Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΑΡΙΑ.


Karamela!

Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η condios είπε:

Εγώ θα σου πω πως το 26% είναι καλό εφόσον υπάρχουν αυτές οι στατιστικές (εμείς πήγαμε με 29%) : 

Τιμές Αναφοράς

Τα αποτελέσματα του κατακερματισμού του σπερματικού DNA αναφέρονται σε 3 στατιστικές κατηγορίες δυνητικής γονιμότητας:

  • DFI < 15%: άριστο δυναμικό γονιμότητας
  • DFI 15 έως 30%: καλό δυναμικό γονιμότητας
  • DFI > 30%: χαμηλό ως μέτριο δυναμικό γονιμότητας

DFI: Αναλογία Κατακερματισμού DNA, DNA Fragmentation Index, Ποσοστό σπερματοζωαρίων που περιέχουν κατεστραμμένο DNA

Ως στατιστικά σημαντικό όριο DFI για την υπογονιμότητα έχει καθιερωθεί το > 30%.
Φυσιολογική εγκυμοσύνη με υψηλό DFI είναι δυνατή, αλλά όσο υψηλότερο είναι το επίπεδο του κατακερματισμού, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα πρόωρου τοκετού και αποβολής."

Επίσης θα σου πω πως δεν έχει βάση απαραίτητα πως οι βιταμίνες βελτιώνουν πολύ τον κατακερματισμό σύμφωνα με το παρακάτω :

https://www.capital.gr/health/3309154/ta-antioxeidotika-den-beltionoun-tin-poiotita-tou-spermatos

Με πολύ αγάπη τα παραπάνω,,,,χαλάρωσε και απόλαυσε λοιπόν!!!!!! 🙏👶💓👶💓

Ναι για τις βιταμίνες θα συμφωνήσω γενικά ότι δεν κάνουν και καμια μεγάλη διαφορά!τώρα για τον κατακερματισμό έχω ακουσει περιπτώσεις που βοήθησαν τα αντιοξειδωτικά κυρίως!! Χαλαρή είμαι!!😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Ναι για τις βιταμίνες θα συμφωνήσω γενικά ότι δεν κάνουν και καμια μεγάλη διαφορά!τώρα για τον κατακερματισμό έχω ακουσει περιπτώσεις που βοήθησαν τα αντιοξειδωτικά κυρίως!! Χαλαρή είμαι!!😘😘😘😘

Έτσι να είσαι μπράβο!!!! Εγώ λέω να στείλω το σύζυγό μου να κάνει αναλυτικές εξετάσεις βιταμινών γιατί λέει επηρεάζει η έλλειψη τους. 🤞🙏❤️👶❤️👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...