,εγω θα κανω παιδι.Με ή χωρις το δικο σου σπερμα.Εχεις 10 λεπτα να μου πεις αν θα ναι δικο σου η δωρεα απο καποιον.

Αλλα και αυτο με συγχωρεις για την εκφραση ειναι καταντια να το λεει μια γυναικα.

Συνελθε και παρε την αποφαση.Δεν εισαι 30.Να θυμασαι.Μερα που περναει δε ξαναγυρναει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η spyrus είπε:

Εισαι σκληρη γιατι εχεις δυσκολευετει πολυ για το παιδακι σου και ξερεις πως ειναι τα πραγματα!Επίσης εχει στενεψει πολυ ο κλοιός για εμενα και χρειάζομαι τέτοιες γνωμες κι όχι χάιδεμα στα αυτια!!  Συμφωνω μαζι σου σε ολα οσα λες και πιστευω κι εγω οτι ο αντρας πρεπει να ειναι εκει 1000%. Επίσης ομως όλοι οι άντρες δεν είναι ίδιοι σαν χαρακτηρες ή το πως σκεφτονται, πως νιώθουν .Δεν προσπαθώ να τον αλλάξω ποτε δεν το έκανα όυτε ποτε τον εχω πιέσει για κάτι, γιατι δεν μπορω να πιεζω τους ανθρωπους.

 Δεν εχω κάνει ποτε σχέση επίτηδες  για παιδι ποτέ, ούτε οταν ήμουν σε τεχνική εμμηνόπαυση στα 31 μου και για 2 χρονια, που καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο μουε λεγε ποτε θα κανεις ενα παιδι και να κανεις ενα παιδι να κόψουμε τα χαπια και θα εισαι μια ζωη με την ενδομητριωση,μες στο άγχος και τη στεναχωρια μου(επαθα αυτοανοσο). ήμουν πάντα μόνη μου μεχρι που γνωρισα πριν 5 χρονια τον συντροφό μου. Πριν λίγο καιρο έπαθα παλι κριση πανικού γιατι ειδα ενα μπαμπα να αγκαλιαζει το παιδι του και σκεφτηκα τον συντροφο μου με το παιδι μας γιατι ξερω οτι θα γινοταν ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου... οπότε δεν τον εχω μονο για το παιδι.

Ομως αν με ρωτησεις ποιο ειναι το ονειρο σου θα σου πω να κανω το παιδι μου, και γιατι θες ενα παιδι; γιατι εχω τοση αγαπη μεσα μου που πρεπει να του τη δωσω, να του μαθω πολλα να ζησω τοσα πολλα μαζι του... και γιαυτο το ονειρο πρεπει να προχωρησω και να προσπαθησω να το πραγματοποιησω! Με το συντροφό μου ή ΜΟΝΗ μου...

 

 

επειδη ακριβως αυτη την αγαπη ειδα και στα γραφομενα σου αλλα και στο γεγονος οτι κρατας με τεραστιο αγωνα κι εσυ την γονιμοτητα σου(εχεις πολλα χρονια κι εσυ προσωπικου αγωνα ) σου εγραψα οτι σου εγραψα..το θεμα αυτο δυστυχως δεν ειναι θεμα χαρακτηρα αλλα προτεραιοτητων. Ειχε και πιο σκληρους αντρες εκει που βρεθηκα απο τον δικο μου, ειχε και με φαινομενικα τουλαχιστον περισσοτερο ενδιαφερον..ομως ηταν ολοι εκει. Προσωπικα αρνουμαι να βρω ελαφρντικο σε εναν αντρα που βλεπει τη γυναικα του να βασανιζετε, ξερει οτι το κλειδι ειναι ενας αγωνας κοινος και δεν δομ]κιμαζει.Κανενας δεν ξερει ποτε κι αν θα τα καταφερετε...οταν ξεκινησαμε εδω στο φορουμ μια παρεουλα ειχαμε ολες τον ιδιο σκοπο...στην πορεια καποιες τον καταφεραν καποιες οχι..οσες ήταν στον αγωνα ψυχη και σωμα με τον αντρα τους ειναι ακομα..οι αλλες χωρισαν και δεν ειναι τυχαιο(ακομα κι αν εκαναν παιδι).

Το παιδι δεν ειναι αυτοσκοπος σε μια σχεση...αρκει να μην ειναι και των δυο. το γεγονος δηλαδη για εμενα δεν ειναι αυτη καθ αυτη η εξωσωματικη οσο το οτι δε συζητα...δεν ξερω αν βοηθησα αλλα εγω θα εβαζα εκει την κοκκινη γραμμη μυ...ειναι δικαιωμα του να θελει η να μη θελει..το να μην το ξεκαθαριζει ομως δεν ειναι...ειναι ταυτοχρονα δικαιωμα σου να ξερεις και να κανεις τις επιλογες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

δε πειράζει σιγα!Το θεμα ειναι να λυσεις το θεμα σου,οχι των αλλων.Τι εννοω.Εχεις ενα θεμα,ενα υγιειας και ενα οτι θες παιδακι.Σεβαστα και τα 2 αλλα δυστυχως ειναι τοσο σημαντικα που δε σε παιρνει να σηκωνεις των αλλων τα προβληματα.Σημερα μπορει να μην θελει να δωσει σπερμα,αυριο μπορει να μην θελει να παρει τα φαρμακα του για το σπερμα,μεθαυριο μπορει να μην θελει να πληρωσει καροτσακι και δεν σου εγγυαται κανενας αν θα τον ενοχλησουν τα κλαμματα απο το μωρο.Τι σημαινει δεν θελω?Επειδη δεν εχεις καταλαβει,δεν θελω να παω ειναι ενας ευγενικος τροπος να σου πει δεν θελω να συμετεχω.Το ξερεις οτι στο εργαστηριο μπορεις να πας κ συ/η να το κανετε σπιτι.Ακομα κι αν τον πεισεις θα το κανει επειδη τον επεισες κ οχι επειδη ΘΕΛΕΙ.Γιατι αν ΗΘΕΛΕ, θα το εκανε.Αν θες παιδι,μπορεις κ μονη σου.Δε χρειαζεται να εισαι παντρεμενη με κανεναν.Για να σε δω λοιπον αν τον ρωτησεις στα ισια και του πεις.

--Κοιτα φιλε,εγω θα κανω παιδι.Με ή χωρις το δικο σου σπερμα.Εχεις 10 λεπτα να μου πεις αν θα ναι δικο σου η δωρεα απο καποιον.

Αλλα και αυτο με συγχωρεις για την εκφραση ειναι καταντια να το λεει μια γυναικα.

Συνελθε και παρε την αποφαση.Δεν εισαι 30.Να θυμασαι.Μερα που περναει δε ξαναγυρναει.

Πολυ καλα τα λες.. Εμένα έτσι ήταν στην αρχή μέχρι που ξεκαθαρίσαμε. Δλδ του είπα δεν είμαι ευτυχισμένη θέλω παιδια είμαι δυστυχισμένη αποφάσισε τι θα κάνουμε. Ήταν πολυ αρνητικός και μετά από αυτή τη συζήτηση είπε θέλω να σε κάνω ευτυχισμένη και θα προχωρησουμε σε εξωσωματική όπως το θέλεις. Τον λάθος ήταν δικό μου γιατί το έλεγα με λάθος τρόπο και εχασα σχεδόν δυο χρόνια.. Πέρυσι τέτοιο καιρό ξεκίνησα φέτος κυοφορω ένα  μωράκι και είμαι στον 8ο μήνα δόξα το θεο. Προσωπικά πιστευω οι άντρες θέλουν  σπρώξιμο γιατί φοβουνται τουλάχιστον έτσι ήταν ο δικός μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου γλυκιά σκέφτεσαι πολύ και δεν κάνεις πράξεις τίποτα.. 

Συγνώμη που σου μιλάω απότομα αλλά για όλα φταις εσύ... 

Πρέπει να μιλάει μεταξύ τους ένα ζευγάρι ακόμα και για τα πιο χαζά πράγματα... Πόσο μάλλον για ένα τέτοιο σοβαρό θέμα...

Οι φίλες σου τι γνώμη έχουν για αυτό το θέμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σου πω απλά ότι ο άντρας μου το Νοέμβριο μου έλεγε ότι στεναχωριέται γιατί δε μπορεί να με κάνει ευτυχισμένη, δε μπορεί να κάνει παιδιά γιατί δεν είναι καλά ψυχολογικά μέσα του κλπ, και το Δεκέμβριο έμεινα έγκυος..εγώ του έλεγα απλά δεν πειράζει αγάπη μου, εγώ εσένα θέλω κι ας μην κάνουμε παιδιά...γιατί ήταν ο έρωτας της ζωής μου...και ήξερα ότι δεν τα εννοούσε, ήξερα ότι αγαπούσε τα παιδιά και απλά αγχωνόταν και τον έπιαναν οι φοβίες...εξάλλου πάντα ελεγα ότι μόνο μαζί του θέλω να κάνω παιδιά, γιατί αυτόν αγαπούσα. Εσύ τώρα καταλαβαίνω ότι δεν έχεις πολύ χρόνο, αλλά μήπως αν σε νιώσει δίπλα του μαλακώσει και ηρεμήσει και πάει με τα νερά σου; Μήπως με κάποιον τρόπο τον πιέζεις και αυτό φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα; Αν του δείξεις ότι είσαι δίπλα του και τον καταλαβαίνεις, αλλά δείξεις μετά στεναχωρημένη γιατί θέλεις πολύ παιδιά και στενεύουν τα περιθώρια, μήπως τότε σε καταλάβει και έρθει κι αυτός με τα νερά σου για να σε ξαναδεί χαρούμενη; Για να προσπαθείτε τόσο καιρό σημαίνει ότι κι αυτός θέλει...δείχνε του παιδάκια και γλυκές ιστορίες με ωραίο τρόπο..

Εξέταση σπέρματος τι εννοείς δεν κατάφερε να κάνει; Γιατί δεν προσπαθείς να το συζητήσεις μαζί του σοβαρά και να τον ρωτήσεις γιατί σταμάτησε τις προσπάθειες; Αντί να τα λες σε εμάς αυτά πες τα σε αυτόν. Ξέρει ότι έπαθες κρίση πανικού και δεν είσαι καλά για αυτόν το λόγο; Η ψυχολόγος τι σου λέει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσια καλημερα σας αφησα να περιμενετε για νεα μου ομως περιμενα κι εγω... πριν μια εβδομαδα μιλησαμε και μου ειπε οτι τη δεδομενη στιγμη δεν θελει να προσπαθησουμε για παιδη και δεν ξερει πότε!!με τη διακαιολογια των οικονομικων και την κατασταση τη σημερινη!! με λιγα λογια μιλησαμε πολυ του ειπα να ξεκινησουμε προσπαθειες μονοι μας και μετα το καλοκαιρι αν δεν μεινω να παμε σε γιατρο κι οτι μας πει να κανουμε.. αλλα να εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια στη χειροτερη αν δεν πετυχει η πρωτη να παμε μεχρι να πουμε και οι δυο τελιωσαμε!!! Εννοειται δεν δεχτηκε. εγω του λεω αν μεινω μαζι σου ηδη δεν ειμαι καλα ψυχολογικα και θα τσακωνομαστε συνεχεια και οοοταν το αποφασίσεις και αν.. ισως ειναι πολυ αργα! και του ειπα οτι θα φυγω...πηγε να κοιμηθει και παω μεσα και του λεω μηπως τωρα που μιλησαμε μηπως περνας μια φαση και αλλαξεις γνωμη!!και μου ειπε οτι θελει να ηρεμισει και να του δωσω μια εβδομαδα...

εμενα με αυτο μου εδωσε ελπιδες και ειμασταν καλα ωσπου χτες τον ρωτησα και μου ειπε οτι δεν θυμαται καθολου οτι μου ειπε δως μου μια εβδομαδα!!!τελος παντον εξακολουθει και δεν θελει κι εγω του τα ειπα ωμα οτι απο την αρχη ξερει οτι δεν ειναι καλες οι εξετασεις μου κι οταν και αν θελήσεις πιο μετα δεν ξερω πότε!μπορει να ειναι αργα  και να μας πει ο γιατρος δεν επαρκουν τα ωαρια σου και παμε για δοτρια!! ουτε αυτο φαινεται να τον ταραξε και μου ειπε οτι μου χει γινει έμμονη ιδεα!!! 

εχει γινει το κεφαλι μου καζανι δεν ξερω τι να κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η spyrus είπε:

Κοριτσια καλημερα σας αφησα να περιμενετε για νεα μου ομως περιμενα κι εγω... πριν μια εβδομαδα μιλησαμε και μου ειπε οτι τη δεδομενη στιγμη δεν θελει να προσπαθησουμε για παιδη και δεν ξερει πότε!!με τη διακαιολογια των οικονομικων και την κατασταση τη σημερινη!! με λιγα λογια μιλησαμε πολυ του ειπα να ξεκινησουμε προσπαθειες μονοι μας και μετα το καλοκαιρι αν δεν μεινω να παμε σε γιατρο κι οτι μας πει να κανουμε.. αλλα να εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια στη χειροτερη αν δεν πετυχει η πρωτη να παμε μεχρι να πουμε και οι δυο τελιωσαμε!!! Εννοειται δεν δεχτηκε. εγω του λεω αν μεινω μαζι σου ηδη δεν ειμαι καλα ψυχολογικα και θα τσακωνομαστε συνεχεια και οοοταν το αποφασίσεις και αν.. ισως ειναι πολυ αργα! και του ειπα οτι θα φυγω...πηγε να κοιμηθει και παω μεσα και του λεω μηπως τωρα που μιλησαμε μηπως περνας μια φαση και αλλαξεις γνωμη!!και μου ειπε οτι θελει να ηρεμισει και να του δωσω μια εβδομαδα...

εμενα με αυτο μου εδωσε ελπιδες και ειμασταν καλα ωσπου χτες τον ρωτησα και μου ειπε οτι δεν θυμαται καθολου οτι μου ειπε δως μου μια εβδομαδα!!!τελος παντον εξακολουθει και δεν θελει κι εγω του τα ειπα ωμα οτι απο την αρχη ξερει οτι δεν ειναι καλες οι εξετασεις μου κι οταν και αν θελήσεις πιο μετα δεν ξερω πότε!μπορει να ειναι αργα  και να μας πει ο γιατρος δεν επαρκουν τα ωαρια σου και παμε για δοτρια!! ουτε αυτο φαινεται να τον ταραξε και μου ειπε οτι μου χει γινει έμμονη ιδεα!!! 

εχει γινει το κεφαλι μου καζανι δεν ξερω τι να κανω!

Καλησπέρα, πριν πολλά χρόνια όταν ήμουν 30 είχα μια σχέση με ένα άνθρωπο 5 χρόνια μικρότερο μου. Η ηλικία βέβαια δεν παιζει τόσο ρόλο γιατί ήταν εντελώς αρνητικός στο θέμα οικογένεια εκ πεποιθησεως. Του είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι κάποια στιγμή θα χωρίσουν οι δρόμοι μας γιατί θέλουμε αλλά πραγματα και ότι για εμάς τις γυναίκες δυστυχώς υπάρχει ημερομηνία λήξης. Δεν είχε δώσει σημασία μέχρι ππυυ στα31 μου του ζήτησα να χωρίσουμε. Για ένα διάστημα λόγων μηνών χωρίσαμε μετά τα ξαναβρήκαμε αυτός το κυνήγησε. Μου είπε ναι σε ότι ήθελα να ακουσω, του είχα πει σε δυο χρόνια ν προσπαθησουμε για παιδι αααα είναι ο οοοολα καλά με δουλειές και λοιπά. Τα ξαναφτιαξαμε λοιπόν και όλα κυλούσαν ομαλά κ ωραία μέχρι που ένα ασήμαντο γεγονός έβγαλε στην επιφάνεια τη συζήτηση παλι. Εκεί μου δήλωσε ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΔΙ και ότι τώρα δεν προκειταο να κάνει κάτι αν δεν φτάνουν τα πραφματα κατά τη γνώμη του. 

Δηλ του λέω 1.με κορόιδεψες μα τα ξαναβρούμε 2. Κατα τα δεδομένα σου δε θέλεις παιδι τα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον οποτε μαθηματικά να το παρουμε εγώ είμαι 32 + 5 = 37 τότε μπορεί να είναι αργά για εμενα. 

Συμπέρασμα. Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν. Δεν σε σκέφτεται οτι οργανικά δεβ θα μπορείς. 

ΥΓ. Μετά από1 χρόνο που γνωρισα γνώρισα τον άντρα μου επίσης μικρότερο. Και όντως δυσκολευτηκαμε κάπως σε αυτό το θέμα. Δεν θέλω να φανταστώ να εμένα σε αυτή τη σχέση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...