Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις On 1/2/2021 at 8:48 ΜΜ, ο/η eleni5525 είπε:

Κορίτσια κι εγώ στις 9/ 2 β επιπέδου! Και έχω μια αγωνία για τον τράχηλο γιατί η εγκυμοσύνη μου είναι γενικά δύσκολη. Στον τελευταίο υπέρηχο το μόνο που μου είπε είναι ότι είμαστε εντάξει γιατί ο τράχηλος είναι κλειστός ( είχα συσπάσεις με πολύ έντονο πόνο για λίγες μέρες μάλλον γιατί μου μείωσε το μαγνήσιο). Άρα θα έχουμε νέα την επόμενη βδομάδα!

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ στις 9/2 έχω β επιπέδου! 😊 Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε και μένα τι ακριβώς εννοείται με όλο αυτό το θέμα του τραχήλου; Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και μάλλον από ότι φαίνεται έχω μαύρα μεσάνυχτα σε ορισμένα θέματα. Ευχαριστώ πολύ! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Νίναα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ στις 9/2 έχω β επιπέδου! 😊 Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε και μένα τι ακριβώς εννοείται με όλο αυτό το θέμα του τραχήλου; Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και μάλλον από ότι φαίνεται έχω μαύρα μεσάνυχτα σε ορισμένα θέματα. Ευχαριστώ πολύ! 😊

Κι εγώ δεν ξέρω πολλά, έχω διαβάσει κάποια πράγματα. Εγώ όπως είπα είχα για 2-3 μέρες πολύ έντονους πόνους σαν περιόδου που αντανακλούσαν και χαμηλά στη μέση, σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ καλά και να ξυπνάω ιδρωμενη από τον πόνο. Όταν πήγα για υπέρηχο κοίταξε τον τράχηλο και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι κλειστός.. αυτά προς το παρόν. Έπειτα έχω διαβάσει ότι στη β επιπέδου μετράνε το μήκος του και θέλουμε να μην είναι κοντός. Αν δεν κάνω λάθος όταν έρθει η ώρα του τοκετού θέλουμε να μικρύνει και να ανοίξει για να περάσει το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός κάθε φορά τον μετράει από το υπέρηχο. Έτσι το κάναμε κ στον μικρό μου.... Βέβαια κ προς το τέλος ποτέ δεν είδαμε να ελαττώνεται. Έσπασαν τα νερά στα ξαφνικά. Δηλ δνε είναι αναγκαίο να χαμηλώσει ο τράχηλος.. Άμα είναι να ρθει η ώρα θα ρθει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που έχω καταλάβει είναι το εξής: τράχηλος κλειστός και μακρύς = δεν κινδυνεύουμε άμεσα τουλάχιστον από πρόωρο τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγώ πήτ 16/7😊😊με το καλό τα ζουζούνια μας! !!

Να σας ρωτήσω κάτι έχω πονακια στο κάτω μέρο της κοιλιάς ειδικά στην δεξιά πλευρά. ..Το είχα πάθει και πριν 10 μέρες και είχα μιλήσει με τον γιατρό και μου είπε ότι είναι έντερο με τις περιγραφές που του κανα..Τώρα δεν τον έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα πάνω από χθες..Εγώ αυτό το παθαίνω όταν σηκώνω κάτι η κάθομαι στραβά. Πήρα ένα utrogestan και ξάπλα. . Έχει καμία παρόμοια συμπτώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγώ πήτ 16/7😊😊με το καλό τα ζουζούνια μας! !!

Να σας ρωτήσω κάτι έχω πονακια στο κάτω μέρο της κοιλιάς ειδικά στην δεξιά πλευρά. ..Το είχα πάθει και πριν 10 μέρες και είχα μιλήσει με τον γιατρό και μου είπε ότι είναι έντερο με τις περιγραφές που του κανα..Τώρα δεν τον έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα πάνω από χθες..Εγώ αυτό το παθαίνω όταν σηκώνω κάτι η κάθομαι στραβά. Πήρα ένα utrogestan και ξάπλα. . Έχει καμία παρόμοια συμπτώματα?

Η ώρα η καλή κοπέλα μου!! Λπν, όπως τα λες, δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό που είχα ή έχω ακόμα εγώ: πονάκια σε ένα συγκεκριμένο σημείο κάτω δεξιά (θα μπορούσαν να είναι κ αριστερά, δεν έχει σημασία) ήταν κολικοί εντέρου. Είχα περάσει σχετικά έντονα τέλη 3ου αρχές 4ου μήνα κ ήταν από την δυσκοιλιότητα. Αν όμως το νιώθεις όταν κινείσαι λίγο πιο απότομα, αυτό μου κάνει για τράβηγμα της μήτρας. Το παθαίνω ακόμα όταν αλλάζω πλευρό ή σηκώνομαι απότομα, ακόμα κι όταν φταρνίζομαι δυνατά καμιά φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγώ πήτ 16/7😊😊με το καλό τα ζουζούνια μας! !!

Να σας ρωτήσω κάτι έχω πονακια στο κάτω μέρο της κοιλιάς ειδικά στην δεξιά πλευρά. ..Το είχα πάθει και πριν 10 μέρες και είχα μιλήσει με τον γιατρό και μου είπε ότι είναι έντερο με τις περιγραφές που του κανα..Τώρα δεν τον έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα πάνω από χθες..Εγώ αυτό το παθαίνω όταν σηκώνω κάτι η κάθομαι στραβά. Πήρα ένα utrogestan και ξάπλα. . Έχει καμία παρόμοια συμπτώματα?

Και εγώ είχα πινακια χαμηλά δεξιά και κατάλαβα ότι είναι το εντερο.. Όταν πήγαινα τουαλέτα ηρεμουσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Η ώρα η καλή κοπέλα μου!! Λπν, όπως τα λες, δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό που είχα ή έχω ακόμα εγώ: πονάκια σε ένα συγκεκριμένο σημείο κάτω δεξιά (θα μπορούσαν να είναι κ αριστερά, δεν έχει σημασία) ήταν κολικοί εντέρου. Είχα περάσει σχετικά έντονα τέλη 3ου αρχές 4ου μήνα κ ήταν από την δυσκοιλιότητα. Αν όμως το νιώθεις όταν κινείσαι λίγο πιο απότομα, αυτό μου κάνει για τράβηγμα της μήτρας. Το παθαίνω ακόμα όταν αλλάζω πλευρό ή σηκώνομαι απότομα, ακόμα κι όταν φταρνίζομαι δυνατά καμιά φορά. 

Μακάρι να είναι αυτό. .εγώ ανησυχώ γιατι το είχα πάθει πριν 10 μέρες κ όλο το βράδυ στον ύπνο μου πονούσα δλδ σίγουρα 8 ώρες. .αλλά το πρωί που πήγα τουαλετα μου περασε αλλά όχι τελείως ήμουν άλλη μια μέρα με πονακια πιο ήπια.Τώρα το έπαθα εχθές το μεσημερι κ ακόμα έχω πονακια αλλά όχι έντονα. .Απλά έχω παρατηρήσει ότι τα παθαίνω μετά από δουλειές που κάνω ή ορθοστασία.. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον έντερο είναι αλλά να πάρω και προγεστερόνη για καλό και για κακό.

Εσένα ποσο σου κράτουσε ο πόνος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ είχα πινακια χαμηλά δεξιά και κατάλαβα ότι είναι το εντερο.. Όταν πήγαινα τουαλέτα ηρεμουσα. 

Τελικά μάλλον έντερο θα είναι. ..μακάρι !!!!!εγώ προς το παρόν ξάπλα μεχρι μα περάσει ο πόνος. ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dorina είπε:

Τελικά μάλλον έντερο θα είναι. ..μακάρι !!!!!εγώ προς το παρόν ξάπλα μεχρι μα περάσει ο πόνος. ..

Μία φορά πονουσα τόσο πολύ που νόμιζα ότι είχα πάθει σκωλικοειδιτη μέσα στον ύπνο μου. Και τις τελευταίες μέρες ξυπναω με τούμπανο την κοιλιά από το εντερο και με πονους. Πάω τουαλέτα και περνάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Εσένα ποσο σου κράτουσε ο πόνος?

Στα πιο έντονα δε με άφηνε να κοιμηθώ. Δεν ήταν συνεχόμενος ούτε διαρκούσε πολύ, αλλά χτυπούσε ανά 2-3 λεπτά. Πολύ ενοχλητικό. Έχω να το πάθω από όταν ψιλορύθμισα την τουαλέτα, ευτυχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Μία φορά πονουσα τόσο πολύ που νόμιζα ότι είχα πάθει σκωλικοειδιτη μέσα στον ύπνο μου. Και τις τελευταίες μέρες ξυπναω με τούμπανο την κοιλιά από το εντερο και με πονους. Πάω τουαλέτα και περνάει.. 

Κ εγώ καπως ετσι! Αλλά έχω πονακια πιο ήπια. .πιστεύω μήπως επειδή μεγαλώνει κ το παιδί πιέζει μέσα τα όργανα! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Στα πιο έντονα δε με άφηνε να κοιμηθώ. Δεν ήταν συνεχόμενος ούτε διαρκούσε πολύ, αλλά χτυπούσε ανά 2-3 λεπτά. Πολύ ενοχλητικό. Έχω να το πάθω από όταν ψιλορύθμισα την τουαλέτα, ευτυχώς. 

Κατάλαβα. ..έτρωγες τροφες που σε βοηθήθουσαν?εγώ από τότε που παίρνω το σιδιρο έχει μια αλλαγή γενικά σε όλα τα επίπεδα! Καταλαβαίνεις μην μπαίνω σε λεπτομεριές 😉 κ έχω κ αυτα τα πονάκια κατά καιρούς. .Εγώ τρώω δαμάσκηνα φρούτα γιαούρτι καθε μερα bran flakes ολικής το πρωί. .κ ήμουν καλά σε γενικες γραμμές. .μόνο αυτές οι κρίσεις μια φορά στις 10 μέρες. .Θα μιλήσω κ με τον γιατρό μην έχω κάτι πιο σοβαρό που εύχομαι όχι ...λογικό είναι όλο αυτό γιατι έχουν έρθει τα πάνω κάτω στο σώμα μας! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγώ πήτ 16/7😊😊με το καλό τα ζουζούνια μας! !!

Να σας ρωτήσω κάτι έχω πονακια στο κάτω μέρο της κοιλιάς ειδικά στην δεξιά πλευρά. ..Το είχα πάθει και πριν 10 μέρες και είχα μιλήσει με τον γιατρό και μου είπε ότι είναι έντερο με τις περιγραφές που του κανα..Τώρα δεν τον έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα πάνω από χθες..Εγώ αυτό το παθαίνω όταν σηκώνω κάτι η κάθομαι στραβά. Πήρα ένα utrogestan και ξάπλα. . Έχει καμία παρόμοια συμπτώματα?

Εγώ παρόμοιο σύμπτωμα δεν έχω, αλλά έχουμε ίδια μέρα ΠΗΤ ❤️

Πάντως παίζει να είναι το έντερο ναι, πιέζεται και αυτό πια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, έχω κι εγώ κάτι πονάκια τελευταία, αύριο μπαίνω στην 20η εβδομάδα. Προχτές πήγα για υπέρηχο και ρώτησα τη γιατρό μου σχετικά και μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί τετονονται οι σύνδεσμοι της μήτρας καθώς μεγαλώνει λίγο λίγο οποτε και εχουμε κατά καιρούς ελαφρά πονάκια...μπορεί βέβαια να είναι και το έντερο, εγώ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα δυσκοιλιότητας αλλά είμαι συνέχεια φουσκωμενη 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2021 at 8:39 ΜΜ, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Εγώ παρόμοιο σύμπτωμα δεν έχω, αλλά έχουμε ίδια μέρα ΠΗΤ ❤️

Πάντως παίζει να είναι το έντερο ναι, πιέζεται και αυτό πια. 

Με το καλο το μπεμπέ σου! !😉😉😉έχουν περασει 4 μέρες κ ο πόνος εκεί. ...θα δω μέχρι πόσο θα κρατήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2021 at 12:59 ΠΜ, ο/η Alexey είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, έχω κι εγώ κάτι πονάκια τελευταία, αύριο μπαίνω στην 20η εβδομάδα. Προχτές πήγα για υπέρηχο και ρώτησα τη γιατρό μου σχετικά και μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί τετονονται οι σύνδεσμοι της μήτρας καθώς μεγαλώνει λίγο λίγο οποτε και εχουμε κατά καιρούς ελαφρά πονάκια...μπορεί βέβαια να είναι και το έντερο, εγώ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα δυσκοιλιότητας αλλά είμαι συνέχεια φουσκωμενη 😅

Το φούσκωμα το έχω κ έγω λες κ έχω φαει πολύ 😋😋😋😋

Μου έχει κρατήσει ο πόνος πολλές μέρες αλλά δεν έχω αλλά συμπτώματα για κάτι πιο σοβαρό. ..ούτε αίμα ούτε λιποθυμία...αλλά έχει πάει κ στην μέση χαμηλα. ..εσυ πόσες μέρες είχες τα πονακια? ?εγώ τα έχω 4 μέρες και ..το μωράκι το έχεις νιώσει? Εγώ φοβάμαι λίγο γιατί έναν μήνα έχω να κάνω υπερηχο κ δεν ξέρω τι έχει γίνει. .κ δεν το νιωθω γιάτι είναι νωρίς! 😥😥😥Με το καλο όλα εύχομαι σε όλες  ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dorina είπε:

Το φούσκωμα το έχω κ έγω λες κ έχω φαει πολύ 😋😋😋😋

Μου έχει κρατήσει ο πόνος πολλές μέρες αλλά δεν έχω αλλά συμπτώματα για κάτι πιο σοβαρό. ..ούτε αίμα ούτε λιποθυμία...αλλά έχει πάει κ στην μέση χαμηλα. ..εσυ πόσες μέρες είχες τα πονακια? ?εγώ τα έχω 4 μέρες και ..το μωράκι το έχεις νιώσει? Εγώ φοβάμαι λίγο γιατί έναν μήνα έχω να κάνω υπερηχο κ δεν ξέρω τι έχει γίνει. .κ δεν το νιωθω γιάτι είναι νωρίς! 😥😥😥Με το καλο όλα εύχομαι σε όλες  ..

Γενικά έχω πονάκια σχεδόν κάθε μέρα, στην αρχή είχα τρομάξει κι εγώ αλλά τώρα είμαι ήρεμη αφού όπως μου είπε η γιατρός είναι φυσιολογικό καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Με πονάει και η μέση κάποιες φορές και η πλάτη αλλά νομίζω ότι για αυτό φταίει και η κακή στάση σώματος. Το μωράκι το νιώθω πια εγώ εδώ και 10 μερούλες περίπου, με κλωτσάει κάθε μέρα 😁 ιδιαίτερα αν τεμπελιάζω... φαίνεται με θέλει συνέχεια σε κίνηση 🤣

Καλυτερα να κανονίζεις πιο συχνές επισκέψεις στη γιατρό σου αν έχεις άγχος στο μεσοδιάστημα...το σημαντικό είναι να είμαστε ήρεμες οι μανούλες. Εγώ παρόλο που πια είμαι στον 5ο μήνα πηγαίνω κάθε 2 εβδομάδες απλά για να το βλέπω, είναι βέβαια και κοντά μου η γιατρός οποτε βολευει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Γενικά έχω πονάκια σχεδόν κάθε μέρα, στην αρχή είχα τρομάξει κι εγώ αλλά τώρα είμαι ήρεμη αφού όπως μου είπε η γιατρός είναι φυσιολογικό καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Με πονάει και η μέση κάποιες φορές και η πλάτη αλλά νομίζω ότι για αυτό φταίει και η κακή στάση σώματος. Το μωράκι το νιώθω πια εγώ εδώ και 10 μερούλες περίπου, με κλωτσάει κάθε μέρα 😁 ιδιαίτερα αν τεμπελιάζω... φαίνεται με θέλει συνέχεια σε κίνηση 🤣

Καλυτερα να κανονίζεις πιο συχνές επισκέψεις στη γιατρό σου αν έχεις άγχος στο μεσοδιάστημα...το σημαντικό είναι να είμαστε ήρεμες οι μανούλες. Εγώ παρόλο που πια είμαι στον 5ο μήνα πηγαίνω κάθε 2 εβδομάδες απλά για να το βλέπω, είναι βέβαια και κοντά μου η γιατρός οποτε βολευει

Κ γω πονους καθημερινά. Πχ σήμερα κουράστηκα κ πονάω περισσότερο. Απλά όταν μπορέσω ξαπλώνω ειτε αριστερά είτε δεξιά πλάι για να ξεκουραζω την μέση μου... Κ μένα κάθε 3 εβδομάδες με βλέπει. Αλλά μου έχει πει όταν νιώσω άγχος εννοείται τον παίρνω τηλ κ κλείνουμε ένα ραντεβού για ένα τσεκ ίσα ίσα να το δούμε. Κ να φύγω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2021 at 10:26 ΠΜ, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Το ίδιο ακριβώς κι εγώ. Πιάνομαι εντωμεταξύ πάρα πολύ το βράδυ στον ύπνο μου γιατί κοιμάμαι στα πλάγια.

Καλημέρα! Μια από τα ιδια κοιμαμαι στα πλαγια και πιανομαι. Και τα ισχια πονανε..στις αρχές της εβδομάδας ο πονος επιανε μεχρι κ το ποδι.. Και δεν μπορώ να πω ότι εχω και κανα βαρος στις αρχές είμαι ακόμα.. Που να εχω κ κοιλια δηλαδή 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε ολες σας!! 😊 Δεν πολυ συμμετέχω αλλα σας διαβαζω σχεδόν καθημερινά! Ειμαι 10 εβδομαδων και σε 2 βδομάδες θα παω για την αυχενική διαφάνεια.. Ηδη οι αναγουλες ειναι πιο αραιές, αλλα οι προτιμησεις στο φαγητό είναι εντονες. Εχω κανει μέχρι στιγμής 2 υπερηχους και μπορω να πω οτι ο πρωτο με τον δεύτερο ειχε φοβερή διαφορά! Η καρδούλα χτυπουσε καμπανα οπως ειπε και ο γιατρός και πλεον διακρίνεται ενα μωρακι σιγα σιγα, ειδαμε και το πατουσακι του τις προάλλες 😁 Ειναι τρομερή εμπειρία και φοβερή χαρα!! 

Ας θεσω ομως μια ερώτηση μιας και εδω απο κουβέντες που κανουμε καθησυχαζομαι πολλες φορες! 

Ποτε αλλαξατε τον τυπο εσωρούχων που φορατε; Αν εχετε αλλαξει και αν οχι ποτε σκοπεύετε; ειμαι πρωτη φορά μανουλα και δεν γνωρίζω βασικα πράγματα, διαλεγουμε εσωρουχα τυπου περιοδου; για άνεση ή λογω μολυνσεων; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα σε ολες σας!! 😊 Δεν πολυ συμμετέχω αλλα σας διαβαζω σχεδόν καθημερινά! Ειμαι 10 εβδομαδων και σε 2 βδομάδες θα παω για την αυχενική διαφάνεια.. Ηδη οι αναγουλες ειναι πιο αραιές, αλλα οι προτιμησεις στο φαγητό είναι εντονες. Εχω κανει μέχρι στιγμής 2 υπερηχους και μπορω να πω οτι ο πρωτο με τον δεύτερο ειχε φοβερή διαφορά! Η καρδούλα χτυπουσε καμπανα οπως ειπε και ο γιατρός και πλεον διακρίνεται ενα μωρακι σιγα σιγα, ειδαμε και το πατουσακι του τις προάλλες 😁 Ειναι τρομερή εμπειρία και φοβερή χαρα!! 

Ας θεσω ομως μια ερώτηση μιας και εδω απο κουβέντες που κανουμε καθησυχαζομαι πολλες φορες! 

Ποτε αλλαξατε τον τυπο εσωρούχων που φορατε; Αν εχετε αλλαξει και αν οχι ποτε σκοπεύετε; ειμαι πρωτη φορά μανουλα και δεν γνωρίζω βασικα πράγματα, διαλεγουμε εσωρουχα τυπου περιοδου; για άνεση ή λογω μολυνσεων; 

Καλημέρα κοπέλα μου κ με το καλό το μωράκι σου!! 

Αναφορικά με την ερώτηση σου, γενικά τα εσώρουχα καλό είναι να είναι βαμβακερα προς αποφυγή ερεθισμων κλπ. Εγώ κατά κύριο λόγο βαμβακερα φορούσα από πάντα γτ με βόλευε η υφή τους. Στον 4ο άρχισα να περιορίζω τα brazilian που μου άρεσαν γενικά Γτ άρχισα να έχω πολλά υγρά κ έπρεπε να φοράω σερβιετακι. Τώρα είμαι 20η βδομάδα κ ακόμα έχω υγρά. Ελπίζω να σε βοήθησα 😊 Κανονας πάντως δεν υπάρχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα σε ολες σας!! 😊 Δεν πολυ συμμετέχω αλλα σας διαβαζω σχεδόν καθημερινά! Ειμαι 10 εβδομαδων και σε 2 βδομάδες θα παω για την αυχενική διαφάνεια.. Ηδη οι αναγουλες ειναι πιο αραιές, αλλα οι προτιμησεις στο φαγητό είναι εντονες. Εχω κανει μέχρι στιγμής 2 υπερηχους και μπορω να πω οτι ο πρωτο με τον δεύτερο ειχε φοβερή διαφορά! Η καρδούλα χτυπουσε καμπανα οπως ειπε και ο γιατρός και πλεον διακρίνεται ενα μωρακι σιγα σιγα, ειδαμε και το πατουσακι του τις προάλλες 😁 Ειναι τρομερή εμπειρία και φοβερή χαρα!! 

Ας θεσω ομως μια ερώτηση μιας και εδω απο κουβέντες που κανουμε καθησυχαζομαι πολλες φορες! 

Ποτε αλλαξατε τον τυπο εσωρούχων που φορατε; Αν εχετε αλλαξει και αν οχι ποτε σκοπεύετε; ειμαι πρωτη φορά μανουλα και δεν γνωρίζω βασικα πράγματα, διαλεγουμε εσωρουχα τυπου περιοδου; για άνεση ή λογω μολυνσεων; 

Καλημέρα κι από μένα, εγώ είμαι στην 21η και πριν δύο βδομάδες αγόρασα λίγα καινούργια εσώρουχα γιατί πραγματικά πλέον κάποια με πίεζαν χαμηλά στην κοιλιά. Κι εγώ φοράω συνεχώς κανονικά εσώρουχα (ανάγκη για σερβιετακια λόγω υγρών και ουτροτζεσταν) αλλά και για να αποφύγω ερεθισμούς. Δεν πήρα εσώρουχα εγκυμοσύνης, αυτά που καλύπτουν την κοιλιά, αλλά ένα νούμερο μεγαλύτερο από κάποια που είχα ήδη και ήταν διαπιστωμένα βολικά και μαλακό ύφασμα. Νομίζω ότι γενικά ότι σε βολεύει βάζεις, αρκεί να νιώθεις άνετα. Εμένα όμως ήδη με επισκέφτηκαν μύκητες αυτή τη βδομάδα χωρίς να καταλάβω πως οπότε ψηφίζω κλασική κανονική βαμβακερή βρακαρα 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...