Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποστειρωτης και άλλα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω όλες τις νέες μανουλες, αποστειρωτη έχετε χρησιμοποιήσει; Χρειάζεται όταν θηλάζετε; Δεν έχω γεννήσει ακόμη και είμαι στη φάση των αγορών.

Από την εμπειρία σας, ποια είναι τα αξεσουάρ που χρειάζονται από την πρώτη στιγμή; Αναφέρομαι στο θέμα του θηλασμού, του μπάνιου ή κάτι άλλο που μέσα στην άγνοια μου ως πρωτάρα δεν ξέρω.

Κάθε πληροφορία και συμβουλή πολύτιμη! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω όλες τις νέες μανουλες, αποστειρωτη έχετε χρησιμοποιήσει; Χρειάζεται όταν θηλάζετε; Δεν έχω γεννήσει ακόμη και είμαι στη φάση των αγορών.

Από την εμπειρία σας, ποια είναι τα αξεσουάρ που χρειάζονται από την πρώτη στιγμή; Αναφέρομαι στο θέμα του θηλασμού, του μπάνιου ή κάτι άλλο που μέσα στην άγνοια μου ως πρωτάρα δεν ξέρω.

Κάθε πληροφορία και συμβουλή πολύτιμη! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπερα!!Εχω ενα κοριτσακι σχεδον 2 ετων και θηλαζα αποκλειστικά εως 9 μηνων...Εγω προσωπικά ειχα χρειαστει τον αποστειρωτη για να αποστείρωνω τις πιπιλες αλλα και τα μπουκάλια που της εδιναν το γαλα,το οποιο αντλουσα με θηλαστρο,οταν ελειπα εγω απο το σπιτι..Αν έχεις σκοπο να μην αφησεις ποτε το μωρακι σου σε αλλο φροντιστη,ισως και να μην τον χρειαστείς..

Επίσης, οσον αφορα το μπανιο του, εγω θα σου πω οτι με βολεψε παρα πολυ ενα μπανακι απο τα τζαμπο,το οποίο ειχε τρυπες στο καθισμα του μωρου..Το βαζεις ξαπλωτα και το κανεις μπανιο...Εμεις το χρησιμοποίησαμε απο τη πρωτη μέρα και ακομα με αυτο την κανω μπανιο..

Αν εχεις σκοπο να θηλασεις αποκλειστικά και να κυκλοφορεις σε δημοσιους χωρους,χρήσιμη θα σου φανει μια ποδια θηλασμου..Εγω προσωπικα ειχα ταμπου να θηλαζω ελευθερα,χωρις να καλυπτομαι..Οποτε με βολεψε πολυ η ποδια αυτη...

Με το καλο να δεχθείς το μωρακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

Καλησπερα!!Εχω ενα κοριτσακι σχεδον 2 ετων και θηλαζα αποκλειστικά εως 9 μηνων...Εγω προσωπικά ειχα χρειαστει τον αποστειρωτη για να αποστείρωνω τις πιπιλες αλλα και τα μπουκάλια που της εδιναν το γαλα,το οποιο αντλουσα με θηλαστρο,οταν ελειπα εγω απο το σπιτι..Αν έχεις σκοπο να μην αφησεις ποτε το μωρακι σου σε αλλο φροντιστη,ισως και να μην τον χρειαστείς..

Επίσης, οσον αφορα το μπανιο του, εγω θα σου πω οτι με βολεψε παρα πολυ ενα μπανακι απο τα τζαμπο,το οποίο ειχε τρυπες στο καθισμα του μωρου..Το βαζεις ξαπλωτα και το κανεις μπανιο...Εμεις το χρησιμοποίησαμε απο τη πρωτη μέρα και ακομα με αυτο την κανω μπανιο..

Αν εχεις σκοπο να θηλασεις αποκλειστικά και να κυκλοφορεις σε δημοσιους χωρους,χρήσιμη θα σου φανει μια ποδια θηλασμου..Εγω προσωπικα ειχα ταμπου να θηλαζω ελευθερα,χωρις να καλυπτομαι..Οποτε με βολεψε πολυ η ποδια αυτη...

Με το καλο να δεχθείς το μωρακι σου!!

Ευχαριστώ!!!Από προϊόντα μπάνιου τι θα πρότεινες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eiffel είπε:

Ευχαριστώ!!!Από προϊόντα μπάνιου τι θα πρότεινες;

Σαμπουαν και κρεμες,εννοείς;?Εγω εχω δοκιμασει διαφορά στη μικρη μου...Στην αρχη ειχα παρει τηςFrezyderm και αργοτερα τηςMustela και τηςPharmasept..Δεν ειδα διαφορά,να σ πω την αληθεια..Απλα τα αλλαζα για να δω τις μυρωδιες πιο πολυ!!Νομιζω οτι οτιδηποτε και να διαλέξεις,αν αναγραφεί οτι ειναι καταλληλο για βρεφη απο 0 μηνων ειναι μια χαρα!!

Βεβαια εξαρταται και απο το μωρακι σου..Κάποια βρεφακια παρουσιαζουν περισσοτερη ξηροδερμια και ισως χρειάζονται πιο εξιδικευμενα προϊόντα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω όλες τις νέες μανουλες, αποστειρωτη έχετε χρησιμοποιήσει; Χρειάζεται όταν θηλάζετε; Δεν έχω γεννήσει ακόμη και είμαι στη φάση των αγορών.

Από την εμπειρία σας, ποια είναι τα αξεσουάρ που χρειάζονται από την πρώτη στιγμή; Αναφέρομαι στο θέμα του θηλασμού, του μπάνιου ή κάτι άλλο που μέσα στην άγνοια μου ως πρωτάρα δεν ξέρω.

Κάθε πληροφορία και συμβουλή πολύτιμη! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κορίτσι μου γειά σου κ από μένα. Εγώ αποστειρωτή δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Θήλαζα όμως αποκλειστικά και είχα το μωρο μαζί μου όλο τον πρώτο καιρό. Ούτε πιπιλες χρειάστηκα, ούτε μπουκάλια, ουτε θήλαστρο. 

Για το μπάνιο μας βόλεψε ένα μπανακι με βάση. Δεν μας κουράζει κθλ στη μέση. Από σαμπουάν αφρόλουτρο είχαμε κ έχουμε ακόμα της helenvita. Κρέμα συγκαματος σπάνια έβαζα και μικρή ποσότητα. Πάνες μας βόλεψαν οι premium care. 

Κατά τ άλλα από ρουχαλάκια θα χρειαστείς κυρίως φανελακια κοντομάνικα η μακρυμανικα, αναλόγως ποτέ θα γεννήσεις και φορμάκια. 2-3 πετσετουλες για το μπάνιο, μεγάλες δηλαδή κ περισσότερες για να έχεις στην αλλαξιερα κάθε φορά που θα πλένεις το μωρο σου. Επίσης, για τον πρώτο καιρό είχαμε πάνες αγκαλιες, αν κάποιος ήθελε να πάρει το μωρο αγκαλιά, για να βάζει πάνω στα ρουχα του. . 

Το κάθισμα του αυτοκινήτου είναι απαραίτητο, εμάς μας βόλεψε το joie stages που είναι από 0 έως 7 ετών! Καρότσι επίσης και μάρσιπο για τις βόλτες! 

Για τον ύπνο μας βόλεψε πολύ το λικνο next to me  της chicco, ακριβώς επειδή θήλαζα και δεν ήθελα να σηκώνομαι καθόλου μέσ τη νύχτα. 

Πάντως πολλές αγορές αποδεικνυονται άχρηστες στην πορεία και είναι κ υποκειμενικό πολλές φορές τι θα βολέψει την κάθε μαμά κ το κάθε μωρό, οπότε θα σου πρότεινα να εφοδιαστείς με τα βασικά για αρχή. Και στην πορεία κρίνεις για ό τι άλλο δεις, ότι έχεις ανάγκη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...