Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεστ ωορρηξίας


Recommended Posts

Καλησπέρα!είμαι 33 και έχω σταθερό κύκλο 28-29 ημερών. Προμηθεύτηκα ψηφιακά τεστ ωορρηξίας και βρήκα το πρώτο θετικό την 10η μέρα του κύκλου. Την επόμενη μέρα που ξανά έκανε βγήκε αρνητικό. Είχα κανονικά τις επαφές μου και την 16η μέρα του κύκλου είχα έντονο πόνο κάτω αριστερά και για να μου φύγει από το μυαλό ξανά έκανα ένα ακόμη τεστ ωορρηξίας και βγήκε ξανά θετικό . Μέχρι σήμερα που είναι η 19η μέρα του κύκλου τα τεστ βγαίνουν θετικά.. είναι κάτι ορμονικό? Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ? Σας ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Zwoula123 είπε:

Καλησπέρα!είμαι 33 και έχω σταθερό κύκλο 28-29 ημερών. Προμηθεύτηκα ψηφιακά τεστ ωορρηξίας και βρήκα το πρώτο θετικό την 10η μέρα του κύκλου. Την επόμενη μέρα που ξανά έκανε βγήκε αρνητικό. Είχα κανονικά τις επαφές μου και την 16η μέρα του κύκλου είχα έντονο πόνο κάτω αριστερά και για να μου φύγει από το μυαλό ξανά έκανα ένα ακόμη τεστ ωορρηξίας και βγήκε ξανά θετικό . Μέχρι σήμερα που είναι η 19η μέρα του κύκλου τα τεστ βγαίνουν θετικά.. είναι κάτι ορμονικό? Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ? Σας ευχαριστώ !

Καλησπέρα κορίτσι μου, εφόσον εξακολουθούν να βγαίνουν θετικά τα τεστ υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης, κάνε αν έχεις ενα τεστ εγκυμοσύνης η μια χοριακή να δεις αρχικά αυτό🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εφόσον εξακολουθούν να βγαίνουν θετικά τα τεστ υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης, κάνε αν έχεις ενα τεστ εγκυμοσύνης η μια χοριακή να δεις αρχικά αυτό🙂

Χαααααα!!! Κάτι τέτοιο ήθελα να ακούσω!! Απλά δεν είναι νωρίς για οποιαδήποτε τεστ εγκυμοσύνης? Γιατί και το τεστ ωορρηξίας έλεγε ότι το τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να γίνει 15 μέρες μετά το θετικό τεστ ωορρηξίας! Εμένα θα είναι στις 5 Δεκεμβρίου οι 15 μέρες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Zwoula123 είπε:

Χαααααα!!! Κάτι τέτοιο ήθελα να ακούσω!! Απλά δεν είναι νωρίς για οποιαδήποτε τεστ εγκυμοσύνης? Γιατί και το τεστ ωορρηξίας έλεγε ότι το τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να γίνει 15 μέρες μετά το θετικό τεστ ωορρηξίας! Εμένα θα είναι στις 5 Δεκεμβρίου οι 15 μέρες... 

Ειχες νωρις ωορρηξια ομως, πολυ αρχες του κυκλου, τωρα το ποτε θα ανεβει η ορμονη ειναι αναλογα ποτε θα γινει η εμφυτευση!! Εγω παντως ξερω οτι θελει 8 με 10 μερες για να δειξει το πρωτο τεστ οχι 15, εγω θα εκανα μια χοριακη στη θεση σου παντως🙂 γτ κ εγω αν και 3 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο με τεστ ωορρηξιας ειχα ψιλιαστει την εγκυμοσυνη, αυτα τα τεστ δεν θυμαμαι για πιο λογο αντιδρουν και στην β-χοριακη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ειχες νωρις ωορρηξια ομως, πολυ αρχες του κυκλου, τωρα το ποτε θα ανεβει η ορμονη ειναι αναλογα ποτε θα γινει η εμφυτευση!! Εγω παντως ξερω οτι θελει 8 με 10 μερες για να δειξει το πρωτο τεστ οχι 15, εγω θα εκανα μια χοριακη στη θεση σου παντως🙂 γτ κ εγω αν και 3 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο με τεστ ωορρηξιας ειχα ψιλιαστει την εγκυμοσυνη, αυτα τα τεστ δεν θυμαμαι για πιο λογο αντιδρουν και στην β-χοριακη!

Μακάρι να είναι κάτι ευχάριστο γιατί το μυαλό μου πάει πάντα στο "κακό" γιατί διαβάζω για κλιμακτηριο και ορμονικές ανωμαλίες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zwoula123 είπε:

Μακάρι να είναι κάτι ευχάριστο γιατί το μυαλό μου πάει πάντα στο "κακό" γιατί διαβάζω για κλιμακτηριο και ορμονικές ανωμαλίες !

Εε οχι βρε κοριτσι μου απο τα 33 να σκεφτεσαι κλιμακτηριο, μπα δεν πιστευω οτι ειναι κατι κακο!! Κανε ενα τεστ η αιματος να το εξακριβωσεις, παντως με τα ηλεκτρονικα ωορρηξιας εγω δεν ειχα βρει ποτε θετικο φαντασου, κ ειχα αγχωθει κ εγω καποια στιγμη αλλα δεν υπηρχε τπτ!! Με τα απλα που τα εκανα ενα μηνα φαντασου την βρηκα την ωορρηξια! ευχομαι να ειναι αυτο που επιθυμεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Εε οχι βρε κοριτσι μου απο τα 33 να σκεφτεσαι κλιμακτηριο, μπα δεν πιστευω οτι ειναι κατι κακο!! Κανε ενα τεστ η αιματος να το εξακριβωσεις, παντως με τα ηλεκτρονικα ωορρηξιας εγω δεν ειχα βρει ποτε θετικο φαντασου, κ ειχα αγχωθει κ εγω καποια στιγμη αλλα δεν υπηρχε τπτ!! Με τα απλα που τα εκανα ενα μηνα φαντασου την βρηκα την ωορρηξια! ευχομαι να ειναι αυτο που επιθυμεις!

Μόλις μίλησα με τη γυναικολόγο και είναι σίγουρη ότι είμαι έγκυος! Απλά δεν θέλει να κάνω τεστ εγκυμοσύνης ούρων και μου είπε να κάνω χοριακη την ημέρα που περιμένω περίοδο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Zwoula123 είπε:

Μόλις μίλησα με τη γυναικολόγο και είναι σίγουρη ότι είμαι έγκυος! Απλά δεν θέλει να κάνω τεστ εγκυμοσύνης ούρων και μου είπε να κάνω χοριακη την ημέρα που περιμένω περίοδο !

Ναι κ εγω θεωρω οτι ειναι καλυτερα η χοριακη, βλεπουν κ πραγματα που θελουν οι γιατροι!! Αντε κοριτσι μου μακαρι να ειναι ολα καλα😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα φώτα σας γιατί αν και προσπαθουμε πολλούς μήνες για παιδάκι πρώτη φορά σε αυτόν τον κύκλο μου χρησιμοποιώ τεστ ωορρεξίας. Χθες έκανα τεστ αλλα ήταν αρνητικό, σήμερα στην 7η μέρα που κύκλου μου είναι θετικό. Ιδανικά οι επαφές μας πότε πρέπει να γίνουν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Καλησπερα αν βρήκες θετικό σήμερα καλού θα ήταν να έχετε 3 μέρες επαφές. Δηλαδή σήμερα αυριο και μεθαυριο! 

Ευχαριστώ πολύ..... ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η N@ki είπε:

Κορίτσια, προχθές το τεστ ωορρηξίας μου ήταν αρνητικό, χθες θετικό και σήμερα πάλι αρνητικό. Γίνεται? 😒

Τι σε προβληματιζει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η N@ki είπε:

Είναι φυσιολογικό? Πρώτη φορά χρησιμοποιώ και δε ξέρω. 

Ναι καλε! Μια χαρά. Πολυ φυσιολογικό όχι λίγο χαχα

Μια φορά είχα βρει θετικό 12 το μεσημερι και στις 6 τον απόγευμα που ξανά έκανα είχε ήδη αρχίσει να πεφτει. Την επομενη μερα αρνητικό και εμένα. 

Σήμερα είναι η μεγάλη μερα, εκμεταλλευσου την 😜😎😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Ναι καλε! Μια χαρά. Πολυ φυσιολογικό όχι λίγο χαχα

Μια φορά είχα βρει θετικό 12 το μεσημερι και στις 6 τον απόγευμα που ξανά έκανα είχε ήδη αρχίσει να πεφτει. Την επομενη μερα αρνητικό και εμένα. 

Σήμερα είναι η μεγάλη μερα, εκμεταλλευσου την 😜😎😎

Αχ τι καλά! Λέω κι εγώ το έχασα το πλοίο.... 😁

Βεβαίως θα το εκμεταλλευτώ!!!!!! 

Ευχαριστώ πολύ!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω κι άλλη ερώτηση για τα τεστ. Όπως σας είπα, έκανα πρώτη φορά σε αυτόν τον κύκλο τεστ για να δω την ωορρηξία μου. Ξεκίνησα απο νωρίς, την 5η μέρα ήταν αρνητικά, 6η μέρα αρνητικό, 7η μέρα θετικό, 8 και 9η αρνητικό. Σήμερα 12η μέρα και παλι αρνητικό. Δηλαδή μια μέρα κράτησε η ωορρηξια μου? Έχει νόημα να κάνω ξανά τεστ σε αυτόν τον κύκλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η N@ki είπε:

Κορίτσια έχω κι άλλη ερώτηση για τα τεστ. Όπως σας είπα, έκανα πρώτη φορά σε αυτόν τον κύκλο τεστ για να δω την ωορρηξία μου. Ξεκίνησα απο νωρίς, την 5η μέρα ήταν αρνητικά, 6η μέρα αρνητικό, 7η μέρα θετικό, 8 και 9η αρνητικό. Σήμερα 12η μέρα και παλι αρνητικό. Δηλαδή μια μέρα κράτησε η ωορρηξια μου? Έχει νόημα να κάνω ξανά τεστ σε αυτόν τον κύκλο?

 Τι κυκλο έχεις? 5η πολυ νωρίς Μ φαίνεται να ξεκινήσεις... Επίσης 12η πολυ νωρίς για να σταματήσεις. Αλλά όλα αυτά αναλόγως τον κυκλο σου..ειναι φυσιολογικό έτσι γίνεται βρίσκεις θετικό μετά πεφτει η ορμόνη. Αλλά να ξέρεις πως όταν βλέπεις θετικό δεν έχεις κ ωορρηξία εκείνη τη μέρα ώρα. Το θετικό στα τεστ σημαίνει ωορρηξία εντός 24 ως 36 ώρες μετά. Άρα... βλέπεις θετικό, κ έρχεσαι σε επαφή εκείνη τη μέρα κ τις 2 επόμενες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η N@ki είπε:

Κορίτσια έχω κι άλλη ερώτηση για τα τεστ. Όπως σας είπα, έκανα πρώτη φορά σε αυτόν τον κύκλο τεστ για να δω την ωορρηξία μου. Ξεκίνησα απο νωρίς, την 5η μέρα ήταν αρνητικά, 6η μέρα αρνητικό, 7η μέρα θετικό, 8 και 9η αρνητικό. Σήμερα 12η μέρα και παλι αρνητικό. Δηλαδή μια μέρα κράτησε η ωορρηξια μου? Έχει νόημα να κάνω ξανά τεστ σε αυτόν τον κύκλο?

Κοριτσι μου μια μέρα είναι η ωορρηξια πάντα, το τεστ πιάνει την ορμόνη που φτάνει στο πιο ψηλό σημείο της και αμέσως μετά γίνεται η ωορρηξια, έχεις 24 ώρες περιθώριο και μετά τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lactaki είπε:

 Τι κυκλο έχεις? 5η πολυ νωρίς Μ φαίνεται να ξεκινήσεις... Επίσης 12η πολυ νωρίς για να σταματήσεις. Αλλά όλα αυτά αναλόγως τον κυκλο σου..ειναι φυσιολογικό έτσι γίνεται βρίσκεις θετικό μετά πεφτει η ορμόνη. Αλλά να ξέρεις πως όταν βλέπεις θετικό δεν έχεις κ ωορρηξία εκείνη τη μέρα ώρα. Το θετικό στα τεστ σημαίνει ωορρηξία εντός 24 ως 36 ώρες μετά. Άρα... βλέπεις θετικό, κ έρχεσαι σε επαφή εκείνη τη μέρα κ τις 2 επόμενες... 

Ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσι μου μια μέρα είναι η ωορρηξια πάντα, το τεστ πιάνει την ορμόνη που φτάνει στο πιο ψηλό σημείο της και αμέσως μετά γίνεται η ωορρηξια, έχεις 24 ώρες περιθώριο και μετά τέλος!

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2020 at 1:35 ΜΜ, ο/η Zwoula123 είπε:

Μόλις μίλησα με τη γυναικολόγο και είναι σίγουρη ότι είμαι έγκυος! Απλά δεν θέλει να κάνω τεστ εγκυμοσύνης ούρων και μου είπε να κάνω χοριακη την ημέρα που περιμένω περίοδο !

Τελικά κορίτσι μου; Τι έγινε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...